Geen carnaval voor Er wordt in Vietnam nu terughoudendheid betracht kabinet-Marijnen hark sjoch Koekoek wees onderwijzeres de deur Bonn is gezwicht voor Nasser en II Anton - Samson Vreemde taal Gouden filmpjes Veel huwelijken in ’64 IIIIIIIIIlIlHlllllllllllilllllllllllllllllllllllill J Voor zeven kinderen 104e JAARGANG No. 14 VRIJDAG 19 FEBRUARI 1965 Ü3 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Wymbritseradeel. 4. us hioed p to sizzen U •I Bolswart Nieuwsma Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Sharif. Koekoek. PIET Bonn gezwicht. Brabant. Televisie. In Baarderadeel bloeit reeds de hazelaar. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Ds. £4 .'r- Advzi .entieprijs; 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 2-40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro R87926 Trouwens, het kabinet had andere zor gen aan het hoofd. Dinsdag stond in de eerste Kamer de begroting van algemene zaken ter discussie en de senatoren had den doen blijken, dat zij daarbij moeilij ke vragen, zoals de waarneming van ’t koninklijk gezag bij afwezigheid van het staatshoofd in het buitenland, het vlaggen voor prinses Irene, de vervan ging van minister-president Marijnen door minister Luns bij de begrafenis van Churchill e.d. ter sprake wilde brengen. Daarbij speelde dus telkens het repre sentatief optreden van de Nederlandse regering een rol: komt het buitenlands beleid voor verantwoordelijkheid van de minister v. buitenlandse zaken of wordt het door het kabinet als geheel bepaald en is de uitvoering daarvan alleen aan de minister van buitenlandse zaken toe vertrouwd In elk geval bestond er geen twijfel, dat het op minister Luns’ weg lag om de Indonesische zaakgelastigde Sharif, die na kort geleden getrouwd te zijn ons land binnenkort zal verlaten, ophelde ring te vragen over de dood van de Ne derlandse pastoor J. Smit bij Merauke op West-Irian (of te wel Nieuw-Guinea). Deze zou, volgens persberichten, gedood zijn omdat hij de Republiek Indonesia zou hebben „beledigd”. Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) vast. Wat dit betreft zijn de kansen op voortbestaan voor het radioschip Vero nica op den duur niet groot. Zomer in februari? Neen, neen, ha gel, storm en sneeuw zult u zeggen. Toch niet, er is een zomeridylle te verwachten, al moet u nog even ge duld hebben, nl tot de 27e van sprok kelmaand (die romantische naam zal overigens wel in onbruik geraken met al dat aardgas). Hoge bomen vangen veel wind, hoge borden doen dat ook. Door de storm sneuvelde er een tussen Zurich en Harlingen. Afijn, beter een bord dan de dijk. Ik wou een hond kopen; kun je me ook even honderd gulden lenen, vroeg vorige week iemand aan ieder, die hij maar enigszins kende in Hartwerd en omgeving. Men vermoedt, dat de koper echter niet over genoeg con tanten beschikte en dat hij links leen de, om rechts het de vorige dag ge leende geld terug te kunnen geven. En toch komt de abri al is het dan na lang wachten. Nu de sneeuwstormen zijn uitgewoed en de hevigste kou voorbij is is men begonnen met het weggraven van het plantsoentje bij de oude tramhalte. Hier komt een schuilhut. Kinkelekink ging het te Bolsward. Meer dan 13000 exemplaren van de nieuwe Friese Roman „Kinke” kwa men er van de pers. Het allereerste exemplaar (nog warm) werd door de schrijfster mevr. G. Spaanderman Wielinga aangeboden aan de bur gervader van de plaats harer inwo ning Harlingen oftewel Harns. In de loop van de volgende week begint ’t verzenden aan de KFFB-leden. taire groeperingen hebben nu het touw trekken wat nagelaten. Alle groeperin gen, de boeddhisten inbegrepen, hebben de vorming van een nieuwe burgerlijke regering onder leiding van een arts, Pham Huy Quat, die al eens minister van buitenlandse zaken is geweest, goed gekeurd. In hoeverre hij een