GEDEPUTEERDEN WILLEN EEN FRIES GASBEDRIJF voor Veel belangstelling openbare les Techn. School Al wéér deel gemeentelijke zelfstandigheid verloren? Bezichtiging leerlïngenwerk boeiende bezigheid Fan de Martinytoer Gasvlam boven Friesland Grouster grypfingers Zilveren filmpjes Twadde wike fan it Tsjerklik Liet Leeft Bolsward op enorme gasbel? STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p p to sizzen jl ’Hl DINSDAG 6 APRIL 1965 104e JAARGANG No. 27 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum PYT kwanta Luchtgevechten aan de Duitse kust. De gezonken Stanfries III gelicht. Meer Russische troepen naar Estland. Tj. de J. Advti sntieprijs: 15 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 2 40 per kwar’aal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OS1NGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) hadden, schake- commissie in het leven geroepen, waar in verschillende belangengroepen zijn vertegenwoordigd. Deze commissie heeft eveneens een rap port doen samenstellen voor de provin cie Friesland, met uitzondering van de Zuidwesthoek. Daarop is een commissie samengesteld ter bestudering van beide rapporten. In zuidwest Friesland heeft men uit gerekend in 1970 een winst te hebben van f 30.000, Laatstgenoemde commissie kwam ech ter tot geheel andere uitkomsten. Bij gelijke tarieven zou er een verlies voor zuidwest Friesland uit de bus ko men van f 280.000,-. Bij een samengaan van geheel Fries land zou een winst te verkrijgen zijn Ien nacht lekker sliepe is meastal de brêge tusken wanhopigens en nije hope De heer M. van der Bosch te Longer- houw heeft zijn timmerzaak overgedra gen aan de heer W. van der Schaaf. Ynbrekkers ha’t der oer, it is in poepetoer boarje in brankas iepen, mar 't fait to Grou hwat ta, dy’t it him der lapt ha, hearre by de super-liepen. De zender Bremen voert in de Neder landse taal propaganda voor Duitsland. Er worden vooral hevige scheldpartijen op Engeland losgelaten. De omroeper is een fanatieke N.S.B.-er. Nederlandse mobilisatieclubs mogen niet aan politiek doen. Volgens Goering moet de beslissende slag vallen in het Westen. Vreemde vliegtuigen boven ons land. De luchtafweer in actie. Boekhalder hie de kaei, hja wisten ’t mantsje lel, allang mei ’t fel oer de eagen, hja glüpten yn syn gang, en ’t duorre net sa lang, oft de bisikers seagen, de kapstok mei in jas, Ja ’t slagge earste klas, hja hiene niks to klaeijen, mei de brankas gjin lést. Oh boekhalder - sliep sêft It jaske sit fol kaeijen. It gong noch noait sa flot len tel, brankas fan ’t slot Hoera - in fette roune, Gryp ta - in béste hael, It molkjild, yn totael sa’n foege oardel toune! Boekhalder, hertlik tank, üs boekjes wiene blank, jo ha’t üs maklik makke, wolmiende hulde en ear, oh sokke mantsjes mear, Gjin plysje mei jo pakke, jo binne alhiel üs typ, liz alles mar to gryp, ja, de tiden foroarje, wy meitsje elk attint, foar ynbrekkers bigjint, fan Grou grif de fiktoarje! 2e week april 1940 Bols wards Nieuwsblad De heer Taco van der Meer bedankte voor zijn benoeming als Gasthuisvoogd. Yn it léste nümer fan Sneon wurdt de oantugen fan hear Olsmeijer jitteris op ’e plankén set. Dat is in boumaster üt Grins, dy’t al in- kele jierren sutelt mei syn idé: Greate stallen to bouwen fan mear as ien for— djipping en dêryn in pear hündert kij halde. Wy hawwe hjir forline jier alris in pear wurden oer sein. It eigenaerdige is nou, dat de skriuwer it oan de iene kant mei de boeren iens seit to wêzen, dat dit in „krankzinnig” idé is, mar oan de oare kant komt in redenaesje nei foaren dy’t krekt de oare kant üt wiist. Neffens him soe de boer om syn eardere posysje as wurkjower werom to winnen, dochs dizze kant üt moatte. Hy