H.K.H. Prinses Margriet verloofd aan Bonn knoopt banden met Israël hark en sjoch roar Pïeter van Vollenhoven veroverde haar hart De toestand in het Midden-Oosten wint aan spanning I Verloving iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin I e Gouden filmpjes Ongeval bij Tzum Hwat hat VfCll) ■IK a S 1 üs hjoed to sizzen ;A-,.1 VRIJDAG 12 MAART 1965 104e JAARGANG No. 20 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Foto Max Koot PIET Stap van Erhard. toebedeeld Wilson in Bonn. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Officiële verlovingsfoto van H. K. H. Prinses Margriet en de heer Pieter van Vollenhoven. Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Allinne hy dy't party kiest kin finpartidicli wêze In Washington zelf blijft iedereen ont kennen, dat onderhandelingeh tot een oplossing kunnen leiden en onder zware druk van de president, naar men aan neemt, hebben enkele senatoren die veel kritiek hadden op diens beleid, zich nu volledig geschaard achter zijn politiek. Senator Mansfield bijv, juicht toe, dat Johnson trachtte het deksel op de ge vaarlijke vulkaan van Zuid-Oost Azië te houden. Slechts twee senatoren zingen It kin ek oars, is de titel van een to neelstuk dat donderdag 18 maart in de Doele wordt gespeeld door de kri- te. We hopen dat het waar is. Het laatste kritetoaniel vonden we niet denderend. nog niet mee in het koor, n.l. de sena toren Morse en Gruening, die er eerlijk voor uitkomen, dat de Zuid-Vietnamese bevolking niet aan de kant van de Ame rikanen staat. Men kan er aan toevoe gen, dat de bombardementen het anti- Amerikanisme sterk zullen bevorderen en dat terwijl de meeste deskundigen er toch geen enkel voordeel van ver wachten. Al beseffen wij dit, aan de andere kant Als gevonden voorwerp heeft nie mand het nog gemeld, maar op het Marktplein liggen nog steeds drie ijzeren platen van de stalen damwand en een ijzeren hijsblok. Velen struike len er over, letterlijk en figuurlijk. Hoe lang nog? Sporen van brand zagen we in de nieuwbouw van Koopmans N.V. Ge blakerde plastic-golfplaten bengelden er wat verdrietig bij. Gelukkig is er ger voorkomen. Tussen Twibaksdyk en de Keppens- flat is een vijver gegraven. Tussen ’t flatgebouw en de R.K. ULO-school komt een parkeerterrein, speelweide en plantsoenaanleg. De vijver is be doeld voor schaatsenrijden en versie ring. De naam? Wiersmavijver, ge noemd naar de Bolswardse zilversmid J. T. Wiersma, die het land waarop de flat nu staat legateerde. De brand in de LAB-bus was veel er ger dan de krant meldde horen wij. De brandweer had wel drie kwartier nodig gehad het vuur te bestrijden en het duurde nog al even voor men wa ter had. De druk op het water viel weg, na dat gistermorgen de druk in de St. Jansstraat blijkbaar groot was ge weest en hier een grote lekkage ont stond. Gelukkig was het euvel vrij spoedig verholpen. Hark, als u zegt: Dat was nu net iets voor deze rubriek geweest en 't staat er niet eens in, dan is dat mede uw eigen schuld, want Sjoch, het is juist de bedoeling dat dit rubriekje mede door de lezers wordt gevuld. Velen lieten al iets van zich horen. Wat nu niet kon worden op genomen volgt de volgende keer. Nieuwe tips zijn welkom. Het water van de Jordaau. De eerste haring in Staveren binnen ge varen. De vangsten beliepen 2 tot 5 tal per boot. Het Engelse parlement heeft met de stemmen van de socialisten vóór en die van conservatieven en liberalen tegen een witboek over de defensie aangeno men, waarvan men zeggen kan, dat het de definitieve aftocht van het onafhan kelijke Engelse kernwapen betekent. Premier Wilson is in West-Duitsland op bezoek geweest om zijn plan voor een Atlantisch nucleaire macht, waarin het Engelse kernwapen zou opgaan, met de Duitsers te bespreken en tevens om de