stabiliseren de werking kan uitoefenen, zal men nog moeten afwachten. De reacties van de communistische lan den op de vergeldingsaanvallen van de Amerikanen zijn matig te noemen. Wel iswaar zijn in enkele steden, zoals Mos- Sjoch, een ander die dit hoorde ver- vierdubbelde zijn bijdrage. Hij stond op het standpunt: De zwemschool moet er komen. kou, aanvallen op de Amerikaanse am bassadegebouwen gepleegd door studen ten, maar de regeringen hebben zich be perkt tot scherpe veroordelingen. Poli tieke daden of politieke reacties zijn nog niet te registreren geweest. Hetgeen er op zou wijzen, dat de communistische landen niets voelen voor een uitbreiding van de oorlog. Wel valt op, dat de tegen stellingen tussen Moskou en Peking wat verdwenen of verdoezeld lijken. het het De infanteriekazerne te Delft tot de grond toe afgebrand. De oorzaak is on zeker, men vermoedt kwaadwilligheid. De Lemmernachtboot door mist bij Urk gestrand. Een 30-tal Belgische vluchtelingen uit Bolsward naar hun haardstede terugge keerd. In de openbare school te Witmarsum hedennacht zodanige wanorde gesticht, dat de lessen geen doorgang konden vin den. Een plm. 12 jarige bengel uit Lon- gerhouw als mede-dader opgespoord. Ook andere belhamels zijn voor de bur gemeester geleid. Alles wordt duurder. Horloges zelfs 20 procent. Meer dan 100 gezinnen komen zondag te Arum in aanmerking voor een portie gort. De diaconie moet geld bijpassen nu het gort duurder wordt. Aan de gort- uitdeling door het Agemafonds herinnert tegenover de preekstoel het z.g. gort- hokje, officieel Agema’s bank, de vaste zitplaats Agema. Aangeboden nadat hij het gortfonds had gelegateerd. Ronde stuiverstukken kunnen nog tot 1 juli worden ingewisseld. Als bijzonderheid uit de natuur kan ge meld worden dat op het erf van bakker Demming te Hengelo een roodborstje zit te broeden op 3 eitjes. Het roggebrood wordt thans vermengd met tarwe. Anton, wereldkampioen Grootste judo-wonder, Tokio bracht goud en roem, ’t Slaagde zeer bijzonder. Heren van het witte doek Dachten: „Dik in orde!” Anton kom ’s uit de hoek, Jij kunt Samson worden! Anton kom, dit ligt je vast, Judo kampioen echter Bleek niet zo enthousiast Voor de rol, kampvechter Hij wist: ,,’k Heb ’t in Utrecht goed.’’ Heren bleven fluiten, Anton kom, de winst is zoet Samson beurt zijn duiten. Anton kom, dit filmcontract Zal je rijk belonen! Treed met ons toch in contact Stel je voor in Rome. De kampioen besloot: „Ik ga!” Toen zongen de heren: Anton mooi, hiep, hiep, hoera! Samson hulde en ere!” Anton, half over de streep Laat zich misschien winnen Hij kan hier met een houdgreep Heus niet veel beginnen Kijk wat heeft hij in zijn hand? Een ezelskinnebakken Anton maak een leeuw van kant Samson moet woest hakken. 3e week februari 1915 In lizzende houn waeit gjin brea yn ’e müle Blijkens door het Centraal Bureau voor de statistiek vastgestelde voorlopige ge gevens vermeerderde de bevolking van ons land in het afgelopen jaar met ruim 170.000 inwoners (tegen 162.000 in ’63). Het geboorte-overschot lag in 1964 ho ger dan in ’63 (157.000 t. 154.000). Het aantal gesloten huwelijken (103.000) vertoont t.o.v. 1963: (95.000) een opmer kelijke stijging, waarmee zich o.m. ook op dit gebied een eerste doorwerking van de na-oorlogse geboortegolf manifes teert. Per 1000 inwoners steeg het hu welijkscijfer van 8,0 tot 8,5. Kapper Monsma knipt straks niet langer (trouwens nu ook al niet, hij doet het n.l. „korter”). De winkel is al gesloten en straks legt hij de schaar voorgoed in de la. Weer zo’n gezellig scheerwinkeltje minder. Hij heeft n.l. geen opvolger kunnen vin den. Begin van de week vestigde ook de lei der van de Boerenpartij, H. Koekoek weer de aandacht op zich. Hij had een onderwijzeres, die bij hem een gemeubi leerde kamer had gehuurd in Bennekom van gas, water