m Olie- televisie en problemen Verwarring in Saigon door staatsgreep I hark en sjoch Crisis Ver. Naiies bezworen Dr. Vondeling geprezen voor het leiden van de oppositie Qabe Skroar in Bot Vrouwrn-Wereld 1965 Gouden filmpjes gebedsdag STREEKBLAD VOCR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed - to sizzen Illlllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllillllll B VRIJDAG 26 FEBRUARI 1965 104e JAARGANG No. 16 Mswarfe Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag W ymbritseradeel. Hwat hat Bonn en Kaïro. PYT Televisie. K.V.P .-partijraad. Vondeling. Crisis in de Ver. Naties bezworen Grondprijzen. Uitgave: A. J. OS1NGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Khanh zette echter met de hem trouw gebleven troepen een tegenaanval in en zaterdagmorgen leek hij de toestand in de hoofdstad weer meester te zijn. In militaire kringen bleken de bezwaren tegen Khanh toch door een meerderheid te worden gedeeld, want zondag ont sloeg president Phan Khac Suu de mach tige generaal na een langdurige zitting van de militaire raad. Hij wordt als opperbevelhebber opgevolgd door gene raal Tran Van Minh, de kleine Minh ge noemd, in tegenstelling tot de eerder genoemde Minh, die de grote Minh heet. Voor de zoveelste maal hebben wij nu persoonswisseling in het kleine kringe tje machthebbers in Zuid-Vietnam, die in vele gevallen eerder bereid zijn elkaar te bestrijden dan de oorlog tegen de Vietcong energiek aan te pakken. De Cnossenlaan krijgt momenteel in eigen beheer bij de heer D. Elzinga een opknapbeurt. Helder wit en rood geverfde stokken en palen markeren het gevaar. Op een kolossale keisteen werd zelfs op alles voorbereid een rood kruis geschilderd. De Moulin Rouge op de Mont martre in Parijs uitgebrand. Verhuisd van de Turf kade naar de Bar- gefenne tegenover de Hof van Holland Corn. Lammertsma, timmerman. Ondergetekende bjedt zich beleefd aan voor het schoonmaken van gevels. S. Brinksma, Hoek Grootkerkhof. De afdeling Tjerkwerd van het Groene Kruis besloot een ziekenverpleegster te benoemen voor de afdeling op een jaar wedde van f 700,—. Mijn aangespoeld op de Roptazijl. De stoom-wolspinnerij van fa. De Groot en Eerdmans te Bolsward zal worden verplaatst naar elders. Wel blijft het verzendhuis voor Bolsward behouden. De werklieden dezer fabriek zullen dus genoodzaakt zijn elders hun brood te verdienen. Opnieuw inbraak in de school te Wit- marsum. De 12-jarige opnieuw onder verdenking. Het bleek dat de jongen gelden had verstopt. Hij werd naar Leeu warden vervoerd. Minister Bot moat aenst de kat (ien maert) de bel oanbine. T-V bistel, ’t Fait op, ’t fait del, elk liet it düdlik skine nimmen nei ’t sin, in nij bigjin wurdt algemien forwachte Vondeling seit, in wiersteand feit Bot is soks net by machte. It kammenet hat it neist ret, (ien maert) de tiid is dringend, Hja fiele skoan dat ’t bistean oan in siden triedtsje hinget. ’t Bislüt is nomd, de noata komt, mar ’t leit ek yn ’e reden, hoe’t men ’t ek roait, hja rédde ’t noait en stel elkien tof reden! Minister Bot hat echt in lot, hy moat wol justkes skoarje, in wiis bileid, om koal en geit, hjir tagelyk to spar jen! Syn opposant, goed bijderhant kin der allicht troch winne! Vondeling frij: as ’t nypt wol wy it saekje graech oernimme. Ien maert lüd pret In Bot yn ’t „net”. 