half Hoe mensen- leven de I.W.G.L. tot groei kwam HELEMAAL MEEDOEN in ’n Steeds meer waterverbruik in onze provincie I?an de Martinytoer Zilveren filmpjes llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll üs hjoed to sizzen DINSDAG 23 FEBRUARI 1965 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 104c JAARGANG No. 15 Bolswards Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Wymbritseradeel. van - 'aZ Not. Maseland zal in het tramstation te In Tj. de J. 4- Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Advei.entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief De praeses van de Provinciale Synode van de Hervormde Kerk, Ds. H. Kreb v. Bolsward, kwam daarna nog eens ver klaren, dat bij alle aanvankelijk wan trouwen de samenwerking steeds beter werd, en hoewel er streken in ons gewest zijn, waar sommigen nog nooit ’n Room se kerk van binnen hebben gezien, is in ónze streken het gesprek zo gegroeid, juist door het werk van de vormings centra Radicaal doorbreken van alle isolement, dat zag Pater van Straaten als taak voor de katholieke gemeenschap in Friesland in de kenmerkuitzending voor Nederland I, maandag 15 februari. De moderator van Vinea Domini was beslist niet gematigd in zijn uitspraken: de gescheidenheid van muziekkorpsen, toneelgezelschappen, kruisverenigingen, doet tekort aan de leefbaarheid hier in Friesland, en in een geest van openheid zullen de katholieken moeten leren helemaal mee te doen met het dorpsleven, zich helemaal in te zetten voor en met allen, met humanisten en buitenkerkelijken, met de christenen uit de reformatie en met allen, die ze maar op bun weg ontmoeten. En verder: alle reden tot wantrouwen wegnemen, geen machtsposities nastreven, eerlijk en open meedoen met alles en het helpen gestalte te geven. Gearkomste Krite Boalsert op snein o.s. by Boermans. Nei it hüshaldelike sil Y. C. Schuitmaker toanielfoardrachten jaen üt de Rimen en Teltsjes. A. Timmenga, gemeente-architect van Wonseradeel overleden. De heer Tim menga was afkomstig van Oosterend, waar hij op 15 april 1890 werd geboren. Abonnementsprijs f 2.40 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Ilwa't de pinne fiert fiert oarloch 4e week februari 1940 BRAND AAN BOORD VAN DE „SOPHOCLES” Een arciiiefopname met het ms „So phocles” Th de K.N.S.M., dat op de Atlantische Oceaan in brand gevlogen is. Het schip zou, volgens de laatste berichten, gezonken zijn wie. Dizze groep fan tsientüzenen lytse boeren waerd mei ien slach düdlik, dat der foar har gjin takomst mear wie, allinnich in fierder weidüken yn de ün- maetskiplikheit. In diel fan de alderen bisiket dat jit, in tige great diel fan de jongeren forlit it boerehiem en siket yn yndustry en hannel in mear minsklike takomst. Nearne is de flecht üt de lê.n- bou sa sterk as yn sokke kontreijen en brekt de tried tusken alderen en jonge ren yn hiel folie gefallen midstwa. Dat de oerhelt hjir nou help biedt oan it aldere diel en meiiens foarkomt, dat hjir wer in jongere yn fortiisd rekket, mei men as in positive saek oanmerke. De lanbou fan de kommende jierren is net tsjinne mei bidriuwkes hwert de arbeids- produktiviteit to leech leit om it bistean to fortsjinjen. Krekt oarsom! De lanbou en dus ek de boeren binne allinnich tsjin ne mei goede bidriuwen, hwert én eko- nomysk en soasiael de mienskip mei tsjinne is en dêrtroch ek rjucht hat op in bileanning en bihanling, sa’t dy yn it moderne libben oan oare groepen, dy’t har plak skjin meitsje, gund wurdt. Dit folsleine lean en dizze folweardichheit kin net birikt wurde yn bidriuwkes, dy’t to lyts binne om produktyf to wezen. Dêrom is it forset fan bipaelde groepen