ouder eeuwen dan 1250 jaar Bolsward, r a Eens was Frieslands tweede stede: „Civitas Anzeatica” iiiji llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll |;<J» us hjoed en Fan de Marlinyloer to sizzen Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 Longerhouw Schellens hebben wensen Honderden Haagse DINSDAG 9 FEBRUARI 1965 104e JAARGANG No. 11 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 2660 of 2335 Contractprijzen op aanvraag IV ymbritseradeel. PRINSES BEATRIX IN ZWITSERLAND ontbreken alle O, NEE 7 wy Tj. de J. Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Jongelieden aantreden. Het Kon. Nederl. Indische leger heeft plaats voor flinke oppassende jongemannen van 18-30 jaar. Meld u bij de Koloniale reserve. Nog steeds regeert koning winter met onverminderde kracht, maar de ijslief- hebberij is er totaal uit. Zelfs de ijsbaan trekt practisch geen bezoekers meer. De Russische pogingen om door de Finse linies te breken zijn bij herhaling mis lukt. Nu het Ladogameer is bevroren, zijn de Russen een winteroffensief be gonnen. van een oudere kerk, die dus veel klei ner was, maar toch nog een 25 m. lang Daar er onder de fundamenten van deze kerk minstens 3 skeletten werden ge- Hwa’t altyd laket is in domkop hwa’t altyd glimlaket in hucheler 2e week februari 1940 In het Zwitserse winterlandschap geniet Prinses Beatrix van de skisport iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Bolswarils Nieuwsblad Adver.entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief liket it my gjin fraech ta, mar in düd- lik feit, dat op hiel hwat terreinen bi- langrike foarütgong makke is. De bet- tere leanen, de bernetaslach, de medys- ke soarch via de sosiale wetten, de AOW en de WW foar aide minsken en wid- douwen, mear mooglikheden foar ünder- wiis en sport, kultuer en fordivedaesje, folie mear wengenot foar de greate mas sa minsken, dy’t eartiids yn stegen en wenkazernes, yn arbeiderskeamers en krotten wenje moasten, bettere klaeijng radio’s en TV foar de measte hüshal- dingen, algemiene forsprieding fan wet ter, elektrisiteit, gas en dêrtroch it brü- ken fan stofsügers, waskmasines, boilers ensfh. en sünt 1 jannewaris de bilang- rike algemiene bystanswet, hwertroch oan de léste oerbliuwsels fan earmebi- dieling in ein makke wurdt, litte dy ta- nimmende „humanitas” mear as düdlik sjen. Dit kin en mei net oars as in re den ta freugde wêze foar elts minske. God joech de ierde mei al syn skatten oan de minsken meimekoar om him to brüken mei alles hwat er op en yn is. Hoe mear en hoe better wy dy brüke, hoe mear dizze wrald in spegel is fan Syn almacht en goedens. En soene wy allinnich nei it lytse Nederlan sjen, dan hiene wy folie reden om fan herten bliid en tankber to wezen foar safolle foar ütgong. Lykwols, de histoarje fan it minskdom is der om to learen, dat de minsken de wielde noch minder drage kinne as de earmoede. Kear op kear hat dy wielde de foarboade west fan de chaos, de ynstoarting. Hwant wielde makket weak en slop, wielde jaget al Tijdens de training voor het wereld kampioenschap sleeën in Davos verloor de Duitse Traudl Brambueck in een slingerbocht haar sleetje of liever, het sleetje verloor Traudl. Op haar zit vlak vloog de Duitse door de baan, ze bleef echter ongedeerd en Icon even later wat beduusd weer op de been kabbelen. Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur (05157) 1 1 „HALD IT ROER RJUCHT!” Nou’t de jierforslaggen fan organisaes- jes en koöperaesjes tagelyk mei dy fan it partikuliere bidriuwslibben bigjinne to forskinen, is it redelik jin óf to freeg- jen oft men yn de striid foar in bettere en rjuchtfeardiger wrald ek fierder komd is. Dat is nammers de opdracht oan üs allegearre, dêrta mei to wurkjen. Nou’t üs hjir yn dizze hoeke fan de wrald inkelde tsientallen jierren fan fre- de gund wurde wy meije dit jier it fjirde lustrum feestlik bitinke meije wy üs óffreegje oft dit wolwêzen foar de minsken meimekoar groeid is. En dan 7 Dat het bewuste artikel diverse onjuist heden bevatte, vergeven we graag, we tend dat dit te wijten was aan een al te grote ijver ,,hot-news” te brengen. Intussen bereiken ons tal van vragen: Hoe zit dat eigenlijk met Bolsward? Hoe komt het toch dat er jaar op jaar eeuwfeesten worden gevierd en herden kingen gehouden? Dan van het Wees huis, dan van het Gasthuis, dan van het raadhuis, het volgend jaar van de Martinikerk (500-jarig bestaan) en het Gysbert Japicxfeest. Worden er misschien ter wille van het willen feesten te Bolsward maar eeuw- jubilea te voorschijn getoverd? Hoe oud is nu Bolsward eigenlijk Dateert het van 145b (in 1955 zo luisterrijk ge vierd?) van 715 (nu 1250 jaar geleden) of is het nog ouder, wel 2000 jaar misschien Dat Bolsward geforceerd eeuwfeesten viert is niet waar, het is wel een zeer bijzondere omstandigheid, dat juist al deze eeuwvieringen in een tijdsbestek van nauwelijks 10 jaren vallen. Maar wat de jaartallen in verband met Bols- wards ouderdom betreft, het is 500 wylder efter grillen en bütenwenstich- heden oan, it rekket de smaek kwyt fan it earlik fortsjinne brea en spot mei bi- hearsking en geboaden. Dy’t net blyn is foar hwat om him hinne to sjen en to merkbiten fait, sjocht ek yn üs lan de symptomen fan dizze dekadin- sje. Hy sjocht it mei hertsear yn de lite- ratuer, spegel fan in kommende tiid, dy’t de sede, it gebot, de noarm, forsmyt as in „taboe” en dwers troch alles hinne syn bommen smyt, oerwylsk en brutael, sünder skarnte of moderaesje. Hja spot mei de sede en de noarm fan it kristendom, hja forset har tsjin de tsien geboaden, stik foar stik. As it wurd Gods seit: Ear je jimme heit en jimme mem, lyk as de Heare God dy hjitten hat, dat dyn dagen forlinge wur de, en dat it dy goed gean mei yn it lan, dat de Heare dyn God dy jaen sil” dan tilt de moderne literatuer op fan skriu- wers, dy’t op de meast stjittende wize har alden bigekje en forwinskje. Sa hu- ne se de grounslaggen fan it kristlik libben by de jongere generaesje wei en meitsje harren wiis, dat in minske gjin taboe’s ha moat, alles sizze, alles dwaen mei. Dat er alles léze, alles sjen, alles ündersykje moat. En de radio en de TV helpe dêryn al to faek mei. Sa is de de- kadinsje yn de oanfal, hja ündermynt elts wier kristlik stribjen om troch de perikelen fan dizze wrald hinne, frij to bliuwen fan it forjer, de forlieding en de bliuwen fan it fordjer, de forlieding en de sünde. Wy hawwe der lang in bytsje greatsk op west, dat de Fryske boeken hjir net oan Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, W orkum en Tijdens een gecombineerde vergadering van de begrafenisvereniging, Ver. voor Dorpsbelang en de Oranjecommissie, kon de voorzitter, de heer H. N. Rein- sma van Longerhouw een 28 aanwezigen in zijn openingswoord welkom heten. Eerst werd overgegaan naar de begrafe nisvereniging, die aldus de voorzitter, evenals in 1963 ook in het afgelopen jaar driemaal dienst heeft moeten doen. Het betrof hier allen inwoners van bui ten onze dorpen. Voor de begrafenisver. was 1964 dan ook een goed jaar. De no tulen werden zonder meer goedgekeurd en getekend. De heer J. Mensonides bracht verslag uit van zijn financieel be heer, hetwelk door de rapporteurs, de heren IJ. Reitsma en J. Spijksma in goe de staat werd bevonden. Of het komen de jaar een extra-heffing (gezien het ba tig saldo) van de leden zal worden ge vraagd, hangt van de omstandigheden af. Jarenlang heeft als bode de vereniging gediend, de heer J. Wiersma, doch ge zien zijn hoge ouderdom meende deze te moeten bedanken. Men is er echter nog niet in geslaagd een nieuwe bode te benoemen, alhoewel men een