VEEFOKKERIJ PROBLEMEN ROND DE FRIESE Lof voor Qabe Sb roar „de 18 van Mantgum 103eJAARGANG No. 95 DINSDAG 8 DECEMBER 1964 us hjoed J. s. Hllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllin Fan de Marlinytoer II to sizzen Zilveren filmpjes De ielrigersnêsten X:- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Nieuw initiatief van bestuur Chr. scholen te Sneek r Diensttijd en soldij blijven ongewijzigd Wymbritseradeel. NIEUW LABORATO RIUM IN PETTEN Hwat hat naar bedoeld voor leerlingen, Tj. de J. I’* oogst van aardappelen overvloedig pootaardappelen doen helaas vele ingaan. Het is het tweede slechte Advertentieprijs: 15 cent per tnni Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) HOE SIL DE REAKSJE FAN DE BOEREN WEZE? fetmakket. Yn ’e mande mei foerfirma’s of koöperaesjes wurde aloan mear mest- bidriuwen ynrjuchte en giet yn itselde tempo de hinne- en pikemesterij fan de normale buorkerijen wei. De fraech is nou mar: bliuwt it dêr stean of sil ek de normale bou- en greide nei greate bi- driuwsfoarmen oergean. It is wier, by bargen en hinnen komt winlik it lan der neat mear op oan. Wy troffen okkerdeis in pikemesterij oan yn de Jouwster buor- ren, dat is al in agrarysk fabrykje wur- den sünder lAn. En dy kant giet it mei de bargen ek hoe langer hoe mear üt. Ik leau net dat dy Ontwikkeling to kearen is en dêrom kri- get it lytse bidriuw op 'e sangroun it swier to forduorjen. De sifers wize dat ek al in skoft üt, hwant wylst it yn de greidegebieten mei it oantal kij oan it sakjen is, komme op de sangrounen hiel- tyd mear kij. It jierforslach fan de sintrale molkkon- tröle lit üs sjen, dat yn Fryslan en yn Noard-Hollén it tal kij tobek giet, wylst yn Geiderlén en Braban mear komme. De flecht üt de lanbou is der om twa re den folie sterker as hjirre. Alderearst is de bidriuwsgreatte dêrre 5-10 h.a. hwer- yn de jongerein yn it algemien torjucht plak is de yndustry krekt op de san- plak is de yndustry krekt op de de san groun jit folie mear yn it opkommen, hwertroch de jonges en famkes fan dy lytse spultsjes makliker oerstappe nei de fabryk yn eigen kontrei. It gefolch is, dat ek krekt yn dy hoeken de bilangstel- ling foar de oplieding ta boer tige lyts bigjint to wurden en de lanbouskoallen folie minder learlingen hawwe. Yn dizze Ontwikkeling leit nei üs miening in wich- Nederland heeft een tekort aan rijks- veldwachters. Gevraagd jongens, 14 tot 15 jaar, Kleer makerij JVed. R. J. Miedcma, Wommels, Extra fijne leverworst 25 cent per pond. Jan Adema, KI. Hoogstraat 4. Afscheid ds. A. A. van Ruler, herv. pred. te Kubaard. Weeshuisvoogden zullen voor 1940 geen subsidie aan het Julianapark verlenen. Deze subsidie bedroeg in 1938: f 2350, Een fles vruchtenwijn plus pot boe renjongens of een y2 pot boerenmeisjes, samen voor f 0,80. Hettema, Marktplein. Mej. T. M. te B. Gelieve de verbroken briefwisseling te hervatten. H. V. te K. 2e week december 1939 Abonnementsprijs f 2 40 per kwartatl (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De beammen stiene heech Sa skier en sa dróf Tsjin it Ijocht fan ’e dage Yn 't aide slotshóf Nou binne dy leech Har jongen bin der üt De biwenners binne fuort Op ’e flecht nei it Süd Yn ’e swypkjende tüken Widzjend yn ’e loft Wachts je hja langjend Op ’t nije maeitiidsskoft Fier boppe it wetter Yn ’e beamtüken sjoud Sieten noch de nésten Troch de ielreagers boud Wêz wizer as in oar mar siz it him net It wetter yn ’e grêften Stie oer 'e flotgêrzen hinne Mei hjir en der reid Oan ’e kant fan ’e finne N- Bolswards Nieuwsblai tige les. Wol namlik it boerebidriuw ta- komst hawwe en de jongerein talaitsje, dan sil dat bidriuw ek oan moderne eas- ken foldwaen moatte. Dan sil der ek in libben mooglik wêze moatte, dat yn mo derne eagen akseptabel is, sawol finan- sieel as sosiael. Is dat net sa, dan bliuwe der hjir of der wol inkelde wrotters oer, dy’t har dit foar