Conferentie de van N.A.V.O.-Raad splijtzwam Omroepkwestie is kabinet in Kerstmis 1964 Cjafce roar In Brussel Ministers van landbouw bijeen Minister Veldkamp deed concessie aan vakbeweging Kerstnummer Peron Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IH- PTT tijdens Kerst- en Nieuw jaarsperiode Gouden filmpjes üs hjoed to sizzen ■f 103e JAARGANG VRIJDAG 18 DECEMBER 1954 No. 98 IV ymbritseradeel. Hwat haf Wrfilds goed: ebbe en floed Jagan wil niet heen. PIET Overleg. Landbouw. Staking. Loondcbat. Postvervoer. Wilson sterk in partij. Telegraaf- en Telefoondienst. Engeland. Red. en Adm. B.N. Advertentieprijs’ 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Goed nieuws voor Russische consument. Postdienst. Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2451 Na 18.30 uut 2660 of 2335 (05157) De Labourpartij heeft het afgelopen weekeinde een overwinningscongres ge houden, waarop premier Wilson een gro te rede heeft uitgesproken. Uit de reac ties bleek, dat hij in zijn partij op het ogenblik sterk staat en dat de linker vleugel weinig pruttelt bij de economi sche saneringsmaatregelen, die een ver traging van de activiteit ten gevolge kunnen hebben. Wilson liet duidelijk uit komen, dat de schuld bij de conservatie ven ligt, die veel te lang hadden getalmd met het nemen van maatregelen. Een conferentie is ook in Belgrado ge houden, waar president Tito Chroestsjow zijn hulde niet onthield voor de destali nisatie en de verbetering van de betrek kingen tussen Joegoslavië en Rusland. Een teken wel, dat Tito ook tegenover de nieuwe machthebbers in het Kremlin afstand en eigen oordeel wil handhaven. In Brussel zijn de ministers van land bouw van de Zes weer bijeengeweest om over de graanprijs te onderhandelen. volgend jaar, misschien nog dit jaar, worden herhaald. OVEREENKOMST GRAANPRIJS IN BRUSSEL Bij de Algemene Politieke Beschouwin gen, welke deze week in de Eerste Ka mer plaats hadden, was het belangwek kend na te gaan of meer symptomen van deze verwijdering zichtbaar waren. Zal het de volgende week bij de behandeling van de begroting van O., K. en W. tot een explosie komen? zien. Tenslotte is een akkoord bereikt, dat de Italianen nog niet erg bevredigt. De Italiaanse delegatie is naar de hoofd stad teruggekeerd om aanwezig te zijn bij de verkiezing van de nieuwe presi dent. Belangrijk was ook de concessie, die mi nister Veldkamp op het laatste ogenblik aan de vakbeweging deed. In de afge lopen weken was er een breuk in de St. van de Arbeid ontstaan, doordat de vak beweging met een loonsverhoging van 4,7 niet tevreden bleek. Ook de verhoging van het minimum- weekl. tot f 108 voldeed haar niet. Des wegen weigerden de vakorganisaties in de Stichting van de Arbeid mee te wer ken aan de toetsing van collectieve ar beidsovereenkomsten, welke voor het ko mend jaar zullen worden afgesloten. Toen gooide minister Veldkamp het roer om. Het kabinet kwam tot de conclusie, dat de economische perspectieven voor 1965 misschien toch wel gunstiger waren dan tijdens de loononderhandelingen was voorgesteld. Alsnog werden de lonen met 5% verhoogd, het minimum-weekloon op f 110,gebracht en zelfs een verho ging van de kinderbijslag plus een mo gelijkheid van een vakantietoeslag in de zomer van 1965 in uitzicht gesteld. Daarmede was de sociale vrede gered en de spanning weggenomen uit het debat over de begroting van sociale zaken, dat dinsdag j.l. in de Tweede Kamer plaats had. Het nummer van dinsdag a.s. komt hier mee te vervallen Adv. en copy gaarne vroegtijdig