Burgwerder wil doorzetten 1965: jaar van interna tionale samenwerking 1 t U roar Gerrit Abma: talentvol Friese schaatsenrijder e Vrede en vooruitgang door samenwerking STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND üs hjoed to sizzen Fan de Martinytoer Verloofd paar gedood bij autobolsing bij Kornwer der zand Zilveren filmpjes Nijtsjejagers r - 104e JAARGANG DINSDAG 16 MAART 1965 No. 21 Bolswards Nieuwsblac Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag W ymbritseradeel. Hwat hal PYT en wij de wereld Documentatie noodzakelijk. „Der óffeegd” Nederland doet mee. Mislukte 1500 meter NEI TWEINTICH JIER 5 Tj. de J. Uitgave: A. J. OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Gerrit Abma uit Burgwerd is een van de Friese jongeren, die schaatstalent heeft. Ondanks het feit dat hij maar één keer per week kon trainen op een van de kunst ijsbanen, kwam deze 19-jarige schilder tot prima prestaties. Tot nog toe is de 500 meter zijn specialiteit. Op de nationale jeugdkampioenschappen te Amsterdam ge houden, werd hij tweede op de sprint met een tijd van 45.9. Tot deze prestatie kwam Gerrit, ondanks dat hij in de laatste bocht bijna viel over een scheurtje, dat in het ijs zat. Door intensieve training hoopt de kleine, atletisch gebouwde Burg werder volgend jaar ook op de langere afstanden beter mee te kunnen komen al dus de Friese Koerier. Advji.entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Flugge sprekkers binnc aimeast stadige tinkers Hun vooruitgang, onze vrede. opdat zij daar hun voordeel mee kun nen doen en onze fouten kunnen vermij den. Natuurlijk houdt dit alles tevens Deze week moet Gerrit Abma in militai re dienst. Hij weet wat dit betekent min der kans op een goede lichaamsconditie door gebrek aan tijd om te trainen. ,Ik heb veel jongens gezien die talent had den maar in dienst afknapten.” Als je een tijdje geen medewerking krijgt, geef Drs. Schmelzer stak donderdagmiddag een sigaar op, alvorens hij zijn beraad slagingen met de fractievoorzitters van de regeringspartijen in de Tweede Kamer begon. Links achter de tafel zitten van voor naar achter: Mr. W. J. Geertsema (wd), Mr. H. K. J. Beernink (chu), de heer J. Smallen- broek (arp) en de heer C. J. van der Ploeg (pl.v.v. voorz. kvp) Friese bond moet financieel steunen FRACTIEVOORZITTERS REGERINGSPARTIJEN BIJ DRS. SCMELZER je er gemakkelijk de brui aan. Maar ik neem mijn race-fietsje mee en dan zal ik alles in het werk stellen om tóch door te oefenen. Gerrit Abma kwam op de Nederlandse kampioenschappen voor juniores tot een 14-de plaats in het eindklassement. „Ditfeegd. Sa is ’t bigoun. De poging de veerdienst Lemmer-Am- sterdam te herstellen na 4 uur mislukt. Het ijs bleek op plaatsen nog 40 cm dik. Italië heeft een miljoen man onder de wapenen. Het ijs in de Loenderveense plas in be weging. Grote schade aan het zwembad Oud-Loosdrecht. In het afgelopen jaar zijn er in Duits land 200.000 Bijbels méér verkocht dan ex. van Mein Kampf. Plein, Achtsjen-tretsjen „Wy wit it net bern, hwa dreger hijs, kammenet-lappers of Plein-opstappers Jagers op nijs. De krantemantsjes Ritme de kantsjes Der echt net óf Fan 'e kjeld hast blau Kom, efkes loere, Hark, trije ure De nacht wie swier. Hwa in pot bier? De krantemantsjes, Wriuwe yn ’e hantsjes, It is stomme kald, Lykwols, dit haldt! Dy fraksje, hearen, Ha har petearen, Moai wis hast dien. De klok slacht ien Hwer bliuwt dy Schmelzer? Hwat is ’t in stel der, Snapstou it Gijs? It moat sur fortsjinne, Aenst riist de sinne, En noch gjin nijs 3e week maart 1940 Plein, Achtsjen-tretsjen „Ik doar to wedzjen, it wurdt in hijs, ’t sit yn ’e knipe, mar jim bigripe, wy hearre aenst nijs” '1 -• 1 ■■’£l ke produkten, koe men it