Sir Winston Churchill zondag overleden Droevig ongeval eiste drie doden ;wiiM - J. J f Zaterdag a.s. staatsbegrafenis Rouw in Molkwerum Qabe Skroar B Fan Martinytoer T' It presinlsje Zilveren filmpjes iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiii I f ÏCfe JAARGANG DINSDAG 26 JANUARI 1965 No. 7 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND üs hjoed 1 LI to sizzen .*4 l y 4 SB weG sa» r» P- A -1^8 f F ^.4 Wymbritseradeel. (-{wal haf van rou- PYT Koningen. Grote visie. een IN BILANGRIKE ONTWIKKELING w Sü' MM r Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Elfmerentocht per schaats door dooi uit gesteld. De bevolking van Bolsward groeide in 1939 van 6831 tot 6854 personen. In Workum daalde het aantal 3827 tot 3801a Wim Kan hie ’t blykber yn ’e gaten Minister Andriessen en ik Bin’ op it mêd fan humor maten It jowt üs allebeide skik. Dêrom liet ik ’t kadótsje oanbiede Wy passe togearre skoan yn ’t span De ien lit him troch de oare liede, Andriessen is alhiel myn man. Humor en polityk is ien Hoenear sil ’t troch de wrald forstien? Weromgean is better as in kweade sprong dwaen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactre-adres; Marktstraat 13 Telc-f. 2451 Na 18.30 uui 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 2 40 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Minister Andriessen waerd frege Just foar syn Afrikaenske trip: Kom ’t reisgjen jo net Ongelegen? Krekt mei aldjier sa’n fiere wip? Welné! sei de ekselintsje fleurich, Hjir thus is dochs hast neat to dwaen, In aldjiersjoun is saei en treurich, Sunder in praetsje fan Wim Kan! Laatste week januari 1940 Een deel van de Meint Feningastraat in Hoogezand wordt al sinds jaar en dag versperd door ’n zeventlental gro te, roestige ankers. De eigenaar van de ankers is ook eigenaar van ’t stuk je grond waarop zij liggen en stelt, dat hoewel de gemeente het heeft laten be straten en als rijweg heeft bestemd hij het gebruiksrecht van de grond houdt. Het probleem is vandaag in hoger be roep voor de Kadi geweest en de ge meente is in het ongelijk gesteld: nog steeds moet het verkeer met een bocht om het obstakel heenrijden HET KERKHOF VAN ST. MARTINUS Enkele minuten na 8 uur kwam zondag morgen het einde van Churchill. Gedurende drie dagen, van woensdag af, zal zijn stoffelijk overschot, in een eike- houten kist, gemaakt van hout uit de tuin van het ouderlijk slot in Blenheim, opgebaard liggen in Westminster Hall. Eén andere premier heeft hier slechts vóór hem gelegen, Gladstone want dit is de hal van Koningen en Koningin nen. Zaterdag volgt dan, met al de pracht en praal, die een land vol tradities kan opbrengen, de staatsbegrafenis, bijge woond door koningin Elizabeth, prins Philip en de koningin-moeder, en staats- en regeringsleiders uit de gehele we reld. President Johnson wil als zijn dok ters het hem toestaan de Ameri kaanse delegatie leiden. President De Gaulle, een man die an ders onder geen beding naar Engeland zou Zijn gekomen, zal aanwezig zijn. Duitslands huidige en vroegere bonds kanseliers Erhard en Adenauer, worden verwacht. Turkije’s premier Inönü, Is raels grote leideer Ben Goerion en de Hinnaerderadiel, Wünseradiel, Boalsert, Warkum, Himmelommer Aldferd en Gaesterlan. Dan wie it St. Juttemis wur- den, foar’t de wei der kaem. Dit is gjin gemeentelik bilang, dit is in primair pro- vinsiael bilang en nimmen oars as de provinsje kin en moat hjir fan wegen komme. It twadde nuodlike punt wiene de kos ten. It Ryk haldt de provinsjes koart, hja krije in pear miljoen üt it