skriuwt: „Wil de boer zijn vroegere sociale status terug winnen, dan zal hij opnieuw men sen aan het werk moeten zetten en om dat die arbeiders bijzonder duur zijn, zal hij nu de gebouwen en arbeidsmethoden moeten aanpassen.” En fierder skriuwt hy dan: „Wanneer zich in de veehouderij op het ogenblik grote projecten aandienen, dan is dat in de eerste plaats mogelijk gemaakt door de tamelijk hoog opgelopen melkprijs. In de melkprijs zit ongeveer een bedrag van vijftien cent, dat bestemd is voor de werkkrachten in de veehouderij. Wan neer men in de veehouderij arbeid door kapitaal gaat vervangen, dat zitten er in die vijftien cent bijzonder grote moge lijkheden!” Dit liket my gjin bisteklik praet, mar hwat wylde rüchhouwerij. Op it foarste plak tinkt gjin boer dér oan om syn so- siale status werom to winnen troch it GJIN BISTEKLIK PKAET It Frysk Lanboublêd” hie foar jierren in rubrykje mei as opskrift: „Sabeare of Tinken”, hweryn fakentiids aerdige din gen nei foaren brocht waerden, mar it wie net altyd düdlik oft it gekheit wie of mienens. De forneamde „Veemarkt”- skriuwer fan de Ljouwerter Krante soe, tinkt my, boppesteande titel ek hiel goed brüke kinne by syn wikelikse lan- boubrieven. Hwant dizze skögings mei tige faek persoanlike oanfallen en heale wierheden hawwe al in bulte argewaesje brocht, al nimt elk se net like earnstich. mear arbeiders. Krekt oarsom, hy sjocht oankommen, dat fier- wei de measten de buorkerij mei eigen folk rédde moatte, dêrby incidenteel hol- pen fan leanbidriuwen en boerehelp. Me- koar bystean as buorlju, bipaelde dingen mei syn trijen of togearre dwaen, foar mekoar ynspringe, dat leit allegearre wol yn syn omtinken, mar hwat de fé- merk-man tinkt, tinke de boeren per- foarst net. Mar de twadde ütspraek snijt gjin hout. De „tamelijk hoog opgelopen melkprijs” soe lju mei jild oanlokje om greate melkersbidriuwen to stichtsjen. Nou der leau ik neat fan. Dy molkpriis is namlik in moai eintsje ünder de kostpriis as men lan, gebouwen, wurktugen, help- stoffen en arbeidsleanen op nederlanske basis birekkent. Mei nij oankeapjen fan lan en bouwen fan in Oltmankoetèl kin ne de oandielhalders op in houtsje bite, der kin hy wis fan wêze. Ik wit net hoe ’t de skriuwer oan syn trije sturen komt foar arbeidskosten, dizze binne sahwat 35 oant 40% fan de produksjekosten. Nimt men de buorkerij yn syn gehiel dus opbringst oan molke, ütskift fé en fokfé bymekoar, dan kloppet dat sifer wol. Mar dan jowt it meiiens oan, dat op in greidebidriuw it net giet om it melken allinnich, mar om alle boerewurk byme koar. En dat is net sa’n bytsje. Dit mel ken, fuorjen, boarnen, birêdden fan soun en siik fé kin yn in modern bidriuw grif flotter en hurder gean, mar de offers dêrfoar binne net lyts en de rendabili teit derfan is op mannich bidriuw net oanwêzich. Mar neist dit winterwurk is Lykas yn 1963 sil der ek dizze simmer wer in Wike fan it Tsjerklik Liet halden wurde, om de praktyk en de theoretyske fragen fan it tsjerklik sjongen oan ’e oarder halden to stellen. De wike wurdt wer op it Herf. Foarmingssintrum „De Oorsprong” to Sint Nikelsgea en duorret fan 2 oant 9 augustus o.s. Under lieding fan de hearen Bindert Posthuma fan Stienwyk en Yme Visser fan Frentsjer sil der sawol ien- as mear- stimmich songen wurde: psalmen, ge- sangen, tsjerkelieten üt oare lannen en tiden, biwurkingen, motetten, in kantate. Fierders sille der lêzingen halden wurde oer Onderwerpen dy’t mei dizze saken forban halde. It leit yn 'e bidoeling oan ’e ©in fan dizze wike ek ien of mear ge- meentesjongjounen to halden op plakken yn dizze omkriten. De wike is ornearre foar organisten, di- riginten, bilangstellende koarleden mu- zykstudearjenden, ünderwizers, leerlin