libbensünder- hald en de leanen in stik leger halde as yn oare West-Jeropeeske lannen. En as jo de fruchten fan dizze ekonomyske polityk sjen wolle, dan is der de fan- tastyske Ontwikkeling fan de yndustry om jo dy to toanen. Dy Ontwikkeling is sa great, dat seis it 12 miljoen tellende Nederlan fierst to min hannen hat om it to bitsjinjen. Turken, Spanjaerden, Italianen hellet men üt har eigen lan wei, blyn foar de greate minsklike bi- swieren fan sokke forskuorde hüshaldin- gen, om noch meat to fortsjinjen, de oandielen jit heger op to jeijen. Lit dan de pleatsen mar forwurde en foralderje as it al to slim wurde soe, dan is der jit de ruilforkaveling om de slimste hoeken wer hwat op to knappen Dizze diskriminaesje fan de agraryske bidriuwstüke is my al jierren in grou- wel. Alderearst omt hja ünrjuchtfear- dich is. De lanbou presteart yn de nei- oarlogske jierren, mei al minder mins- ken in al bettere en greatere produksje. Tsientüzenen arbeidskrêften geane oer nei yndustry, hannel en oare biroppen, mar dy’t oerbliuwe, leverje oan in groei- jend folk net minder mar mear produk ten. Hja soargje foar 30% ek jit foar de ütfier nei oare lannen. Is it dan rjucht, dat har it jild ünthalden wurdt om har produksje-apparaet yn stan to halden en by de tiid to bringen? Moatte de eig- ners fan dizze bidriuwen dan straft wur de mei gebouwen en lannen, dy’t fan jier ta jier minder geskikt wurde? As de si- tuaesje in bytsje reedlik wie, moast dan nei hündert jier tsjinst dien to hawwen, Niet zonder reden heeft de Verenigde Naties dan ook als motto voor 1965 gekozen: „vrede en vooruitgang door De hulpbehoevenden eisen onze hulp. De jierren, foarófgeande oan de E.E.G. mienskip, binne striemin brükt. De re- gearing hat mei keap- en hierprizen in opportunistysk spultsje spile en nóch de keamers, nóch de organisaesjes, nóch de boeren seis, hawwe der folie tsjinyn lein. It wie praktysk altyd in polityk op koart sicht. Hwat fuort foar de doar stie, dêr makke men jin drok om, hwat fierder fuort wie, dêr kaem men net oan ta. In ministerskip duorret ommers normael Hevige sneeuwval. Op sommige plaatsen is 30 a 40 cm sneeuw gevallen. Het ver keer op vele plaatsen gestremd. Ook stagnatie bij de spoorwegen. Overigens zal het bij voorlichting niet blijven. Wij staan nog slechts aan het begin van de periode, waarin de volke ren trachten de barrières van nationale grenzen en taal, van huidskleur en ras, van welstand en ontwikkeling te over winnen. Aan ’t komende geslacht is de taak om dit werk voort te zetten. Dat zullen dan de jongeren van nu kun nen doen met behulp van de documen tatie die tijdens dit jaar zal worden op gezet. Een documentatie waaruit zij moeten kunnen putten, wanneer zij de wacht zullen hebben overgenomen. De pioniers van onze dagen ervaren maar al te dikwijls hoe weinig zij wij alle maal zijn opgewassen tegen de gi gantische moeilijkheden die zich aandie nen. Wij kunnen het al werkend onze opvolgers gemakkelijker maken door hen de ervaringen van „de eerste uren” na te laten, door de resultaten van re search te bundelen en vast te leggen, Daarom hangt van onze bereidheid tot samenwerking niet alleen hun vooruit gang, maar ook onze vrede af. Het heeft geen zin daar omheen te lo pen en het is geen gebrek aan idealis me daar de nadruk op te leggen. Het getuigt van een nuchter inzicht, waarmee zij meer gebaat zijn dan met schone leu zen en grote woorden die maar al te weinig weerklank vinden. mar fjouwer jier of acht, as it tige mei- sit, en hwa sil dan de moed ha om to- wille fan de fierdere takomst de lju tsjin it hier yn to kjimjen. Der kaem by, dat de üntwearding fan it bisit yn partiku- liere hannen, party fan de regearings- minsken wol nei it sin wie. Dizze