tsjin de realiteit fan it libben ek sa tra- gysk en ütsichtleas. Hwant de maetskip- pij stjit óf, hwat net mear genóch lib- benskrêft hat. En tsjin dy stielen wet is it forset folslein steryl. droeg Opmerkelijk was overigens, dat van dat werk alleen dat onderdeel werd getoond, dat betrekking had op de vorming van lieden buiten dit gewest: een groep leer lingen van een sociale academie ergens ver weg kreeg voorlichting over Fries land. Taalproblemen verhinderden misschien een gesprek tussen Friezen onderling, gewone mensen uit de gewone dagelijkse dag. Maar het is ook mogelijk, dat de nen ek op en hwat folie boeren üntgien is, ek har eigen lean waerd mei de sti- ging fan de arbeidskosten omheech lut- sen. It die my dan ek tige goed lêsten- deis yn Wytmarsum op in forumjoun fan de stansorganisaesje to hearren, dat it jammer west hat, dat dy leanen en soasiale lésten net fikser omheech gien wiene, dan hiene ek de boeren dat mear- dere krigen. Hawar, mei of sünder yn- stimming binne de arbeidsleanen yn de lanbou mei sprongen omheech gien en foar de maetskippij hat dat in greate winst west. Yn it foarige wie it ommers dizze groep, dy’t oan alle kanten it swierste ein fan de balke to dragen hie foar it leechste lean en dêrtroch ek maetskiplik de minst weardearre groep foarmen. Dy tiid is gelokkich foarby. De differentiaesje yn de groep arbeiders as féforsoargers, trekker-monteurs, boere- help- en oare spesialisten sil jit wol fierder gean. Ek yn it punt fan de minsklike arbeid is kwaliteit hoe langer hoe mear fan bilang. As achtste punt mei ik neame de troch- sette ruilforkaveling fan oerheitswege. Dat is gjin nije saek, ek foar de oar loch wie dizze aktiviteit fan de oerheit al oan ’e gong, mar nei de oarloch is it mear en krêftiger trochset. Mei in sub- sydzje fan 50 oant 60 wurde dêrtroch gebieten mei earnstige tokoarten yn we gen, wetterlopen en forkavelingen, yn har gehiel oanpakt. Dat is posityf wurk, hwant dêrmei wurdt yn sokke kontreijen de hiele situaesje gunstiger. Dat hjir ek skaedkanten oan sitte en dat it foar de eigners fan it lan yn sa’n ruilforkave- Pas als U in Rotterdam een kopje thee gaat drinken, krijgt U wellicht waardering voor ons leidingwater. Het Is een dagelijkse gave waarbij U, zoals bij zoveel verworvenheden, weinig stil staat. Gezondheid waardeert men pas bij ziekte, geld bij armoede, goed drinkwater bjj het ontbreken daarvan. In een winter als deze met weinig afsluitnarigheid en bevriezingsleed, draaien we veelal gedach- tenloos aan de kraan en we vinden het vanzelfsprekend, dat hier fris en gezond water uit komt. Dit alles overdachten wij, toen we inzage kregen in het jongst verschenen jaar verslag van de N.V. Intercommunale Waterleiding Gebied Leeuwarden (I.W.G.L.) Hoewel dit boekwerkje handelt over het verslagjaar 1963 en veel statistisch en ogenschijnlijk dor cijfermateriaal bevat, hebben we toch bij het doorbladeren zoveel interessante gegevens ontdekt, dat het zeer zeker de moeite loont deze door te geven. ling de earste jierren soms finansiële skea bitsjut, omt hja de hegere lésten net yn de hier weromkrije, is wier. Mar dat lelt him net oan de ruilforkaveling as sadanich, mar oan de sike tastan fan de hierforgoeding. Ik kom der wiidweidich op werom. Mei de ruilforkavelingen binne ek de streek- forbetteringen to neamen, de foarbyld- bidriuwen en de insidentele subsydzjes op inkelde bidriuwsünderdielen sa as jarrekolken, egalisearen en sa. Jammer genóch is dat net trochset, mar dat is letter oan bar. As léste punt moat dan neamd wurde de oerheitshulp by it likwidearen fan ün- rendabele to lytse bidriuwkes. Hwa’t it boerelibben sjocht as in respektabel