1 Arbeiders trokken hun vaderland naar Kerstmis zonder een Ministercrisis 1 «0^0^ W' I roar DE MILITAIRE STAATSGREEP IN ZUID-VIETNAM Brits- Nederlandse e P.v.d.A. herziet de houding ten opzichte van de werkgemeenschappen samenwerking I OpMrt llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll es ff I ■ffl J t-- JÉ ZUIDWEST FRIESLAND STREEKBLAD VOOR WEST- EN üs hjoed Fan de Martinytoer I 0 to sizzen Verkeersonveiligheid I Zilveren filmpj j F-o ■•)eorie. 1 9 4 DINSDAG 5 JANUARI 1965 104e JAARGANG No. 1 oiswarns Verschijnt in: Bölsward. Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindelcopen, Wonseradeel, Workum VERWOESTINGEN IN CAI.IFORNTE zenden. PIET Pessimistisch. de i t t Domino. I* ft j Toen Koningin Juliana haar volk een goede Kerstmis en een gelukkig nieuw jaar toewenste, waren de politieke zorgen even van haar afgevallen. De Staten- Gcneraal waren de kerstweek ingegaan, zonder dat er, zoals even had gedreigd, een ministerscrisis was uitgebroken. De begroting van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen werd behandeld zonder dat minister Bot kleerscheuren opliep. De poging van minister-president Marijnen om de beslissing over de toelating van nieuwe zendgegadigden en reclame-tele- visie tot maart uit te stellen, had succes opgeleverd. De socialistische oppositie leider, dr. Vondeling, kon hem wel plagen, dat hij daarvoor zijn toevlucht had moeten zoeken tot een onderonsje met de fractieleiders der regeringspartijen, maar dat leidde niet tot een werkelijke botsing binnen de regerings-coalitie. Advertentieprijs; 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contra'tprijzcn op aanvraag De fotograaf, die de opdracht kreeg, wat foto’s te gaan maken van de scha de, aangericht door de hevige regen val van de laatste dagen, maakte in San Francisco deze opname van ’n in eenstortend huis Gans tiid en wurk is woun As men mar ier is bigoun de zit. Amerikaanse afkeuring. Yn de fjirtich jier, dat wy de lanbou- foarljochting hjir yn Fryslan meimakke hawwe, is der in heap foroare. Wie it yn de earste jierren oan de oarloch ta, meast it bihear fan proeffjilden om dêr- mei de bimêsting en de kar fan sied of setters nei to gean, yn en nei de oarloch is dy hiele saek op in oar stramyn opset. Ir. Van der Molen de earste konsulint to Snits, sette de ekonomyske kant fan it bidriuw yn it mulpunt fan syn publi- kaesjes en kaem dêrtroch de boeren folie neije» DE FOARLJOCHTING YN NIJE BANEN Hardrijderij voor jongens t.e.m. 16 jaar op 23 december te Tjerkwerd. Prijzen: 20 gulden. Aangifte bij W. Zwaagstra. Daarom, hoelang zal ’t nog duren Hopelijk niet meer een jaar Dat, die onder invloed sturen De piraten van ’t gevaar Een veel forser straf oplopen Rijbewijs voor ’t leven kwijt Geen kans ’t euvel af te kopen Slechts zo’n maatregel doet hopen Op meer verkeersveiligheid Naarstig zoekt men naar oorzaken Wegen te vol en bezet? Steeds naar topsnelheden haken? Maling aan regel en wet? Inderdaad ’t blijkt moeilijk leren Dat je in gemeenschap rijdt Wij mogen gerust beweren Overal devalueren Van verkeersmentaliteit Cijfers zijn ons aangeboden Verkeersslachtoffers, dit jaar Sterke stijging van het tal doden Statistieken drukken zwaar Triest relaas uit alle landen Elk die er stil onder lijdt Daagse rubrieken der kranten Namen, leeftijd, zwarte randen Meer verkeersonveiligheid Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA NV., Bölsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 Na 18.30 uui 2660 of 2335 (05157) Als wij de balans opmaken Over ’t pas verlopen jaar Stemmen globaal vele zaken Tot voldoening en dankbaar Welvaart is constant gestegen Armvoogdijzorg uit de tijd Het mag echter niet verzwegen Overal toonden de wegen Meer verkeersonveiligheid Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Thomas