DE GAULLE DREIGT NU ZELF Nauwelijks feeststemming bij binnenlandse politiek ipbrb Een retourtje voor Peron Min.Bot versus de omroepverenigingen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiii „üt 1 SB llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll üs hjoed p p to sizzen 1 Gouden filmpjes De fearboat Samle neilitten wurk fan Teatske Alzum Ih* J gig f VRIJDAG 11 DECEMBER 1964 103e JAARGANG No. 96 Wilson in Washington. PYT Segni afgetreden. Een retourtje voor Peron. Graanprijs. Tot nu toe had De Gaulle zijn ministers de bedekte dreigementen laten uiten, maar nu neemt hij deze zelf in zijn mond indien de berichten waar zijn. En daar over bestaat niet veel twijfel. Erankrijk beschouwt de vorming van ’n multilaterale kernmacht, die tot doel heeft de banden tussen de Amerikaanse en de Europese defensie zo hecht moge lijk te maken, als een gevaar voor zijn politieke doel de Europese defensie om Erankrijk te groeperen en op deze basis een onafhankelijke politiek te voeren. De Gaulle heeft nooit verborgen gehouden, dat hij niets gevoelt voor een zogenaam de geïntegreerde defensie in vredestijd en dat is nu juist de kerngedachte van het Atlantisch bondgenootschap. De M.L.F., zou men kunnen zeggen, die werkt deze gedachte in het nucleaire vlak uit. De Gaulle wenst het Franse kernwapen als een afzonderlijk instru ment en vooral als politiek instrument. President Segni van Italië is afgetreden. Vier maanden geleden was de 73 jaar oude president door een beroerte getrof fen, die hem gedeeltelijk verlamde. Er is nu wel een lichte verbetering ingetreden maar zijn toestand eist een langdurige periode van herstel en dan nog is het presidentsambt ongetwijfeld te zwaar. Het aftreden veroorzaakte een openljjker belangstelling van de kant van gegadigr den dan dat de laatste maanden fatsoen- lijkheidshalve mogelijk was. De meeste candidaten behoren tot de chr.-democra- tische partij, zoals de waarnemend pre sident Merzagora en de oud-ministers Pella, Leone, Piccioni en Fanfani. Maar het is niet uitgesloten, dat de chr. democraten een offer moeten brengen aan het bondgenootschap met de socia listische partijen en dat zij een niet-chr.- democraat zullen moeten accepteren. Vooral de sociaal-democraat Saragat, de huidige minister van buitenlandse zaken schijnt bijzonder op het ambt belust te zijn. Een oud-president is In de afgelopen we ken even in het nieuws geweest, name lijk Peron, die in 1955 door een staats greep uit Argentinië was gejaagd. Peron leefde sindsdien in Spanje. Zijn aanhang in de vakbeweging in Argentinië was niet te onderschatten en bij diverse ver nisten toch een macht te zijn, waarmee men rekening had te houden. Perons aanhangers leefden in voortdu rende afwachting van zijn terugkeer en vorige week leek het er van te komen. Peron vertrok per vliegtuig van Madrid naar Brazilië, maar verder is hij niet ge komen, want de Braziliaanse regering weigerde hem verdere doorgang. Er zat voor Peron weinig anders op dan maar weer in het vliegtuig te stappen, maar Spanje stelde intussen enige eisen. Hij mocht het land voorlopig weer binnen, mits hij zich van alle politieke activiteit zou onthouden. Was Peron zo naief te denken, dat zijn triumftocht in Brazilië zou beginnen? Het klinkt zo onwaarschijnlijk, dat som mige waarnemers menen, dat hij alleen maar een gebaar tegenover zijn mede standers wilde maken. Hij had beloofd nog dit jaar terug te keren, maar nu kan hij de blaam werpen op ’n internationale samenzwering. Opmerkelijk