van Parlementair weeknieuws beheerst door formatieperikelen Ruimtevaartprimeurs Rusland en U.S.A hark en sjoch De mars van Selma naar Montgomery Gouden filmpjes Kioewyt, Kioewyt us hjoed p p to sizzen ■nil 2 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 26 MAART 1965 104e JAARGANG No. 24 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Liga en Nasser. Peronisten. BYT Cyprus. Onzeker. Dit betekende immers, dat zij hun in- Uitvoerverbod van varkensvlees. Ruimtevaart. Tot ziens. Dit was Hark en Sjoch. Advzi.entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro R87926 Uitgave: A. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Nu wij het toch over Rusland hebben, moeten wij nog even een nieuw specta culair ruimtevaartsucces van de Russen vermelden. Dat twee man in een cap sule om de aarde hebben gecirkeld is geen nieuws na de capsule met drie man. Maar een van de twee van vorige week is onderweg een minuut of 20 in een ruimtepak buiten zijn capsule vrij aan het zweven in de ruimte geweest. Het schijnen allemaal voorbereidingen te zijn voor een tocht naar de maan en het ziet er naar uit dat Rusland in dit opzicht wat voor ligt op Amerika. Nauwelijks was dit ruimtevaartsucces bekend, toen ook Amerika een 2-mans ruimtereis volbracht, waarbij de capsu le in een andere baan werd gebracht. Het Israëlische parlement heeft het be sluit van de regering om de banden met West-Duitsland aan te knopen goedge keurd. De woede van de Arabische lan den is groot, groter dan hun eenstem migheid. Van de dertien landen zullen er misschien tien de betrekkingen met Bonn verbreken (vermoedelijk voor kor te tijd), maar slechts zes zijn bereid de Oostduitse regering te erkennen. Wan neer de ambassadeurs tussen Bonn en Tel Aviv zullen worden uitgewisseld, lig gen de verhoudingen misschien alweer heel anders. Van de boycot van Duits land willen de meeste Arabische landen ook niet weten. De Arabische wereld is nog geen instrument van Nasser. Liberale oppositie? Het viel de liberalen niet gemakkelijk vloed op de financiële en binnenlandse zich in de oppositie te moeten begeven, politiek van ons land moesten, prijsge- Ver. Naties, heeft kortgeleden in een rapport gewezen op de toenemende be wapening van beide partijen op Cyprus en de al lange wapenstilstand is in het noordwesten even onderbroken geweest door schietpartijen. Het vredesleger van de Ver. Naties zag zijn taak op Cyprus met drie maanden verlengd door de Vei ligheidsraad. Athene en Ankara hebben tegelijk wat kalmerende verklaringen afgelegd en men kan het bezoek van Grivas en het tegenbezoek van de minister van defen sie dan ook niet op rekening van de spanning schuiven. Er zijn waarnemers, die hier een mogelijkheid zien, dat deze missie bedoeld is om president Maka rios tot een wat soepeler houding te overreden, opdat nieuwe stappen kunnen worden genomen voor een normalisatie De formateur, Mr. Cals, heeft de eerste fase van zijn opdracht afgesloten. Vorige week besloot hij voort te arbeiden op de conclusie van zyn fractieleider, Drs. Schmelzer, dat de breuk in het kabinet-Marijnen niet heelber was. Hij vroeg de leiders der confessionele fracties de heren Schmelzer (kvp), Smallenbroek (arp) en Beernink (chu) of zij bereid waren een kabinetsformatie tezamen met de PvdA te beproeven. Toen zij, uiteraard onder voorbehoud van goedkeuring van liet ontwerp-regeringsprogram, hierop een bevestigend antwoord gaven, deelde hij Mr. Geertsema de liberale fractieleider zijn voorkeur mede, welke dus neerkwam op herstel van de politieke coalitie, welke ons land tussen 1952 en 1958 heeft be stuurd. van de toestand. De nieuwe regering van Ankara heeft zelfs vrij toeschietelijk ge daan en dat zou kunnen betekenen, dat op bepaalde voorwaarden een aansluiting bij Griekenland niet uitgesloten geacht moet worden. Athene