Potterson, een van de grootste Britse fabrikanten van gasverwarmings- installaties voor centrale verwarming, gaat samenwerken met D.R.U. Interna tional, een dochtermaatschappij van de Koninklijke Fabrieken Diepenbrock en Reigers, die huishoudelijke apparaten vervaardigt. De overeenkomst tussen de Engelse en Nederlandse onderneming betreft aard gasboilers voor centrale verwarming, die reeds op de Nederlandse markt te koop zijn onder de naam „Diplomat”. A en wier makket. De greate lijnen kom- me der dan helder üt en meiiens de swakke punten. Dyselde stof hie de hear Boerstra ek al en wiidweidiger ütienset yn in alderaerdichst boekje fan it kon- sulintskip Snits: Het weidebedrijf hoe het was en isen verder! Dit boekje mei ek op gjin buorkerij ün- bikind bliuwe. Hwant neist de praktyk fan de dei is it djippere ynsicht yn de faktoaren, dy’t meimekoar de posysje fan de boer bipale yn üs tiid ünmisber. Dizze bidriuwsekonomyske side, om in geleard wurd to brüken, krijt mei de dei mear bitsjutting en skerpet it ynsicht om de meast rendabele wei to gean. En hwa soe dit better brüke kinne as de man, dy’t faek allinnich de soarch en noed hat foar in bidriuw, hwert jierliks fjirtich oant fyftich-tüzen goune oan yn- komsten en ütjeften troch de fingers geane. Yn in fabryk kin men der net sünder, alhoewol men der neat mei waer en wyn, sykten en krupsjes fan fé en sa- folle dingen mear to meitsjen hat. Hoe soe in boer, dy’t eltse wike bislisse moat hoe en hwat hy earst en lést dwaen sil, dy’t simmerdei by de dei en de üre it roer omgoaije moat, der dan sünder kin ne? De boppesteande biskriuwing fan de beide boekjes mei de boer, dy’t syn tiid forstiet, oantreastgje om dit ris yn him op to nimmen. En jit driuwender jildt dat foar de boeresoan, dy’t him foar syn takomst klearmakket. Beide sille der folie profyt fan ha en mannich üre op in oangename en learsume wize deroan bisteegje kinne. Set it nije jier ris goed yn. Jim krije der grif gjin spyt fan. i, n .estemd. Stufkens. Kort na de Kerstdagen werd het Bin nenhof al weer opgeschrikt door het 75 jaar bestaan ijsclub Witmarsum, op gericht op 26 december 1864 door Ds. L. Tj. de J. G. Binnerts. De krite Boalsert sil spylje „Seden en Menearen yn tiden fan oarloch”, fan Ds. S. K. Bakker. Efternei dounsjen. Kaer- ten f 0,75. over het gehele land het centraal an- tennesysteem zal zijn ingevoerd. Een daarop gerichte motie werd door de regeringspartijen eensgezind afgewe zen. Overigens bleek uit het betoog van de k.v.p.afgevaardigde Assman wel, dat zijn fractie eerst nog een kamerdebat over het centraal antennesysteem wenst te voeren, alvorens in de aanleg te be willigen. De liberale afgevaardigde Vis ser zocht achter het verzet tegen het centraal antennesysteem angst bij de omroepverenigingen voor aantasting van hun gevestigde positie. Bij dit sy steem, waarmee reeds in het Haagse Bezuidenhout wordt geëxperimenteerd, kan men immers verscheidene buiten landse programma’s zien! ,.A om de communistische opmars te ver hinderen. Toen men minister Rusk vorige week op een persconferentie vroeg of hij nog vasthield aan de domino-theorie, ant woordde hij ontwijkend. Mag men daar uit opmaken, dat Washington zich aan het voorbereiden is op een lichte koers- wending, dat het om het met ronde woorden te zeggen een nederlaag in Vietnam als een mogelijkheid onder ogen gaat zien? Dat de regering van Laos, van het neu tralisme weer naar het Westen afge dreven, in samenwerking met de Ame rikanen luchtaanvallen wil gaan uit voeren op de bevoorradingslijnen van de Vietcong, heeft tegenover deze alge mene verslechtering van de toestand weinig te betekenen. foto’s en tekeningen, op prachtich pa pier en yn alle opsichten treflik ütfierd. De priis is f 3.50 en hwa’t it