BALLING WERD KONING KONING WERD BALLING Afscheidsreceptie Knoppers I o der Nederlanden Vóór 150 jaren: Willem I Koning 'VB Dreamlan es Fan de Martinytoer Zilveren filnipj Hwat bringt üs de R.O.N.O. De hear E. Reidsma forstoarn Vliegende doktoren I 11 II DINSDAG 2 FEBRUARI 1965 104e JAARGANG No. 9 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND üs hjoed ffl 41 t to sizzen 5 L M olswarils Nieuws!) lat Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Wymbritseradeel. BORSTBEELD VAN CHURCHILL BESMEURD In ballingschap. De Koning. 1 t s c 3 r 2 Op eigen houtje. •S: on- t i'*' „Wat zijn de ministers? Volstrekt niets. Ik kan zonder ministers regeren, of, wanneer ik het goedvind, wie mij goeddunkt aan het hoofd van de ministeriële departementen plaatsen, al was het ook één van mijn palfeniers; want, ik alléén ben de man, die handelt en voor de daden der regering verantwoordelijk is.” I Elfstedentocht. Aantal deelnemers geveer 3000 personen. Velen gaven zich op. De eerstaankomenden Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In koeküt en in syske Sjonge nea itselde wysko Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) „Ik alleen ben de man, die handelt.” Zo was het ook inderdaad. De koning handelde. Zijn activiteit stak gunstig af bij de laksheid en de lauw heid van velen zijner onderdanen. Wil- vorst de kroon neer en trok zich op zijn landgoederen in Silezië terug. Zijn heengaan werd slechts door weini gen betreurd. Duits legerbericht: Niets te melden. Frans legerbericht: Kalme nacht. Hier en daar valse halve guldens in om loop. Mei hjir en dér in dónker dak Fan ’n pleats en fan ’n plak It riisde üt de snie omheech As skildere mei in rake feech It polderstek dér oan ’e dyk Dat paste hiel wol yn dit ryk In planke lei heal op ’e groun Dér wie it léste rêstplak foun ’k Seach sa oer ’t bisnijde la,n As wie’t ferve troch in mastershan Pensiele mei it reinste wyt Sünder wryt en sünder slyt le week februari 1940 Forline freedneimiddei is de hear Eeuw- ke Reidsma to Tsjerkwert frij hommels forstoarn. Hy wie yn desimber krekt 70 jier wurden, hie him mei de frou ein de- simebr ta wenjen set oan ’e Singel to Tsjerkwert néi 47 jier sakeman yn dit doarp west to hawwen. Hy wie de léste tiid ónder doktershan- Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 In Londen is een begin gemaakt met een spoeddienst met „vliegende” doktoren om op zeer korte termijn ernstige hart en longgevallen te kunnen behandelen. Artsen van het Brompton Hospita! zul len zeer snel van de helihaven in Batter sea (Zuidwest Londen) kunnen opstijgen met apparatuur voor moeilijke hart- en longoperaties bij de patiënten aan huis. De vliegende doktoren staan onder lei ding van de chirurg Matthias Paneth Hij heeft gezegd, dat de dienst een expe rimenteel karakter draagt en is inge steld om na te gaan hoeveel vraag er naar een dergelijke dienst is. De artsen de apparatuur en de hefschroefvliegtui- gen zijn alle ter beschikking en kunnen in voorkomende gevallen op zeer korte termijn worden gebruikt. Indien er vol doende vraag is naar de dienst zal deze tot andere gebieden worden uitgebreid. FREED 5 FEBREWARIS 1965 18.4019.45 óre: Fryske ütstjüring Foar de bern fortelt Annichje Pieben- ga it forhael „Bindert Bierema skil- dert in bokken” fan Ad van Seyen. Fierders yn dit programma: Tetman de Vries mei „Hwat ik der fan tink”. Marten Castelein, dy’t eat fortelt oer it boerelibben by aids, de léste öfle- vering fan de strip „Spektakelgea”. Tekst en muzyk: Klaes Hoekstra. Regy: Johan van der Zee. - Johannes Spijksma mei in koart for hael fan Paulus Akkerman. De reportaezje fan „In feit fan ’e wi- ke”. en muzyk fansels. De jager S. Hobma te Rien trof 6 gan zen met 1 schot. Een 7e werd later nog in het veld gevonden. as 70 fan de Fryske hierboeren, dy’t op it punt fan fornijing en modernisea- ring fan de pleats foar in heislik krüs sitte. Hwa sil dér ynstappe Ik