gen fan kweekskoallen en middelbere skoallen en fierders foar alleman dy’t ynteresse hat foar dizze saken. Njonken sjongers en sjongsters binne ek ynstru- mintalisten wolkom. De opset is oekumenysk: yn ’e organi- saesje binne Herf. en Griff, kommisjes foar de Earetsjinst, Ned Organisten Ver. de Griff. Organisten For. en it Boun fan Kristl. Sjongkoaren yn Fryslan fortsjint- wurdige. Folders mei wiidweidiger ynljochtings kinne oanfrege wurde by ,De Oorsprong’, boppesteand adres, dér ’t men jin ek oanjaen kin. Aanschouwelijk op een kaart weergege ven memoreerde spreker vervolgens de historische ontwikkeling ten aanzien van de gasvondsten, waarbij hij nog wijst op de vooruitziende blik van Napoleon, in wiens tijd (1810) de Mijnwet tot stand kwam. Wat heeft de Schepper reeds aan rijkdommen gegeven en wat zal er nog zijn, wat nu nog verborgen is. In een periode van 60 jaar heeft zich een fantastische ontwikkeling op dit terrein voorgedaan. Drie aspecten zijn er, die met de gas vondsten gepaard gaan. Deze drie, waarvan de beginletters te zamen het woord gas vormen, zijn; Grondverkenning, Aanspraken Samenwerking. Ieder mag tegenwoordig seismografi- sche onderzoekingen doen. Is er wat ge vonden en wil men gaan exploiteren, dan moet een concessie worden ver leend door de regering. Van de winst is 10 voor de Staat, terwijl er daarnaast nog een afname- bepaling geldt. Verschillende maatschappijen zijn met onderzoekingen bezig. Zo heeft de NAM (Shell en Esso) een concessie gevraagd voor geheel Friesland, waartegen Pe- troland heeft geprotesteerd en eenzelf de aanvraag heeft gedaan. In 1957 is een Staatsgasbedrijf in het leven geroepen, die de distributie ver zorgt. De Staatsmijnen werden hierin ook ge ïnteresseerd, wat o.m. tot gevolg heeft gehad, dat de Gasunie tot stand is ge komen, waarin deelnemen: Nam met 25 Staat 25 Staatsbedrijf 10 en Staatsmijnen 40 De Gasunie is nu de leverancier van het gas. Wat ons interesseert is, hoe dit gas op de beste manier in Friesland aan te man is te brengen. De Gasunie wil alleen te maken hebben met afnemers, die behoorlijke afnemen. De gemeenten, die reeds gas behoefden alleen maar om te len van stads- naar aardgas. Men is daarbij gekomen tot uniforme prijzen en streeft er naar deze voor de gemeenten gelijk te krijgen. In zuidwest Friesland zijn nu 17 ge meenten, onder aanvoering van de gas gemeente Sneek, in overleg getreden om aardgas voor dit gebied te krijgen. Hierover is een rapport verschenen, met als resultaat dat dit technisch en fi nancieel mogelijk zal zijn. Voor de nieuwe gebieden zullen hogere tarieven gelden als voor Sneek en de vraag, die daarbij gesteld kan worden is, of dit wel juist is. Spreker gaf hierover de vergelijking van huwelijk tussen een rijke en een arme partner onder z.g. huwelijksvoor waarden. Hieruit dient de conclusie te worden getrokken, dat als dit wordt gedaan, de N.V.-vorm gekozen moet worden. Ook in andere delen van Friesland zijn initiatieven in deze richting genomen. Intussen was er een provinciale gas- o.a. een knaap bezig met hetToijschaven jit de simmer, hwert men mei trekker en Lely’s ek hiel hwat dwaen kin, mar dy inkele man mei fiif en tweintich of tri- tich kij hat syn bannen der mear as fol oan. As de skriuwer seit, dat elk wol wit, dat it nei de hündert ta giet, dan is dat gjin bisteklik praet. „Technisch is echter alles mogelijk”, seit hy fierder, „en de techniek stopt niet omdat ’n boer of een koe er geen aardigheid aan heeft”. Né, der stoppet de technyk net foar, mar wol foar hwat oars, namlik foar de ren- dabiliteitsgrins. En dy is net fan illestyk, hwant de ütienrinnende wurksumheden, dy’t foar in diel mei natuer en waer gearhingje op in mechanyske