fak en net as in erflik lot, sil der bliid mei wêze. Yn greate dielen fan üs lan wie it nei de oarloch sa, dat tüzenen fan boereminsken sleten op bidriuwkes fan 1 oant 10 ha. Mei trije, fjouwer en fiif kij, in stikje hjouwer, in kampke rogge, in stikje foerbiten, hwat hinnen en hwat bargen hiene hja in karich bistean. Har libbens- peil, har Ontwikkelingen, har arbeids- produktiviteit wiene net bjustere heech. De soasiale en hygiënyske situaesje fan folie fan dizze lytse boerkes en har hüs- halding liet folie to winskjen oer. Yn de bislettenheit fan foar de oarloch hiene hja jit reden fan bistean, alhoewel ek doe al drs. Platenburg in skerp requisi toir oer de maetskiplike efterstan fan dizze groep publisearre. Mar nei de oar loch is mei ien slach düdlik wurden, dat it founemint under dizze groep forsakke De openbare school is hier echter beslist niet de enige oplossing. Juist in de dor pen om de „grote” stad ontbreekt die openbare school soms: de dorpsschool is hier de christelijke school. En juist op die school horen de katholieke kinderen als bij traditie niet thuis. Hier en daar staat er naast de grote christelijke school soms nog een kleine openbare school, die voor de helft met katholieke kinderen wordt bevolkt. Zij blijven er, ook op aandringen van de kopstukken bovengenoemd: hun gaan naar een ka tholieke school op een tiental kilometers afstand zou de openbare school zó sterk ontvolken, dat die niet meer zou kunnen doorbestaan. Toch zou werkelijk helemaal meedoen ook wel eens kunnen betekenen, dat men na diepgaande gesprekken de bestaande Christelijke dorpsschool aanvaardt. Waar juist in de laatste weken het de bat over het onderwijs weer helemaal open is geslagen, waar een katholiek maandblad als het van Groningen uit ge redigeerde „Opvoeding” in zijn laatste nummer het experiment van een inter- christelijke bijzondere school bepleit voor nieuwe buitenwijken bij grote steden, daar zou ook het ontvolkend platteland misschien gediend zijn met een gesprek over de mogelijkheden tot integratie op dit gebied. En dan niet een gesprek ver weg, met enkele kopstukken op een vor mingscentrum, maar een gesprek dicht bij, met de betrokkenen zelf. Integratie van de kruisverenigingen is voor de t.v. ook bepleit. Het zou interes sant zijn, als daarbij tevens iets gezegd zou zijn over integratie van ziekenhuizen van dansavonden, van toneeluitvoerin gen, van vrouwenbonden, van Friese ver enigingen, van kleuterscholen. In vele gevallen zouden juist de katholieken misschien hier de verbindingsschakel kunnen zijn tussen de kerkelijk sterk meelevenden en de buitenkerkelijken. Er kan nu wel gesproken worden over de schuine band van de onkerkelijkheid over onze provincie, zo van het noord westen naar het zuidoosten, maar als 't om integratie gaat van een hele bevol king liggen de problemen gelijk. Alleen de benadering zou moeten verschillen: in de meer „christelijke” streken zouden de katholieken zich iets meer als chris tenen moeten tonen waarom accep teert men bij de zich als Christelijk aan duidende organisaties en scholen in Friesland alom wèl de Baptisten en de Vrij Evangelischen, maar vrijwel nooit de katholieken? terwijl in de andere streken de eenheid met de hele dorpsge meenschap meebrengt dat het openbare en het voor allen bestemde als het eerst- geeigende wordt gezien. Eerst als dat consequent gaat gebeuren zal er van een oprechte integratie sprake kunnen zijn. Als in grote dorpen de kin deren naar vele scholen gaan, is het ge woon dat er ook een katholieke school komt. Maar als in kleinere dorpen er maar één school is, welke dan ook, dan is het wel eigenaardig, dat alleen de