Erhard houdt voet bij stuk Parlement herdacht Churchill Frysk Orkest te Bolsward TEGENSLAG VOOR LABOUR Vragen over joy-vliegers Jo Diederen verving Alfred Sallen op voortreffelijke wijze 1.1 üs hjoed p p to sizzen Uitvaart Priisfraech foar Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill es Gouden filmpj j ongerein-lekt uer IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW ‘t STREEKBLAD VOCR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND III III 4 te t I' L v -- VRIJDAG 29 JANUARI 1965 104e JAARGANG No. 8 s NieuwsDiaa oiswa Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 2660 of 2335 Contractprijzen op aanvraag 17 ymbritserad ecl. Erhard houdt voet bij stuk. BYT Opinie-onderzoek. Joy-vliegers. REPETITIE IN LONDEN 5 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief 1 In Parijs hebben De Gaulle en Erhard gesproken en het belangrijkste wordt ge noemd, dat de atmosfeer aanzienlijk be- gebleken, dat de meerderheid achteraf, bij nader inzien, bereid was milder over de anti-REM-wet te denken. Is zo ook het openbaar oordeel over de volksver tegenwoordiging niet voor wijziging vat baar? Veel zal afhangen van de beslis sing, welke het kabinet-Marijnen zal ne men in ’t zo ingewikkelde strijdpunt van radio en televisie. Onmiddellijk na de hervatting van de werkzaamheden der Tweede Kamer stel de oud-,staatssecretaris Moorman aan z’n ambtsopvolger, de staatssecretaris van Marine, Van Es, mondelinge vragen over de noodlottige vlucht, die twee vliegtuig- makers op het marinevliegveld nabij Katwijk hebben gemaakt met een opspo- ringsvliegtuig, waarmee zij er, na vro lijk bierdrinken, aan het eind van de vorige week mee vandoor zijn gegaan. Hij verlangde, dat er een technisch be letsel voor dergelijke vluchten zou wor den aangebracht. Verkeer en Waterstaat. Daarna ging de Kamer over tot behan deling van de begroting van Verkeer en Waterstaat, die van vóór het kerstreces was blijven liggen. Vorige week was mi nister Van Aartsen juist zijn voornaam ste politieke moeilijkheden te boven ge komen, doordat de Eerste Kamer haar goedkeuring hechtte aan zijn voorstel tot instelling van een Rijkswegenfonds, dat zal worden gevoed door een verho ging van de Motorrijtuigenbelasting. Onbillijk vonden de senatoren het slechts Nadat hij 1 jan. zijn jubileum vierde is stadsbode Jan Falkena te Bolsward overleden. Met hem gaat een braaf mens ten grave. Nieuwe druk van het Frysk Lieteboek. In 1876 kwam de le uitgave, in 1899 ge volgd door de 2e. (Sir Winston Churchill) Nog eenmaal staren duizendtallen Op de heroïsche figuur Die aan de wereld is ontvallen Na een leven van zeer lange duur Nog eenmaal brengen de staatsgroten Hulde aan zijn nagedachtenis Hij, die eens pal stond, onverdroten In ’t tijdperk van de duisternis Nog eenmaal luiden alle klokken Voor hem, over de metropool Dan wordt het gordijn dichtgetrokken Wat blijft is ’t nationaal symbool Van een die elke storm trotseerde Die wilskrachtig, verbeten, stug De wereld het volharden leerde Staande op de commando-brug Nog eenmaal mogen wij gedenken Wat God de wereld in hem gaf Hem, die een Sterkere zag wenken En dan valt aardse grootheid af Echter nog vele, vele malen Zal hij tot een voorbeeld gesteld Van de verhevenste idealen De geestkracht die nooit wordt geveld Nog eenmaal kijken duizend ogen Naar de rouwstoet, de laatste gang Van hem die ’t aardse licht onttogen Rust, na een leven rijk en lang De ziener van ’t victorie-teken Na ’t zwoegen onder bloed en zweet Hij, die