jit net yn ’e hüs hat, soe ik tige oanriede, dit kostelike en praktyske boekje to bistel len, salang it jit to krijen is. It bistiet üt koarte artikeltsjes, elts fan twa, trije blêdkanten, mar it jowt in skat fan up to date foarljochting. De earste fiif geane oer de molke, de melkmasine, de molkleiding, it melkber- heitsündersyk en it oerervjen fan de molkeproduksje, dan in artikeltsje oer inkelde fésykten, troch minder goed fuorjen, fierder oer ynküljen en haeijen, fentilaesje, silo’s, plastic-kleden, gers- kniezen en de transportfraechstikken derby. De forwurking fan de dong via nije me- thoaden wurdt folge troch tige nijsgjir- rige stikjes oer de kwestje fan pleats- bouwerij en forbouwerij, de finansiring dêrfan, de forpleatsing fan buorkerijen yn de ruilforkavelingen en de finan- siële gefolgen dêrfan, oer biropskar foar de boeresoannen, it skjinmeitsjen fan sleatten, ienmansbidriuwen en har peri kelen, oer bargen, skiep en hinnen, koartom oer al de fragen, dy’t hjoedde- dei yn de hollen fan de boeren omgean. En der wurde gjin lange forhalen hal- den en gjin frjemde wurden brükt, mar dizze minsken prate op it stik oan. Dêr- by is it lang net allegear like noflik hwat hja sizze, hja doarre in kou wol bünt to neamen as er dat is. It langste stik is fan de hear Boerstra, hjir tige bikend dy’t oer de ekonomyske Ontwik keling fan it greidebidriuw in klear byld jowt en dat mei resinte sifers oantoant Collegegelden. Ook de rest van het O., K. en W.-debat leverde voor minister Bot en de staats secretarissen Van der Laar en Groshei de geen moeilijkheden meer op. Nu de regering van de verhoging van de col lege- en kleutergelden wilde afzien, stuitte zij alleen bij de socialistische oppositie op verzet, omdat aldus op de begroting een compensatie werd ge zocht. Vergeefs ondernam de protestantse so cialist Vermooten nog een poging om bij de behandeling van de begroting van het P.T.T.-bedrijf de afschaffing van de draadomroep uit te stellen tot Oost-Azië zou vallen, zouden alle an dere regeringen als dominostenen om vallen, met het gevolg, dat geheel Zuid- Oost-Azië open zou liggen voor de communistische overheersing vanuit Peking. Indonesië zou zich niet aan deze invloed kunnen onttrekken en de druk op India zou ondraaglijk worden. Darom zette Amerika alles op alles i Amerika Syn forslaggen krigen dêrtroch in hiel oar karakter en hawwe der in bulte ta bydroegen, dat de boer folie mear each en bitrouwen krige yn de advizen fan konsulint en assistinten. It feit, dat dizze lésten meast seis boeresoannen wiene, droech der folie ta by, dat hja de praktyske kant fan al har riedjowingen swier weage lieten en de boer der folie mear oan hie. It tal boeren, dat sünt dy tiid mei folie nocht oerliz mei dizze assi stinten haldt, is bilangryk oanwoun. It feit, dat dizze jongkeardels folie frege wurde op gearkomsten fan stansorgani- saesjes en de forienings foar bidriuws- foarljochting biwiist dizze populariteit. Hja komme net mei gelearde en hege wurden, mar hja binne yn skuorre en büthüs alhiel thüs en witte dêrre har yn- sichten düdlik to meitsjen. En dit is wol tige yn ’e smaek fallen. Geandewei hawwe dizze assistinten ek har spesialiteit foun en witte de boeren, dat se foar forbouwen by de iene en foar ynküljen by in oare it bést torjuchte kinne. Fan hegerhan is sünt koarten tiid nou ek jit in fierdere koördinaesje fan de trije konsulintskippen trochfierd, hwert Ir. G. Velthuizen de direksje fan fiert. Hjir hawwe wy it oan to tankjen, dat nou dit jier foar it earst de publikaesje fan de konsulinten yn ien boek forskynd is, al is dat dan ek foar greidboeren en bouboeren yn twa dieltsjes splitst. Sa leit dan foar üs: Voorlichting en onder zoek 1964 afd. grasland en veehouderij, in ütjefte fan de Provinciale Directie