provinsje- füns en dêrmei moatte hja buorkje. Seis bilêstings freegje meije hja net, mei hwat opsinten op de groun- en personiele bilêsting is har budget tamakke. Doe’t it Provinsiael bistjür dus yn prinsipe ré wie om har eigen foech hjir ek ta to passen, kamen de lju fan de finansiële öfdieling mei it boadskip: alles goed en bést, mar dêr is gjin jild foar. En nou is yn de léste steategearkomsten in twin- gend birop dien om der net langer foar omlizzen to gean. Is it jild der net, dan mar liene, as it giet om sokke primaire, provinsiale bilangen. En dêrtroch wurdt nou hjoed oan de steaten in plan oan- bean, om yn de kommende jierren trije bilangrike wegen to meitsjen: Ljouwert- Boalsert-Warkum-Balk-Lemmer. Ljouwert-Nijegea-Drachten en Ljouwert- Dokkum-Louwerssé. De kosten sille tus- ken de 80 en 100 miljoen goune lizze en dit jild wurdt liend. De rinte en ófskriu- wing fan dit jild komme to’n léste fan de ütkearing, dy’t it Ryk docht foar de wegen. Wy binne tige bliid mei dit ütstel, dat op in moderne wize in ein meitsje sil oan de wegensituaesje yn dizze gebieten. Hoe’t dy op it momint is, dêrfoar is gjin fat soenlik wurd to finen. Tj. de J. Andriessen is nou f’Iine wike Wer fan syn trip nei hüs ta keard, En dêrby soe ’t him düdlik blike Ik meitsje ek op waerdearring steat, Hwant om him hinne skynde t sintsje In famke sei: ’k Wol jo hwat jaen, Asjeblyft, in freonskipspresintsje, In grammefoanplaet fan Wim Kan! Wim Kan tocht, wol dat mei ik heatre, Ik wit it sa hiel seker, nou, Myn polityk wurdt echt waerdearre, Ek sünder mis, op heech niveau! Ik lear de ministers it laitsjen, Ik wiis se yn skimer ’t juste paed, Al jow ’k se soms ek op har baitsje, Andriessen is alhiel myn maet. oiswarits Nieuwsoiaii Sir Winston Churchill was een veelzij dig man; hij toonde niet alleen de staat kunde te beheersen, maar ook als stra teeg was hij een. groot man, terwijl hij voortdurend Ópen stond voor alle mogelijke technische vernieuwingen, welke vaag op een gelukkige gedachte van hemzelf teruggingen, zoals de bouw van de kunstmatige havens aan de kust van Normandie bij de invasie in 1944. Niet alleen in de tweede wereldoorlog heeft Churchill een grote rol gespeeld, ook zijn activiteiten in de eerste moe ten niet worden vergeten, al was zijn ambtsterrein toen beperkter. Hij reor ganiseerde toen in korte tijd de vloot, mede door zijn grote gave de juiste me dewerkers te kiezen en die te overtui gen van de juistheid van zijn visie. Dat zijn plan om in de eerste wereldoorlog de vijand, bij de Dardanellen aan te vallen, is mislukt, is voornamelijk aan tekort aan medewerking en onvoorziene tegenslagen te wijten geweest. dat jildt foar in gemeente, dat jildt ek foar in provinsje. Oant hjoed ta wie it yn Fryslan sa, dat neist de rykswegen, allinnich gemeentelike wegen wiene, ai droegen hja dan ek de namme fan se cundaire, tertiaire of kwartaire wegen. De provinsje joech allinnich subsydzje, oan de bilangrykste seis 90%, mar mear net. Om ta in nije wei to kommen, moast de gemeente of de gemeenten it initiatyf nimme, oars kaem der neat fan to rjuch- te. Dizze figuer brocht mei, dat troch- geande wegen easken, dat de gemeenten meimekoar ta in plan en kostenfordie- ling kamen. En dat Wie nou krekt sa’n üngelokkige figuer. Hwant dêrby wie ït logysk, dat elk fan dy gemeenten in part fan de kosten droech, dy’t oerienkaem mei de lingte fan it stik wei, dat yn dy gemeente kaem to lizzen. Mar it bilang fan dy wei wie lang net altyd dêrmei yn oerienstimming. Sa is de wei fan Boal sert nei Warkum fan great bilang