Succes voor damclub In agrarisch o was ’64 een gu „Mearslach giet foar” E.E.G. Abt I fl a be Sb roar B I namen mee Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Inbraak te Schellens bij groentenliandelaar Fan de Marlinytoer Zilveren filmpjes üs hjoed to sizzen STREEKBLAD VOCR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 12 JANUARI 1965 104e JAARGANG No. 3 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. 6-14 Bolsward IINyemirdum III: groep OostendBolsward DE Tj. de J. Tal van hardrijderijen. yn tsjinspoed Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Tot koster van de Doopsgez. kerk te Bolsward benoemd de heer A. Blauw. I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ^Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 :(O>157) L. StuiverP. van der Weg H. de JongT. van Abbema A. BergstraD. van Foeken K. van der MeerW. Boersma M. MiedemaS. Tigchelaar P. Hiemstra—E. Overwijk goede huzen, bettere wegen, sleatten en gemalen, it lan komt better by de pleats to lizzen, de spullen wurde oer it ginne- rael ek greater mar as alles klear is, komt ek de rekken en dy liicht der ek net om, dndanks de subsydzje. Yn it forslachboek, hwat hjir de oare kears bisprutsen is, komt in artikel foar fan de hearen Van der Heide en Wier sma, hweryn ütienset wurdt, hwat de fi nanciële konsekwinsjes binne fan in boer op in aid spul, dy’t troch de ruilforkave- ling de kans kriget op in greater en nij bidriuw. Dat is in nijsgjirrich forhael omt it alhiel oan de praktyk üntliend is en ynsjoch jowt yn de boerekant fan de ruilforkaveling. It gie hjir oer in boer op in Aid spul fan 15 h.a. hwert jit in hypteek fan 35.000 goune op siet. Dizze man koe nou de kAns krije op in bidriuw fan 25 h.a., hwert in nije pleats op boud wurde soe. Syn eigen pleats waerd skat op 69.000 goune (54.000 foar it lan en 15.000 foar it Aide gebou). It nije mei 25 h.a. moast foar it lan opbringe 100.000. En dan koe hy dêrop in pleats bouwe litte mei sub sydzje. Lykwols de kosten fan dy bou werij binne boun oan in maksimum (de kurve-priis). Dy wie hjir: 101.900 en der soe hy in subsydzje op krije fan 36.400. Mar de oanbisteging joech in heger sifer en doe’t it klear wie, hie it 127.000 koste. Dat skilde goed 25.000 goune en dy moast hy alhiel seis bitelje. Der kaem jit hwat oars by. Troch de ruilforkaveling komme de lannen better to lizzen, de üntwettering en de wegen wurde gunstiger, mar dy mearwearde wurdt skat en dy kosten komme der oer- hinne. Dat wie yn dit gefal 15.000 goune. It sprekt fantels, dat dizze boer op dy J. Reitsma—J. Dijkstra D. ten DamP. Zijlstra S. HiemstraF. Mol H. van der MeerK. Kuiper 0-2 0-2 0-2 0-2 Het aantal uitgeleende boeken van de openbare leeszaal bedroeg de afgelopen maand 5160, het aantal bezoekers 1456. Voordracht Gasthuisvoogd te Bolsward: 1. P. Lunter, 2. Joh. v. d. Oever. 10-jarig jubileum als dansleraar, waar van 5 als directeur le Sneker dansschool P. J. Heeringa. De Finnen hebben bij Suomussaimi de 44 divisie van de Russen vernietigd. 