wize üt- fiere, sa dat er foardiel yn sit, dat is gjin opjefte foar lju mei inkelde greate wurden. Dat giet stadich en bringt hoe langer hoe hegere ynfestearingskosten mei en hoe langer hoe lytsere foardielen. Dit is gjin taek foar rüchhouwers, dy soene der stienearm by wurde. It is grif gjin gewoante yn dizze rubryk yn to gean op it skriuwen fan oaren, mar foar dizze iene kear woe ik dochs ris myn miening sizze oer in soarte fan journalistyk, dy’t mei heale wierheden, sensationele ütspraken en wylde kon- klüzjes mear yn ünstjür bringt as op- bout. Op den dür forspilet men dêrmei syn kredyt en nimt men syn wurden net mear foar tinken mar foar sabeare. En ik soe net tinke, dat de Ljouwerter Krante dêrmei tsjinne is. en Wymbriiseradeet. Gedeputeerde Staten van Friesland stellen de Provinciale Staten voor, in de tweede zitting uit te spreken, dat de spoedige totstandkoming van een gas distributiebedrijf, dat het gehele territoir van de provincie bestrijkt, wenselijk is. GS vragen de Friese Staten hen te machtigen, het nodige te verrichten, dat hier toe bevorderlijk kan zijn. Zij vragen de Staten voorts, uit te spreken, dat deelne ming van de provincie in een provinciaal werkend gasbedrijf gewenst Is en ver zoeken hen in te stemmen met de verlening van een renteloos voorschot van ten hoogste een miljoen gulden voor de tijd van 5 jaar aan een gasbedrijf als door hen bedoeld. Hwat hat Cjabe Shroar van f 2000.000,wat voor een groot deel zou komen van de deelname van de gasgemeenten. Dit zijn voorlopige conclusies. Uiteraard zullen dan nog bepaalde overdrachts- normen voor de inbreng van reeds be staande gasgemeenten en een garan tie, dat deze gemeenten er niet op achteruit zullen gaan, vastgesteld moe ten worden. men en gaat men ook begrijpen, boe het komt, dat zoveel mensen uit pure belangstelling elk jaar weer naar een openbare les aan de technische school kunnen gaan, enkel en alleen, omdat alles, wat hier te bezichtigen is, hen zo geweldig boeit. Buiten de praktij klokalen kon men ook een kijkje nemen in een zestal theorie lokalen, waar de jeugd eveneens kar weitjes verrichtte onder toezicht van hun leraren, die tussen de bedrijven door ook nog verschillende ouders op deze middag te woord stonden. Dat men op een technische school van alle markten thuis is, bemerkten we in een der theorielokalen, waar op het bord tussen een uiteenzetting over de hoe danigheden van een „spie” verschillen, de feiten uit de vaderlandse geschiede nis uit de tijd van Alva stonden ge schreven. En weer elders in het school gebouw maakten andere leerlingen zich klaar voor het vak gymnastiek. Het een met het ander viel er dus za terdagmiddag, toen de openbare les ge houden werd, veel te beleven niet al leen voor de leerlingen zelf doch ook voor de vele belangstellenden, die nu op een mooie en zelfs leerzame middag terug kunnen zien. van een houten tafeltje, dat hij kenne lijk met veel plezier zelf had vervaar digd. Jammer was het, dat niet alle ma chines deze middag konden worden ge bruikt, dit met het oog op al te jeugdig publiek, dat dan maar al te gemakke lijk handje of vingertje in boormachi nes of andere apparaten zou kunnen steken met alle nare gevolgen van dien. Dit vertelde ons een potige jongen, die een werkstuk, dat hij anders in een ommezien klaar zou hebben, nu niet af kon maken. Terstond bij het betreden van de schil derswerkplaats, waarheen vervolgens onze tocht leidde, roken we al de verf lucht. Een handige jongen zagen we daar bezig met het schuren van een tuin stoel, die hij vervolkens wilde lakken. Met kennis van zaken vertelde hij, dat beslist geen haartjes of stofresten op het te lakken object mochten liggen, omdat men anders nooit een