geen stap is uitgeweken In ’t tijdperk van het bitterst leed Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Greatskens en heechmoed Die noch nea immen goed 3 3 3 3 3 3 3 Laatste week januari 1915 5 3 3 5 3 3 De staatssecretaris beloofde de instruc ties van officieren en schildwachten na der te zullen onderzoeken. Maar minis ter De Jong voegde er aan toe, dat voor schriften altijd zullen moeten worden af- gestemd op redelijke gedragingen. Krankzinnige gebeurtenissen kan men daarmede nooit geheel voorkomen.” ter is dan enkele maanden geleden. Als men afgaat op de schaarse gegevens, dan krijgt men de indruk, dat de Gaulle enkele specifieke punten, die hem na aan het hart liggen, terughoudend is geweest of anders gesteld, bij Erhard geen kans heeft gehad. Hoe kan men anders ver klaren, dat de Duitse woordvoerder na afloop kon betogen, dat Duitsland veel belangstelling blijft hebben voor de mul tilaterale kernmacht en ook het Engelse alternatief grondig zal bestuderen. Nog niet zolang tevoren deelde de Gaulle mee, dat de M.L.F. het einde van de N.A.V.O. en de Frans-Duitse vriend schap zou zijn. Is hij er van overtuigd, dat er toch niets uit komt en dat Duits land dus vrijblijvend belangstelling kan tonen? Of de M.L.F. wel zo dood is, staat nog te bezien. President Johnson is wel wat voorzichtiger geworden en de druk op de bondgenoten is verminderd, maar het project blijft nog steeds Amerika’s belangstelling hebben, heeft hij even voor Erhards vertrek naar Parijs gezegd. Maar zelfs wanneer van dit nucleaire project niets komt, dan nog houdt Er hard vast aan de Atlantische binding, terwijl de Gaulle juist vooruit wil naar een afzonderlijke Europese militaire or dening. Alles wat dit verhindert of ver traagt is een nederlaag voor de Gaulle en zo is dit onderhoud voor hem in we zen onbevredigend geweest, ook al tonen de Fransen zich officieel tevreden. dat die meerdere belasting ook zou moe ten worden betaald door de zgn. kruip- auto’s, die niet harder dan 20 km rijden en derhalve nooit op de rijkswegen mo gen verschijnen. De regering beloofde een oplossing voor dit probleem te zul len zoeken. Maar zij kon nog geen be scheid geven op het verlangen der grote gemeenten, dat ook het stadsverkeer zal worden verbeterd. Over die gemeente lijke achterstand sprak de socialist Ir. Posthumus een hartig woord, door te constateren, dat in deze tijd van wel vaart de openbare voorzieningen achter blijven. De chr.-hist. afgevaardigde Van der Peyl sprak daarentegen een compliment uit voor de autoriteiten, die zo snel hebben ontdekt, welke onverantwoordelijke ele menten onder wie nota bene een schildwacht onlangs dwarsleggers hebben gelegd over spoorbanen. 5' hem ten deel viel, zeker een verdiende ovatie. Na de pauze werd eerst nog even bekend gemaakt (aan wie het nog niet wisten) dat Alfred Salten door ziekte verhinderd was zijn taak als dirigent waar te ne men en dat hij vervangen was door de hoboïst Jo Diederen en dat die dus al de hele avond als dirigent was opgetreden. Na dit intermezzo werd begonnen met de uitvoering van de Symfonie no. 1 in C groot, opus 21 van Ludwig van Beet hoven. In dit werk, dat eigenlijk niet tot de bekendste van Beethoven moet wor den gerekend, valt nog duidelijk de ver wantschap met Haydn en Mozart waar te nemen. Het eerste deel, allegro con brio, dient zich aan als doelbewust en zelfverzekerd. Fraaie contrastwerking ontstaat door neventhema en harmonie-wisselingen. Als een muzikale idylle is het tweede deel, andante cantibele con moto. Zachte vioolinzet wordt gevolgd door een ver rukkelijk samenspel. Sterk ritmisch be geleidt, spelen de houtblazers een zang- motief. Het scherzo (als menuet aangetekend) vormt het derde deel. Kleurrijke muziek die humoristisch is getint. Adagio, allegro molto e vivace (vierde deel) stelt als het ware een vraag, die eerst schuchter wordt beantwoord. Daar na spoort de ene groep de andere aan, eindigend met jubelende fanfares in een prachtig slot. Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur (05157) De korte ziekte van Churchill heeft het openbare leven in Engeland enigszins lam gelegd. Premier Wilson heeft een boodschap aan het parlement over de economi sche toestand uitgesteld, al zijn dan de gunstiger cijfers voor de buitenlandse han del wel bekend gemaakt. Vorige week vrijdag zou Wilson naar Bonn zgn gegaan om met Erhard de buitenlandse- en defensie-politiek eens door te nemen. Dat be zoek was ook uitgesteld in verband met het naderende einde van sir Winston. Wil son gaat nu midden februari. Dat komt politiek vermoedelijk ook wat beter uit, want dan heeft men al wat beter zijn gedachten kunnen bepalen over het gesprek dat Erhard en de Gaulle vorige week in Parijs hebben gevoerd en bovendien is dan bekend wat de Gaulle op zijn conferentie van 4 februari zal zeggen. In de hall, welke toegang geeft tot de Tweede Kamer, heeft begin van deze week liet portret van Churchill gehangen. Als eerbewijs voor deze Engelse staatsman, die in de jaren 1910'45 ook voor de vrijheid van ons volk op de bres heeft ge staan. Op grond van die verdiensten is hij ook een der heel weinige buitenlanders geweest, die door de Staten-Generaal in een verenigde vergadering in de Ridder zaal op het Binnenhof werd ontvangen. In een korte toespraak, waarmede Kamer voorzitter Van Thiel dinsdag j.l. het kerstreces onderbrak, heeft hij die bijeenkomst ook in de herinnering teruggeroepen. Bij die gelegenheid heeft Churcliill het ken merk van de parlementaire democratie teruggebracht tot de essentiële vraag: „Is het volk de dienaar van de regering of is de regering de dienaresse van het volk Een beeld van de repetitie van de be grafenis van Sir Winston Churcliill, dinsdagochtend in Londen. De dragers zijn leden van de „Grenadier Guards”; de plaats is tower Hill, waar de kist met het stoffelijk overschot op een boot zal worden geplaatst voor de vaartocht van Tower Pier naar het Waterloostation Ondanks de ziekte van sir Winston had Wilson het op de dag van het uitgestelde bezoek bijzonder druk, want de dag te voren was zijn minister van buitenlandse zaken, Gordon Walker in het district Leyton verslagen. Gordon Walker was bij de algemene verkiezingen in oktober van ’t vorig jaar niet gelukkig geweest. Hij verloor de zetel Smethwick aan de conservatieve tegenstander, die overi gens op wat onaangename wijze gebruik had gemaakt van het verzet tegen de toenemende immigratie van kleurlingen in Engeland. De conservatieve regering had deze immigratie wat aan banden willen leggen, Labour had daartegen ge opponeerd, wat de conservatief in Smethwick de kans bood Labour voor te stellen als de partij die een gevaar voor de blanke samenleving is. Aangezien een minister alleen maar in dat huis van het parlement mag ver schijnen, waarvan hij lid is, moest er 'n gelegenheid worden gezocht om Gordon Walker aan een zetel te helpen. Leyton leek een betrouwbare zetel en de La- bour-afgevaardigde werd via een ver heffing in de adelstand naar het Hoger