2e week januari 1940 Abonnementsprijs f 2 40 per kwirtul (bij vooruitbetaling) Giro 887926 rikkelijk” horen wij u zeg- inderen toch”. rat echter op een prachti- duizenden jeugdleden van 11-9 slechts 2-0 0-2 1-1 0-2 1-1 1-1 2-0 2-0 0-2 2-0 1-1 2-0 0-2 0-2 2-0 Bolswards Nieuwsblad Vrijdagavond is er een Inbraak gepleegd bij Fam. Van Abbema, groentenhande laar te Schettens. Er bevond zich die avond niemand thuis. De heer Van Abbe ma was bij zijn slechts op korte afstand van het gebeurde wonende zoon, alwaar hij op de kinderen paste, terwijl zijn echtgenote de zanguitvoering in het Dorpshuis bijwoonde. Het moet waarschijnlijk al gebeurd zijn voor tien uur, want toen de heer Joh. v. Abbema met zijn wagen thuiskwam rook deze onraad. Een venster m het pakhuis stond namelijk open en ook de deur stond op een kier. Toen hij in de huiskamer en in de winkel kwam bestond er helemaal geen twijfel meer aan of hier moest een ongewenste gast binnen zijn geweest. Direct werd de heer des huizes gewaar schuwd en de Rijkspolitie van Witmar- sum op de hoogte gesteld. Door het gehele huis bevonden zich voet sporen van modder, hetgeen er waar schijnlijk op wijst, dat de dader(s) van achteren over een stukje bouwgrond het huis zijn genaderd. In de winkel brandde evenwel een klein licht. De buit viel gelukkig mee. Uit de winkel was wat kleingeld ontvreemd, wat zich in een schaaltje in de winkella bevond. Aan een hiernaast liggende beurs, in houd f 8,was niemand geweest. Ook uit de huiskamer bleek uit een beurs f 3,50 te zijn verdwenen. De Rijkspolitie heeft gebruik gemaakt van een speurhond, die te middernacht nog uit Drente moest komen, maar dit leverde weinig resultaat op. Zaterdagmorgen om drie uur was men nog met het onderzoek bezig. Van de da der (s) is echter, voor zover ons bekend, nog geen spoor. Voor de damclub „Mearslach giet foar” Is de competitie van de Friese Dambond afgelopen. Werd voor de eerste maal aan deze grote strijd deelgenomen, het debuut mag een groot succes worden genoemd. Het eerste tiental van deze jonge club in het tweede levensjaar heeft met vier overwinningen en één remise beslag weten te leggen op de 1ste plaats in de 2e klasse D. Dit kampioenschap geeft het recht om het volgende jaar in de 1ste klasse uit te komen. Het jaar 1964 zal voor grote delen van de land- en tuinbouw worden gel als een jaar met een gunstige tot zeer gunstige rentabiliteit, aldus d W. Biewenga van het Landbouwschap bij de aanvang van zijn nieuw Door Gods voorzienig bestel waren de weersomstandigheden in 1964 stig. Regen en zonneschijn wisselden elkaar regelmatig af, zodat alle c heden gunstig waren voor een goede rentabiliteit van vrjjwel alle bedi De rundveehouderij kon zich onder deze omstandigheden verheugen goede grasgroei en een gunstige ruwvoederwinning. Voor het eerst s: is de Nederlandse veehouder de winterperiode zonder veel zorgen ingei In de akkerbouw was er in 1964 een uitstekende oogst, die ook goed k geborgen. Bestaande records op dit gebied sneuvelden. Uiteraard had niet ieder een een record-oogst, doch gemiddeld was de oogst toch wel ten minste 10 a 15 groter dan in voorgaande jaren. Bovendien was de oogst van zeer goede kwaliteit. Dit alles had als gunstig neveneffect, dat de kosten per eenheid produkt lager waren dan in vroegere jaren. voor de toenadering van drempelprij- zen en interventieprijzen, gaat vaststel len; voorts is belangrrijk, welke prijs vork de E.E.G. voor rundvlees in 1965 gaat vaststellen. In 1965 zal in toenemende mate de in vloed van de E.E.G. op de begroting van het Landbouw Egalisatie Fonds blijken. Ongetwijfeld zal het nadelig saldo van het Landbouw Egalisatie Fonds opnieuw lager zijn. Spreker was van mening, dat de regering hierdoor budgetair de mogelijkheid krijgt voor een