EINDE KABINETSCRISIS NOG NIET IN ZICHT Mag ik U voorstellen LEI-bedrijven boekten iets gunstiger resultaat I ff I K roar f llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fan de Martinytoer es Zilveren filnipj Ka w STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed to sizzen De burgemeester van Bolsward, Mr. J. A. GEUKERS Hwat hat (-jokf? Sk De navolgende dames en heren, die zich op ver zoek van het College van B. en W. spontaan be reid hebben verklaard dit jaar op 30 april - Koninginnedag - en 4 mei - herdenking 20 jaar bevrijding - in onze stad diverse festiviteiten te organiseren. Voorzitter van het comité is de heer IJ. Terpstra, Claude Fonteynestraat 46, secre taris de heer B. M. Mulder, Claude Fonteyne straat 29 en penningmeester de heer J. Hoek stra, Gerrit Knopstraat 8; verder zijn toege treden de dames: K. KuikenDe Groot en G. OsingaKoch en de heren J. J. Homburg, M. K. Lautenbach en B. Nieuwenhuis. De heer N. L. van Slooten heeft zich bereid verklaard als algemeen adviseur op te treden. Ten zeerste zal ik het op prijs stellen, indien u aan genoemde dames en heren alle medewer king zult willen geven, indien daartoe op u een beroep wordt gedaan, hetzij bij de voorberei dingen hetzij tijdens de feesten zelf. Ik dank genoemde dames en heren zeer voor hun spontane bereidwilligheid en ben overtuigd van de medewerking van de gehele burgerij. Wij zien met spanning de plannen tegemoet. KJ, NEDERLAND DINSDAG 2 MAART 1965 104e JAARGANG Bolswards Nieuwsblad No. 17 Verschijnt DINSDAGS en VRI JDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. POSTZEGELS, GEWIJD AAN HET VERZET De verschijning- van mr, Marijnen Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Advzr.entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief de na Yntusken wie yn 1938, nei in fyftich- jierrige striid, einliks de Pachtwet oan- nommen en waerden de pachtkeamers en pachtbureaux oprjuchte. De hieren waerden skriftelik fêstlein en de hierbidragen moasten goedkard wor de. It sprekt fansels, dat dizze yn dy tiid tige biskieden wêze moasten. Hjir wie 25 oant 30 goune de pounsmiet sa- hwat de taks, in inkelde koe de 35 hel- je. It jier foar de oarloch ütbriek, wie de hier fan in pleats yn Fryslan 80 goune de h.a. En dêr wie dan de pleats, sawol it bidriuwsgedielte as it wengedielte by ynbigrepen. Foar de measte boeren wie it doe lykwols jit in hiele toer om dizze hier to meitsjen en mocht men noch fan de eigner nóch fan de boer forwachtsje, dat hy eat fan bilang oan de pleats dwaen koe. Yn dizze situaesje briek de oarloch üt. De Dütskers hawwe doe al yn de earste moannen de maetrigel nomd, dat alle prizen, mei namme de hieren, bliuwe moasten op it peil fan maeije 1940. En yn de fiif oarlochsjierren is dat net for- oare. De bisetters hiene der bilang by, dat de boer yn libben bleau, hwant dy moasten hja brüke. Mar foar de eigner hiene hja gjin inkelde bilangstelling en it lette har neat, dat dizze mei de ge- lykbliuwende hier op it lést gjin droech brea mear keapje koe. Ik herinnerje my noch in boer, dy’t by de hierbitelling yn '44 de bryfkes op 'e tafel lei mei de wurden: ,,Sjoch hjir is it, ik haw it fan ’e moarn krekt bard foar in folie!” Sa wiene de forhaldingen forskuord en gie de ütsloerderij syn sinistere gong. Tj. de J. Vredesgeruchten betreffende Finland en Rusland. De Spaarbank Bolsward heeft de rente verhoogd tot 3 Het café „De Drie Kronen” te Bolsward door O. van der Wey overgenomen van C. H. Prins. Abonnementsprijs f 2.40 pet kwar'aal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Freegje goerie en brük dêrmei jow forstan le week maart 1940 ar- noe- Dat geschiedde tijdens een schorsing van de beraadslagingen. Premier Marijnen had de kamervoor zitter laten meedelen, dat hij niet aan de discussies zou deelnemen. De daarop aan het woord komende fractie-voorzit- ter van de pvda, dr. Vondeling, zei dat hij zonder een