President de Gaulle wil politieke unie Aanwinsten voor Hidde Nijland-museum Nieuwe wegenbelasting met spoed ingevoerd (ja be Skroar Arabische premiers in Kairo bijeen Verschil over benadering Europese politiek PTT-perikelen Gouden filmpjes llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VRIJDAG 22 JANUARI 1965 104e JAARGANG No. 6 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 'W SKm n Wymbritseradeel. Hwat haf Nog lid. Franse Arabische top. PIET Bolsward een reciteercoilege opge- Paramaribo. Zeeslag op de Noordzee. Oder-Neissc. aan Posttaricven. van te Europees beleid. Advertentieprijs: 15 cent per mna Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De enige actieve politicus, die een rol van betekenis heeft gespeeld in de tweede wereldoorlog, is Charles de Gaulle, wiens onsterfelijke verdienste het is geweest, het vaandel van het Franse verzet tegen de Duitsers hoog te houden. Ook De Gaulle, nu president van Frankrijk, heeft een visie, welke uitmondt in een verenigd Europa. Maar uit de gehele probleemstelling van De Gaulle blijkt, dat hij dat Europa toch anders ziet dan velen zich dat gedacht hadden. Hij ziet het als een vrij sterk gesloten eenheid onder Franse leiding natuurlek, want alleen Frankrijk heeft op het vasteland van Europa de beschikking over een atoombom als een eenheid, die zich kan afzetten tegen zowel Amerika als Rusland, een eenheid, waarin Engeland niet thuis behoort doordat het te sterke Atlantische bindingen heeft. In Duitsland zelf heeft een suggestie van de socialist Erler enige beroering gewekt. Erler betoogde, dat Duitse en Poolse politici in het belang van de hereniging besprekingen zouden moe ten voeren over de Oostgrens van een herenigd Duitsland. Het officiële Bonn heeft daar fel op gereageerd. Men is bang, dat dit betekent, dat Erler een concessie aan Polen zou willen doen ten aanzien van de Oder-Neissegrens, die In en Ook een andere tariefsverhoging viel niet in zo goede aarde. Bekend werd Kairo zijn de Arabische premiers ministers van buitenlandse zaken n.l., dat een nieuwe verhoging van de P.T.T.-tarieven in het voornemen der regering lag. Uiteraard stijgen door de loonsverhogingen ook de kosten van dit staatsbedrijf. Maar als dit dan weer leidt tot een tariefsverhoging, heeft er weer een opwaartse druk op de kosten van levensonderhoud plaats. De strijd tegen de inflatie wordt er door bemoei lijkt. Men hoort dergelijke kritiek niet alleen van de zijde der socialistische oppositie, uit ingezonden stukken in 't liberale weekblad „Vrijheid en Demo cratie” blijkt, dat ook in die kring enige twijfel bestaat of het kabinet op de goede weg is met zijn pogingen de ëonjunctuur te beheersen. En dat op het ogenblik, waarop minister Witte- veen er f 1 miljard heeft doorgedrukt. Maar zo gaat het vaker: als een be slissing eenmaal is gevallen, springen de nadelen met de voordelen naar voren. De aandrang van gemeente- en provinciale besturen op hogere inkom sten vanwege het Rijk wordt althans niet minder. Zo hebben Gedeputeerde Staten van Groningen dezer dagen het ambitieuze plan opgevat een onderzoek naar inpoldering van het Waddengebied in te stellen. Premier Marijnen kon van de gelegen heid gebruik maken om na te gaan of de benoeming in goede aarde is geval len. Reeds een miljoen Belgen verkeert als vluchteling buiten eigen land. Frankrijk trekt 20 miljoen uit voor de aankoop van 2600 vliegmachines. Dit werd vorig jaar een feit Nu is ’t weer „tot onze spijt” kunnen wij er nog niet komen t