en Grivas zijn daarvan warme voorstanders, Makarios evenwel wenst in de grond van zijn hart een voortzetting van de onafhankelijk heid met een neutralistische politiek. Sjoch, in Parrega vond de 18-jarige P. J. de Jong gistermorgen in de Workumermeerpolder al een „broed- tsje”. Hij vond het voor de vogel „suver spitich” de eitjes mee te ne men, maar heeft het toch maar ge daan. Dat is nu eenmaal eierzoekers- moraal. Positie CHU Verrassend was, dat Mr. Beernink de fractieleider der CHU zich ook bereid verklaarde eventueel met de PvdA in zee te gaan. Hij had immers nooit zijn voorkeur voor behoud van samenwerking met de vvd onder stoelen of banken ge stoken? Met de heer Mellema is hij des tijds toegetreden tot de T.V.-N.R., die reclametelevisie in ons land wilde in voeren. Aan de andere kant doen zich in de ch-fractie ook invloeden gelden van de zijde der NCRV welke behoud van de samenwerking tussen arp en chu op ho ge prijs stelt. Als de chu zou zijn afge vallen, zou dit voor de arp ook stellig aanleiding zijn geweest zich af te vra gen of zij, als middenpartij, alleen met kvp en pvda in een kabinet kon gaan zitten. In haar kring bestond er immers ook meningsverschil over de vraag of 't wenselijk zou zijn, de liberalen (in plaats van de socialisten) in de oppositie te brengen. Oud-minister Zijlstra en oud- staatssecretaris Roolvink gaven niet dui delijk te verstaan, dat hun voorkeur anders dan die van fractieleider Smal lenbroek of partijvoorzitter Berghuis naar de rechts-liberale coalitie bleef uit gaan. I’.v.d.A. in kabinet Zo werd dinsdagmorgen de socialistische oppositieleider, Dr. Vondeling, door for mateur Cals in het beraad der confessio nele fractieleiders betrokken. Het ging daarbij in eerste instantie over de vraag of dit gezelschap het wel eens zou kun nen worden over het radiobestel. Tevoren wist men op welk standpunt kvp en arp daarbij zouden staan, name lijk, dat nieuwe zendgegadigden zouden kunnen worden toegelaten, die over twee jaren over evenveel leden zouden moeten beschikken als de grootste bestaande omroepverenigingen thans bezitten, dat wil zeggen 400.000 leden. Die norm kwam Mr. Beernink te hoog voor. In het overleg met de wd had hij gepoogd een brug te slaan naar het li berale standpunt, dat de getalsnorm niet bruikbaar vond als enige criterium voor de openheid van het omroepbestel. Intus sen had Mr. Beernink bij dit overleg niet doen b'.ijkent dat het standpunt van kvp en arp voor hem een beletsel was om aan een kabinetsformatie deel te nemen. Verschillende dorpssmederljen hebben ’t druk met het maken van hoefijzers voor de paarden van de oorlogvoerende mo gendheden. Het ,werk wordt zeer goed betaald. In Joure Is een spekvarken verkocht voor f 175,wel een bewijs hoe duur het vlees is in deze tijd. Vanwege het Steuncomité te Workum had op de Markt een visafslag plaats. Geslaagd voor ’t diploma Rijkslandbouw- winterschool te Leeuwarden, de heer Y. Bosma te Mantgum. Op 1 april zal in Wonseradeel een ver bod in werking treden, waarbij in Kims- werd in de dorpsbuurt in het geheel niet mag worden gekaatst en in de andere dorpen niet op zon- en feestdagen. Op het Grootzand te Bolsward een Co öperatieve winkel in bakkerswaren ge opend. Depothouder: T. Adema. Toebereidselen voor een nieuwe aanval op de Dardanelles Adv.: Op 2e Paasdag zal de gemeente secretarie te Bolsward gesloten zijn. Kerkconcert te Bolsward door de heren Aldo Antonietti van Londen (viool) en A. Alt van Bolsward (orgel). Kaarten (tevens programma) f 0,50. Voor arbei ders halve prijs Kioewyt, kioewyt! It grien tapyt Mei sikers ring bisjidde ’t Liket net min, In kans, wy kin Neist in ier aeike snippe Der wurdt oer praet, 't Grietenijhaed, Is ien fan de earste klanten It docht dübel lean, Us nammen stean Moarnier yn alle kranten: Sikers fol