verslag van de minister president aan de Koningin slechts een arm advies zou kunnen uitbrengen. „Ik ben niet op de hoogte van de oorzaken die tot de kabinetscrisis hebben geleid. Ik kan dan toch ook niet adviseren hoe de moeilijkheden kunnen worden opge lost,” verklaarde hij. Mr. Van Thiel maakte hiervan een voor stel van de Kamer. Achter elkaar kwa men de fractieleiders van de partijen toen meedelen geen bezwaar te hebben tegen dit verzoek. en sa fier op de eftergroun rekke is, dat it de skyn krige hat, dat men de bi- tsjutting dêrfan skromelik ünderskat hat. Wy binne fan bitinken, dat, sawol de regearing as ek in great diel fan it boerefolk seis fierst to min omtinken hawn hat foar de grounslach fan it boerebidriuw: de groun en de gebouwen Dit is in wunderlike saek. Hwant gjin boer, dy’t net wit, dat fan de situaesje en de kwaliteit fan groun en gebouwen hiel folie öfhinget. Gjin boer sil jo ünt- stride, dat lizzing, forkaveling, üntwet- tering, birikberheid, perseelsgreatte en fruchtberens fan it lan by it buorkjen fan tige great bilang binne. Gjin boer sil ünforskillich stean tsjin de greatte, de kwaliteit, de ynrjuchting fan de pleats, hweryn hy de helt fan it jier mei syn bisten forkeare moat, syn hea en foer biwarje, syn wurktugen en ma- sines opbergje en neisjen, mei syn hüs- halding libje en arbeidzje moat. Gjin boer, dy’t net wit, dat hy op ’n moderne, goed en praktysk ynrjuchte, pleats mei folie minder wurk mear dwaen kin en dus folie foardieliger buorket. En dochs. Op dit punt binne dizze tweintich jier op in ünbigripelike wize to koart sjitten. Men hat mei sin of sünder düdlik for- war talitten, dat de agraryske foune- minten fan lan en pleats, al fierder for- sakke binne en op de drompel steande fan de Europeeske gearwurking en bi- nende regelingen moat men jin bisauwe oer safolle koartsichtigens en laksens yn dizze wichtige kwestje. Dit forwyt rjuchtet him alderearst oan de oerheit, dy’t nei de oarloch in lanboupolityk fierd hat, hwerüt dizze skromelike for- Zo is dan hoewel zich wel donkere T.V.wolken boven ons parlementaire stelsel hadden samengepakt het in het weekeinde toch nog tot een crisis gekomen. Dooï interne meningsverschillen in de ministerraad inzake het omroepbeleid, bood het kabinet-Marijnen zijn ontslag aan. Een telegrafisch bijeengeroepen Tweede Kamer heeft gistermiddag besloten dat deze geen verslag behoeft uit te brengen over de televisiemoeilijkheden die tot deze kabinetscrisis hebben geleid. Het R(jkslandbouwconsulentschap voor Zuid-West Friesland, gevestigd te Sneek, heeft in een gestencilde publicatie ook dit jaar de gemiddelde bedrijfsresultaten op de Weidebedryven in Z.W.-Friesland over het afgelopen boekjaar vastgelegd. Het met veel cijfermateriaal gedocumenteerde onderzoek werd verricht door de heren J. Boerstra en J. D. Brouwer, die hiermee ook nu weer een belangrijk werk hebben verricht. Op te merken valt, dat de resultaten over 1963,1964 beter zijn dan in 1962/1963. Het eindresultaat is gezien de cijfers vanaf 1951/1952 echter maar zeer matig. In het veenweidegebied is gemiddeld zelfs nog sprake van verlies. „Nu dat niet is gebeurd, acht ik het echter niet einvol en wenselijk, dat de minister-president een verslag doet van de moeilijkheden in het kabinet.” Hij had de indruk, dat het geven van zo’n verslag niet zou bijdragen tot een op lossing van de gerezen moeilijkheden. Tegen de opmerkingen van de heer Von- waerloazing logysk fuortkomme moast. De oerheit is it west, dy’t har garansje fan de kostpriis hanteard hat, sadanich, dat dizze kostpriis gjin kostpriis wie, mar allinnich in diel dêrfan. Om dit mei sifers en feiten oan to jaen, moatte wy tobek nei de tritiger jierren, doe’t üs lan yn in djippe crisis forkearde en de lan- bou in tiid trochmakke hat fan djippe illinde. Yn twa jier tiid sakke de molk- priis fan 8.49 nei 4.88 (1931—’32). It jier dêrop wie it 4.56, wer in