versterkt structuurbeleid in de land en tuinbouw. In de eerste plaats dacht hij hierbij aan de traditionele structuur- maatregelen, doch men kan volgens hem voorts treven naar nieuwe vormen van structuurbeleid, onder andere in het ka der van het Ontwikkelings- en Sane- ringsfonds. Betreffende de saneringszijde van dit fonds kan worden meegedeeld, dat tot 1 december 1964 waren binnen geko- Vorige week, maandag 4 januari, werd de laatste ontmoeting OosterendBols ward gespeeld. Deze strijd kon worden afgesloten met een 6-14 overwinning. Toen was de promotie al een feit. De uiteindelijke uitslag van de ontmoeting Bolsward-Achlum H kon hierin geen verandering brengen. Van Abbema had nog een afgebroken partij tegen O. Gerlofsma, deze werd j.l. vrijdag uitge speeld. Van Abbema verloor en hierdoor werd de uitslag 10-10. Deze remise was lAn mei de saek bigoun, it komt dus al tichter by. Lykwols de klaei is jit net oan bar en it kin wolris wêze, dat de ruilforkaveling yn de foarm sa't wy dy kenne, hjir ek net oan ta komt. Sawol de krityk op de wettelike kant fan dit wurk as wol de ekstra swierrichheden as men op de klaei mei deselde methodyk to wurk gean soe, towyl de greatte fan de pleatsen hjir folie gunstiger is, soe der ta liede kinne, dat men foar de klaei- provinsjes oare foarmen kiest. Tomear is dit sa, omt men foarüt sjen kin dat de driuwende needsaek om de ynfra- struktuer fan dy gebieten to forbetterjen de earste tsien jier grif net ta ruilforka veling liede sil. It is bikend, dat dizze ruilforkavelingen oan de oerheit hiel hwat jild kostje en it wurdt soasiael hoe langer hoe mear net billik achte dat diz ze miljoenen allinnich nei dy gebieten geane, hwert de eigners en gebrükers net botte forstannich hannele hawwe of seis to min dien hawwe. Ek hjir lizze de selde problemen en ek hjir kinne de minsken, kop foar kop, der meastal gjin oplossing foar fine. Ek yn dizze hoeke is neffens it konsulintskip Snits 46% fan de bidriuwen goed forkavele, 27% ma- tich en 27min. Ek hjir binne hiel hwat pleatsen, dy't skjin tonein binne of sa alderwetsk, dat se net modern brükt wurde kinne. Ek hjir binne tofolle en to lytse polderkes en wetterskippen mei di- ken en bimealling, dy’t hiel hwat freegje soene, as hja oan de easken foldwaen sille. Mar de ruilforkaveling is foar boer en eigner net sa moai as party lju miene. Yn greate lijnen liket dat wol sa, de re- gearing bitellet in fiks diel fan de totale kosten, der komme nije pleatsen mei voor Achlum II van belang, die hier door de laatste plaats in deze aan Pingjum kon overdoen. J. de JongE. Stegenga R. BoersmaJ. Douma B. OverwijkS. Rienstra J. WinselaarW. Feenstra Th. PostmaA. Folkertsma D. BleekerL. Lagersma M. HaagsmaP. de Jong S. OsingaD. Feenstra G. v. d. SchaafJ. Rienstra K. RenemaD. Rienstra Het 2de tiental bond j.l. vrijdag de strijd aan tegen Nijemirdum IH. Het werd een krappe, doch verdienstelijke 11-9 overwinning. Dit tiental is de com petitie met 2 overwinningen, 1 remise en 1 nederlaag redelijk goed doorgeko men. Hoe de uiteindelijke plaatsing zal zijn, is nog onzeker, omdat de uitsla gen van de andere ontmoetingen in deze groep nog niet bekend zijn. Voor de clubcompetitie werden twee partijen gespeeld. De eerste be trof de afgebroken partij D. van Foe kenJ. Dijkstra. Eerstgenoemde bracht dit treffen tot een overwinning. De andere partij ging tussen W. Boersma en K. Kuiper. Dit