Indonesië verlaat de Verenigde Naties zeilt Hoe Pingjum reilt en van Nieuwjaarsmaatregelen Kabinet-Marijnen Spanningen in Nigeria Geen volksstemming inzake Nieuw-Guinea meer? Qabe Skroar llllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllilllll Gouden filmpjes IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM |l STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND GRONINGSE STUDENTEN ONDER LAWINE BEDOLVEN us hjoed p p to sizzen Ót’l VRIJDAG 8 JANUARI 1965 104e JAARGANG Bolswards Nieuwsblad No. 2 Verschünt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeél, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Hwat hal Arrestaties in India. Hoog spel. Ajoeb herkozen. c. d. Vrijstelling. Spanningen in Nigeria. Kleine partijen. Kieswet. Stemanachines. F X’ Tenzij er plotseling iets tussen komt, zal Indonesië officieel breken met de Verenigde Naties. Op oudejaarsdag heeft president Sukarno gezegd, dat zijn land uit de Verenigde Naties zal treden, wanneer Maleisië zyn plaats in de Veiligheidsraad zal innemen. Vorig jaar was al beslist, dat Maleisië na een jaar de zetel van Tsjecho-Slowakije zou overnemen. Indonesië had toen niet tegen gestemd. Maar in het afgelopen jaar heeft Sukarno zijn „confrontatie-politiek” tegen het gehate Maleisië verhevigd. Hij stuurt ook regelmatig infiltranten naar Maleisië. Vanwege de staking in de haven van Antwerpen hebben meer dan honderd zeeschepen op de Schelde het anker laten vallen Advertentieprijs: 15 cent per tntn Ingezonden mededelingen dubbel urief Contra'-tprijzen up aanvraag 2e week januari 1915 men met Indonesië een soort tegen-V.N. op te richten, die een zeer sterk anti kolonialistisch karakter zou dragen. Wanneer Rusland de oude V. N. trouw zou blijven, zou het zich aan de zijde van de kolonialisten scharen, hetgeen Peking in ’t touwtrekken om de macht wel gelegen zou komen. Maar het zijn nog maar geruchten. De reacties in de zogenaamde onge bonden wereld van de Afro-Aziatische landen zijn niet zo gunstig voor Sukar no. Zowel Joegoslavië als Egypte heeft al laten weten niet geestdriftig te zijn en ook de Filippijnen met Indonesië gekant tegen Maleisië betreuren de beslissing van Sukarno. stembus te gaan. Het niet-voldoen aan de opkomstplicht, dat tot nu toe werd beboet met f 5,zal voortaan maxi maal f 25,kunnen gaan kosten. Tenslotte wil minister Toxopeus bevor deren, dat er sneller en accurater zal worden geteld nadat de stembussen zijn geleegd. Hij wil namelijk het gebruik van stemmachines mogelijk maken. Vorig jaar is daarmee in Den Haag een proef genomen, welke naar het oordeel Ulo: Harlingen, na opheffing Wit- marsum; L.T.S.: Bolsward, Harlingen Lagere landbouwschool, Witmarsum Huishoudschool: Harlingen H.B.S.: Harlingen, Bolsward De Belgische vluchtelingen in Wonsera- deel is aangezegd, dat ze deze week moeten vertrekken naar Engeland. Som migen zouden deze winter gaarne willen blijven. De bevolking van Bolsward groeide in het afgelopen jaar van 7155 tot 7297. Het aantal gesneuvelden op de Prul si sche verlieslijsten steeg tot 840.343. Het pas geopende wandelpark blijkt erg nat te zijn. Men denkt het te draineren. scholen zijn duurder afstand van huis naar school groot (niet fietsen, buskostenl!) andere kinderen willen ook verder le ren dienstplicht. Abonnementsprijs f 2 40 per kwartait (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Hurde stiennen slypje izer hurde slaggen meitsje wizer Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Teld. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 Ï05157) 50 13 11 15 7 Deze keer komt het onderwerp „onderwijs” aan de orde. In Pingjum treffen we 3 scholen aan, n.l. de kleuterschool, de school met de Bijbel en de openbare lagere school. De kleuterschool is pas in de 20e eeuw ontstaan. Het gebouw heeft reeds verschillende veranderingen ondergaan. De hoofdgedachte, gekozen door de op richter, de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, is echter steeds dezelfde ge bleven. Men gaat thans nog volgens de ideeën van Friedrich Fröbel (Duits peda goog 17821852) te werk. Hij ontdekte dat kinderen op de leeftijd van 3 4 jaar leiding moesten hebben. Die leiding wilde hij geven In zijn kindertuin. Hij noemde de inrichtingen „Kindergarten”. Fröbel kwam aan deze naain door kinderen te vergelijken met planten en bloemen in een tuin. Ze moeten in frisse lucht (ver zorgster, leidster) verkeren, die hun geeft wat hun aard vraagt. De kleuter moet zich vr(j kunnen ontplooien. Naar deze school gaan kinderen van alle gezindten. Het leerlingenaantal bedraagt plm. 40. a. b. Een van de redders baant zich een weg door de sneeuw op de plek in de Rad- stadter Tauern in Oostenrijk, waar een groep Groningse studenten onder een lawine werd bedolven. Vijf studenten konden zichzelf bevrijden, vier konden door anderen worden gered, drie zijn omgekomen. Toch is Maleisië vermoedelijk niet het enige motief van Sukarno om de Ver enigde Naties de rug toe te keren. In de visie van Sukarno zijn de Verenig de Naties steeds te zeer beheerst ge weest door de tegenstelling tussen com munistische en niet-communistische landen, waardoor, volgens zijn oordeel, de voor hem belangrijke tegenstelling tussen kolonialistische en jonge, vrije mogenheden te zeer gemaskeerd werd. De oude kolonialistische mogendheden hebben, zo meent hij, van de tegenstel ling communisme en niet-communisme misbruik gemaakt om haar invloed in de oude koloniale gebieden weer te her stellen. Als typisch voorbeeld van dat neo-kolonialisme ziet hij de vorming van Maleisië (Malakka, Singapore en Noord-Borneo) onder bescherming van Engeland. Het feit, dat een dergelijk land Ud van de Veiligheidsraad zou kunnen worden, is voor Indonesië het bewijs van het toenemende reactionaire karakter van de Verenigde Naties. Het behoeft geen betoog, dat Sukarno bij voorbeeld de Kongolese kwestie geheel vanuit deze gezichtshoek beziet. Het spreekt vanzelf, dat er van het refe rendum, dat voor eind 1969 in West- Irian (Nieuw-Guinea) zou moeten wor den gehouden, onder auspiciën van de Verenigde Naties, niet veel terecht zal komen. van de Kiesraad bevredigend is verlo pen. Aangezien de machines in aan schaf nogal wat kosten, wil de minister de gemeenten het gebruik niet voor schrijven. Maar zelf is hij enthousiast over de mogelijkheden, welke de ma chines geven om geknoei te voorkomen. Voor democratische landen zijn derge- De jaarwisseling heeft het rijkspersoneel een salarisverhoging van 3 bezorgd. In het georganiseerd overleg In Ambtenarenzaken was daarover echter geen overeenstemming bereikt. Minister Toxopeus had namelyk geen aanleiding om het rijkspersoneel een salarisverhoging van 5 te verstrekken, welke in het bedrijfsleven als norm is aanvaard. Hij ging er daarbij van uit, dat van die 5 voor het bedrijfsleven 1.5 was bedoeld als compensatie voor de verhoogde A.O.W./A.W.W.