aan wezig. Op vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 december zal de dienstverlening zijn als op zondag. Op maandag 28, dinsdag 29, woensdag 30 en donderdag 31 december is de dienstuitvoering als normaal op deze da gen van de week. Op vrijdag 1 januari is de dienstuitvoe ring als op zondag. Op zaterdag 2 januari wordt een volle dige bestelling uitgevoerd, hetgeen in houdt, dat ook aangetekende stukken,, briefpakjes, postpakketten e.d. zullen worden besteld. In de periode 24 december tot en met 2 januari zullen zonodig extra buslichtin- gen worden uitgevoerd. Op donderdag 24 en 31 december 1964 zullen na plm. 23.00 uur geen treinen met post meer aankomen. De nacht- posttreinen rijden niet in de nachten van 24/25 t.e.m. 27/28 december 1964 en van 31 december 1964/1 januari 1965 t.e.m. 3/4 januari 1965. In de vroege ochtend van maandag 28 december 1964 en zaterdag 2 januari 1965 zullen extra vervoersmaatregelcn worden genomen. Op de beide kerstdagen en op nieuw jaarsdag zal de telegraaf- en telefoon dienst worden uitgevoerd als op zonda gen. Duitse oorlogsschepen bombardeerden de Engelse steden Scarborough en Hartle pool. Peron had ’t al lang geleden In zijn vaderland verbruid De Argentijnen, ontevreden Riepen: weg, jij de laan uit Pak je koffer, vuile loeder Steek niet weer een spaak in ’t wiel Toen sprak Franco, waarde broeder Welkom, politiek asyl Peron broedde stil op plannen Stapte in een vliegmachien Dacht, de vaderlandse mannen Willen mij terug misschien Jammer, buurman Braziliaantje Lag, gewaarschuwd, op de loer Jij pleegt woordbreuk kerel, schaam ie Mars weer instappen, retour Peron zit zich weer te zonnen Heus papaatje, ik blijf zoet Er kan ginder niets gewonnen Ik heb het hier in Spanje goed Kom, vergeven en vergeten Het baat niets een wilde droom Ik zal uit uw hand stil eten Als een gehoorzame zoon! Franco zag ’t als plicht, papaatje Zorgt voor zijn dictatorspruit Ik heb hier nog zo’n potentaatje Een soortement van oorlogsbuit Jongens, doe geen gekke dingen Blijf politiek buiten spel Ga dan liever bokjespringen Jij Peron met neef Degrelle 3e week december 1914 Mr. J. A. GEUKERS, Burgemeester van Bolsward. In verband met de komende feestdagen zal ons blad volgende week woensdag verschijnen met een KERSTNUMMER Op zondagmiddag 20 december a.s. om kwart voor drie zal in de Martinikerk de jaarlijkse gezamenlijke openbare Kerstwijding ge houden worden, tevens Cantate-uitvoering van de Martini-Cantorij. In verband met de vele samenkomsten rondom het Kerstgebeuren in de a.s. Kerstweek zijn met hartelijke medewerking van de Martini-Cantorij deze initiatieven gecombineerd. Zo zullen wij als burgers van Bolsward door voorlezing van het Kerst-evangelie, het beluisteren van de Kerst-Cantate en het zingen van Kerstliederen, ons richten op het naderend Kerstfeest. Ik hoop dat zeer velen deel zullen nemen ouderen en jongeren aan deze Kerstsamenkomst in eenheid en liefde, om ons te laten leiden tot de ware Kerstvrede, die ik U allen van harte toewens. Franco greep naar het straflatje Jongen jij bent stout geweest Kom, direct bij mij op ’t matje In mijn achting diep gesjeesd Niet weer van die gekke kuren Houd je bij de lege dop Jongen, het zal je bezuren Om mijn part hoepel je op Politiek was de afloop van het geval niet zo belangrijk. Gewichtiger is of de REM of de TROS of soortgelijke, uit zakelijke overwegingen geboren instellingen, in de toekomst gelegenheid zullen krijgen le gaal uit te zenden. De VVD en een deel van de CHU stre ven daar naar; de voorzitter van de KRO, Mr. Van Doorn, heeft in een open baar debat met zijn fractiegenoot, Mr. Blaisse, zelfs de beschuldiging geult, dat de liberale en chr.