en licht afgesloten. Zijn eerste grief was, dat de onderwijzeres hem behandelde als een kleuter van haar school. Erger vond hij evenwel, dat zij een student, die verloofd was met een jonge vrouw, die bij de boer werkte, sa men op haar kamer had toegelaten, ook toen zij zelf met kerstvakantie was. „Iemand, die in de politiek is, kan zoiets niet hebben”, vond de heer Koekoek. De verdediger van de onderwijzeres stel de daar tegenover, dat zij niet verant woordelijk kon worden gesteld voor wat er tijdens haar afwezigheid gebeurde, en dat dit in elk geval de heer Koekoek niet het recht gaf, haar van gas, water of elektriciteit af te sluiten. In Tjerkwerd is opgericht de vereniging „Onderling Hulpbetoon”. Het doel is om, mocht iemands veestapel door mond- en klauwzeer worden aangetast en de re gering het afmaaksysteem toepassen, alsdan de veehouder terstond na de ge- zondverklaring weer in staat te stellen zijn bedrijf voort te zetten met een ge zond beslag vee. Bestuursleden: S. Dijk stra, voorz.; S. Meijer, seer. H. de Jong, penningm. en E. Reitsma. Op de eerste overval van de Vietnamese opstandelingen op een Amerikaans kam pement en de daarop volgende vergeldingsaanval van de Amerikanen op Noord- vietnamese installaties zijn een tweede overval en een tweede vergeldingsactie ge volgd. Daar is het tot nu toe bij gebleven en al is iedere ontwikkeling mogelijk, het ziet er nu even naar uit, dat beide partijen enige terughoudendheid betrachten, al Is het maar om de nieuwe situatie even te taxeren. De Vietcong heeft gezien, dat Amerika snel reageert en dat zal haar misschien tot een grotere voorzichtigheid aanzetten, maar aan de andere kant lijkt het toch niet waarschijnlijk, dat de Viet cong, die ongetwijfeld het gevoel heeft aan de winnende hand te zijn, iets zal na laten wat de overwinning dichterbij zal brengen. Aan de stille tocht naar ’t oorlogsmo- numentje die verleden jaar voor het eerst sedert 1946 niet werd gehou den, zouden velen gaarne weer willen meedoen. De vooravond van het 20- jarig „jubileum” van de tocht lijkt ons een geschikt moment daartoe. Is er goede deelname, dan de tocht handhaven. Op Koninginnedag en Bevrijdingsdag zal Bolsward hopelijk geen uitgestor ven stad zijn. Naar wij vernemen wordt er binnenskamers reeds druk en enthousiast gewerkt aan plannen voor deze hoogtijdag. De Tweede Kamer heeft deze week niet vergaderd; geruchten deden de ronde, dat dit verband hield met de behoefte van Zuidelijke kamerleden om uit te rusten van de vermoeienissen van carnaval. Maar de waarheid is waarschijnlijk eenvoudig, dat niet genoeg wetsontwerpen waren voorbereid om een volle vergaderweek te kunnen houden. Dat politici overigens niet geheel afkerig zijn van dergelijke festij nen bleek toen minister Luns ten huize van Kamervoorzitter Van Thiel door de Ilelmondse Keienbjjters werd onderscheiden. De gebeurtenis inspireerde de Ven- rayse carnavalsvereniging om haar plaatsgenoot staatssecretaris Bartels tot „opperpeelhaas” te promoveren. Doch deze weigerde; hij vond zichzelf niet hoog genoeg om al in de voetsporen van een minister met een zo lange staat van dienst als nir. Luns te treden. Nadrukkeljjk voegde hij daaraan toe, dat deze weigering geen verband hield met enig kabinetsbesluit, dat de leden van het kabinet-Marijnen zou verbieden een hoofdrol in carnavalsfeesten te spelen. Ook het radio- en televisieprobleem be gint te klemmen. De eerste maand na dert. Vóór die datum zal het kabinet- Marijnen volgens belofte de voorwaar den bekend moeten maken, waarop èn nieuwe zendgegadigden èn reclame wor den toegelaten. In de vergaderingen van de Ministerraad vormt dit onderwerp stof voor warme discussies. Het is wel duidelijk, dat daarbij allerlei variaties van het plan, dat minister Bot aanvankelijk voor een experiment op het 3e F.M.