4e week februari 1915 Nauwelyks enkele dagen oud moest de nieuwe Zuidvietnamese regering al ecji staatsgreep verwerken, die, hoewel geen volledig succes, toch voorlopig het einde betekent van liet bewind van generaal Nguyen Khanh. De toestand is enkele da gen zeer verward geweest in Saigon. Eenheden onder leiding van kolonel I’ham Ngoe Thao maakten zich van strategische posities meester en de kolonel deelde mee, dat generaal Tran Thlen Khicm, een voormalige minister van defensie en nu ambassadeur in Washington, de positie van Nguyen Khanh zou innemen. Deze ambassadeur heeft vorig jaar augustus korte tijd de macht gedeeld met Khanh en generaal Duong Van Minh. Door zijn benoeming tot ambassadeur wilde Khanh hem van het politieke toneel in Saigon wegwerken. De ambassadeur was niet afkerig van een terugkeer. Hij noemde Khanh een eerzuchtige opportunist, tegen wie de staatsgreep was gericht. Toen hij daags daarop, tijdens een pers conferentie in Nieuwspoort z’n initiatief voorstel tot beteugeling van de grond prijzen toelichtte met voorbeelden, waaruit bleek hoe aanzienlijk deze in de afgelopen maanden zijn gestegen, werd uitgedaagd de „namen” te noe men, weigerde hij dit. Drs. Schmelzer liet ijlings merken, dat als de oppositie iets tegen ministers had, zij dit door ’t uitlokken van stemmingen in de Kamer moest laten merken. Toen verbrak Dr. Vondeling het zwijgen. Maandagavond, gaf hij te verstaan, dat hij behalve de minister president de ministers Schou- wenaerFranssen, Van Aartsen en Bot op het oog had gehad. Advei.entieprijs: 15 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Het ééurichtlngsverkeersbord aan de muur bij rijwielhandelaar Kroontje wordt door velen aangezien voor een reclamebord. Velen tippelen (i.c. fiet sen) er in Er wordt zelfs gefluisterd dat een echtvriendin van een van Bolswards Hermandads een bekeu ring kreeg. Wie lacht daar? Vrijdagmiddag, dus misschien juist op het moment dat u dit leest, zingen de sopraan Jeanne Companjen en de te nor Henk Meijer met Willem Talsma aan de piano in de Doele. Op een school-concert voor ca 1000 scholie ren worden de operafragmenten van Beethoven, Puccini en Strauss ten gehore gebracht. It kwea geroft hat in brede wjukslach deze besluiten te nemen. Volgens het Handvest moet de Veiligheidsraad hier over beslissen, waarin de vijf grote mo gendheden, onder wie Rusland en Frank rijk, het recht van veto hebben. Pas in 1950 heeft men de mogelijkheid gescha pen het veto te omzeilen door een be roep op de Algemene Vergadering. Te gen deze ontwikkeling, welke zij als een inbreuk beschouwen op de absolute sou- vereiniteit van de mogendheden, kanten zich Rusland en Frankrijk. Het is dus ’n principiële kwestie. Rusland heeft zich bereid verklaard z’n schuld door een vrijwillige bijdrage aan te zuiveren, maar daarvan willen de Verenigde Staten niets weten. Want vrijwilligheid betekent een inbreuk ma ken op de bindende kracht van de be sluiten van de Algemene Vergadering. Amerika eist, dat artikel 19 wordt toe gepast; Rusland en Frankrijk weigeren te buigen en de enige uitweg was voor lopig geen hoofdelijke stemmingen te houden, want dan doet zich het probleem van het stemrecht niet voor. Even heeft vorige week Albanië geprobeerd roet-in- het-etentje te gooien door te trachten ’n stemming uit te lokken, maar dat heeft men met vereende krachten weten te verijdelen. Men neemt aan, dat achter het kleine Albanië het grote China verborgen zat, dat zelf wel geen lid is en daarom met veel plezier een breuk in de wereldor ganisatie zou willen veroorzaken. Hoe verheugd was Peking al niet toen Sukar no de Verenigde Naties de rug toekeer de? Al is het presige van de Verenigde Na ties door dit gemorrel bepaald niet ge stegen, het valt toch te waarderen, dat men nog zoveel waarde aan de organi satie hecht, dat men een breuk toch wel wil vermijden. Het wordt wat kaal langs de Rijks weg 43 nu er zoveel hakhout wordt gekapt. Het moet even wennen, maar het zal wel veiliger zijn. Als de auto mobilisten nu maar niet worden af- geleid door de kieviten, die spoedig beginnen aan hun nest te bouwen. De Kozakken komen terug. Nee, niet die ons in 1813 van de Fransen be vrijdden, de koene ruiters op hun snelle paardjes, maar de leden van het beroemde Schwarzmeer Kozak kenkoor. Weet u nog van die prop volle Martinikerk verleden jaar? Houdt al vast de datum