is, dat de berichten over z’n komst en over zijn verblijf in Brazilië in Argentinië zelf niet de minste opschud ding hebben verwekt. De belangstelling was zeer gering. Verenigde Naties. Na uitstel van enkele maanden is nu de vergadering van de Ver. Naties geopend. Gewoonlijk gebeurt dat in september, Nauwelijks echter waren deze moeilijk heden opgelost of nieuwe problemen drongen zich aan het kabinet op. De mi- openheid jhr. Van Meeuwen en enkele andere kvp-senatoren over hun laatste aarzelingen tegen het anti-remwetje heen hielp. Loononderhandelingen. In onze binnenlandse politiek heerst er echter nauwelijks een feeststemming. Wel behandelde de Eerste Kamer dins dag j.l. de nieuwe wet op de kansspelen, waardoor de hoofdprijs in de voetbaltoto evenals in de staatsloterij - op f 100.000 zal worden gebracht, en de verhoging van de algemene ouderdomswet tot een sociaal minimum. Maar daar staat te genover, dat de pogingen om in de Stich ting van de Arbeid overeenstemming te bereiken ten aanzien van de loonsver hogingen in 1965 mislukt zijn. Toen de regering niet bereid bleek af te wijken van haar beslissing, waarbij het percen tage op 4.7% werd bepaald, zegde de vakbeweging haar medewerking aan de loonpolitiek op. Het gehele georganiseer de overleg, dat als een van de grootste sociale verworvenheden van de na-oor- logse periode werd beschouwd, kwam daarmee op losse schroeven te staan. Van werkgeverszijde werd gesteld, dat het anders had kunnen lopen als minis ter Andriessen maar had toegestaan een loonsverhoging in de prijzen door te berekenen. Aangezien dinsdag j.l. de be groting van Economische Zaken net op de agenda van de Kamer prijkte, was dit een dankbaar onderwerp van gesprek. De Paus zal bemiddelen Inzake een wa penstilstand rond Kerstmis. Er bestaan plannen tot uitbreiding van de werf van Zwolsman te Workum. Een Zwitserse vrouw, eerst getrouwd met een Duitser, die zij 2 zoons schonk, trouwt na het overlijden van haar man met een Eransman, waarna zij opnieuw tweemaal een zoon kreeg. Al deze 4 zoons werden onder de wapenen geroe pen. De eerste twee trokken het Duitse uniform aan, de laatste twee werden soldaat in het Franse leger. Successieve lijk sneuvelden ze alle vier. De thans kinderloze vrouw pijnigt zich thans van angst dat haar kinderen wellicht elkaar de dood hebben aangedaan. Het gemeentebestuur van Bolsward ver pacht de tollen van het Hollanderzet, de Ymswoldertille, de brug in de buren te Parrega, de huizinge te Exmorrazijl en de opkomsten der Nijezijl te Oost- hem. De fearboat, selden lekke Lang yn in swide rop Lykwols stadichoan rekke Hy juskes efterop Reizgerstal elk jier minder Troch bus en treinforkear Dat faren yn ’e winter Lokket de lju net mear De N.S. üntofreden Dy feartsjinst moat derüt Lykwols ’t leit yn ’e reden Kaem it ta dit bislüt De Steat sil niks forlieze Erfaring hat it leard Mar de Süd Westhoek-friezen Reitsje moaiwis dupeard. Eik woe de fearboat brüke Al gong dan soms it praet Dat ’t bütengats flink spoeke Mannichien sésiik waerd Hja hearden rare grysjes Mar tochten, niks gjin toer Hwant sokke akkefysjes Binne meast rilkgau wer oer Fan Starum nei Inkhuzen Langstme wurdt iepenbier Jow de boat noch gjin krüs en Gun him noch in pear jier. Abonnementsprijj f 2 40 per kwartn! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag 2e week december 1914 It is in wiis man dy’t mjitte hólde kin Fan Starum nei Inkhuzen Oer de ólde Sudersé De feartsjinst die fortuten De rederij stie ré Ja, elk mocht graech ris fare Mei reizgers roun it drok Sa’n feartsjinst is je ware De winst bliek aerdich tsjok Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderaded, llennaarderaded, Ilinddoopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Hoe het met de multilaterale vloot ver der zal lopen, is nog niet duidelijk. Van het overleg, dat Johnson en Wilson, de Engelse minister-president, de eerste da gen van deze week in Washington heb ben gevoerd, is nog niet veel bekend ge worden. Men kent wel ’t Engelse stand punt: een poging het gehele Engelse kernwapen met event, drie polarisduik- boten en 180 verouderende bommenwer pers in te brengen, waar tegenover er van de vloot m. gemengde bemanningen niet veel terecht zou komen, daar men deze overbodig en te duur acht. In ruil hiervoor wenst Wilson een gro tere zeggenschap in de vaststelling van de politieke richtlijnen, vooral wanneer het gevaar van het gebruik van deze wapens zou dreigen. In Amerika ver denkt men Engeland er een beetje van een uitzonderingspositie onder de bond genoten te willen innemen, maar daar mee gaat Johnson niet akkoord. Vorige week heeft hij in een rede te George town duidelijk gemaakt, dat een van de doelstellingen van de M.L.F. ook is de Duitsers een gelijkwaardige positie met de andere bondgenoten te geven, dus enige invloed op het nucleaire bondge nootschappelijke beleid, zulks om het voor hen minder aantrekkelijk te maken met De Gaulle en diens Europese wapen in zee te gaan. I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Iclef.-2451 - Na 18.30 uut 2660 of 2335 [(05157) GROTE BRAND IN ROTTERDAM Een overzicht van de grote brand, wel ke maandag een fabriek van schuim- plastic in Rotterdam in de as heeft gelegd. Behalve de fabriek gingen ook een opslagplaats, de kantoren en een viertal woonhuizen in de vlammen op. Hoewel er tijdens het begin van de brand in de fabriek werd gewerkt zijn er geen persoonlijke ongevallen ge meld. De materiele schade wordt ge taxeerd op meer dan 2miljoen gul den De K.F.F.B., dy’t yn 1963 de posthume roman „Iepen Finsters” fan Teatske Al zum ütjown hat, krige fan de famylje de biskikking oer al har neilitten wurk. Dit bistiet üt in great tal koarte forhalen, publisearre yn De Boalserter krante, De Tsjerne, It Heitelón, Frysk en Frij, De Stim fan Fryslan, It „Friesch Dagblad”, ensfh. Ek waerden noch in stik as 15 forhalen yn hanskrift foun, dy’t noch net earder printe binne. De hear E. S. ds Jong fan Boalsert hat opdracht krige alle forhalen (sketsen, mearkes, allegoryen, harkspullen) to sammeljen. Der binne nou al in lytse 80 koarte forhalen yn tiidsfolchoarder gear- brocht. Teatske Alzum biwarre seis net alles. Hja joech ek wol koarte forhalen oan oaren wei to lézen. It is de fraech oft hja alles weromkrige hat. Yn elk ge- fal binne der by partikulieren al forha len efterhelle, dy’t net yn har neilitten papieren foarkamen. De K.F.F.B. siket wegen om al dizze forhalen yn ien bon- del üt to jaen. It wurdt dan in boek yn it formaet fan Iepen Finsters, mar fan- sels mei aerdich mear pagina’s. Hwa’t noch wurk fan Teatske Alzum yn bisit hawwe mocht, wurdt forsocht him of har yn forbining to stellen mei de samler E. S. de Jong, Hid Heroplantsoen 1 to Boalsert. De bondel sil de sammelnamme „Diggels” krije, üntliend oan ien fan de koarte forhalen. President De Gaulle heeft de Verenigde Staten medegedeeld, dat hij het Frans- Duitse verdrag zal opzeggen indien West-Duitsland deelneemt aan de zogenaamde M.LJf., de door Washington