Bolsward de middeleeuwen m r fcu U irwi l y 1 roar e „Landelijk maar niet rustig VW 9 4 iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiM Fan de Mar liny Loer Inval iden- Zilveren filmpjes Vietnam sportvereniging in Sneek? Nederlander Ard Selienk derde in Oslo B -a i i F R t w IB 1$ it l STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND f IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH SPEELGOEDBEURS IN NEURENBERG i 1 j'l11 I DINSDAG 16 FEBRUARI 1965 104e JAARGANG No. 13 Bolswards Nieuwsblai Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 2660 of 2335 Contractprijzen op aanvraag Wymbritseradeel. Hwat hal van Dreigend kolengebrek te Groningen Mei Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Tussen Lemmer en Urk wordt druk ge reden. Friesland voor Finland. Buscollecte in de Finlandweek. De Finnen vechten finnig, zei hij tegen mij. Ik vroeg daarop: En wat doe jij? De heer Blokzijl, dagbladcorrespondent te Berlijn had een langdurig onderhoud met Göbbels. Marktbericht Sneek: 1171 melke- en kalve koeien f 110245, 564 vette koeien f 130285 130 stieren f 60360 Heeringa’s Schrikkelbal wordt gehouden op 29 februari a.s. in de foyer van Ami- citia. In ’t Vleespaleis 1 pond hard Fries ge rookt spek f 0,50, 3 pond magere run derlappen f 1,10; 3 pond varkensworst f 0,95; 4 pond rundergehakt f 1,Fijne kalf slappen per pond f 0,35; Fijne lever worst met spek per pond f 0,20. v.h. E. Bolta, Gr. Dijlakker 47, Bolsward. soe doe leaud hawwe, dat sa’n forrizenis yn koarte jierren mooglik wie. Dat bliuwt in wünder. It hat eigenskip op dit stuit de eagen gean to litten oer üs folksbistean en it sil oan dit soarte fan publikaesjes grif net üntbrekke. Wy wolle hjir yn inkelde artikels bisykje in oersjuch to jaen fan de situaesje, sa’t dy him yn de lanbou üntjown hat, omt de mooglikheit bistiet, dat har posysje in bytsje üt it each for- lern rekket. Grif, ek de lanbou hat diel ütmakke fan de forbetteringen, dy’t it bidriuwslibben yn it miene meimakke hat, mar dochs is der hiel hwat skaed tusken it Ijocht, al binne wy bliid mei de Ijochtsiden, dy’t dizze tweintich jier üs brocht hawwe. De bilangrykste foarütgong, dy’t de lan bou makke hat, leit yn de omstannich- heit, dat de lanbou net mear büten it so- siael-steatkundige libben stiet, sa as yn it foarige, mar dat hja dêryn opnomd is. Nei de oannimming fan de Pachtwet yn 1937/’38 is dit it wichtichste punt. De si tuaesje yn de Lanbou is nou in bilang- ryk underdid fan elts regearingsbileid en de feiten wize üt, dat yn de measte nei-oarlogse jierren de bigreating fan Lanbou ien fan de sintrale ünderwurpen wie, hwert regearing en keamers harren mei ynlieten. De oarloch hie regearing en folk wer ris tige düdlik makke, dat in eigen lanbou ünmisber wie foar it folksbistean en dat hja dizze bidriuws- tüke ünmooglik misse koe. Hja hat dêr- by kear op kear de ütspraek dien, dat it soasiael en ekonomysk forantwurde bi- driuw yn de lanbou in reedlik bistean garandeerd waerd. tijd, dat de Hanze haar betekenis vrijwel had verloren en Bolsward een heel eind op weg was om een rustige en welvaren de landstad te worden. Vermeldingen bij sommige schrijvers, als zou de stad al in 1422 tot het verbond van Hanzesteden zijn toegetreden, worden door geen enkel origineel geschrift bevestigd. Ook nadat de zee ver van de stad was verwijderd, woonden er naast boeren en ambachtslieden nog verscheidene groot- en kleinschippers. Niet ieder van hen werd zomaar als volwaardig burger aan vaard. Minstens een jaar lang