tink oan in bipaelde pleats fan 90 pounsmiet fruchtbere greide, dy’t skjin tonein brókt is. Hwa sil de twa ton op tafel lizze, dy’t nedich binne om hjir in nij spul del to setten! De eigner, dy’t dit jild opnimme moat tsjin 5% rinte en seis gjin twa weromkriget? Of de hierder, dy’t hjir alle dagen syn krüs draecht en tsjin al les yn fierder wrot? Hwa kin in ein meitsje oan dizze ónmooglike situaesje? Minister Biesheuvel, de safolleste minis ter fan dizze bidriuwstóke, hat de kraen fan de forgoeding foar pleatsen efkes yn ’e fingers hawn en nou komme der in pear drippen üt 1 miljoen foar needstallen by de greidboer 3% miljoen foar bidriuwen, dy’t oanpakt wurde om se better rendabel to meitsjen. Dat is oer hiel Nederlan 4% miljoen of foar elke provinsje krapoan 4 ton. Der soene twa nije pleatsen fan set wurde kinne, dan is it skjin op. Tweintich jier is hjir ünrjucht dien, hat men wille- moeds rjuchtfeardich lean ünthalden, nou komme der in pear drippen Moatte wy der bliid om wêze? Ja, mar allinnich dan as dit de earste drippen binne fan in fikse, oanhaldende buoi. Ja, as dy forruske kraen mei gauwens wiid iepen komt. Hwant yn koarte jierren draeit de E.E.G. dy kraen grif wer ticht en sil de léste kans om de jierrenlange skuld oan to suverjen foarby wêze. Tj. de J. By in reedlik rendearend bidriuw binne der trije dingen, dy’t har gerak hawwe moatte, to witten: groun en gebouwen, de libbene en de deade ynventaris en de arbeidzjende minsken. Ut de opbring- sten fan de produkten sille dizze trije, ünmisbere, produksjefaktoaren under bidden wurde moatte. Dit ünderhald wol sizze, dat hja har funksje by de tiid lans dwaen kinne, dus ek mei de tiid meigean moatte. Dat jildt foar alle trije. In pleats, dy’t üt in bulte, lytse, perseel- schoolonderwijs genoten. Hij bezocht daar de bekende F. Kalsbeekschool. Dit was een z.g. kopschool waar de kinde ren, die „door leerden”, 6 jaar school gingen. Die kinderen, waarvan de ouders wisten, dat ze na de lagere school ver der moesten leren, volgden de lessen tot hun 14de jaar. Deeze categorie kinderen, waartoe de heer Knoppers behoorde, kreeg, wan neer ze in de 4e klas zaten, reeds les in de Franse taal. Eveneens werd hen op die kopschool les in Duits en een beetje in Engels gegeven. Nadat de heer Knoppers tot zijn 14e jaar deze kopschool had bezocht, bezocht hij de Normaalschool, omdat hij onderwij zer wilde worden, en ontving toen de onderwijzersakte. Als onderwijzer heeft de heer Knoppers op verschillende scholen in verschillen de plaatsen voor de klas gestaan. Zo de School met de Bijbel te Waarder bijna 2 jaar; de Geref. school te Treebeek ruim 1 jaar; de School met de Bijbel te Lin- lem I zou een prima minister van finan ciën zijn geweest, maar een staatsman was hij niet. Hij liet zich leiden door de situatie van het ogenblik, staatkunde op langere termijn bedreef hij niet. Voor van Hogendorp was de vrijhandel een principe, op de lange duur bevorderlijk voor Nederlands handel. Willem I zag alleen de bevordering der directe belan gen van de Zuidelijke industrie en was derhalve protectionist. Maar doordat het altijd de koning was die handelde, werd ook de koning direct voor alles verantwoordelijk gesteld. Hij was niet het „bindend element” hij ver oorzaakte juist verdeeldheid. Want alle ontevredenheid, voortvloeien de uit zijn handelingen, richtte zich niet tegen de regering. Immers, de ministers waren „volstrekt niets”. De koning werd de algemene wrijfpaal en aangezien hij er nimmer in slaagde zich populair te maken en daar ook niet naar streefde, vervreemdden vorst en volk steeds meer van elkaar. De kloof werd onoverbrugbaar toen de koning, weduwnaar geworden, zijn be sluit aankondigde opnieuw in het huwe lijk te treden met een vroegere hofdame van de koningin, gravin Henriette d’Oul- tremont. Zij was Belgisch en rooms-ka- tholiek en dat deed de deur dicht. Het geschimp op „Willem Kaaskop en