-radionet had uitgedacht, mee spelen. Hoofdonderwerp vormt het „al gemeen programma”, dat 60 pct. van de zendtijd zou moeten omvatten, mèt een eigen programmaraad. De confessionele omroepverenigingen hebben hiervoor al tijd weinig gevoeld. Van de andere kant strijden de liberale ministers hier juist voor, zomede voor een betrekkelijk ge makkelijke toegang voor niéuwe zend gegadigden. Dat er via radio èn televisie reclame zal worden gemaakt, staat wel Een mooie prestatie leverde op de Jaap Edenbaan te Amsterdam de snelle Friese schaatser G. Abma van Burgwerd door als enige Fries in de prijzen te vallen. Hij werd 7e in het eindklassement. Andere zorgen, die op het kabinet-Ma- rijnen af kwamen, werden gevormd door de storm van protest, welke in Brabant is opgestoken door de afwijzing van mi nister Van Aartsen voor de wegenaanleg in Brabant zoveel te doen als in het Zuiden wenselijk wordt geacht. De eerste flat (krijgt hij ook een naam is spoedig bewoonbaar .Naar wij vernemen begint (of begon?) men reeds met de uitgave. Er bestaat goede belangstelling. Hoog en droog heeft men een fraai uitzicht op Lon- jé, De Klaver, Marnestate en het verdere wijde, wijde land. Heerlijk met het voorjaar in het verschiet. De gevaarlijke vrijgezellenrol. Een lid van de Hartwerder toneelvereni ging, die te Wyckel een opvoering gaf, wilde tussen twee bedrijven door een pakje sigaretten halen uit een automaat. Nog juist bijtijds ontdekte hij, dat hij zijn trouwring inplaats van een geldstuk in de gleuf van de automaat stak. Hij had de ring in z’n portemonnee gelegd, omdat hij in het toneelstuk een vrijgezellenrol moest vervullen. Hark, er was een man die wou geen contributie betalen voor de Zwem school. Hij huldigde het standpunt: Eerst zien en dan geloven. De bakkers te Witmarsum hebben be sloten de prijs van het 5 ponds brood van 30 cent te stellen op 33 cent. De viering van de 100ste geboortedag van Bismarck zal worden verschoven van de le april tot de 21ste juni. Men is van mening dat het dan wel weer vrede zal zijn. Die arme boer. Ir. A. Osinga ver klaarde op een vergadering van de FFF: „In béste boer fortsjinnet noch in goed stik brea, mar hy hat it net can tiid om it op to iten”. Bonn is gezwicht voor Nasser. Nasser had gedreigd de diplomatieke betrekkin gen met Bonn te verbreken, wanneer ’t door zou gaan met de levering van wa pens aan Israël, waartoe het zich bij ’n geheime overeenkomst tussen Adenauer en Ben Goerion in 1960 verplicht had. De Westduitse regering heeft nu wapenle- veranties stopgezet, zonder dat het daarvoor van Nasser ook maar een en kele concessie heeft gekregen. Want men mag niet vergeten, dat Bonn is be gonnen met klagen over het bezoek dat Ulbricht, de Oostduitse president of lie ver voorzitter van de staatsraad, aan Egypte zou brengen. Men was in Bonn bang, dat dit zou uitlopen op een er kenning van Oost-Duitsland door Kaïro en dat zou Bonn verplichten de zg. Hall- steindoctrine toe te passen, waarbij de betrekkingen verbroken worden met lan den, die Oost-Duitsland erkennen. Bonn levert Israël geen wapens meer, maar Ulbrichts bezoek gaat gewoon door. Een zwaardere nederlaag op diplo matiek terrein is wel niet denkbaar. Erhard heeft wel getracht Israël te compenseren door niet-militaire leveran ties maar daar voelt Israël weinig voor. Een prachtig geschenk kreeg het ge meentebestuur aangeboden in de vorm van een antieke 17e of zelfs 16e eeuwse tafel met marmeren blad en twee „spiegels”, rijkelijk overdekt met bladgoud. Dit fraaie meubelstuk zal ’n plaats krijgen in de vierschaar. De schenker wenst ongenoemd te blij ven. Wie volgt? DE 50e „GOUDEN” R.A.I. Een overzicht van de grote hal in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw, waar vanaf heden de 50e „gouden” K.A.I.