Toenadering de Gaulle Rusland Na de „knelpunten” de zetelverdeling I I I II K hark sjoch Verscherping van oorlog Vietnam Cats de eindstreep bijna bereikt en Qcibe Skroar ■W- w in to sizzen Bezuinigingen Gouden filmpjes VRIJDAG 9 APRIL 1965 us hjoed STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND WK* A V I M wl 11 lljy b Ij 104e JAARGANG No. 28 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag W ymbritseradeeL Hwaf hat Meer hoop. Europa. Franse weigering. PIET Zetelverdeling. Wilson in Parijs. Premierschap. haar Het zwakke pond. Roolvink. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Het totale oorlogsfront is 2608 km. lang. Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Advji.entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief toegezien wordt, dat dat niet leidt tot een afnemen van de investeringen die de concurrentiekracht van de Engelse bedrijven moeten verhogen. Krant kan niet heksen. Soms brengt men ons op het laatste moment een verslagje plus foto. Of het nog in de krant kan? Het verslagje in de regel wel, maar foto’s kan onze krant niet a la minute plaatsen. Er moeten eerst cliché's van worden gemaakt. En dat kan niet in Bolsward. Bovendien: Aan een persfoto moeten bijzondere eisen gesteld. Dit vergeet men wel eens. Bijna brodeloos waren maandag de klanten van bakker Offinga. Hij had een rondschrijven opgesteld dat er vanaf maandag niet meer gevent zou worden. Vroeg de post of deze brie ven nog terecht kwamen. Ja, luidde het antwoord. Maar toen bleken het drukwerken te zijn. En die blijven wel eens liggen. Toen Tante Pos het euvel ontdekte is er een speciale be stelling ingelast. De service is wel groot. Zomaar op de T.V. Bananendragers en afbrekers van het ge-ëxploiteerde pakhuis aan de Klein Dijlakker kwa men vrijdagavond op het T.V.-scherm. Er werden ook heel wat persfoto’s ge nomen. Ere wie ere toekomt. Dinsdag a.s. zal Burgemeester Mr. J. A. Geukers op de raadzaal persoonlijk verkeersdi- ploma’s uitreiken aan de met „lof” geslaagden. Camera vreet niet. Het zetfoutendui veltje speelde weer eens parten. In plaats van „De camera is een stom ding dat alles vreet, wat er voorgezet wordt,” moest er in de Tips van de ontspanner staan: alles neemt! Sjoch, zij waren het zoeken nog niet verleerd. Er werden in een dag 137 kievits-eieren gevonden en nog 32 grutto-eieren. Ook de anti-revolutionaire fractieleider Smallenbroek werd als toekomstig mi nister van binnenlandse zaken genoemd. Zilveren priester-jubileum pater G. M. Schuurman. Benoemd tot stadsbode te Bolsward, de heer F. van der Spoel. Het gasfabriek te Bolsward maakte een netto winst van f 6.848,455. Het gasver bruik nam met f 1.68 toe. Totaal werd afgeleverd 677.950 m3 gas. Het gasver- lies was 3,21 Het licht- en kookgas kostte 7 ct. per m3. Er waren 151 straat lantaarns op de gasverlichting aangeslo ten. Het ontsteken van de verlichting werd in februari geautomatiseerd. Doch hij kan al evenmin gemakkeljjk in zijn kamerfractie worden gemist. Onder voorzitter was immers oud-staatssecre- taris Roolvink, van wie bekend is, dat hij weinig voelde voor de samenwerking met de socialisten. Doch het moeilijkst lag het bij de k.v.p* Voor vijf ministers-portefeuilles waren, met inbegrip van mr. Cals, zes minis ters beschikbaar. Op het aanblijven van de ministers Bogaers en De Jong stelde k.v.p.