-historische ministers Mr. Bot, hun collega van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deswegen verhinderen de omroepverenigingen ver gunning te geven reclame-uitzendingen te laten verzorgen. Hij gaf die regerings partners schamper de raad af te treden als zij zich niet aan het kamerveto, dat onder het vorige kabinet-De Quay tegen commerciële televisie werd uitgesproken wilden houden. De VVD en CHU konden echter verant woorden, dat bij het akkoord van Wasse naar is afgesproken, dat in elk geval tot juli 1965 de „status quo” zal worden ge handhaafd, in de hoop, dat in die tussen tijd door de pacificatiecommissie eniger lei compromis zou worden bereikt. Het is echter waarschijnlijk, dat de kans daarop vrijwel is vervlogen. Het lijkt wel duidelijk, dat ten aanzien van het omroepvraagstuk er meer overeenstem ming bestaat tussen de PvdA, de KVP en de ARP, dan tussen de beide laatst genoemde partijen en de VVD en de CHU. Bij verkiezingen in Brits Guyana heeft de linkse, op het Indische bevolkingsdeel steunende partij van premier Jagan meer stemmen behaald dan de vorige maal, maar doordat er nu gestemd werd volgens een door de Engelsen opgelegd evenredig stelsel heeft Jagan zijn meer derheid verloren. De op de negers steu nende politicus Burnham van het Volk s congres onderhandelt met 'n kleine par tij die op diverse etnische groepen steunt maar Jagan heeft al laten weten, dat hij niet bereid is af te treden. De Britse regering heeft de grondwet bij decreet zodanig gewijzigd, dat een premier zon der meerderheid moet aftreden. Het is niet elegant, maar dat is er wel vaker iets niet in de politiek. De Marathonzitting van de EEG-ver- gadering in Brussel is geëindigd in ’n overeenkomst inzake de graanprijs. De foto toont een verheugde minister van landbouw en visserij, Mr. B. W. Biesheuvel (midden) samen met zijn Franse ambtgenoot Edgar Pisani (r.) links staan de Duitse minister van economische zaken Kurt Schmeucker en voorzitter van de EEG-vergadering W’alter Hallstein. Achter min. Bies heuvel staat de. Nederlandse minister van financiën, Prof. Dr. H. J. Witte- veen Het midden van december staat steeds in het teken van de ministersconferentie van de N.A.V.O., de Noordatlantische Verdragsorganlsatie. De besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken zijn geheim; het duurt dus altijd iets langer dan gebruikelijk voor wij weten wat er precies is gebeurd, maar men mag wel r.anne.men, dat van alle onderwerpen de kwestie van de multilaterale kernmacht van de N.A.V.O., die overigens niet op de agenda staat, de hoofdschotel zal vor men. Met deze kernmacht hangt verder vrij nauw samen een reorganisatie van het bondgenootschap, waar over al vele gedachten de ronde doen. De weergoden zijn met de REM geweest. Hoewel de justitie zaterdag al de wette lijke bevoegdheid kreeg de zender te verzegelen, maakte een storm handelend op treden tijdens het weekeinde onmogelijk. De REM legde er zelf ook niet het bijltje bij neer, althans niet op de manier, welke scheepsbouwer Verohne als „loyaal staatsburger” in uitzicht had gesteld. Er ontstond in tegendeel een conflict in de leiding of men al of niet zou doorgaan. Tenslotte werd de zender ijlings aan een buitenlandse firma overgedragen en kwam er een Belgische gezagvoerder op het eiland; alles om juridisch zo sterk mogelijk te