Toenemende spanning Vietnam om De kabinetscrisis het over radio t.v.-bestel en hark sjoch Conferentie in Moskou begonnen en iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!niiiiiiiiii!iin Zeeman overboord [2 Gouden filmpjes üs hjoed to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND o. VRIJDAG 5 MAART 1965 10fc JAARGANG No. 18 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 2660 of 2335 Contractprijzen op aanvraag BROEDERLIJK NAAST ELKANDER se Intensivering. Verjaring. Diplomatiek overleg. De Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! De spanningen om Vietnam blijven toenemen en nog steeds hult president John son zich in een zwijgen, dat, zoals men aanneemt, vooral daarom niet wordt door broken om alle wegen open te laten. Wel heeft Rusk, de minister van buiten landse zaken, met verve het oude standpunt verdedigd, dat de sleutel tot de vrede in Zuidoost-Azië de bereidheid is van allen in dat gebied om hun buren met rust te laten. Het is evenwel de vraag, of dit ook maar enige invloed heeft op de uitbreiding van de oorlog, die toch wel waar te nemen valt. De Amerikanen gaan ervan uit, dat de oorlog, die in Zuid-Vietnam wordt gevoerd, mogelijk wordt gennaakt door de steun, die de Zuid-Vietnamese opstandelingen uit het noorden krijgen. Wanneer deze hulp zou ophouden, zo menen de Amerikanen, zou het verzet tegen de Zuid-Vietnamese regering vanzelf ophouden. Conferentie in Moskou. Maandag is in Moskou een conferen- Abonnementsprijs f 2.40 pei kwar’aal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Na de vele boze woorden toont men zich in Bonn en Kairo toch terughou dend. Nasser heeft Ulbricht, de Oost- Nasser en Bonn terughoudend. Hark en Sjoch kreeg van een be vriende relatie het kreupelrijm, dat de Bolswarder Jan van Ring in het laatst van de vorige eeuw dichtte: Bölger woont al op de hoek. Stock mann het een lage stoep, Van der Werf die draait de pillen rond, Faber slaat synVerder leent het zich niet voor publicatie. We zullen het rijm goed bewaren en er mocht Hark en Sjoch ooit een komkommer tijd krijgen uit citéren. de wel Boisward: Friese stad. Thans woont van elke 60 Friezen er één in Bois ward. Maar van elke 40 KFFB-leden óók. Dit wil zeggen, dat de „dicht heid van deze Friese boekenclub in Boisward 1% maal zo groot is als in de rest van het Heitelan. Het 300e lid van de KFFB dat deze week te Boisward werd ingeschreven was mevr. M. van der Schaaf-Brand- sma, uit de 2e Hollandiastraat. Zij kreeg als attentie een gratis boek, nl. de roman „Romsicht” van de Bols- wardse schrijfster mevr. G. Lootsma- Smidstra aangeboden. Een leemte is ontstaan door het ver dwijnen van Bokato want met de club verdween ook de jaarlijkse vasten avonduitvoering, door de liefhebbers onder ouderen zowel als jongeren be treurd. Prins Carnaval bracht met zijn ge volg maandagavond een bezoek aan de marktkooplieden, die in café Vij ver hun feestelijk samenzijn hielden. Het werd een groot verbroederings feest tussen Fries en Westfries. Teveel van het goede. De Hichtumers hebben zich vorige week tranen ge lachen, toen tijdens de opvoering van „Simmertwirre” door de toneelver eniging van Hartwerd een jongeman, die in het spel een meisje moest kus- doch ook zijn namaaksnor op het zachte wangetje van z’n aangebedene achterliet. Hark, hark, hark! Friesland telde verleden jaar 378 zangkoren en 260 muziekkorpsen. Dat is veel meer dan andere provincies. En dan smalen ze ook nog wel eens van Frisia nou can- tat (Friesland zingt niet). Ontvangen grote keuze in Heeren En gelse en autopetten. Aanbevelend, P. A. Gerritsma E56. Vredesneigingen. De duitsers willen geen tweede wintercampagne in Rusland wa gen. Slotbal danscursus F. van der Spoel. Te vens opvoering van Kort van Memorie en Sokke mear. Kaarten a 25 ct. De geïnterneerden in Gaasterland zal ontspanning gebracht worden. Er is een grote bak met zaagsel geplaatst. Hierin