flyt. Kioewyt, kioewyt! It lytste heitelan is foar de greatste leafde net to lyts Kioewyt, kioewyt! Gans tiid mei kwyt, Mar ’t is üs moaiste hoartsje Sykjen jowt skik Al is per stik De priis to Snits in kwartsje. Dér giet it net om Nim de tiid rom. Lit üs hwat sportyf boartsje. Op ’t grien tapyt. Kioewyt, kioewyt! De abri vordert. Naast het voorma lige tramstation vordert nu de aan leg van een vluchtheuvel, waarop de abri komt te staan. Jammer dat alle bomen en groen noesten verdwij nen. Deze foto toont de enthousiaste in tocht in een open auto, die de Russi sche kosmonauten Pavel Belayev en Alexei Leonov op weg van het vlieg veld naar het Rode Plein in Moskou ten deel viel. Achterin de auto hun vrouwen, Tatyana Belayeva, links, en Svetlana Leonova llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. 4e weck maart 1915 ren moeten laten. Aangezien slechts de helft - van het parlement vernieuwd moest worden is de fractie van de pero nisten nog niet op volle sterkte, aange zien zij bij een vorige gelegenheid niet mee hadden mogen doen. Hark, hoe de klokken klingelden, toen maandagmorgen de seizoens- wisseling door carillonspel van de stadsbeiaardier een speciaal cachet kreeg. Een nieuwe lente, een nieuw geluid. Verkiezingen in Argentinië hebben te zien gegeven, dat het peronisme nog niet dood is. De peronisten bleken zelfs iets meer stemmen te hebben verworven dan de volksradicalen, die de regering vor men. Vooral talrijke kleine en in de neergang geraakte partijen hebben ve- Afgeiopen zondag zijn uit Selma in de Amerikaanse staat Selma, op sein van do minee Hing ongeveer 10.000 betogers vertrokken naar de 80 km verder gelegen hoofdstad Montgomery, om daar aan gouverneur Wallace een petitie met hun grie ven te overhandigen. Hun voornaamste bezwaren zijn gericht tegen de weiger achtigheid van de overheid negers in staat te stellen hun stemrecht uit te oefenen. Men verwacht, dat tijdens de tocht, die vijf dagen duren zal, zich nog een aan zienlijk aantal demonstranten zal aansluiten. Een meisje uit Bolsward vond bij het openen van een machinaal ge sloten pakje paneermeel tot haar ver bazing een half kunstgebit. Ze nam een kloek besluit en stuurde het op naar de fabriek. Kreeg nieuw pakje terug, zonder gebit, maar met brief: Inpakmeisje had last van haar nieu we, niet passende tanden, had haar gebit even naast zich neergelegd. Het was op de lopende band terecht gekomen en in het pakje. Meisje heeft gebit terug, kan weer haar tanden laten zien. Het ingrijpen van president Johnson is nodig geweest om de demonstratie mo gelijk te maken, want al herhaaldelijk heeft de politie van Selma de betoging weten te verhinderen. Vorige week is gouverneur Wallace evenwel door presi dent Johnson ontvangen en dat is op een volkomen nederlaag voor Wallace uitgelopen. Johnson heeft een wetsont werp bij het Congres ingediend, waarin maatregelen worden aangegeven om te verhinderen, dat de negers het stem recht verder wordt onthouden. Zo wor den de proeven afgeschaft waarbij een onderzoek naar de kennis van de neger wordt ingesteld om zijn toelating als kie zer te verhinderen. Ook wordt bepaald, dat federale ambtenaren weigerachtige ambtenaren van de deelstaten kunnen vervangen. Johnson heeft de wet toege licht in een zeer krachtige rede, waarin hij zich geheel aan de zijde van de strij ders voor gelijke rechten schaarde, o.a. door de woorden „we shall overcome” te gebruiken, welke woorden, („wij zullen overwinnen”) in het strijdlied van de in- tegrationisten voorkomen. Johnson is nog verder gegaan. Terwijl een rechterlijke uitspraak de betogers ’t recht gaf de demonstratie te houden, zorgde de president voor bescherming. Wallace had de president meegedeeld maar 450 politieagenten hiervoor ter be schikking te hebben. Johnson heeft daar op de nationale garde van Alabama on