voor de Rijkslandbouwvoorlichting in Friesland, Keizersgracht 1,Leeuwarden. In boekje fan sa’n 130 blêdkanten mei en Wymbritseradeel. Wij beginnen dit nieuwe jaar met nog even een terugblik op de gebeurtenissen rond de Jaarwisseling. Meer dan ooit tevoren is Kerstmis het reisseizoen van deze winter geworden. Niet alleen vond de wintersport steeds meer aanhangers nu overal de stijgende welvaart en de waarde als statussymbool de laatste remmingen wegnamen, maar ook de vele tienduizenden, die in een ander land werk hebben gevonden, trokken met de feestdagen naar huis toe. Het was een vrij eenzijdige trek, waardoor, sterker dan anders, werd geaccentueerd, dat Europa kan worden verdeeld in een ontwikkeld deel en een onderontwikkeld deel. De trek was naar het Zuiden, naar de landen met de lage ontwikkeling, met het hoge werkloosheidscijfer. Zij trokken naar Spanje, Italië. Griekenland en Turkije, die de arbeidskrachten, die zjj zelf niet kunnen gebruiken, afstaan aan de industrielanden, die met een groot tekort aan arbeidskrachten worstelen. Om een indruk te geven van de om vang, die het gebruik van de buitenlandse arbeidskrachten heeft aangenomen, lean men vermelden, dat Zwitserland bij voorbeeld één buitenlandse arbeider heeft tegen twee Zwitserse. In Duitsland werken een miljoen buitenlandse arbeiders, terwijl ook Frankrijk, Nederland en België een beroep op hen moeten doen. Deze behoefte aan arbeidskrachten is ontstaan door de economische bloeiperiode, welke misschien hier en daar wat aan het verzwakken is, maar hetgeen op de arbeidsmarkt toch nog niet merk baar is. Bij een teruggang is het wel zeker, dat de buitenlandse arbeider het eerste slachtoffer is, hetgeen dan weer zijn terugslag heeft op de economie van zijn land van herkomst, want men schat,, dat hij een derde van hetgeen hij in het buitenland verdient, naar huis kan Wa t dit allemaal, behalve op het per-: sooi ilijke vlak, te betekenen heeft, is niet goed duidelijk. Amerika is tegen kolonels, die tegen de boeddhisten ZijsLi, die weer tegen de Amerikanen zijn. Daar klopt iets niet. De zaak is ook nig;t zo eenvoudig. Da; Amerikanen, die anderhalf miljoen dolllar per dag in het land stoppen aan ec/onomische en militaire hulp, menen, dal t de terugkeer naar een militaire dic itatuur de overwinning niet nader zal br< rngen, gezien de onwil van de boed- dh ‘isten, die men nu als de uitdrukking va n de publieke opinie beschouwt. De boeddhisten, als uitdrukking van de- z< publieke opinie, zijn bepaald niet i ge- »eg van de oorlog en menen, dat in overleg met de rebellen en met de s van Noord-Viet- uit de bus zal kun- komen, waarbij zij als geestelijke Voorlichting. In het korte toespraakje, waarmee Ka mervoorzitter mr. Van Thiel het kerst reces aankondigde, liet hij overigens bemerken dat er naar zijn oordeel ondanks alle massa-communicatiemid- delen nog heel wat ontbreekt aan de voorlichting over het parlement. Met name wil hij aandacht gaan besteden aan de bezoekers van de gereserveer de en publieke tribunes. Daarbij ver zuimde hij niet de hand in eigen boe zem te steken. Hij ontveinsde zich na melijk niet, dat het openbare commis siesysteem pro- en contra’s heeft, die nader zullen dienen te worden onder zocht. Duidelijk werd wel, dat de coalitiege noten de a.r.p. en de k.v.p. aan de ene kant en de v.v.d. en een deel der c.h.u. aan de andere kant het nog allerminst eens zijn. De k.v.p. en de a.r.p. zijn bereid om nieuwe zendgegadigden toe te laten als zij aan vergelijkbare voorwaarden vol doen met diegenen, die thans uitzen den. De v.v.d. zou naast de bestaande par ticuliere omroeporganisaties echter liefst een nieuw „publiek orgaan” zien optreden. De regering ging op die verlangens echter wijselijk niet diep in. Mr. Ma rijnen weigerde zelfs te