- tentoonstelling voor personenauto's zijn poorten voor het publiek heeft ge opend De heer Dirk Nijs, bestuurslid van de KNVB, heeft tijdens een bijeenkomst van de scheidsrechters uit het betaalde voet bal in Zeist vreemde taal geuit. Bij het afscheid van scheidsrechter D. van Male zei de heer Nijs p.l., dat de arbiters na afloop van een wedstrijd de pers maar niet meer te woord moeten staan, im mers: „Die jongens zetten toch alleen maar schandaaltjes in de krant”, zei Nijs, die zich hiermee een kortzichtig man toont en de KNVB geen dienst be wijst. Juist met een goed contact pers scheidsrechters is de voorlichting op voetbalgebied gediend. Immers, journa listen komen na afloop informeren, in dien 'een bepaalde situatie op het veld hun (en het publiek) niet duidelijk is. Van de scheidsrechters horen ze dan waarom een bepaalde beslissing is ge nomen. Ongetwijfeld zullen de (goedwillende) scheidsrechters gaarne bereid blijven commentaar te geven aan de pers als hierom wordt gevraagd. Met zijn verbod is de heer Nijs op de verkeerde weg. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Worltum en Stiefbeen en de Mounties, trouwens nog vele andere T.V.- én radio-artis- ten komen Pinkstermaandag naar Bolsward. Misschien zelfs Conny van der Bonk. Onder auspiciën van de Muziekvereniging „Oranje” wordt in het Park alsdan een grootscheeps „tuinfeest” gehouden. Wanneer zij zich nu rustiger houdt te genover de Amerikanen, dan kan dat ook betekenen, dat zij het risico niet wil lopen, dat de Amerikanen met meer troepen in de strijd zullen ingrijpen. Maar dan kan men ook zeggen, dat de Amerikanen met hun vergeldingsacties, die uiteraard van psychologische aard waren, wel iets hebben bereikt, al zal het wel niet voldoende zijn om de oorlog te winnen. De ernst van de situatie heeft men in Saigon nu blijkbaar ook ingezien, want de elkaar bestrijdende politieke en mili- Anton: „Hoed je voor het gevaar, Je wordt kaal geschoren! Heus, Delila slijpt de schaar, Samson is verloren Hark en Sjoch heeft vele tekenstiften aan het werk gezet. Dank, hartelijk dank. Het oog en het oor speelden in de ontwerpjes hoe kon het anders een grote rol. We kozen tenslotte het bovenstaande van Murk Kuipers, kunstschilder te Bolsward. U weet toch dat hij in de Elandslaagte een atelier heeft? De giften voor het reservefonds voor de zeven kinderen te Molkwerum blijven met grote regelmaat binnenkomen. Elke dag opnieuw komen er giro-overschrij- vingen en ook brieven. Het bedrag stijgt snel. De stand op woensdag 17 febr. j.l.: f 11.112,Hieruit blijkt hoe sterk het medeleven is. Velen zijn niet vergeten wat er gebeurd is. De laatste dagen waren er ook nog al wat bijdragen uit het gehele land. Zo uit Utrecht, Amsterdam, Smilde, Meppel Groningen en Maarssen. Verder uit tal loze plaatsen uit Friesland. Soms zijn het grote bedragen, soms kleine. Maar alle getuigen ze van het verlangen om mee te helpen dragen. Ook de verenigingen blijven steun bie den. Te vermelden valt een gift van de vrouwenvereniging uit Staveren. Er komen ook ontroerende brieven. Een weduwe van 78 jaar stuurt een grote gift per brief. En vraagt bezorgd of ze even een berichtje mag ontvangen of het goed is overgekomen. In een andere brief zit een bedrag met de vermelding „van een 74 jarige Beppe”. Een beppe begrijpt wat het zeggen wil, als kinde ren alleen komen te staan. Weer een ander schrijft op de stortingskaart: ,Van een weduwnaar met jonge kinderen’. Wie zelf leed draagt weet wat het inhoudt. Dit alles maakt duidelijk dat zeer velen het leed willen verzachten. Zeker, gemis is niet te vergoeden. Maar mee helpen dragen, dat kan wel. Het gironummer is: 89 74 54 t.n.v. B. Klopman, Herv. Pastorie, Molkwerum H.M. de Koningin wenst voor f 500.000,- aan de Ned. Indische lening deel te ne men. Hwat haf Qabe Skroar L 'T s ■4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1