leaf nimme as hja mar buorkje kinne, mar takomst sit der net yn. Dêryn stean de boeren net allinnich. De skipperij, de winkelman, de slachter, de skearbaes, de skuonmakker en folie mear biroppen, ünderfine datselde. Yn myn jongestiid wiene hjir yn in lytsere stêd wol tweintich grientelju, dy’t neist har winkeltsje mei de karre sutelen. Nou is it mei trije, fjouwer ütiten, de iene nei de oare is sneuvele. Dochs wiene dizze minsken wol warber en makken lange dagen en sobere fortsjinst. Mar har me- thoade wie net mear fan dizze tiid en dêrom moasten hja de striid forlieze. Mei de binnenskipperij is ’t itselde drama Fansels hja binne der jit wol, mar hok- for fikse jongkeardel keapet jit in skip- ke fan 30, 40 tünne om dêrmei syn ta komst to sykjen. Net ien mear. Dêrom mei it andert op de radikale taspraken ek net allinnich bistean yn it ófwizen fan dy ekstreme perspektiven. Der sil ek mei alle krêft en alle man wurke wurde moatte om oan de boerestan in solyd founemint to jaen, hwert hja de takomst op treast binne. Dit founemint sil net foarby gean kinne oan de easken, dy’t oan elts bidriuw op it heden steld wurde, to witten, dat it op in ekonomysk en sosiael-forantwurde wize de produksje fan boufruchten, mol- ke en fleis dwaen kin. Soe it sa wêze. De gunstige weersomstandigheden van het lopende jaar stemden spreker dank baar. Op de weilanden was er gedurende de gehele zomer voldoende gras. Ook kon er een ruime hoeveelheid wintervoet worden gewonnen. De. veeprjjzen waren veel gunstiger dan het vorig jaar. Waren de graanopbreng sten niet overal zo hoog als werd verwacht, opbrengst zowel als suikergehalte van de suikerbieten was gunstig, terwijl de was. De prijzen van eet-, doch vooral van akkerbouwers echter met zorg het voorjaar jaar voor aardappeltelers achter elkaar. Een in- en exterieur van het nieuwe laboratorium voor sterk radioactieve ob jecten op het terrein van het reactorcentrum Nederland te Petten, dat zater dagochtend door Prins Bernhard officieel in gebruik werd gesteld. Op de interieurfoto zien we het betoncellenfront met de manipulatoren (master Sla ves), waarmee de radioactieve stoffen worden verplaatst. De ontwikkeling op het gebied van de samenwerking tussen de verschillende coöperatieve verenigingen noemde spr. niet steeds zoals hij dat gaarne zou zien. Het moet naar zijn mening worden betreurd dat de pogingen te komen tot een gelegenheid voor het gemeenschap pelijk opslaan van graan in de noorde- menwerken tussen boeren onderling, die door de tweede secretaris, de heer W. Hoornstra, werd bedacht en bevorderd. Spreker doelde hier op de, ook reeds buiten ons gewest bekend geworden sa menwerking tussen de zogenaamde acht tien van Mantgum. Het laat zich aanzien, dat hier belang rijke mogelijkheden schuilen voor de zelfstandige boeren. De vorm van sa menwerken houdt in dat ieder zijn vol ledige zelfstandigheid behoudt, doch dat op vrijwillige grondslag ieder zijn werk kracht en die van zijn personeel en zijn werktuigen voor de samenwerkers in de groep beschikbaar stelt. Bij de aanvang wordt nagegaan hoeveel mankracht en hoeveel werktuigen be schikbaar zijn en hoeveel en welk soort werk zal moeten worden verricht. Tekorten kunnen worden aangevuld door een werktuigencoöperatie of een loonbe drijf. Een werkverdeler zorgt dat werk krachten en werktuigen ter bestemder plaatse komen. Iedere deelnemer werkt dat in oare bidriuwsfoarm bygelyks de molke twa sinten de mingel goedkeaper leverje kin, wylst de produsinten in reed- lik ynkommen hawwe, dan sil dy bi driuwsfoarm it winne. Dat keart gjin minske. En as in oare bidriuwsfoarm foar deselde sinten de molke leverje kin en hja kin de minsken in better en koar- ter wurkwike jaen, mear gemakken en mear frij, dan wurdt it ek in hiele toer om dizze boat óf to hélden. De léste tiid wurde de stimmen lüder dy’t pleitsje foar fêstigingseasken ek foar de