Jetje Dondermond” was niet van de lucht. Na 25 jaren aan de regering te zijn ge weest, een triest jubileum, schoten, ruim 5 jaar; de Dr. H. Bavinck- school te Amsterdam-N. bijna 2 jaar en (te Christelijke school te Workum bijna 4% jaar. Van 1 juli 1934 tot 1 januari 1S65 dus 30% jaar is de heer Knoppers verbonden geweest aan de u.l.o.school, uitgaande van de Chr. Nat. School te Wommels. De eerste jaren, dat hij aan deze school les gaf, was de thans eveneens gepen sioneerde heer lestra het hoofd, daarna de heer A. Risselade en thans de heer W. Hagenbeek. De laatste jaren gaf de heer Knoppers meer speciaal les in de Franse en Engelse taal en daarnaast gaf hij na de laatste wereldoorlog zeer veeel naar Engels sprekende landen emigrerenden, les in die taal. Eveneens is hij zeer veel achtereenvolgende ja ren lid geweest van een examen-com- missie, om u.l.o.-leerlingen te examine ren. Dit alles ligt dan op het terrein van les geven aan schoolkinderen. Maar ook op het gebied van het kerke lijk leven is de heer Knoppers actief geweest. Vele jaren heeft hij de Geref. kerk te Wommels als ouderling gediend, maar ook als scriba. Na afloop van de receptie is de familie Knoppers nog geruime tijd in „It Diels- hós” gebleven met en op verzoek van Op vrijdag 29 januari j.l. is er in „It Dielshüs” te Wommels ter gelegenheid van zijn op 1 januari 1965 ingegaan zijnde pensionering een afscheidsrecep tie gehouden van de heer J. Knoppers, onderwijzer aan de afdeling u.l.o. der Nat. Chr. School aldaar. Velen hebben van deze gelegenheid ge bruik gemaakt afscheid te nemen van de heer Knoppers, mevrouw Knoppers en hun beide zoons. Een leuke daad was het van de examen- klasse 1935. Dit was de eerste klasse van de u.l.o.school te Wommels, die mede door de heer Knoppers voor het afleggen van het ulo-examen was klaar gestoomd. Deze oud-klasgenoten woon den niet meer te Wommels, maar op verscheidene plaatsen in het Noorden des lands. Dit was over en weer een hartelijk weerzien en een fijn ogen blik. De heer Knoppers die te Arnhem is ge boren, heeft zijn jeugd echter te Woer den doorgebracht en aldaar het lagere Niet alleen vóór zijn kroning en niet alleen na zijn heengaan leefde Willem I in ballingschap. Vele jaren reeds was hij voor zijn volk een vreemde. Ook in de familiekring bleven de conflicten niet uit. Zijn zooon, Willem H, even populair als de vader impopulair is, mocht een goedhartig mens en een dapper mi litair Zijn, mgar hij deed vele onver standige dingen en liet zich door duis tere elementen tegen de vader gebrui ken. Als kroonprins was hij meermalen verwikkeld in internationale schanda len, welke vader Willem veel kopzorgen gaven. De herinnering aan ’s konings fouten verbleekte met de tijd. Hij alleen was de man, die handelde, dat was zijn zwakheid, maar in vele gevallen ook zijn verdienste. En niemand behoefde te twijfelen aan zijn vaderlandsliefde. Het woord, later door zijn achterkleindoch ter gesproken: „Oranje kan nooit ge noeg voor Nederland doen” had hij tot het zijne gemaakt. Zijn laatste daad was een deelname met 10 miljoen gulden in de poging van mi nister Van Hall, de staatsschuld te sa neren en het bijna bankroete Nederland weer op de been te helpen. „Vader Willem” werd hij genoemd. Hij vaderde weliswaar te veel. Maar hij had zonder twijfel een vaderhart en kreeg ruim zijn deel van de vader- legde de smart. bóten it debat litte, dan sil gjin normael minske de trije boppeneamde easken as unreedlik bisjen kinne. En nou is dit de tragyk fan de nei-oar- lochske tiid, dat der gjin minsken fan yn- floed west binne, dy’t dizze easken foar de lanbou steld hawwe. Yn de forroune tweintich jier, hwerby yn greate trek ken de lanbou produseard hat foar de saneamde kostpriis, is nea rekken hal- den mei de simpele wierheit, d.'t elk bi driuw syn produksjefaktoaren ünderhal- de en fornije moat, sil it meikomme kin ne. De greate flater fan de organisearre