staan. Van zijn kant doet het kabinet-Marijnen echter alles om in het zadel te blijven. Minister Bot zag deze week af van de voorgenomen verhoging van lege- en kleutergelden; minister Luns stelde als nog f 11 miljoen (waarvan f 5 miljoen voor missie en zending en f 6.5 miljoen voor Indonesië) beschikbaar ter verho ging van de ontwikkelingshulp, waarom de Tweede Kamer bij haar Algemene Politieke Beschouwingen door middel van een antirevolutionaire motie-Smal- lenbroek had gevraagd. Voor deze extra posten zal het kabinet elders nog bezui nigingen proberen aan te wenden. Belangrijker was de concessie, welke mi nister Luns de PvdA en de KVP deed door te beloven, dat hij bij het politiek beraad, dat bondskanselier Erhard en de Belgische minister Spaak en de Ita liaanse minister Saragat tussen de zes EEG-landen willen organiseren, niet zoals voorheen de voorwaarde zal stellen, dat Engeland daarbij toegang wordt verleend. Bij zijn aankomst in Parijs heeft Rusk, de Amerikaanse minister van buitenl- zaken, zeer nadrukkelijk verklaard, dat Amerika zich volledig gebonden blijft gevoelen aan de verdediging van West- Europa, aan de „rechten en plichten”, die het in Europa na de tweede wereld oorlog op zich heeft genomen. Dat is ’n duidelijke, overigens nog overbodige ge ruststelling voor de West-Duitsers, de West-Berlijners en andere Europeanen, dat Amerika niet van plan is voedsel te geven aan de verdachtmakingen van De Gaulle, dat Amerika toch niet de auto matische verdediging van Europa kan garanderen. Dat Rusk het niet tot een gevecht met de Fransen wil laten komen, kan men opmaken uit zijn opmerking, dat het zo goed gaat met de N.A.V.O., dat men zich de weelde kan veroorloven van me ning te verschillen over ondergeschikte kwesties. Het klinkt sussend, maar het zou niemand kunnen verwonderen, wan neer De Gaulle zich hierdoor beledigd zou gevoelen. Rusk wandelt er volledig overheen, dat De Gaulle het, ongeacht de M.L.F., helemaal niet eens is met de geïntegreerde militaire opbouw in de N.A.V.O. Het is bekend, dat hij een reor ganisatie wil, maar zoals steeds bij De Gaulle: hij hoedt er zich voor met eigen plannen te komen. Hij wil neen kunnen zeggen op die van anderen. Deze nieuwe machthebbers hebben op 'n vergadering van de Opperste Sowjet bij de indiening van de begroting hun eigen politieke richtlijnen wat duidelijker uit eengezet. Het ziet er voor de Russische consument niet onaantrekkelijk uit. De produktiegroei bij de consumptiegoe deren moet voor het komende jaar 7,7 worden tegen aanvankelijk 7,2 pet. Wan neer men dat haalt, is dat meer dan een stijging extra van 0,5 pet., aangezien waarnemers van oordeel zijn, dat de stij ging nu ongeveer 3 pet. is. Deze stijging gaat ten koste van de zware industrie, die wat geknabbeld ziet aan haar tra ditionele absolute prioriteit. Van 9,3 pet. wordt het nu 8,2. Bovendien zullen de lonen met 4,5 pet. stijgen. Dat is aan zienlijk meer dan in de laatste zes jaren toen het gemiddelde 2,4 pct. was. Bovendien zijn wijzigingen aangekon- digd, waardoor bij de produktie meer zal worden gelet op de vraag van het pu bliek. Opmerkelijk na de eerst wat militante klanken in oktober is, dat de militaire uitgaven van 13,3 miljard roebel op 12,8 miljard zullen worden gebracht. Dat is mogelijk doordat Moskou van Washing ton de verzekering heeft gekregen, dat ook Washington zijn defensiebegroting wat zal verlagen. Vooral politiek is deze verlaging interessant. Het overheidspersoneel in Frankrijk is ontevreden door de strenge