GROEIENDE DREIGING IN VIETNAM Met Pasen nieuw kabinet? en hark sjoch roar In Ceylon nederlaag voor mevrouw Bandaranaike i Bacli-concert e te Lutkewierum Gouden filmpjes VRIJDAG 1 APRIL 1965 104e JAARGANG No. 26 tot STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND L Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Ceylon. BYT Liberale winst. a. b. Strijdgas. c. e. Actie tegen Ku KIux Klan. Verjaring. r** to hawwen toer. stellen. Uitgave: A. J. OS1NGA NV, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Advïi.entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 2.40 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 In Engeland houdt het spel van de tus sentijdse verkiezingen de aandacht al tijd gaande. Bij overlijden van een par lementslid of bij vertrek moet het kies district een nieuw parlementslid kiezen en uit de uitslagen wil men vaak afle zen hoe het met de populariteit van de partijen gesteld is. De zetel van oud- Panter op bezoek. De heer Wielinga van ’t Raadhuis kreeg dezer dagen bezoek van Frans de Munck, keeper van Cambuur, bijgenaamd De Zwar te Panter. wachten of dit op een scherpe koers- wending uit zal lopen. In elk geval is nu de principiële achterdocht tegen de Westelijke landen uit de Ceylonse po litiek verdwenen. heden bezorgd, met de onderhandelingen door te gaan na de afval der Chr.-Histo- rischen; zij hopen immers op een toe komstige fusie van A.R.P. en C.H.U. Bovendien hadden oud-minister Zijlstra Het is wederzijds. We brachten een bezoek aan Lonjé, de Klaver en Mar- wert. Wat heeft men vanuit deze buurtschappen een mooi gezicht op de flats. En men is wat blij met de naamgeving. Het genoegen is weder zijds. Hark, dat is toch welwat bijzonders. De heer J. T. Hiemstra van de boer derij Landzicht heeft (eerst bij zijn vader) nu 50 jaar de koeien gemol ken. Dat is 50 x 365 (dagen) x 2 (maal melken) x 10 koeien, dat is 365000 koeien, veel meer dan een miljoen liter melk. Petje af. Sjoch,, een jongeman kon de Franse auto niet vinden en bood teneinde raad zijn ei met datum in de winkel aan. Hij had niet op de kalender ge keken. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Meer samenwerking doordat de NTS evenals de NRU over een eigen pro- grammastaf de beschikking zou krij gen. Het Friesch Volksblad aan de militairen in Gaasterland verboden. Friese preek in de Waalse kerk op de Friezen-dag te Utrecht, yoorganger Ds. S. Wartena. Voor de a.s. schoonmaak. Opruiming van Behangselpapier K. Falkena Bzn. De heren Kingma en Co zullen de afge brande olieslagerij te Bolsward geheel naar de eisen des tijds ingericht doen herbouwen. Overleden J. van der Leij te Gaast. Hij was lid van de raad. Te Makkum zal de proef worden geno men met het beschikbaar stellen van vis voor geringe prijs. akke klant. ’e kant. bazen, len lyk, tofretten. cht in striid. dreech gaten, omleech. praten. i ’t woun groun. toer. sprekken. Als pure liefhebberij, doet de heer J. P. de Jong, Gerben Wopkesstraat 16 veel aan schilderen. Hij experimen teert momenteel met het beschilde ren van gevlochten matjes en bereikt heel aardige resultaten, blijkens de laatste werkstukjes, die hij ons toon de. Voor het Orgelconcert in de Herv. kerk te Lutkewierum bestond zondagavond zeer grote belangstelling. Dit zal zijn oorzaak mede gevonden hebben in debij- zondere wijze van verlichting van deze prachtige oude kerk. Deze geschiedt n.l. door petroleumlam pen, hetgeen waarschijnlijk een unicum in Nederland is. Het programma bestond voornamelijk uit werken van Joh. Seb. Bach, zowel voor orgel, als voor sopraan en orgel. Wim Eppinga speelde uit het Orgel- büchlein „O mensch, bewein dein Siinde grosz” en „Wir danken Dir, Herr Jesu Christ” en uit Peters Band IV het be kende grote Praeludium en Fuga in D dur. Attie de Boer-Buma zong