het in Grote beroering midden-oosten Dhr. AJ.Osinga 30 jaar weeshuisvoogd ïu hark sjoch IS De verkiezingen in Frankrijk en IW Eu J I 1 ililliiiiiililiiiiiiiliiiiiiiiiiliiiiililiilllililll Selma Gouden filmpjes llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ i Jfll VRIJDAG 19 MAART 1965 104e JAARGANG No. 22 üs hjoed to sizzen I F f .dilm 'a- I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag PIET Tot ziens. Dit was Hark en Sjoch! Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Volgens een mededeling van het ka binet van H.M. de Koningin is Mr. 3. M. L. Th. Cals benoemd tot kabinets formateur. De heer Cals heeft ver zocht deze opdracht in beraad te hou den Den Haag: Een kopje koffie voor ka binetsformateur Mr. 3. M. L. Th. Cals tijdens diens persconferentie maandag avond Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 2.40 pe: kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 die strijden voor gelijke rechten voor de negers hebben Alabama als voor naamste punt gekozen in hun strijd Uit royale beurs zijn verschillende verenigingen te Bolsward deze week blij gemaakt met een subsidie uit het Cultureel fonds. Practisch elk kreeg f 50,— meer dan verleden jaar. Er waren ook een paar nieuwe gegadig den bij. Wij misten de R.K. zangver eniging. Die had dit jaar niet aange vraagd. „De lenlike wei”, het eerste boek van mevr. G. LootsmaSmidstra (reeds de 2e druk) is uitverkocht. Er is nog één ex. over. Dit is door iemapd van de KFFB leden te Bolsward aan de boekbezorger besteld, maar hij weet niet meer door wie. Wie het was melde zich! Draaisma de orgelpromotor drinkt zijn koffie bij orgelmuziek dat op klingelt uit zelfgebouwde kleine huis- draaiorgeltjes. Hij smacht naar het voorjaar, waarin Omke Romke weer volop te genieten zal zijn. De Bols- warders geven best en trouw aan hun gemeenschappelijk bezit. Alleen het vervaardigen (steken) van de (draai) boeken is zo duur. Een zandwoestijn is het achter het stadhuis en toch willen in deze Sa hara blijkbaar graag automobilisten parkeren. Wanneer komen de te gels? Verkiezingen in Frankrijk. In Frankrijk zijn verkiezingen voor de gemeenteraden gehouden en ondanks Een aardig stilleven, zachtrood op het prille groen vormen de draineerbui- zen op het hockeyveld bij de R.K. H.B.S. Het veld was blijkbaar dras ser dan u dacht. Het is weer maart, dus tijd voor kat jes. Nee, we bedoelen in dit geval niet de dakhazen, hoewel die zich ook reeds laten horen, maar de elze- en wilgekatjes. Pluk ze alleen in uw eigen tuin. Verniel niet het boomge was langs de weg. Dat is van ons allemaal samen. Hier katjes weg grissen is dus diefstal. Hark, verleden week nog het gesna ter van hoogvliegende wilde ganzen, die duidden op de winterkou en nu de roep van de kievit. En toch komt het voorjaar! Geukers namens het gemeentebestuur kreeg aangeboden. Het weeshuis is nog steeds maximaal be zet. Een 23 kinderen genieten onder de goede leiding van het echtpaar Schippers met hun helpsters een uitstekende ver zorging. Dat het weeshuis hiernaast ook nog van grote betekenis is voor de stad is algemeen bekend. Jaarlijks wordt er n.l. een bedrag rond f 20.000 aan sub sidies uitgekeerd, ten dele door middel van het zgn. Halfwezenfonds, terwijl tal van initiatieven financieel in belangrijke mate werden gesteund, zoals de stich ting van het Julianapark, het aanbren gen van een klokkenspel in de stadhuis toren, het startkapitaal van de Gysbert Japicx-herdenking. In welgekozen woorden werd de heer Osinga dank gebracht voor zijn belang