werd een overwinning voor Kuiper. Vrijdag gaan we verder met de club competitie. Nu de competitie voor de Friese Dambond is afgelopen, hopen we er weer regelmaat in te krijgen en tot een vlotte afwerking te komen. bedrag van driehonderd- gulden opbracht. Door gingen ook in onze leren met een Hemava- adressen, waar men be- ijks een kleine contributie te betalen. Misschien kwamen deze klei ne enthousiastelingen wel ééns bij u op een ongewenst moment, maar hun trouw is beloond. Het is fijn, om te constateren dat vele jongens en meisjes door met ’t busje rond te gaan tonen iets over te hebben, voor de kinderen, die een nor male liefderijke verzorging in het eigen gezin, moéten missen U weet toch dat het geld bestemd is voor de bekende protestantse kinderbe- schermingscentra Heldringstichtingen te Zetten (HE), Martha Stichting, Alphen a. d. Rijn (MA) en het Jongenshuis Val kenheide te Maarsbergen (VA), waar men het geld gebruikt om bijna duizend kinderen die om droeve redenen tot een tijdelijk verblijf in een der tehuizen wer den verplicht op de beste wijze te ver zorgen. Mocht u nog niet tot de klantenkring van deze Hemava-actie behoren, geeft u zich dan op aan het landelijk adres (of stuur een bijdrage op postrekening 4846 van) Bureau Hemava Amersfoort, Jo han van Oldebarneveltlaan 44 men 4285 aanvragen voor bedrijfs-be- eindiging. Hiervan moesten 730 wor den afgewezen, omdat aan de gestelde voorwaarden niet werd voldaan, waar van ’t grootste deel namelijk 618 afwij zingen betrekking had op de inkomens grens. Wat de ontwikkelingskan! van 't fonds, betreft is de zaak nog nauwelijks op gang gekomen. Spr. ontkende niet de moeilijkheden die zich hier voordoen. Wij moeten z.i. hierbij uiteraard niet in dezelfde fout vervallen die wij andere E.E.G.Ianden met betrekking tot het structuurbeleid verwijten, tenzij de ont wikkeling in de E.E.G. ons daartoe dwingt. Dit kan zoals hij reeds had opgemerkt het geval zijn, indien de Europese Commissie geen stelling neemt tegen bepaalde vormen van struc tuurbeleid zoals deze in andere E.E.G. Ianden plaats vinden of voorts indien de Europese Commissie deze vormen tot haar eigen beleid zou maken. greatere pleats ek mear fé halde moast. Syn 18 melke kij waerden 30, ek it jong- fé moast ütwreide wurde. Mei weinen, masines en ark gie it deselde wei. It keale hiem moast ek biplante en kreas makke wurde en syn frou makke him al gau düdlik, dat hja mei har Aide brod net yn dat nije hüs koe. Doe’t hy to stoel en to bank yn de nije pleats siet, makke hy de rekken op en dy seach der sa üt: Skuld oan de ruilforkaveling: 50.500 foar it nije gebou, 46.000 foar it nije lAn, 15.000 foar de algemiene kosten. Mei- inoar 111.500. Fan dizze kosten moat tri- tich jier lang 5 bitelle wurde oan rin- te en óflossing, dan is men lyk. Dat is dus f 5575,- jiers. Büten dat hie hy syn Aide hypteek fan 35.000 mei 25.000 ex tra boukosten, 15.000 foar it fé, 15.00 foar wurktugen, weinen en masines en 7.000 goune foar Onkosten yn en om de pleats. Meiinoar 97.000 goune. Hy krige in hegere hypteek fan 65.000 tsjin 5% en 2% óflossing. It oare jild liende hy by de boerelien- bank tsjin 5 Va mei in óflossing yn 15 jier. Oan rinte en óflossing moast hy yn totael opbringe: 5575 en 5037 en 3893, dat is meimekoar: 14505 goune. Op in pleats fan 25 h.a. of 68 pounsmiet wol dat sizze: 213 goune per pounsmiet. Nou is it wier, dat hy yn de