vrij: 29 april cl .S Als tegenhanger van de vermaarde „kachelvakantie” in de herfst hebben heel wat scholen nu een voorjaars- langweekend ingevoerd. Sommigen o.a. „Nijenhove” reeds verleden week, anderen dit komende, weer anderen pas volgende week. Dit omdat Pasen zo laat is dit jaar. Maar waarom niet alle scholen tegelijk? Niet het belangrijkste. De Elisabeth- bode van 13 febr. j.l. heeft als blik vanger een prachtige foto van de preekstoel in de Bolswardse Martini kerk met als commentaar een leuk artikel. We lezen o.a. de waarschu wing aan de Bolswarders de preek stoel niet belangrijker te gaan vinden dan de preek. Rake opmerking vin den we WIJLRE EERDE FRATER VENANTIÜS Wijlre: De carnavalsraad van elf heeft Wim Sonneveld, ofte wel frater Ve- nantius, onderscheiden met de ere penning voor culturele verdiensten. Op de foto zien we Wim Sonneveld met Conny Stuart en de zingende fraters van Stein in carnavalsstemming. Hark en Sjoch kreeg ook nu tal van reacties. Bovendien wordt er over ge praat in de kapsalon en bij de brug, aan tafel en ’s avonds in bed. Prach tig. Maar stuurt u vooral leuke be richtjes in. Kent u het spreekwoord: Slüge soe ek Kapitein Eekma tuft nu donderdags per gemotoriseerde praam de stads grachten langs. Het leven wordt steeds sneller. Straks worden ook nog de karretjes van de veegdienst ge motoriseerd, wie weet zelfs de be zems. Nieuwe bezems vegen schoon, gemotoriseerde schoon en snel, dat is ook wat waard Hark, we vonden het zelden zo'n „koude drukte” in de raad als met ’t jongstleden koelkastdebat. En nu schreef een dagblad ook nog dat het er „heet” toe ging.— Sjoch, dan vonden we ’t straatnaam- debat in aansluiting hierop erg „flat teus” vindt u ook niet? Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! enigingen nauw gelieerd zijn met de con fessionele partijen en de socialistische oppositie, zat de VVD met haar voor keur voor nieuwe zendgegadigden, zo als de TROS, er wat moeilijk tussen. Men mag wel aannemen, dat de VVD voor een soort REM-concessie op een derde t.v.-net heeft gepleit en indien dit niet mogelijk zou zijn, toch voor een vrij sterk „algemeen program” met een ei gen staf, iets, waarvan de confessio nele omroepverenigingen, die sterk de nadruk leggen op de eigen cultuurtaak en de vrijheid van meningsuiting voor de verschillende geestelijke stromingen onder ons volk, eigenlijk nooit hebben willen weten. De Westduitse regering zit nog steeds in de knoei met haar politiek in het Midden-Oosten. Van een ontspanning met Nasser valt nog niet veel te be speuren. Ook al heeft men zijn toevlucht genomen tot een Spaanse bemiddelaar en al heeft Bourguiba, de Tunesische president, die in Egypte op bezoek is, gezegd, dat Nasser niet op een breuk met Bonn aanstuurt en dat hij Oost- Duitsland niet zal erkennen. Maar Erhard heeft in de Bondsdag be vestigd, dat Bonn de betrekkingen zal verbreken of in elk geval de economi sche hulp zal stopzetten, wanneer de reis van Ulbricht, de voorzitter van de Oostduitse staatsraad, doorgaat. Ul bricht heeft zich in Joegoslavië al inge scheept en is al in Kaïro aangekomen, maar, zo zegt Nasser nu, aangemoe- digd door Bonns capitulatie met de wa- penleveranties voor Israël, wanneer Bonn de hulp aan Egypte stopzet, dan zal hij de betrekkingen verbreken. Het gehele dreigement van de Hallsteindoc- trine, waarmee Bonn Egypte door drei gementen probeerde af te houden van een erkenning van Oost-Duitsland, be gint aan kracht te verliezen. Er gaat ook steeds meer uitlekken over de militaire hulp, welke Bonn aan Israël heeft gegeven. Naar verluidt zouden de wapenleveranties beloofd zijn op voor waarde, dat Globke, destijds secretaris van Adenauer, niet zou worden gedaagd in het proces tegen Eichmann, de man, die in Israël terecht stond wegens de organisatie van dé grootscheepse moord- operatie op de Europese