foar dy beide plakken, mar it greatste diel rint troch de gemeente Wünseradiel, dy’t der folie minder bilang by hat. It ge- folch wie, dat dit plan jierren en jierren op de tafels fan de gemeenten roun- swurven hat en mar net ta ütfiering komme koe. Soe oan dizze neidielige si- tuaesje in ein komme, dan wiene der twa dingen nedich. Alderearst moast de provinsje ta it yn- sicht komme, dat har eigen forantwur- delikheit, as provinsiael bistjür, mei- brocht, dat hja seis de bilangrike wegen yn de provinsje op har noed nimme moast. Dat is gjin gemeentesaek, dat is provinsiale taek. In wei fan Ljouwert nei de Südwesthoeke kin men net oer- litte oan Menameradiel, Baerderadiel, ANKERPLAATS BLIJFT GEHANDHAAFD Hjoed wurdt yn de Fryske Steaten in agenda oan de oarder steld, dy’t fan mear as gewoane bitsjutting is foar üs gewest. It eigen provinsiael bistjür nimt op in wichtich punt de leije seis yn han- nen en toant dêrmei, dat it de groeijende bitsjutting fan it gewestlike biwald ek yn dieden omsette wol. Sünt de strakke sintralisaesje, dy’t yn 1815 as reaksje op in to greate gewestlike selsstan»ichheit, yn it hiele regear trochfierd waerd, bi- wizen jown hat fan ünfoldwaende rissei- taten op it gewestlike niveau, hawwe de klachten net fan 'e loft west. Al mear en al twingender waerden de slimmen, Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindelcopen, Wonseradeel, Workum en Hij was een man van grote visie. De oorlog zag hij niet, zoals de Amerika nen, als een zaak op zich zelf, welke ten einde zou zijn met het verslaan van de vijand. Hij begreep van hoe groot belang het was hoe en vooral ook waar men de vijand versloeg. In de tweede wereldoorlog stuurde hij voortdurend aan op een aanval vanuit de Middel landse Zee, op wat hij „de zachte onder buik van Europa” noemde. Zijn bedoe ling was bij het einde van de vijande lijkheden in 't centrum van Europa een zo sterk mogelijke positie te hebben om weerstand te kunnen bieden aan een cpdringen van de Russische invloed. Na de oorlog in eigen land verslagen, bleek hij weer over een belangrijke po litieke visie te beschikken. Vóór enig ander erkende hij het faillissement van het bondgenootschap met Rusland en van hem, de meester van het kernach tige woord, is al in 1945, in een rede in de Amerikaanse staat Fulton, het begrip van Ijzeren Gordijn afkomstig. Hij riep de vrije wereld op zich te ver zetten tegen de communistische expan sie van zijn oorlogskameraad Stalin en het is onmiskenbaar, dat zijn stuwende Bolsward had maandagmorgen de twij felachtige eer in het wekelijkse ram penlijstje in de dagbladen bovenaan te staan met het droeve record van drie doden bij één ongeval. Zondagmiddag om twintig over 3 werd op de kruising Marnezijl een grote klap gehoord. Een Wt de richting Workum komende bestelwagen (Lloyd) bleek in de flank te zijn aangereden door een met vrij grote snelheid uit de richting Afsluitdijk komende personenwagen, bestuurd door de 23-jarige handels-on- dernemer De Boer uit Dronten (Fievo- polder). De gevolgen waren ontzettend. De twee volwassen inzittenden van de bestelwagen de 46-jarige Gabe de Vries, dy’t dit strakke sintralisaesjepatroan oanfoelen. Hwat hiene de legere organen as ge meenten en provinsjes winlik jit yn to bringen? Wiene hja net hurd op wei marionetten to wurden fan de sintrale oerheit, dy’t al mear macht en foech ta har luts en de legere organen allinnich mar mear by de ütfiering ynskeakele. Hja mochten dan dwaen, hwat Den Haech harren foarskreau, mar fan ei gen initiativen en eigen forantwurdelik- heit