huis overgebracht. Maar nu is Gordon Walker voor de twee de maal verslagen. Bijzondere omstan digheden kunnen het verklaarbaar ma ken: slechte opkomst vooral van Labour- kiezers, wat bij een tussentijdse verkie zing traditioneel is; maar er komt meer bij. Men was in Leyton helemaal niet te spreken over het feit, dat hun afgevaar digde het veld had moeten ruimen voor een vreemde in het district, die boven dien wel een kundige, maar op het eer ste gezicht niet de populairste kandidaat kan zijn. Gordon Walker is daarop afgetreden als minister van buitenlandse zaken. Hij is opgevolgd door Michael Steward. Toen journalisten een hoge ambtenaar van ’t ministerie van buitenlandse zaken vroe gen of het geen bezwaar was, dat men Stewards naam in het buitenland niet kende, antwoordde hij. dat ’t buitenland hem dan wel gauw zou leren kennen. Labours meerderheid in het Lagerhuis is nu van 5 tot 3 geslonken. Dat is niet zo erg, maar wel bedenkelijker is, dat de populariteit van de socialistische rege ring na drie maanden een niet onaan zienlijke deuk schijnt te hebben gekre gen. Dat kan zijn invloed hebben op de bepaling van de datum voor de nieuwe verkiezingen, maar het zal ook zijn in vloed hebben op de houding van de con servatieve oppositie, die nu wel alles in het werk zal stellen cm Wilson het leven zo moeilijk mogelijk te maken en een verkiezing te forceren, die de conserva tieven een vlotte kans op een overwin ning geeft. Een troost voor Wilson is, dat belangrijke opinie-onderzoeken nog niet een fatale ineenstorting van de po sitie van Labour in de openbare mening te zien hebben gegeven. Te Bolsward hebben zich 78 jongelingen doen inschrijven voor de nationale mili tie. Door geïnterneerden in Gaasterland wordt thans een nieuwe tak van indus trie beoefend, n.l. het vervaardigen van horloges van paardehaar. Het concert werd geopend met de ouver ture „Die Ruinen von Athen” van Lud wig van Beethoven; een werkje zonder grote pretenties en daardoor juist als opening zeer aanvaardbaar. Als tweede nummer stond op het pro gramma vermeld „Music for the royal fireworks”, een bekend en in zekere zin populair muziekwerk, door G. F. Handel gecomponeerd, ter gelegenheid van een groot vuurwerk, dat op 27 april 1749 in Londen werd afgestoken ter herinnering aan het sluiten van de Vrede van' Aken in 1748. Deze „Vuurwerk-muziek” is een reeks van 2(3 korte stukken. Gearrangeerd voor symfonie-orkest leverde dit een feestelijke suite op, bestaande uit de de len: Ouverture, Allegro, Bourrée, Largo alia Siciliana (La paix), Allegro (La ré- jouissance), Menuetto. Een en ander werd door het orkest zeer vlot ten ge hore gebracht, prachtig genuanceerd door het koper. Afsluiting van het eerste gedeelte'vorm de het Concert voor fluit en orkest in G groot van Chr. W. Gluck. De solist van deze avond, Leon Bendien, bevestigde met dit optreden zijn reputa tie als virtuoos fluitist. Dit uit drie delen bestaande werd werd prachtig aaneen geregen door het begeleidende orkest (ditmaal alleen bestaande uit strijkers) en de solist. Speciaal in het slot-allegro groeide hij naar een grote hoogte en was j het meermalen herhaalde applaus dat ■V De dood van deze grote parlementariër viel samen met de publicatie van een rapport, waarin het resultaat van een onderzoek naar de openbare mening over het parlementaire stelsel was sa mengevat. Daaruit bleek, dat een meer derheid onder de bevolking geen hoge dunk van het parlement had. Het is dui delijk, dat dit resultaat om een