prachtige afwerking kreeg. Ook het reclameschilderen, waarvan enkele zeer sprekende voorbeelden in het vertrek hingen, werd hem geleerd, zo vertelde hij en verder alles, wat een bekwame schilder dient te weten en te kunnen doen. Dat aan de technische school opbou wend werk wordt verricht viel gemak kelijk na te gaan bij het bezichtigen van een volgend lokaal, waar voegers .en metselaars ijverig bezig waren met het bouwen van muurtjes, waarin mooie ronde bogen of hoeken. Bij het bekijken van al deze dingen geraakt men geleidelijk aan meer onder de indruk van al het schoons, dat door menselijk vernuft tot stand kan ko- De gasvlam heeft weer gebrand in Her- baijum, zaterdag de hele dag, zondag en maandagmorgen opnieuw stond er een brullende vlam op de pijp, die zou moe ten wijzen op een grote hoeveelheid gas. Zoals bekend is de boring van de Franse maatschappij Petroland N.V. te Her- baijum een vervolg op die in Kimswerd. Beide boorkolommen „prikken” in de zelfde „bel”. Er wordt beweerd, dat Kimswerd en Herbaijum deel zouden uitmaken van „één gasbel”, die zich zou uitstrekken van Slootdorp in de Wieringermeer (waar Petroland evenals in de omgeving van Harlingen een concessie heeft aan gevraagd) via het Ijsselmeer tot onder Warga, waar Petroland ook boort. In de berichten is sprake van een „gasbel” groter dan die van Slochteren. Aardrijks kundig ligt Bolsward in het centrum van de bel. Vast staat echter, dat de concessieaanvragen „Harlingen” en „Slootdorp” niet op elkaar aansluiten. Ook voor de omgeving Warga is nog geen concessie aangevraagd, maar dit hoeft nog niet te betekenen, dat er geen verband bestaat. Het is mogelijk dat Pe troland uitbreiding van de aangevraagde concessie vraagt na de boring in de Waddenzee op vijf kilometer ten westen van Harlingen waarvoor plannen be staan of na een succesvolle boring bij Warga. Volgens de geruchten zouden de diepte waarop het tot nu toe gevonden gas is aangeboord en de gegevens over de ondergrond wel wijzen op een geolo gische eenheid. De openbare les aan de Technische School trekt ieder jaar meer belangstel ling. Uiteraard zijn het veelal ouders, die de prestaties van hun kind komen bewonderen. Daarnaast gaan echter ook vaak broers of zusters, vergezeld van kornuiten of vriendinnetjes, eens kij ken, wat broerlief of vriendje zo door de dag in school uitspóokt. En verder is het aantal mensen, die kind noch kraai aan deze school hebben, doch uit pure belangstelling komen, ook nog aanzienlijk groot. Verschillenden van hen althans verzekerden ons, dat ze ieder jaar even komen kijken, omdat, wat men hier kan zien, zo geweldig boeit. Een typische gewaarwording voor een buitenstaander is wel, dat zoveel jeug dige mensen hier werk verzetten, dat men eigenlijk alleen in handen van ou dere personen zou verwachten. Vooral in de smidse zagen we zeer jonge leer lingen met een hamer op het ijzer op een aambeeld slaan, met een gemak, alsof ze het jaren aaneen hadden ge daan. Compleet met ovens, laswerktui- gen. enz. was het in deze smidse wer kelijk een gezellige boel en, waar het vooral op aankomt, het was net echt. Dit laatste gold zeker ook voor de aan grenzende landbouwwerktuigensmede rij, waar men zelfs complete tractoren kreeg te zien. Met stille verwondering hebben we hier ook een electrische hardstaalzaagmachine in werking ge zien, wel een zeer machtige uitvinding. In de beide timmerwerkplaatsen viel eveneens veel te bezichtigen, dat beslist de moeite waard was. Ijverig was hier De provinciale gascommissie is bezig geweest over de vorm van de organi satie. Dat zou hij voorkeur een naam loze vennootschap moeten worden. De tarieven zullen in de gehele pro vincie gelijk moeten zijn en de over- drachtsnormen