Joden. Globke had indertijd als ambtenaar van het mi nisterie van binnenlandse zaken de Jodenkwesties behandeld. Tegen zijn ho ge functie in de nieuwe bondsrepubliek was van vele zijden al ernstig protest aangetekend. Een andere voorwaarde was, dat bij het proces zou worden ver meden, dat de Bondsrepubliek zou wor den geïdentificeerd met Hitlers Duitse Rijk. Op 5 maart a.s. de eerste vrijdag in de Lijdensweken zal weer de Vrouwen- Wereldgebedsdag worden gehouden. Gaarne wekt het comité hier ter plaatse alle christenvrouwen hartelijk op om met haar samen te komen op deze dag in de Doopsgez. kerk, ’s avonds om 8 uur, om in de geest zich te verenigen met miljoenen christenen over de hele wereld waarmede wij ons één mogen weten, heel in het bijzonder op déze dag. Wij zijn met elkaar verbonden en met onze mede-christenen van vele naties en rassen, verontrust over de noden van al onze medemensen over de hele wereld. Wij zijn verbonden in God, de Vader van ons allen Die ons het gebed gaf als een weg tot Hem en tot de ander. Wij willen onze harten in stil gebed ver enigd tot God opheffen in het voort durend besef van onze verbondenheid met allen op aarde, die trachten te leven in overeenstemming met hun roeping als christenen. Laten wij ons bewust zijn dat het leed en de spanningen in de wereld groter zijn dan ooit tevoren en moge de liefde van God ons zó vervullen, dat Hij door ons Zijn werk kan doen in deze verwarrende tijd. Op zondag 7 maart zal om twaalf uur eveneens in de Doopsgezinde kerk een kindergebedsdienst worden ge houden waarbij alle kinderen van 9 tot en met 12 jaar óók zij, die niet bij een zondagsschool zijn aangesloten hartelijk worden uitgenodigd. Het comité Aan de negentiende Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties kan men moeilijk met geestdrift terugdenken. Zij is al laat begonnen, na de Amerikaanse verkiezingen van begin november, en zij heeft voor de rest voornamelijk uit ver dagingen bestaan. En nu is zij verdaagd tot begin september, enkele weken voor dat de twintigste vergadering zal wor den geopend. Het grote probleem is de toepassing van artikel 19, waarin wordt bepaald, dat leden, die meer dan twee jaren met hun contributie achter zijn, hun stemrecht verliezen. Dat zijn er nu maar liefst dertien, onder wie Rusland en Frankrijk. Deze landen treft niet zo zeer de plaag van de armoede, maar zij menen, dat voor bepaalde operaties bijdragen zijn geheven, welke zij niet wensen te beta len. Het gaat hierbij voornamelijk om de fondsen voor de instandhouding van de vredesmacht in het Midden-Oosten en het optreden in de Kongo. Deze operaties zijn het gevolg van een besluit van de Algemene Vergadering en deze achten Frankrijk en Rusland nie t bevoegd om Rondom het weekeinde heeft het kabinet-Marijnen druk vergaderd. De verjaar dagen van de minister-president en zijn collega van binnenlandse zaken, Mr. Toxo- peus, geraakten erdoor in het gedrang. Natuurlijk prijkte het radio- en televisie- probleem, waarover het kabinet voor het eind van de maand uitsluitsel aan de Tweede Kamer had beloofd, op de agenda. Vele speculaties deden daarover de ronde. Maar intussen moest de Ministerraad ook nog een beslissing nemen over de vestiging van een olieraffinaderij van Mobiloll; een kostbaar project, dat tal van vragen oproept. Wie helpt Nigeria? The Agent Gene ral for Northern Nigeria stuurde ’n brief naar de „Director for Overseas Investments J. B. de Boer, Horwerd (Fr.) Als dit Fr. Friesland betekent en geen Frankrijk staat de PTT voor een raadsel. Ten einde raad bracht men de brief naar de Pólle te Hich- tum. Daar woont ene J. T. de Boer, voorheen te Hartwerd. Helaas hij is geen „director”. Aan wie moet hij doorzenden. Toon uw speurzin. Vier week San Fransisco voor 2 per sonen was de prijs die een meisje uit Bolsward won met een opstel in