-premie. Deze premie komt voor het rijkspersoneel namelijk ten laste van de schatkist. Overigens verloopt het overleg over de loonpolitiek in het bedrijfsleven ook niet zonder strubbelingen; zo strandde het overleg in de metaai-industrie, welke branche vaak als vooifoeeld voor het gehele bedrijfs leven heeft gediend. Als gevolg daarvan staakte de Vakraad de werkzaamheden. Naast deze school vinden we in Pingjum nog twee lagere scholen. Deze twee zijn vroeger één geweest. Vanaf de 16e eeuw werd er in het dorp onderwijs gegeven. (Sybe Fransz). Van die is echter weinig bekend. Tot 1893 gingen alle gezindten naar dezelfde school. In dat jaar zonderden de streng kerkelijken zich af door een eigen school te stichten. Tevens is er vanaf die tijd steeds strijd geweest tussen beide scho len. Sinds er in 1953 een zg. tweelings- school is gebouwd, is de druk van de school met de Bijbel veel sterker dan de jaren daarvoor. Deze druk bestaat uit het overhalen van ouders om hun kinde ren naar de school met de Bijbel te stu ren. Het doel hiervan is om drie van de vijf lokalen waaruit de school bestaat, tot hun beschikking te krijgen. Deze druk heeft Inderdaad succes. Het aantal leer lingen van de o.l.s. wordt kleiner en dat der school met de Bijbel groter. Naast deze druk trekt laatstgenoemde school meer leerlingen, doordat men voor de eerste drie leerjaren een herv. onderwijzer heeft benoemd. Voorheen gingen alleen gereformeerde kinderen naar deze school. Nu sturen de streng- hervormde ouders, die tussen de o.l.s. en de school met de Bijbel twijfelen, hun kinderen naar deze hervormde onderwij zer en dus naar de school met de Bijbel. Het aantal leerlingen der o.l.s. bedraagt plm. 50, het aantal dat naar de andere school gaat plm. 55. Bij dit laatste getal horen tevens de leerlingen die uit Zu rich komen. Naast bovengenoemde onderwijsinrich tingen vinden we in het dorp geen an dere scholen. Kinderen met leermoeilijk heden moeten elke dag naar Franeker of Sneek heen en weer reizen. Ook de leerlingen die alle klassen van de lagere school doorlopen hebben, zijn ge noodzaakt naar een andere school te gaan. Verkiezingen in Nigeria hebben tot ern stige spanningen geleid. Deze grootste Niet alleen hier hebben wij aanwijzin gen, dat er overal spanningen aan het groeien zijn, die men wat simplistisch zou kunnen verklaren uit het vermin deren van de angst voor een oorlog met kernwapens. De kleinere landen, maar ook de grotere, menen weer wat ruimte te krijgen om het oude politieke spel te spelen. In tegenstelling tot vroeger zitten de problemen nu niet zo sterk in de Europese hoek, al hebben wij dan De Gaulle en het Duitse probleem, maar in Azië, waarbij China de duis tere achtergrondfiguur is. India gevoelt zich niet helemaal veilig, dat blijkt wel uit de woorden van minister Nanda, dat een groep communisten een revo lutie had moeten beginnen, welke zou moeten samenvallen met een nieuwe Chinese aanval. Hij heeft dit niet ver der uitgewerkt. Wel zijn er meer dan 700 personen gearresteerd. Beter nieuws bezorgde de minister van defensie de a.s. dienstplichtigen. Met ingang van de lichting 1966 zal ook aan de derde zoon uit één gezin vrijstelling wegens broederdienst worden verstrekt. Hiermee heeft de bewindsman een wens ingewilligd, welke door zijn eigen partij de katholieke volkspartij naar voren was gebracht. Hij werd daartoe in staat gesteld door. de „geboorte golf” van 1946. Daarvan gaat dan ook het leger de gevolgen ondervinden. De lichtingen worden groter dan zij in de afgelopen jaren zijn geweest. Slechts 5 van de jeugd studeert na deze scholen verder.