Duitsers te verzoeken een groter deel van de kosten van het Engelse Rijnleger te dragen. Een volgende keer zullen wij aan de hand van hopelijk nadere gegevens die per op deze kwestie ingaan. Rookt Carambole overheerlijke 2’4 cents sigaar. Beleefd aanbevelend M. B. Eerd- mans, Tel. 31. Tj. de Jong, leerling van de R.K. Jon gensschool alhier is geslaagd voor het toelatingsexamen voor de kweekschool voor onderwijzers te Hilversum. De Duitsers hebben bij Middelkerke ver schillende 42 cm kanonnen in stelling gebracht. Twee hebben hun geheim Zeer zorgvuldig bewaard. Toch vonden ze het fijn Nu openbaar verklaard: Ook wij grepen de kans Die ’t leven de jeugd biedt. Kleurige warme glans Om Pieter en Margriet. ’t Ging alles heel gewoon, Wat speels studentikoos. Vriendschappelijk vertoon Vlot, in de Leidse soos. Later, eenstemmig-zacht Het schuchter liefdeslied. Geluk dat zonnig lacht. Bij Pieter en Margriet. Het volk stelt hoog op prijs Dit blijk van burgerzin. Democratisch bewijs: Zij staan tussen ons in. Het volk hoopt, opgeveerd Een bruiloft in het verschiet. Wel gefeliciteerd! Dank, Pieter en Margriet. Twee harten stralen gloed ’t Maakte van vreugde vol. Hier speelde geen blauw bloed Paleis of kroon een rol Dat stortte een koningskind Vroeger vaak in ’t verdriet. Een dieper gevoel bindt Saam, Pieter en Margriet. Abonnementsprijs 12.40 per kwar’a?’ (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het prikbord bij de Doele kondigt de uitvoering van ,Een zomeridylle’ aan op 27 febr., een nachtvoorstelling van de Zwarte Panter op dezelfde datum, een filmvertoning van Alleman op 2 en 3 maart en een uitvoering van Onda-Dio op 23 en 24 februari. Dat duurt allemaal nog bijna een jaar. Of denkt de nieuwsaanprikker „better let as net?” 2e week maart 1915 Adver.entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief vorstenhuis, dat een Prinses zich ver looft met een Nederlander en dan nog Nederlander zonder titel of adëlijke staat. Veel is er gespeculeerd. Prinsen van regerende of gewezen vorstenhui zen liet men de revue passeren. Daar door wellicht ook schonk men geen aan dacht aan de vriendschappelijke verhou ding tussen de twee, die als „gewone” mensen met elkaar omgingen. Het zorgwekkende element in de internationale politiek blijft Vietnam en het ziet er naar uit, dat dat nog wel een tijdje zo zal blijven. Bepaalde nieuwe ont wikkelingen vallen er niet te melden. Uit de Franse hoofdstad komt het bericht, dat de Franse regering van mening is, dat alleen een internationale conferentie de vrede kan herstellen. Dat Parijs bereid is hiertoe met Rusland initiatieven te ontwikkelen is, na wat wij vorige week schreven, geen nieuws meer. De Amerikanen hebben opnieuw bombardementen in Noord-Vietnam uitgevoerd, die er volgens waarnemers in Washington op wijzen, dat president Johnson zou hebben besloten een voortdurende druk op Noord-Vietnam uit te oefenen in de hoop Hanoi tot eventuele vredesonderhandelingen te dwingen. Het kostte de West-Duitse regering veel hoofdbrekens en lange vergaderin gen om een houding tegenover Egypte te bepalen, nu Ulbricht, de voorzitter van de Oost-Duitse staatsraad, daar is ontvangen met eerbewijzen, die op een haartje na op die van een staatshoofd leken. Ulbricht is alweer vertrokken en Nasser heeft een uitnodiging aanvaard om Oost-Duitsland te bezoeken. De tegenstelling in het West-Duitse kabinet betrof het al dan niet volgen van een harde lijn. Bondskanselier Er- Plus en min. De Tadema’s molen bij Lonjé draaide in een nieuw rode me- nie-jasje. Een pluspunt. Die bij Ba- buren (de enige ons bekende met pannen gedekte achtkanter) staat er maar wat havennloos en gekortwiekt bij. Dat is min. Spontaan reageerde woensdag Bols ward met het steken van de vlag. Ie der was blij met de verloving