stjür- den tomük oan op steatsbisit en hoop ten it partikullere bisit op dizze wize dêrfoar ryp to meitsjen. De hieren leech halde, de lésten en it ünderhald djür meitsje, dan koe meidertiid de steat diz ze agraryske eigendom foar in bytsje nationaliseare. Ik wit my jit skoan to herinnerjen, dat ik yn in petear mei in tige foaroansteande man fan dy groep, it forwyt makke, dat de helt fan de ei gendom al weardeleas makke wie. De man seach my glimkjend oan en sei: „Jo ha gelyk, De Jong, nou de oare helt noch!” Mar hwer wiene de oaren, dy’t dizze kant net üt woene. Hwerom haw we hja jier nei jier dizze ünrjuchtfear- dichheit trochduorje litten? Molke en fé alles trije kear sa djür. Mar de hieren gelyk litte, wylst fan dy lege hier it djüre ünderhald en de heger wur- dende lésten jit óf moasten? Seagen hja it ünrjucht net en seagen hja net fierder, dat hjirtroch har wichtichste produksje- middel ütholle waerd? Roofbou is der dien, sloperswurk op lange termyn en de fruchten dêrfan kamen wier net by de hierboeren torjuchte, mar droegen in wichtige stien by ta it bihêld fan it goedkeapteeilan, hwat Nederldn wie en neffens de yndustriëlen ek bliuwe morst. Hwant troch dizze ünrjuchtfear- dige druk op de prizen fan de agrarys- in pleats net nij set wurde kinne. Mar sjoch om jin hinne. Fryslan telt 20.000 pleatsen. Wie it nou reedlik, dan soene per jier dochs 200 nije pleatsen boud wurde moatte. En hoefolle binne dat? Büten de ruilforkaveling en bran, gjin tsien Mar dizze polityk is net allinnich tige ünrjuchtfeardich, hja is ek dom, koart- sichtich en skealik. Hja is dom, hwant de foraldering giet rêstich troch en ien kear moat der dochs boud wurde. Mar dan sil it trije kear sa folie kostje as dat it by de jierren lans bard wie. In pleats foar 30 H.A. kostet nou al twa ton. Tsien jier lyn wie dat mei ien ton klear komd. It is koartsichtich en dom, hwant de produktiviteit fan de agrarys ke arbeid wurdt hjirtroch slim opkeard. En dizze arbeid wurdt fan jier ta jier djürder, de skea aloan greater. In kon- kurrearjende kostpriis mei de oare EEG- partners is allinnich mooglik as wy oer in moderne pleats mei goed forkavele en üntwettere lannen biskikke kinne. En foar dy opjefte stean wy nou al en mei inkele jierren alhiel. Hoe sille wy dan tinke oer in polityk, dy’t op dit wichtige punt üs agrarysk produksjeapparaet forwurde litten hat. En hwa wurdt dêr fan de dupe? De eigner kin syn rommel- tsje jit djür forkeapje, mar hwa moat dêr syn brea yn fortsjinje Under sokke omstannichheden en mei sok ark? Dit is net de sünde fan Haitse Holwerda, mar de greate flater fan in koartsich tich en ünrjuchtfeardich bistjür. „Waarom ik met schaatsen ben begon nen?” Wel, dat zit zo: in het dorp had ik een buurjongen, die goed kon schaat sen. Op een keer was er een wedstrijd voor jongens in Burgwerd. Een paar da gen voor die tijd gaf ik me bij hem op. Ik zei: geef mij óók maar op. Het was goed afgesproken, maar toen ik op die dag van de wedstrijd op de baan kwam, stond ik niet op de lijst. Hij had „het vergeten.” Ik huilde van kwaadheid en smeekte de organisatoren om toch mee te mogen doen. Maar het ging niet door. Toch was er een bestuurslid die zei: „na afloop mag jij tegen de winnaar rijden en ik zet er een tientje tussen „Myn buorjonge waerd wol winnaer, mar ik ha him efkes letter goed óf- De 21-jarige geluidstechnicus A. H. van Wijnkoop en zijn verloofde, de 20 jarige ouvreuse L. M. Houthuys beiden uit Am sterdam, werden zaterdagmorgen bij ’n aanrijding op de Afsluitdijk op slag ge dood. Zij reden nabij de Middelplaat, toen hun personenauto door onbekende reden plot seling op de linkerrijbaan terechtkwam en frontaal tegen een zware Amerikaan se personenauto