lanbou is, dat hja akkoard gien binne mei in kostpriis-birekken, dy’t foar pleats en lan it bidrach opnaem fan de hier. En dat hja akkoard giene mei it wettelik leech halden fan dy hier. De regearing hat, gebrük meitsjend fan dy koartsichtichheit, jierren lang de lanbou produsearje litten foar to lege prizen. Hja hat de wichtige faktoaren: groun en gebouwen öfbrükt, mar forsomme yn de produkteprizen dêrfoar in billike for goeding to jaen. Dêrmei is oan de lan bou inkelde hünderten miljoenen ünt halden. By it forgoedzjen fan de produk- sjekosten is mei sin en sünder earnstich forwar fan de organisearre lanbou, in stelsel tapast, hwerby lan en pleats har gerak net krigen en dus opsettelik for- waerloaze en foralderje moasten. Dêrfan is de Nederlanske lanbou de du pe wurden en hat de konsumint en de bi- leanners fan de konsumint ünreedlik foar-diel hawn. It gefolch fan dizze ün- maetskiplike polityk is yn greide en bou alle dagen to sjen, it meast by de mear Zes van de acht herten uit het herten kamp te Bolsward over de bevroren vij ver ontsnapt. Benoemd tot burgemeester van Bols ward Sipke Willem de Jong te Heeren- veen. Hij werd geboren te Lemmer en was aanvankelijk aannemer van beroep. Sedert 1923 was hij lid van het coll. Ged. Staten van Friesland. Opening Chr. Huishoudschool te Bols- ward. Voorz.: J. S. Praamsma. Directri ce: mej. Ga. G. Smit. Voor ongeveer 8 jaar werd reeds met huishoudonderwijs begonnen. nen, mar de léste dagen net bêdlegerich, fielde him better as in hoartsje lyn. Freed is hommels in ein kommen oan syn warber libben. As féfoerkeapman en winkelman wie er yn gans in krite bikend. Hy wie al 25 jier lid fan 'e gemeenteried fan Wünsera- diel foar de C.H.U., de iennige funksje dy’t er noch oanholden hie, wyls’t er alle oare dellein hie. Hy hat ek 25 jier skat- halder west fan ’e skoalforiening foar C.V.O., dy’t him doe bineamde as eare- lid. Twa x 7 jier hat er ülderling fan ’e Ned. Herf. tsjerke west. Ek oare forieningen hawwe oan him in warber lid of bistjürs- lid hawn. Tiisdei 2 febrewaris, wurdt er yn Tsjerk wert to höf brocht nei in routsjinst yn ’e N. H. tsjerke, dy’t om 2 üre de neimid- deis bigjint. Nije Fryske boeken: It Frysk Reveil 2,50; Herman de Streuper 1,50; Ut ’e Gielgoerde 3,50; Fryske sketsen 3,25; De jonge priiskeatser 2,25. het bestuur der school, waar ze met ge nodigden een buitengewoon gezellige avond hebben gehad. Het is voor de familie Knoppers een onvergetelijke dag geweest. Ook wij wensen de gepensioneerde toe, dat hij nog vele jaren met zijn vrouw, beiden in goede gezondheid van hun pensioen mogen genieten. It kleare blau fan ’e winterloft Hie de oerhan yn dit iere skoft De sinneglans kaem oer ’t gehiel Fan dit sa fredich sneinstoaniel J. S. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeïoopen, Wonseradeel, Workum en I DE KRAEN BIGJINT TO DRIPPEN Zou men laten raden van wie deze woor den afkomstig zijn, dan zou iedereen denken aan Napoleon en waarschijnlijk niemand aan Willem I, die toch had verklaard, als „constitutioneel vorst” te zullen regeren. Maar in die woorden ligt het gehele drama verweven van de Oranjeprins, die uit de ballingschap ge roepen werd tot de kroon en wie deze kroon zodanig tot een doornenkroon werd, dat hij deze 25 jaren later neer legde om in ballingschap te gaan en daar te sterven. Willem, „de Erfprins”, leek maar heel weinig op zijn vader, de besluiteloze stadhouder Willem V, maar veel meer op zijn moeder, de bijdehandte „Prinses Willemijn”, wier naam in de geschie denisboekjes wordt gekoppeld aan Goejanverwelleslüis. Toen Willem V on der druk der Pattriotten besloot zijn waardigheden neer te leggen, was het de jonge Willem, die hem toesnauwde, dat hij dat alléén kon doen wat hem zelf betrof. „Uw ambten zijn erfelijk en ik ben er nog en heb een zoon!” Niet als stadhouder, niet als prins, maar als souverein vorst kwam hij in Neder land terug en dat