o.a. „O Herr, lass dein lieb Engelein” en „Wer hat Dich so gesclilagen”. Met het gezamenlijk zingen van „Veilig in Jezus armen”, werd dit mooie concert besloten. le week april 1915 üolswanls Nieuwsblai Wymbritseradeel. Op een examen moesten spreekwoorden, waarvan de beginwoorden waren gege ven worden ingevuld. Zie hier het resul taat: Elk vogeltje zingt totdat het ge nekt is; Wie een kuil graaft voor een ander is een doodgraver; De beste stuur lui verdienen het meeste geld; Als het kalf verdronken is, houdt men de koe in ere; Veel varkens maken veel mest; Wie zijn hielen brandt moet de dokter halen. 25% kans. Ondanks dit compromis bleef Mr. Cals voorzichtig in de beoordeling van zijn kansen op welslagen. Maar hij liet zich tijdens de programbesprekingen toch iets optimistischer uit dan in het begin. Was hij gestart met zichzelf 5% te geven, maandagavond schatte hij zijn kansen op 25%. Hij moest op dat moment Immers nog overeenstemming bereiken over de ande re punten van het basis-program. En daarna moest hij nog vier andere fases door. Namelijk de zetelverdeling over de drie partijen en de verdeling van de por tefeuilles over de candidaat-ministers van verschillende kleur; daarna diende samen met de nieuwe ministers het ont werp regeringsprogram uitgewerkt te worden, waarna dit tenslotte in een con stituerende vergadering zou moeten wor den gedetailleerd. Uitgaande van het dertiental minister schappen van het kabinet-Marijnen zou een verdeling van 6 KVP, 5 PvdA en 2 AR-ministers mogelijk zijn. Doch zou de ARP geen extra waarborg verlangen te gen overvleugeling door de beide groot machten; de KVP heeft in de kamers immers 50 zetels; de PvdA 43 en de ARP slechts 13. In elk geval zei Mr. Cals blij te zijn als er tegen pasen een nieuw kabinet zou zijn. In Ceylon heeft mevrouw Bandaranaike de enige vrouwelijke premier ter wereld, een .verkiezingsnederlaag geleden en haar links georiënteerde vrijheidspartij is van 75 op 41 zetels gekomen, terwijl de meer conservatieve eenheidspartij van 30 op 66 zetels is geklommen. Haar leider, Senanayake, heeft nu ook een regering gevormd. Men zal moeten af- Drietal. Zo ging Mr. Cals de tweede fase der ka binetsformatie in met slechts drie van het oorspronkelijke viertal. Het had met name de antirevolutionairen moeilijk- Steeds groter wordt de dreiging, dat de revolutionaire oorlog in Zuid-Vietnam die de communistische guerillastrijders van de Vietcong voeren tegen het Zuid- Vietnamese leger, dat wordt gesteund door een goede 20.000 Amerikaanse „advi seurs” en door de Amerikaanse luchtmacht, zich ontwikkelt tot een internationale krachtmeting. Amerika blijft bombardementen uitvoeren op Noord-Vietnam, dat de Vietcong steunt, om dit te dwingen deze hulp te staken. Amerika hoopt dan de oorlog tegen de Vietcong te kunnen winnen. Maar Noord-Vietnam, dat onder sterke invloed van Peking staat, laat zich op deze manier niet dwingen. China heeft de Ver. Staten ai gewaarschuwd, dat het bereid is vrijwilligers te sturen naar Zuid-Vietnam cn als dat gebeurt, neemt de omvang van de oorlog weer toe, zonder dat het einde ervan een stap naderbij is gebracht. De oorlog zou in dat geval steeds meer op de Koreaanse oorlog gaan lijken. Toen de formateur, Mr. Cals, Koningin Juliana tijdens het afgelopen weekeind tegemocd vloog om haar tussentijds rapport uit te brengen had hij gewaarschuwd tegen voorbarig optimisme. Terecht, hij verkeerde pas in de tweede fase zijner kabinetsformatie. En in de eerste fase, waarin overeenstemming moest worden verkregen over de procedure, welke bij de kabinetsformatie zou worden gevolgd, was de chr. historische fractie uit de onderhandelingen. Zij wenste geen uitspraak te doen over het radio- en televisiebeleid, zolang program en zetelverdeling van het nieuwe kabinet als geheel