botste, bestuurd door de 56-jarige makelaar J. Ebens uit Gronin gen. Hij en zijn 56-jarige invalide echt genote J. E. EbensTimmer, werden zwaar gewond naar het streekziekenhuis Oranjeoord te Harlingen overgebracht. Terwijl de politie op de plaats van het ongeval het verkeer regelde, stopte de heer A. J. Bakker voor de bij het onge val geplaatste knipperlichten. Op zijn nog geen twee weken oude wa gen botste daarop de personenauto van de 50-jarige A. Meringa uit Exlo. Diens wagen kwam hierdoor dwars achter de auto van de Amsterdammer te staan. Hierdoor kon de 39-jarige mej. E. M. Bary uit Den Haag met haar wagen niet meer uitwijken. De heer Meringa werd hierbij zwaar gewond. Mej. Bary liep lichte verwondingen op, haar zuster, de 44-jarige ongehuwde zuster J. E. Bary uit Wassenaar, werd zwaar gewond. De drie gewonden werden naar het streek ziekenhuis Oranjeoord te Harlingen over gebracht. De auto van het omgekomen verloofde paar had slechts 120 km gereden en is eigendom van een verhuurgarage in Am sterdam. De geluidstechnicus was slechts vier dagen in het bezit van een burger- rijbewijs. Denkt u aan een nieuwe fiets, komt dan eens kijken bij A. Bosma, Lollum. samenwerking” en daarbij in alle nuch terheid de vrede voorop gezet. De armen van onze tijd weten hoe arm zij zijn en hoe rijk wij. En zoals wij wellicht in staat zouden zijn voorbij te gaan aan de mensonterende verschillen, zij zeker niet. In hun armoede weigeren zij de bede laars te blijven in de sloppen van de wereld. Zij eisen hun deel op van de tastbare rijkdommen der aarde die zich in een klein deel daarvan hebben opgehoopt. Het kan geen kwaad goed tot ons door te laten dringen wat het betekent dat zij op de handelsconferentie te Ge nève het vorig jaar als uit één mond verklaarden: dit is niet uw conferentie, maar de onze. Nog nimmer is er in de wereldgeschiedenis zoveel samenwerking tussen de naties geweest als in de laatste twintig jaren. Op economisch en sociaal gebied op de terreinen van wetenschap en cultuur zijn in het bezielende vuur van honderdduizenden verwante geesten hechte banden gesmeed. Over zeeën en bergen heen. Over oceanen van onbegrip, dwars door bergen moeilijkheden. Wij staan daar te weinig bij stil. Het spectaculaire veraf en dichtbij houdt onze aandacht gevangen en wij hebben te weinig oog voor de geleidelijk groeien de plant, die vruchten voor de gehele mensheid voortbrengt. De woorden van de grijze staatsman uit India troffen doel. Het resultaat was dat de Algemene Vergadering eind 1963 besloot om het jaar 1965, waarin de twintigste verjaardag van de Verenigde Naties valt, uit te roepen tot „jaar van Internationale Samenwerking” onder het motto: „Vrede en vooruitgang door samenwerking”. De geringe kennis omtrent het werk dat wordt verricht, belemmert de uit breiding daarvan. Daarom is men ervan uitgegaan, dat 1965 het jaar moet zijn van voorlichting en toelichting. Aller wegen wordt de belangstelling van jong en oud in het bijzonder gericht op de bestaande vormen van samenwer king op politiek, economisch of welk ander gebied dan ook. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, 'Wonseradeel, Workum en Een aantal nationale organisaties heeft besloten een commissie in het leven te roepen, die zich namens hen heeft bezonnen op de vraag op welke wijze hier te lande gestalte kan worden ge geven aan het wereldomspannend ini tiatief van de volkerenorganisatie. Kleine werkcomité’s werden gevormd en een veelzijdig programma van activi teiten werd opgesteld. Ook hierbij valt de volle nadruk op de voorlichting ten behoeve van de inter nationale samenwerking tussen de we reldburgers van deze tijd. Wat weet de gemiddelde Nederlander over het ontwikkelingsdecennium, waartoe