moet noodzakelijk ondernomen daarom namen wij ’t besluit allemaal iets duurder uit Kosten stijgen onrustbarend de maatschappij is welvarend beste burgers, eensgezind samen in de tegenwind. ’t Zal waar wezen, PTT ’t stemt ons echter niet tevrêe Want vooral met de drukwerken is de forse ingreep te merken Heus, een bedrijf dat verliest dan de minste weerstand kiest valt ons, eerlijk gezegd, tegen Het kan daarom niet verzwegen Terecht wordt gemurmureerd: Waarom de vetpot verteerd ’t Ging best, ’t liep de PTT in ’t verleden aardig mee Reserveren, winstopsparen is verstandig, vette jaren geniet men slechts tijd’lijk want het getij blijft nooit constant Allen weten ’t van tevoren magere jaren wordt verloren en men heeft dan, als het spant een vol potje bij de hand Elk particulier bedrijf houdt de uitgaven iets stijf Toen de PTT winst groeide deed men ’t anders, ’t saldo vloeide naar de staatskas, telkens meer Wij vragen nu toch een keer waar is al dat geld gebleven? PTT denkt, stil eens even de staatskas is ons zeer lief wij verhogen het tarief Abonnementsprij» t 2 40 pei kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Freegje net hwa binne jo, mar hwa bin ik I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (0)157) Bols wards Nieuwsblad 4e week januari 1915 Aan de postkantoren zijn strookjes met 50 etiquetten verkrijgbaar, die bedrukt zijn met: „Niet bestellen op zondag”. Hiermee wil men tegemoetkomen aan gemoedsbezwaren van een deel der be volking. De a.r. Leidse Courant gaat zelfs zover dat zij het niet bestellen op zondag als regel wil zien. Ziedaar nu weer de oude historie: Het is de cleri- calen niet genoeg, dat men in het staats leven tegemoet komt aan bezwaren, die uit hun godsdienstige overtuiging voort vloeien. Stank voor dank! Bonn niet erkent. De Chr. democraten menen, dat Polen voor een dergelijke concessie een flinke prijs zou moeten betalen en dat men zijn positie ver zwakt als men tevoren al aangeeft er toe bereid te zijn. Maar de Chr. demo craten zullen vooral bang zijn, dat de socialisten in dit verkiezingsjaar zullen suggereren een middel te hebben om de Duitse hereniging tot stand te brengen en dat kan stemmen schelen. Formeel is Indonesië nog steeds lid van de Verenigde Naties, want de uittre- dingsbrief is nog niet ontvangen. Er is zelfs enige vermindering van de span ning op te merken. Sukarno heeft ge zegd geen oorlog te zullen beginnen. Misschien is hij toch wat geschrokken van de reacties in de wereld. Te richt onder de naam W.I.K. (Willen is Kunnen) HET KERKHOF VAN SINT MARTINUS Dit is de kerk van Sint Martinus in Bladon, Engeland, met daarvoor het kerkhof. De rector van de kerk heeft medegedeeld naar men zegt dat Sir Winston Churchill bij hem de wens heeft geuit op dit kerkhof, waar ook zijn ouders begraven liggen, zijn laat ste rustplaats te vinden. Het kerkje ligt tegen het landgoed aan waar Sir Winston geboren is llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van actuele politieke betekenis zijn dergelijke verschillen binnen de v.v.d. echter niet. Minister-president Marij nen is dit weekend dan ook rustig op bezoek gegaan naar de overzeese rijks- delen in de West. Daar staat de komst van kroonprinses Beatrix in aller belangstelling. In Pa ramaribo is met het oog daarop door minister Biesheuvel ook de aanstelling van een nieuwe gouverneur bevorderd. De keus viel op mr. H. L. de Vries, die vroeger Gecommitteerde voor Suriname in Nederland is geweest, maar die later directeur van de Suralco de