rijk aandeel in dit alles. Weg met griep, weg met influenza. Ge bruik de kruiden van Jacoba Maria. Wortelboer van Oude Pekela. Geen leu gen en bedrog. Duizenden hebben er baat door gevonden. Per pakje 30 cent. Het verkeer op 20 maart door sneeuw val ontwricht. Deze winter herinnert aan die van 1886 toen er op 3 maanden na deze nog sneeuw werd gevonden in de sparrebossen van Gaasterland. De haven van Zeebrugge door de Engel- sen geblokkeerd. Adv.: Net slaapkamertje te huur voor juffrouw met grote kast, f 1,50 p. w. Behalve vrij wonen, vuur en licht zal de stadsbode voortaan een jaarwedde ge nieten van f 700,Dit kwam raadslid Van der Wal nog al hoog voor. Zijn voor stel de wedde met f 100,te verminde ren werd echter verworpen. Voor de functie hebben zich 67 sollicitanten aan gemeld, waarvan er 34 uit Bolsward. Plantenvet per pond 44 cent. Filiaal D. Boersma. Na een rustperiode van drie maanden in Bolsward weer raadsvergadering. In grap forliest de helte fan syn grappigens as de grappemakker seis meilaket Het vechten houdt verbeten aan De vlam der haat brandt fel, ja Discriminatie blijft bestaan ’t Teken des tijds is Selma Daar zwaait men met knuppel en zweep De zwarten zullen boeten Wij houden ze in onze greep Treedt ’t burgerrecht met voeten. De zweep die zo uitzinnig knalt Kan het slechts tijdelijk winnen. Ergens een martelaar die valt. Noodt dit soms tot bezinnen? Nee, gooi inplaats een traangasbom Wij zijn de blanke heren. Sluit af de kiesregisters, kom Ga ’t burgerrecht onteren. Een woekerende giftzwam splijt Zich diep in de „beschaving” Handhaaft de superioriteit, Geen zwarte ondergraving. Dat zo’n wezen zijn stem uitbrengt Doet ons in aanzien dalen. Ons eergevoel wordt zwart gekrenkt Laat ’t burgerrecht maar falen. Hoort toe, president Johnson spreekt: Macht der Amerikanen Waarbij de sterkste ster verbleekt Meester der ruimtebanen ’t Is waardeloos, ’t is ijdelheid Zolang in ’t land der „vromen” Eén zwarte broeder pijnlijk schreit, 't Burgerrecht moet er komen! 3e week maart 1915 Er wordt gegraven bij Klein Merfada en Marnestate (het oude Marwert) voor het leggen van de waterleiding. Na het elektrisch en de verharde reed is deze buurtschap thans ontsloten. Bij Marnestate werden bij de graaf werkzaamheden, wat scherven ge vonden overigens van weinig waar de. NIEUW AMERIKAANS WETSONTWERP INZAKE RASSENDISCRIMINATIE De Amerikaanse president heeft zich maandagavond Iaat gericht tot het Huis van Afgevaardigden en de Senaat met een nieuw wetsontwerp, waarmee worden beoogd in één keer een eind te maken aan alle discriminatie. De foto toont Johnson (midden) met rechts de „speaker” van het Huis van Afgevaar digden, John Mccormack en links vice-president Humbert Humphrey Sjoch! Aan het einde van de Secreta ris Haitsmalaan dreigt een vuilnisbelt te ontstaan in de sloot bij de „Reho- both-school”. Naar het uiterlijk te oordelen opgeworpen door ijverig tui nierende buurtbewoners en school- tuinlieden. Dit is toch niet de bedoe ling? Er fietste een man door de stad zon der licht. Een agent hield hem aan en vroeg: „Waarom rijdt u zonder licht, mijnheer?” Wielrijder antwoordde: „Dat kan u geen donder schelen, agent. Geef mij maar een bon, want daar is het toch om begonnen”. Kos ten dezes vijf gulden. Hark en Sjoch! Mocht u morgenmid dag een „vreemd” muziekcorps in on ze stad aan treffen, dan adviseren wij: „Hark en Sjoch”. Misschien kunt u ontdekken dat ’t de Schutterijmuziek is, die, wegens uniformen-reparatie, tijdelijk genoodzaakt is als het oude „Stedelijke” te