(kweekschool, uni- versiteit e.d.). Uit dit schema blijkt bovendien, dat plm. 10 van de jeugd later in de land bouw werkzaam zal zijn. (lagere landbouwschool-leerlingen die op de l.s. blijven). J. B. te Pingjum reed met een hondekar zonder licht. Toen de politie hem ont moette was hij er bij. De Russische vloot heeft 80 Turkse schepen, waarmee soldaten werden ver voerd in de grond geboord. slechts een enkeling verder. Oorzaken zijn: Dit bericht later tegengesproken door de voorz. Steuncomitee Wonseradeel, de heer J. H. H. Piccardt. Waarom echter deze scherpe maatregel uit de Verenigde Naties te treden, hoe critisch Sukarno er ook tegenover mag staan? Is het de angst het gezicht te verliezen, wanneer Maleisië in de Vei ligheidsraad komt? Of grijpt hij de nieuwe situatie aan om zich een be- langrijker rol toe te delen dan hij tot nu toe op internationaal terrein heeft gespeeld? Wil hij de spanningen zo laten oplopen, dat de tegenpartij uit vrees concessies gaat doen? Hij weet, dat Maleisië niet bijzonder levensvat baar is en dat het bestaat bij de gra tie van de Amerikaanse en Engelse garanties. Engeland heeft ook al een duizend parachutisten naar Maleisië gezonden om alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. Maar zal het een grotere oorlog met Indonesië ris keren en zal daarvoor bij het Engelse publiek voldoende belangstelling be staan? Bovendien gaat het met Zuid- Vietnam, door Amerikaanse hulp ge steund als het Zuid-Oost-Aziatische bolwerk tegen het communisme, voort durend slechter. Dat maakt de Weste lijke positie in dit gebied al wankeler. Uit Japan komen berichten, dat com munistisch China, dat niet in de Ver enigde Naties is vertegenwoordigd, daar Formosa de Chinese zetel nog altijd be zet houdt, met gedachten rondloopt sa- Afrikaanse staat, voor velen het toon beeld van Afrikaanse democratie, be staat uit vier deelstaten, waarvan het conservatieve, Mohammedaanse noor den numeriek de belangrijkste is. De daar heersende partij, de Nationale Al liantie, maakte goede kansen op een flinke meerderheid bij de parlements verkiezingen, hetgeen uiteraard de Grote Alliantie van oppositiepartijen, met hun voornaamste steun in het Z.- Oosten bij de stam der Ibo’s, mishaag- U.L.O. Huishoudschool L.T.S. H.B.S. Lagere landbouwschool Blijft op l.s. tot einde leer plicht 4 Minister Toxopeus heeft geen maatre gelen voorgesteld om de kiesdeler te verhogen teneinde het ontstaan van te kleine splinterpartijtjes tegen te gaan. Sinds het aantal Kamerleden van 100 tot 150 is uitgebreid is daarop reeds meermalen aangedrongen. In. de eerste plaats omdat het daardoor nu, verhou dingsgewijze, gemakkelijker is dan vóór 1956 toen het aantal Kamerleden werd uitgebreid om een zetel te be machtigen. In de tweede plaats door dat te veel partijen in de Kamer de parlementaire arbeid compliceren en vertragen. Minister Toxopeus heeft daartegen echter iets anders bedacht. De waarborgsom, welke moet worden gestort om een candidatenlijst te mo gen indienen en die teloor gaat als de desbetreffende partij geen enkele zetel behaalt, wil hij van f 500,— op f 1000,— brengen. De in de Tweede Kamer reeds vertegenwoordigde partijen zullen daar door echter niet worden getroffen. Zij krijgen de mogelijkheid het storten van een waarborgsom achterwege te laten. en Wymbritseradeel. Doordat de leerplicht na de lagere school nog niet afgelopen is en doordat de af stand naar school niet erg ver is (men kan fietsen en hoeft niet geld voor de bus te betalen!), bezoeken bjjna alle leerlingen één van deze scholen. Zodra echter de leerplicht afgelopen is en men de school doorlopen heeft, studeert de. De dag voor de verkiezingen riep de Grote Alliantie op tot een boycot van de verkiezingen, wanneer deze niet zouden worden uitgesteld, om malver saties tegen te gaan. De verkiezingen zijn toch gehouden, maar nu weigert president