zeggen of de „gelijke voorwaarden”, waarop in de motie-Baeten werd aangedrongen en de afwijzing van de commerciële tele visie door de Tweede Kamer in 1963 i ichtsnoer zullen zijn voor het komend regeringsberaad; hij wilde daar op geen enkele wijze op vooruit lopen. Dat er nog spanningen in de regeringscoalitie leven, bleek duidelijk uit het betoog van de anti-revolutionaire fractieleider Smallenbroek, die de v.v.d. onverkort aan het accoord van Wassenaar wilde vastnagelen. Mr. Geertsema stelde daar tegenover, dat hij niet, door al te star aan het accoord van Wassenaar vast te houden, de kans op enige vernieuwing van het radio- en televisiebestel wilde mislopen. p ro-Amerikaans; zij hebben schoon n 9 o ■rnnunistische leiders l een regeling J l.V.I.VH, „IJ t ’.ht de sterkste zullen blijken. Het een lichte overschatting van hun logens. Voor de Amerikanen bete- t dit alles evenwel, dat er geen groep waarop zij kunnen steunen en het (aarom ook niet verwonderlijk, dat in Washington zeer pessimistisch De Volkenbond heeft Rusland gesom meerd de vijandelijkheden tegen Finland binnen 24 uur te staken. Rusland heeft niet geantwoord. De. militaire staatsgreep in Zuid-Viet- nam, die wij vorige maal nog konden vermelden, heeft weinig instemming gevonden in de Verenigde Staten. Washington ziet in het naar huis zen den van de Nationale Hoge Raad, een soort parlement, een aantasting van de democratische grondslagen van Zuid- Vietnam. Deze democratische grondsla gen, zo redeneerde men.moeten de be volking juist echter liet regime bren gen, dat dan gesteund door de volkswil de oorlog tegen de communistische Vietcong kan winnen. Maar de jonge kolonels van de kort te voren opgericlfite Raad voor de Strijd krachten, hebiben zich van de Ameri kaanse onwil/weinig aangetrokken. In tegendeel, zjij hebben stelling genomen tegen de JLmerikanen, vooral bij mon de van genieraat Nguyen Khanh, die van januari tot augustus van dit jaar eerst premier e'n daarna president is geweest. Generaal/ Khanh werd beschouwd als een beschermeling van de Amerikanen, hetgeenf hem op de vijandschap van o.a. de boeddhisten is komen te staan. Om zijn positie wat te herstellen, trekt hij nu van leer tegen de Amerikaanse inmenging in de binnenlandse aange legenheden van Zuid-Vietnam. De actie van de kolonels is ten dele ook gericht tegen/de activiteiten en de eisen van de bqieddhisten, die de regering van Tran Van Huong, die in schijn nog steedsi aan de macht is, het vuur al na aajn de schenen legden. Maar som mige/ kolonels geven al toe, dat er in (nkele boeddhistische eisen wel wat i heeft men de strijd in itnam altijd verdedigd met een ver ging naar de zogenaamde domino- Wanneer een regering in Zuid- R. J. Piersma te Bölsward zal de dienst met de veerboot Veehandel gewoon voortzetten. overlijdensbericht van de protestantse socialist Stufkens. Al enige jaren maakte hij geen deel meer uit van de volksvertegenwoordiging. Doch vele jaren heeft hij er bedachtzaam en rus tig het woord gevoerd. Hij was een van de pioniers van de „doorbraak”. Voor de oorlog, toen hij secretaris was van de Nederlandse Christen Studenten Ver eniging, gevoelde hij zich reeds aange trokken tot de S.D.A.P. Het was natuurlijk toeval, doch toch wel treffend, dat zijn overlijden samen viel met een reorganisatie van de drie confessionele werkgemeenschappen bin nen de partij van de arbeid. De inte gratie van de verschillende levensbe schouwingen wordt ver genoeg gevor derd geacht om niet meer elke werkge meenschap bij elke beslissing van het dagelijks bestuur te betrekken. In ver band hiermede is de secretaris van de protestantse werkgemeenschap, Scheps, al teruggetreden als lid van het dage lijks bestuur. /■I ■<aii Hwat hat I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1