Pim Mulier: honderd jaar geleden geboren Onbekenden executeren ex-nazi IB* roar Wonseradeels eerste ereburger ■B’?* Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Kabinet n jKB STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hioed p to sizzen Hwat Hat (sjcibe «WW8 DINSDAG 9 MAART 1965 ÏC-ie JAARGANG No. 19 Bolswards Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Edel man. PIET Arrestatie. Importeur. Goed atleet. en De kans op vrede iets groter. Elfstedenrijder. Vreemde vliegtuigen boven Denemarken Tj. de J. Het brood wordt duurder. Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Advei.entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Schaatsenrijden kon hij ook best. Mulier reed op 20 december 1890 op z’n eentje de Elfstedentocht en liet in alle elf ste- I’itblinker en organisator. Pim Mulier mag dan niet lang in Fries land hebben gewoond, vergeten deed hij zijn geboorteplaats Witmarsum niet. En ook de kaatssport niet. Hij loofde Mu- lier-wisselprijzen uit, werd beschermheer van de kaats- en voetbalvereniging Wit marsum. Toen op 27 juni 1950 Wonseradeels raad de heer W. J. H. Mulier benoemde tot (de eerste) ereburger van Wonse radeel en hij op 5 augustus van dat jaar in zijn geboorteplaats Witmarsum werd gehuldigd met die onderscheiding deed dat de toen 85-jarige Pim Mulier Ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw en drager van hoge sport- onderscheidingen uit binnen- en buiten land, o.a. van de Elfstedenvereniging zichtbaar goed. Het muziekkorps Frisia speelde een door de heer K. D. Anema Ereburger van Wonseradeel. Een groep, genaamd „Zij die nooit kunnen vergeten” heeft een 65-jarig ex- lid van de Letlandse nazi-organisatie, die met de Duitsers in Riga heeft sa mengewerkt, Herbert Cukurs, „berecht en geëxecuteerd”, zo heeft deze organi satie schriftelijk medegedeeld aan twee persbureaus in Bonn, aldus vermeldt Het Vrije Volk. Het in ontbinding verkerende stoffe lijk overschot van de man is op aan wijzing van de groep door de politie gevonden in een koffer in ’n buitenhuiss even buiten Montevideo. ARTIS SCHENKT BLIJDORP OERANG OETAN Aanbesteding verbouw herv. school te Wons. Er waren 30 inschrijvers. Laagste was Gebr. Draisma, Piaam voor f 4183,- Nog enkele fraaie orgels te huur f20,- per jaar. Piano’s f 25,- per jaar. Te huur Timmerzaak te Longerhouw, eigen aan de Ned. Herv. Kerk. Huurder moet zijn Ned. Herv. Rechtz. Voorwaar den bij S. Wesselius. Lijkverbranding wordt wettelijk toege staan. Er zal echter slechts één ver- brandingsinrichting worden toegestaan. Door verschillende omstandigheden zijn de prijzen van de turf met ingang van heden gesteld op 7.50 per duizend stuks. De Bolswardse brandstofhandelaren. Miltvuur geconstateerd bij veehouder D. van der Woude te Oosterlittens. Eet nu kalfsvlees. 3 pond voor 1 gulden. Slagerij A. Swart. Oppositie. Nam notitie. Klare wijn voor Vondeling. Toe dan heren Ga tracteren uw gedrag is zonderling. Hó eens even Niet weerstreven. Geen geheim voor Geertsema. Toxopeüs Deelde ’t mee dus Wijs nooit de verkeerde na! Heus Marijnen Kunstig lijmen. Lijkt nog een zeer zwaar karwei. Wil ’t niet lukken. Laat de stukken. Haal Verolme er eens bij! Wie wil scherven Van mij erven? Eik weet, het adres is Bot niks gedaan zo. Kom pak aan nou. En vul zelf de TV-pot. Abonnementsprijs f 2 40 per kwariasd (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Twivel is it bigjin fan de wiisheit 2e week maart 1940 'I 1 Lang bleef de heer Mulier nooit op een voorzittersstoel zitten. Zijn onrustige natuur stond hem eenvoudig niet toe zich in iets te laten vastroesten. Tijdens het op gang brengen van het ene, wa ren zijn gedachten al