verschijnen. Vaders en moeders. Ongeveer 80 „va ders en moeders” hebben verleden week een tocht naar Bolsward ge maakt om hier officieel te worden ontvangen door het gemeentebestuur. Het waren geen gewone vaders en moeders, maar vaders en moeders van de Nederlandse jeugdherbergen, die zich over toeristische mogelijk heden kwamen oriënteren. En nu maar afwachten of ze Bolsward bij de jeugd zullen aanbevelen. Vlieger ging niet op. De dierenartsen Van der Veen en Postma zouden bij de heer Van der Velde een schaap verlossen met de keizersnede. Het re sulteerde in vier dode lammeren en een dermate verzwakt moederdier, dat het moest worden afgemaakt. Niet thuis voor koek. Vorige week werden te Bolsward koeken verkocht voor amusementsorkest „Andante”. Eén der suteljende leden vroeg aan een klein jochie, dat bij de deur ver scheen: „Is dyn moeke ook thüs?” Het antwoord kwam uit het aangren zende vertrek. Daar klonk namelijk een vrouwenstem: „Zeg maar, dat moeke niet thus is. Eeu vriendelijke mijnheer, die het zélf ook niet wist, maar had nageplo zen in een woordenboek vertelde ons dat wij mis waren met te schrijven van het flat. Flat is manlijk, flatwo ning vrouwelijk en flatgebouw onzij dig. Net zoiets dus als vader, moeder en kind. Maar het flatgebouw is dan het kind, de flatwoning de moeder en de flat de vader. Wat is onze taal toch moeilijk. Intussen hopen we dat het kind voorspoedig mag groeien. partij zou worden, verkiezingsbondge- nootschappen te sluiten. De meesta bondgenootschappen waren van de so cialisten en de centrumpartijen, maar ook volksfrontassociaties met de com munisten kwamen voor. Burgerrechten. Behalve Vietnam heeft president John son nu ook de crisis in Alabama te ver werken. De negerleiders en de blanken, i voor de registratie van kiezers, de vol veel inspanning heeft de U.N.R., de re geringspartij, geen winst kunnen boe ken. De oude, verguisde partijen ble ken nog een hardnekkig leven te lei den en zij bleken ook soepel genoeg om daar, waar de U.N.R. de sterkste Wilson. Tussen de Egyptische crisis en de ver jaring in moest Erhard zijn aandacht richten op de besprekingen met premier Wilson van Engeland, die voornamelijk een grotere bijdrage in deviezen voor het onderhoud van het Britse Rijnleger kwam vragen. Succes is hem niet be schoren geweest, al kon Wilson spre ken van harde, doch constructieve ge sprekken. Voor de rest zal het gesprek binnenkort door de ministers worden voortgezet. De Duitsers waren erg blij met Wilsons toezegging een nieuw initiatief om tot hereniging te komen, te zullen nemen. Maar dat is een zaak waarover in feite de Russen beslissen. Wilsons geringe succes is Bonn is een nieuwe reden tot ontevredenheid met Wilsons beleid. Vooral aan de linker zijde van de partij vraagt men zich af of men nu socialist moet zijn om de conservatieve politiek voort te zetten. Samenwerking met Duitsland, voort zetting van het „onafhankelijke kern wapen”, hoewel dat volgens anderen op zachte wijze onder de tafel wordt ge schoven, steun aan de Verenigde Sta- Geen verjaring. Na het debat in de Bondsdag is het wel duidelijk, dat op 8 mei de verjaring van moord, bedreven tijdens de nationaal- socialistische tijd, niet zal intreden. Uit een bewogen debat bleek, dat de meerderheid zelfs voor afschaffing van de verjaringstermijn voor moord is. De C.D.U. wil dat bij de wet regelen. De socialisten gaan iets verder en willen de grondwet wijzigen om dit mogelijk te maken. FORMATIE-OPDRACHT VOOR Mr. 3. M. L. TH. CALS gende étappe in de