boer. Hja kinne my net to lüd klinke, hwant dit is ien fan de earste dingen, dy’t barre moat. De jonge man, dy’t foar syn libben it bi- rop fan boer ütkart, sil dêrfoar klear wê ze moatte en wol yn trije opsichten. Al derearst moat hy yn de praktyk mins tens fiif jier it biwiis levere ha, dat er in boer yn sit. Dêrneist moatte de finan- siële middels sadanich wêze, dat er in bidriuw oangean kin. En op it trêdde plak moat hy in oplieding hawn hawwe, hwertroch hy de fragen fan syn birop oan kin. Dus ek in diploma fan in Lén- bouskoalle. Dêrneist sille boeren, eig- ners, organisaesjes en regearing alles dwaen moatte om de situaesje fan de bi- driuwen modern to meitsjen. Hwant al linnich in bidriuw, hwert it wurk sa ra tioneel mooglik dien wurde kin, biedt ta- komstmooglikheit. Oer de mentaliteit fan de boerestan wol ik de oare kears dan graech in wurdmannich sizze. Hwant dat is net it minst bilangrike fan de punten dy’t oer it takomstich lot fan de boerestan bislisse sille. Op de algemene najaarsvergadering van de Friese Maatschappij van Landbouw op donderdag 3 december 1964 te Leeuwarden, heeft de voorzitter, Ir. G. J. A. Bouina L.I. te Kimswerd verschillende aspecten in het landbouwbeleid belicht, die van een dusdanig belang zijn, dat wij het nuttig achten deze hier nog eens te releveren. Het bestuur van de vereniging voor chr. schoolonderwijs heeft besloten om in de loop van dit cursusjaar een school te openen voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden. De minister van O., K. en W. heeft voor deze school subsidie toegezegd en op de vergadering van de ge- het plan tot stichting Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindelcopen, Wonseradeel, Workum en noemde spreker het nieuw kweekbedrijf Ropta onder Metslawier in de gemeente Oostdongeradeel. 65 ha uitstekende kleigrond, twee boer derijen en een geheel nieuw kweekbe drijf zijn daar thans bij de Maatschappij in gebruik. Met grote belangstelling volgen wij de ontwikkeling van de tuinbouw in ons gewest, aldus spr. Ook hier vinden ver schuivingen plaats. De groenteteelt in de volle grond loopt terug en de teelt van groenten en bloemen onder glas wordt van toenemende betekenis. De verbouw van gladiolen en tulpen neemt eveneens toe. Er zit vooruitgang in onze Friese tuin bouw. Er is veel fruit geoogst van bijzondere klasse. De eerste hoedanigheid van ge vraagde rassen kon een enkele keer voor redelijke prijzen worden verkocht. Meestal was de prijs maar matig en laag. In de groenteteelt waren de opbrengsten zeer goed, vooral bij tomaten en bloem kool. De prijzen waren op bepaalde tijd stippen te laag. Het is weer eens te meer gebleken, dat onze veilingen een doeltreffend middel vormen tegen bederven van de markt. Onze tuinders mogen zich gelukkig prij zen dat zij door hun veilingen in staat zijn een merkbare invloed uit te oefenen ten gunste van de prijzen. Wat de Nederlandse landbouw in zijn geheel aangaat zoekt de huidige over heid het vooral in wat men noemt een krachtig structuurbeleid. Het prijsbeleid lijkt welhaast het tweede plan gedrongen. Minister Biesheuvel zegt ip zijn toe lichting op de landbouwbegroting dat de inhoud van het markt- en prijsbeleid voor de landbouw in hoge mate wordt bepaald door gemeenschappelijke rege lingen in E.E.G.-verband. Spr. veroorloofde zich in dit verband twee opmerkingen. In de eerste plaats behoudt onze minister volgens hem voor lopig hier en daar nog wel wat ruimte voor een nationaal landbouwbeleid, waarvoor hij zelf geheel alleen de ver antwoordelijkheid draagt. In de tweede plaats: De Nederlandse minister, die te Brussel in de E.E.G.