der federaal beheer gesteld en hiervan 2100 man gebruikt om de orde te hand haven en de betogers te beschermen. Sportieve huishoudster. Woensdag morgen vond mevr. Bergmans-An- dela, huishoudster btj de heer Brou wer te Hennaard, een kievitsei. Ze is 50 jaar. Bouwactiviteit in Industriepark. In het Industriepark is men begonnen met de bouw van een garage-com plex en woonhuis voor transportbe drijf fa. Duiker. Naast Haster en Bloemhof is dit de derde vestiging. Maar een park is het nog niet. SOWJET-KOSMONAUTEN INGEHAALD Nieuw orgaan? Het pvda-standpunt was twee weken te voren nog op het partijcongres in Am sterdam besproken. Het kwam goeddeels met dat van kvp en arp overeen, met dien verstande, dat het geen getalsnorm noemde voor de toelating van nieuwe zendgegadigden. Bovendien bestond er in de pvda een sterke aandrang onder druk van de voorstanders van een na tionale omroep om tot meer samen werking en vernieuwing binnen het be staande bestel te geraken. En in dit op zicht bestond er dus een zekere overeen stemming met de chu. Daarbij had Dr. Vondeling sterke voor keur uitgesproken voor het Centraal An- tennesysteem, dat het kabinet-Marijnen in zijn Troonrede had aangekondigd, doch met de practische uitvoering waar van het nog niet was begonnen, naar verluidt doordat de liberale minister van nodige 160 200 miljoen gulden niet be- financien, prof. Witteveen, de daarvoor schikbaar had kunnen stellen. Kioewyt, kioewyt! In fijne fyt, It lok fan Jorryt Brouwer! It earste aei, Op stap dermei, Moaiwis in knaek as fjouwer, In reade print, As ’t reyael rint, Dat fait allicht to rieden! ’t Is lang net wei, Sa’n earste aei Gp Soestdyk oan to bieden! Foar Jo Margryt! Kioewyt, kioewyt! ven. In de Haagse Post zette Mr. Hilter- man uiteen, dat dit een hoge prijs was, gegeven het feit, dat de vvd als minder- heidspartij toch niet in staat was, haar visie op een open omroepbestel door te zetten. Doch in het liberale partij-orgaan „Vrijheid en Democratie”, gaf Mr. Geert sema te verstaan, dat het hier een prin cipiële kwestie betrof en dat opoffering daarvan een te hoge prijs zou zijn voor het behoud van een paar ministers- zetels. Helemaal duidelijk is het niet, waarom vorige week generaal Grivas, de opper bevelhebber van de Cyprische strijd krachten, een bezoek aan Athene heeft gebracht en waarom hij zondag j.l. bij zijn terugkeer naar Nicosia de Griekse minister van defensie heeft meegebracht Het is waar, dat kort tevoren de span ning om Cyprus weer wat aan het toe nemen is geweest, dat de Turkse rege ring de luchtmacht in staat van alarm had gebracht (of had zij dat weer niet gedaan Er zijn berichten over Russische wapens op Cyprus, zoals tanks en luchtdoelra- ketten. Andere berichten plaatsen deze voorlopig in Egypte. Thant, de secretaris-generaal van de Burgemeester Geukers vond een kie vitsei. Het gebeurde op de Makku- merwaard tijdens een excursie van burgemeesters. Er stond een bordje bij; „Dit is voor de burgemeester van Bolsward”. Dit zal de kievit er wel niet hebben neergezet. Een verre vriend. In 1920 vertrok een vriend van de heer Hibma uit Lollum naar Amerika, die hij in de oorlog 1914-’18 ontmoette, toen bei den in militaire dienst waren. In al die tijd, dus 45 jaar, werd niets meer van hem gehoord, totdat voor kort weer contact ontstond per brief. Spontaan stuurde de oude makker een brief terug met Let bericht heel blij te zijn om de oude vriendschaps banden weer eens te mogen vernieu wen. Als souvenir was er een halve dollar ingesloten met de beeltenis van president Kennedy. Dag wieldop. De heer F. Visser uit Bolward verloor zaterdagmiddag op de Zuiderhaven te Harlingen een wieldop van zijn volkswagen. De dop rolde netjes het water in. Pogingen om met behulp van een haak de dop weer op te vissen, hadden geen resultaat. Zo doortastend Johnson hier op binnen lands gebied is, zo onzeker en gesloten is hij nog steeds op dat van de buiten landse politiek. De bombardementen op Noord-Vietnam gaan voort zonder dat het doel wordt bereikt, dat N.