weer bij wat an ders. Hij wierp zich op de atletiek en richtte de K.N.A.U. op, importeerde hockey, cricket, lawntennis en bandy (een voorloper van ijshockey), organi seerde de eerste Vierdaagse Wandel- marsen, bepleitte sport in leger en li chamelijke opvoeding op de scholen. Het wonderlijke is dat deze organisator van formaat zelf een uitblinker was in de sport. Een veelzijdig talent, met een brede en vooruitziende blik. Als volbloed-amateur liet hij 80 jaar geleden al een waarschuwend geluid horen tegen kunstvoorwerpen als prijzen in de sport. gecomponeerde Pim Muliermars. Ook op andere wijze zal in Friesland zijn naam blijven voortleven, één van de oudste veefokkers gaf de naam Mulier aan zijn bedrijf. Van de huldiging in Witmarsum met toespraken van leidende figuren in de sport, herinneren wij ons het volgende voorval. Een tijdgenoot sprak Mulier toe, de heer Straatsma. Even, heel even maar, moest de 85- jarige Pim Mulier nadenken: „o, ja van de korte baan”. Hg had op hoge leeftijd nog een sterk geheugen. Uit de hierboven opgesomde activitei ten, welke beslist nog geen volledig beeld geven van wat hij allemaal deed, zou men misschien kunnen conclude ren, dat Pim Mulier niets anders heeft gedaan dan sport beoefenen en organi seren. Niets is echter minder waar. Hij was journalist (een deel van zijn leven bracht hij in het voormalige Nederlands Indië door, als hoofdredacteur van de Deli Courant), talenkenner bij uitstek, tekenaar, novellist, begaafd amateur- schilder en kunstverzamelaar. Een won derlijk veelzijdig mens. De politie van Montevideo heeft intus sen een 32-jarige Griek, Dionisio Mavri- dis, gearresteerd. Deze zou als tussen persoon zijn opgetreden voor een on geveer 40-jarige onbekende die het bui tenhuis heeft gehuurd waarin het stof felijk overschot is gevonden. Buren hebben onlangs mensen in dit huis gezien en een groene Volkswagen die er buiten was geparkeerd. Op 10 maart a.s. zal het honderd jaar geleden zijn, dat in Witmarsum W. J. II. (Pim) Mulier werd geboren, als zoon van Wonseradeels laatste grietman en eerste burgemeester Tjepke Mulier. Toen Pim twee jaar was, vertrok het gezin Mulier naar Haarlem en in die stada groeide hij op tot een zeldzaam veelzijdig en begaafd mens. De sport interesseerde hem sterk, volkssport zag hij als een belang van de eerste orde. Ook had hij de eigenschap onrustig te zijn, nauwelijks was hij met iets klaar en Pim Mulier organiseerde goed, met de kunst nieuwe ideeën op andere te kunnen overdragen of er stond al weer wat anders op stapel. Door zijn veelzijdige belangstelling en een bruisende energie werd hij de importeur van tal van takken van sport, dè „grote pionier van het eerste uur”. En ook nog zelf een uitblinker in de sport. hiele lanbou tokoart dien waerd. Dy bi- driuwstüke, yn de tiid foar de oarloch al grouwelich tokoart dien, krige nou foar syn wichtichste produksjemiddel: de pleats, mar in lyts diel fan hwat ne- dich wie om dizze syn gerak to jaen. De hierde boer hie der yn earsten gjin skea fan, sa’t it like, de eigen boer wol en de eigener it measte, mar meiinoar biseften hja net genóch, dat troch dizze regeling de lanbou yn syn gehiel al mear efterüt sakke. Mei dat de ambachtslju en de ma terialen foar timmerjen en fervjen fiks omheech giene, waerd it praktysk ün- mooglik it forwaerloazge ünderhald oan de pleatsen to jaen en fan modernisea- ren wie alhiel gjin sprake. De iennige, dy’t hjir fan profiteard hat, wie de ne- derlanske bifolking. Ommers dy krige de agraryske produkten foar prizen, dy’t ünder de kostpriis leine. En mei dêr- troch koe de nederl. yndustry in Ont wikkeling krije, dy’t mear as fantastysk west hat. Yn Europa