gegadigde op het oog heeft Het loon van de grafdelver werd ver hoogd van f 10,op f 15,hetwelk door sommige leden te laag werd gevon den. Herkiesbaar was 't aftredende bestuurs lid, de heer K. Reinsma, die met alge mene stemmen opnieuw in het bestuur zitting heeft genomen. Na de koffie-pauze werd plm. 8.45 uur overgestapt naar „Dorpsbelang”. Een in gekomen stuk, betreffende een op 6 maart a.s. te houden conferentie te St. Nicolaasga, georganiseerd door het Vor mingscentrum „Vinea Domini” te Wit- marsum werd voorgelezen. Hierna was het woord aan de heer J. Klarenberg voor het lezen van zijn notulen in twee étappes (Ik moat earst snute) betreffen de de laatstgehouden ledenvergadering d.d. 28-2-’64. Ook deze werden goedge keurd en getekend. Het afgelopen jaar 1964 is penningm. H. de Boer sr, weer zuinig geweest, want hij boekte een batig saldo van f 185,37. De inkomsten en uitgaven bedroegen resp. f 286,61 en f 101,24. Aan de credit zijde kwam o.a. een bedrag voor van het laten maken van dia’s van oud-Schettens en -Longerhouw. De gebr. H. N. en K. Reinsma werden bij acclamatie gekozen, zodat de be stuurssamenstelling geen wijziging on derging. Tijdens de rondvraag kwamen er ver schillende onderwerpen aan de orde, soms begrijpelijke, waarvan wij hier enkele zullen noemen. De heer Burg graaf begon over de beloofde parkeer ruimte in Longerhouw, die er nog steeds niet is. Schettens daarentegen heeft het vorig jaar wel een parkeerruimte voor de kerk gekregen. Ook de bestrating in Longerhouw wordt met de dag sfechter, om van een riole ring maar niet eens te spreken. Ver betering is dan ook dringend noodzake lijk. Blijkbaar liggen onze dorpen in de ver keerde hoek. Wij hoorden de opmerking was het maar Makkum of Witmarsum. De heer Ybema kwam met de vraag of het niet mogelijk is de „ald-haven” te dempen, 'n Ieder, die rommel over heeft, gooit het er nu maar in. Het gemeente-riool te Schettens dient nodig nagezien te worden, aldus de heer Gietema. Ook het wachthokje was weer in be spreking en gevraagd werd om alle ra men dicht te maken. De voorzitter achtte dit, na ingewonnen informaties, vanwege het uitzicht niet mogelijk, alhoewel men meer last heeft van de vorig jaar geplaatste borden. Vermoedelijk zal het wachthokje in de nabije toekomst, achteruit gezet worden, omdat de in- en uitrijstroken vergroot zullen worden. Ook werd gesproken over het invoeren van een max. snelheid van 80 km per uur op de viersprong. Ook hier kan niet aan begonnen worden, gezien de vele kruispunten op Rijksweg 43. Wat de financiën betrof, spande pen ningm. J. Mensonides van de Oranje commissie ook nu weer met een batig saldo van f 618,18 (waarvan nog enkele uitgaven te doen) de kroon. Alvorens de heer K. Reinsma deze ver gadering sloot met dankgebed, sprak de heer A. de Vries ’n woord van dank aan hen, die tijdens het afgelopen feest hun medewerking hebben verleend. Hij hoop te dan ook. dat bij een eventueel volgend feest dit weer het geval zal zijn. Heeft U het soms wat dwaze, maar tot aan de laatste regel opgewonden artikel in De Telegraaf ook gelezen over Bolsward» eerste steen door een snuffelend raadslid blijkbaar teruggevonden? Het simpel attenderen op het stichtingsjaar 715 van Bolsward, nu dit jaar 1250 jaar geleden, heeft (trouwens zoals zo vaak wanneer het een nieuwtje uit Bolsward betrof)weer eens de telexen van de provinciale en landelijke dagbladpers doen trillen. Journalisten, belust op sensa tioneel nieuws met een romantisch tintje, zijn naar Bolsward gespoed en burge meester Mr. J. A. Geukers moest het geduld opbrengen zijn zoveelste interview toe te staan, in ambtskledij nog wel. Het koperen plaatje en de befaamde eerste steen, nog verleden jaar hoofdpersonages in de viering van het 350-jarig stadhuis, deden opnieuw opgeld, nu in verband