Amerikaanse aanval op Noord-Vietnam Schelde-Rijndebat eerste kamer m De Gaulle hield zijn persconferentie Breedband-affaire deed stof opwaaien 1 1 I J I en Gouden filmpjes us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiin is W VRIJDAG 12 FEBRUARI 1965 104e JAARGANG No. 12 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 2660 of 2335 Contractprijzen op aanvraag te: Nasser boos op Bonn. Rjjnmond-Rotterdam. Met welk doel? nam sioch A 4’ Amerikaanse vliegtuigen htfjben afgelopen zondag militaire installaties in het Zuiden van Noord-Vietnam gebombardeerd. De vliegtuigen waren opgestegen van vliegdekschepen. De aanval werd uitgevoerd als vergelding voor de aanval van de opstandige Vietcong in Zuid-Vietnam op Amerikaanse militaire installaties bij de plaats l’leikoe, waarbij zeven Amerikanen werden gedood en velen gewond. Er heeft deze week een historisch debat in de Eerste Kamer plaats gehad. Het verdrag, dat met België is afgesloten tot het aanleggen van een Schelde-Rijn- verbinding waardoor Antwerpen de lang begeerde aansluiting op de Rijn zal krijgen stond op de agenda. De mogelijkheid tot oplossing van een geschil punt, dat België en Nederland eigenlijk sinds de afscheiding van 1839 verdeeld heeft gehouden, stond daarmee open. Na de eerste wereldoorlog, toen België het oog op Zeeuws-Vlaanderen en een deel van Zuid-Limburg had laten vallen en voor deze annexatiebeweging aan vankelijk gehoor vond bij zijn geallieerde bondgenoten, heeft onze toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, mr. Van Karnebeek, bij wijze van compromis al eens een Antwerpen-Rijnkanaal voorgesteld dit werd eind van de twintiger jaren door de Tweede Kamer aanvaard onder grote tegenzin van Rotterdam, dat zyn haven bedreigd zag. De Eerste Kamer gaf aan die aandrang gehoor. Na felle strjjd stemde zij het Antwerpen-Rijnkanaal af. De Senatoren stonden dit maal dus voor de vraag of zij een beslissing van hun voorgangers moesten herzien. opzetten van de Amerikaanse spier ballen ook wel eens voor hem bedoeld kunnen zijn. Persconferentie van De Gaulle. Een crisis dreigt in de West-Duits- Egyptische betrekkingen. Egypte zal de betrekkingen met Bonn verbreken, Druk druk Skilwyk. Kruidenier Boersma is met de verbouw begonnen van het voormalige pand van loodgietersbedrijf Van der Heide, terwijl ook de bouw van de magazijnen met ga rages van de fa. Bosma aldaar goed vor dert. Het koninginnefeest. „Krijgen we voortaan geen koninginne- of bevrijdingsfeesten?”, vraagt een trou we lezeres. TROTSE TSJOMBE TERUG MET KOFFERTJE-INHOUD omdat de Oranje-commissie haar activi teiten heeft gestaakt. Wat er nu verder gaat gebeuren, wij weten het niet Wie bindt de kat, de bel aan Schone kunsten. Er waren minstreels in Bolsward. Heel bijzondere want ze konden ook snelteke- nen. Gastvrouwe was de N.C.V.B. Hoe zachtkens Varen is soms gevaarlijker dan men denkt. Dit ondervond ook onze verslag gever, die de proefvaart met de draag vleugelboot meemaakte. Maar hij kwam er nog „heelhuids” af. Kleine wensen. Vreugde in de Hid Herostraat, tenminste wat betreft het gedeelte tussen de Secr. Haitsmalaan en de Pater Brugmanstraat Het smalle „groen”-strookje (meestal zwart van de modder) is vervangen door een trottoir. Voor het zover was heeft de jeugd er een mooie zandbak aan gehad. Aan een kleine maar gerechtvaardig de wens van de bewoners is voldaan. Architecten in Verpleeghuis. Het voormalige verpleeghuis „Zonne- hoek” is thans kantoorgebouw geworden