UITTREDEN UIT DE V.N. DOOR SUKARNO BEKRACHTIGD even Kabinet speelde brede band W»'.- ïii roar Een jaar na de Irene-kwestie Johnson nodigde nieuwe Russische leiders uit Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ J avontuur üs hjoed p p to sizzen ilil Gouden filmpjes iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin - Jr Mik W: Hi 31 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND O MSB WO® 104e JAARGANG VRIJDAG 15 JANUARI 1965 No. 4 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Ilennaarderadeel, llindetoopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Andere brandhaard. Erhard naar Parijs. en Europa. PIET Vreemdelingenwet. Grote gemeenschap. Irene-zaak. Veronica. Poldergronden. Internationaal expert. is better zijn cel: mee, hij kwam zijn haar! Ik ruik parfumgeur Maar een rechercheur Dacht, zwartje hoort heus In Leeuwarden thuis Wij zijn ook niet stom Vakantie Is om Vrije tijd gaat snel Swalep, mars- de cel Zwarte Piet Wie de gladste guit? Geforceerde ruit Kraakjes hier en daar Swalep doet het maar! Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag duurt te lang nijn gang er op i kop van roet Luxemburg: de wandelende wijnberg bij Nittel wordt gevaarlijk voor het dorp Machtum. Mocht de wijngaard, welke zich 6 cm per uur voortbeweegt, in de Moezel glijden dan is een overstroming van de Rivier te verwachten. Voor de dorpelingen wordt evacuatie voorbereid. Boven: de spoorlijn is geheel ver dwenen; onder: door het nemen van grondmonsters tracht men de oorzaak van de verschuiving op te sporen De Eerste Kamer, die het in het najaar altijd kalm aan doet omdat zij dan moet wachten op de afhandeling der Rijksbe- groting door de Tweede Kamer, kwam deze week wel bijeen, namelijk om de Vreemdelingenwet van minister Scholten te bespreken. Van dit land moge bekend staan, dat het zo vaak asyl heeft verleend aan vluchte lingen uit andere landen, de rechtspositie van de vreemdeling in Nederland was toch niet erg sterk. Daarin wordt nu verbetering gebracht. De zaak is boven dien in de actualiteit gekomen door de moeilijkheden, waarin de echtgenoten van buitenlandse werknemers komen te verzekeren als zij hier geen huisvesting kunnen vinden. De scheiding van de ge zinnen, die daarvan het gevolg is, heeft moreel bedenkelijke kanten. Over de ze moeilijke zaak is dan ook druk inter departementaal overleg gaande. Nog een ander juridisch probleem houdt het kabinet bezig. De regering had bij 117 landen een onderzoek ingesteld naar de vlag van het radioschip Veronica. Een honderdtal landen had reeds te kennen gegeven, dat het schip zijn vlag niet voerde, toen het schip plotseling voor sloop werd verkocht en door een ander werd vervangen. De regering besloot geen nieuw onderzoek in te stellen. Op 20 januari ligt het verdrag van Straatsburg, op grond waarvan tegen piratenzenders kan worden opgetreden, ter ondertekening open. Als drie landen het hebben geratificeerd treedt het in werking. Inmiddels is ook het vooronderzoek in de REM-zaak gevorderd. De Amster damse officier van justitie heeft een ge rechtelijk vooronderzoek gevorderd te gen tien personen: negen buitenlanders (Engelsen en Belgen) en één Nederlan der. Op dat ogenblik verloor Nederland een van zijn beste kenners van het Engelse recht, namelijk prof. G. de Grooth, oud- lid voor de VVD van de Eerste Kamer, die op 72-jarige leeftijd overleed. Hij had Boven Hichtum een vliegtuig opgemerkt. Het bewoog in noordelijke richting. Het gebrom van de motor was duidelijk te horen. Tot onderwijzeres aan de O.L. school te Kimswerd benoemd, mej. B. Brems, tij delijk reeds aldaar werkzaam. Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 de muur avontuur i ik blij vrij! Bolswards Nieuwsblad Hoewel de Tweede Kamer tot 26 januari met vakantie is, heeft het kabinet Ma- rijnen de socialistische oppositie toch in opschudding gebracht. Afgelopen week end werd namelijk bekend gemaakt dat de staat voor 435 miljoen gulden haar aan delen Breedband aan de moedermaatschappij der Nederlandse Hoogovens van de hand zou doen. De socialistische oppositieleider Vondeling maakte er namelijk bezwaar tegen dat de regering het parlement niet tevoren had ingeschakeld, zodat de vraag of het niet beter zou zijn geweest de aandeien-Breedband om te zetten in aandelen-Hoog- ovens niet eens besproken werd. Dan had de staat namelijk een meerderheidsbe lang gehad in het hoogovenbedrijf. den in de nieuwe Zuiderzeepolders. Het vorige kabinee had hiertoe in beginsel reeds besloten, maar blijkbaar vond de toenmalige minister van Financiën, prof. Zijlstra, de verk. tegen de toen gelden de lagere grondprijzen niet aantrekke lijk. Nu deze inmiddels zijn vrij gelaten en behoorlijk zijn gestegen, heeft de li berale minister van Financiën prof. Wit- teveen, de knoop doorgehakt. Hij kon zich daarbij verzekerd weten van de De beslissing van het kabinet stond overigens niet op zichzelf. In de Memo rie van Antwoord der regering op de bespiegelingen der Tweede Kamer over de begroting van Financiën, welke tij dens het reces uitkwam, werd tegelijk medegedeeld, dat uitvoering zou worden gegeven aan een reeds eerder genomen beslissing tot verkoop van domeingron- 3e week januari 1915 steun van een meerderheid bij de rege ringspartijen. Al enkele jaren geleden had die via een antirevolutionaire mo tie op deze verkoop aangedrongen. Het lag echter ook in de reden dat de socia listische oppositie opnieuw in het ge weer zou komen, die er immers over wegend bezwaar tegen heeft, dat van poldergronden, welke door de gemeen schap zijn drooggemalen, particulieren profijt zullen trekken. Na het kerstreces zal hierover dus nog wel menig woord in de Tweede Kamer vallen. ook deel uitgemaakt van het drieman schap, dat na de dood van prof. Meyers de vernieuwing van het Burgerlijk Wet boek voortzette. Het was een geestig, scherpzinnig man, die als advocaat voor de oorlog al naam maakte in de strijd voor de „wilde bussen”. Ook in de strijd om de voetbaltoto deed hij - de veteraan van Sparta - van zich spreken. De boodschap van Johnson was groten deels gewijd aan binnenlandse zaken. Het is het doel van Johnson Amerika te brengen naar een „great society”, naar een grote gemeenschap, waarin ieder zijn bevrediging kan vinden. Dat houdt op voorzichtige schaal een aantal sociale maatregelen in. Zo zal Johnson de wet op medische hulp aan ouden van dagen (door tegenstanders als gesocia liseerde medische hulp uitgekreten weer in het Congres brengen. Hij zal voortgaan met de bestrijding van de De rederijkerskamer „Eendracht zij onze leus” te Bolsward, speelt zondag a.s.: „Uit het Leven” en „De Huzaar in de kist”. Entree 50 cent. Na afloop gediri geerd bal. Na bijna een week overleg en gissen, afgewisseld door pogingen van buitenaf om de stap te verhinderen, heeft Sukarno op een betoging de volgende woorden gezegd; „Op 7 januari 1965 om 22.30 uur verklaar ik het volgende: Indonesië is uit de Verenigde Naties getreden”. Dat kost Indonesië 50 miljoen dollar aan hulp, maar Sukarno zei: „Het is goed voor ons land op eigen benen te staan. Ik heb gezegd: Loop naar de duivel met je hulp.” Het (besluit is, zoals wij de vorige week al hebben aangeduid, genomen omdat het gehate Maleisië dit jaar lid is geworden van de Veiligheidsraad. In de andere brandhaard in Zuid-Oost- Azië, in Zuid-Vietnam, gaat de oorlog verder. Kort geleden heeft de commu nistische Vietcong het regeringsleger In de buurt van de hoofdstad