Het nieuwe aangiftebiljet inkomstenbelasting l l! H J Aftrekposten scheppen tal mogelijkheden van f DINSDAG 30 MAART 1965 104e JAARGANG No. 25 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND TOREN VAN IRNSUM OPGEBLAZEN Matthaus Passion Fan de Martinytoer us hjoed p p to sizzen Over boord Zilveren filmpjes le week april 1940 Hwat hat Qabe SLroar Workum Meester Sj.Krooiinga nam afscheid 'V 'S> z Lv v.' Bolswards Nieuwsblac Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeeï, Hindetoopen, Wonseradeel, Workum Aftrekmogelijkheden. PIET Artikel 48. - Tj. de J. Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Premie als buitengewone last. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 2 40 per kwar»aa! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Wanneer men meent voor aftrek we gens buitengewone lasten in aanmer king te komen, dient men een daartoe jit tsien jier fierder wurdt er oan de eastkant fan de stêd al wer in nij plan üntwikkele en men heart er bynei net meat oer praten. Hwat like de ein fan de Snitserdyk fier fan de stêd óf, de lju, dy’t der wennen koe men amper by de stêd rekkenje, sa tocht men en sjoch, nou giet men goedsmoeds jit folie fier der en de fierste bouplakken wurde it earst biset. Tsientallen huzen stean al oerein en mei mear as fjirtich is men dwaende. Nou al is to sjen, dat de earste terreinen fan it Parkplan, mei in jier twa, alhiel biboud wêze sille en men wer nije stikken lan oanpakke moat. To- minsten en ja, dêr giet it nou altyd om, as de tiden sa bliuwe, de wenning- bihoefte al mar sa trochgiet, as de yn- kommens al mar omheech gean bliuwe, as de flecht nei oare dielen fan it lan mar net sterker wurdt. En hwa sil dat sizze? De Deputearre steaten fan Frys lan hawwe dizze wike in telegram nei de regearing stjürd mei as ynhêld de search fan dit kolleezje oer de tanim- mende wurkeleazens yn Fryslê.n. De hear Foppes fan it Etif warskóget üs, dat wy de yndustrialisaesje net yn de goede forsnelling krije sille, as it üs net slagget bilangrike yndustrieën nei Frys- lan to heljen. Gjin filiaeltsjes fan ünder- nimmingen üt Hollan, dy’t hjir in yndus- try-hal hiere om by it ófgeande tij mak lik wer to fordwinen, mar fikse bidriu- wen, dy’t neist de arbeiders ek technici en administrative lju noadich hawwe. Bidriuwen, dy’t har mei har hiele hear en fear hjir ta wenjen sette en gjin pas santen, dy’t efkes profitearje fan goed- keapere krêften. Ik leau, dat hjir in spi- ker goed op ’e kop slein is. Sa lang wy soksoarte bidriuwen hjir net krije, sa lang wurdt it yndustrialisaesje-perspek- tyf net gunstich. En dat sil jit in poepe- toer wurde, al hoe de provinsje en de gemeenten har bést ek dogge om Frys lan in better en oantrekliker oansicht to jaen. Fryslan moat fansels oan de re- kreaesje tinke en net to min, sizze folie oaren, hwant hja hawwe in unyk gebiet, hwat syn weargea net fynt yn West- Europa. En dan hearre wy safolle klan ken, dy’t mekoar tsjinsprekke en de wei slim bitiisd meitsje. Guon wolle hawwe, dat de rêst en de wiidte, de stilte en it ünbidoarne lanskip üs greatste attrak- sje binne en hja stride fül tsjin alles, hwat de rêst forsteure kin. Oaren sizze, dat it mar in kwestje fan inkele jierren wêze sil of Fryslan wurdt troch it oer- folle westen en it bütenlan üntdekt. Streamen toeristen sille Fryslan simmer- deis bifolkje, bou dochs hotels, forbet- terje de akkomodaesje, liz wegen oan en campings en oanlizsteigers, hwant de greate stream is op kommende wei. En hja wize op de fantastyske prizen, dy’t aide hüskes opbringe yn de buert fan it wetter of de bosk. Elts hoekje oan mar of poel wurdt goud, sizze hja, hald op mei lanforbettering yn dy kon- treien, der is al fierst to