wie Nederlan it goedkeapste eilan, hwer’t it libbensün- derhald, troch dit systeem, folie leger lei as yn üs buorlannen. Mar fan jier ta jier waerden de boamen fan dizze opbloei, de pleatsen, mear ütsloerd en mear for- êldere. De eigner wie alhiel ünmach- tich om syn bisit op peil to halden en de hierder krige yn syn kostpriis ek net mear as dizze, sabeare, hier. Yn 1950/’51 wie de molkpriis al oproun ta 21.19 dus trije kear sa heech as doe’t de hieren op dat peil fêststeld wie en doe earst mocht er in bytsje by, sahwat sawn goune de pounsmiet. Der binne minsken, dy’t miene, dat de hierdeboer fan dizze situaesje yn elts ge- fal profiteard hat, mar dat is sa net. Yn mei alhiel oare prizen en priisforhaldin- gen. Mar de nederlanske regearing, dy’t foar de swiere taek stie in ütplondere en totael forearme lan, mei tsien mil joen ynwenners, op ’en nij oan wurk en brea to helpen, keas in polityk fan bi- hearske leanen en prizen. Oer it foar en tsjin dêrfan wolle wy it nou net ha, it wie in feit. Alle prizen en leanen moas- ten fan it re’gear goedkard wurde en en mochten net heger. Maximumprizen dus! De lanbou wie ien fan de dingen, dy’t tsjinje moast om de lju wer oan iten to helpen, mar boppedat hja moast ek tsjinje om it lan de devizen to jaen, dy’t neist de Marshall-help, it lan der wer boppe-op bringe moasten. Yn oerliz mei de organisearre lénbou, earst yn de stif- ting foar de L&nbou, letter yn it Lén- bouskip, waerden de spulrigels fêststeld. En hjir freegje ik bysünder oandacht foar. Hja kamen oerien, dat de lanbou- prizen basearre wurde soene op de kost priis. De boeren soene har kosten werom hawwe. Mear koene hja net fergje, hwant rounom wie forlet fan alles en nochhwat en it soe net kinne, sa sei men, dat de boeren profitearje soene fan de need fan de oaren. Akkoart, sei men. Mar doe is der ien kapitale flater mak ke, namlik dizze, dat hja akkoart gien binne mei in kostpriisbirekken, hwerby foar groun en gebouwen de foarskreaune hier as grounslach tsjinje soe. Dy hier lei op in tige leech niveau, sa’t wy de oare kear oantoand hawwe. Hjir wie dizze: 85 goune de h.a. foar in greid- pleats, gebouwen derby ynbigrepen. En meiiens naem de regearing it bislüt, dat de hieren net omheech mochten, mar bliuwe moasten op it peil fan maeije ’40. Yn 1945’46 barden de boeren 12.77 foar de molke. Dat wie it dübele fan ’39/’4O, hwant doe wie it 6.18. Dat kaem omt daliks nei de oarloch, de leanen en libbenskosten, de masines en it foer, de kunstmest en it ünderhdld ek it dübele of mear koste. It jier dêrop wie it 12.95, doe 14.78, doe 18.28. De molkpriis wie doe dus trije kear sa heech wurden, mar de hieren dy stiene noch op 85 goune, hwant dy moch ten net omheech. Dat dit skandelik ün- rjucht wie foar de eigeners fan de pleat- sen is düdlik mar foar folie minsken wie it daliks net düdlik, dat dêrmei de Amsterdam: De 5-jarige Said ja ziet door zijn tralies nog de vertrouwde omgeving van Artis, welke hij over enige tijd zal ruilen voor die van Blij- dorp. De directie van de dierentuin in de hoofdstad heeft de Rotterdamse diergaarde deze mannelijke mensaap geschonken. De troep mensapen van Blijdorp was de laatste maanden zeer geteisterd door een tropische huidin- fectle. Als alle infectlegevaar bezwo ren is, vermoedelijk aan het eind van dit jaar, zal Saidja Rotterdams inge zetene worden Hy krige ommers yn de produkteprizen ek net mear werom as dy lege hier. En hwat jit slimmer is, hy siet mei dat üt- stelde ünderhald oanklaud. Hwant it is net de lanhearre, dy’t op in wrakke büt- hüssouder omskarrelt of dy lést hat fan de lekkaezje, it is net de lanhearre, dy’t mei biswitte lea fan ’t büthüs nei it hok