Bolsward: hoedster van cultuur kunst en I r.. roar Het culturele leven in een oude hanzestad ■ffl 30 il&B O 2^ llllliillllliililllllllllllillllllllliilllllllllllli iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Fan de Marlinytoer FM-zender Smilde 28 dec. a.s. in gebruik a I es r e Zilveren filnipj r üs hjoed p p to sizzen Lange jacht r t ii Wit! 5 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat CjClI) 1' Mi DINSDAG 15 DECEMBER 1964 103e JAARGANG No. 97 Wymbritseradeel. -v xt-- V* A a Advertentieprijs: 15 cent per tarn Ingezonden mededelingen dubbel urief Contractprijzen op aanvraag v Wèl zijn er op de overigens voortref felijk uitgewerkte raamvlakken de at tributen van de zuivelbereiding uitge beeld, het wapen van de stad (zelfs tweemaal), wèl de schepen, die eens de Middelzee bevoeren, zelfs de markt kramen en het vee, dat ter markt werd aangevoerd, maar Bote en Schelte a Bolsward, kunstenaars van Internatio- ENORME RAVAGE BIJ TREIN BOTSING IN BOXTEL DE UITREIKING VAN DE NOBEL PRIJZEN 1964 Verleden week zijn in Stockholm de Nobelprijzen Ï964 door de Zweedse Koning Gustaaf Adolf, uitgereikt. De ze foto toont v.l.n.r.: de natuurkundi gen Charles H. Townes, Alexander Prochorow en Nicolai Basov. Mevr. Dorothy Crowfoot-Hodgkin, die de prijs voor scheikunde in ontvangst mocht nemen, en de professoren Con rad Bloch en Fheodor Lynen met hun prijs voor geneeskunde Laat ons eens een gokje wagen ’t Eeindje zal de last wel dragen Tegenliggers, denkt er om ik moet naar het stadion Voor de match zal alles wijken Ook al gaat het over lijken Kettingbotsing, krak, krak, krak Aangenaam: Heer Maniak. J. Monsma, het „boertje” van Rinsuma- geest, plotseling overleden. Hij werd 70 jaar. Deze wonderdokter kreeg patiën ten uit Amerika, Engeland, Duitsland, België, Frankrijk. De „Graf Spee” tot zinken gebracht, de kapitein pleegde zelfmoord. De mobilisatie kost Nederland ruim 1% miljoen per dag. In België is dit .slechts’ miljoen per dag. De oorzaak is, dat het soldij bij ons veel hoger ligt. 3e week december 1939 Abonnementspriji f 2 40 per kwarUt! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Dommen wurde net siedde dy groeije üt harsels 1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (07157) Woensdagavond tegen achten Het politie plichtbetrachten Faalde, hier en daar een bon offertje voor het stadion Was ’t niet beter, al die gekken In hun rijbewijs te nekken? Nee, dat is te krasse taal Morgen denken ze, normaal Gisteravond, tegen achten Ben ’k bestuurd door duist’re machten Nu heb ik weer alle tijd Ik denk aan Verantwoordelijkheid PIET olswarils Nieuwsblad Ce zerken, de koor- en vroedschapsban- ken, de rijk geornamenteerde preek stoel, het Gysbert Japiks-borstbeeld en dat van Dr. Niemeijer, tenslotte ook de glas-in-lood-ramen die aan de laatste oorlog herinneren. Is dit alles zichtbaar en tastbaar aan wezig, uit de geschiedenis duiken de namen op van hen, die de ganzeveder of de burijn met schier onfeilbare hand bestuurden, de kunstenaars van het woord en de gravure, de namen van de zilversmeden, die het edel metaal vorm den naar hun wil. Ja, van Bolsward kan een kunstgeschie- ynsicht to bringen, dat syn bistean en takomst op it foarste plak steatkundich en sosiael lyk breide wurde moat, sil syn wrotten en wramen fortuten dwaen, wurdt fan mannichien fierst to leech oanslein. De weardearring foar Ontwik keling en