Ver. Naties kampen met geldzorgen Nederlands sleutelpositie in EEG-aangelegenheden n te 1113» roar Weer staatsgreep in Vietnam Koningskwestie van onschuldige aard Bus in rivier: 36 inzittenden gedood AOW-studint llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gouden filmpjes le week februari 1915 Zesdaagse in Amsterdam IIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII! us hjoed p p to sizzen Hwat hat CjCl 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I 1 ;3r wri 1/ VRIJDAG 5 FEBRUARI 1965 104e JAARGANG No. 10 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag PYT Buitenlandse zaken. 'j M» iX De eerste secretaris van de Russische communistische partij, Leonid Brez- nef (I.) en het lid van het presidium Nikolai Podgorny (2e vr.) brengen ’n bezoek aan Hongarije, voor het voeren van besprekingen met Hongaarse mi nisters. Hoewel het bezoek „geheim” was, kon toch deze foto gemaakt wor den bij de aankomst op het vliegveld van Boedapest, waar de Hongaarse premier Janos Kadar (2e v.I.) met ’n tolk (r.) aanwezig was. De stemming scheen overigens opperbest, daar op op het platform. Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Besluiteloosheid., Wel is duidelijk geworden, dat de Ame rikanen nu hun politiek v. grote militaire steun om zoal niet de Vietcong te ver slaan, dan toch een redelijke positie aan de onderhandelingstafel te bemachtigen, in feite aan het mislukken is, op de oude voet voort willen gaan, omdat zij nog geen andere politiek hebben uitgewerkt. Er heerst besluiteloosheid in Washing ton en dat is niet te verwonderen, want het gaat erom of men Zuid-Oost-Azië zal prijsgeven of niet. Wanneer sommigen zeggen, dat dit gebied heel goed neutraal kan blijven, dan staat daar de achter docht tegenover van de meesten, dat dit gebied dan opgevuld zal worden door Chinese, communistische invloed. Maar ook nu al, als gevolg van de on dermijnende positie in Vietnam en als gevolg van de aarzelingen in Washing ton, beginnen in diverse staten de drij vers het aangeschoten dier op te jagen. Het is het gebruikelijke beeld, dat men moed vat wanneer de macht aan het af nemen is. Zo trekt Soekarno zich weinig aan van Amerika’s manende woorden en zo vinden in de Filippijnen anti-Ameri- kaanse betogingen plaats. regeling van o.a. de Zuidoostaziatische affaire komen? ring de bijeenkomsten hervat en dan zal blijken of men de zaken op de spits wil drijven. Er wordt zelfs rekening gehou den met een verdaging van de vergade ring tot mei of juni, indien men niet be sluit tot een korter reces en de instelling van een bijzondere commissie. Bloei. Tegenover de geldkrapte van de Ver. Naties steekt de economische welvaart van het gastland, de Ver. Staten, schril af. President Johnson heeft zijn begro ting ingediend, die onder de 100 miljard dollar is gebleven, al is het maar net. Het tekort op de begroting bedraagt 5,3 miljard, maar dat is iets, waar de rege ring zich in navolging van de moderne economen weinig meer van aantrekt. Zij beseft, dat een tekort op de begroting 'n prikkel voor de bestedingen en voor de economie is, dat daardoor de kans wordt geboden de werkgelegenheid te vergro- ten en de werkloosheid wat te vermin deren. Want alle glorie van de Ameri kaanse economie kan niet verhinderen, dat vijf procent van de arbeidende be volking werkloos is. Voor defensie wordt een half miljard minder uitgegeven, maar dat betekent geen verzwakking van de defensieve kracht, want men heeft het vooral in reorganisatie gezocht. groting, welke deze week in de Tweede Kamer plaats had, werd dit punt weer druk besproken. Sinds lang houdt het de VVD en KVP-fractie gescheiden. Hoe zeer ons land daarbij een sleutelpositie inneemt, bleek uit het bezoek, dat de Amerikaanse onderhandelaar van presi dent Johnson, Christian A. Herter, ook al deze week aan minister Luns bracht, met het oog op de komende onderhan- delingen over een tariefverlaging tussen de E.E.G.