-raad aan de besluitvorming deelneemt is daarvoor tegenover onze eigen volksvertegenwoordiging verant woordelijk en zal zich dienovereenkom stig moeten gedragen. Een Nederlandse minister kan te Brus sel het belang van onze landbouw voor opstellen, maar hij kan ook voor andere belangengroeperingen opkomen. Nederland mag in het geheel van de E.E.G. een klein land zijn, het maakt niettemin groot verschil welke houding onze regering te Brussel aanneemt in de gemeenschappelijke besluitvorming. In zijn openingsrede schonk spr. ook aandacht aan een nieuwe vorm van sa- met zijn eigen machines. De gewerkte uren, zowel van de boeren, de werkne mers, als de werktuigen worden aan het eind van het jaar onderling verre kend. Een jaar geleden is met deze vorm van samenwerken te Mantgum begonnen door 18 boeren met tezamen 468 ha. Het is gebleken, dat er bijzonder goede uitkomsten zijn verkregen, hetgeen on getwijfeld mede door de gunstige weers omstandigheden is veroorzaakt. De deel nemers aan deze proef zijn uitermate tevreden en het ligt in het voornemen deze aantrekkelijke vorm van samen werking ook elders te beproeven. Sprr. vroeg bijzondere aandacht voor de mogelijkheden welke hier liggen. Het is het overwegen waard of ook in het gebied van onze afdelingen elders er met voordeel gebruik van zou kunnen worden gemaakt. De aantrekkelijke nieuwe mogelijkheden van deze werkwijze Zijn dat men als boeren gemeenschappelijk werkzaam is. laatstgehouden meenteraad is goedgekeurd. Deze school is die in een of ander opzicht bijzondere leermoeilijkheden ondervonden bij het onderwijs op de gewone lagere school. Tengevolge van deze moeilijkheden kun nen zich allerlei storingen voordoen, die soms ook tot uiting komen in het ge drag van deze leerlingen. Het hoeft helemaal niet te betekenen, dat deze kinderen een tekort hebben aan algemene intelligentie, maar dat ze toch een meer individuele benadering behoe ven. In een L.O.M. school is dit te reali seren doordat in deze school de onder wijzer! es) in zijn/haar klas belast wordt met gemiddeld vijftien leerlingen. In vele plaatsen in ons land zijn deze scholen opgericht en overal blijkt dat de belangstelling voor dit onderwijs groot is, zodat verschillende scholen ’n wacht lijst moeten aanleggen, omdat ze alle aangëmelde leerlingen niet kunnen toe laten. De school in Sneek is bedoeld als streek school, zodat ook leerlingen uit de om geving met deze school gebaat kunnen zijn. De reiskosten voor het bezoeken van de school komen voor vergoeding in aan merking. gaan moet worden in hoeverre van va ders met goede eigenschappen een beter gebruik kan worden gemaakt. Een nauwere samenwerking tussen de talrijke bestaande verenigingen voor K.I. moet, volgens spr., ernstig worden overwogen. r,J„ oHet lijkt spreker vooral ook voor de lijke kleibouwstreek niet zijn geslaagd, jongeren, leerzaam kennis te nemen van Dit moet zijn toe te schrijven aan een onbestemde vrees voor het voortbestaan van een eigen vereniging. Hoezeer het verheugend is dat leden zich verknocht voelen aan hun eigen vertrouwde coöperatie, samengaan zal op den duur nodig zijn. Wij blijven de hoop koeste ren dat eerlang een oplossing voor deze kwestie gevonden zal worden. Door het gebruik van maaidorsers komt een steeds groter deel van de oogst on- middellijk beschikbaar. Het is bekend, dat het onmiddellijk verkopen ervan de verbouwers nadeel berokkent. Het in één hand brengen geeft de boeren voordeel. Ten aanzien van het samenvoegen van coöperatieve zuivelfabrieken wordt hier en daar de vraag gesteld of bepaalde samensmedingen met het oog op de toe komst wel de meest gewenste zijn. Thans zouden nog te veel fabrieken worden samengevoegd, waardoor toevallige om standigheden de neiging tot gezamen lijk optreden iets sterker is dan elders. In het belang van een doelmatige ver werking van onze melk in de toekomst zou waarschijnlijk in een aantal geval len een andere samenwerking beter zijn geweest. In het vervolg van Zijn rede besprak de voorzitter de melkopbrengst van ons beroemde Friese vee. Wij nemen in de wereld een bijzondere plaats in als veefokkers, aldus spr. Gro te