organisaesje, beide like ünmis- ber as men net wol, dat de boer de houn Onder de maetskiplike karre is of wurdt, is by tüzenen to frijbliuwend en to pas- syf. It mei wier wêze, dat it hjir yn Fryslan better is as op mannich oar plak, ik stim dat wol ta, it bliuwt in bi- skamsum feit, dat neist in pear hündert koekoekmannen, jit inkelde tOzenen boe ren gjin lid binne fan har starisorgani- saesje, ek yn Fryslan. En hoe echt by sommigen de achting foar in passende Ontwikkeling is, blykt wol üt it feit, dat elts bisykjen om oan de posysje fan de boer mear maetskiplike ynhald to jaen, troch bipaelde foarwaerden to stellen, hieltyd wer dea rint op de tsjinwurking fan in diel fan de boeren seis. Dizze wi- ke krige ik wer in brief fan in boer, dy’t skriuwt: „Een jongen, die helemaal geen studie-aanleg heeft, kan volgens mij nog best in de toekomst een flinke boer zijn. Een boer wordt eigenlijk meer geboren dan dat hij gevormd wordt. Een vee koopman, die vroeger als boereknecht heeft gediend, met de handel goed geld heeft verdiend, heeft nu vrijwat land in gebruik. Volgens zijn eigen zeggen, weet hij niets af van de landbouwtheorie maar het is een beste landgebruiker!” De briefskriuwer sjocht jammergenöch twa dingen oer ’e holle. Op it foarste plak kin hy sokke gefallen yn elts birop wol oanwize, mar dizze ütsünderingen De invoering van een derde Nederlands omroepprogramma vereist uitbreiding van het FM-zendernet. In het algemeen zal daartoe op elk zendstation een der de FM-zender worden bijgeplaatst. Voor de verzorging van de drie noorde lijke provincies met drie programma’s zal echter om technische redenen een afwijkende gedragslijn moeten worden gevolgd. Het ligt in de bedoeling om de program ma’s Hilversum I en H voor de provin cies Groningen, Friesland en Drente centraal uit te zenden vanuit de radio- toren te Smilde en het toekomstige 3e programma vanuit Smilde en het toe komstige derde programma vanuit de stations Hoogezand en Irnsum. De tech nische voorbereidingen maken het nood zakelijk reeds nu een deel van deze om schakeling te realiseren. Ingaande 28 december a.s. zal in ver band daarmee het programma Hilver sum I niet meer te ontvangen zijn op de frequenties 93, 95 en 94,9 MHz (resp. kanalen 23 en 26 van de zenders Irnsum en Hoogezand, doch uitsluitend op de frequentie 91,75 MHz (kanaal 16van de zender Smilde. Bij de invoering van het derde program ma zullen tijdig nadere mededelingen volgen over de frequenties, waarop dan het tweede en derde programma te ont vangen zullen zijn. In de bekende glas-in-lood-ramen van Cor Reisma in de trappenhal van het stadhuis te Bolsward culmineert in ’t laatste tafereel, van de serie, die in vogel vlucht een beeld geeft van de roem van deze oude Hanzestad de uitroep „Boal- sert bliuwt hoedster fan kunst en kultuer”. Een groot woord, een woord dat waar gemaakt moet worden óók. Bolsward blijft hoedster, dat wil dus zeggen, dat ook in het verleden Bolsward deze hoedster was. Merkwaardigerwijs geven de eerste ramen meer de wordingsgeschiedenis van Bolsward en de economische aspecten, dan dat er geattendeerd wordt op de kunst, de kunstbeoefening en de kunstenaars uit het verleden. Duits, zowel als Frans legerbericht: Tj. de J.Niots te melden. Zonde voor dat half kwartiertje Wachten is nooit een pleziertje Daar kraakt weer een als karton Ginder wenkt het stadion Er zal een record gevestigd