-landen en de Verenigde Staten Te koop 40 ijpen bomen aan de Stoom- bootkade te Bolsward. De heer P. Sikkes geïnstalleerd tot secre taris van de gemeente te Sneek. Verschillende veehouders in Gaasterland treffen ’s morgens hun paard in ’t land aan met afgesneden staart. Men brengt dit in verband met de industrie van paardeharen horlogekettingen. De 70-jarige timmermansknecht J. v. d. Schuit te Blauwhuis geraakte zodanig in de raderen van de Sens- en Atzcbuur- stermolen bekneld, dat hij hieruit leven loos moest worden verwijderd. De Dillemolen (eig. K. Buwalda) afge- brand. It jongfolk dangeit lustleas om, Al hawwe hja it büsjild rom. Neat kin har bliuwend bine, De aerdichheit rekket der óf En hieltyd gean hja wer op sjou Om pretsjes üt to finen. Mar dizze tüke Side hear Sjocht stüdzje as syn heechste ear. Hy wol ’t eachweid forbreedzje. Hy stiet wer as studlnt opsteld, En rint oan de TH fan Delft It wiskunde-kolleezje. Sa’n man hat wol frij, mar noait dien Hy makket sa, oer ’t algemien De jongerein biskamme! Dy tinke faeks fol skoalske wrok Tofolle hüswurk, fiersto drok. Soms hat ’t totael gjin namme. Wy earje dêrom echt spontaen De AOW-studint Mouthaan! Hwant ’t leit wol yn 'e reden Hy bilibbet ynwindich bliid It jounsskoft fan de „frije” tiid En ’t stimt him wis tofreden. Elk hüs hat syn krüs elk hert syn eigen smert Alle 36 inzittenden zijn omgekomen, toen bij Malang in het Oosten van Java een bus in een rivier stortte. De bus raakte van de weg af toen hij trachtte een andere bus voorbij te rijden. Elk minske bigeart frije tiid, It is lykwols in hiele striid Dy nuttich to bisteden! Giet men net ta in „hobby” oer Dan forfeelt alles op ’en dür En wurdt men üntofreden. Abonnementsprijs f2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 H.M. DE KONINGIN BEZOCHT METRO-BOUW Rotterdam: na de opening van de van Brienenoordbrug heeft H.M. de konin gin ’n bezoek gebracht aan de in aan bouw zijnde Metro. Hare Majesteit maakte een wandeling door de tunnel buis onder de Maas. Rotterdam: H.M. de Koningin wandelt vergezeld van mr. J. van Aartsen, mi nister van Verkeer en Waterstaat, en mr. J. Klaasesz (links), commissaris der koningin in Zuid-Holland, over de zojuist door haar opengestelde Brie nenoordbrug (links) Schipper J. de Ruiter te Oenkerk zegt uitgevonden te hebben hoe men tegen de wind op kan zeilen. Dit kan een omme keer betekenen in de binnenvaart. Adver.entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Bourbon aan te knopen en tot het r.k. geloof over te gaan voordat het publiek er weet van had! Na haar verjaardag vertrok de kroonprinses ijlings naar Oostenrijk om er een hopelijk rustige wintersportvakantie door te brengen. Russisch bezoek. Opmerkelijk is de aandacht, die Moskou plotseling voor Noord-Vietnam gaat to nen. Er is een bezoek aangekondigd van Kosigin, de Russische premier. Wil Moskou zich inspannen om invloed te herwinnen in Noord-Vietnam, dat over het algemeen wel beschouwd wordt als Chinees jachtterrein? Misschien is ’t Ho Tsji Minh, de Noord Vietnamese lei der, niet zo onwelgevallig de Russen te ontvangen om uit hen wat tegenwicht te vormen. Men mag echter ook niet de mogelijkheid uitschakelen, dat het Rus- lands bedoeling is Ho te polsan over de mogelijkheden van een toenadering tot Zuid-Vietnam via een neutralisatie, met natuurlijk op de achtergrond wel weer de overwinning van het communisme, nationale commissie, in de affaire men- Kan Rusland zich hier, in b.v. een inter gen, zoals het ook steeds belangstelling heeft gehad voor de ontwikkeling in Laos, dan laat het meteen de Aziatische communisten niet geheel over aan de invloed van Peking. Daar zal Moskou wel wat aan gelegen zijn in verband met het befaamde communistische schisma. Terwijl het bezoek van Kosigin werd aangekondigd, verscheen in de Prawda een wel wat verlaat commentaar op Johnsons State of the Union van begin januari. Hierin had Johnson zich uitgesproken voor rechtstreeks contact tussen de Amerikaanse en Russische leiders. De Prawda gaat dat nu een mooie gedachte vinden. Wil Moskou zo misschien tot ’n Een nieuwe staatsgreep in Zuid-Vietnam heeft generaal Khanh weer aan het be wind gebracht, tegen de wens van de Ver. Staten in, die de voorkeur gaven aan een burgerlijk bewind, dat de democratisering van het land ter hand zou kunnen nemen. Ambassadeur Taylor was n.l., zoals vele