HOE ZIT DAT MET HET LANDBOUWSCHAP feu e F Gemiddeld 2 procent laat het tot een dwangbevel komen Qabe Skrocir Ki® to sizzen Weer Elfstedenweek Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes De rans-ülc Hwat bringt üs de R.O.N.O. r iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Feestdagen 30 april en 5 mei a.s. a us hjoed I H 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - v<< w DINSDAG 23 MAART 1965 104e JAARGANG No, 23 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, V/orkum FRED FLINTSTONE OP DE PIER Hwat hat t J. s. deurwaarder Het Oranje-Comité. FREED 26 MAERT 1965 Ontmoeting tussen Hitler en Mussolini. Luchtaanval op Engeland. Tj. de J. Daar het ons voor het goed begrip ook van de niet-agTariërs wenselijk voorkomt hier iets naders over te horen, citeren wij hier gaarne de gehouden inleiding door de voorzitter van het Landbouwschap op een streekvergadering over het heffings- en invorderingsbeleid van het Landbouwschap. Er worden over de heffingen en over de financiën van het Landbouwschap in het algemeen nogal wat vragen gesteld. Ondanks vele publicaties schijnt dit alles blijkbaar dus voor velen toch nog een ondoorzichtige zaak. Uitgave: A. J. OS1NGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Advei.entieprijs: 15 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 2 40 pei kwar’aal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 dan kan de oplopen tot Contrólevereniging „Witmarsum” vraagt een monsternemer, tevens hulp op het laboratorium ter opleiding melkcontro- leur. Weekloon 5 4 6 gulden. Aanbiedin gen bij M. S. Jansen, Schraard. In België is een 70 km lange barrière van staal gebouwd, die elke onverhoedse tankaanval kan keren. Er is 36000 ton staal verwerkt. De molen te Hennaard dusdanig door de storm toegetakeld, dat men deze denkt af te breken. De opstelling van het Ned. elftal tegen Luxemburg is als volgt: Doel: Dijkstra; Achter: Caldenhove en Slot. Midden: Pauwe, Poulus en De Vroet. Vóór: Dra ger, Abe Lenstra, Vente, Smit en Berg man. 4e week maart 1940 Syn earkes geane lüsterjend op en del Hwant yn 'e winter Wie de brogge mar smel Nou is ’t maitiid It libben üntjowt Der komme wer lüden Him sa fortroud Hy moat libje Troch in oar syn dea Dochs past er thüs Yn dit üs gea Tsjin de stamme oan Mei steande earen Sit hy op in tüke It hóf to regearen Nimmen is wierlik frij dy’t himsels net bihearsket Tige forsküle Mei ’t beamhout hast ien Sit dêr de Rans-üle Tusken ’t kommende grien fruitteelt betaalt men bijv, f 10,60 ha. De boomkwekers betalen f 25,- ha, de bloembollentelers f 40,- per ha en bij tuinbouw onder glas betaalt men f 60,- per ha. Sa yn elkoar dükt Heart hy it sêfste gerüs War dy, dou dryste Dou boartlike müs OM DE TAKOMST Ien fan de meast trouwe en krityske lê- zers fan dizze stikjes stjürde my dizze wike in brief, dy’t ik mei tige nocht lé zen ha. It kaem fan de hear M. P. van Straten üt Kimswert, libbenslang in stri- der foar hwat him goed en rjucht foar- kaem. En it die my bysünder goed, dat hy syn skriuwen einige mei dizze wur- den: „Oer de bou en greide tusken Kims wert en Boalsert rikje ik jo de han, omt ideologyske forskelen foar my net mei- telle. Ik sykje hwat üs forbynt en net dustry hat der tige mei tsjinne west. To- wille dèrfan is it agrarysk bisit ütbuor- ke en ütsloerd omt it syn gerak nel de oarloch net krige hat. En nou, nou’t de kostpriisbirekkens net mear tsjinje om de molkpriis to bipalen, nou lit men de lanprizen los en meije de hieren wol om- heech. Nou’t de prizen net mear yn den Haech mar yn Brussel bipaeld wurde, nou lit men de boel fleane. Hwant nou sille de boeren seis dy hege grounprizen en hieren foar har rekken nimme moat- te, de regearing wasket as Pilatus de hannen der óf. En dan heart men nou de wiisheden fan de stjürlju oan ’e wal: Jimme Friezen binne fierst to tradisjo- neel, jimme wolle fierst to moai en to solyd bouwe. Ien fan de keamerleden hie earne yn Limboarch