met het 1250-jarig „bestaan” van de stad. Wegens enorme sneeuwbanken op de weg Wommels-Bolsward, heeft de firma Dijkstra uit Oosterend de autobusdienst Bolsward-Leeuwarden voorlopig ge staakt. vonden, die blijkens de oriëntatie (d.i. het oost-west liggen) afkomstig waren van een Christelijke begrafenis, is het voor de hand liggend, dat ook deze eer ste stenen kerk op zijn beurt gebouwd is over en om een eerder vermoedelijk houten kerkje. De muren zijn wellicht opgetrokken op het toenmalig kerkhof, waar reeds do den waren begraven! Bolsward was in de 13e eeuw reeds zetel van het dekenaat Westergo. Voor het einde van de 13e eeuw sticht ten de paters Franciscanen bij de Sne- kerpoort een klooster, het eerste van deze orde in ons gewest 1280). Het was niet het enige klooster binnen Bolswards muren. De Witheren (Norbertijnen) die sinds 1168 bij Pingjum het klooster Vinia Domini bewoonden, kwamen ongeveer 8 jaar later ook naar Bolsward. (De naam Witherenstraat herinnert er nog aan). Een derde religieuze gemeenschap vormden de z.g. Grauwe Begijnen in het Heilige Geest Klooster, achter het Bolwerk bij de St. Janspoort. De namen Bagijnestraat en Bagijnepost herinneren er nog aan, zoals de naam Kapelstraat aan de Kapel van de H. Geest, eens gebouwd boven de gracht thans tussen Kapelstraat en Broerestraat. Een kerkelijk centrum was Bolsward, hart van Westergo, dus wèl! Maar daar naast was Bolsward voorheen ook Civi tas (H) Anzeatica, Hanzestad, maar hierover een volgende maal. O jongeren schrijven samen een ..boek’" Zaterdagavond is in Den Haag een pocket geschreven door enkele honder den jongeren, onder leiding van auteur Heere Heeresma, vermeldt het „Vrije Volk”. Op de avond, belegd door de Haagse Jazz Sociëteit, kondigde Heeresma aan, dat ieder die daar prijs op stelde, een blad papier kon krijgen om daar zijn gedachten op neer te schrijven. Deze ontboezemingen, die bij voorbeeld zouden kunnen bestaan uit een gedicht, een mop of zelfs een smerige opmer king’, zouden worden geselecteerd en worden uitgegeven door de Bezige Bij. Een deel van de bezoekers wist met ’t papier geen andere raad dan het te verfrommelen, anderen maakten alleen of in samenwerking, notities. Uitgever G. Lubberhuizen had zondag avond nog niets van het resultaat ge hoord of gezien, maar verklaarde, dat hij het idee goed genoeg vond om het zo mogelijk met een uitgave te hono reren. Deze uitgave zou dan zo snel mogelijk moeten plaats vinden. meidienen, dat in inkelde misstap as fan Douwe Kiestra yn it foarige, algemien ófwiisd waerd. Mar it is nou sa net mear. De swolm is ek yn Fryslan iepen- brutsen en it stjonkende focht rint oer gea en lan. It bismoarket alles, mar it moaiste it meast. De sier en it pronkstik fan it libben taest it it djipst oan. Mei smearlappen en labbekakken, mei psy- chopatyske stakkerts wurde geast en sinnen bismoarke. Elk moat mei de kop yn it rioel om de goare stank to rüken, dy’t üt bidoarne libbens opw5.Het. En de man of frou, dy’t him forset tsjin dit vi rus, wurdt troch de hiele ploech hünd as in wraldfrjemde en skynhillige pro leet. Dêroer hawwe wy earnstich en ear lik, greate soarch. De wolfeart mei üs folk net fan de goede, de kristlike wei ófbringe. Dér hearre wy meimekoar noed foar to stean. Lit üs nei de Skrift harkje, nei Paulus’ wurd oan Timotheus: „Wy hawwe neat yn ’e wrald brocht, en kinne der ek neat üt meinimme. Mar as wy fiedsel en tek hawwe, lit üs dér to- freden mei wêze. Dy’t ryk wurde wolle, falie yn forsiking en yn ’e strik, en folie dwaze en skealike bigearten, dy’t de minsken forsmoare yn fordjer en ünder- gong. Mar, dou, o Gods minske, ünt- flechtsje dy dingen en trachtsje nei ge- rjuchtichheit, godsfrgze, leauwe, leafde, forduldigens en sêftmoedigens. Striid de goede striid fan it leauwe, gryp nei it ivige