-voorzitter Aalberse prijs. Wie van de drie overigens moest afvallen? Mr. Luns, dr. Veldkamp of mr. Bot? Het gerucht, dat mr. Luns op buiten landse zaken wel eens zou kunnen ver dwijnen, deed de jongerengroep in de k.v.p. te hoop lopen. De mogelijkheid, dat dr. Veldkamp van sociale zaken zou verdwijnen, wekte het misnoegen van het Katholiek Vak verbond op. En de omroepverenigingen bleken op het aanblijven van mr. Bot op O., K. en W. prijs te stellen. Met dit probleem had mr. Cals maan dag te kampen. Dinsdag pleegde hij overleg met de oud-voorzitter van de Hoge Raad, mr. Damer, die voorzitter is van een commissie die de taakverde ling tussen de departementen van O., K. en W. en maatschappelijk werk be studeert. Blijkbaar was er een nieuw departement in de maak. Deiliskippcn binne krekt ielfüken der wer üt komme is folie swierder as der yn reitsje Alles omhoog. Ik spring liefst droog Over de sloot. Het lukt, geen nood. Ik raad door gescheld, Heus niet ontsteld, Wij soort zijn ver Van populair. Maar ’k win het pleit Der soberheid. Abonnementsprijs f 2 40 pe: kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro R87926 Staatsfinanciën, Brengt geen plezier, Cals voelt het spant, Ook in ons land. Wie doet een bod? Wie neemt er vlot, ’t Koffertje mee, Liefhebbers? né! De welvaart lijdt, Vraagt soberheid Het geeft geen pret, Maar toch ik zet Het mes er in. Een fors begin, Belastingjaar, Nou reken maar, Er moet meer geld, Door mij geteld. Op voor de strijd Der soberheid. De welvaart stijgt Tegelijk dreigt ’t Inflatie-spook, Bij ons, en ook in ’t land der Brit ’t Regeringslid, Heer Callighan, Voelt, ik raak klem Het wordt haast tijd Voor soberheid Hark en Sjoch wordt wijd en zijd ge lezen. Deze week kregen wij meer re acties uit de Randstad Holland dan uit het dierbaar Heitelan. Mannenblaadje. Wij kregen het kon- taktblaadje van de V.O.T.B. in de bus gestopt. Een echt mannenblaadje, want O.T.B.-ers zijn oud-leerlingen van de Technische School te Bols ward. Juist daarom wordt er misschien zo veel over vrouwen gesproken in dit geschrift. Een vrouw is iemand, die twintig minuten aan de deur blijft staan praten, omdat ze geen tijd heeft om binnen te komen lezen we en el ders: zaken doen met vrouwen is ho peloos. Wanneer je ze als mannen be handelt, gaan ze huilen, wanneer je ze als vrouw behandelt, zal je altijd zien, dat ze je te slim af zijn. Toch wel leuk zulke intieme vereni- gingsblaadjes Heeft uw club er ook een? Hark en Sjoch zou het graag ontvangen. Leuke berichtjes geven we dan ook graag door in onze ru briek. Bolswards Nieuwsblad Om stil van te worden. Hoe komt het vroeg een Bolswardse huisvrouw een 83 jarige stadgenoot, dat lever bijna 2x zoveel kost dan leverworst. Im mers wil men leverworst maken, dan moet de lever gemalen, gekruid, in een velletje worden gestopt, en einde lijk nog voorzichtig gekookt worden. Door al die drukte en kosten moest de worst toch duurder zijn dan de le ver! Ja, zei de 83 jarige, maar u moet het niet al te letterlijk nemen. Heeft u in „Studentenhaver” ooit een student gevonden? En krentenbrood, bevat maar een klein percentage krenten, hoofdzaak is meel en water. De bezoekster werd even stil, dronk haar kopje thee uit en ging haars weegs. Zij dacht er het hare van. Deze politieke samenwerking is lange tijd het stokpaardje geweest van De Gaulle en in feite is het minister Luns geweest, die de politieke unie de voet heeft dwars gezet, omdat daaruit zo duidelijk de wens sprak zich los te ma ken van de Ver. Staten. Het politieke stokpaard wordt nu door Erhard bere den en ook de Italianen pogen tot een nadere politieke samenwerking te ko men, maar dan niet op grondslagen van het Gaullisme. Italië had zijn vijf part ners in de E.E.G. uitgehodigd voor een conferentie van de ministers van bui tenlandse zaken op 10 mei in Venetië, maar Couve de Murville, de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft bij een bezoek aan Rome duidelijk te kennen gegeven, dat hij niets voor een dergelijke conferentie voelt, omdat er Laagste inschrijver van het maken van een draaibrug over de Makkumervaart bij de Blauwpoort W. S. de Jong te Lem mer voor f 10.600, De fa. E. A. de Boer Zonen te Joure, heeft