niet bekend zouden zijn. De formateur en de drie fractievoorzitters van K.V.P., P.v.d.A. en A.R.P. stelden zich daarentegen op het standpunt, dat als men dit punt zou openlaten, de V.V.D. net zo goed aan het beraad had kunnen blijven deelnemen. Dat het m.a.w. geen zin had te proberen een nieuw kabinet te vormen zonder een oplossing te vinden voor het probleem, waar over het kabinet-Marynen was gevallen. en oud-staatssecretaris Roolvink, beiden bewindslieden uit de dagen van het ka- binet-De Quay, openlijk gewaarschuwd tegen een toekomstig samengaan met de socialisten. Zij bleven de voorkeur aan samenwerking met de liberalen geven. Doch na ampel beraad kwam de tweede kamerfractie toch eenstemmig tot de conclusie, dat de wijze, waarop de C.H.U. weigerde zich uit te spreken over de ra dio- en televisie-paragraaf, in strijd met de eerder gemaakte afspraak over de procedure tot kabinetsformatie. De A.R.P. behoedde aldus de K.V.P. voor de pijnlijke vraag of zij alleen met de socialisten in zee moest gaan. Van deze opluchting maakte de formateur Cals handig gebruik om in één avond de grondslag te leggen voor een akkoord over het radio- en televisiebeleid. Radio en T.V.-compromis. Wat hield het compromis inzake radio- en televisie in? In de eerste plaats, dat het bestaand systeem van omroepverenigingen aange vuld zou worden met drie factoren. Dat zowel NTS als NRU gereorgani seerd en misschien gefusieerd zou worden in die zin, dat er ook kroon- leden zitting in zouden krijgen, te be noemen door de regering. Dat reclame en televisie op alle net ten zouden worden toegelaten, doch slechts gedurende a uur per dag. Dat nieuwe zendgegadigden zouden worden toegelaten als ze aanvan kelijk 10.000 doch na een jaar mins tens 100.000 leden zouden tellen. Dit compromis was echter wel het enige dat Mr. Cals moest zien te bewerkstelli gen. Hij moest de drie partijen ook bijeen brengen over 'n huurverhoging, de prijs- beheersing voor onroerend goed en ho gere uitgaven voor ontwikkelingshulp en de gemeenten. Hwa bitellet de rekken? Ek syn libben is faei By stoarm neist rare grysjes Wer ien fan 't lilde skaei. Del, Nei de barrebysjes. Sic transit gloria De toer histoaria. To Tsjom stiet ek in toer Fan twa en sawntich jellen. Oerheits, tsjerkebistjür, Doarpslju pas op jim tellen. Wy wolle üs toer net kwyt, Kom op, bouwurkfornijers! Oplapje, füle flyt. Hulde de lyntsjesnijers. Tsjom hat it tankber sein De toer bliuwt, rjocht oerein. Meispyljende frou ünder kappers- hanneu: „Och, Harm, ju, nou ha ’k de kop-en-pantsjes noch forgetten, helje dou se efkes op, hjir is de kaei, myn man woe bitiid op bêd sei er; se steane op ’t dressoir, se binne skjin. Doe’t „de faem” yn ’t stik (krekt oer de senuwen fan it earste opkommen hinne) it spul üt elkoar sette, joech se in gjalp dy’t net yn ’t boekje stie: baes syn ün- derst gebit laei yn ien fan ’e kop- kes. In de veerdienst EnhuizenStavoren zullen twee nieuwe grote veerboten in de vaart worden gebracht. De waarschuwing was niet alleen aan het adres van Washington gericht, maar had ook duidelijk een functie in de Chinees-Russische tegenstelling, die nu al zovele jaren actueel is. Bijna gelijk tijdig met de mededeling (een antwoord overigens op een oproep van de Viet cong), dat China bereid is vrijwilligers te sturen, publiceerden de Chinese bla den weer een lang artikel, waarin met veel klem werd betoogd, dat de nieuwe Russische leiders het chroestjowisme, het revisionisme, het chauvinisme en 't imperialisme van hun voorganger voort zetten. Rusland schaart zich, aldus de Chinezen, met het imperialisme tegen het socialisme, met de Ver. Staten te gen China en de andere revolutionaire landen. De Russen verkondigen, dat zij de revolutionaire strijd van het Zuid- Vietnamese volk steunen, maar in wer kelijkheid