Starten, jagen, honderdzestig Aanrijding, een zwaar geraas Ken je mij? Ik ben Heer Dwaas meitsje gjin regel. Hwant in jonge, dy’t net leare kin en gjin legere lanbouskoal- le folgje kin, hapert it pan twa dingen. Hy kin de dingen min bigripe en min ünthalde. Praktysk alle biroppen wolle dizze minsken net yn forantwurdelike funksjes, hja freegje allegearre biwizen dêrfan yn de foarm fan aktes, diploma’s of getüchskriften. As de boerestan, as iennichste, dizze selsbiskerming ófwiist, dan driuwt se it peil fan de boerestan omleech. Dan makket hja dit bidriuw ta in sammelplak fan geastlik ünfolwear- digen, omt hja allinnich hjir torjuchte kinne. En dat wylst der op it heden jit mear as genöch jonge boeren binne, dy’t neist har boere-aerd en praktyk, wol bi wizen fan in passende Ontwikkeling oer- lizze kinne. Moatte dy dan mei gewelt üt de boerestan dreaun wurde om de leije to jaen oan dy oaren Wol men op dizze wize it peil fan de boerestan, hwert hoe langer hoe mear fan frege wurdt, om- heech bringe? En dan kom ik wer op myn ütgongspunt werom. It stribjen om de boerestan in gelykweardich plak to jaen yn it moder ne libben, kin dan allinnich mar slagje, as dit droegen wurdt fan de boeren seis. Hja moatte dat seis wolle, hja moatte oer alle boegen gelykweardich wêze wol le. Net allinnich yn ekonomysk opsicht, mar ek yn Ontwikkeling, maetskiplik en kultureel opsicht. Yn de maetskiplike wedstriid fan üs dagen komt men net mei de swakste ploech nei foaren, mar mei de sterkste. En allinnich dan hat men kOns op in earfol plak! denis geschreven wórden. Pogingen daartoe werden reeds gedaan. Maar wat zal er van onze eigen tijd eens worden geboekstaafd, zo het hoofd stuk over dc 20e eeuw wordt toege voegd Bolsward blijft hoedster van kunst en cultuur. Is het inderdaad waar Met een provinciale prijsuitreiking en een jaarlijkse tentoonstelling is het ant woord niet gegeven. Hoe belangrijk ook, met het zelf werkzaam zijn van eigen Bolswardse kunstenaars of van kun stenaars, die in Bolsward werken, heeft het weinig te maken. Wanneer men gaat inventariseren wat er in Bolsward aan kunst en kunstuitin- gen. vandaag aanwezig is, is menigeen geneigd te gaan bagatelliseren. De een zame hoogte waarop een Gysbert Japiks stond is niet weer bereikt. Beeldhouwers telt Bolsward niet, zil versmeden in de ouderwetse zin al even min. Toch is er reden tot pessimisme noch tot defaitisme. Wat om slechts een paar grepen te doen er in Bolsward in de na-oorlogse jaren op vocaal en muzi kaal gebied is gepresteerd en aan tra ditie gevormd, is niet weinig. Er zijn wel enkele koren en koortjes ter ziele gegaan, maar nieuwe ensembles wer den gevormd. Vergelijkt men de muzikanten in bur- gerpakjes met de geüniformeerde korp- senn van heden, dan is het verschil dui delijk en soms werden er muzikaal gro te prestaties geleverd. Taande de roem van de muziekconcour sen van heden, dan is het verschil dui- dere tradities voor in de plaats: Orato- riumuitvoeringen, cantatezang, orgel- improvisatieconcoursen. Bolsward kreeg (vergeef ons de com binatie) een carillon, pierement en koor- orgel. Het gerestaureerde Hinsch-orgel in de Martinikerk werd nationaal ver maard. AI kan Bolsward niet bogen op het feit, dat het bekende solisten her bergt, het samenspel is voortreffelijk. nale faam, de dichter Gysbert Japiks, de zilversmeden en houtsnijders, zij al len ontbreken. Wil ergens