haar zuivelbedrijf overgedaan aan de fabriek Hollandia. Er valt weer een verscherping van de oorlog in Vietnam te constateren. Vorige week viel de Amerikaanse ambassade in Saigon ten offer aan een terroristische aanval. Er vielen 20 doden, onder wie 2 Amerikanen, te betreuren. De Amerikaan se bommenwerpers gingen voort met hun aanvallen op militaire doelen, daarbij steeds verder naar het Noorden doordringend. Vorige week zaterdag waren echter voor het eerst Noord-Vietnamese jagers in de lucht. Volgens communis tische bron zijn zaterdag en zondag 39 Amerikaanse toestellen neergehaald door afweergeschut en jagers. De Amerikanen hebben uit veiligheidsoverwegingen geen cijfers bekend gemaakt. Het bljjft mogelijk, dat piloten zich nog in veilig heid kunnen brengen als zjj in vijandelijk terrein zijn geland. Ongetwijfeld zullen de Amerikanen nu de vliegvelden gaan aanvallen, waarvan de Noord-Vietnamese toestellen opstijgen, en dan staat Moskou voor het dilemma andere, misschien nieuwere toestellen te leveren, wellicht met Russische piloten. Harold Wilson, de Engelse premier, heeft door zijn bezoek aan Parijs wat warmte gebracht in de betrekkingen met Frankrijk, die sinds Engelands uit sluiting uit de E.E.G. in januari 1963 op zijn zachtst gezegd koel te noemen waren. Er waren al vriendelijke woor den van De Gaulle geweest bij de be grafenis van Churchill, toen Wilson en De Gaulle elkaar voor de eerste maal ontmoetten. Toen Labour aan de macht kwam, verbeterden de betrekkingen in het eerst bepaald niet. Labour staakte aanvankelijk de ontwikkeling van een met de Fransen gemeenschappelijk te bouwen transportvliegtuig, de Concord. Het werk hieraan wordt evenwel voort gezet. Wilson en De Gaulle zijn, naar men aanneemt, overeengekomen ook bij de ontwikkeling van militaire vliegtui gen nauwer samen te werken. Het gaat Engeland bij deze samenwerking vooral om de bezuiniging die dit betekent te genover volledig eigen produkten. En geland leeft wat boven zijn economische en financiële macht en Labour wenst vooral op militaire uitgaven wat te be zuinigen. Zij heeft zich in feite al afge wend van een onafhankelijk kernwapen en nu heeft zij ook de ontwikkeling stopgezet van de z.g. TSR-2, het toestel, dat was bedoeld om de atoomluchtmacht langer te doen bestaan. Of een derge lijk toestel nu in Frans-Engelse regie zal worden ontwikkeld, moet nog wor den afgewacht. De projecten, die men op het oog heeft, gaan van een les vliegtuig tot een transportvliegtuig. De laatste dagen was de positie van het Engelse pond zeer zwak, doordat over al geruchten de ronde deden, dat La bour zou overgaan tot een devaluatie. Wilson heeft dat met klem tegenge sproken en hij heeft De Gaulle ook een beter inzicht gegeven in de kracht der Engelse economie en de maatregelen, die Labour denkt te nemen om deze verder te versterken. In het Engelse budget wordt de belastingdruk wat ver zwaard om de binnenlandse consumptie te beperken, waarbij er zorgvuldig op INSCHRIJVING VAN KIEZERS IN SELMA BEGONNEN In Selma, in de Amerikaanse staat Alabama is men begonnen met de in schrijving van hen, die kiesgerechtigd willen worden. Een klerk leest de nummers van een lijst voor, terwijl ’n grote menigte, waaronder 200 kleur lingen staat te wachten. Er deden zich bij deze massa-inschrijving geen incidenten voor. Voor de Avro. De Avro maakte zater dag jl. te Leeuwarden o.a. opnamen van het duo Jouke Hoekstra, piston, en Kobus Algra, bugel. Ze wonen in Nijland. U kunt ze beluisteren op 13 april in de radio-rubriek van, voor en door de amateurs. Hark, hoe de kievit roept, zeiden de natuurminnende leden van de Bols wardse vogelwacht. Dus trokken zij er op uit naar het Gelderse, de jaar lijkse traditionele eierzoekerstocht. de k.v.p. over 50, de p.v.d.a. over 