richtlijnen, die de regering aanlegt bij haar loon politiek, terwijl het bedrijfsleven, door de schaarste op de arbeidsmarkt ge dwongen, veel aanzienlijker verhogin gen geeft. Bovendien gevoelen de arbei ders in overheidsdienst zich achterge steld omdat de regering niet bereid is tot een normaal overleg als tussen werk gever en werknemer. De vakbonden voelen zich overbodig worden. Deze algemene ontevredenheid is tot uitdrukking gekomen in een sta king van 24 uren, die alle energievoor ziening en alle openbare transport heeft stilgelegd. Wanneer men genoegdoening krijgt, zullen de stakingen in elk geval Kortgeleden heeft Duitsland te kennen gegeven tot verlaging bereid te zijn, zo dat tot een gemeenschappelijke prijs zou kunnen worden overgegaan. De prijs was nu het probleem niet meer, vooral niet nu de Duitsers zich bij het voorstel van de Commissie voor een prijs van 425 mark per ton graan, hebben aange sloten. De Fransen en de Nederlanders bestreden nog de compensatie-eisen van de Duitsers, maar de voornaamste hin derpaal voor een akkoord vormden nu de Italianen, die nieuwe voorstellen hebben ingediend voor de kostenverdeling in het landbouwfonds. Zij waren tot de conclu sie gekomen, dat zij ongeveer 21 mil joen dollar moeten betalen aan het fonds dat wordt gevoed uit heffingen op in- vot.ón uit derde landen. Duitsland be taalt er ongeveer 18 miljoen dollar aan, België 6 en Nederland 0,6. Het enige land, dat ervan profiteert doordat het met het fonds zijn agrarische uitvoer kan ondersteunen is Frankrijk, dat 45 miljoen dollar per jaar in de wacht sleept. Het is nu de Italiaanse wens het plafond van zijn bijdrage verlaagd te In het komende nieuwjaarsnummer kun nen nieuwjaarswensen worden opgeno men A 25 cent. Bij de CVO school op het Schildwyk is gelegenheid tot het aangeven van nieu we leerlingen. Vereiste leeftijd 5% jaar. Men gelieve het vaccinebewijs mee te brengen Namens ’t bestuur, H. J. de Vis ser. Hoe het met de MLF staat is niet nader te zeggen. Wilson is in Washington ge weest, waar hij zijn plannen met John son heeft doorgenomen. Schröder, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, is vóór zijn aan komst in Parijs, nog even in Londen ge weest, waar hij, naar men zegt, ervan overtuigd is geraakt, dat er een sy steem mogelijk moet zijn om de verant woordelijkheid voor de nucleaire verde diging van het Westen te delen tussen de Ver. Staten en de Europese bondge noten. Er zijn nog verschillen van in zicht tussen Engeland en Duitsland over de organisatievorm, maar men is er in Bonn nu toch wel van overtuigd, dat het Engelse voorstel meer is dan alleen maar een vertragingsactie. Engeland ge voelt nog weinig voor de oppervlakte- schepen met gemengde bemanning, maar zou over zijn bezwaren wellicht heen kunnen stappen. Het wenst ook een eigen commando voor de kernmacht ter wijl Duitsland graag wil, dat de gealli eerde opperbevelhebber in Europa de ge hele macht onder zich krijgt, Dan, zo menen de Duitsers, wordt het beste ge waarborgd, dat de verbinding met de continentale belangen tot stand komt. Dat Engeland een plaatsje voor Frank rijk wil openhouden, heeft nauwelijks enige betekenis. Bolswards Nieuwsblai STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschiint in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeél, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De heer J. Falkena zal 1 januari a.s. 40 jaar als bode van het gemeentehuis te Bolsward in dienst zijn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1