Naar conferentie over atoomdefensie Nog geen eensgezindheid in regeringspartij en Frans-Duitse spanningen nemen toe 1964-1965 Het Nederlandse kamerkoor komt Wommels naar Pacificatiecommissie buiten spel Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll 4 Zilveren filmpjes us hjoed p p to sizzen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zuidwesthoekconferentie STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschiint in: Boïsward. Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, B onseradeel, Workum en Wymbritseradeel. No. 100 103e JAARGANG WOENSDAG 30 DEC. 1964 een J. S. Laatste week december 1939 Overleg. Wat verder? Uitstel. Atoomdefensie. Ook is een andere conferentie aange- kondigd. Eveneens in januari zullen Advertentieprijs: 15 cent per tnrn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contra'-tprijzen op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 :(O>157) hun kracht meer willen richten op mi litaire doelen. Bovendien zou De Gaulle over een zekere Amerikaanse Invloed in Europese zaken moeten heenstappen. Opmerkelijk is, dat deze coördinatie tussen twee bondgenoten in feite buiten het bondgenootschap om gaat en een bilateraal karakter draagt. Vrede. Vorige week maandag werd die brief bij de behandeling van de begroting van O., K. en W. in de plenovergadering der Tweede Kamer in het debat betrokken. De socialistische oppositieleider, dr. Von deling, maakte hiertegen aanvankelijk bezwaar omdat die brief mede was on dertekend door minister-president Ma- rijnen. Hij verlangde derhalve een afzon derlijk debat omdat het akkoord van Wassenaar hierbij in het geding was. De antirevolutionaire fractieleider Smal- lenbroek antwoordde, dat de oppositie niets met het akkoord der regeringspar tijen te maken had. De regeringscoalitie vond echter wel, dat het wenselijk was, dat de minister-president het radio- en televisiedebat zou bijwonen. Aldus ge schiedde. Maar al kwam het dan niet tot een cri sis, van eensgezindheid tussen de rege ringspartijen bleek ook nog geen sprake. In feite hield de KVP-afgevaardigde Baeten n.l. aan zijn motie vast. Hij vond alleen goed, dat de stemming daarover zou worden uitgesteld. Anderzijds bleek de VVD vast te houden aan ’n „Publiek Orgaan”, dat naast de omroepverenigin gen zendtijd zou krijgen om onder diver se gegadigden te verdelen. De VVD verkeert daarbij met een deel der CHU echter in een minder heidspositie binnen de regeringscoalitie. Haar situatie wordt nog bemoeilijkt door het feit, dat de PvdA bereid lijkt haar plaats onmiddellijk in te nemen. De liberale fractieleider Geertsema zei echter, dat hij niet door al te star aan ’t akkoord van Wassenaar vast te houden de kans op reclame-t.v. en 'n meer open bestel wilde verzuimen. Die kans achtte hij nu, na het optreden van de REM, groter dan qoit. Bij Van der Eems in de Kerkstraat komt men steeds terug. Lekkere nagelkaas p, pond 16 ct. Een fijne 40-}- meikaas per stuk 85 cent. 1 pond soepgehakt met pijp 25 cent, 3 pond magere runderlappen, samen f 1,10 Vier pond varkens- of rundergehakt v. f 1,Fijne leverworst 20 cent per pnd. Abonnementsprijs f 2 40 per kwartul (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Wolste gean in lokkich wel bid God earst, sa giet Er mei 1964 Njoggentsjin fjouwer en sechtich Stie der iensum op ’e ein Fan de ploege fuorge Wurch, en hast skjin tonein It seach tobek De fuorge lans Yn ’e Aide eagen Kaem hwat glans In lange rige Kaem der oan Foargeande jierren Fan ’t ieupatroan Syn tiid wie om It plak wie frij Hja skikten op Der