moat om de hokkelingen to fuorjen, de keallen of de bolle to boarnen. It is net de frou fan de eigner, dy’t sitten bliuwt mei in damp hüs en holle keamers, dêr’t it bihing fan de muorren rottet. Hoefolle hierdeboeren hawwe yn de ófroune jier- ren net seis dien, hwat hja omdöch oan de eigner fregen of net freegje woene, omt hja seis to goed wisten, dat dizze hier soks net taliet. Né, it hat foar alle partijen in hiele greate flater west, dat hja de hier net opnomd hawwe yn de normale produksjekosten. De hier hie mei de oare kosten tagelyk en geleidelik omheech moatten en de produksjeprizen hiene dizze hegere hier, lyk as alle reële kosten, forgoedzje moatten. Dan hiene ek de groun- en pleatseprizen normael de gong fan de tiid folgje kinnen en hie de priisbihearsking bliuwe kind. It is net wier, dat de hierdeboer bilang hie by dizze lege hieren, likemin as by lege ar- beidersleanen. De skromelike forwaer- leazing hat foar allegearre greate skea west en hat bihindere, dat wy nou oer pleatsen en l&n biskikke kinne, hwermei wy de Europeeske konkurrinsje moedich yn ’e mjitte gean kinne. Dat de regea ring dêrfoar blyn west hat, achtsje ik in greate fout en in earnstige ünrjuchtfear- dichheit. in Brazilië, waar hij woonde, naar Mon tevideo gevlogen. Hij nam een kamer in een hotel, maar verdween dezelfde dag of de daaropvolgende. Cukurs was na de oorlog uit Duitsland naar Frankrijk gevlucht, vanwaar hg in 1946 met zijn vrouw en drie kinderen naar Brazilië ging. 1 klos wit machinegaren, 1 klos zwart machinegaren, 1 flinke grijze dweil, 1 mooie zijden sierdoek, 1 mooi rond ge haakt kleedje, 1 mooie gestipte zijden sjaal, 5 el grijze kousebandelastlek, 1 kaartje directoir elastiek, alles samen tegen inlevering van deze bon voor een bedrag van f 1,75 W. Muizelaar en Zn. Witherenstraat 28 en 30. Zeg, Marijnen, is ’t te lijmen? Ziet u nog een kleine kans? Kom op heren, ga ’t proberen. Wie toont zich eens echt wat mans? Bravo Schmelzer, maak eens helder Waar de breuk ’t gevaarlijkst dreigt ’t Is gebleken (goed bekeken?) Chef Marijnen hoort en zwijgt. NEI TWEINTICH JIER 4. 1945 kaem einlings de frede en dêr- Massief 14 karaats gouden trouw- verlovingsringen, prijs vanaf f 6,Bij aankoop van 2 ringen, 6 zilveren thee lepeltjes cadeau. den de tijden vastleggen. In het meren gebied had hij een gids, een bakker Tuininga, die op een gegeven ogenblik zei: „jy moatte net sa duvels hurd ride”. Pim Mulier kwam uit op 12 uur en 55 minuten, een tijd, die pas in 1912 door de grote Coen de Koning zou wor den verbeterd. Mede door zijn propaganda gaf hij de stoot voor de in 1909 gehouden eerste officiële Friese Elfstedentocht. Drie maal volbracht Pim Mulier deze ijs- marathon, de laatste keer in 1917, toen hij 51 jaar oud was. Van de I.S.U. de internationale schaatsorganisatie, was hij de eerste voorzitter. Zijn zwervers- natuur voerde hem naar Lapland, om daar skiën te leren. Een hele tijd trok hij met de Lappen op. Niet alleen met zijn enorme organisato rische talenten en zijn voorbeeld diende Pim Mulier de sport, maar ook met zijn vaardige pen. Van zijn hand verschenen de eerste drie in de Nederlandse taal geschreven boeken over de sport: „Atle tiek en Voetbal”, „Wintersport” en „Cricket”. De Mull)iers stammen uit Frankrijk, waar zij in de 13de eeuw aanvoerders waren van muilezelcolonnes, die kost bare wijnen van Lille naar Parijs ver voerden. Het waren edelmannen. Pim Mulier had van zijn voorgeslacht dit overgehouden, dat hij een edel man was een vechter voor alles wat hij goed en belangrijk achtte. Zijn naam blijft onverbrekelijk verbon den aafi de sport in Nederland. Jammer is, dat het met een herdenkingsbijeen komst op 