in pleats sjoen foar 50 H.A. en dy kostte mar 12.000 goune, yn Ingelan die men sa en yn Italië die men sa, mar jimme Friezen wolle mar greate djüre pleatsen Ja, ja, hwat in wize wurden! Soe men nou net ris hinne gean en sjoch oan hokfoar easken in pleats foldwaen moat om goed tsjinst dwaen to kinnen yn dit klimaet en op dizze groun. In pleats hwert yn de meas- te gefallen ien hüshalding, sünder help, al it wurk dwaen moat en alle 365 da gen fan it jier libje moat. Hwert ien man 20 oant 25 klj forsoargje moat, hwert it jongfé en de keallen in goed en hygië- nysk plak fine moatte. Ien fan de yn- lieders op de greidedei yn Snits hat mei alle klam wiisd op de needsaek de keal- len yn in aparte romte to bringen, dêr- neist in romte foar sike of fortochte kij, der moat in molklokael komme, der Volgens de traditie zou de zevende Elf stedenweek, georganiseerd door de Wa tersportvereniging „De Meeuwen” te Leeuwarden, pas volgend jaar gehouden moeten worden. Maar omdat er van alle zijden grote belangstelling voor getoond wordt en de traditie al eens eerder door broken is, heeft het bestuur besloten de tocht reeds in de zomer van dit jaar te houden en wel van 19-24 juli. De start zal weer in Leeuwarden zijn en wel op maandag 19 juli, ’s morgens om 9 uur. Op de laatste dag: zaterdag 24 juli, zal de vloot onze stad op weg naar het eindpunt Grouw passeren. Het inleggeld voor deze aantrekkelijke tocht langs de elf Friese steden en door prachtig natuurschoon, bedraagt f 20, per boot, bruggelden inbegrepen. Iedere deelnemer (ster) die de tocht geheel vol brengt, ontvangt gratis de fraaie Elf stedenherinnering 1965. De inschrijving sluit op 30 juni, maar de commissie be houdt zich het recht voor eerder te slui ten als het aantal inschrijvingen te groot mocht worden. slagen via beslag op de toeslag op het melkgeld en via andere beslagmogelijk heden, moet men uiteindelijk in die ge vallen, helaas met grote financiële schade voor betrokkenen, toch doorzet ten en dit doet men ook. Voor degenen, die zich door allerlei om wegen desondanks aan beslagmogelijk heden trachten te onttrekken, zoekt men naar middelen, die de felle opposanten niet in de kaart spelen, maar die toch doeltreffend werken. Zo is thans door de beide Kamers der Staten Generaal een vereenvoudigde derdenbeslagproce- dure aanvaard. Ten slotte gaf spreker een illustratie van de situatie met betrekking tot deze zaken door mede te delen dat van de 220.000 aanslagen door het Landbouw schap er ruim 2 is, dat het tot een dwangbevel laat komen. Op de Veluwe ligt dit gemiddelde ho ger en wel gemiddeld op 5 Over het gehele land bezien, is het nog geen 34 van de 220.000 aangeslagen, die dwingt tot een beslagprocedure met alle grote financiële schade, die betrokkene daarvan ondervindt. Dit beeld ligt voor de Veluwe ook iets ongunstiger. Bolswards Nieu wsblat en Wymbritseradeel. Beperken wij ons tot de hier in onze omgeving meest voorkomende vorm, nl. het gewone land- en veeteeltbedrijf, dan betaalt men dus f 5,- per ha. Heeft men meer dan 1000 stuks pluimvee, dan krijgt men 34 cent per dier te betalen. Heeft men meer dan acht varkens per ha, dan betaalt men per boventallig varken 65 cent. Is men nu lid van één der drie land bouworganisaties, dan krijgt men een korting op de betaling van het Land bouwschap van hoogstens 70 van de aan de organisatie betaalde contributie, maar dit mag niet meer zijn dan de helft van onze aanslag voor de alge mene heffing. Men moet de totale contributie-aftrek voor de 220.000 door het Landbouw schap uitgezonden aanslagen per jaar niet onderschatten. Dat is voor 1965 een totaalbedrag van bijna 4 miljoen 400 duizend gulden. Netto ontvangt het Landbouwschap voor zijn algemene werk over 1965 dan ruim 8 miljoen gulden, waarmede dus al het landelijk werk en de subsidies, maar ook al het geweste lijke werk van het Landbouwschap moet worden betaald. Er gaan bij het Landbouwschap, zoals gezegd, jaarlijks 220.000 