43 en de anti-revolutionairen over 13 zetels beschikken, was een verdeling van mi nisterschappen van 7:6:3 verdedig baar. Doch dit zou tot een uitbreiding van ’t aantal departementen hebben ge leid. En daar gingen bij deze tussentijd se kabinetsformatie niét in de eerste plaats de gedachten naar uit. Zo leek een zetelverdeling 6 5 2 ook wel acceptabel. De a.r.p. had echter de vrees daarbij tussen de twee grootste partijen klem te geraken. Met name de k.v.p. had daar wel be grip voor en de p.v.d.a. had er vrede mee, dat de k.v.p. één van haar zetels aan de a.r.p. zou schenken. Zo leek ten slotte een zetelverdeling van 5:5:3 uit de bus te zullen komen. 2e week april 1915 De spuigaten uit. Ons werd meege deeld, dat de keistenen, waarvan het verzetsmonumentje bij de Marnezijl is gebouwd werden gebruikt als .doelpalen’. Geen (klein)kind erwerk Wilden het niet geloven. Zijn wezen controleren. Het was zo. Schoppen te gen het verzet: Maak er een feest van! Maar het is wél erg. Europa is in het communiqué na de ge sprekken tussen Wilson en De Gaulle niet ter sprake gekomen. Engeland weet dat De Gaulle de toegang blijft ver sperren. De Gaulle weet, dat Wilson op het ogenblik weinig anders wil dan een verbeterde samenwerking van de EEG en de Europese Vijhandelsassociatie of hooguit een verbetering van de bila terale betrekkingen. Wel heeft Wilson met klem verzekerd, dat hij wenst dat Engeland zal worden betrokken bij de besprekingen over de politieke samen werking in Europa. Bij Kon. Besluit werd aan mej. H. Strik- werda, weduwe van de heer K. H. Laag land, gemeente-secretaris te Bolsward, een jaarlijks pensioen toegekend van f 500,—. Gestaag is kabinetsformateur Cals gevorderd met de samenstelling van een nieuw ministerie. Begin van de week kwam hij met de fractieleiders van k.v.p., p.v.d.a. en a.r.p. tot overeenstemming over de hoofdlijnen van een regeringspro- gram. Vooral de kwestie van de huurverhoging van 15 tot 20 die k.v.p.- minister Bogaers per 1 januari op zijn program had gezet, vormde een knelpunt, omdat de socialistische oppositieleider Vondeling verlangde, dat er dan wat zou worden ondernomen tot prijsbeheersing van het onroerend goed. Minister Bogaers nlm een tamelijk sterke positie in, doordat de k.v.p. had doen blijken op zijn aanblijven prijs te stellen. Tenslotte werd men het eens: de huurverhoging zou in etappes van 10 over twee jaren worden uitgesmeerd. Per 1 januari 1966 en op 1 januari 1967. toch geen overeenstemming kan worden bereikt. Hij wil pas een conferentie, wanneer het succes verzekerd is en aan gezien hij niet van zijn standpunt zal wijken, betekent dat een conferentie waar de anderen bakzeil zullen halen. Misschien hoopt Couve op een nieuwe minister van buitenlandse zaken in Den Haag en hoopt hij, dat de verkiezingen van september in Duitsland een ploeg aan het bewind zullen brengen, die meer voelt voor het „Europese Europa” van De Gaulle dan Schröder, de West- Duitse minister van buitenlandse zaken, die op het jongste Congres van zijn partij nog nadrukkelijk h.teft verklaard dat nauwe samenwerking met de Ver. Staten een levensvaarwaarde voor de Bondsrepubliek blijft. De Duitsers zijn ook helemaal niet zo gelukkig met de lichte tekenen van toe nadering van De Gaulle tot Rusland. De Gaulle gebruikt (of probeert te ge bruiken) Moskou om zich wat tegen Washington te kunnen afzetten en Mos kou zal zeker niet nalaten profijt te trekken uit deze Atlantische twee dracht. De speldjes-rage en onze Ministers. Dat zelfs de ministers aan de speld jes-rage niet ontkomen blijkt uit 'n nieuwe serie speldjes, die een beken de meelfabriek in het noorden van 't land onder het motto „Het Kabinet” gratis beschikbaar stelt bij aankoop van Eier-pannekoekmeel. Het is een goede gedachte