ka tholieke kinderen van daaruit ver weg trekken naar een school elders. Dit ge brek aan integratie is niet alleen hun schuld, vaak genoeg ligt de oorzaak el ders, bij de schoolleiding of bij de hele stemming in het dorp, maar als het over en weer als een schuld wordt ervaren, en niet als een verdienste, dan is de inte gratie al weer iets dichterbij. En als dat niet gebeurt, dan zullen de katholieken vreemdelingen en bijwoners blijven, on danks de woorden van vormingsleiders en andere „kenmerkende” figuren, van wier invloed in het gewone leven vaak zo weinig te merken is, ook al kennen zij de theorie nog zo goed. (Uit: De Friese Koerier) Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wist U bijv, dat de I.W.G.L. een heel gewone (nou ja, gewóne) N.V. is met de Friese gemeenten als aandeelhou ders? Het leeuwenaandeel heeft Leeu warden met 85 aandelen. Bolsward heeft er 9, Wonseradeel 12, Hennaar deradeel 5, Baarderadeel 6, Workum 4, Wymbritseradeel 11, Hindeloopen 1. In de algemene aandeelhoudersverga dering mag Leeuwarden 17 stemmen uitbrengen, Bolsward en Baarderadeel 2, Wonseradeel en Wymbritseradeel 3, Hennaarderadeel, Hindeloopen en Wor kum ieder 1. In de raad van 6 commissarissen heb ben o.a.- zitting burg. A. Oosterhoff van Witmarsum en burg. Mr. B. van Haersma Buma van Workum. De laat ste volgde zijn oom de heer G. W. C. D. baron thoe Schwartzenberg en Hohen- lansberg, voorheen burgemeester van Gaasterland, als zodanig op. In het verslagjaar zette de groei van het bedrijf zich voort. De hoeveelheid geleverd water nam toe met bijna 12 tot meer dan 23 miljoen M.3 Er kwa men 3800 nieuwe aansluitingen bij. Aan het eind van het jaar was bijna 95 van alle panden in onze provincie aan gesloten. Tien jaar geleden was dit nog maar 65 een geweldige vooruitgang dus, al zullen de laatste loodjes zeker het zwaarste wegen. Het verslag komt er eerlijk voor uit. dat deze snelle groei wel ten koste van het onderhoudswerk is gegaan. Dit zal nu met kracht worden aangevat. Het stijgend aantal lekgevallen door derden veroorzaakt, noemt het verslag veront rustend. Ook zegt het verslag dat steeds meer gevaren de hygiëne van ’t drinkwater n.l. door minerale oliën be dreigen. Zo verongelukte nota bene juist bij het pompstation te Noordbergum een tank auto, waardoor 7000 liter huisbrandolie over de weg stroomde. Alles werd ge daan om besmetting van het drinkwa ter te voorkomen. Noordbergum is, als het over waterlei ding gaat, tot een begrip geworden. Maar wist U, dat Friesland nog 8 pomp stations kent, n.l. te Spannenburg, Ol- deholtpa, Heerenveen, Appelscha en op de 4 Friese eilanden? Van de totale capaciteit van 24 miljoen M.3 neemt Noordbergum er echter 15.7 voor zijn rekening (Spannenburg 4.6). De I.W.G.L. pompt niet alleen water op voor eigen gebruik, maar levert ook engros aan derden, zo bijv, aan de Staat der Nederlanden ten behoeve van Korn- werderzand (5.821 M.3). Aan Sneek, dat een eigen distributie heeft, werd bijna 0.9 milj. M.3 geleverd. Wat had U gedacht dat men aan water gemiddeld per persoon zou gebruiken? Dit was 53 M.3 per jaar, ruim duizend liter per week dus. Maar dan is alle verbruik voor de industrie en veestal- lingen inbegrepen. Trekt men dit af, dan is het 38 M.3 of 750 liter per week, ruim 100 1. per dag per persoon. En dan zegt men nog vaak, dat Friesland geen „waterbeschaving” kent. Teken des tijds is overigens, dat het aantal aangesloten zuivelfabrieken daal de (n.l. van 77 tot 75). Het aantal ove rige grootgebruikers steeg echter van 444 tot 499. In een aantal gevallen werd aan bewoners van percelen, die niet of nog niet konden worden aangesloten via brandkranen, of