rin fan de jierren geleidelik oan hwat minder rinte hoecht to biteljen troch de óflossingen en dat hy oer tritich jier in stik fan syn lésten ófkomt, mar salang sit er dan ek stiif yn de beage. Sadat ik mar sizze wol, yn de ruilforkaveling is it ek net allegearre goud hwat er blinkt. portret van President Soekarno toe kijkt, demonstreren deze Indonesische meisjes wat zij gedurende een militai re training hebben geleerd. In ver band met het toenemen van de span ning tussen Maleisië en Indonesië wor den de Indonesische legereenheden hard getraind. Hoewel de nieuwe huishoudschool te Bolsward nog niet officieel is geopend, wordt er reeds gebruik van gemaakt. vooruitgang die werd gemaakt met be trekking tot de uniformering van de marktregelingen en met betrekking tot het gemeenschappelijk prijsbeleid in de E.E.G. Per 1 november j.l. trad de heffingsver- ordening voor melk- en zuivelproduk- ten (met uitzondering van consumptie- melk) en die voor rundvlees in wer king. Op 15 december viel de beslissing over gemeenschappelijke graanprijzen, die onder voorbehoud van een herzienings- clausule, per 1 juli 1967 gelden. Met deze éénmaking van de graanprijzen gaat gepaard een vrije markt voor gra nen en veredelingsprodukten. West-Duitsland, Italië en Luxemburg ontvangen als schadeloosstelling voor inkomensverlies door lagere graanprij zen compensatie, te financieren door de gemeenschap. Spr. betreurde het, dat hierbij geen richtinggevende besluiten zijn genomen met betrekking tot de be steding van deze gelden. In dit opzicht bevindt de landbouw van de E.E.G. zich in een gevaarlijke situ atie. In toenemende mate wordt het markt- en prijsbeleid gemeenschappe lijk geregeld. Dit is echter niet het ge val met betrekking tot het structuur beleid. Hoewel in dit opzicht niet alles gemeenschappelijk is te regelen, is een zekere coördinatie toch wel gewenst. Het gesprek met de minister over de vaststelling van de prijzen voor granen en suikerbieten van oogst 1965 is be gonnen. Uit de in Brussel genomen be slissingen met betrekking tot het ge meenschappelijk graanprijspeil blijkt, dat er voor de granen niet veel ruimte meer is. Indien men de rentabiliteits- gegevens met betrekking tot de graan- teelt in ons land moet geloven, kan men zich met zorg afvragen, of onze graan- teelt de concurrentie in de E.E.G. zal kunnen doorstaan. Het gesprek over het melkprijs- en rund vleesbeleid in 1965 moet no>g beginnen. Hierbij is belangrijk op welk niveau de E.E.G. de gemeenschappelijke richt prijs voor de melk die als basis dient Deze gunstige groei- en oogstomstan- digheden vielen samen met een in ver gelijking met voorgaande jaren aanzien lijk verbeterd prijzenklimaat, met na me voor de produkten waarvoor richt- prijzen/garantieprijzen worden vastge steld; terwijl de marktprijzen voor rundvlees in de eerste helft van het jaar belangrijk hoger waren dan de vastgestelde oriëntatieprijs. In 1964 waren alle omstandigheden gun stig. Wanneer de rentabiliteitsgegevens van de akkerbouw en veehouderij over 1964 bekend zullen zijn, zal dit wel dui delijk blijken. Voor de produkten waarvoor geen richt prijzen e.d. worden vastgesteld, dus de zogenaamde vrije produkten had de grote oogst lagere prijzen tot gevolg. In de akkerbouwsector b.v. wat betreft de consumptie- en pootaardappelen. Ook voor de aan de grond gebonden tuinbouwsectoren zal 1964 ingaan als ’t jaar met de