libben, dêrstou ta roppen bist en de goede bilidenis fan dien hast foar fol ie tsjügen!” Hwat hat (jabe Skroar staat - de hoogte is duidelijk zicht baar werd vroeger Oldehove ge noemd. Met enige fantasie kan men aannemen dat hier omstreeks het jaar 200 reeds een soort dorpskern is ont staan. Oudheidkundige vondsten ter plaatse duiden n.l. op bewoning sedert de 2de eeuw, wellicht sedert het begin der jaartelling, een vondst op Groot Ecquard een zelfstandige terp los van Oldehove (nu boerderij Hoekstra achter de ijsbaan) zelfs op bewo ning vóór het begin der jaartelling. Een tweede terpheuvel zien we nu nog in de binnenstad met de top (hoog ste punt) op de kruising Witheren straat-Hoogstraat. Men kan zich de Dijlakker voorstellen als een waterverbinding tussen de twee (waarvan Oldehove in de nieuwe Chr. Landbouwhuishoudschool in het tegen over liggende deel van Bolsward, een wat de naam „Nijenhove” betreft, een speels gevormde pedant kreeg). Wellicht is het een uitloper van de oude Middelzee geweest, waartegen een Dijk is opgeworpen. De naam Dijkstraat her innert hier nog aan. Trouwens ook de plaatsnaam Bolsward wierde terp) spreekt, wat de laatste lettergreep betreft, voor zichzelf. Toen de grachten rond Bolsward werden gegraven (met het oog op de verdediging) had het ste delijk grondgebied binnen de wallen nog veel open terrein, zoals boomgaarden, weiden, akkers. Praktisch alleen langs de binnengrach ten was ook blijkens oude kaarten Bolsward bewoond. Trouwens ook in dit opzicht leven in straatnamen overoude herinneringen aan deze toestand voort, bijv, in de kostelijke naam Bargefenne en die van de Grote en Kleine Kam pen. Uit de eerste eeuwen schriftel(jke bronnen. Bodemvondsten leren veel, al is het ver moeden gewettigd, dat er in de stads terp bij toekomstige graafwerkzaamhe den nog talrijke historische vondsten kunnen worden gedaan. Vondsten, die ineens een bepaald licht werpen op de toestanden van eeuwen her. Zo werd voor enkele maanden op on geveer 3 meter diepte in de stadsterp (Marktstraat) een onderkaak van een herkauwer opgegraven, die bij determi natie van een hert afkomstig bleek te zijn (jachtbuit uit Gaasterland of van dichter bij?). Meest serieus en systematisch is ge graven rond en in de Martinikerk en wel bij de j.I. algehele restauratie. Reeds lang was bekend, dat de huidige Martinikerk niet de oudste was (de Broerekerk is ouder) maar ook niet de oudste ter plaatse. De in de binnenmuur gemetselde St. Maartensteen uit de 14e (of 13e) eeuw, de aanwezigheid van tufstenen fragmenten en een Angelus- klokje uit 1320 wezen hier reeds op. Bij graafwerkzaamheden in de Mar tini vond men binnen de pilaren (die er dus misschien omheen en overheen zijn gebouwd?) de keistenen fundamenten jaar, maar óók 1250 jaar en óók 2000 jaar, al lijkt het wellicht vreemd. Om kort te gaan. In 1455 werd het stadsrecht gecodificeerd, hetgeen, zoals bekend, geschiedde „by rade ende con- cente” van de volksredenaar Pater Jo hannes Brugman. Bolsward was in dit opzicht de eerste. Sneek volgde daarna. Toch mag de nederzetting Bolsward voor 1455 ook gerust met ,stad’ worden aangeduid. Sedert hoelang? Och, het is langzaam zo gegroeid. Wie zal het zeggen? In ieder geval staat het jaartal 715 in de zijmuur van het stadhuis gemetseld. Het jaartal zal wel bij overlevering zijn ontstaan. Een keerpunt is 715 zeker niet geweest, maar vermeldenswaard is het jaartal wel. Maar Bolsward zelf is ouder. In 1613 werd reeds gezegd: ,,’t is seecker, dat het een seer olde stad is”. Evenals zoveel steden en dorpen is Bolsward op een terp ontstaan. Of lie ver nog op minstens 2 terpen, dit zijn door mensen opgeworpen hoogten, die nog heden ten dage zijn te onderschei den. De terp, waarop de Martinikerk

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1