willen zij een politiek kapi taal vergaren, dat hen van dienst moet zijn in hun onderhandelingen met de Amerikaanse imperialisten en dat hen in staat moet stellen hun complot te volvoeren met het oog op de vredes onderhandelingen, die overigens vruch teloos, bestemd zijn de strijd van het Zuid-Vietnamese volk te verstikken, zo schrijven de Chinezen. Het is duidelijk, dat het er China om te doen is Rusland alle revolutionaire leiderschap te ontzeggen. Rusland kan dit ook niet over zijn kant laten gaan en het moet, bezorgd als het is de goe de verstandhouding met de Ver. Staten te verstoren, toch wel iets doen om een betrouwbare bondgenoot van de revo lutionairen te blijven. Er zijn berichten over Russische raketten in Noord-Viet- nam al zijn ze slechts defensief. Andere berichten spreken er weer van, dat China Russische wopenleveranties op houdt om Moskou in discrediet te bren gen. Nogal wat beroering heeft de Ameri kaanse verklaring gewekt, dat driemaal in Zuid-Vietnam gebruik is gemaakt van gas in de strijd. Weliswaar is dit gas niet dodelijk, zoals de gassen uit de eerste wereldoorlog, en maakt het de slachtoffers alleen maar misselijk, wat altijd nog prettiger is dan te wor den gedood of verminkt door explosie- ven en napalm, maar het woord gas heeft een uiterst slechte klank en het is propagandistisch van de Amerikanen uiterst dom geweest, ook zelfs dit on- Schadelijk gas te gebruiken, dat boven dien, naar verluidt, weinig succes heeft gehad. De mars van Selma naar Montgomery in de Amerikaanse staat Alabama heeft een indrukwekkend slot gehad. In een lange rij trokken de betogers op naar het regeringsgebouw in Montgomery om gouverneur Wallace een petitie aan te bieden, waarin werd aangedrongen op gelijke rechten voor de negers om op de kieslijsten te worden geplaatst. Wal lace was afwezig, maar de klem van de betogers zal hem niet rijn ontgaan. Een betreurenswaardig incident was de dood van een vrouwelijke betoger, die verraderlijk door leden van de Ku Klux Klan is vermoord. President Johnson heeft een actie tegen de Klan aange- kondigd. Hij deed een beroep op de leden uit te treden en trug te keren tot de fatsoenlijke maatschappij, voor het te laat is. Waar 100 jaar lang de gasfabriek stond verschijnt nu een modern kan toorgebouw. Het vormt straks een mooie afsluiting van de hoek Sint JanstraatLaag Bolwerk. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Twaalf en een half jaar schommel de raadslid Drs. K. A. Duran in het huwelijksbootje. De raadsleden kregen koffie met gebak. De publie ke tribune niet; op zoveel bezoek was kennelijk niet gerekend. Het brugdek bij de Snekerpoort moest, wat het voetgangersgedeelte betreft, gedeeltelijk worden ver nieuwd. Wordt het geen tijd deze brug eeng breder te maken? Kinderwijsheid. „Die oom heeft een kaal hoofd,” zei één dezer dagen in de omgeving van Bolsward een klein jochie tegen z’n moeder, toen er een mijnheer aan de deur verscheen. De moeder echter bestrafte het ventje. „Hij kan ’t wel horen,” zei ze zacht, waarop het jongetje verwonderd vroeg: „Mag hij het dan niet we ten?” Nog al wiedes. „De voorzitter heette de aanwezigen welkom”, zo begint vaak een verslag. Meestal schrappen we dat. We vinden het nogal van zelfsprekend en helemaal geen nieuws dat persé in de krant moet. Wie anders dan de aanwezigen zou de voorzitter het welkom toeroepen? De afwezigen hebben er geen belang bij. Het Christelijk mannenkoor uit Keer de zal op 8 april a.s. een opname laten maken in de Martinikerk te Bolsward voor het vervaardigen van een grammofoonplaat. Het koor zal voor deze opname voor een lang speelplaat 8 psalmen zingen o.l.v. Klaas J. Mulder uit Kampen. Orgel begeleiding is van Koos Bons uit Rotterdam. Het koor heet „De Lof- stem”, heeft HO leden en bestaat 21 jaar. Eerste