zelfon derzoek van de politieke partijen vraagt. Wat is er de oorzaak van, dat zij zo wei nig inspirerend op het Nederlandse volk blijken te werken? Bij dit onderzoek dient echter wel in aan merking te wórden genomen, dat het publieke opinie-onderzoek werd ingesteld tijdens het afgelopen najaar: toen hecht te het parlement zijn goedkeuring aan maatregelen tegen het REM-eiland, wel ke weinig populair leken. Een feit is, dat toen een meerderheid der onder vraagden gekant bleek tegen het verze gelen van de REM-zender. Sedertdien is evenwel uit een ander opinie-onderzoek Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, Workum en It bistjür fan de K.F.F.B. skriuwt foar it jier 1965 ek in priisfraech üt foar boe ken fan jongerein en bern. Frege wurdt in net-earder publisearre forhael fan: A. Likernóch 350.000 letters, ornearre foar de jongerein of foar bern fan 11-14 jier; B. Idem 200.000 letters, gaedlik foar de leeftiidsgroep fan 810 jier; C. Idem 100.000 letters foar lytseren fan 7 jier en dêründer. (Lêstekens en romte tusken de wurden jilde ek foar in letter). It manuskript moat oan ien kant bi- skreaun en mei romte foar korreksje - sa mooglik yn masjineskrift, ünder mot to ynlevere wurde by de skriuwer fan de K.F.F.B. foar 1 septimber 1965. Biskik- ber steld wurde oan prizen: 1. foar groep A in bidrach fan f 700, 2. foar groep B in bidrach fan f 400, 3. foar groep C in bidrach fan f 200, Wurdt üt mear as ien groep in priis ta kend, dan kriget dejinge dy’t neffens it oardiel fan de jury, kwalitatyf noch wer it béste hanskrift skreaun hat, dit jier boppedien noch in gouden medalje. As in priis takend wurdt, hat de for- iening rjocht op de earste ütjefte. De priis wurdt ütkeard nei de ütslach op de jiergearkomste 1965. Buten de priis krije de priiswinners(sters) noch harren ho norarium neffens it wenstige royalty- systeem, sawol fan boeken dy’t oer de K.F.F.B. fuortgeane as dy’t oer de boek- hannel rinne. Tiidstip fan ütjefte en kon- trakt mei de ütjower regelt it bistjür. Hanskriften, dy’t bütendat wol foar in ütjefte yn ’e bineaming komme, kinne troch it bistjür oanhülden wurde op ba sis fan in royalty-systeem neffens tal let ters en ynhald. Gare wurde oan de au teurs weromstjürd nei 1 jannewaris ’66. Dy harren nammen bliuwe geheim. Nije printingen en oersettingen meije net bü- ten de K.F.F.B. om oplein wurde, oars net as nei Onderling oerliz en goedfinen. Uteraerd wurdt by nije printingen troch de K.F.F.B. forsoarge, fan de forkofte eksimplaren oan de skriuwer it wenstige honorarium jown. Zondag a.s. viert H.K.H. Prinses Beatrix haar 27e verjaardag Hwat hat Cjcibe Skroar Dinsdag 26 januari vond het door het B.I.C. georganiseerde concert plaats van het Frysk Orkest in „De Doele”. Een verrassing was dat het orkest ditmaal niet door Alfred Salten werd gedirigeerd, daar deze wegens ziekte verstek moest laten gaan. Hoboïst Jo Diederen had de moeilijke taak om hem als dirigent te vervangen en het orkest naar muzikale prestaties te leiden. Diederen, o.a. bekend als dirigent van het Stedelijk Muziekkorps van Sneek, deed dit op een voortreffelijke wijze. Zijn intenties werden door de musici goed gevolgd, zodat van een goede uitvoering kan worden gesproken. De belangstelling van de liefhebbers uit Bolsward viel tegen, temeer omdat het een B.I.C.-concert betrof. Een volgende keer beter, Bolswarders! Er valt werkelijk veel te genieten op zo’n avond van het Frysk Orkest. -■f? - V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1