strijd voor de bur gerrechten. Met sterke hand wordt meestal verhin derd, dat de negers zich als kiezer la ten registreren, en uit protest tegen de ze verhindering worden betogingen ge organiseerd, welke met politiegeweld uit elkaar worden geslagen. Zeer fel is het hierbij toegegaan in de stad Sel ma, waar een blanke dominee uit Boston is overleden aan de gevolgen van het optreden van de politie. De Amerikaanse regering heeft gouver neur Wallace van Alabama naar Was hington laten komen en president John son heeft hem medegedeeld, dat een her haling van deze gebeurtenissen (geweld om schending van de wet te verdedigen) tot in grijpen van de federatie politie zal leiden. De president heeft het Con gres verzocht een wetsontwerp op te stellen, waardoor wordt gegarandeerd, dat ieder, ongeacht huidskleur, zijn grondrecht als kiezer kan uitoefenen. Wallace zou zijn steun moeten betuigen voor algemeen stemrecht en hij zou een bijeenkomst van blanken en negers moe ten beleggen om de twee bevolkings groepen nader tot elkaar te brengen. Wallace staat bekend als een hardnek kige rassenscheider, die Johnson bij de presidentsverkiezingen van november ook zijn steun heeft onthouden. John son is toch wel gekozen, maar dit op treden van Wallace zal hij nog wel niet vergeten zijn. Onlangs was het 30 jaar geleden, dat de heer A. J. Osinga te Bolsward werd be noemd tot voogd van het weeshuis. Thans is hij reeds jarenlang de groot ste helft van dit respectabele aantal voorzitter van deze stichting, waarvan in het verleden de voogden bij toerbeurt de functie van voorzitter-rentmeester vervulden. In deze tijd vierde het wees huis het 4e eeuwfeest, had een belang rijke verbouwing en functieverandering plaats en werden tal van initiatieven ge nomen. Nadat de heer Osinga in intie me kring van de voogdenvergadering reeds was gehuldigd, was het tijdens de jaarlijkse rekendag, die j.l. woensdag werd gehouden, dat opnieuw aandacht aan dit feit werd geschonken. Vanouds is het zo, dat het Weeshuis een zelf standige stichting is, die een geheel ei gen beheer voert en slechts voor de ver koop van onroerende eigendommen de goedkeuring van de raad behoeft. Ook moet eenmaal per jaar ten overstaan van een daartoe door B. en W. uit de raad benoemde commissie, rekening en verantwoording worden afgelegd. Dit ge schiedt dan op een speciaal daartoe be legde bijeenkomst onder leiding van de burgemeester, waarbij ook de wethou ders aanwezig zijn, alsmede de pl. pre dikanten en pastoor als vertegenwoordi gers van de geestelijkheid. Ditmaal werd de raadscommissie gevormd door de heer E. Tilstra, voorz., mevr. Hilgers Jacobs en de heer W .Wielsma (leden). Daar de heer D. Sandstra als gemeente-secretaris was verhinderd werd assistentie verleend door de loco-secretaris, de heer W. Ziengs. De borg van de penningmeester, Dr. D. Talsma van Leeuwarden was mede tegenwoordig. Het was voor de heer A. J. Osinga een grote verrassing toen tijdens de maal tijd opnieuw het feit van zijn 30 jarig jubileum als Weeshuisvoogd werd ge memoreerd en hem namens de voogden een blauw Makkumer herinneringsbord werd aangeboden, waarop een afbeelding van de offerbus staat, die voorkomt in een gevelsteen boven het poortje aan de Kerkstraat en de inscriptie 19351965 Hid Hero Weeshuis A. J. Osinga 30 jaar weeshuisvoogd. Zichtbaar ontroerd aanvaardde de heer Osinga nog een tweede ereteken als her innering aan het vele in het belang van het weeshuis verricht, n.l. de zilveren ere-medaille van de stad Bolsward, die hij bij monde van