van het Architectenbureau Van der Zee, Beyert en Alting. Een rustiger hoekje van onze stad dan aan de drukke Jonge- mastraat. Jarige. Uit alle delen van Nederland komen re acties betreffende het 1250 jarig „be staan” van Bolsward. Dit moet gevierd worden, vindt men. Hartelijk dank. De Hartwerder toneelclub werd aange naam verrast door toezending van een oranjekoek met als opschrift „Simmer- twirre”. De onbekende gever zal waar schijnlijk zijn dankbaarheid hebben wil len betonen voor de prachtige opvoering van het stuk „Simmertwirre” door de club op 29 januari j.l. It is yn ’t hüs alliiel fordraeid As ’t hoantsje swijt en ’t hintsje kraeit Adv.: Bij het overlijden van mijn brave echtgenoot, was de buitengewone be langstelling groot. Voor al deze bewijzen vol eenheid van klank. Breng ik aan mijn vrienden en kennissen mijn dank. 40 Britse en 8 Franse aëroplans hebben bommen geworpen op Ostende en Zee- brugge. Het resultaat was zeer bevredi gend. Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 2e week februari 1915 Leopoldstad: Bij zijn terugkeer in de Kongolese hoofdstad toonde een trot se premier Tsjombe het koffertje, be vattende de nieuwe financiële over eenkomsten met België, aan een ie der, die het maar wilde zien llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Adver.entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief ’n prachtig door fa. Brandsma verzorgd bloemstuk als Valentijnhulde voor alles wat zij heeft gedaan op organisatorisch gebied, o.a. als vice-voorzitster van de afdeling Franeker, Harlingen en Dron- rijp van de Kath. Ned. Boerinnebond en als voorz. van de Kring Friesland en la ter vice-voorzitster en zelfs landelijk voorzitster van deze bond. „Het was wel een drukke, maar een prettige tijd en ik heb veel fijne mensen ontmoet”, aldus mevr. Witteveen, die het nu wat rustiger aan doet. wanneer West-Duitsland wapenen aan Israël blijft leveren. De Egyptische so cialistische Unie, de voornaamste Egyp tische partij, onderdeel van het een heidsfront, heeft hierop aangedrongen. Volgens een Egyptisch blad heeft West- Duitsland Israël ongeveer 300 kanon nen, 15 hefschroefvliegtuigen, 24 mili taire transporttoestellen, 48 bommen werpers, 200 tanks en 200 pantserwa gens, zes torpedoboten en twee duikbo ten 'geleverd. Nasser probeert Bonn te chanteren door te flirten met Oost-Duitsland, welks premier Ulbricht in Kaïro verwacht wordt. Er is niets wat Bonn zo vreest als erkenning door steeds meer staten Zuiderzeegronden. Ontstemming bestond, zowel bij de p.v.d.a- als bij de k.v.p.-senatoren, over het feit, dat de regering de volksverte genwoordiging niet vooraf had ingelicht over de afstoting van staatsbezit in de Breedbandaffaire. Ter verontschuldiging voerde minister Witteveen aan, dat in de vorige re geringsperiode de meerderheid der se natoren accoord was gegaan met het algemeen beginselbesluit tot verminde ring van het staatsbezit. Op zich zelf was dit juist: maar men kan het ergens principieel over eens zijn en toch van mening verschillen over de praktische toepassing van het beginsel. Zo twijfelde tijdens hetzelfde debat de anti-revolutionaire oud-minister Zijlstra sterk aan de wenselijkheid van de ver koop van gronden in de IJsselmeerpol- der. Hij achtte ’t peil der grondprijzen nog niet voldoende gestabiliseerd. Toen dit onderwerp later in de Tweede Kamer ter sprake kwam, bleek er twij fel te bestaan of zelfs hij de huidige, toch al flink gestegen prijzen, zich wel voldoende gegadigden zullen aanmelden. Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur (05157) Even leefde de schrik op in de wereld, dat de Amerikanen deze aanval van de Vietcong als voorwendsel zouden ge bruiken om de oorlog naar het noorden over te brengen. Vooral in militaire kring wordt een dergelijke stap gepro pageerd als belangrijkste middel om een einde aan de oorlog te maken. Maar al spoedig bleek, dat de Amerikaanse re gering niet was afgeweken van het standpunt van haar voornaamste woord voerders. Dezen hebben steeds betoogd, dat een uitbreiding van de oorlog naar het noorden zinloos was, omdat daarmede de oorlog in het zuiden nog niet werd gewonnen en omdat men grote kans liep inmenging van de Chinezen uit te lok ken. De oorlog moet in het zuiden worden gewonnen door een politieke vernieu wing, waardoor de regering de sympa thie en de medewerking van de bevol king kan verwerven, zo betoogde men. De aanval ging dan ook gepaard van mededelingen aan Rusland en de Vei ligheidsraad, dat het een vergelding was tegen de voortdurende infiltratie van Noordvietnamezen in Zuid-Vietnam die de Vietcong steun en leiding geven. Al zijn de reacties uit de communisti sche wereld natuurlijk uiterst fel en al spreekt men van een buitengewoon ern stige daad van agressie, men krijgt toch de indruk, dat de communisten de aanval niet hebben opgevat als een uit daging, die tenslotte tot een grote oor log zou kunnen leiden. van Oost-Duitsland, want Bonn maakt er aanspraak op geheel Duitsland te vertegenwoordigen. Het is niet uitge sloten, dat Nasser deze actie onder neemt op instignatie van Rusland, dat wat meer internationale erkenning van Oost-Duitsland zou wensen. Tenslotte valt te melden, dat België en de Kongo hun financiële geschillen nu geregeld hebben. De Kongo wordt nu eigenaar van het totale aandeel van de staat in de Kongolese maatschappijen. Dat houdt in, dat de Kongo gaat be schikken over de controle op bedrijven in land- en mijnbouw en transport. De overeenkomst wordt beschouwd als een grote overwinning van Tsjombe. Belastingen. Nog een tweede belangrijk punt stond ter beslissing bij de senatoren. Tegelijk met hun Algemene Financiële Beschou wingen hadden zij vorige week gede batteerd over de wenselijkheid en mogelijkheid van de belastingver laging van f 1 miljard. Het was toen al duidelijk, dat de be lastingverlaging de steun van een meerderheid der senatoren zou krijgen. Maar de p.v.d.a.-fractie aarzelde bij monde van ir. Vos nog. In de Tweede Kamer heeft de p.v.d.a. voorgestemd en op zich zelf vonden de socialistische senatoren de verlaging van de belas tingvrije voet ook wel gewenst. Zij vreesden echter, dat door de verla ging tal van openbare voorzieningen in het gedrang zouden komen. Ook twij felden zij of de belastingverlaging wel op ’n conjunctureel gewenst ogenblik plaats had. In dit opzicht was ir. Vos beslist minder optimistisch dan minis ter Witteveen, die de senatoren voor hield, dat het tekort op de betalings balans in 1964 minder hoog was dan werd gevreesd. Als de loonbeweging beperkt blijft, dacht hij, dat het nog wel zou meevallen in 1965. Na die ver klaring verlangde de p.v.d.a.