kunst worden gehoed, zo moet er uit de aard der zaak kunst zijn en kunst kan alleen daar opbloeien, waar daartoe een geschikt klimaat en een geëigende sfeer heersen. Het decor is aanwezig. De bekwame hand van de meesters uit de tijd van de Gothiek, de Renaissance en Barok zetten him werkstukken als coulissen op Bolswards toneel. Kerken, stinzen, grachten, oude herenhuizen, met als pronkjuweel het onvolprezen stadhuis, hoe meningmaal zijn ze reeds bezongen. De Martinikerk om slechts één voor beeld te noemen is als een opengesla gen boek, waarin bladzijde aan blad zijde de hoofdstukken uit de kunstge schiedenis werden geschreven. Neem de kerkbouw zelf (in 3 duidelijk te onderscheiden fasen), de St. Maar- tenssteen, de fresco’s, de gebeeldhouw- Verschiint in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeet, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en tofolle tefterom, bliuwe hja tofolle fêst- halden oan dingen, dy’t har tiid hawn hawwe, dan rédde hja dat net. Noch ma terieel, noch geastlik meije hja by de tiid efterreitsje. It feit, dat hiel hwat boeren om ’e sawn- tich hinne, jit de leije yn hannen halde, dat nearne makliker as op in buorkerij de minske him forskülje kin foar de yn- floed fan de tiid, as hy dat wol, makket dat de stim fan it aldere, it bihaldene, it konservatieve, der’t mear heard wurdt as yn oare bidriuwen. Derby is yn boere- eagen in man fan tritich ek jit mar in foege kweajonge, dy’t amper rjucht fan praten hat. Libbenswiisheit en ünderfi- ning stean yn de boerestan op in heech en earfol plak; foroaringen, eksperimin- ten, oars dwaen as oaren, bisjogge de measten mei in skalk each. Sa binne se net allegearre, in diel fan harren docht en sjocht it oars, mar sokken wurde dü- bel kritysk bisjoen en o wé, as sa’n ien ris tusken, folie goeds, ien forkearde set docht, hwat wurdt der dan hwat los makke oer sa’n nijljochter. Dêrneist bin ne der hünderten, dy’t jit fierst to folie yn de Aide sleur trochbuorkje, mar diz- zen lit men stil gewurdeIt bin ne oars sokke deeglike, alderwetske minsken! Mei dit léste kin bidoeld wêze, dat de lju ienfaldich sljucht en rjucht en goud-earlik binne en dan stim ik jerne mei yn de hulde oan dy eigenskippen. Mar êlderwetsk yn it bidriuw is gjin deugd, dat is in tokoart-sjitten. Alder- wetsk yn de opfettingen oer de maet- skippij is ek gjin deugd, dêrmei rekket men yn it slop.It muoisume stribjen sünt de tritiger jierren om de boerestan ta it De muziekschool kan stimulerend wer ken, evenals de schoolconcerten. Grote schilders heeft Bolsward nimmer gekend, de graveurs buiten beschouwing gelaten. Toch wonen er momenteel in Bolsward een paar kunstschilders, al kwamen zij van elders (van Blauwhuis, en uit Duitsland). Latent talent is echter wel aanwezig. Telkens ontdekt men amateurs, die het peil van zondagsschilder verre achter zich hebben gelaten. Zou een expositie geen onderlinge band kunnen geven en zelfs tot een verband leiden? Openbare kunstwerken telt Bolsward nog slechts weinige, maar vergeleken bij vóór de oorlog is er in korte tijd toch betrekkelijk veel aangebracht, dat „bi- sjen lije kin”, aan en bij kerken en scholen, aan muurschilderingen, glas-in- loodversieringen en glaszandstraal- werk, al geven we graag toe, dat het wel vaak traditioneel is en van te wei nig visie getuigt. De bouwwerken zelf getuigen vaak van een gedurfde en artistieke