burgemeester Mr. IA. ten in de Vietnamese politiek, die over al ter wereld de ergernis van links op wekt. Maar Wilson beseft ook, dat Amerika in Vietnam het voorterrein verdedigt van Maleisië, waarvoor En geland zich verantwoordelijk gevoelt. De luchtaanvallen op Noord-Vietnam zijn weer voortgezet zonder dat er aan wijzingen zijn, dat Hanoi zich hierdoor gedwongen voelt onderhandelingen te openen op de Amerikaanse voorwaarde, dat de aanvallen van de communistische Vietcong zouden worden stopgezet. Arabische Liga» Erhard heeft door de uitbreiding van de ruzie tot de gehele Arabische wereld (door het element Israël n.l. in het conflict te betrekken) dé kans twee dracht in de Arabische wereld te zaaien Er zijn nl. landen, die met Bonn willen breken en landen die zover niet willen gaan. Zou de meerderheid terugdeinzen voor de breuk, dan zou de positie van Nasser in de Arabische wereld ver zwakt zijn. De ministers van de Arabische Liga zijn in het afgelopen weekeinde bijeen geweest en Zij hebben besloten hun ambassadeurs uit Bonn terug te roepen en de diplomatieke betrekkingen met Wcst-Duitsland te verbreken wanneer Bonn Israël erkent. De ministers van Libië, Marokko en Tunesië hebben enig voorbehoud ge maakt, zo is van Egyptische zijde me degedeeld. Dat Tunesië voorbehoud zou maken was begrijpelijk na de opmerkingen van president Bourguiba, die zelfs zo ver is gegaan een regeling met Israël te be pleiten. Bourguiba had er ook op ge wezen, dat een door Nasser bepleite boycot van West-Duitsland weinig zin zou hebben. Bonn was er als de kip pen bij om uit te rekenen, dat van een verbreking van de economische betrek kingen de Arabische landen meer last zullen ondervinden dan de bondsrepu bliek. Zuidvruchten kan men behalve in Marokko, ook in Israël kopen. Syrië, de Soedan, Algerije en Egypte zullen zich voor de financiering van bepaalde projecten tot andere geldschieters dan de West-Duitsers moeten wenden. Dat zal niet zo meevallen. Het aanbod van bondskanselier Erhard om diplomatieke betrekkingen met Israël aan te knopen, heeft een grote beroering in de diplomatieke wereld veroorzaakt. De Arabische landen, Egypte voorop, hebben moord en brand geschreeuwd over het „verraad” van West-Duitsland, dat de aartsvijand Israël wilde erkennen en tegelijk de economische hulp voor de toekomst aan Egypte stopzette, omdat Nasser de Oost-Duitser Ulbricht met ai te veel eerbewijzen had ontvangen. Hwat hat Qabe Skroar Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadecl, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymhritseradeel. Ook in Israël was men niet zo geest driftig. Men heeft daar gepoogd enige voorwaarden aan een „normalisatie” van de betrekkingen te verbinden, zo als levering van de wapens, welke door Erhard kort tevoren was stopgezet. Tenslotte heeft Israël besloten onvoor waardelijk de betrekkingen met West- Duitsland aan te knopen, al was het maar om Erhard in zijn conflict met Nasser te steunen. Dat conflict neemt Scherpe vormen aan nu Bonn zich toch niet zo gedwee naar de wensen van Nasser schikt als men even de indruk kreeg, toen het de wapenleveranties aan Israël stopzette. Toen daarop het bezoek van Ulbricht en de bedreiging van de West-Duitse positie toch voortgingen, overwon de „harde lijn” in Bonn. Erhard kon be togen, dat er met terughoudendheid weinig invloed in het Midden-Oosten te redden viel en dat de verantwoordelijk heid voor de breuk nu maar op Nasser moest terugvallen. - •*v.v

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1