jier fierder 4.59 en doe 4.43. Mei gjin pinne is to biskriuwen, hwat er doe trochmakke is en hoe’t de greate mearderheit fan de boerestan doe oan in tin triedsje hong, dat elk eagenblik brekke koe. Alles foei nei Onderen: de leanen, de hieren, de fé- prizen, alles. Dat er yn dy jierren gjin boer wie, dy’t der oan tinke koe hwat oan de pleats to dwaen, is sa klear as in klüntsje. It gie doe yn de meast letterlike sin om it neakte bistean en mannichien koe seis dat net rédde. Krüpende wei binne de jierren fan 1934 oant ’39 trochwrotten. De molkprizen jowe dat düdlik oan, yn 1935/’36 wie it 4.95, it jier dêrop: 5.15, doe 5.99, doe 5.73 en it léste jier foar de oarloch: 6.18. As gefolch fan dizze strieminne situaes je rounen de hieren fan jier ta jier to bek. Der waerd ommers neat makke, der koe mar in tige sobere hier jown wurde en yn folie gefallen moast de fa- mylje byspringe of waerden de aide lju, dy’t yn de buorren of de stêd wennen, de stille slachtoffers. Dat er yn dizze tiid neat oan de pleatsen dien wurde koe, kin in bern bigripe. Hja sloerden üt. op veen 2.0 2.0 tot 1.8. Het aantal ha’s per volwaardige beidskracht steeg alleen op veen H. Toxopeus zaterdagavond de partij raad van de vvd niet, zoals dr. Vonde ling had verondersteld, heeft ingelicht over de breukpunten in het kabinet. „Mr. Toxopeus heeft alleen de punten genoemd waar het ons, liberalen, om gaat. Dat is iets anders.” De communistische fractieleider, de heer M. Bakker, zei: „Voor onslagaanvrage moet mr. Marijnen bij de Koningin zijn, voor de politiek bij ons, bij de Kamer.” De heer J. Smallenbroek (a.r.) acht de huidige situatie niet geheel en al be vredigend en hij toonde begrip voor de wensen van dr. Vondeling. „De minis ter-president heeft echter het recht te weigeren inlichtingen te geven.” Mr. H. K. J. Beernink (chu) kende de minister-president ook dit recht toe. Hij verwees naar een soortgelijke situ atie in 1872. „Er worden dus wel door een minister in een besloten partijraad mededelin gen gedaan, maar niet door de minister president in de Kamer,” zo riep de heer Vondeling verontwaardigd uit. De kvp-leider verklaarde, dat de brief van de minister-president aan de Twee de Kamer wel in zeer algemene termen was gesteld. Hij vroeg zich af of deze brief niet wat meer inhoud had kunnen hebben. Hij klaagde er over, dat andere par tijen beter geïnformeerd waren dan hij. Hij leidde dit o.a. af uit de mededelin gen die de fractieleider van de kvp, dr. Schmelzer, enige dagen geleden deed, waaruit zou zijn gebleken, dat deze wèl goed op de hoogte was. „Ook de voorzitter van de chu, de heer Beernink, is blijkbaar goed geïnfor meerd, want hij heeft verklaard dat door de ministers Scholten en Andries- sen nog compromissen in de kabinets raad werden voorgesteld, waardoor de moeilijkheden zouden kunnen worden opgelost.” Voor wat betreft de vvd meende de heer Vondeling, dat het duidelijk was dat ook deze partij goed geïnformeerd was, „gezien de partijraad die zaterdag heeft plaats gevonden en waar, zoals de heer Geertsema had verteld, mededelingen werden gedaan door minister Toxopeus. en het uitstel van het beraad met de Ko ningin op het Haagse Huis ten Bosch vormden een succesje voor de oppositie leider. De premier was aanvankelijk niet naar de vrijwel voltallig opgeko men Kamer gekomen omdat van te vo ren vaststond, dat de meerderheid op z(jn verslag geen prijs stelde. Hij had slechts een formele verklaring over de ontslagaanvrage door het ka binet aan Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel gezonden. Dr. Vondeling wilde daarop de Kamer voorzitter bewegen premier Marijnen uit te nodigen orir toch aanwezig te zijn 1 bij de discussies. -■ f. f f. De gemiddelde bedrijfsoppervlakte blijkt op klei en veen iets gedaald. Op klei op veen komt een stijging naar voren. De stikstofbemesting is vooral op klei en veen gestegen. In de fosfaat- en kalibemesting