Azikiwe, de grote man van de Ibo’s, de afgetreden premier, die uit het Noorden komt, te benoemen. Diverse groepen eisen een regering van de Grote en Nationale Alliantie, maar de Nationale Alliantie met haar absolute meerderheid, verzet zich hiertegen. De spanningen in het land nemen hand over hand toe en hier en daar gaan stemmen op, dat de Zuid- Oostelijke staat, waarin de laatste tijd veel olie is gevonden, zich maar moet afscheiden. Legereenheden Zijn naar diverse gebieden gestuurd, omdat men ongeregeldheden vreest. Voor dezelfde generatie had overigens ook de minister van binnenlandse za ken, mr. Toxopeus, iets in petto. Hij diende namelijk een wetsontwerp in om de Kieswet aan te passen aan de verlaging van de stemgerechtigde leef tijd van 23 tot 21 jaar, welke verleden jaar al in de grondwet werd opgeno men. Als gevolg daarvan zal in 1967 bij de volgende Kamerverkiezingen een miljoen nieuwe kiezers naar de stembus gaan. De Partij van de Arbeid de grootste oppositiepartij, heeft nu al maatregelen getroffen om die nieuwe generatie te bereiken. Zij zal de mo dernste publiciteitsmedia inschakelen om de „Partij van Morgen” te worden. In die politieke kant van de stemwet kan mr. Toxopeus zich als minister uiteraard niet bewegen, ook al is hij lijstaanvoerder van de v.v.d. Hij heeft in zijn wetsontwerp echter wel een be paling opgenomen om de kiezers een krachtiger stimulans te geven naar de MEER DAN HONDERD SCHEPEN VOOR ANKER OP DE SCHELDE Hier volgt nog een staatje dat aangeeft welk onderwijs de kinderen te Pingjum na de 6e klas der lagere school volgen: Verkiezingen in Pakistan hebben het mandaat van president Ajoeb, die in 1958 door een onbloedige staatsgreep aan de macht was gekomen, verlengd. Zijn tegenstander was de 72 jaar oude Fatima Jinnah, de zuster van de grond legger van Pakistan, die streed voor het herstel van een parlementaire de mocratie, naar Engels model, terwijl Ajoeb van het standpunt uitgaat, dat in de ontwikkelingslanden een presiden tieel bewind beter op zijn plaats is. Hij kon de kiezers, bestaande uit 80.000 leden van het kiescollege, wijzen op de geringe samenhang in de aanhang van Fatima Jinnah, waarin men inderdaad semi-fascistische groeperingen naast half-communistische aantreft. Ajoeb heeft zijn steun vooral op het platte land gevonden. De critiek komt van de intelligentia in de steden. lijke voorzorgen eigenlijk vanzelfspre kend. In minder-ontwikkelde landen zouden zij echter noodzakelijker zijn als er tenminste nog stemmingen wor den gehouden, hetgeen lang niet overal het geval is. Zo wist de Indonesische pers, direct na dat president Sukarno had aangekon- digd, dat zijn land uit de Verenigde Naties zou treden, te melden, dat er nu ook geen volksstemming op Nieuw- Guinea meer zou behoeven te worden gehouden. Formeel lag de aanleiding tot het uit treden heel ergens anders, namelijk bij het feit, dat Maleisië de grote vijand van Indonesia in de Veiligheidsraad werd gekozen overigens met Neder land. Blijkbaar heeft de president ech ter van twee walletjes tegelijk willen eten. De in Nederland vertoevende Papoea’s hebben aanstonds hun bezorgdheid bij minister Luns tot uiting gebracht. Het is voor onze bewindsman ook wel een pijnlijke ervaring, zo kort na zijn be zoek aan Indonesië, waarbij crediet- garanties tot een bedrag van f 100 mil joen aan Indonesië in uitzicht werden gesteld. En nog wel op hetzelfde ogen blik, waarop een goodwill-missie onder leiding van dr. Koets uit Amsterdam op het punt van vertrek stond. ■X. v W -4 A - IJ

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1