folie lan oan- makke, gjin pleatsen yn de Hege War ren, gjin elektryske sintrale by Burgum of Grou, fuort mei sokke steurende blok ken yn üs moaije wetterlan. Wy moatte fiskje kinne en sile, aeisykje en dreame yn de reidpuollen, dat is Fryslan syn greatste skat, litte dy Vandalen mar nei de Ymond gean of nei Rozenburg, dêr binne hja op har plak. En dan kom- me de minsken, dy’t har bidriuw haw we yn dy natuergebieten en wize op de needsaek fan bettere forbiningen en ünt- wettering, oft it nou gjin tiid wurdt om ek foar har in minsklik bistean mogelik to meitsjen. Melke mei de skou, heawinne mei de pream, kij forweidzje mei de bok en fa- kentiids it lan deründer strüpe. Is der nou neat oan to dwaen? Rounom is jild foar, mar üs litte se mar omwrotte en klauwe fan de iere moarn ta de lette joun. De arbeiders binne hjir al lang fuortroun, feint noch faem wol hjir wê ze, binne wy ta weismiten keard? Hwa sil op al dy fragen it krekte andert jaen? Hwa sil sizze oft de stêd Boalsert oer tsien jier oan de Kleasterfeart fol huzen stean sil, oft dat de wenningbou al lang plat leit omt it tal ynwenners stil stiet of sakket Hwa wit hwert de kon- sintraesje fan bidriuwen, de op gong kommende automatisering ta liede sil, binammen yn de bütengewesten. Hwa kin size oft hjir yn Fryslan de greate efterstan yn de Tünbou jit oerwoun wurde kin of dat it blike sil, dat wy dêr- foar de krêften eri it initiatyf net haw we? Bistjüren yn dizze tiid ferget alles fan de meastbijeftige minsken, hwant de ta- komst is nationael en ynternationael op in kearpunt komd, hwerby greate for- rassingen mooglik en wearskynlik bin ne. Aktyf en omsichtich de wei sykje yn it bitrouwen, dat hwa’t mei oerliz to wurk giet en de ynspanning net skroomt, it goede paed wol fine sil, dat liket de béste paedwizer! De ouderavond van de chr. nat. school in het „Dielshüs” gehouden, stond in het teken van een naderend afscheid. Het schoolhoofd, de heer Sj. Krooiïnga ver trekt op 1 april naar Bennebroek. De heer Krooiïnga, afkomstig uit Kou- dum, is vanaf 1 oktober 1959, dus ruim 5% jaar aan deze school verbonden ge weest, eerst enkele jaren als gewoon on derwijzer. Naderhand, na ’t vertrek van schoolhoofd Runia naar Culemborg, is hij tot opvolger benoemd. Enkele ouders van leerlingen uit de hoogste klassen, hadden het initiatief ge nomen tot een bescheiden huldiging van hun meester, vooral mevr. J. Bosma, gen, met name verzekeringen met lijf- renteclausule, zijn onder meer als in komsten te beschouwen, waarop de be lastingplichtige de inspecteur kan vra gen dit bijzondere tarief toe te passen. Eigener beweging gaat de belasting-in- specteur daartoe niet over. toonde zich bij de regeling in dezen, zeer actief. Er werd dan ook een aardig pro gramma afgewerkt en het geheel kreeg een enigszins feestelijk aanzien. In de zaal hing een fraaie spandoek, vervaar digd door Rienk de Haan, kwekeling uit Eernewoude, waarop meester zijn loop baan in kleurige beelden was vastgelegd. De oudere leerlingen gaven in dichtvorm wat grappige voorvallen uit meester z’n ambtspractijk weer en zongen een paar, speciaal voor dit doel geschreven liedjes. Uit alles bleek wel, dat het echtpaar Krooiïnga-Miedema door de jeugd hoge lijk is gewaardeerd. Het bleef niet enkel bij woorden. Als geschenk van de leer lingen zijn de heer en mevr. Krooiïnga een paar waardevolle boekwerken aan geboden: de encyclopaedie voor Fries land en het grote Bijbels voorleesboek van W. G. van der Hulst. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Miedema, die ook de leiding van deze ouderavond had, richtte hartelijke dankwoorden tot het vertrekkende on- derwijzerspaar. Hij bood hen een boeken- bon aan. Tenslotte bedankte het betrokken school hoofd, mede namens zijn vrouw, voor de spontane huldeblijken. Hij kan in Wom- mels op mooie jaren terugzien en zal z’n vrienden aldaar niet vergeten. De heer Krooiïnga, die nog verdere stu dieplannen heeft, verbindt zich in de functie van eerste onderwijzer aan de chr. school te Bennebroek. De avond droeg verder het gewone ka rakter van een jaarvergadering met de diverse verslagen. Secretaris Wde Vries, deelde onder an deren mee, dat het leerlingental ruim 50 bedraagt en het onderwijzend personeel uit twee leerkrachten bestaat. Opvolger van het scheidende schoolhoofd wordt de heer S. Hoving uit Friese Palen. Men overweegt sinds enige tijd de mo gelijkheden van een fusie met de andere chr. school in het dorp. Hierover zijn reeds verschillende samen- sprekingen gehouden. Men voelt echter van beide kanten in een dergelijke, ge wichtige beslissing niet overijld te mogen handelen. Tenslotte dient nog vermeld, dat leerlin gen der chr. school te Winsum, onder leiding van meester Boersma, de avond mee opluisterden door de opvoering van „Repesteeltje”. De alderdom fan in earn is better as de jeugd fan in mosk Het Haagse Staatsschip strandde op in klip der TV-reclame. Wie is de bekwame die de boot vlot trekt, tegelijk ontdekt hoe hij nog twee jaren schommelend kan varen? De Kpite Boalsert spilet 2e Peaskedei „Boerebüter”. Massieve gouden ringen 14 karaats van af f 3,75. Bij ieder paar ringen leuke ca deautjes. Kramer, waar de blauwe bril uithangt. Een Prinses-corset is het corset. Voor ieder figuur het juiste model. Koop ook een japonnetje voor f 3,—, 4,5,of 6 gulden. Kousen in de nieuwste tinten. Jan Th. Prins. Cals kreeg de opdracht: Poog met mannenmacht of hij nog kan sturen en zijn tijd zal duren. De heer Geertsema, Kwam, beweerde dra: VVD-bevel. Ik zeg de boot vaarwel. Dus één van de vijf hield het beentje stijf. Nummer vier zei klagelijk, ik voel me niks behagelijk. Hij keek nors en strak, dacht op ’t laatst, ik pak haastig ook mijn biezen, ’t kan dooien, ’t kan vriezen. Heus de heer Beernink hield zich niet zeer flink. Geef acht, CHU! Wat gebeurt er nu? Dus er bleven vier. Nummer drie, geen tier. Ik mis mijn wapenbroeder, de fusie-opvoeder. Maar wij zijn niet bang, Gaan onze eigen gang Het heeft zwaar gezeten, Nu mag elk het weten, De heer Smallenbroek handelde zeer kloek. Hulde, ARP! Jullie valt ons mee. Dit houdt onder meer in dat uitkerin gen van levensverzekering, die in 1964 werden ontvangen, nog niet geheel be lastingvrij zijn, zoals onder de nieuwe wet het geval is. Dergelijke uitkerin gen zijn echter voor een naar verhou ding bescheiden bedrag belastbaar; al leen de intrest die in de uitkering begre pen is, behoeft als inkomen te worden opgegeven. Dit „interestbestanddeel” wordt volgens een bepaalde formule be- Manmoedig hun tranen verbijtend, zitten hier vier kinderen van mevrouw Liuzzo, nadat ze gehoord hadden dat hun moeder door vier mannen, leden van de Ku KIux Klan, was doodgeschoten op de mars naar Montgomery. Van links naar rechts Anthony (10), Sally (6), Penny (18) en Tommy (13). Tegenover de volledige belastbaarheid van lijfrente-uitkeringen staat, dat de premie of koopsom die men voor een lijfrente betaalt, in het jaar van beta ling van het inkomen aftrekbaar is. Hierbij geldt voor 1964 nog het maxi mum van f 3600,—. Deze aftrekmoge lijkheid geldt ook voor verzekeringen met lijfrenteclausule. Blijkens de praktijk leeft men vaak in de veronderstelling dat in dit maximum van f 3600,óók de premie voor AOW/ AWW begrepen is. Deze laatste staat echter geheel los van de f 3600,af trek. Ook verplichte bijdragen voor een pensioenvoorziening krachtens dienst betrekking beïnvloeden de f 3600,af trek niet. In