aanslagen de deur uit. De netto-inkomsten van de algemene heffingen zijn ruim 8 miljoen gulden. Per aangeslagene betekent dit dus, dat men gemiddeld nog geen f40,- per jaar betaalt voor de algemene hef fing van het Landbouwschap. k-,rw -a -^3.; Fred Flintstone, met een charmante Haagse gefotografeerd op de Schevening- se pier, waar hij vrydag aanwezig was op een persconferentie over de stich ting van een „stenen tijdperkdorp” In de speeltuin op het oostelijk pier-eiland De afgebeelde Flintstone is een robot, die kan spreken en bewegen fan de Martiny-toer haw ik biwarre, mar dit léste wie sa, as hie ik it seis skreaun I” Jammergenóch wie it fan ’e wike op in drokke gearkomste to Snits, hwert fiif keamerleden ütnoegè wiene om ris ken nis to nimmen fan hwat hjir yn Frys- lan bart, in bytsje oars. Har kennis fan de matearje en har bigryp fan de si- tuaesjes is üs net tafallen en har ant- wurden wiene gauris min to fortarren. It frjemdste forwyt makke ien fan de forslachjowers troch to sizzen, dat ik wol gelyk hie mei myn krityk oer de foarbije jierren, mar dat it nou gie oer de takomst. Ja hwat oars, it giet oer de takomst. De takomst foar de tüzenen boeren, dy’t foar har seis en har bern in earlike kans ha moatte om har brea op in buorkerij to fortsjinjen. Jawisse, dêr giet it om. Krekt dêrom haw ik earnsti- ge krityk op it hiele nei-oarlogse lanbou- bileid omdat it dy takomst net yn 'e ga ten halden hat en wy nou sitte mei de gefolgen dêrfan. Hoe wol men de mid dels oanwize, dy’t ta forbettering liede kinne as men net earst de diagnose stelt fan de tsjintwurdige situaesje? De rjuchtsgroun fan hwat wy op it heden perfoarst noadich achtsje, namlik in fikse bydrage, om mei eigner en boer yn ’e mande, de efterstan yn to heljen, leit yn it resinte forline. Doe is oan diz ze wichtige saek fan lan en gebouwen, fierst to min dien, omt men de lju de ea- gen ticht kliemd hat mei lege hieren. En dizze lege hieren ha ta skea west fan eigners, eigen boeren en hierdeboeren, alle triie. allinnich de onbloei fan de yn- langen dug behartigd in de meest rui me zin van het woord. Men kan niet zeggen, dat het een gering bedrag is. maar het is toch wel een verantwoord bedrag. Eén cent per jaar bij de melk prijs betekent immers reeds een meer dere opbrengst per melkkoe van f 40,- per jaar. Spreker herinnerde er aan dat de vee houders vanaf 1 november 1962 totaal 4 5 cent als richtprijs voor de. melk meer gekregen hebben. De melkprijs steeg van 27 cent tot 31 a 32 cent. Bovendien ~ijn er zoals men zal we ten nog verdergaande verlangens. Dan noemen wij alleen nog maar de melkprijs, maar er is nog zoveel meer goed werk bij het Landbouwschap, lan delijk en gewestelijk te doen en ook gedaan. Nu zijn er nog steeds boeren, die be weren dat zij de heffingen niet betalen en het Landbouwschap toch geen maat regelen tegen hen neemt. Over dit alles maakte spreker nog enige opmerkin gen. In de eerste plaats stelde hij vast, dat er gevallen voorkomen, waarin men wegens bijzondere omstandigheden uit stel van betaling vraagt. Dit wordt meestal wel verleend, als de argumen tatie redelijk is. Vaak zelfs uitstel voor geruime tijd. In zeer speciale gevallen, waarbij sprake is van absolute onmo gelijkheid om te betalen door bijzon dere gezinsomstandigheden (bedoeld worden hier gevallen die aan de zg sociale steun toe zijn), kan het dage lijks bestuur van het Landbouwschap zelfs zo ver gaan om de heffing onin baar te verklaren; in die sporadische gevallen betekent dit dan dat betrokke ne inderdaad de heffing niet behoeft te betalen. Dit zijn echter de mensen, die heus niet te koop lopen met hun moeilijkheden. Zij bazuinen niet overal rond dat zij hun heffing niet betalen. In de tweede plaats vestigde spr. er de aandacht op, dat het bestuur van het Landbouwschap heeft bepaald, dat, wan neer de algemene heffing minder dan f 12,50 bedraagt, er dan geen aanslag wordt opgelegd (vorig jaar was deze grens f 