grote Amerikaanse bauxiet-onderneming in Suriname werd. Aanvankelijk had de Surinaamse premier Pengel voorkeur voor zijn geestverwant dr. Pos, de Ne derlandse ambassadeur in Havanna, aan de dag gelegd. Doch toen deze plotse ling overleed, reisde minister Biesheu vel naar Paramaribo om de landsre gering van een spoedige benoeming van mr. De Vries te overtuigen. dan de eerste, werd met het atelier overeengekomen dat het als vest ge restaureerd zou worden, hetgeen keu rig in orde kwam en de collectie met een zeer chique exemplaar werd ver rijkt. Aangezien dergelijke restauraties in feite noodzakelijke verbeteringen der voorwerpen zijn en de soms niet onaan zienlijke kosten ervan dus als verho ging van de aankoopsprijs beschouwd mogen worden, adviseerde de conser- de hiervoor benodigde gelden uit het aanwinstenfonds Het liberale Berkhouwer Verschiint in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De Gaulle, dat is bekend, wil liefst een politieke unie, die ook de defensie on der haar beheer zal nemen. Hierdoor wordt er al aan de N.A.V.O. geknab beld, het instrument van wat De Gaulle de Amerikaanse hegemonie noemt. Een belangrijk element in zijn politiek is de nauwe samenwerking met Duits land, zij het dan, dat Duitsland zich aan Parijs moet aanpassen. Toen Bonn de laatste jaren meende, via de z.g. multilaterale kernmacht van de NAVO niet alleen een zekere nucleaire zeg genschap te krijgen, maar ook Ame rika nog hechter aan de defensie van Europa te kunnen binden, werd De Gaulle boos. In juli van het vorige jaar is het tot een sterke onenigheid met Erhard, de West-Duitse bondskanselier gekomen en later in het jaar liet De Gaulle weten, dat het Frans-Duitse ver drag en de N.A.V.O. kapot zouden gaan indien de M.L.F. werkelijkheid werd. Toen, na de overwinning van Labour in Engeland, Wilson met een alternatief voorstel kwam en de M.L.F. verwierp, was de toestand voor Amerika moei lijk geworden. Het zou in feite met Duitsland alleen moeten samengaan, eventueel met nog enkele kleine lan den, maar dat zou politiek zeer on gunstig zijn. Uitstel lag voor de hand en De Gaulle zal ongetwijfeld alles doen om dit als een grote overwinning uit te buiten. De gelegenheid daartoe is de samenkomst van Erhard en De Gaulle deze week in Parijs geweest. De Gaulle is de laatste tijd bijzonder vriendelijk tegenover Erhard en naar verluidt zou hij Erhard willen doen beseffen, dat Bonn een keuze moet ma ken tussen Parijs en Washington. Men maakt zich enige zorgen, dat Er hard zich door De Gaulle zal laten overbluffen, maar aan de andere kant heeft Erhard er vorige week in een rede te Berlijn nog met veel nadruk op gewezen, dat Duitsland de noodzaak van de Atlantische samenwerking ten volle blijft zien. zich namelijk uit voor een politiek ge sprek binnen het Europa der Zes om te voorkomen, dat president De Gaulle anders de economische éénwor ding van Europa belemmeringen zal gaan bezorgen. Hij werd daarin bijgevallen door het liberale lid van de E.E.G.