kunnen de vechtlustigen terecht voor worstelpartijen. Harkjen is swierder as praten, dêrom kin mannichien it praten net litte. le week maart 1915 Advei.entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief De heer drs. K. A. Duran en mevr. Duran waren samen 25 jaar ge trouwd, d.w.z. elk voor zich 12% jaar. De raadsleden zouden hun collega ’n bloemetje op dit koperen feest ge ven. Als voorbeeld van een uitbreiding en intensivering van de oorlog zou men kunnen aanvoeren, dat het leger van Zuid-Vietnam met 100.000 man zal wor den uitgebreid tot meer dan 650.000 man. Ook de Amerikaanse adviseurs zullen worden uitgebreid met 1000 man. Hierdoor zullen er dan even onder de 25.000 man Amerikaanse troepen in ’t land zijn. In het kader van de intensivering van de oorlog zijn de Amerikanen ook be gonnen met zuiver Amerikaanse lucht aanvallen op de Vietcong en wel voor al in het midden van het land, waar de Vietcong het land in tweeën dreigt te splitsen. Opmerkelijk is, dat de troepen concentraties van de Vietcong groter worden. Sjoch, sjoch, sjoch! Boisward heeft hiervan 6 koren en 3 korpsen. Daar naast nog een aantal kleinere zang- groepjes en muziekensembles. Het mag gehoord worden en „kin bisjen lije!” Uitga.ve: A. J. OS1NGA N.V., Boisward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur (05157) woonte het blaffen met bijten te on derbreken. Dit ondervond Joh. Cou perus zaterdagmorgen in de le Hol landiastraat, toen een keffertje hem in de benen beet. Hondje werd ge straft. Wij komen terug op 29 februari, zei zondagavond een omroeper voor de radio. Dat duurt bijna dus nog drie volle jaren. Daaag! Zo hoort het. Een groot gezin dat ’n flatwoning kreeg toegewezen zou graag in een eensgezinswoning wil len en een daar wonend kleiner gezin in het flatgebouw. Beiden schreven ze B. en W. een brief te mogen rui len. Het lijkt ons een juiste methode. En nu maar afwachten of men „een gunstig oor” vindt. In de Hid Herostraat voor de CVO- school vond iemand een speldje dat hij al wilde geven aan een speldjes- verzamelaar. Bij nader inzien bleek het een zilveren Hugenotenspeldje. Het is voor de eerlijke verliezer be schikbaar. Operaconcert te Boisward met mede werking van Doare Teengs, Johan Caron J. Faber en A. Alt. Entree f 0,50. Graafwerkzaamheden in groots op gezette stijl gaan het bedrijf van Harmen Boersma in de buurt van het aloude Keppens moderniseren, dragline is van ver te zien. Waf-woef-waf. Heeft u een hond, die nog niet is ingeschreven voor de be lasting? Haast u dan naar het stad huis. Voor 1 maart moest Lassy of Fikkie al worden aangegeven. An ders krijgt u dubbele aanslag (2x f 15,of f 300,boete. Op een vlotje speelde woensdagmid dag een jongen in de gracht van de Dijlakker ter hoogte van bakker Het- te Wynia. Daar kwam een diender aan. „Schei u met dat gedonder” baste hij. Zo wordt de jeugd ge leerd wat mag en niet mag. Sinaasappels en chocolademelk vorm den helemaal geen feest-attractie, maar horen tot het dagelijks menu, vertelde ons een zuster van „Bloem- kamp”. Nee, het 1 jarig feest wordt pas 11 maart gevierd. Dan wordt het pret man met Tetman! Het wintertje overrompelde niet al leen de kieviten en voorjaarsbloemen ook de beheerders van de ijsbaan. Die was al grotendeels leeggelopen. Jam mer het was een aparte attractie ge weest vóór Kerstmis rijden en dan pas na 1 maart opnieuw. Nu zal het wel bij kikkerslootjes blijven. Blaffende honden bijten niet, maar ze hebben wel de onaangename ge- Bakhuizen zit voortaan in het donker. De oude lantaarnaansteker B. E. heeft rust genomen en het gemeentebestuur kon niemand anders voor dit werk vin den. Het gemeentebestuur heeft nu de lantaarns doen verwijderen. Deze mening staven zij in een zaterdag uitgegeven witboek. Hierin betoogt Washington, dat de Noord-Vietnamese agressie tegen Zuid-Vietnam even reëel is als de activiteit van een agressie- leger. In het