invloed heeft ons Friese vee op de zwartbonten in de gehele wereld gehad. Thans komen er berichten, dat de ge middelde opbrengsten van onze koeien niet mee kunnen komen met die uit an dere Nederlandse gewesten. Soms ont wikkelen de beschouwingen hierover zich in onaangename richting. Het is mijn mening, die gelukkig door velen in dit gewest wordt gedeeld, dat het noodzakelijk is deze uitermate be langrijke aangelegenheid in studie te ne men en te onderzoeken in hoeverre maatregelen mogelijk en gewenst zijn. De opvattingen over de oorzaken lopen bij de verschillende deskundigen nogal uiteen. Er is een groep die deze wil zoeken in uitwendige omstandigheden. Daarnaast zijn er een aantal deskun digen, die de mening zijn toegedaan, dat vooral erfelijke omstandigheden oor zaak zijn. Het is wellicht niet algemeen bekend, dat zich op onze westelijke zeeklei be zwaren voordoen met het in leven hou den van kalveren van voor het eerst kalvende koeien tijdens de geboorte. De verschijnselen wijzen op stoornissen in de voorziening met mineralen. Een merkwaardige omstandigheid op deze van nature zo rijke zeekleibodem. Zelfs natrium schijnt hier voldoende be schikbaar te zijn. Ook komen hier aanzienlijke verlagin gen van de melkgiften op bepaalde be drijven voor. Onderzoek is dringend ge boden. Daarnaast is het wenselijk kennis te nemen van de opvattingen van bekwa me deskundigen op het gebied van de fokkerij. Vooral ook de werking van onze ver enigingen voor kunstmatige bevruch ting verdient in het onderzoek te wor den betrokken. De invloed van één va- derdier kan hier zeer groot zijn. Nage- wat zich de laatste 50 jaar op het ge bied van het bestrijden van ernstige veeziekten zoals tuberculose en besmet telijk verwerpen in ons gewest heeft afgespeeld. Gemakkelijk is de bestrijding van deze veeziekten niet geweest. Wanbegrip en ernstige tegenkanting werd daarbij on dervonden. Met open oog en met vaste hand is deze bestrijding echter aangevat. In 1919 werd de Gezondheidsdienst voor Vee in Friesland opgericht. In bepaalde vee rijke streken van ons gewest leed de helft van de veestapel aan tuberculose. 15 mei 1950 kon bij Provinciale veror dening worden bepaald, dat geen dieren reagerende op deze ziekte aanwezig mochten zijn. In 30 jaren was het doel bereikt! De bestrijding van het besmettelijk ver werpen is nog niet geheel voltooid. Er zijn thans nog een kleine 20 boerderijen die niet vrij zijn. Een uitbreiding be hoort zeker tot de mogelijkheden. De bestrijding heeft veel geld gekost, doch kostte deze gevreesde ziekte on ze boerenstand niet oneindig meer? Het is in Friesland altijd mogelijk ge bleken met elkaar te besluiten datgene te doen wat in het gezamenlijk belang gedaan moest worden. Het vertrouwen is gewettigd, dat dit ook in de toekomst het geval zal zijn. Een belangrijke werkzaamheid van de Friese Maatschappij van Landbouw Men kin om dy dryste profetyën wol ris laitsje, mar dêr mei it net by bliuwe, hwant dy't op tiid de beakens net for- set, rekket yn de Onderwal. Sa't Ir. G. Bouma dizze wike op de gear- komste fan de Fr. Mij. sei: Der foroaret op it heden yn fiif jier mear as eartiids yn fyftich en dêr is dus wol reden jin óf to freegjen oft dy foroaringen sa fier gean sille as somtliken miene. Hja wize dêrby alderearst nei de gong fan saken by de bargen en de hinnen. Dy binne al greatendiels fan de buorkerijen oerstapt nei spesiael-bidriuwen, hwert men yn it great piken en hinnen, biggen en bargen De Tweede Kamer heeft dinsdag bij zit ten en opstaan de twee amendementen verworpen, die de socialistische afge vaardigde, de heer Wieldaaijer, verle den week bij de behandeling van de be groting van defensie had ingediend en die vroegen om verkorting van de dienst tijd en verhoging van de soldij. Vóór da moties stemden de pvda, de psp en da cpn. I i 1 1 a.:

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1