moest hij binnen de stad gevestigd zijn geweest, aleer hij tegen betaling het burgerschap kon winnen. Na de eed op het stadboek te hebben gezworen, viel een Fries dan nog het voorrecht ten deel slechts de helft behoeven te betalen van het bedrag dat een „Duytske” (waaronder praktisch iedere niet-Fries werd gerekend) ver schuldigd was. Een enkele maal werd de gegadigde, na gewogen te zijn, te licht bevonden en kon dan zijn verblijf tegen een zekere vergoeding jaar na jaar rek ken. Behalve rechten, had de burger ook zijn plichten. Zodra hij op de hoorn hoorde blazen diende hij zich met bekwame spoed „mit sijn beste harnasch” bij de stedelijke De wei fan ’e plicht Iiket hurder as er I* de wei fan it plesier is hurder as it iiket 3e week februari 1940 Advsi.entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Wollen garens. Knotten van 100 gr. voor 57 cent. Het Tricothuis, B. Wobma, Hoogstraat 24. Kerkvoogden en notabelen van de St. Martinikerk te Bolsward komen met een plan tot algehele restauratie. Neurenberg: van 14-19 februari wordt de 16de internationale speelgoedbeurs gehouden, waaraan door 1061 firma’s wordt deelgenomen. Foto boven: een Porsche model van 58 cm lengte, dat radiografisch bediend kan worden. Foto onder: De pop „Barbie” met een complete garderobe, zoals zomer- en wlnter- kleding, cocktail- en avondjaponnen, lingerie, schoeisel, etc. Prijs ongeveer duizend gulden Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur (05157) forsekerings en de kredytkoöperaesjes hawwe har omset en outillaezje hast al- hiel fornijd en forgreate. Yn Fryslan tin- ke wy dêrby oan de suvelyndustry ek dy fan de maetskippij fabriken de sterke opbloei fan de Kondinsfabryk, de Frico en de Suvelbank en de nije, folie mear service biedende, boerelienbanken. Ek yn de oankeap-sektor is folie for- bettere en troch gearwurking sterker wurden. Organisatorysk is ek de foarljochting yn krêft tanaem. De ynfiering fan it as- sistinten-stelsel en dêrnei de foarming fan speciale assistinten foar bipaelde bi- driuwsünderdielen is in sukses. Net it minst omt dizze jonge mannen dei oan del op it boerehiem dwaende binne en in skat fan praktyske erfaring forwurkje by har foarljochtsjend wurk. De oan- stelling fan agrarysk sosiale deskundi gen hjirby is ek in winstpunt fan dizze tiid. As seisde winstpunt meije wy neame de bilangrike forbettering fan it lanbou- ünderwiis, dat de léste jierren bysünder by de Legere Lünbouskoallen pleats foun hat. It part-time ünderwiis waerd for- oare yn folsleine leswiken, de gebouwen en learmiddels modern en rynsk for- skaft, it ünderwiis yn praktykfakken yn- fierd mei melkersünderwiis machine- en motoarekennis, féteeltpraktyk en greide- praktyk yn it programma opnomd, wylst de algemiene foarming troch ütwreiding fan lesuren en it opnimmen fan wiskun de, Ingelsk, muzyk en tekenjen sterk stimuleard waerd. Ek by it middelbier lünbou-ünderwiis is men mei de forbette ring drok dwaende. Tj. de J. Vietnam, een Aziatisch land Is al sinds lang geteisterd Door een zelf ontstoken binnenbrand Waar niemand iets uit wijs werd De brand kon blijkbaar niet gestuit Het bleef er woelig gisten Verbittering in Noord en Zuid Beide als afgesplitste. In Vietnam is het burgerleed Zeker nog niet geleden Want nu staan er .helpers’ gereed Twee grote mogendheden, Men kan het dan in zo’n geval Wel min of meer verwachten Een verscheurd land wordt de speelbal Van politieke machten. Vietnam, staat nu in ’t nieuws centraal Amerika’s vergelding, Rusland ook heftig en