zodanig, dat er voor de nieuwe gemeenten ook perspectief in zit. De gasgemeenten zullen wellicht be reid zijn daartoe mee te werken. Een belangrijk punt is nog de onren dabele gebieden, die ook op dit terrein zullen ontstaan. Dit interesseert ons bijzonder en de aanvankelijke gedachte zal ook zijn, dat deze er niet mogen komen. Maar als men begint te rekenen, dan komt men toch wel tot andere ge dachten. Met elektriciteit en water ligt dit iets anders. Voor elektriciteit is eventueel nog iets anders in de plaats te srtellen; voor water niet. Voor gas zijn voldoende vervangings middelen. Dit voorstel zal ongetwijfeld de tongen van de statenleden in de vergadering van 11 of 12 mei losmaken, want er wordt nog wel verschillend gedacht in Friesland over de toekomstige organi satie van de aardgasproduktie. Dat blijkt ook al uit de interimnota van de provinciale gascommissie, die in 1963 door GS is ingesteld. Deze com missie is wel van mening, dat een ver dergaande concentratie in het algemeen gewenst is, maar een minderheid in deze commissie vindt de concentratie al ver genoeg voortgeschreden, als er een beperkt aantal regionale gasbedrij ven in de provincie komt. GS menen nu, dat het bijna vanzelfspre kend een groot gasbedrijf moet worden, wanneer men ervan uitgaat, dat zoveel mogelijk inwoners van Friesland op zo voordelig en goed mogelijke wijze van gas dienen te worden voorzien. Dan heeft men de beste mogelijkheden voor een goede personeelsbezetting, dan is een uniform tarief voor de consument vrijwel verzekerd. Gedeputeerden menen, dat de vrees niet denkbeeldig is, dat, gezien de geogra fische uiteenlopende structuur in ons gewest het verschil in rentabiliteit van een kleiner bedrijf tot verschil in ta rief zou kunnen leiden. Ook wanneer wordt aanvaard, dat het bij de aansluiting op aadgas niet nood zakelijk is om alle percelen aan te slui ten, dan neemt dit niet weg, aldus GS, dat het gevaar dreigt, dat bij een or ganisatie op kleinere schaal het aan- sluitingspercentage lager blijft dan mo gelijk is. Voorts beschouwen Gedeputeerden deel neming van de provincie in een derge lijk gasbedrijf als haar taak. Een eventueel deelnemen in een te za- men met de gemeenten op te richten Erieg gasbedrijf zou voor de provincie naar de mening van GS beperkt kun nen blijven tot 25 waarbij GS ver der uitdrukkelijk willen stellen dat het meedragen van verantwoordelijkheid voor hen belangrijker is dan het mee profiteren van de winstmogelijkheden. Wat dit laatste betreft zou volgens hen bijvoorbeeld waarborg van een redelijke rente van het in te brengen kapitaal voldoende kunnen zijn. Persoonlijk was onze eerste reactie op het lezen van het GS-voorstel tot pro vinciale concentratie: Daar gdét weer een stukje gemeentelijke zelfstandig heid! Aan de andere kant, de tijd dat schier elke gemeente zijn eigen electrisch be drijf had (G.E.B.) en sommigen (bijv. Sneek) een eigen waterleidingbedrijf, ligt reeds ver achter ons. Met het gas, immers ook leverbaar als glessengas, ligt het toch echter wel enigszins anders. Nu we toch het gas probleem aanroeren, geven we hier gaarne nog enkele gedachten weer, die door de heer A. Oosterhoff, burgemees ter van Wonseradeel onlangs zijn gelan ceerd op een vergadering te Leeuwar den. Duidend op de gasvondsten in de pro vincie en het zoeken naar de beste ex- ploitatie-vorm daarvoor, begon spreker zijn inleiding met de volgende dicht regels Uit de gouden Fryske ierde Rize flammen, rynsk en rea En hja jowe nije amme Oan it folk en oan it gea; Friezen helje nije siken, Fljuchtsje foar hwat better brea, Mar rin jim net üt ’e liken Yn in twaspjalt; dat is kwea. 1 -’i i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1