van Margriet. Ineens herinnerden velen zich weer, dat zij voor geruime tijd in Bolsward was om bij Toornstra an tiek te kopen. mogen wij niet blind zijn voor het ge vaar, dat onderhandelingen in feite zul len neerkomen op een Amerikaanse ca pitulatie en op een overwinning van het communisme. hard heeft na lang beraad de knoop doorgehakt. Hij is nu eenmaal de man, die de richtlijnen bepaalt. In tegenstelling tot minister Schröder, die buitenlandse zaken beheert, propa geerde Erhard een harde koers, die zou culmineren in het verbreken van de di plomatieke betrekkingen met Kairo. Schröder wenste het bij het intrekken van economische hulp te laten, vooral omdat hij de indruk had, dat lang niet alle Arabische landen de houding van Nasser steunen. Derhalve zou men de zaken niet op de spits moeten drijven. Dat doet Erhard in zijn eenzame besluit nu wel. Hij heeft aangekondigd, dat Bonn de diplomatieke betrekkingen met Israël zal aanknopen, een stap, waar tegen indertijd president Kennedy had gewaarschuwd, omdat dat de Arabische landen sterker in de armen van de com munistische mogendheden zou drijven. Dat was ook de argumentatie van Schröder. Maar Erhard heeft de mo rele aspecten van de zaak zwaarder la ten wegen en hij voelde ook, dat hij aan Israël goed moest maken, dat hij de wapenleveranties aan dat land stop had gezet. Bonn verbreekt de diplomatieke be trekkingen met Nasser niet, omdat het niet de rechtstreekse oorzaak wil zijn van een erkenning van Oost-Duitsland door Nasser en bovendien, omdat het de z.g. Hallstein-doctrine nog niet ac tueel bedreigd acht. Het laat nu aan Nasser de stap om de betrekkingen te verbreken wegens erkenning van Israël, waarbij Bonn moord en brand kan schreeuwen omdat Egypte betrekkingen onderhoudt met vele landen, die Israël al sinds jaar en dag hebben erkend. Hoeveel monumenten telt Bolsward? Straks zal het worden uitgemaakt. Evenals zovele plaatsen ontving Bols ward een voorlopige lijst ter goedkeu ring. Met de walbeschoeiing gaat het niet meer in het tempo van voorheen. De laatste loodjes wegen zwaar. Bij toer beurt heeft men te kampen met vorst en hoog water. Een zondagsschilder moet aan het werk geweest zijn toen hij de naam onzer stad penseelde op een thans alhier gestationeerde service-wagen. Hij kent n.l. niet het verschil tussen hoofdletters en gewone en schreef BOLSWarD. Op SERVICE (in hóófd letters) is de punt op de i overbo dig. De toestand in het Midden-Oosten wint voortdurend aan spanning. Harriman, de reizende ambassadeur van president Johnson, heeft in verband met deze spanningen een bezoek gebracht aan Israël, waar hij twee dagen langer is gebleven dan de bedoeling was. Voor namelijk twee zaken zijn aan de orde geweest, zonder dat de inzichten van Israël en Harriman tot overeenstem ming zijn gebracht. Israël heeft Harriman een rapport over handigd over de wapenleveranties van de communistische landen aan de Ara bische, waaraan de conclusie was ver bonden, dat de schaal bedenkelijk ten gunste van de Arabische landen begon door te slaan en dat Israël voor het her stel van het evenwicht nieuwe Ameri kaanse wapens nodig had. Harriman schijnt het niet met de Israëlische taxatie eens te zijn, beducht als hij is, dat een bewapeningswedloop in het Midden-Oosten een oorlog nader zal brengen. Bovendien moet Amerika er op bedacht zijn, dat het door extra wa penleveranties aan Israël zijn positie in de Arabische landen verder verzwakt. Bovendien kan het dan weer minder weerstand bieden aan de verzoeken van Jordanië en Saoedi-Arabië om wapens, die deze landen nodig hebben om ster- Toen kwam het bericht van de ge boorte van Prinses Margriet en bracht een glimlach op sombere gezichten. Een glimlach, meer niet. Want zou deze 'dochter van het Huis van Oranje wel