-Commissie, de Belg Rey, die de buitenlandse be trekkingen van Euromarkt verzorgt. Tweede Kamerlid, mr. - die ook deel van het Europees parlement uitmaakt wilde daarentegen in een gesloten front op rukken tegen het mystieke Gaullisme. Hij bleek geneigd vast te houden aan de voorwaarde, die minis ter Luns vroeger aan een dergelijk po litiek overleg placht te stellen, n.l. dat het Verengd Koninkrijk er aan deel moet kunnen nemen. Het conjunctuurbeleid is overigens niet het enige probleem waarover in libe rale kringen verschillend wordt ge dacht. Op een studieconferentie, welke afgelopen zaterdag in Den Haag werd gehouden, trad ook een verschil in be nadering van de Europese politiek naar voren. De secretaris-generaal van het Duro Enige antieke kledingstukken werden aangekocht, waarbij twee linnen hem den, een wiegegordijn van kalmink, een paar zilveren gebruiksvoorwerpen, een „snotneus” voor scheepsgebruik, een mahoniehouten kluwenwinder, een staande petroleumlamp en een porse leinen theelichtje (de laatste drie uiter aard voor een negentiende-eeuws interi eur). Voorts een speelpop met wassen kop en een stuk volkskunst in kralen- borduurwerk uit 1812. Een „underst oerlof” van witzijden da mast dat reeds lang deel uitmaakte van de museumverzameling, maar niet ge ëxposeerd kon worden wegens zware slijtageplekken aan de mouwen, werd in restauratie gegeven bij de Werk plaats tot herstel van Antieke Textiel te Haarlem. Bij het verwijderen van de zwartfluwelen „sterns” kwam aan de voorzijde een rij nooit gebruikte knoops gaten te voorschijn en bleek dit vrou- wejak van oorsprong een mannevest. Aangezien de laatste categorie in het museum schaarser is vertegenwoordigd bijeen geweest om te spreken over hun pese parlement, mr. H. R. Nord, sprak houding ten aanzien van het aftappen door Israël van het water van de Jor- daan voor bevloeiingswerken in de Negeb-woestijn. Technisch waren de Arabische plannen al ggereed. Men wilde het water al gaan aftappen vóór het Israël zou bereiken, maar Israël heeft laten weten, dat het een derge lijke houding als een reden tot oorlog zou beschouwen. Israël is militair sterk en die Arabische landen, die zouden moeten gaan aftappen, zoals de Libanon en Jordanië, zijn zwak. Er is een ver enigd Arabisch opperbevel, maar deze landen weigeren Egyptische troepen toe te laten, die noodzakelijk zouden zijn ter versterking van hun defensie. Hoeveel overreenstemming e.r bij de Arabieren ook is, met de uitwerking komen zij meestal niet verder. De laatste week van het kerstreces der Tweede Kamer is ingegaan. Deze week was alleen nog de Eerste Kamer aan het woord. Het wetsontwerp tot instelling van het r(jkswegenfonds stond op de agenda. Voorzover dit er toe zal strekken de aanleg van wegen te bevorderen en in de toekomst te garanderen was het aan de overzijde van het Binnenhof al met instemming begroet. Moeilijk heden waren ontstaan over de financiering van dit fonds. De regering had aan vankelijk voorgesteld een z.g. weggeld in te voeren, doch de meerderheid der Tweede Kamer gaf de voorkeur aan een verhoging der motorrijtuigenbelasting. Het kabinet ging daarmee accoord: in het ambtelijk apparaat werd met deze verhoging zelfs zoveel spoed betracht, dat sommige automobilisten de verho ging kregen aangezegd. voordat de Eerste Kamer er haar goedkeuring had gehecht. Bestuursleden van het comité „Huwelijksgeschenk Prinses Irene” zijn dins dagmiddag van Schiphol naar Spanje vertrokken om in Madrid (symbolisch) een Hollandse kamer voor de woning van Prinses Irene en haar echtgenoot te overhandigen. De foto toont v.l.n.r.: de heer P. H. van ’t Hoff, voorzitter van de cadeau-commissie, mevr. M. SwaneDe Vlam, lid van de cadeaucom- missie en de heer Dr, J. Gribelmgt voorzitter van het comité vator eveneens putten. Tweemaal werd in het verslagjaar nog een partij antieke wandtegels te koop aangeboden, afkomstig uit verbouwde of te verbouwen Hindelooper huizen. Zo kon de voorraad weer vermeerderd worden met een kleine duizend