witboek wordt de omvang van het leger van de Vietcong (de communistische beweging) geschat op 32000 man, waarbij nog een 60 a 80.000 guerillastrijders „voor halve dagen” moéten worden geteld. Opleiding en be wapening van deze strijders wordt door Noord-Vietnam bezorgd, zo menen de Amerikanen, die vergeten, dat de Viet cong bijzonder veel Amerikaanse wa pens op het regeringsleger buit pleegt te maken. val had uitgeschreven als een fase in zijn strijd tegen de Chinezen om de hegemonie in de communistische we reld. Onder Chroestsjow moest men vre zen voor een breuk met China als gevolg van deze conferentie, die ove rigens 2% maand later begonnen is dan oorspronkelijk bedoeld. Nu heet het een raadgevende bijeenkomst van 17 partijdelegaties en heeft men de in druk, dat er van een openlijke breuk met China weinig sprake meer zal zijn. Wat niet betekent, dat de tegenstellin gen verdwenen zijn. Maar Kosigin tracht deze anders op te lossen, met meer resultaten voor Moskou, o.a. aan invloed in Zuid-Oost Azië, waar hij zich tracht in te schakelen in de Vietnamese affaire, waarvan Chroestsjow uit vrees voor een botsing met de Ver. Staten, zich verre had gehouden. Deze toene mende invloed is overigens meer ge richt tegen China dan tegen Amerika, miar dat ziet men zo op het eerste gezicht niet. Koningin wenst herstel. De Koningin heeft de k.v.p.-fractielei- der, drs. W. K. N. Schmelzer verzocht te pogen de breuk in het kabinet-Ma- rijnen te herstellen. Zijn opdracht luidt een onderzoek in te stellen naar mogelijkheden om te gera ken tot een spoedige oplossing van het in het kabinet-Marijnen gerezen ge schilpunt. Zondagavond is in de Straat van Dover, acht mijl noord-oost van Dungeness, een opvarende van de Nederlandse kustvaarder „Brandaris” van de rederij J. J. Tuil te Delfzijl overboord geval len. Nortforeland Radio verzocht aan de zeevarenden om naar de drenkeling uit te zien. De kern van de zaak leek óf de op brengst van de reclame-uitzendingen ten goede zou komen aan de omroep vereniging, in wier tijd zij zouden wor den verzorgd, óf dat die zou worden gestort in een gezamenlijke pot, welke over alle organisaties naar rato van het ledental zou worden verdeeld. Voor de eerste oplossing gevoelden dr. Veld kamp, de christelijk-historische en de liberale ministers met de bedoeling concurrentie in het radioverkeer tot stand te brengen. De laatste oplossing werd voorgestaan door mr. Bot, die wil de voorkomen, dat de bestaande om roeporganisaties ten achter zouden wor den gesteld bij nieuwkomers met betere relaties bij het adverterende bedrijfs leven. Oppositie. Kennelijk waren de regeringspartijen er niet op bedacht geweest, dat de op positie van de p.v.d.a. tot de boeren partij inlichtingen over het ontstaan van de crisis zou verlangen. om Ko ningin Juliana naar behoren te advi seren over de mogelijkheden tot vor ming van een kabinet. Maandagmorgen werd de Tweede Ka mer op verzoek van dr. Vondeling c.s. bijeengeroepen om van de regering op heldering te vragen. Het kabinet stelde zich evenwel op het standpunt, dat het die in de demissionaire staat, waar in het verkeerde niet kon geven. De oppositie mocht mr. Geertsema eens gezind voorhouden, dat minister Toxo- peus de liberale partijraad wel had in gelicht, eendrachtig verwierpen de re geringspartijen de motie-Vondeling, waarin op opening van zaken werd aan gedrongen. De minister-president woon de het debat zwijgend bij en intussen zat Koningin Juliana op Huis ten Bosch te wachten totdat de Kamer zou zijn uitgesproken. van de rechtsstaat geschonden. Ande ren betogen, dat de verjaringstermijn behoort tot de procedure, waarin ver andering kan worden gebracht zonder de rechtsstaat in gevaar te brengen. Het debat over deze ingewikkelde kwestie nam in felheid toe, ook in het buitenland, waar men het een ondra gelijke situatie vond, dat nazi-misda- digers bij wijze van spreken ongestraft op