10,-, maar aangezien de hef fingen met 25 verhoogd zijn, is ook het minimum van f 10,- op f 12,50 ge bracht) De bedoeling van dit minimum is om de allerkleinste bedrijven zoveel mo gelijk tegemoet te komen, terwijl het ook een aanzienlijke vereenvoudiging in de administratie geeft, omdat hier door voor een derde deel van het to- moat plak wêze foar hea en droech gers, der moat in droech plak wêze foar it masine-ark en romte om it winterdei nei to sjen. It hiem moat forhurde wurde, de kuil moat yn silo’s, it fuorjen en it groppeleegjen moat safolle mooglik me- chanysk dien wurde, it hea en de kuil moatte mei inkelde minuten by de kij komme. De wenning moat alhiel skieden wurde fan it bidriuw en sa ynrjuchte, dat de frou sünder faem net yn it wurk forslacht. En dan moat sa’n pleats boud wurde op knip of feangroun, mei goede fundearing, hja stiet bleat oan stoarm, rein, snie en froast üt de earste h5n. Fjirtich, fyftich bisten bringe dei en nacht har waerme, fochtige asem yn dat gebou, de jarre byt oan hout en stien, de wyn slacht mei alle doarren, de kij en hokkelingen hawwe hiel hwat yn ’e bou ten en dêrfoar wolle nou dizze lju foar in lyts bidrach pleatsen bouwe. Hwant de Friezen, dy ünpraktyske idealisten, binne fierst to tradisjoneel, dy wolle mei alle macht har jild kwyt. Jo moatte tin- ke, dy Fryske boeren binne gek op in hypteek foar 534 dat heart bij har tradysje En dat sizze dan de lju, dy’t der mei skuldich oan stean, dat de nei-oarlogse jierren sa striemin brükt binne, dy’t al dizze jierren dóf en blyn west hawwe foar dizze ütsloerderij, dy’t ünder har eagen pleats foun. En dy’t nou neat wit te as ófwaeid praet As wy mei sa’n mentaliteit de takomst yn moatte, dan liket it net bést. Een publiekrechtelijke organisatie als het Landbouwschap is een openbaar lichaam, gebaseerd op desbetreffende bepalingen van de Grondwet en van de Wet op de Bedrijfsorganisatie van 1950. In die wetten is bepaald, waaraan een publiekrechtelijke organisatie, zoals het Landbouwschap is, zich heeft te hou den en in de wet is met name ook de financiering hiervan met alle waarbor gen van openbaarheid omringd. Eigen lijk precies, zoals dat voor een gemeen te en voor een waterschap geldt. Zo allereerst de begroting. Opgesteld door het secretariaat wordt deze doorgesproken door een Begro tingscommissie, waarin de drie land bouworganisaties en de drie landarbei- dersbonden ieder met een afgevaardig de zijn vertegenwoordigd. Vervolgens beziet het dagelijks bestuur de ontwerp begroting aan de hand van de adviezen der Begrotingscommissie. Het dagelijks bestuur, bestaan de uit voorzitters van de drie landbouworga nisaties en de voorzitters der drie land- arbeidersbonden, plus de voorzitter van het Landbouwschap, zeven bedrijfsgeno- ten dus, vergadert iedere week éénmaal. De begroting moet door het dagelijks bestuur van het Landbouwschap voor het daaropvolgende jaar jaarlijks vóór 1 oktober worden aangeboden aan het bestuur. Het bestuur (24 man) komt iedere maand éénmaal bijeen in open bare vergadering. De begroting ligt ten minste daarna een maand ter openbare visie, zodat iedereen in de gelegenheid is bezwaren kenbaar te maken. Vervol gens worden de begrotingsstukken in een openbare vergadering door het be stuur vastgesteld. De pers en ook wel belangstellenden uit het publiek zijn hierbij altijd op de publieke tribune aanwezig. Daarna moet deze begroting vóór 15 november worden aangeboden aan de Sociaal-Economische Raad, die door een financiële commissie laat na gaan, of men zich met de voorstellen kan verenigen. Eerst wanneer S. E. R. de begroting heeft goedgekeurd, mag het Landbouwschap geld uitgeven. De heer Biesheuvel stond als voorzitter van het Landbouwschap nader stil bij de algemene heffing van het Landbouw schap ter financiering van het algeme ne werk in het belang van alle boeren en tuinders. Deze algemene heffing bedraagt voor 1965 f5,per ha bouw- en weiland. De heffing neemt toe