brutaal Eerste waarschuwingsmelding. China toont de gebalde vuist Wij die van verre staren Voelen, de heksenketel bruist. Vol dodelijke gevaren. Vietnam, een Aziatisch land. Hoe zal de wind hier draaien? Reeds vaker ging een binnenbrand Overslaan, hoog oplaaien. De wereld toont zich niet gerust Zal er een kruitvat springen? Of gelukt het saam doelbewust De vuurhaard te bedwingen? Kom, opperbrandweercommandant, De wereld wacht op u, Oe Thant. PIET jier sa faek en sa folie herhelle, dat wy keapkoöperaesjes en lyksa de Onderlinge sizze kinne, dat sünt de oarloch de lan bou opnomd is yn de soasiale sfear fan it hiele folk. As hja har wurk goed docht sil hja mei de oare bidriuwstüken ek oan deselde tafel ite en op gelykwear- dige wize bihannele wurde. Dizze nije situaesje is in winstpunt fan fundamentele bitsjutting en wurdt yn bi- langrykheit troch gjin inkelde materiële foarütgong oerskade. Wy litte foar in momint de fraech rêste, oft de ütfiering fan dit prinsyp korrekt west is en de mjitte altyd doogde, mar it bigjinsel is foar de emansipaesje fan de agrariërs in gouden frucht oan de beam fan de nei-oarlogse tiid. Tagelyk meije wy as winstpunt boeke de greate opbloei en Ontwikkeling fan de tünbou. Alhoewol hjir gjin finansjele stipe bean waerd en allinnich organisa torysk troch teeltforgunnings en festi- gingseasken foar bipaelde ünderdielen yngrypt waerd, is de tünbou, sawol yn omfang as outillaezje sterk foarütgien. Yn dizze hoeke fornimme wy der it measte net fan, mar yn it Westen en Suden safolleste mear. Organisatorysk is ek folie dien troch de produktskippen, dy’t as fertikale orga nen fan it Lanbouskip, de produksje en de eksport lieden hawwe en safolle mooglik harres dien hawwe om priisfal en oerproduksje foar to kommen. It feit, dat der folie agrariërs binne dy’t hjir net it measte fan witte, docht gjin öfbreuk oan har bitsjutting, al moatte wy dy On kunde bitreure. In fjirde winstpunt meije wy neame oan- geande de lanboukoöperaesjes op alle ge- biet. Sawol de suvelfabriken as de oan- de vuurzee. Verschillende keren werd overheid te melden en daar maar af te wachten, wat er van hem gevraagd zou worden. Bij het uitbreken van brand rustte op hem eveneens de verplichting om zo spoedig mogelijk te hulp te snel len. Geroep en geklep met de raadhuis- klok waren de gebruikelijke middelen om de burgerij te alarmeren. Overbodig wa ren deze en andere veiligheidsmaatrege len zeer zeker niet. Vergeleken bij de moderne monsterachtige brandspuiten en waterkanonnen, doen de middeleeuwse brandbestrijdingsmiddelen wel bijzonder primitief aan. In Bolsward waren er in het geheel slechts zestien brandladders, acht brandhaken en een aantal leren em mers „om vrese des brandes” aanwezig. Met deze geringe materialen stond men dikwijls volkomen machteloos tegenover Bolsward een gémakkelijke prooi der vlammen. Honderdzesendertig huizen verkoolden tijdens een enorme brand, die in 1336 de stad teisterde, terwijl in 1475 Ulbet Leidekker moedwillig een kata- strophe bereidde, door op enkele plaat sen huizen in brand te steken. Wegens de gebrekkige blusmethoden had zijn wandaad succes en gingen tweehonderd woningen door het vuur verloren. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Nadat vorig jaar naast de al zes jaar bestaande club in Leeuwarden ook in Heerenveen en in Drachten ’n invalide- sportclub was opgericht, werd nu ge tracht in Sneek één te krijger. Wethou der H. W. Fijlstra, die als contactman optreedt, en tot wie men zich ook om inlichtingen kan wenden (zijn adres is Grootzand 49), heeft al een 12-tal licha melijk gehandicapten op het oog die lid zouden kunnen worden en mogelijk zijn er in de omgeving ook nog wel minder- validen die daarvoor in aanmerking ko men. Er zal zo spoedig mogelijk een werk comité worden gevormd teneinde zo mo gelijk binnen korte tijd tot oprichting te kunnen overgaan. Dinsdagavond werd in hotel Bonnema reeds een voorbespreking gehouden, waarbij de heer J. de Vries, de zeer ac tieve voorzitter van „Door Ontspanning Valide” (D.O.V.) te Leeuwarden, het e.e.a. over sport voor invaliden en hun organisatie vertelde. Voor het eerst sedert 1937 is er weer een. Noor in Oslo wereldkampioen ge worden. Het is de 27-jarige elektricien Per Ivar Moe uit Lillehammer. In de late namiddag kwam eerst Ard Schenk aan bod tegen de Hongaar Mi- kaly Martos. De omstandigheden waren toen al wat slechter geworden, maar toch zeer redelijk. De lange boerenzoon uit Anna Paulowna, die met zijn lengte van 1,90 meter en zijn gewicht van 86 kilo natuurlijk een heel andere stijl rijdt dan Verkerk, overtrof alles wat hij tot dusver op de vijf kilometer had gepres teerd. Hij reed de zeer fraaie tijd van 7.46,4. Twee ritten later kwam Rudi Liebrechts in de baan en toen was het plotseling allemaal anders. Toen wapperden de vlaggen, die de hele dag slap hadden gehangen, in een fel koude wind en het geen denken Dino de Laurentis, prinses Soraya en Alberto Sordi (vlnr) gefotografeerd bij hun aankomst aan het „nieuwe theater” in Milaan, waar donderdag de film met prinses Soraya in première is gegaan NEI TWEINTICH JIER (1) inkelde moannen sille rounom yn üs lan feestlike bitinkings halden wurde omt it dan tweintich jier lyn is, dat üs lan üt ünderdrukking, hünger en illinde, troch Amearikanen, Canadezen en In- gelsken forlost waerd. Dér is ek alle re den ta, net it minst foar al dejingen oer, hwaens libben offere waerd yn de striid foar frijdom en rjucht. Har dea wie üs libben en frijdom! Yn dizze tweintich jier is üt lan plat- slein en fan alles biróve, op in fantas- tyske wize ta greate wolstan komd. Nimmen, dy’t yn 1945 de forsleine Düts- ke soldaten ,der Weg zurück’ gean seach Dizze forklearring is yn dizze tweintich Oude plattegronden tonen duidelijk, dat er héél wat onbebouwde grond in de vorm van akkers, weide en boomgaar den beschikbaar was voor tuinbouw en vetweiderij. Zo kon gedurende vele jaren tot diep in de negentiende eeuw noodza kelijke uitbreiding van woonruimte wor den opgevangen binnen de stedelijke be grenzing van 't water. Schots en scheef waren huizen en schuren vaak dooreen gebouwd, zodat soms de meest ingewik kelde situaties ontstonden. Procedures over eigen en andermans recht op lapjes grond, stegen en putten of over onder houdsplicht van wallen, wegen en „pos ten” (gemetselde bruggen of „pijpen”) waren aan de orde van de dag. Mestvaalten en afvalputten bij ieders woning en rondscharrelend kleinvee langs de nauwelijks of slecht geplaveide straten completeerden het beeld, dat ons min of meer chaotisch aandoet. „Lan delijk, maar niet rustig” noemt Romein onze Middeleeuwse steden. „In de nauwe straten werd het verkeer gauw druk, te meer, omdat kooplui hun waren op straat uitstalden, handwerkers een deel van de straat of van de gracht tot hun in het voorhuis gevestigde werkplaats rekenden en er gewoonlijk het meest ru moerige, morsige of geuren verspreiden de deel van hun arbeid verrichtten.” Daarom ging men er al gauw toe over om bepaalde stadsgedeelten meer bruik baar te maken voor