-fractie ’n week bedenktijd. Het socialistisch beraad leidde er ten slotte toe, dat een meerderheid van 19 socialistische senatoren tegen de belas tingverlaging stemde en slechts een 5- tal voor stemden. Aangezien de rege ringspartijen en bloc achter de voor stellen stonden, werden deze met ruime meerderheid (45-22) toch aanvaard. Daarbij stemde de p.s.p. tegen en de c.p.n. onder grote hilariteit, tenslotte toch voor de belastingverlaging. Zullen de Amerikanen met hun aanval hun doel bereiken en wat is eigenlijk hun doel geweest? Het voornaamste doel is ongetwijfeld geweest het pres tige niet te verliezen na de onverhoed se aanval op het Amerikaanse kampe ment, het prestige in de Aziatische, maar ook in de Amerikaanse ogen. Deze aanval heeft ongetwijfeld ook ten doel gehad kritiek in eigen gelederen de mond te snoeren. Verder wil Amerika aangeven, dat het niet met zich laat sollen, maar dat bespoedigt het einde van de oorlog in Zuid-Vietnam nog niet.. Het geeft alleen aan, dat het Amerikaanse verzet hardnekkig zal blijven en misschien is deze demonstra tie van hardnekkigheid wel bedoeld om een beter uitgangspunt te hebben, wan neer het toch eens van de onvermijde lijke onderhandelingen zal komen. Op het ogenblik van de aanval vertoef de Kosigin, de Russische premier, in Hanoi, de hoofdstad van Noord-Viet nam. Kosigin heeft Hanoi steun toege zegd voor de verdediging tegen agres sie. Men neemt echter aan, dat het niet in Ruslands belang is, wanneer de oor log een uitbreiding zou ondergaan, om dat Hanoi dan zou moeten terugvallen op massale hulp van de Chinezen, ter wijl het Kosigin er meer om te doen is de Russische invloed ten koste van de Chinese te herstellen. Men neemt eerder aan, dat hij een bemiddelende taak prefereert. In dat verband zou het naar de Maasstad zal gaan, hoe moei lijk hem dit-nu er net een Techni sche Hogeschool in zijn stad is verrezen ook zal vallen. Het kabinet-Marijnen beziet de Rotter damse benoeming in samenhang met een zestal andere vacatures. Reeds is beslist, dat in Gouda de anti-revolutio naire wethouder van Den Haag, mr. Van Reenen, zal worden benoemd. In Leiden staat de benoeming van de liberale bur gemeester van Haarlemmermeer, Van Willigen, vast. Voor Delft wordt ge dacht aan een Christelijk-Historische burgemeester, zoals bijvoorbeeld mr. Van Ravesloot uit Almelo. Voor Dordrecht en Schiedam staan weer leden van de p.v.d.a. op de nomi natie; als Schiedam, zoals wordt ver wacht de Groningse gedeputeerde, mr. Roelfsema tot burgemeester zou krijgen, betekent dat een verlies voor de k.v.p., tot welke politieke partij de afgetreden burgemeester Beek behoorde. Maar de k.v.p. zal daarover een compensatie vin den in de benoeming van het voorzit terschap van de Rijnmond-Raad, het overkoepelend orgaan, dat Roterdam en zijn randgemeenten tot de Poort van Europa zal moeten maken. Vorige week heeft president De Gaulle zijn halfjaarlijkse persconferentie ge houden, die in .feite drie punten bevat- de hereniging van Duitsland, de herziening van de Ver. Naties en de terugkeer tot de gouden standaard. Scherpe reacties hebben hem er toe ge bracht zijn woorden enigszins verzacht te doen uitleggen, maar de teneur er van veranderde daardoor niet. En die teneur was voornamelijk anti-Ameri- kaans. De Duitse hereniging was een zaak van Europa, kon eigenlijk alleen worden opgelost in een Europa van de Atlantische Oceaan tot de Oeral, wan neer de Russische satellieten weer een eigen rol konden spelen en er geen zorgen meer zouden bestaan over Duitslands grenzen. Maar wanneer hij zegt, dat het een Europese zaak is, dan wenst hij daarbij de Amerikanen uit te schakelen, ook al heeft een woordvoerder een wat verzachtende in terpretatie gegeven. Met de Ver. Naties was het sinds Korea de verkeerde kant