10 maart 1965 en andere plan nen om deze grote figuur uit onze sport en ook bij de jeugd te laten voortleven, een trieste zaak is geworden. In Haar lem had een comité de plannen klaar en men had redenen om op subsidie van de N.S.F. te mogen rekenen. Maar die kwam niet. Pim Mulier won in 1878 bij de eerste atletiekwedstrijd in Nederland zowel de 100 meter als de 2000 meter veldloop. Ook op de lange afstand stond hij zijn mannetje. In 1885 liep hij de 16 kilo meter tussen de Haarlemsepoort in Amsterdam en de Amsterdamsepoort in Haarlem in 57 minuten rond, een record dat lang heel zou blijven. Hij mag aan geboren talent hebben gehad, zijn bij zondere verrichtingen steunden (toen al) op training. Mulier hield trainings schema’s bij, tekende altijd afgelegde afstand, gemaakte tijd en zijn lichame lijke conditie aan. In alles .was hij zijn tijd ver vooruit. Hij voetbalde in H.F.C.’s eerste en ook in het Nederlands elftal. Eenmaal moest hij in de oranjeploeg op de hem vreem de linksbinnenplaats spelen (meestal stond hij midvoor of rechtsbinnen) en faalde bij een dot van een kans om een doelpunt te maken. Dat gebeurt nu nog iedere week op de voetbalvelden, vaak ziet men dan de spelers een gebaar ma ken van: „Het was ook zo moeilijk, ik kan het niet helpen”. Pim Mulier deed het anders. De volgende dag trof men hem aan op het Zandvoortse strand, zit tend onder het bordje: „Hier worden ezels verhuurd”. en Wymbritseradeel. Er was een groot gat in de rechterzijde van het hoofd, er waren bloedspatten op grond en muren en verscheidene ko gels lagen op de grond. In de koffer lagen ook de persoonlijke papieren van Cukurs en een getikt uit treksel van een boek over Neurenberg betreffende massamoorden door SS- commando’s. De brief aan de persbureaus in Bonn was geschreven als een wettelijk docu ment en droeg als kop: „Het proces en de executie van de oorlogsmisdadi ger Herbert Cukurs”. Er stond in dat Cukurs, die te Libau in Letland was geboren, zich kort na het aan de macht komen van Hitler had aangesloten bij de nazi-partij Per- konkrust (,Donderkruis’) van Letland en de voornaamste medewerker was ge worden van de stichter ervan, Victor Arajs. Na de verovering van Letland door de Duitsers kreeg Cukurs persoonlijk het toezicht op de uitvoering van de massa moorden op meer dan 30.000 mannen, vrouwen en kinderen, onder meer in ’t getto van Riga. Hij spreidde hierbij een uitermate grote wreedheid ten toon en werd daarom, aldus de brief, „ge- executeerd op 23 februari 1965”. Volgens de mededelingen van de politie is Cukurs op 23 februari uit Sao Paulo Over Pim Mulier zou gemakkelijk een krant vol ?ijn te schrijven. Het Haar lems Dagblad dééd dat ook, een spe ciale uitgaaf om deze grote figuur te eren. Enkele gegevens daaraan ontleend en gepubliceerd in de Friese Koerier volgen hieronder. Als kind was Pim Mulier een zwerver, een zoeker. Vrijwel nooit was hij thuis, de duinen trokken hem meer. Toen zijn ouders met vakantie gingen, moest de 6-jarige Pim tijdelijk naar een kost school in Noordwijk. Niemand in de familie begeerde zo’n logé’tje, dat toch altijd weg was. In Noordwijk zag de jonge Pim Engelsen voetballen en dat spel gréép hem meteen. Zo werd Pim Mulier, 15 jaar oud en juist in het gelukkig bezit van een echte leren bal gekomen, de oprichter en eerste voorzitter van de oudste voet balvereniging in Nederland, de nu Ko ninklijke H.F.C. Op zijn initiatief werd later de (K.)N.V.B. opgericht en twee maal was hij voorzitter van de lande lijke voetbalorganisatie. Hij was niet alleen importeur van sport, maar ook exporteur. Zo bracht hij voetbal naar Duitsland.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1