koe ien by 1965 It nije jier Moast dit wol sjen Dochs wie forjitlik As in bern It wikseljend plak Fan ’t jierbistek Dat passe-fiif en sechtich krekt It seach de tiid Noch nochteren oan En pandere boartlik Nei de troan Syn libbensdrang Wie nij en great Noch net to remjen Op dit stuit Wintermantels, uitsluitend modern goed en pr. kwaliteiten vanaf f 2.75, Regen mantels, prima gummi, vanaf f 1,95, Zijden japonnen, nog enkele restanten vanaf f 1,50. Bij kindermanteltjes ge ven wij een passend hoedje cadeau, Wol len kinderjurkjes vanaf 75 cent. Alles splinternieuw goed voor oude onver hoogde prijzen, Directoires prima inter lock 32 cent, ld. geplatteerde zijde 28 ct, Onderjurken 55 ct, lakens vanaf 95 ct., Baddoeken flinke maten 15 en 20 cent, Nachtjaponnen 89 cent, Extra wijd 1.25. Boezeroens 1.20. Flanellen manshemdi i 70 cent. Die in de motie genoemde „gelijke voor waarden” waren voor de VVD echter niet aanvaardbaar. En zonder de mede werking van deze regeringspartij kon uiteraard niet van ’t akkoord van Was senaar worden afgeweken tenzij de KVP een regeringscrisis wilde riskeren. Om dit risico te voorkomen besloot het kabi net Marijnen tot een tegenzet. De fractie leiders van de vier regeringspartijen werden op het Catshuis voor een bespre king uitgenodigd. Als resultaat daarvan kreeg de Tweede Kamer een mede door minister-president Marijnen onderteken de brief, waarin de regering eigener be weging beloofde de voorwaarden, waar onder reclame-televisie en nieuwe zend gemachtigden zullen worden toegelaten, vóór 1 maart a.s. bekend te maken. Van de „gelijkheid” van de voorwaarden werd in die brief geen melding gemaakt Daarmede werd een kabinetscrisis voor komen, althans uitgesteld. De vergadering van de Raad van de Noord-Atlantische Verdrags-Organisatie (N.A.V.O.) op ministersniveau heeft geleid tot spanningen, met name tussen Frankrijk en Amerika, welke (beide landen, zo oppervlakkig gezien, juist iets nader naar elkaar toe zijn gekomen. Het begin was al niet goed. Schröder, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, die bijzonder slecht met zijn Franse collega schijnt te kunnen opschieten, gevoelde zich beledigd door het feit, dat hjj bij aankomst op het Parijse vliegveld naar een verre hoek werd gedirigeerd, vanwaar hij met een klein busje naar de uitgang werd gereden, inplaats van met een officiële auto. Vervolgens ontbrak bij zijn rit van hotel naar vergaderplaats bet gebruikelijke politie-escorte, dat de andere ministers wel hadden gekregen. Technische foutjes, kan men zeggen, maar in een sfeer van achterdocht kan men zich Schröders ontstemming indenken. De scheepstra ter „Peter”, die deel uitmaakte van de bemanning van de Neder landse boot „Tjoba”, heeft het acht dagen uitgehouden in het diep onder water liggende wrak van het schip. Waarschijnlijk is de kop van de kater in een luchtbel terecht gekomen. Toen het wrak maandag door twee drijvende kra nen werd gelicht, zag schipper Oomens de deerlijk verzwakte kater achter een der ramen, direct haalde hij het beest uit zijn benarde schuilplaats en nam hem in een doos mee, om hem te verzorgen, (foto) Het Binnenhof heeft een opwindende tijd achter de rug. Nadat journalisten ette lijke dagen, bijna zeeziek, hadden rondgedobberd bij het REM-eiland en minister president Marijnen bij de Algemene Politieke Beschouwingen der Eerste Kamer harde verwijten van de socialistische oud-minister Vos had moeten Incasseren, ging de Amsterdamse officier van justitie vorige week donderdag tot verzegeling van de REM-zender over. De „loyaliteit”, die scheepsbouwer Verolme minister Scholten had toegezegd, ging niet verder dan het feit, dat de bemanning geen verzet pleegde bij de geslaagde landing op het eiland. In de Eerste Kamer had premier Marijnen net tevoren kunnen onthullen, dat het eiland eigendom was van een Panamese firma en dat de exploitatie vlak voor de verzegeling was overgedragen aan een Engelse firma. AmerikaansFranse toenadering. Wij spraken in de aanhef over een zekere Amerikaans-Franse toenadering. De Amerikanen beseffen, dat Frankrijk in het bondgenootschap vooral een geo grafisch sterke positie inneemt. De Gaulle is in een lelijk isolement gedre- Slager S. Postma te Tjerkwerd slachtte een koe van 1006 pond, gemest door R. Jorritsma Dzn. Het Ned. Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel zal op dinsdag 5 januari 1965 in „It Dielshüs” te Wommels een concert geven. Deze groep, die nagenoeg op alle podia in Nederland en op zeer vele in het buitenland, heeft gestaan, be staat uit 18 beroepssolisten: 6 sopranen, i alten, 4 tenoren en 4 bassen. Alhoewel allen solisten, die ook als zodanig regel matig werkzaam zijn, vormen zij een harmonische groep, één instrument be speeld door de vaardige hand van zijn dirigent Felix de Nobel. Hij richtte het koor op in 1937, doch dit trad aanvankelijk slechts voor de radio op. Het heeft zich voornamelijk toege legd op de a-cappellazang, dat is de zang en geheel zonder begeleiding, een specifiek Nederlandse kunst, welke haar bloeitijd had in de 15e en 16e eeuw. Het doel van ’t koor is deze kunst weer op te laten bloeien. Op het programma van deze avond treft u dus komponisten aan uit genoemde pe riode, doch ook hedendaagse, daar vele komponisten van deze tijd werden geïn spireerd tot het schrijven van a-cappella- muziek juist door de uitvoeringen van Het Nederlands Kamerkoor. Ook zal het koor volksliederen zingen, bewerkt door Felix de Nobel, en negro spirituals, welke steeds een groot succes hebben. Alle onderdelen zullen door de dirigent mondeling worden toegelicht. Men late de gelegenheid dit concert bij te wonen, niet voorbijgaan: het zal een werkelijke openbaring blijken te zijn. SCHEEPSKAT OVERLEEFDE ACHT DAGEN EEN SCHEEPSRAMP Onrust in Vietnam. In Vietnam valt weer een zekere onrust te constateren. Jonge generaals en ko lonels hadden vorige week een Raad voor de Strijdkrachten in het leven ge roepen, welke vooral ten doel scheen te hebben de opperbevelhebber, de ambi tieuze oud-premier, generaal Nguyen Khanh, op de vingers te kijken en om oudere generaals weg te werken. Toen de Nationale Hoge Raad, een soort par lement, dat in september in het leven Is geroepen, niet aan een voortijdig pensioneringsplan wenste mee te wer ken, heeft de Raad voor de Strijdkrach ten zondagmorgen deze Hoge Raad ontbonden. De strijdkrachten blijven de regering steunen van Huong, die van een andere kant onder vuur staat van Franse keinstrijdmachten. Daartoe zou-, de boeddhistische leiders die graag meer invloed in de regering zouden hebben. De jongere militairen hebben een aan tal boeddhistische leiders in arrest ge steld en van zijn kant heeft de boed dhistische hoogste leider de demonstra ties tegen de regering gestaakt. Men wacht vermoedelijk van alle kan ten af hoe zich de zaken zullen ontwik kelen. den Franse officieren naar het Ameri kaanse oppercommando komen. Er lijken nog wel enkele haken en ogen te zitten aan een dergelijke samenwer king, want de Amerikaanse en de Fran se strategie lopen uiteen. De Fransen stellen zich nog op het standpunt, dat vergeldingsaanvallen