opgegaan. Toen is er namelijk op Amerikaans voorstel voor stel een resolutie aangenomen, die het mogelijk, maakte, dat de Algemene Ver gadering buiten het veto van de Veilig heidsraad om besluiten zou nemen. Dit wilde De Gaulle ongedaan maken: het vetorecht van de Grote Vijf moest onbelemmerd hersteld worden. Boven dien zou de zetel van China door Peking ingenomen moeten worden. Om de zaak te regelen stelde De Gaulle een confe- tentie van deze Grote Vijf (Amerika, Rusland, Engeland, Frankrijk en Chi na) voor. Amerika wenst Tsjiang op Formosa nog niet op te geven, zodat er wel niet veel van zal komen. Tenslotte bepleitte De Gaulle afschaf fing van de goudwisselstandaard en een terugkeer tot de gouden standaard. De goudwisselstandaard wil zeggen, dat in het internationale betalingsverkeer niet alleen goud, maar ook ponden en dol lars geaccepteerd worden, die vrijelijk in goud inwisselbaar zijn. Ten tijde van de gouden standaard was de hoeveel heid goud de basis van het handelsver keer, doch toen de omstandigheden van crisis en oorlog het goud in overheer sende mate in Amerika hadden gecon centreerd, was er een nieuwe basis no dig, wilde de kredietverstrekking, waar van de handel nu eenmaal afhankelijk is, mogelijk zijn. Toen is men tot de goudwisselstandaard gekomen. De Gaulle vindt het voor het zich her steld hebbende Europa, dat weer een behoorlijke goudvoorraad bezit, onterend van de dollar afhankelijk te zijn. Bovendien vreest De Gaulle, dat de overheersende positie van de dollar Amerikaanse investeringen in het bui tenland en met name in Europa in de hand werkt en dat wil hij voornamelijk om politieke redenen, tegengaan. Van huis uit echte boerin. Ze is van huis uit een echte boerin, zo schrijft het damesblad „Beatrijs” over mevr. R. WitteveenHiemstra, thans Dit is voor ons moeilijk te beantwoorden aan de Turfmarkt te Bolsward. Zij kr eeg De beslissing werd in zoverre vereen voudigd, doordat vanuit Rotterdam geen agitatie tegen het nieuwe plan werd gevoerd. De huidige burgemeester Van Walsum heeft integendeel een be langrijk aandeel gehad in de opheffing van de vroegere tegenstellingen. Eind van deze maand gaat de Rotter damse burgervader met pensioen. En Den Haag gonst van de geruchten, wie hem zal opvolgen. Het is duidelijk, dat het kabinet-Marijnen de benoeming had toegedacht aan een lid van de p.v.d.a.- die in de gemeenteraad immers over de absolute meerderheid beschikt. Na oud-staatssecretaris v. d. Beugel, heeft echter ook het Kamerlid Berger voor deze functie bedankt. Deze gaf als „Noorderling” er blijkbaar de voor keur aan de burgemeestersloopbaan in Groningen, waar burgemeester Tuin op punt van vertrek staat, te beginnen. Thans bestaat de verwachting, dat bur gemeester Thomassen van Enschede Wij starten. Hier is dan ons eerste „Hark en Sjoch- rubriekje”. Ziet of het naar uw smaak is wat wij alzo met uw hulp bijeen- ge„harkt” hebben. Bols wards Nieuwsblat Koud Heamiel. Krijgt Bolsward dit jaar ook weer Hi- malaye feesten? Aldus in een brief aan de WAC. Hark en Sjoch. is hiermede aan het einde van z’n eerste latijn. Wie klimt in de tekenpen om een aardig „kopje” voor dit rubriekje te ont werpen? De fraaie gevelversiering naar de ingang van „Aylva-State”, zojuist door burgemeester A. Oosterhoff onthuld. Naast burg. Oosterhoff de ontwerpster mej. Marijke Visser. Rechts de heer D. Deinum, die assisteerde Hwat hat Qabe Skroar is «•mi ■■iisiis. A 2

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1