bleau in hiel lyts bytsje oer. Dizze situaesje is jit net foroare, mar al ster ker wurdt it forset, al lüder wurde de stimmen, dy’t pleitsje foar mear jild, mear foech, mear selsstannichheit fan de legere organen. In soune opfetting fan demokraty seit, dat it folk meiprate en meikedize moat oer de dingen, dy’t har bilang en bistean reitsje en hoe greater it lichem is, hwat oer dizze dingen giet en hoe fierder fan hüs, hoe lytser de yn- floed fan it folk dêrop is. Grif sintrale bilangen hearre oan de sintrale oerheit. De post, it spoar, de greate wegen en kanalen, it leger en de float en folie din gen mear hearre der thüs. Dêrneist bin ne der hiel hwat saken, hwerby in ryks- wet nedich is om de rjuchtsekerheit en in bipaelde uniformiteit feilich to stellen. Tink mar ris oan it ünderwiis, de eksa- mens, de rjuchterlike macht en folie oa- ren. Mar oan de oare kant is it ek wier, dat men de minsken net mear ófnimme mei as needsaeklik. Hja moatte oer de bilangen en saken, dy’t hja al dwaen kinne, ek seis foech en forantwurdeli- kens drage, oars makket men fan har ren, passive en üntofreden minsken. Seis dwaen, hwat hja seis dwaen kinne, Eén van de grote mannen van de wereld is heengegaan. Na een ziekbed ruim een week is Sir Winston Churchill zondagmorgen op 90-jarige leeftijd overleden. Op 15 januari werd bekend gemaakt, dat hij na een verkoudheid een hersentrombose had gehad. Voor hem geldt het woord, met een kleine variatie, dat hij heeft gesmeed voor de vliegers van de R.A.F., die in de zomer van 1940 in de Slag om Engeland do aanvalskracht van de Duitse luchtmacht hebben gebroken: Zelden zullen zovelen zoveel te danken hebben gehad aan één man. Sir Winston Churchill Is de leider bij uitstek geweest in de oorlog tegen de Duitsers, voor wier agres sieve bedoelingen hij al enkele, jaren voor 1939 voortdurend waarschuwde. Hard nekkige vastberadenheid paarde hij aan een groot vermogen mensen tot het uiterste te inspireren. Zijn grimmigheid, nooit van menselijkheid verstoken, bracht moed in de vele sombere ogenblikken van de tweede wereldoorlog. de oorlog: aan de regeringen van de Verenigde Staten, Rusland en Frankrijk zijn uitnodigingen gestuurd voor drie vertegenwoordigers. Sir Winston zal begraven worden op ’t kleine kerkhofje van het dorp Bladon, IJa km van Blenheim Palace, waar hij het levenslicht zag. Zoals zijn wens was, zal hij daar rusten naast zijn va der, Lord Randolph Churchill en zijn moeder. De begrafenis zelf zal zo een voudig mogelijk verlopen en alleen bij gewoond worden door leden van de fa milie Churchill en enkele naaste vrien den. De kerkdienst, die geleid zal worden door de dorpsdominee, zal tien minu- dorpssmid te Molkwerum en zijn 45- jarige echtgenote Renske Valk, werden uit de wagen geslingerd en moeten vrij wel op slag dood zijn geweest. Groot was de ontsteltenis, toen men achter in de verwrongen bestelwagen bovendien nog het stoffelijk overschot vond van het 6-jarig dochtertje Trijntje (Tineke). Het was, zo bleek pas veel later, nadat de slachtoffers waren ge ïdentificeerd, het jongste dochtertje van het gezin, dat 8 kinderen telde. Het jongste meisje ging nog op de kleu terschool. Het valt moeilijk te reconstrueren hoe het ongeval zich heeft toegedragen. Gebleken is, dat de heer de Vries, die reeds jaren autorijdt, met de situatie ter plaatse voldoende op de hoogte moet zijn geweest. Het was thuis nog een onderwerp van gesprek geweest. Men wilde n.l. een huisvriend, de heer Fran kena, die kortgeleden in het verpleeg huis Bloemkamp was opgenomen een bezoek