op steden het antwoord z(jn, terwijl de Amerikanen vermoedelijk in Rome of Den Haag de landen bijeen komen, die belangstelling hebben voor de gemeenschappelijke atoomdefensie. Dat zijn Amerika, En geland, Duitsland, Italië en Nederland. Elk ander belangstellend lid kan de ver gadering bijwonen. Er zal worden ge sproken over de M.L.F. en over de Britse voorstellen, die hetzelfde doel in andere vorm nastreven. Over de Engelse voorstellen heeft pre mier Wilson in het Engelse Lagerhuis het een en ander medegedeeld. Hij moet natuurlijk met allerlei binnen landse factoren rekening houden maar uit zijn exposé kon men toch maar al te zeer opmaken, dat hij de gemeen schappelijkheid vooral zag in het onder brengen van de nationale elementen in een Atlantische kernmacht, met toch wel een uitzonderingspositie voor Ame rika en Engeland. Het aandeel van de andere bondgeno ten werd ongeveer onder de tafel ge schoven. Ook uit andere opmerkingen bleek, dat Wilson voor Engeland nog wel een speciale rol op het wereldtoneel wil reserveren, vooral ook in verband ven, maar het heeft in de ogen van de voorzichtige president Johnson niet veel zin de zaken zo op de spits te drijven, dat onherstelbare dingen onvermijdelijk zijn. De Fransen hebben enige pauze gekregen, doordat het beraad over de kernmacht voortduurt, maar dat hebben zij toch meer te danken aan de Engelse tegenvoorstellen. McNamara, de Ameri kaanse minister van defensie, en zijn Franse collega Mesner, zijn nu overeen gekomen, dat er zal worden gesproken over een coördinatie van de doelwitten van de Amerikaanse, Atlantische en AFWEZIG J’ROTEST TEGEN ZUID-AFRIKAANSE RASSEN POLITIEK Het feit, dat 73 van de 115 delegaties bij de Ver. Naties in New York, de speech van de Zuid-Afrikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Hilard Mueller niet wilde aanhoren, en voor tijdig de zaal verlieten, verhinderde de minister niet tegen een bjjna lege zaal te praten. Mueller verdedigde de ras senpolitiek van zjjn land De Franse onwil tegenover Schröder kwam op het politieke vlak toen Couve de Murville, de Franse minister van buitenlandse zaken, weigerde na over leg met Duitsland en de drie Westelijke landen, die als bezetters hebben gegol den, een communiqué te ondertekenen, waarin werd uitgesproken, dat men met alle macht naar een Duitse hereniging zou streven. Volgens de Duitsers was dit de straf voor Schröder, die in de Raad van de N.A.V.O. niet alleen zijn steun bleef toezeggen aan de z.g. multi laterale kernmacht, die door De Gaulle wordt verfoeid, maar bovendien alle critici uitdaagde dan eens met construc tieve voorstellen te komen. Hierover werd Couve bijzonder boos. Deze had in zijn rede verteld, dat vol gens hem de verwezenlijking van de M.L.F. de zaak van de Duitse hereni ging geen goed zou doen. Schröder maakte daaruit op, dat Couve de her eniging aan de Duitse verwerping van de M.L.F. koppelde, hetgeen hij onoirbaar pressiemiddel achtte. Dat het Gemenebest deze zaken anders ziet, blijkt al uit een Indiase reactie. Men vraagt zich daar af of Engeland zijn machtspositie in de Indische Oceaan wil herstellen. Een merkwaardig aspect van het Engelse plan was, dat de in gebrachte bommenwerpers altijd voor ’n deel voor afzonderlijke doeleinden moe ten kunnen worden gebruikt. Van het element door gelijke monniken gelijke kappen te maken en zodoende Duits land te verhinderen verlangens naar een eigen kernwapen te krijgen, is in de Engelse versie niet veel overgeble ven. Wilson deelde ook mede, dat hij Kosigin en Brezjnjew, de nieuwe