mindering van het inkomen mogen ook gebracht worden renten, die men in 1964 over schulden heeft moeten be talen, althans voorzover die renten niet met een bepaalde vorm van inkomen verband houden. Heeft men een lening op een polis van levensverzekering op genomen, dan is de daarvoor verschul digde belenings- of voorschotrente dus ook een aftrekbare post. Er zijn tal van polissen in omloop, die bij invaliditeit, ziekte of ongeval een periodieke uitkering bieden. De premie ter dekking van dit risico mag men af trekken, zonder dat daarbij bepaalde grenzen of maxima in acht behoeven te worden genomen. Wanneer echter bij polissen als hier bedoeld een uitke ring van een bedrag-ineens is verze kerd, is de premie niet aftrekbaar. Een belangrijk artikel, dat zeker niet aan de aandacht mag ontsnappen bij de invulling van het aangiftebiljet, is artikel 48. Dit zegt, dat bepaalde in komsten kunnen worden belast naar hetzelfde percentage dat men verschul digd is over de laatste f 600,— van het zuiver inkomen met een minimum van 20 en een maximum van 40 Intrestbestanddelen van levensverzeke- ringuitkeringen alsmede afkoopsommen van lijfrenteverzekeringen of daarmee in fiscale zin gelijkgestelde verzekerin- De 45 nieter hoge toren van de St. Markuskerk In Irnsum is donderdag op geblazen: De kerk was zo bouwvallig geworden, dat sloop noodzakelijk was en men koos deze radicale en spectaculaire manier. Op de vrijgekomen plek zal men binnenkort beginnen met de bouw voor een nieuwe kerk. Voor vele duizenden belastingplichtigen is weer het ogenblik aangebroken om de fiscus verantwoording af te leggen van het in 1964 genoten inkomen. Bij deze aangifte voor de inkomst-belasting dient men zich te realiseren dat deze nog moet geschieden op basis van de bepalingen, die in 1964 van kracht waren. Naar bekend is de belastingwetgeving op verschillende onderdelen gewijzigd. De nieuwe wet wordt aangeduid als: „Wet op de Inkomstenbelasting 1964”. Uit de toevoeging „1964” zou men kunnen afleiden dat zij voor het jaar 1964 geldt. Dit is echter niet het geval. Per 1 januari 1965 is de nieuwe wet in werking getreden, zodat zij pas van toepassing is op het inkomen over 1965, waarvan in 1966 aangifte moet worden gedaan. DE WIKKENDE MINSKE It is op it heden net botte maklik om to witten, hwat kant it mei ünderskate din gen ütgean sil. Wy libje yn 'n revolutio naire tiid, de omstandichheden foroarje sa hurd, de mieningen slaen fakentiids sa mar om, dat it foar bistjürders alle ynspanning freget om forantwurde bi- sluten to nimmen. Hwa hie bygelyks tin ke kinnen dat it dryste plan fan Boargemaster Bruinsma om plan: Noard to Ontwerpen, blike soe in tidich en üt- stekend initiatyf west to hawwen. Hwat ha wy raer guod opjown oer dat idé, dat neffens de measte minsken alhiel net by de stêd. Boalsert pasje soe. En sjoch, rekend. Men doet er goed aan in voor komende gevallen aan de levensverze keringmaatschappij te vragen welk be drag op het aangiftebiljet moet worden vermeld. Wanneer men op grond van een polis van levensverzekering periodieke uitke ringen ontvangt, kan het zijn dat deze volledig als belastbaar inkomen moeten worden aangegeven. Dit is echter al leen het geval wanneer het om lijfrente- uitkeringen gaat. Doordat in het aan giftebiljet gesproken wordt van „lijf renten en andere periodieke uitkerin gen” bestaat het gevaar dat men elke van een levensverekeringmaatschappij ontvangen periodieke uitkering in haar geheel als belastbaar inkomen zal be schouwen. Er zijn echter allerlei periodieke uit keringen, die niet het karakter van een lijfrente hebben en daarom ook niet ten volle voor de inkomstenbelasting mee tellen. Dit zijn bijvoorbeeld studie-ren- ten, periodieke