om de speldjes-rage mede te gebruiken om het kabinet watdichter bij het publiek te brengen. Het eierpannekoekmeel neemt het pu bliek op de koop to. Enwat meer gevallen ministers, wat meer speldjes er komen. Muziek voor ailes. Het tijdschrift Diggelfjür vertelt dat er onlangs 2 muziekcursussen zijn gestart, nl. een te Pingjum en een te Spannum. In Pingjum wordt les gegeven door een nieuwe docent, de heer Weitenberg, lid van het Frysk Orkest. Ondanks het feit echter, dat de oorlog wordt geïntensiveerd, groeit de ver- wachtig, dat er op een gegeven ogen blik een sein komt, dat de tijd rijp is voor onderhandelingen. Tot nu toe ver langden de Noord-Vietnamezen een Amerikaanse aftocht uit Vietnam als voorwaarde voor een gesprek. In Mos kou doen nu geruchten de ronde, dat deze aftocht niet meer als voorwaarde zou behoeven te worden gesteld. In het Lagerhuis verklaarde vorige week don derdag de Engelse minister van buiten landse zaken, dat er meer reden was voor hoop dan zelfs een dag tevoren. Wanneer deze berichten juist zijn, dan, zo zeggen de Amerikanen, heeft de Ame rikaanse regering haar gokje in Viet nam gewonnen. De bombardementen hebben dan geleid tot onderhandelin gen en niet tot een uitbreiding van de oorlog. En door deze bombardementen hebben de Noord-Vietnamezen leren in zien, dat zij meer te verliezen dan te winnen hadden bij hun ondersteuning van de Vietcong. Iets is daarvan wel waar, maar men vergeet dan, dat de uitslag van de onderhandelingen succes of mislukking van een politiek bepaalt. En men vergeet ook, dat Noord-Viet- nam vorig jaar al onderhandelingen had aangeboden, die de Amerikaanse rege ring had geweigerd. Bovendien zal moe ten blijken of Amerika nog vasthoudt aan een stopzetten van de steun aan de Vietcong als voorwaarde voor een ge sprek. Wij moeten er bovendien rekening mee houden, dat de eerste aarzelende con tacten vermoedelijk niet in het openbaar zullen plaats hebben. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeeï, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Na de „knelpunten” over het regerings- program kwam de verdeling van de zetels in het nieuwe kabinet over de verschillende politieke partijen en het aanzoeken van nieuwe ministers ter sprake. Aanvankelijk liep het daarbij van een leien dakje. Ingevolge de zetel verdeling in de Tweede Kamer, waarin Nu bleek die zetelverdeling niet zonder problemen te zijn. In het vorige kabi net was de k.v.p. door zes ministers vertegenwoordigd. En het viel uitermate niet licht die zelf te moeten laten vallen. Als eerste trok mr. Marijnen de pre mier van het vorige kabinet zich terug. Als voorzitter van de rechts- liberale regeringscombinatie vond hij ’t niet juist premier te worden van een heel andere coalitie met de socialis ten. Dit besluit kon overigens niet los wor den gezien van de aandrang, die door de fractieleiders op kabinetsformateur Cals werd uitgeoefend om zelf minister president te worden. Tenslotte zag het er wel naar uit, dat hij aan die aan drang gevolg zou geven. Bovendien werd bekend, dat hij voor nemens was om in plaats van één vice- premier hetgeen mr. Biesheuvel in het vorige kabinet was er twee aan te stellen. Kennelijk beoogde hij daar mee een versnelling van het overleg tus sen de 3 regeringspartijen binnen het kabinet mogelijk te maken. Maar op die manier behoefde hij mr. Biesheuvel ook niets te ontnemen. Blijkbaar gin gen zijn gedachten voor die functie in de eerste plaats uit naar de socialisti sche fractieleider dr. Vondeling. Doch het was niet zeker, dat die aan de uit nodiging gevolg zou geven. In zijn frac tie bestond er immers grote neiging om hem als voorzitter te behouden. Voor de vernieuwing van de p.v.d.a. leek dit belangrijk.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1