soms zelfs via zuivel fabrieken water verstrekt. Gemiddeld 15 maal per week of 2 maal per dag wordt er een lek in de hoofd leiding gemeld. In een kwart van deze gevallen is het euvel te wijten aan cor rosie. Bij de uitbreiding van het net (o.a. 111 km hoofdleiding) worden ge noemd de transportleiding Oudega (W) -Workum en 't 2e gedeelte van de trans portleiding Remswerd-Bolsward, voor Bolsward bij het aanjaag- station gemiddeld 930.000 liter, het jaar daarvoor 844.000 liter. Het aantal aansluitingen (om nog een paar cijfers te noemen) groeide in het verslagjaar van 2136 tot 2169, d.i. 75 aansluitingen meer dan het aantal be woonde panden, dat 2094 bedroeg. Er zijn dus te Bolsward 75 onbewoonde zakenpanden, scholen e.d. die water be trekken. Een 34 panden werden afge sloten (krotopruiming e.d.). In een gemeente als Wonseradeel wa ren er nog ruim 200 panden niet aan gesloten, in Workum nog een 50, in Wymbritseradeel een 60, in Hennaar deradeel een 40. Bolsward en ook Baarderadeel profite ren nu 38 jaar lang van de I.W.G.L. Wonseradeel 36 jaar, Hennaarderadeel 35 jaar (een jubileum), Workum 34 jaar, Wymbritseradeel 32 jaar, Hinde loopen nog slechts 23 jaar (sedert 1942) In ons lezersrayon had Franekeradeel de primeur. Hier drinkt men reeds 43 jaar leidingwater, n.l. sedert 1922, het jaar waarin de I.W.G.L. startte. Wat heeft zich in een half mensenleven op dit gebied al een grote evolutie vol trokken. Persoonlijk herinneren we ons nog hoe NEI TWEINTICH JIER 2 saek fan great bilang is ek west it feit, dat nei de oarloch de sosiale wet ten ek yn de lanbou tapast waerden. Tsjin alle geprottel yn koe doe einliks en to’n léste de boerearbeider meidiele yn de rjuchten, dy’t syn kollega’s yn yn dustry en hannel al sa lang hawn hiene De leanen en arbeidstiden waerden foar dizze groep ek in hiel ein better en der hat de boerestan yn dizze perioade gjin skea fan hawn. Ommers de kostpriisbi- rekkens. hwerop de produkteprizen fêst- steld waerden, namen dizze arbeidslea- Hwat hat Cjabe Skroar in de plaats onzer inwoning de bewo ners van het nut van waterleiding,moes ten worden overtuigd. Dit geschiedde (bij gebrek aan verga derruimte) in de dorpskerk. De burge meester beklom jn hoogst eigen persoon de kansel. Hij hield het glaasje water, waar de predikant zijn dorst mee placht te lessen, tegen het licht en fulmineer de tegen al de „beestjes” die hij er in zag zwemmen. Prompt kreeg hij te horen, dat „libben guod” zo gezond was voor de maag. En wanneer de „luizen” in de regenwater- bak al te welig tierden, liet men als tegenmaatregel er een „moethoen” (zeelt) in zwemmen. Die zorgde dan wel, dat de stand van dit ongedierte op peil bleef. Nu kan men zich dit moeilijk meer voorstellen,, maar het was dezelfde tijd, waarin het nut van een stofzuiger met het strooien en weer opzuigen van zaag sel gedemonstreerd moest worden en heel het dorp zich bij de dorpssmid in een overvolle huiskamer verzamelde om de eerste radioseinen (draadloos, maar met 15 m. hoge antenne) op te vangen en men er bij het geronk van eeh motor zijn eten voor liet staan om een vliegtuig of zeppelin te zien! Heropening HAWEKO te Bolsward. Nest schalen (6-delig) f 0,69. Schilde rijen (div. voorstellingen f 0,25. Thee lepeltjes (vlekvrij) 6 stuks voor f 0,24, groot pak schuurpoeder met strooier 6 ct., fijn stuk Dobbelman toiletzeep 5 ct., vier pak bleekpoeder voor 10 ct., hand veger (prima cocos met gelakte steel) 12 ct. Siervazen, plateel, keuze uit meer dan 100 modellen 19 ct. Complets keu- kenuitrusting 21-delig prima emaille f 13,95. Vrij entree. De watertoren te Bolsward heeft een inhoud van 415 M.3 lezen we. Dit is