uitkeringen op grond van „ideaalpolissen” en dergelijke. Hiervoor geldt dat zij evenals de een malige uitkeringen slechts voor het in- trestbestanddeel behoeven te worden opgegeven. Ook hierover kan men het beste de levensverzekeringmaatschappij raadplegen. en Wymbritseradeel. strekkend verzoek bij de belastingin spectie in te dienen. Voor een verzeker de die in verband met een minder goe de gezondheid voor zijn levensverzeke ringspolis een hogere dan de normale premie moet betalen, is nog een uit spraak van de Hoge Raad van belang, volgens welke die extra premie in be ginsel een buitengewone last vormt. Is die premie reeds aftrekbaar als lijfrente- premie, dan mag men haar niet ook nog tot de „buitengewone lasten” re kenen. In de eerste plaats trof ons in de uit voering die verleden week te Workum werd gehouden de koorzang! Heeft het Toonkunstkoor „Concordia” van Leeu warden ditmaal niet zeer hoog gegre pen? Hoe krachtig en indringend zongen bei de koren, maar ook tevens diep gevoe- lig-- „Concordia” wist haar uitstekende naam volledig te handhaven. En de eerste kennismaking met het koor van de heer Jac. Bos „Res parvae Crescunt”, even eens van Leeuwarden, was ook van de meest aangename aard. Het was bij inschakeling van beide ko ren een machtig geheel. Deze uitvoering van de Matthaus Pas sion, een der grote scheppingen van Johann Sebastiaan Bach, die 28 juli 1750 te Leipzig op 65-jarige leeftijd over leed, heeft opnieuw de grootheid van deze begenadigde kunstenaar „de kathe draal onder de toondichters”, eens zo door een vereerder van zijn kunst ge noemd, ten volle bewezen. Hoewel er enkele nieuwe gezichten on der de solisten waren, deed dit aan het geheel toch niet zoveel afbreuk, als waarvoor misschien bij enkelen onge rustheid bestond. Alleen Aafje Heynis is o.i. als alt-zan- geres niet gemakkelijk te vervangen. Haar hebben wij zeer gemist en waar schijnlijk wel het overgrote deel der bezoeker (sters). Noemen wij de namen van de mede werkende personen op deze avond: Ger maine Stordeau, sopraan, Antoinnette Blom, alt, Gerard Honig, tenor, Evan gelist, Reinier Schweppe, tenor, Arie de Rijk, bas, Christuspartij, aria’s kleine partijen, Leo Rommerts, bas, id. voor bas, dit voor de vocale solisten. Instrumentale solisten de dames mevr. J. Kueter-Zwager, clavecimbel, mevr. Gr. Talsma-Kalsbeek, orgel, Jozef Con rath, le violist(en), Jan Schoo, id., P. Timmers, Viola da Gamba, Leo Ben- dien, fluit, J. Harshagen, hobo. Een uitgelezen gezelschap solisten. Arie de Rijk, die reeds vele malen te Workum de Christuspartij, vertolkte, groeit daar steeds meer in, ditmaal was zijn werk schitterend te noemen. Hoe goed wist hij de verschillende facetten van deze lijdensgang gestalte te ge ven. Als Evangelist mogen wij veel roem geven aan Gerard Honig, hij heeft een prachtige stem van groot volume, maar ook de nieuweling, althans wat Wor kum betreft, beviel uitstekend en Leo Rommerts is hiermee al een vertrouw de en gewaardeerde figuur tevens. Men mag zijn kwaliteiten behoorlijk hoog aanslaan. Zowel de sopraan als de alt traden voor het eerst te Workum op. Zij zullen ten opzichte van de draagwijdte harer Stemmen aanvankelijk enigszins voor zichtig Zijn opgetreden, ietwat aarze lend. In elk geval in het tweede deel hebben wij er meer van genoten dan in het eerste.: De sopraan was bij veel goeds dat zij bracht, toch minder volmaakt dan wij wel wensten. Op de instrumentale solisten mag het Frysk Orkest trots zijn. Het orgelspel als donkere achtergrond, rugdekking, voldeed aan zeer hoge eisen. Ook het orkest, opgesteld links en rechts van de dirigent Piet Post, wist haar aandeel. - U ^'5'5 "”U' 'L -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1