tegels, ditmaal alle van het hier zo veelvuldig voorkomende patroon, bestaande uit rozetten van Friese rozen afgewisseld met strooibloemen. zowel in paarse als in blauwe kleur. Een we ger aangekochte kamerdeur, CADEAU-DELEGATIE NAAR PRINSES IRENE De aankopen voor de verzameling bleven in het verslagjaar van de Hidde Nijland Stichting te Hindeloopen beperkt tot kleinere voorwerpen, zozeer dat de aar digste aankoop zelfs bestond uit een fraai stel ivoren miniaturen van antieke meubels en gebruiksvoorwerpen. Deze pronkvoorwerpjes behoren, evenals de dito zilveren, thuis in het glazen wandkastje. Eveneens werden aangekocht een aantal miniaturen van gebruiksvoorwerpen, meest in koper, ten behoeve het poppenhuis dat men nog eens hoopt te bouwen. versierd met snijwerk in rococo-stijl, werd in restauratie gegeven bij de Fa. Roosje, die er een geamputeerde leeu wenkop opnieuw bijsneed. Ze zal ge bruikt worden als toegangsdeur voor de te bouwen centrale veiwarmingska- mer. Voor de handbibliotheek werden dit jaar negen boeken aangeschaft, waar van enige antiquarisch. Van de heer en mevrouw Wegener Sleeswijk-van Giffen uit Bussum werd een schenking ontvangen van antiek, in de familie overgeërfd textiel, dat op 1730 is te dateren. Ze bestond uit twee beddelakens, twee zondoeken, een paar losse mouwen van sits en een „underst oerlof” met mouwen en borst stukken van zijden damast. Het laatste stuk vertoonde, zoals bij de kwetsbare zijde meestal het geval is, slijtplekken van het dragen, maar was verder nog zo fraai dat het in restauratie werd gegeven en reeds heresteld is terugge komen. Van de heer Wegener Sleeswijk ontving de conservator naast veel fa- miliegegevens ook nog een foto van ’t pastel-portret van een „Hindelooper vrouw”, dat in het Fries Museum hangt en een zijner voormoeders voorstelt. Door de heer J. K. de Vries te Workum eveneens aan oude Hindelooper families vermaagschapt, werd een interessante gekleurde pentekening aan het museum geschonken, welke „6 maart 1804 aan boord van ’s Lans Brig de Ajax, leg gende in de mond van het Nieuwe Diep” werd vervaardigd door S. Ouderkerk Pool. In zes tafrelen ziet men niet al leen de Ajax, maar ook het fluitschip De Drie Gebroeders, het Nieuwwerk en de vlaggeseinen „te observeeren door de transportschepen zo langs de zelve in het Nieuwe Diep en onder commando van ondergetekende zijn leggende.” Door de wed. Meines-Sluis te Hinde loopen werd een bronzen medalje ge schonken, welke in 1842 door de Mij. tot Nut van het Algemeen als „eere- prijs voor edelmoedige daden” werd uitgereikt aan Eeuwke Jappes te Hin deloopen. Een gelijksoortig exemplaar van de zelfde datum, maar op naam van Heie Corn. Wyngaarden, bezat het museum reeds met een uittreksel uit de notulen van de Commissie die tot uitreiking adviseerde en waarin de redding gerele veerd wordt van vier schipbreukelingen welke op 27 maart 1842 zich reeds de gehele nacht op een schip in zinkende staat onder Workum hadden bevonden en die door acht Hindeloopers „na uur worstelen met wind en hooge zee, in welken tijd aan één enkele misgreep twaalf menschen het leven konden heb ben verloren” behouden aan wal wer den gebracht. Het prettige van het be schikken over twee van deze medaljes is dat bij eventuele expositie beide kan ten tegelijk kunnen worden vertoond. Twee prenten van een dergelijke red ding, waar ook de gebroeders Wijn gaarden weer bij waren betrokken, be zit het museum eveneens. rr - i af

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1