Amerikanen, de mening toegedaan dat de oorlog tegen de communistische Vietcong alleen militair niet gewonnen kon worden, dat de bevolking het gevoel moest worden bijgebracht, dat zij iets te ver liezen en daarom iets te verdedigen had. Sinds enkele maanden was de regering van Tran Van Huong aan het bewind, ondanks de bezwaren van de boeddhistische leiders, die hun belangen door haar niet voldoende verdedigd achtten, al is niet recht duidelijk welke belangen zij nu wel verdedigd wilden zien. De laatste tijd was de boeddhistische druk toegenomen. Overal werden betogingen gehouden, die een sterk anti-Amerikaans karakter droegen. Ook de hoge officieren toonden zich ontevreden met deze bijna uitsluitend op de Amerikanen steunende regering. Het koningshuis heeft in de afgelopen week weer midden in de belangstelling ge staan. Voor de begrafenis van Winston Churchill had Engeland onze regering evenals die van elk klein land twee uitnodigingen gestuurd. Aaanv. zouden alleen prins Bernhard en minister Luns gaan. Maar op het laatste ogenblik werd bekend, dat ook koningin Juliana de plechtigheid zou bijwonen. Achter de scher men bleek zich heel wat te hebben afgespeeld rond deze Nederlandse afvaardiging. Het feit, dat er voor onze koninklijke familie slechts één plaats was gereserveerd, maakte het voor koningin Juliana moeilijk de uitnodiging te aanvaarden. Het is nu eenmaal niet gebruikelijk, dat een vrouw zonder haar echtgenoot naar een begrafenis gaat. Toen Londen op dit probleem werd gewezen werd de fout hersteld het koninklijk huis kreeg twee uitnodigingen. Maar toen rees er een nieuw pro bleem: nu ons staatshoofd ging, sprong extra in het oog, dat Hare Majesteit niet werd begeleid door de minister-president doch door minister Luns van buiten landse zaken. Nu vertoefde minister Marjjnen weliswaar in Suriname. Maar had hij zijn reis niet even kunnen onderbreken als eerbetoon jegens de man, die de vrijheid óók van ons land heeft bevochten? Of stelde minister Luns er bijzonder prijs op in plaats van mr. Marijnen te gaan? „GEHEIM” BEZOEK AAN BOEDAPEST En al hebben de boeddhisten vorige zo mer door hun betogingen generaal Khanhs vorige machtsperiode afgesloten ditmaal hebben Khanh en de boeddhisten gemene zaak gemaakt. Khanh is als sterkste generaal weer aan de macht en de boeddhisten hebben hun betogingen gestaakt. Politieke gevangenen zijn vrij gelaten. Niemand gelooft echter, dat dit het eind van de geschiedenis is. De tegenstellingen tussen Khanh en de boeddhisten zullen zeer spoedig weer bovenkomen. Khanh staat bekend als ’n man die er vooral op uit is de oorlog krachtig te voeren, hoewel hij al zijn energie nodig heeft om in Saigon in het zadel te blijven. Het liefst zou hij trach ten de oorlog naar Noord-Vietnam over te brengen. Dat heeft ambassadeur Tay lor sterk afgeraden en men meent, dat hieruit de scherpe tegenstelling tussen beide mannen is voortgesproten. De belangstelling van de boeddhisten, zo neemt men algemeen aan, gaat meer uit naar een poging om een neutralisatie van het land tot stand te brengen. Financiën. Op dat ogenblik begonnen de leden van de Eerste Kamer plichtsgetrouw hun Al gemene Financiële Beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1965. Stof tot overdenken hadden zij genoeg. De loons verhoging en de voorgenomen belasting verlaging plaatsten onze conjuncturele situatie midden in de bezorgde belang stelling der economisten. Het voornemen tot verkoop van de staatsaandelen in de van gronden in de Zuiderzeepolders maatschappij Breedband en de afstoting bracht de socialistische oppositie in het geweer. Wellicht staan die grondverkopen niet los van het feit, dat de prijzen, sinds zij zijn vrijgelaten, aanmerkelijk zijn op gelopen. In de Tweede Kamer sprak de KVP-afgevaardigjie Droessen bij het commissieberaad over de begroting van landbouw, daar openlijk zijn teleurstel ling over uit. Aan de andere kant ma ken deze stijgingen de grondverkopen tot een niet onaantrekkelijke zaak voor de schatkist. Kroonprinses jarig. Nog een andere „koningskwestie” van onschuldige aard trok deze week de aan dacht. Prinses Beatrix vierde haar ver jaardag. Daarbij