de zestiger jaren zijn uitgeroepen en over het ten behoeve daarvan door Oe Thant opgestelde plan dat een nieuw tijdvak in de ontwikkeling van de arme landen heeft ingeluid? Wat weet hij van de overwinningen die worden behaald in de verbitterde strijd tegen diep inge vreten gevoelens van wantrouwen en eigenbelang, tegen een adat die verho ging van de welvaart in de weg staat, tegen verzengende droogte in de ene uithoek van de wereld en tegen giftige moerassen in een andere? Te weinig weet hij ook van de misluk kingen en teleurstellingen, met name ook van de oorzaken daarvan, zoals ge brek aan tijd en voorbereiding om de juiste methoden en mogelijkheden te kiezen die de basis moeten zijn van vruchtbare samenwerking en efficiënte hulpverlening. Ook Nederland, de Nederlandse mannen en vrouwen, de Nederlandse jongens en meisjes, levend in een geordende rechts staat, profiterend van een reeds jaren voortdurende welvaart, zullen in de loop van dit jaar telkens weer geconfron teerd worden met de allesbeheersende noodzaak van onderlinge samenwerking tussen de naties en de volkeren. Niet omdat de leefbaarheid van het leven en de vooruitgang voor miljoenen el ders in het geding is, maar ook omdat daarmee de vrede en de vooruitgang hier is gemoeid. Nehroe heeft hierop in zijn laatste toe spraak voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de aandacht gevestigd: „Er bestaan tussen landen die in veler lei opzicht tegenover elkaar staan dui delijke vormen van samenwerking, maar daar is te weinig van bekend en er wordt ook te weinig over gesproken. Aan de conflictsituaties wordt veel meer aandacht geschonken dan aan de groei ende internationale samenwerking. Wij zouden een juister beeld van de wereld ontwikkeling geven, als wij de vele vor men van samenwerking eens naar voren haalden. Wij zouden er de nadruk op moeten leggen, dat daar het lot van de wereld van afhangt, omdat zij de vrede bevorderen.” Voorlichting en toelichting. in dat, in dit jaar van herdenken en voortwerken, de activiteiten doelbe wust. gericht worden op de jongeren van ons volk die geen „enkelingen” meer kunnen zijn, maar „volkelingen”. Zij moeten weten welk een geweldige taak hen wacht. Zij moeten nu reeds beseffen dat de tijd dringt en dat de wereld zich niet zal kunnen veroor loven nog eens enkele decennia te be steden aan pioniersarbeid en het ma ken van plannen. De wereld heeft haast omdat twee derde deel ervan in nood verkeert, om dat honderden miljoenen sterven door ziekte en gebrek, omdat zij weten dat onze voornaamste vragen schijnen te zijn: waar moet ik mijn auto parkeren en hoe kan ik vermageren. komt door een wat mislukte 1500 meter. Ik had al eens 2.29.0 gereden en ging nu op een schema weg van 2.27.0. Achter af is gebleken, dat je zoiets niet kunt doen zonder voldoende ijstraining. Gerrit, wiens vader en oudere broer ook een goede schaats rijden, ging de vorige zomer en herfst geregeld naar de trai ning in Heerenveen, waarvan de heer Gerrit Witteveen de leiding heeft. Ver der trainde hij eenmaal per week onder leiding van langebaanrijder Piet Venema die een schaatstraining in Bolsward geeft. Op de Deventer kunstijsbaan kreeg hij zaterdagsmiddags ijstraining van de heer Klaas Postma uit Akkrum, die de NO-jeugdkernploeg onder zijn hoede heeft. Eigenlijk zijn die zaterdagen wel zwaar geweest, zegt de jonge enthousiaste schaatser uit Bolsward. „Ik ging vaak ’s morgens voor vijf uur al van huis en kwam dan ’s nachts om 12 uur weer thuis. Ik wilde de hele vrije zaterdag benutten. Ik ben niet de enige Fries, die er zoveel voor over heeft. Jam mer, dat de bond in Friesland ons geen financiële steun geeft.” 7 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1