een internationale wedstrijd. Meisje is Verschijnt in; Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Van enige neiging om de regeringscom- binatie op te breken, was niets te be speuren. Er was wel critiek op minister Van Aartsen omdat er te weinig geld voor de aanleg van provinciale wegen beschikbaar is en ook op staatssecretaris Diepenhorst omdat er meer geld voor de ontwikkelingshulp uitgetrokken zou die nen te worden, maar verder stelde de fractievoorzitter Schmelzer vast, dat de socialistische oppositie weinig kans om te schieten had gehad, temeer, doordat het kabinet in voorkomende gevallen, bij dreigende conflicten, zich door de Ka mermeerderheid had laten corrigeren. Opvallend was, dat Drs. Schmelzer daar bij een compliment over had voor de intelligente wijze, waarop Dr. Vondeling de oppositie in de afgelopen jaren heeft geleid. Zoiets heeft Mr. Burger nooit mo gen beleven. Opvallend was het ook om dat Dr. Vondeling daags tevoren, spre kend voor Nijmeegse studenten, net vier ministers vanonbekwaamheid had beticht. Bijvoorbeeld met betrekking tot de luchtverontreiniging. Maar het gaat ook om problemen van financiële aard. Het vergt namelijk kostbare investeringen, ten belope van wel f 50 miljoen. Daarbij speelt ook de vraag een rol of er ’n pijp leiding tussen Amsterdam en Rotterdam moet worden aangelegd, iets wat de Noordhollandse commissaris der Konin gin, Mr. Kranenburg, onder de maat vond, maar bovendien de vraag opriep of men ogenschijnlijk ten gunste van een bepaalde oliemaatschappij wel zulke kostbare uitgaven kon doen. Van hoe groot gewicht deze zaak econo misch ook was, politiek was de radio- en t.v.-kwestie uiteraard veel gevoeliger. Geruchten over een op handen zijnde cri sis bleven aanstromen. Stellig is waar, dat de zaak niet gemakkelijk ligt. Maar waarschijnlijk was de voornaamste moei lijkheid voor de ministers niet zozeer 't onderling eens te worden als wel een oplossing te vinden, welke voor de Tweede Kamer aanvaardbaar zou zijn: en aangezien de bestaande omroepver- Maar hoe lastig de problematiek ook lag, het kabinet werd het in zoverre niet moeilijk gemaakt, dat eigenlijk geen der regeringspartijen er op gebrand leek ’n kabinetscrisis te forceren. De antirevolutionaire hoofdredacteur van het dagblad „Trouw” waarschuwde zijn geestverwanten in de Ministerraad wel tegen te ver gaande concessies. Maar op de KVP-partijraad, welke j.l. vrijdag en zaterdag in Utrecht werd ge houden, waarschuwde het Tweede Ka merlid tevens KRO-bestuurder mr. Baeten heel nadrukkelijk de „Broedende kip” d.w.z. het kabinet-Marijnen niet te verstoren. Na deze wenk ging de partijraad zwijgend' applaudiserend ak koord met het fractiebeleid, zoals dat in de afgelopen maanden is gevoerd. zeer bescheiden en vond het de ver melding niet waard. Wij wel. Wens vader van de gedachte! Wij hoorden van een jongetje uit Burg- werd dat bij zijn buurvrouw ging vragen of hij televisie kijken mocht. Er kwam zo meende hij circus’ voor. Naderhand bleek, dat het een cursus was, een Moedercursus nog wel. .Burgemeester en Wetgevers vér sprak Bolswards burgemeester zich in het vuur van zijn betoog in de j.l. raadsvergadering. De wens ook hier de vader van de gedachte? Wij ho pen het niet. Chocolademelk bij de boterham en fruit na vormde een van de tractaties de vlag met de lelie en de roos in „Bloemkamp”. Zag u hier woensdag gehesen. .Bloemkamp’ was juist een jaar geleden officieel geopend. Toen nauwelijks bewoond heeft het nu al een wachtlijst. Omke Romke werd op een feestavond van de Herv. vrouwenvereniging te Bolsward in een schetsje ten tonele gevoerd. Er werd ruim f 141 in de zaal gecollecteerd. Het bestuur maak te er f 200,van. Voor de wezen van Molkwerum. Wat zou de echte Omke Romke dan wel opbrengen bij zo’n collecte. I V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1