bescheiden. Dié van Akkrum is 1500 Drachten 1000 N».. Dokkum eveneens 1000, Harlingen 600, Lippenhuizen 600, Franeker 435, St. Jacobi Par. 500, Leeuwarden ruim 1000 en 585 M.3. Alleen die van Heerenveen (160), Joure (120) en de eilanden zijn kleiner. Wel heeft Bolsward nog een laagwater- reservoir bij de toren van 1000 M.3 en een bij het aanjaagstation van 200 M.3 Ook is er te Bolsward in de watertoren een pompinstallatie opgesteld. De I.W.G.L. heeft aan rijdend mate riaal 84 motorvoertuigen in gebruik. Tezamen werd een afstand afgelegd van ruim 3 x de omtrek van de aarde. Dat het bedrijf internationaal meetelt bewijst het feit, dat buitenlandse des kundigen uit Finland, Denemarken en Duitsland het kwamen bezichtigen. Op pag. 33 vinden we een intteressante tabel over de voornaamste bedrijfsge gevens van 1925 tot heden. In 1925 waren er 13000 aansluitingen en was de lengte van het hoofdleiding net 200 km, de waterafgifte was nog geen miljoen M.3, het maximaal etmaal- verbruik bedroeg 5100 M.3 Vijftien jaren later waren deze cijfers rond 40.000 aansluitingen, ruim 1000 km hoofdleiding, 5 miljoen M.3 afgifte en een maximaal etmaalverbruik ruim 18000 M.3 Weer 15 jaar later (1955) waren on danks de remmende invloed van de oor log de meeste cijfers verdubbeld en thans bedraagt het aantal aansluitin gen 127.515, de lengte van het hoofd leidingnet 3487 km, de afgifte totaal ruim 24 miljoen M.3 en het maximaal etmaalverbruik 84030 M.3, een niet on aanzienlijke groei. Bekijken we de cijfers voor Bolsward dan zien we in het verslagjaar een toe name van aangejaagd water van 308 tot 339 miljoen liter en bij de kelder- pompen een toename van 149 tot 154 miljoen liter. De etamaallevering be- Friese of de Sociale Academie ons kan voorrekenen, dat het overgrote deel van het gewone volk toch niet wordt bereikt door de vormingscentra, en verstoken blijft van allerlei grote en hoge en mooie gedachten over eenheid en samenwer king. Om hèn te bereiken heeft men enkel de t.v., en die werd hier dan gebruikt, en de pers, en ook wat dat betreft heeft de katholieke gemeenschap geleerd van de nood een deugd te maken. De grote woorden over integratie en eenheid, de aansporingen tot oprecht en helemaal meedoen verdienen overigens wel een vertaling juist voor de gewone man. Een vertaling ook, die een evolutie duidelijk zou moeten maken, ook bij de kopstukken van nu, een evolutie in hun gewone practische gesprekken vooral. Want het is nog niet zo héél lang gele den, eigenlijk maar een week of drie, dat vanuit een of ander zuidelijk interdioce saan centrum de jeugd van Nederland met een brief vanuit Drachten werd op geroepen om zich in te zetten voor de „diaspora” gebieden in Friesland, waar de kinderen zo node het eigen katholiek onderwijs dichtbij moeten missen, en per dag tientallen kilometers moesten reizen om een katholieke school te vinden. En het is nóg de gewoonste zaak van de wereld, dat de katholieke kinderen uit dorpen zo’n zes, zo’n tien kilometer van een of andere stad naar de katholieke school in de stad trekken. Men moet de ellende van dichtbij hebben meegemaakt van de „boerenjongens”, die naar de stad trekken, en daar door de meute stads jongens worden genegerd en gesard, om dat ze hün taaltje niet spreken, om te beseffen, hoezeer hier een integratie in het eigen dorp tot zegen zou zijn. Vooral waar de deftige stadsbewoners hun kin deren aan de parochieschool onttrekken, om ze niet bij de gewone jongens uit de gewone buurten school te doen gaan. Maar de boerenzonen van verre blijven komen, omdat dat nu een keer bij hun katholiek zijn hoort. i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1