voorgestelde multilaterale kernvloot. De correspon dent van The New York Times te Parijs meldt, dat De Gaulle een boodschap van dergelijke strekking heeft meegegeven aan Charles Bohlen, de Amerikaanse am bassadeur, die hem kort voor zijn vertrek naar Washington had opgezocht. De diplomatieke medewerker van de Engelse Sunday Telegraph meldde, dat De Gaul le bij diezelfde gelegenheid heeft gezegd, dat Frankrijk in 1969 uit de NAVO zal treden, wanneer de M.L.F. of wat daarop lijkt werkelijkheid wordt. In 1969 moet het NAVO-verdrag namelijk worden hernieuwd. Behalve het dreigement de Atlantische defensie de rug toe te keren, hadden de ministers van De Gaulle ook gedreigd de medewerking aan de EEG stop te zetten wanneer er op 15 december in Brussel geen overeenstemming was bereikt over de gemeenschappelijke graanprijs. De Gaulle heeft dit dreigement niet, zoals kiezingen bleken de zogenaamde pero- Het kabinet-Marynen is ook de politieke moeilijkheden, die verbonden waren aan de invoering van het z.g. weggeld, te boven gekomen. Nadat in het voorlopig ver slag der Tweede Kamer van alle kanten bezwaren waren gemaakt, heeft minis ter Van Aartsen zicii bereid verklaard, het weggeld te laten vallen mits de kamerleden andere middelen ter voeding van het Wegenfonds, dat de opbouw van ons wegennet moet garanderen, zouden aanwijzen. Het was de liberale afgevaar digde Joekes, die daartoe de oplossing wees. In plaats van het weggeld komt er nu een verhoging van de motorrijtuigenbelasting. maar het eerste uitstel verschoof de da tum tot na de Amerikaanse presidents verkiezingen begin november. Een tweede uitstel moest een oplossing brengen in de crisis, die de wereldorgani satie bedreigt. De Sovjet Unie en Frank rijk zijn achter met hun betalingen, dat wil zeggen, zij weigeren mee te betalen aan de diverse door de Algemene Ver gadering goedgekeurde operaties ter handhaving van de orde en de veiligheid zoals in de Kongo en het Midden-Oosten. Wanneer een lid teveel schuldig is kan hem zijn stemrecht worden ontnomen, maar de Sovjet Unie betoogt, dat alleen de Veiligheidsraad besluiten ter hand having van de orde kan nemen, zodat door de Algemene Vergadering genomen besluiten onwettig zijn. Amerika liet weten deze kwestie bij de opening onmiddellijk aan de orde te stel len; Rusland liet weten bij een intrek king van het stemrecht uit de V.N. te treden en pas op het laatste ogenblik heeft secretaris Thant een oplossing we ten te bereiken, die op uitstel van de kwestie neerkomt. Er gaan geruchten over Ruslands bereidheid tot een sym bolische betaling. Voor het eerst bezet een Afrikaan, de Ghanees Quaison-Sackey, de voorzitters- zetel. Het ledental is door toetreding van Malawi, Malta en Zambia nu op 115 ge bracht. TANKER ERNSTIG BESCHADIGD BIJ AANVARING Een detailopname van het gat dat ont stond, nadat de Nederlandse tanker „Alhena” bij de ingang van de Nieuwe Waterweg in aanvaring was gekomen met de Noorse tanker „Sigvik” nisters Scholten en Bot ondervonden weliswaar weinig moeilijkheden bij de behandeling van het anti-remwetje in de Eerste Kamer alleen de liberalen,en de pacifisten stemden tegen maar de minister van O. K. en W. maakte van deze gelegenheid gebruik om duidelijk te maken, dat van hem geen toestem ming tot het verzorgen van reclame-uit- zendingen door de omroepverenigingen was te verwachten, als er niet tegelijk een „opening” in het omroepbestel tot stand zou komen. En hij ontwikkelde ’n plan om op het derde F.M.