voetgangers, wagens en karren. Door demping van het water in een stuk van de Broerestraat bij de Snekerpoort, kreeg men reeds vóór 1616 een verbrede toegangsweg naar 't stads centrum. Dat was wel nodig, daar Bols ward zich geleidelijk begon te ontwikke len tot een marktplaats voor wijde om geving. Haar ligging was ongetwijfeld gunstig. In de vroegste eeuwen aan of dichtbij de Middelzee, later, toen de diepe zee-in- ham allengs terugweek, toch altijd nog met uitstekende verbindingen over Wor kum en Makkum, waarvan de laatste plaats zo nu en dan zelfs als „haven” van Bolsward wordt aangegeven. Bolswards bloei moet echter niet worden gezocht in een buitenlandse handel van formidabele afmetingen noch in haar Hanze-lidmaatschap, ook al onderhield zij belangrijke overzeese relaties vooral met Baltische en Skandinavische landen. Gaarne en bij velerlei gelegenheden heeft Bolsward zich met het Hanze-etiket ge sierd, steeds meer naarmate haar buiten landse handel terugliep. We zien dan op kaarten, prenten en charters het „Civi- tas (H)Anzeatica” verschijnen. Het is met dit handelsmerk, dat blijk baar de Hanzetraditie levendig moest houden, een beetje een vreemde geschie denis. Hoe verder men in het gemeente archief teruggaat, dus naar de tijd, dat het Hanzeverbond nog in volle fleur was, des te minder tekenen wijzen op deze vermeende, aloude waardigheid Bolsward. Slechts één authentiek stuk uit het jaar 1549 erkent de stad als zo danig. Deze verklaring, dat Bolsward vanouds tot de Hanze heeft behoord en rechten kan doen gelden, werd niet op gesteld door een voltallige vergadering, doch door ’t zogenaamde Keulse Derde deel. Er valt alleen maar te gissen naar de motieven, die de Bolswarder magi straat er toe hebben bewogen om een dergelijk bewijsstuk aan te vragen in een Vertelden we een vorige maal iets over het ontstaan van Bolsward dit in ver band met de 1250e „verjaardag”, ditmaal nog iets over enige aspecten van het Middeleeuwse Bolsward, voor de beschrijving waartoe wij het kostelijke boekje van de heer W. H. Kelkes „Ouderdom met gratie”, dat wij een ieder van harte aanbevelen, op de voet volgen. De aanwezigheid van kerken, kloosters en kapellen, de omheining van grachten en muren (later wallen), de poorten en adellijke hui zen deden de Bolswarder wel beseffen, dat hij behoorde tot de grotere gemeen schap van de stad. Van sommige burgers verschilde het dagelijks bestaan niet wezenlijk van dat der omwonende dorpelingen en andere plattelanders. Ondanks de borstweringen bestond er geen nadrukkelijke scheiding tussen Bolsward en haar omgeving. Boerenhoeven, schuren en vee gaven ook aan de stad een lande lijk karakter. vlaggen, die de hele dag slap gehangen, in een fel koude win sneeuwde fijntjes. Er was g meer aan dat Rudi Liebrechts in de buurt van de eersten zou kunnen ko men. Met de hem eigen grote regelmaat reed hij rondjes van 37, maar het werd ten slotte 38 en 39. En hij mocht met zijn 7.51,9 nog blij zijn dat hij in het eindklassement kwam. En dat was wel een beetje triest voor een rijder die men tevoren bij de favorieten had gerang schikt. Rudie Liebrechts kwam er met 2.09 vlak bij. Jonny Nilson kon tegen dit geweld niet op. Hij reed tegen Verkerk zwak, maar Verkerk nog veel zwakker. De Puttershoeker permitteerde zich een paar formidabele misslagen en eindigde in 2.14. Jonny deed er 2.11,8 over en daar Antson op 2.09,8 eindigde, waren de Zweedse papieren plotseling zeer sterk gedaald. f M

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1