stond zij een openhar tig interview toe, waarin zij liet blijken niet gesteld te zijn op al te opdringerige publieke belangstelling voor haar privé- leven. Zij verzocht verschoond te blijven van speculaties over verlovingsplannen, on- middelijk nadat zij door een jonkman naar haar auto wordt begeleid. Dit ver langen is begrijpelijk. Aan de andere kant bleek het haar zuster Irene nu alweer een jaar geleden morelijk in tieme relaties met prins Charles de Contra-V.N. Soebandrio, de Indonesische minister v. buitenlandse zaken is op bezoek geweest in Peking, waar hij toezeggingen voor hulp heeft gekregen, Premier Tsjoe En- lai van China heeft bij de ontvangst van Soebandrio gesproken over de mogelijk heid „een organisatie van de verenigde revolutionaire staten” op te richten. Is het werkelijk de bedoeling van de Chi nezen een concurrerende organisatie op te richten, tegen alle adviezen van juist ook de Afrikaanse en Aziatische lan den in? Of wil China de Ver. Naties onder zwa re druk zetten om toegelaten te worden tot de zetel van China, die cp het ogen blik bezet wordt door het tot Formosa gereduceerde nationalistische China van Tsjiang Kai-sjek? Geldtekort. Hoe het zij, de Ver. Naties hebben al moeilijkheden genoeg. De volkerenorga nisatie lijdt onder een ernstig geldtekort, doordat een aantal leden weigerde zijn deel in de bijzondere lasten bij te dragen. Er is zoveel achterstallige contributie, dat een aantal leden, onder welke de Sowjetunie, het stemrecht kan worden ontnomen. Amerika staat op het stand punt, dat dat wapen moet worden ge hanteerd; Rusland is met een voorstel gekomen om een gedeelte van wat de Ver. Naties van de Sowjetunie eisen, op vrijwillige basis te storten, maar dat raakt de kern van de zaak niet. Deze is, dat alle leden moeten bijdragen tot ope raties, die met een voldoende meerder heid zijn goedgekeurd, ook al zijn hun landen het er niet mee eens. In het Westelijke kamp behoort Frank rijk tot de boosdoeners. Het wil niet be talen voor de operaties in de Kongo, waar ’t tegen was. Maar ook bij Frank rijk geldt, dat de regering evenals die van de Sowjetunie bijzondere waarde hecht aan de souvereiniteit in de meest beperkte zin van het woord, n.l. dat men zich niet zonder meer schikken wil naar meerderheidsbesluiten. Deze week heeft de Algemene Vergade- Hoe dit zij: na terugkeer maakte hij de Nederlandse journalisten, die hem op wachtten op Schiphol, duidelijk, dat hij zijn tijd goed had besteed. In Londen had hij met de nieuwe minister van bui tenlandse zaken, Steward, gesproken; hij had er ook geconfereerd met de Duitse bondskanselier Erhard. Deze had hem vertrouwelijk ingelicht over zijn bespre kingen met de Franse president De Gaulle. Daarover wilde mr. Luns niets onthullen. Hij gaf echter wel te verstaan dat men zich in Engeland zorgen maak te over de ontwikkeling in Europa. Zowel de Labourregering als de Conser vatieve Partij zou niet gaarne zien, dat er in Europa een politieke unie tot stand komt zonder Engeland. Een dergelijk Frans streven heeft mr. Luns vroeger al eens getorpedeerd. Maar kan hij dit weer doen als Erhard het initiatief tot een dergelijke vorm van politieke con sultatie binnen de E.E.G. neemt. Bij het openbare commissie-overleg over de be groting van buitenlandse zaken liet mi nister Luns vlak voor het kerstreces, de ze Engelse „prealabele voorwaarde” vallen. Bij de behandeling van de be- -,..ï Het is vrijwel zeker, dat Nederland dit jaar een zesdaagse binnen de grenzen krijgt. De licentie voor een deergelijk wiëlerfeest is aangevraagd bij de KNWU. Het geld is beschikbaar. Velen hebben zich financieel garant gesteld. Op het moment is het nog niet defini tief waar de Zesdaagse zal worden gehouden. Hoogstwaarschijnlijk in de Nieuwe RAI te Amsterdam. Hwa blykt syn frije tiid nea sêd In ynsjeneur üt de Maesstêd. t Hy hoecht niks mear to winnen: De sawn en sawntich al passeard, Dus ek net yn ’e libbenssteat Fan nij wurk to bigjinnen! Bolswards Nieuwsblai Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Ilennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. R W I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1