-radionet te gaan experimenteren met een uitgebrei de N.R.U. D.w.z. de omroepverenigingen met an dere belangstellenden, zoals de OTEM, TVNR en diverse dagbladen. Al aan stonds spraken de antirevolutionaire prof. Diepenhorst en de socialistische prof. Samkalden hun scepsis uit; hoewel aan de andere kant dit streven naar Televisiebeleid. Maar de volgende dag, in de openbare commissie-vergadering van O., K. en W. van de Tweede Kamer, brandde de strijd pas los. Met voorbijgaan van de plannen die minister Bot daags tevoren had ont vouwd, diende de K.V.P.-afgeVaardigde Baeten een ontwerp-motie in, waarbij de regering werd uitgenodigd per 1 maart a.s. bekend te maken onder welke voor waarden reciametelevisie en nieuwe ge gadigden voor zendmachtigingen zouden kunnen worden toegelaten. Het ging de K.V.P. er om deze motie, namens de ge hele onderwijs-corrimissie aan de Tweede Kamer voor te leggen als deze eind van de maand de onderwijsbegro ting in een voltallige vergadering behan delt. De antirevolutionairen en de so cialisten waren daartoe aanstonds be reid; de christelijk-historischen aarzel den en de liberalen stemden tegen. De vraag rees namelijk in hoeverre die motie, maar ook het plan-Bot in over eenstemming was met het akkoord van Wassenaar, dat een soort wapenstilstand op het radio- en t.v.-front heeft gelast tot 1 juli 1965 wanneer de pacificatie- commissie misschien een eenstemmig eindrapport zal hebben uitgebracht. Hoe dit zij, men kan er staat op maken, dat hierover het nodige zal worden ge zegd als de begroting in de laatste week voor kerstmis in behandeling komt. Be sloten is daarvoor niet één maar zelfs twee vergaderingen uit te trekken. Daar voor zal een enkel ander begrotings hoofdstuk naar 1965 worden verschoven, waaronder dat van het kabinet van vice- premier Biesheuvel, dat op de betrekkin gen met de overzeese rljksdelen in de West betrekking heeft. Daar wordt ove rigens groot feest verwacht in verband met het 10-jarig bestaan van het Statuut voor het nieuwe koninkrijk. In de ko mende maanden zullen prinses Beatrix, minister-president Marijnen en kamer voorzitter Van Thiel er een bezoek bren gen. ,xs> - dat met de M.L.F. In eigen mond behoe ven te nemen, want de Duitse regering heeft na langdurig overleg met de W.- Duitse boerenorganisatie ingestemd met een gemeenschappelijke graanprijs, zij ’t dan, dat er niet 425 mark per ton, maar 440 mark wordt geboden, terwijl de Duitse prijs nu 475 mark bedraagt. Dat is Sus wat hoger, dan de Fransen had den gehoopt, maar overeenstemming l(jkt nu mogelijk. Men neemt aan, dat de Fransen er ook niet over zullen vallen, dat als datum van ingang 1 juli 1967 wordt genoemd. De invloed op de verkiezingen van vol gend jaar is dan tot een minimum be perkt. Overigens gaan de Duitse boeren niet met lege handen naar huis. Volgend jaar zal de Duitse landbouw niet minder dan 840 miljoen mark meer aan subsi dies ontvangen en het jaar daarop tot 1970 1,1 miljard per jaar. Verder subsi dies van verschillende aard, zoals com pensatie voor verzekeringspremies en be tere sociale voorwaarden. Er wordt ook gedacht aan een fonds ter verbetering van de Duitse landbouw, want men moet beseffen, dat na 1970 regelrechte subsi dies verboden zullen zijn. Maar de staat kent vele sluipwegen. Tevens worden sollicitanten opgeroepen naar de vacature-betrekking van 3e ambtenaar ter secretarie. Jaarwedde f 100,Ouderdom: minstens 15 jaar. Onderwas: M.U.L.O. s Hwat hat Qcibe Skroar f. Y my-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1