architectuur. Bolsward mag zich momenteel een ba kermat noemen van goede en verant woorde bouwkunst. Wat het toneel betreft, zijn er te Bols ward moedgevende initiatieven, al heeft men het, ondanks het bezit van een uniek podium boven de stadsvijver niet kunnen brengen tot een openluchtspel- traditie zoals in Diever, Beetsterzwaag en zelfs in Jorwerd. Dat ook het Friese Woensdagavond tegen achten Ging het danig op een jachten Tuffe, tuf, fullspeed, hoe kom ik op tijd in ’t stadion. Harder r Jen, harder, harder Rijkswegen zelden verwarder, t Balletje mag niet gemist Tuffe, tuf: Heer Egoïst. toneel zijn „gerak” kreeg en krijgt, be wijst de deze week te houden uitvoe ring van de Fryske Krite. Eerlijkheid gebiedt echter te vermelden dat de top, die in de vijftiger jaren werd bereikt, met naar we menen in één jaar tijds de opvoeringen van zelfgeschreven toneelstukken en revues van H. R. King- ma, Sjoerd Steensma, Lammert Rooda en F. van der Zande, niet weer is be reikt. Rekent men ook de folklore tot de cul tuur (bijv, het optreden van de Skots- ploech) enz. dan is er in dit opzicht duidelijk winst. Tenslotte nog iets over de litteratuur. Al heeft Bolsward dan de laatste paar eeuwen geen grote literator opgeleverd, vermeldingswaard is het toch, dat van geen enkele stad in ons goede gewest gezegd kan worden, dat er onlangs in een maand tijd drie pennevruchten van stadgenoten van de pers kwamen. De roman „Romsicht” van mevr. Loot- sma-Smidstra (in een oplaag, die ruim 2 maal zo groot was als die van de 6 drukken van Anne Wadmans bestseller „De Smeerlappen” samen) veroverde vele harten. Daarnaast was er het debuut van Teije Brattinga, die met „De stadige leafde fan Fetsje” geen slechte beurt maakte en Aggie van der Meer, die Bolsward deugd deed met „It kemiel fan Omke Romke”, door haar zelf op leuke wijze geïllustreerd. Het culturele leven in Bolsward toont tal van aspecten. We noemden bijv, nog niet de declama tors, beiaardiers, kunstfotografen, pop penmaaksters, dichters (wanneer publi ceert Joh. Couperus zijn werk?) caba retiers en conferenciers en de klein kunstenaars in het algemeen. Toch zijn er nog leemten. Waar zijn de beeldhouwers, de „bonkefikers”, de pop pen- en marionettenspelers, de hout snijders, de balletdansers, de kunstrij ders, glazeniers en nog zoveel kunst- beoefenaars meer? Ook op het gebied van de kunst, hetzij met grote of kleine k is er te Bols ward nog werk aan de winkel. DE MENTALITEIT FAN DE BOERESTAN Lieding en bigelieding, sawol fan eigen organisaesje as oerheit en oerheitsorga- nen, kinne in bulte meihelpe om ’e boere stan as selsstannige en weardefolle groep yn üs maetskippij to bihalden, mar de kearn fan dizze kwestje sit yn de geast, de mentaliteit fan de boerestan seis. It sil net slagje harren in goed en billik plak yn to skikken tusken de oare middenstanners. as hja dit seis net bi- fjochtsje wolle. As hja net yn dizze mo derne tiid mei moderne wapens de freed- sume striid om in gelykweardich p'nk tusken de oaren fiere wolle. Sjogge hja Zaterdagmorgen was het baanvak Eindhoven-Den Bosch ernstig ge stremd doordat ’n kolentrein uit Lim burg bij Boxtel op een stilstaande goe derentrein reed. De materiële schade is zeer groot, o.a. een zware locomo tief van anderhalf miljoen gulden werd zwaar beschadigd. De foto toont een gedeelte van de enorme ravage.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1