hun misdaden zouden kunnen pochen. In de regering bestond geen eenstemmigheid. De liberale minister van justitie was een tegenstander van verlenging van de verjaringstermijn, maar anderen achtten verlenging een politiek ongewenste zaak. Het besluit hierover is nu na lang beraad aan het parlement overgelaten. Een belangrijk element in de besluit vorming is geweest, dat in een aantal communistische landen nog nazi-ar- chieven zijn, waarin Bonn nog geen inzage heeft gehad. Men is nu bang, dat deze archieven na8 mei open zou den gaan, wanneer Bonn geen moge lijkheid meer zou hebben de misdadi gers te vervolgen. Het is zeker niet ondenkbaar, dat de communistische wereld de bondsrepubliek in discrediet zou proberen te brengen. Het is niet de eerste keer geweest, dat medede lingen uit het Oosten' de autoriteiten op de hoogte hebben gebracht van het verleden van soms hooggeplaatsten. Reconstructie. Ondanks al die crisisverhalen leefde bij de meeste regeringspartijen toch ken nelijk nog de hoop, dat de breuk nog zou kunnen worden geheeld. Slechts weinigen verwachtten, dat de crisis tot een nieuwe regeringscoalitie een sa menwerking van de p.v.d.a. met de k.v.p. zou leiden. In ieder geval prevaleerde bij de regeringspartijen ’t verlangen om eerst door voortgezet be raad te beproeven de breuk te helen. De gedachte groeide, dat het best eerst een informateur aan het werk kon worden gezet om Koningin Juliana te adviseren over de mogelijkheden tot herstel van de politieke samenwerking tussen k.v.p., a.r.p., c.h.u. en v.v.d. De fractievoorzitters van de K.V.P. en de P.v.d.A., de heren Schmelzer en Vondeling, luisteren, broederlijk naast elkaar staand, naar de voorzit ter van de Tweede Kamer, Mr. Van Thiel Mobil-oil. De situatie werd nog bemoeilijkt door dat het kabinet tussentijds ook nog een beslissing moest nemen over een pro ject van Mobil-Oil, welke Amerikaanse onderneming een soort Pernis 'in Am sterdam wilde stichten en daarvoor al lerlei vergunningen nodig had, die vér gaande consequenties konden hebben voor de overige woning- en industrie bouw. Na moeizame besprekingen werd hier over'overeenstemming bereikt. Doch de sfeer voor de discussie over het radio- en televisiebestel werd er niet door ver gemakkelijkt. Na dagenlang discussi ëren gaf minister-president Marijnen het vrijdagavond eindelijk op. Toen had minister Veldkamp weliswaar de strijd gestaakt. Minister Scholten had zich uitgeput om allerlei tussenoplossingen te bedenken, doch de liberale ministers vonden het resultaat niet zodanig, dat dit in hun kring met enige verwachting voor een beter omroepbestel zou worden begroet. Vrijdagavond werden de staatssecreta rissen in de ministerraad ontboden om te vernemen, dat een crisis onvermij delijk was. Even later gaf minister president Marijnen de pers te verstaan, dat hij zaterdagmorgen naar de Ko ningin zou gaan. Onmiddellijk kwamen de verschillende kamerfracties der regeringspartijen bij een. De c.h.u. had reeds een dagelijkse bestuursvergadering belegd in Utrecht en na afloop daarvan bleek zonneklaar, dat mr. Beernink er niets voor gevoel de zijn geestverwanten, de ministers Scholten en Bot, af te vallen. I De v.v.d. hield een partiiraad in Den Het kabinet-Marijnen heeft, zoals reeds gemeld, bij Koningin Juliana zijn ontslag aangeboden na nog geen twee jaren aan het bewind te zijn geweest. Ook na dagenland beraad gelukte het de ministers niet tot overeenstemming te komen over de nota, die zij de Tweede Kamer vóór 1 maart hadden toegezegd en waarin de voorwaarden, waaronder reclame en nieuwe zendgemachtigden tot het aether- verkeer konden worden toegelaten, zouden worden bekend gemaakt. Vasthoudend bleef de christelijk-historische minister Scholten met zijn r.k. ambts genoot van sociale zaken, dr. Veldkamp, vechten om tegenover minister Bot van O., K. en W. nog zoveel mogelijk te redden van hun nota over de reciame- teievisie, welke