broedje in Witmarsum. De heer G. Y. Huisman vertelde, dat hij zondag het eerste broedje kievits eieren had gevonden onder de rook van Witmarsum. Gefeliciteerd. Expresse voor elven. Op het post kantoor te Bolsward worden herhaal delijk expresse-stukken aangeboden tussen half twaalf en half één. Dit sorteert weinig of geen effect, daar ze dan veelal niet meer dezelfde dag worden besteld. Wanneer de stuk ken 11 uur mee gaan worden ze nog in bijkans het gehele land de zelfde dag afgeleverd. Expresse voor elf en het redt zich zelf. Nu de zon gaat schijnen komt Has- ter’s Alluminiumfabriek N.V. te Bolsward met een nieuw produkt: Perma alluminium jaloezieën. De ondergrondse. Te Schettens is ’n nieuwe hoogspanningskabel aange bracht en een nieuw transformator- hokje. Verder is alles ondergronds aangebracht, zo meldt men ons. De lijn Viersprong-Schettens is 2/3 in gekort, de verlichting 50 beter. Hoog bezoek. Bij de zuivelschool wapperde gister de Deense vlag. Een Deense prinses zou er incognito een werkbezoek gaan brengen. Het ging niet door. Het was 1 april. minister Butler, die in de adelstand is verheven en nu in het Hogerhuis zit ting heeft, bleef behouden voor de conservatieven, zij het dan dat hun stemmental daalde, al was het niet zo veel als in een ander district, dat ver loren ging aan de liberalen, die nu met tien man in het parlement zitten. Het verschijnsel heeft zich al eerder voor gedaan, dat de kiezers uit protest te gen de grote partijen op de liberaal stemmen, maar een aantal van deze liberale kiezers vloeit weer terug wan neer in algemene verkiezingen in feite om de kleur van de regering wordt ge stemd. De conservatieven nemen dan geen risico, dat Labour profijt zou kun nen trekken van hun steun aan een liberale candidaat, en omgekeerd. De uitslagen van vorige week duiden er op, dat de conservatieven nog steeds de wind niet mee hebben. Formateur Cals heeft dinsdagochtend in het gebouw van de Rijksvoorlich- tingsdienst in Den Haag een conferentie voor de parlementaire pers gegeven naar aanleiding van zijn geslaagd overleg. Op de foto zien we Mr Cals in het middelpunt van een spervuur van vragen tijdens deze conferentie De Duitse Bondsdag heeft een besluit genomen inzake de verlenging van de verjaringstermijn voor misdrijven in de nationaal-socialistische tijd bedreven. De termijn wordt verschoven tot 31 de cember 1969, waarbij men ervan is uit gegaan, dat pas in 1949 alle belemme ringen voor vervolging waren opgehe ven, omdat in dat jaar de bondsrepu bliek pas haar soevereiniteit heeft ge kregen. Enkele voorstellen waren in gediend om de verjaringstermijn geheel te schrappen, maar een compromis leid de tot het huidige onbevredigende re sultaat. Zelfs dit compromis leidde nog moeilijkheden in de Bonner coalitie. De liberalen waren fel gekant tegen een verlenging van de verjaringstermijn, omdat zij vreesden, dat de rechtsstaat in verdrukking zou komen als er met termijnen zou worden geknoeid, maar het is de vraag of alle liberalen uitslui tend door deze hoge rechtsopvattingen werden geleid en of bij een aantal niet de gedachte meespeelde, dat een streep onder het verleden nog wel eens goede verkiezingspropagaanda zou kunnen rijn. Vele oudere Duitsers worden liever niet aan de oorlog herinnerd en van de jon geren hebben ook velen er genoeg van voortdurend te worden herinnerd aan de schuld van de ouderen. Bucher, de liberale minister van justitie die tegen de verlenging had gepleit, trad af. Ondanks bezwaren van de libe rale coalitiegenoot, die de post tot sep tember ad interim bezet had willen zien, benoemde Erhard de chr. demo craat Weber in de plaats van Bucher. Van de liberale dreigementen is nog niet veel gekomen. PERCONFERENTIE MR. CALS Hwat hal

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1