Saigon een forse nederlaag toegebracht, ook op an dere plaatsen groeit de dreiging, zo dat men al de vrees hoort uiten, dat de revolutionaire oorlog in zijn derde fase begint te komen. Na de terreur acties, de kleine aanvallen en het ver krijgen van een greep op het platteland de grootscheepse militaire aanval. In hét Noorden was dat elf jaar geleden de grootscheepse aanval op Dien Bien Phu, welke het einde van het Franse verzet betekende. In de hoofdstad zelf manoeuvreren mi litairen, politici en Amerikanen om het hardst om in het zadel te komen of te blijven. De militairen, die enkele weken geleden de Hoge Nationale Raad hadden ontbonden en de burgerlijke regering onder curatele hadden gesteld, hebben zich bereid verklaard wat naar de achtergrond te verdwijnen zonder overigens de touwtjes los te laten. De schijn van burgerlijke democratie kan dan worden opgehouden en nu de Ame rikanen nog geen uitweg uit de chaos weten, is dat het enige waaraan zij blij ven vasthouden. En dat weer, gekoppeld aan vriendelij ke woorden van De Gaulle, heeft in Bonn een zekere beweging ontketend om toch maar niet te zeer op het Ame rikaanse paard te wedden en daarvoor het Franse paard te verwaarlozen. Bovendien redeneren sorhmigen, zoals president Lübke bij zijn nieuwjaarsont vangst, dat een betere verstandhouding tussen Parijs en Bonn het voordeel zou hebben, dat Bonn meer invloed heeft op Washington, dat banger moet zijn voor een afzonderlijk Duits-Frans sa mengaan. Volgende week brengt Erhard een be zoek aan De Gaulle. Van alle kanten wordt veel waarde aan dat bezoek ge hecht, vooral omdat er aanwijzingen zijn dat men zaken wil gaan doen over de Europese politieke unie. Maar het wil er toch nog niet helemaal in, dat Er hard al zijn Atlantische beginselen zo maar overboord zal gooien en in alle op zichten De Gaulle tegemoet zal komen in diens „Europees Europa”. Hoe vriendelijk hij De Gaulle wil stem men, blijkt wel uit zijn bereidheid zijn reis naar Parijs te verschuiven naar 'n tijdstip voor het bezoek, dat Wilson op 22 januari aan Bonn zal brengen. Wat De Gaulle en Erhard hebben bespro ken, zal men wellicht kunnen horen op 4 februari, wanneer De Gaulle de pers zal toespreken. armoede. Hij zal een ontwikkelingspro gramma voor het verarmde gebied van het Appalachian-gebergte indienen, hij zal de economie aanmoedigen door een verlaging van accijnzen. Johnson heeft beide nieuwe Russische leiders, Kosigin en Bresjnjew, uitgeno digd naar de Ver. Staten, maar dat heeft de Izwestija toch niet verhinderd boos te worden over Johnson’s opmerking, dat in O.-Europa de landen steeds dui delijker hun eigen persoonlijkheid op de voorgrond gaan stellen. Bij vorige gelegenheden heeft Kenne dy bijv, scherpere dingen gezegd, maar het heeft er wel de schijn van, dat de Russen ditmaal zo aanslaan, doordat zij zich op dit terrein voortdurend min der zeker gevoelen. Johnson schijnt vooral aan Roemenië te hebben gedacht, dat al enige tijd uit de communistische pas loopt door de eigen industrie meer te ontwikkelen dan Rusland eigenlijk wel nodig en econo misch acht. De nationale vrijheid heeft Roemenië nu weer bewezen door twee fabrieksuitrustingen in de Verenigde Staten te kopen. Vooral is van belang en het kan zijn dat de Russen daar ook op aangeslagen zijn, dat Washing ton zijn regels voor de handel met O.