is wei nig veranderd. Op klei op veen en veen is iets meer kali gestrooid. De melkveebezetting is op elke grond soort gedaald. De daling bij de groot- veebezetting is vrijwel even groot als bij het aantal melkkoeien. Bij het jongvee, weidvee en stieren zijn de veranderingen maar klein ge weest. Het aantal kalveren is op klei op veen en veen meer gedaald dan de melkveebezetting. De pinkenbezetting is aan geringe wijzigingen onderhevig geweest evenals het aantal stuks mest- vee en stieren. De paardenstapel is nog meer terug gelopen. Het aantal schapen veranderde weinig. De varkenshouderij was gemid deld onbelangrijk. Er is voor hooi een behoorlijke opper vlakte gemaaid. Het maaipercentage voor inkuilen is maar weinig veranderd. deling in meende de heer Schmelzer, dat de Kamer niet ontkracht zou zijn door een weigering van de premier om mededelingen te doen. Hij zei dat de Kamer niets heeft te maken met de interne tegenstellingen in een kabinet. Wèl liet zij de demissionaire regerings leider in haar vergadering verschijnen. Mr. Marijnen zat eenzaam en zwijgend aan de lange regeringstafel. Hij hoorde hoe de oppositie-aanvoerder de p.v.d.a.voorman, dr. A. Vondeling, aandrong op inlichtingen en hoe de fractieleiders van de k.v.p. en de v.v.d. drs. W. K. N. Schmelzer en mr. W. J. Geertsema, betoogden dat een verslag niet nodig was. De heer Vondeling diende ten slotte een motie in, waarin hij de regering uitno digt de Kamer, mondeling of schrifte lijk inlichtingen te geven over de oor zaken van de kabinetscrisis. De motie-Vondeling werd verworpen met 82 tegen 51 stemmen. Alle rege ringspartijen stemden tegen. Intussen had koningin Juliana op ver zoek van de Kamer de volksverte genwoordiging besloot hiertoe op voor stel van de heer Vondeling goed gevonden haar raadplegingen van fractie-voorzitters uit te stellen tot de kamervergadering. NEI TWEINTICH JIER 3 Yn de beide foarige artikels hawwe wy bisocht de winstpunten, de positive kan ten fan dizze tweintich jier, sa objektyf mooglik, wer to jaen. It die bliken, dat op bilangrike punten foarütgong makke is en dat de posysje fan de boere-arbeider, de feint en de hierdeboer better wurden is. Dat wie ek nedich, dus wy binne der bliid om en soene op gjin inkelde wize wolle, dat der yn de takomst in minder gunstige foroaring yn komme soe. Lykwols by üs weardearring foar it birikte, bikrüpt üs in gefoel fan greate üngerêstens oer in saek, dy’t yn dizze tweintich jier sa folie Begin april zal op alle Nederlandse postkantoren een serie postzegels, in de waarden van 7, 15, en 40 cent, ge wijd aan het verzet, gedurende de ja- ren 19401945, verkrijgbaar zijn. De kleuren en voorstellingen zijn als volgt: 7 cent: lichtgrijs, (rood en zwart). Op de voorgrond monument „gevallenen”, Waalwijk. Op de achter grond het monument „verwoeste stad” Rotterdam. 15 cent (geel, bruin en zwart): voorgrond monument „Dok werker”, Amsterdam, achtergrond monument: „gevallenen”, Waalwijk, 40 cent: (donkerrood en zwart): voor grond „verwoeste stad Rotterdam”. Achtergrond monument „Dokwerker” Amsterdam. De zegels zijn uitgevoerd in rasterdiepdruk. I I menswaard, daardoor nam ook alleen op veen het aantal melkkoeien per man toe. De totale aantallen arbeidsuren per ha en per melkkoe veranderden maar wei nig; bij de arbeidsuren van boer en ge zinsleden per ha was een lichte tendens tot stijgen aanwezig, terwijl bij de be taalde arbeidsuren per ha een daling optrad. De werktuigkosten stegen en de mecha- nisatiegraad nam toe. Het bedrag voor loonwerk steeg. Het saldo per ha is in sterke mate ge stegen namelijk resp. op klei, klei op veen en veen met f 235,f 198,- en f 219,Dit dus ondanks een daling in de melkveebezetting. De stijging van 't saldo per koe is resp. f 209,—, f 202, en f 221,—. Het melkgeld per koe is aanzienlijk gestegen. Hetzelfde valt op te merken bij de omzet en aanwas. De bruto-op- brengst is door dit