-Vietnam de hulp aan de Zuid-Vietnamese opstan delingen staakt. Moet hij nog verder gaan, zoals een groep raadgevers, bijge naamd de „haviken” dat wil, of moet hij de raad volgen van een andere groep, die de „duiven” wordt genoemd? De positie van de president is niet dui delijk. Wel is duidelijk dat Noord-Viet- nam zich door bombardementen de poli tiek niet laat voorschrijven en dat Chi na dat zeker niet laat doen. De jongste Chinese uitlatingen eisen oog om oog en tand om tand. Agressie moet met gelij ke munt worden betaald. Voor China doet zich hier tevens de gelegenheid voor Rusland een hak te zetten. Rusland dat wel een bemiddelende rol had willen spe len, maar daarbij toch steeds wilde uit gaan van het standpunt dat een grote confrontatie met Amerika moest worden vermeden, dat m.a.w. de Vietcong niet het onderste uit de kan moest zien te krijgen. Deze houding noemt China ver raad tegenover het Vietnamese volk. Rusland zit in een moeilijk parket. Zijn prestige in de communistische wereld eist dat het op de bres gaat staan, zijn be lang als wereldmogendheid eist terug houdendheid. Deze dubieuze positie maakt het verklaarbaar, dat Gromiko, de minister van buitenlandse zaken, die vorige week enkele dagen in Londen op bezoek is geweest, niet bereid was tot enig initiatief samen met Engeland, dat zich geheel achter Amerika heeft ge steld, o.a. uit vrees voor het lot van Ma leisië. Dan maar liever wat contacten met Frankrijk, dat als anti-Amerikaans te boek staat, maar bepaald het oor van Washington niet heeft. Duidelijker was Gromiko over het Duit se vraagstuk. Was tot nu toe het stand punt, dat beide Duitse staten zo ver uit een waren gegroeid, dat zij maar samen over hereniging moesten praten, nu meent Gromiko, dat er van hereniging nooit meer sprake kan zijn, een opmer king die in West-Duitsland nogal wat rumoer in de pers veroorzaakt heeft. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Hark en Sjoch mag geen roddelru briek worden. Met alle waardering voor uw aller medewerking moet wel worden gestreefd naar leuke berichtjes, maar ook naar ware. Ver leden week heeft Hark en Sjoch een bok geschoten. Ter goeder trouw maar toch betreuren we het. Het bericht over de kejzerssnede heeft nogal deinig veroorzaakt. Het bleek niet te kloppen, hoewel we het kregen toegezonden van iemand, die zeer nauw bij het geval was betrok ken. Zo ziet u maar weer: Vest op prinsen geen betrouwen. aprilmop. Woensdag- het postkantoor van roer op zoek dat iemand Vervroegde middag was Bolsward in rep en naar een postpakket, van het ontvangkantoor n.a.v. een briefje, z.g. van de P.T.T., (pakket lag al 14 dagen op postkantoor) zou afhalen. Er bleek echter niets aan wezig te zijn. Ook enkele heren van de verificatie en de hoofdinspecteur van Leeuwarden, die toevallig aan wezig waren, hielpen het kantoor overhoop halen, alles echter zonder resultaat. Omstreeks 4 uur bleek, dat men alleen maar degene die ’t post pakket kwam ophalen, te „fiter” wilde nemen. Hwat hat Qabe Skroar Vandaar deze rectificatie, ons zo letterlijk toegezonden door de heer B. van der Velde: „Het desbetref fende schaap zou door de beide die renartsen door middel van de kei- zerssnede verlost worden, de 4 lam meren zijn op natuurlijke wijze dood geboren. Het schaap was reeds ziek en is daarna afgemaakt.” Ons wel gemeend excuus. Witte kolen rollen af en toe langs de Rijksweg. Hier en daar ziet men bij de boeren hopen van. Eens men selijke wlnterkost, is het nu veevoer. Wij leven in een welvaartstijd. De geit wordt nog gespaard, de kolen niet meer.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1