ongekend grote oogsten. Met name in de fruitteelt en in de bloembollenteelt werden opbrengsten bereikt, zoals zelfs oude kwekers zich niet kunnen herinneren ooit eerder te hebben beleefd. Hierdoor waren ook in deze sectoren de prjjzen voor verschil lende produkten lager dan in voorgaan de jaren. De glasprodukten geven in het alge meen redelijke resultaten, met uitzon dering van de tomaten, waawan de prij zen aanzienlijk lager waren dan in de voorgaande jaren. Vooral de late stook- tomaten en de koude tomaten waren laag in prijs. Hierdoor zijn verschillen de glasbedrijven in liquidatiemoeilijkhe- den gekomen. Ten slotte vroeg spreker de aandacht voor de niet aan de grond gebonden veehouderijprodukten varkensvlees, eie ren en slachtgevogelte. Voor varkens werden zeer goede prijzen verkregen. Van vele zijden kon men vernemen, dat reeds in het najaar er een gevoelige terugslag zou komen, maar deze som bere voorspelling is niet uitgekomen. Wel trad een daling van het prijspeil in, doch deze was toch niet zodanig, dat tot nog toe van een grote tegenslag kan worden gesproken. In deze sector blijkt duidelijk de verruiming van de afzet mogelijkheden als gevolg van het in werkingtreden van de E.E.G. De goede kwaliteit van de varkens droeg in be langrijke mate hiertoe bij. Niet minder belangrijk is de algemeen sociaal economische situatie in ons land. Na het „allerlaatste” woord van de regering werd in de Stichting van de Arbeid overeenstemming bereikt over het loon beleid in 1965. Geconsta teerd kan worden, dat de ondernemers en de werknemers blijk gaven van een groot verantwoordelijkheidsbesef. Het ziet er gelukkig naar uit, dat de economische ontwikkeling iets gunsti ger zal zijn dan werd verwacht. Ook de betalingsbalans ontwikkelt zich in gunstige richting. Onze land- en tuinbouw draagt hiertoe bij. Terwijl de uitvoerwaarde van de land- en tuinbouw in de eerste maanden van 1964 ten op zichte van 1963 ten achter bleef, werd deze achterstand nadien weer ingehaald. Met voorzichtig optimisme kunnen wij dus voor 1965 een iets gunstiger econo mische ontwikkeling verwachten dan aanvankelijk was voorzien. Dit kan voor de werknemers belangrijk zijn, ge zien de afspraak tussen de regering en de Stichting voor de Arbeid, dat in dit geval overleg zal plaats vinden over de mogelijkheid van een bijzondere uitke ring over het jaar 1965. Spreker achtte deze afspraak belangrijk, opdat voor komen wordt, dat de werknemers niet meedelen in de vruchten van een eco nomische ontwikkeling die gunstiger is dan vooraf was verwacht, hetgeen in vroeger jaren helaas maar al te vaak het geval is geweest. Het jaar 1964 was voor de Nederlandse landbouw ook belangrijk wegena de RUILFORKAVELINGEN KOMME NEIJEROAN! In bilangrlke saek fan it regearings- wurk foar de lanbou is de ruilforkave ling, hwertroch in hiele kontrei in oar gesicht kriget. Wegen en wetterlopen, bimealling, heryndieling fan de bidriu wen, nijbou, al of net, mei forpleatsing fan hüs en hiem, opromming fan to lyt se bidriuwkes, dit alles meimekoar kin sa’n streek in hiel oar oansjen jaen. It like earst oft der hjir yn FryslAn net sa’n bult forlet en animo foar wie, mar de léste jierren sit de gong der aerdich yn. De Wollegaest oan de strjitwei fan Sints nei de Lemmer, is folge fan de Haskerfeanpolder en nou is ek Gaester- Hwat hat r f - x w

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1