- Europa in positieve zin zal gaan her zien. De Lemmerboten hebben met het oog op het mijnengevaar in de Zuiderzee de nachtdiensten gestaakt. Tobi Rix, die met de brand in K. en W. in Den Haag zijn kostelijke toeterix verloren zag gaan, heeft nu weer dankzij medewerking uit het gehele land de beschikking over een nieuw instrument. Hij stak zijn vreugde over het tijdig gereedkomen van de Toeterix niet onder stoelen of banken, toen onze fotograaf hem kwam vereeuwigen TOBI HEEFT ZIJN TOETERIX WEER Maleisië is een schepping van het neo kolonialisme en moet derhalve verdwij nen. Het aantal infiltraties op Malakka en in Noord-Borneo neemt voortdurend toe, maar de infiltranten worden gro tendeels bij aankomst al gevangen ge nomen. Maleisië, dat zo bedreigd wordt door deze zogenaamde „confrontatie politiek” van Sukarno, heeft een be roep gedaan op de Ver. Naties om hulp, maar het lijkt niet waarschijnlijk, dat er veel uit de bus zal komen. De voor naamste bescherming moet komen van de Engelse troepen, waarvan er, zoals Wilson heeft onthuld, al meer dan 50.000 in Maleisië zijn. Het enige land, dat de Indonesische stap heeft toegejuicht, is communis tisch China. De andere communistische en ook alle Afrikaanse en Aziatische landen hebben afkeuring en bezorgd heid uitgesproken. Het is niet bekend of Sukarno meer instemming had ver wacht. Mocht dat het geval zijn, dan sust de regering Djakarta zich met de illusie, dat zij weet, dat de kleinere lan den diep in hun hart deze stap toejui chen. Aldus de woordvoerder van de regering die er aan toevoegde, dat Indonesië nog geen plannen had geformuleerd om een tegen-organisatie van Afrikaanse Aziatische landen op te richten. Nog niet, dus uitgesloten is het niet in de denkwereld van Djakarta. Het is niet verwonderlijk, dat wij achter de stap de dreiging menen te kunnen on derscheiden van communistisch China, dat in deze rivaliserende organisatie zou kunnen trachten de Russische in vloed in deze wereld te beknotten. Over Zuid-Vietnam heeft president Johnson in zijn boodschap aan ’t Con gres, te vergelijken met onze troonrede, weinig weten te zeggen. Wat Europa Nog op andere wijze werd in Nederland deze week de aandacht gevestigd op verschil tussen ons recht en het buiten landse. Uit Spanje kwam namelijk het bericht, dat het carlistenblad „Monte- jura” zijn verschijning zou staken om dat het van hogerhand opdracht zou hebben gekregen over Don Carlos en Prinses Irene te zwijgen. Het bericht kwam enigermate als een verrassing omdat onlangs was gemeld, dat Franco de perscensuur wilde ophef fen. Aan de andere kant is al eerder ge bleken, dat de kroonpretenties van Don Carlos hem niet welgevallig zijn. Daar komt misschien nog bij, dat het optre den van Don Carlos en zijn kwistig gebruik van adellijke titels ook niet bij al zijn aanhangers in de smaak is gevallen. betreft, moeten de vrije Europeanen de koers van een in eenheid en vrijheid groeiend Europa bepalen al heeft, John son dan graag, dat het met de Verenig de Staten zal samenwerken. Johnson mist de grotere visie van de onderlinge afhankelijkheid, welke zijn voorganger had. Daar komt bij, dat zijn pogingen om Europa onder druk te zetten, bepaald niet geslaagd zijn. In de boodschap werd met geen woord gerept van de voorstellen omtrent de multilaterale kernmacht van de N.A.V.O., waarbij ook de kernmacht onder een zekere vorm van integratie zou vallen. Zware Amerikaanse druk om nog dit jaar tot ondertekening te komen, heeft het dreigement van De Gaulle uitge lokt, dat hij in dat geval dé N.A.V.O. zou verlaten. Daarna kwam de Engelse Labourregering met een afwijkend plan en Amerika bevreesd ook voor een breuk met Frankrijk, heeft Londen en Bonn laten weten, dat zij het maar moesten uitzoeken. Dat heeft de Duit sers weer het gevoel gegeven, dat zij door de Amerikanen in de steek wer den gelaten. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 {05157) Klompenfabriek opgericht te Heeren- veen. Een der eerste orders was een Duitse. Er werden 80.000 paar mans- klempen besteld. Hwat hat k.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1