Russische lei ders, voor een bezoek aan Engeland heeft uitgenodigd. Dat zal wel voor jaar worden. Eén van de wensen van Wilson is, de Russische vrees voor een Atlantische kernmacht weg te nemen. Op 2 en 3 januari a.s. wordt er in het Vormingscentrum van de Ned, Herv. Kerk „De Oorsprong” te St. Nicolaasga een weekend gehouden voor mensen uit de Zuidwesthoek. Dit gebeurt in samenwerking met het R.K. Vormingscentrum „Vinea Domini” te Witmarsum en in overleg met de Stichting „Sudergoa”. Er volgt dan nog een tweede weekend op 6 en 7 maart op „De Oorsprong”, ter wijl een afsluitend derde weekend op 8 en 9 mei op „Vinea Domini” de reeks vol maakt. Tijdens die weekenden zullen allerlei vragen met betrekking tot de Zuidwest hoek door deskundige mensen besproken worden: vragen over leven, werken en wonen in de Zuidwesthoek. Vragen, die ten nauwste verband houden met de toe komst van onze streek. Graag nodigen we u uit deze serie week enden mee te maken. Aan alle voorzitters of secretarissen van Plaatselijk Belang is een schrijven ge zonden met programma van en nadere gegevens over de weekenden. Zij kunnen u volledig inlichten. Uiteraard kunt u zich tevens wenden tot de administratié van de beide centra. De weekenden staan onder leiding van de heren Aukes (Vinea Domini; 05175- 444) en Stroes (De Oorsprong; 05134- 532). Een spoedige opgave is zeer gewenst. Hwat hat Qcibe Skroar Jolswards Nieuwsblad De operatie was ongetwijfeld een succes voor de justitie. Desniettemin veroor zaakte het heengaan van de REM-zender stellig teleurstelling in de vele gezinnen, waarin Rin Tin Tin een graag geziene gast was geworden. In politieke kringen begreep men trou wens wel, dat met de uitschakeling van de REM-zender niet kon worden vol staan. Dat aan de behoefte aan reclame- televisie en meer openheid in het om roepbestel moest worden voldaan. Bij de openbare commissievergadering over de begroting van Onderwijs, kunsten en wetenschappen had de KVP-afgevaar digde Baeten al een motie ingediend, waarin de regering werd uitgenodigd vóór 1 maart a.s. de voor allen gelijke voorwaarden bekend te maken, waar op reclame-televisie en nieuwe zendge machtigden zouden kunnen worden toe gelaten. De datum van 1 maart beteken de echter een doorbreking van het ak koord van Wassenaar, dat de regering voorschreef tot 1 juli 1965 te wachten of de zogenaamde pacificatiecommissie met een eenstemmig eindad: res zou komen. Conferentie in januari. Schröder heeft niet geaarzeld het inïtia- hpt Gemenebest, tief te nemen om de zaak voor het pu bliek te brengen, vooral ook omdat hij zo in eigen land waar hij zware aan vallen moet doorstaan, omdat hij niet vriendelijk genoeg tegenover De Gaulle is kan aantonen, dat die Franse vriendschap niet zoveel waard is als het op Duitse kwesties aankomt. Overigens blijft het een spel met woor den, want of er nu een koude oorlog is of een ontspanning met Rusland, de zaak van de Duitse hereniging is op nog geen enkele wijze iets nader tot een oplossing gekomen, ook niet door flinke verklaringen van het Westen. Men heeft daarna wel weer sussende woorden gesproken, maar echte vriend schap zal het tussen Schröder en Couve wel niet worden. Schröder heeft ook de andere Westelijke mogendheden niet tot een „stap” in Moskou kunnen overhalen, wat dat dan ook zou moeten betekenen, maar wel heeft hij bereikt, dat de mi nisters van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en Duits land zich in januari over de kwestie zul len beraden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1964 | | pagina 1