ooit de vaderlandse bodem betreden? Zij was een kind van de ballingschap. Het prinselijk gezin vertoefde in Otta wa. Prinses Margriet zou, in Canada gebo ren, daardoor Canadees staatsburge res worden. Men moest zijn toevlucht nemen tot buitengewone maatregelen. De vleugel van het ziekenhuis in Ottawa, waar Prinses Juliana haar derde kind ter wereld zou brengen, werd tijdelijk tot Nederlands grondgebied verklaard en zo werd Prinses Margriet Francisca toch als Nederlandse geboren. Enkele maanden later werd zij gedoopt in de St. Andrews Church te Ottawa en het was de Nederlandse koopvaardij, die daarbij peet stond. Margriet zou zij worden genoemd, zo besliste Prinses Juliana, en de margriet, de witte bloem met het gouden hart, Symboliseerde voor haar het offer, door zovelen aan het front, in het ver zet en voorzeker ook op zeer door ma rine en koopvaardij voor de vrijheid van hun land gebracht. 'Een flauwe zonnestraal was door de wolken gebroken en bleek een voor bode van de zon der vrijheid, die twee jaren later weer zou gaan schijnen. Prinses Margriet en haar zusters Beatrix en Irene, kwamen terug in Nederland. Prinses Juliana nam de taak van haar koninklijke moeder over en het leek of zij van die moeder de afkeer had geërfd van wat Wilhelmina noemde de „gou den kooi”, waarin zij haar leven lang opgesloten had gezeten. Haar kinderen genoten zoveel mogelijk van de vrijheid. Met andere kinderen gingen zij naar school in „De Werkplaats” van Kees Eoeke, met andere jongelui bezochten zij later de universiteit. Zij leefden te midden van het volk. Dat gold zeer zeker voor Prinses Mar griet, die tussen de zusters een beschei den plaats innam. Aller ogen waren ge richt op Beatrix, de kroonprinses. Daarnaast eiste Prinses Irene de aan dacht op, een aandacht, die ongezonde aspecten kreeg toen zij door haar hu welijk met een Spaanse kroonpreten dent zover bleek te zijn verwijderd ge raakt van de denkbeelden van het volk, dat haar zijn genegenheid had geschon ken en haar ondanks alles niet verge ten heeft. Prinses Margriet ging rustig haar gang. Zij manoeuvreerde haar auto door het drukke verkeer van de universiteits stad, zij volgde de colleges, zij vierde feest met de studenten en bleek een al even enthousiaste beoefenaarster van de wintersport als haar familieleden. En zo kon ook de thans 22-jarige prin ses, vrijwel ongehinderd door publieke belangstelling, de vriendschap met haar mede-student, Pieter van Vollenhoven, laten rijpen tot een inniger verstand houding. Het is een unieke gebeurtenis in ons Prinses Margriet staat nu opeens in het volle licht van de publieke belangstel ling. De sterke voorliefde voor het vorstenhuis, die dreigde iets van haar glans te verliezen tengevolge van re cente, smartelijke gebeurtenissen, bloeit weer op. Het feit, dat Prinses Margriet zo zelfstandig haar onconventionele keuze deed, het feit dat haar ouders daarmee van harte instemmen, heeft ons doen beseffen; dat Koningin en- Prins zowel als hun kinderen mensen zijn van de nieuwe tijd en hun demo cratische beginselen beleven tot in de sfeer van him particuliere leven. Straks, als Prinses Margriet is afgestu deerd, gaat zij nog enige tijd „in de verpleging”, een morele ruggesteun voor de zeer vele vrouwen en meisjes, die dit beroep, dat tegelijk een roeping is, hebben gekozen. Lang heeft de MARGRIET in het ver borgene gebloeid. Nu staat zij in de volle zon. De zon der genegenheid van het Neder landse volk. Hark en Sjoch mag geen Bolswardse aangelegenheid zijn en daarom vra gen we leuke tips uit de omtrek. We ontvingen er al, maar die waren ano niem. De bronvermelding behoeft niet in de krant, maar de redactie moet wel weten waar iets „geharkt” is. Van Noord en Zuid. Tijdens het afge lopen weekend was de gereformeerde