bij intensiever grondgebruik. Bij vollegrondstuinbouw en per per y v <t a t - -jl 18.45—19.35 üre: Fryske ütstjüring (Alleen via FM: 98,95 MHz. (Kanaal 40 Irnsum). Foar de bern. „It halskeatlinkje”, in forfolchharkspul skreaun troch Piter Walstra. Regy: Johan van der Zee In sportpraetsje, forsoarge fan Liuwe Pietersen. Rients Gratama yn petear mei in smoute prater. Halbe Doele op ’e tekst oer it „Frysk Skipfeartmuséum anneks Snitser Aldheitskeamer.” In Feit fan ’e Wike, in reportaezje. De tsiende „Fryske les foar Net- Friezen”, ü.l.f. A. BosmaBanning. ca Op 30 april a.s. hoopt het nieuw opge richte Oranje-Comité weer feesten te organiseren, alsmede op 5 mei a.s. (be vrijdingsdag). Het zal dan 20 jaar zijn geleden dat we werden bevrijd van het Duitse juk. Zeker een reden om dit eensgezind te herdenken. Voor dit alles is geld nodig en geluk kig hebben we een aantal dames bereid gevonden te collecteren. Het ligt in de bedoeling U dezer dagen met de bekende lijst te bezoeken. Wij doen dan ook beleefd, doch drin gend, een beroep op alle ingezetenen van Bolsward, om met milde hand te geven, zodat het een waardig feest kan wor den, waar oud en jong van kan genie ten. Ons programma zal U niet tgleurstel- len, er wordt hard aan gewerkt. taal aantal geregistreerde bedrijven geen aanslag behoeft te worden gereed gemaakt en verzonden. Daarnaast is er echter ook een aantal mensen, dat wel moet betalen, maar dit niet doet en daar nog mee te koop loopt ook. Zij beroemen zich er op, dat het Landbouwschap hen toch niet aanpakt. Van anderen krijgt het Landbouwschap dan het verwijt, dat het in deze niet snel genoeg en niet fors genoeg optreedt. Hierbij moet men echter bedenken, dat het Land bouwschap bij het innen van de hef fingen gebonden is aan wettelijke re gels. De wettelijke weg kan nog wel eens 'een lange weg zijn. Bovendien neemo de nauwkeurige verwerking van 220.000 heffingsaanslagen ook geruime tijd in beslag. Men kan er echter zeker van zijn, dat het Land bouwschap geen enkele heffingsplich- tige vergeet. Mensen, die overal rond bazuinen, dat zij lekker toch niet be talen en dat hen niets gebeurt, zullen eerder of later tot de ontdekking ko men dat zij zich zelf grote financiële schade berokkenen. In gevallen, waar in men het tot een dwangbevel laat komen, is men reeds f 25,- extra kwijt. Moet men uiteindelijk tot verdergaan de maatregelen overgaan, schade voor betrokkene meer dan f 700,-. In de gevallen, waarin de ook na herhaald bevel geen betaling verkrijgt en ook geen betalingsregeling met betrokkene overeenkomt, dient hij de stukken ter verdere behandeling te rug te sturen naar het Landbouwschap. In die gevallen gaat men de beslagmo- geiijkheden onderzoeken en begint men met de verzorging van de beslagproce dure. Dit wordt voor betrokkene een lelijke kostbare geschiedenis en deze kosten kunnen zoals opgemerkt tot meer dan f 700,- per geval oplopen. Uit gegevens blijkt, dat tussen de ver zending van de aanslag en het afwik kelen van een dwangbevel in het gun stigste geval een jaar ligt. Deze ter mijn wordt vaak nog beïnvloed door bijkomstige factoren zoals het behan delen van een bezwaarschrift, het in winnen van informaties en de vertra ging in de afwerking bij de deurwaar der, waardoor men al spoedig op ander half jaar komt na de uitgebrachte aan slag. Laat men het aankomen op een beslag procedure bij de rechter, dan is men al spoedig aan twee jaar tijdsverschil toe. Vandaar dus de opmerking, die men vaak hoort: Ik heb lange tijd niets ge hoord. Ja, dat kan het geval zijn, maar kómen doet het Landbouwschap op ze ker ogenblik toch. Met het oog op een gelijke rechtsbedeling mag men niemand die voor betaling in aanmerking komt, uiteindelijk ongemoeid laten. Men zal intussen weten dat degenen, die zich tot het uiterste verzetten, in derdaad nogal wat moeilijkheden bezor gen, maar via inhouding op graantoe- 5' s; y

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1