brengen. Men had nog overwo gen welke weg te nemen, de route langs de Rijksweg ofwel door de stad. Tot ’t laatste moet zijn besloten. Getuigen hebben gezien hoe de auto heeft afgeremd alvorens de Rijksweg over te steken. Waarschijnlijk heeft men niet of te laat gezien hoe er van links uit de richting Afsluitdijk snel rijdende personenauto naderde. Juist toen de Vries zijn wagen had op getrokken en deze dus nog geen snel heid had, werd de auto in de zij met een hevige klap aangereden. De vraag of de heer De Boer de maximum snel heid van 80 km heeft overschreden, is nog in onderzoek. De stoffelijke resten zijn tragische bijzonderheid overgebracht naar het Verpleeghuis Bloemkamp, het doel van de reis, dat men, toen het ongeluk ge beurde, bijna had beieikt. visie zowel de Marshallhulp als de vorming van het Noordatlantisch bond genootschap heeft bevorderd. Het jaar daarop, in Zurich, bepleitte hij de noodzaak van een aaneensluiting van Europa en het opnemen van Duitsland in de Westelijke volkerengemeenschap. Het waren toen ketterse woorden, maar ook deze visie is werkelijkheid gewor den. In dit korte bestek moeten wij veel ach terwege laten uit dit lange leven van intense activiteit. Hij is nog minister van financiën geweest, hij is de bio graaf geweest van zijn voorvader, de hertog van Marlborough, hij heeft de nobelprijs voor letterkunde ontvangen voor zijn geschiedschrijving van de En gelssprekende naties, hij was schilder van niet geringe capaciteit. De laatste jaren was zijn gezondheid al sterk achteruit gegaan. Hij laat geen leegte in functies achter, maar hij laat een leegte achter in een wereld, die be seft wat zij hem verschuldigd is ge weest. Van de koninklijke families worden be halve prins Bernhard, koning Olav van Noorwegen verwacht en koning Frede- rik van Denemarken, teiwijl koning Hoessein van Jordanië waarschijnlijk ook naar Londen zal vliegen. Het wordt niet uitgesloten g-eacht, dat president Mikojan de Russische dele gatie zal leiden. Precies één uur na het overlijden van Sir Winston Churchill begon de enorme machinerie van de voorbereidingen voor de begrafenis in werking te treden en dat was mogelijk doordat nu al negen dagen lang het einde werd ver wacht. Begin vorige week begon men de Sint Paul’s Kathedraal al in te richten voor de uitvaart. Zo groot is de toeloop die van officiële zijde wordt verwacht, dat buitenlandse regeringen via hun ambassadeurs te horen hebben gekregen, dat slechts aan één regeringsleider per land de gele genheid zal worden gegeven de begra fenis te volgen; behalve in het geval van Sir Winstons grote geallieerden uit premiers van bijna alle westerse en Gemenebestlandcn. ten duren en een sprekend, bijna Churchilliaans contrast vormen met de overweldigende praal van de staatsbe grafenis, het officiële afscheid van de natie, dat eraan vooraf zal gaan. Vanavond zal de kist in alle stilte van Hyde Park Gate worden vervoerd naar de Westminster Hall. Woensdag, donderdag en vrijdag zal de kist worden opgebaard op de plaats, waar koning George VI als laatste lag. Daar houden dag en nacht leden van de strijdkrachten de dodenwake, wend geleund op hun wapens. Zaterdag zal de kist, gedekt met de Union Jack, op een affuit van de ko ninklijke marine, door de straten van Londen naar St. Pauls Kathedraal wor den getrokken, waar de officiële rouw dienst wordt gehouden. Het Nederlandse motorvrachtschip „Arendskerk” op weg van Antwerpen naar Kaapstad getorpedeerd. 4 A 'i.. - V IK .Jivx, -A-. v„ ,,A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1