jeugdvereniging van St. Anna Par. bij die van Bolsward te gast. Tege lijkertijd ontving de gereformeerde jjeugdvereniging van Gaast-Ferwou- de haar collega-vereniging uit Heme- lum. Nog nooit van gehoord dachten vele raadsleden toen werd voorgesteld het eerste flat naar Keppens te noemen. Laat nu de heer I. IJkema ons een huurcontract tonen nota bene van ’t land, waarop de flats verrijzen „van ouds genoemd de Keppenserterp.” Hoe bestaat het, het Keppensflat staat op de Keppenserterp. Toch wel toepasselijk dus. Zorg dat u er bij komt. Allerwegen is men weer druk bezig met het ma ken van vakantieplannen. De LAB kreeg deze week bericht, dat de CEBUTO al met 45 buitenlandse rei zen nagenoeg is volgeboekt. Het was gister al voorjaar op de markt. De eendekorven waren er weer. Nu is het wachten nog op de kievitseieren. Het jaar 1943 zette somber in. Nederland was door de Duitsers, Nederlandseh Indië door de Japanners bezet. De Duitse oorlogsmachine scheen onstuitbaar. Weliswaar vochten de Russen krampachtig om de ruïnes van Stalingrad, maar deze stad was toen nog niet geworden tot de eerste mijlpaal op de weg naar de ondergang van het Derde Rijk. De onbeperkte duikbootoorlog vergde grote offers, niet in de laatste plaats van de Nederlandse koopvaardij. Hier, in ons land, waren de Jodendeportaties in volle gang. Duisterder dan ooit was de maand januari. Maandagmorgen tussen 8 en 9 uur kwam de trailer van het transportbedrijf van de firma W. Duis uit Zaandam uit de richting Hitzum op naar Franeker. Ter hoogte van de brug op Miedum, die over dg Tzummervaart ligt, raakte deze door gladheid van de weg, zodat de chauffeur de wagen met zijn remmen niet meer kon tegenhouden, met het ge volg, dat de trailer door de zijleuning van de brug reed en in de Tzummer vaart terecht kwam. De cabine zat met de voorkant in de wal en werd totaal vernield. De wagen was geladen met Bruinzeel- keukenkasten, deuren, enz., zodat de ge hele lading in het water dreef. Wonder boven wonder kwam de chauffeur er met een bezeerde knie, een nat pak en enkele schrammen af. Een ontboden kraanwagen uit Den Oever bleek te licht zodat de grote hefkraan van de firma Para uit Leeuwarden moest komen, die om ruim zes uur de zaak op het droge had. Dat dit een hele schadepost is en heel wat stagnatie op de weg veroorzaakte, kan men begrijpen. ker te staan tegenover Nasser (wat een gunstig aspect is), maar die zij ook kunnen gebruiken tegen Israël (wat minder plezierig is). Maar niet de wapens leveren de span ning, doch die andere kwestie die wij aanstipten, n.l. de Arabische bemoeie nis om het water van de Jordaan te gaan aftappen vóór het Israël bereikt, dat een gedeelte ervan naar de Negeb- woestijn aan het omleiden is om van deze vruchtbare grond te maken. Wa ter is in deze dorre streken een kwes tie van leven en dood. Vooral de Liba non en Syrië zijn hierbij betrokken. Zij zijn vrij huiverig om stappen te onder nemen, ondanks het feit, dat de Ara bische Liga vaste besluiten heeft geno men om niet alleen het water af te tap pen, maar ook om met militaire hulp middelen een Israëlische reactie af te weren. In de Libanon zou men het lief ste met het aftappen van een klein beetje water voldoen aan de besluiten van de Arabische Liga, zonder dat de hoeveelheid water Israël tot het mili taire ingrijpen zou dwingen, waarmee premier Esjkol heeft gedreigd. Harriman’s taak schijnt vooral te zijn geweest Israël ervan te overtuigen, dat het beter zou zijn niet onmiddellijk in te grijpen, maar af te wachten totdat de Arabieren meer dan hen eertijds bij een overigens niet aanvaard internatio naal waterverdelingsplan was, zouden gaan aftappen. Overtuigd schijnt Harriman de Israëli sche regering nog niet te hebben. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1