alles sterk toegeno men. De bijkomende voerkosten zijn op klei op veen iets gedaald, op veen enigszins gestegen en op klei behoorlijk toegeno men. Door de stijging van melkgeld en de omzet en aanwas is het saldo per koe sterk gestegen. De zomermelkproduktie per koe is over al iets gedaald. Ten aanzien van de wintermelk geldt hetzelfde, met dien verstande, dat de daling op klei op veen hierbij uitzonderlijk groot is geweest. De totale melkproduktie per koe is zo doende op elke grondsoort gedaald. De daling was door de reeds genoemde oor zaak het grootst op klei op veen. Het vetgehalte is iets teruggelopen. De opbrengstprijs per kg melk is gestegen met ongeveer 3.5 cent. De krachtvoerprijs was iets lager, ook het ruwvoer was goedkoper. De pacht is op klei en klei op veen met f 7,per ha gestegen en op veen met f 2,— per ha. Door meer stikstof zijn de bedragen voor kunstmest gestegen. De rentabiliteit van de schapenhouderij is vrijwel gelijk gebleven. Bij de var kenshouderij is de winstgevendheid groter geweest. Dit onderdeel is echter van zeer ondergeschikte betekenis ge bleven. De totale kosten zijn gestegen. De stij ging is het grootst geweest op klei en het kleinst op klei op veen. De totale opbrenst is meer toegenomen dan de totale kosten. Ook hier is de toename het grootst geweest op klei, en het kleinst op klei op veen. Het uiteindelijke netto-overschot, wat in 1962/’63 negatief was, verbeterde in die mate, dat in 1963/’64 op klei en klei op veen weer sprake was van een positief cijfer. Op veen was het verlies per ha in 1963/’64 f 111,kleiner dan in 1962/’63. Het netto-overschot is, zoals reeds eer der bleek, gestegen. De loonpost voor boer en gezinsleden is eveneens toege nomen. Daardoor is het arbeidsinko men van het gezin per ha vrij sterk omhoog gegaan en benaderde het in 1963/’64 ongeveer weer het niveau van 1961/’62. De kostprijs per kg melk is op klei met 1,40 cent, op klei op veen met 1,80 cent en op veen met 1,60 cent gestegen. De opbrengstprijs is omhoog gegaan, namelijk met 3.40 cent op klei, 3.50 cent op klei op veen en 3,60 cent op veen. De rentebedragen voor de veestapel en de werktuigeninventaris zijn maar aan geringe veranderingen onderhevig ge weest. Daardoor is het totaal bedrag aan rentes per ha op klei met f5,ge stegen, op klei op veen met f 3,ge daald en op veen gelijk gebleven. Het totaal van netto-overschot en rente per ha is behoorlijk gestegen als ge volg van de stijging van eerstgenoemd onderdeel. Het gezinsinkomen per ha is gestegen met resp. f 196,—f 185,— en f213,—. Deze ontwikkeling is veroorzaakt door een stijging van netto-overschot en de loonpost voor boer en gezinsleden. Door de stijging van het gezinsinkomen per ha en het gelijk blijven van het aantal arbeidsuren van boer en gezins leden per ha is het gezinsinkomen per arbeidsuur toegenomen met resp. f 0,93, f 0,83 en f 0,84. Deze stijging was gro ter dan die van het uurloon. Het maaien voor grasdrogen was op klei en klei op veen iets lager. Voor stal- voedering is er, evenals het vorig jaar, weinig gemaaid. De totale maaiopper- vlakte steeg. Vooral op kiel en veen is de stijging aanzienlijk. De waarde van de levende inventaris is op klei iets gestegen en op de beide andere grondsoorten gedaald. De nieuw- waarde van de dode inventaris is blij ven stijgen. De bewerkingskosten per ha en per melkkoe stegen in doorsnee met f 100,-. De totale loonpost per ha liep op met f70,— a f80,—. De bedragen voor loon en sociale las ten van boer en gezinsleden stegen met f 70,h f 100,— per ha. De vrij sterke verhoging van het uur loon speelde bij dit alles natuurlijk een grote rol. Het aantal omgerekende volwaardige arbeidskrachten bleef op klei en klei en daalde op veen van Mr. W. J. Geertsema (wd) sloot zich aan bij de redenering van dr. Schmel zer. Hij verzekerde, dat minister mr. E. 1940 1945J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1