ook het volk hem zo zag, bewees de begroeting van Dirk van der Duijn, de Scheveninger, die met zijn kar de zee inreed om Zijn vorst vanuit de Engelse sloep op het strand te brengen: „Welkom, Majesteit”. De produksjefaktor groun forliest dan al mear syn produktiviteit, omt de minsklike arbeid to djür wurden is om dizze op sa’n pleats ta-passe to kinnen. Mei de gebouwen is it krekt itselde. Ek dizze moatte by de tiid bliuwe, dus ge- legenheit jaen om dyselde minsklike ar beid produktyf to brüken. Hja moatte dus sa foroare wurde, dat it wurk yn de minste üren flot dien wurde kin. Dat ek de wurktugen en masines, dat ek it fé oan dyselde easken foldwaen moat, dat is jit makliker to bigripen. Hwat moat men op it heden mei de seine, dé riuwe, de poatstök en safolle wurktugen en rid- skip üt in earder tiid? Hwat leit der net op souders en in hoe- ke fan de skuorre oan aid en foraldere materiael? Dat is ommers rounom sa, dat yn dizze moderne tiid ek modern ark brükt wurde moat. En op it trêdde plak moatte ek de minsken yn dat bidriuw har fak neffens moderne easken bioefen- je kinne. Ek derby heart it Aide en for aldere laech in fredige neisimmer to ge- nietsjen yn doarp of stêd en moat de man fan dizze tiid de leije oernimme. Byhwannear de ynkomsten fan de bi driuwen dizze trije dingen mooglik meit sje, de minsken in bileanning krije oer- ienkomstich de tiid en har kwaliteiten, rinte, öfskriuwing en fornijing foar pleats en ynventaris üt de produkten bi- telle wurde kinne, dan is de situaesje reedlik. Hja is ek dan jit ónder de mjit- te, omt der gjin sint winst makke wurdt en it billik is, dat tanimmende maet- tsjes bistiet of hwerfan de Pers'-' ~t fl-r skiplike rykdommen ek hjir foar in diel ütmekoar lizze is het mear by de tad. j torjuchte komme, mar as wy dit in tel Nog geen reden tot benzine-distributie. De Duitse grens nu afgesloten met prik keldraad. te Bolsward c in Bolsward (io uur) waren: C. Jongers Alkmaar; A. Adema, Franeker; P. van der Duim, Warga; P. Keijzer, de Leer; Sj. Westra, Warmerhuizen. De eerstaan- komende dame was mej. Faber, Warga (11.10). Deze rijders zouden samen win nen na de tocht te hebben uitgereden in 11 1 en 35 minuten. Onverlaten hebben een borstbeeld van Sir Winston Churchill op het terrein van de Engelse kerk van St. Albans te Kopenhagen met een hakenkruis be smeurd. Van de daders van deze laffe daad ontbreekt nog elk spoor Hwat Hat Cjabe Skroar Als souverein vorst verklaarde hij con stitutioneel te willen regeren. In een grondwet zouden de plichten van de vorst, de rechten en vrijheden van het volk dienen te worden vastgelegd. Maar hij was nog mijlenver verwijderd van de gedachte aan een constitutioneel koningschap, zoals dit thans wordt ver staan. Op 16 maart 1815 aanvaardde hij de titel van „Koning der Nederlanden”, zowel om de positie van het Koninkrijk der Nederlanden tegenover het buiten land zeker te stellen, als om de vaste verbondenheid van de Noordelijke en Zuidelijke rijksdelen daarmede tot uiting te brengen. Dit laatste is hem uiteinde lijk niet gelukt. Reeds vijftien jaren later scheidde het Zuiden zich af. De koning benoemde de ministers en de ministers waren verantwoording schuldig aan hem en aan hem alléén. De gedachte van de „onschendbare kroon”, waarbij de ministers verant woordelijk waren tegenover de volks vertegenwoordiging, leek hem revolutio nair. Daarin lag een van de oorzaken voor zijn antipathie tegen Van Hogen dorp, die de situatie in Engeland als uitgangspunt nam. Zijn trouwste (en schranderste) aanhanger vervreemdde hij hiermee van zich, werd hij tot een vijand. Zij, die braaf met „de lamme Louis” en Napoleon hadden gecollabo reerd, zoals Van Maanen en De Stas- sart, werden zijn voornaamste mede werkers, die de kunst verstonden met hem om te springen, een kunst, welke de trotse Van Hogendorp nooit had ge leerd. :::^6 Ir

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1