door de Tweede Kamer in 1963 met grote meerderheid was afge wezen. Haag en fractieleider Geertsema gaf na afloop te verstaan, dat deze zich unaniem achter de liberale ministers had opgesteld. Hwat hat Qabe Shroar Duitse leider, met 21 saluutschoten ont vangen, maar er was geen erewacht, dus van een erkenning kan men nog niet spreken. Bonn heeft als straf voor de ontvangst de economische hulp stop gezet, maar Nasser heeft toch de be trekkingen niet verbroken. Na verloop van tijd zal alles wel weer worden ge lijmd. Ulbricht is een paar treden in belangrijkheid gestegen, vooral ook om dat hij in andere neutrale landen ook zal worden ontvangen. Hij wordt nog wel niet erkend, maar hij is er dan toch. Nasser heeft bereikt, dat de Duit- wapenleveranties aan Israël stop gezet worden en hij is er al een actie begonnen om ook de Amerikanen hier toe te brengen. Dat speelt hij met een bedreiging van de belangen van Amerikaanse oliemaatschappijen, klaar. Het gevaar van een intensivering en daardoor ook uitbreiding van de oorlog heeft geleid tot een drukker diplomatiek verkeer van mogendheden, die de weg naar de conferentietafel willen banen. Engeland dringt er op aan, Frankrijk heeft dat al lang gedaan, maar afge lopen week heeft Winogradow, de Rus sische ambassadeur in Parijs, een on derhoud gehad met De Gaulle, waaruit de mededeling kan worden gehaald, dat Rusland ook wel wat voor een confe rentie voelt. Thant, de secretaris-gene- raal van de Ver. Naties, heeft ook al polsingen ondernomen, waarvan Hanoi, hoofdstad van Noord-Vietnam zich niet afkerig heeft getoond. In feite strib belen alleen de Amerikanen en de Chi nezen nog maar tegen. Peking eist de aftocht van de Amerikanen, voordat er gesproken kan worden, Amerika wenst eerst een staken van het vuren en de garantie, dat Zuid-Vietnam niet in communistische handen zal vallen. Washington is bezig een onderhande lingspositie op te bouwen door de com munisten ervan te overtuigen, dat zij in Noord-Vietnam meer te verliezen hebben door een voortzetting van de oorlog dan zij in Zuid-Vietnam zouden kunnen winnen. Of deze tactiek enige zin heeft, is echter een tweede. De meest objectieve waarnemers zijn er van overtuigd, dat Washington voor een hopeloze taak staat. Een lichtpun tje zou kunnen zijn, dat de Amerikaan se en de Chinese ambassadeur in War schau vorige week vergaderd hebben. Dat is het enige diplomatieke contact, dat beide landen af en toe hebben. Heeft Hanoi belangstelling voor onder- handelingen, de regering in Saigon en de meerderheid van de militairen zijn nog niet zo ver. In de bevolking is het verlangen naar vrede echter heel sterk. Eind vorige week werd een door 600 prominenten ondertekend manifest ver spreid, waarin opgeroepen werd tot on- derhandelingen. De boeddhisten schij nen hier niet afkerig van te zijn, maar de regering heeft snel toegeslagen, voordat de stroom zo sterk werd, dat zij niet meer in te dammen zou zijn. Een aantal arrestaties is verricht. De waardering vbor de politiek van Bonn in het Midden-Oosten is gering. Daar komt nu nog een binnenlandse aangelegenheid bij, n.l. de verjaring ran de vervolgingstermijn voor misda den uit de nazitijd, die onder Hitlers bewind niet konden worden vervolgd. Aangezien dat een belemmering van vervolging was, is de verjaringstermijn voor deze misdaden op 8 mei 1946 in gegaan. Op 8 mei van dit jaar zijn de bij de wet vastgestelde 20 jaren om en wordt het mogelijk, dat misdrijven, die na die datum worden ontdekt, onge straft blijven. Er zijn onder de Duitse rechtsgeleerden twee scholen. De ene meent, dat de ver jaring behoort tot de materiële inhoud van het strafrecht, waarin men ach teraf geen wijzigingen mag brengen Daarmee wordt volgens hen ’t beginsel tie begonnen, die Chroestsjow vóór zijn Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Boisward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1