1965: Honderd jaar internationale samenwerking fa f I' F KB roar De wereld beter bewoonbaar maken van over niet verschijnen e Jaarverslag de raiffeisen- organisatie het jaar ’64 I u 91 il o DINSDAG 13 APRIL 19 104e JAARGANG No. 29 us hjoed to sizzen Fan de Martinytoer '/z Zilveren filmpjes iiiiiHiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiniiii 1 Hwat hat (jjCll) y -"W f ipii® 1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag DE KABINETSFORMATIE BERICHT. ‘5? 1865 was niet zo’n slecht jaar: het is vrede in Europa. Napoleon en Bismarck ontmoeten elkaar is Biarritz en zijn nog geen vijanden. Pruisen en Oostenrjjkers zijn nog niet ten strijde getrokken. In Amerika ovenvinnen de Noordelijken in de Burgeroorlog. Lincoln wordt vermoord, maar de slavernij van de negers eindigt definitief. De wereld stapt zoetjesaan een nieuw tijdperk binnen, maar beseft het nog niet helemaal. Japan is op weg een grote mogendheid te worden. Cultu reel bezien is 1865 bepaald een vruchtbaar jaar. Tolstoi schrijft zijn meesterwerk „Oorlog en vrede”. Wagner's „Tristan en Isolde” wordt voor de eerste maai uit gevoerd. Lewis Caroll voltooit zijn wereldberoemde „Alice in Wonderland”. Er gebeurt nog meer in dat jaar 1865. William Booth, geschokt door de nood van de Engelse arbeidersklasse, richt het Leger des Heils op. In Parijs komen voor de eerste maal de nationale telegraafdiensten van een reeks landen bijeen. Zij richten er de eerste internationale telegraafunie op. De bijeenkomst viel niet op tussen al het nieuws van 1865, maar zij was er niet minder belangrijk om. Voor de eerste maal dwong dé ontwikkeling van de moderne techniek en de moderne samenleving de mens tot het maken van deugdelijke internationale afspraken. Niet uit idealisme maar uit praktische noodzaak. Redactie en Administratie Bolswards Nieuwsblad. Advertenties, nieuws en bijdra gen voor ons PAASNUMMER gaarne vroegtijdig in ons bezit. Nu is het tijd voor een nieuwe stofzuiger. Prijs f 35,C. S. Lutgendorff, Makkum Adv.u.jntieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief It wurd freon is gevvoan mar de freon seis is scldsum Uitgave: A. J. OS1NGA NV, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) ontwikkeling van de handelsrelaties zo dat door afschaffing van handelsbeper- kingen de arme landen hun produktie kunnen exporteren naar de rijke landen. Het Speciale Fonds van de Verenigde Naties, de Internationale Ontwikkelings- associatie, de Internationale Financie- ringscorporatie, de Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Handel en de eind 1964 opgerichte Raad voor Handel en Ontwikkeling houden zich alle in één of andere vorm met dit soort hulpver lening bezig. Er wordt vaak geschimpt op deze vorm van internationale samenwerking. In ’t rijke deel van de wereld ziet men de noodzaak niet direct in. Men haalt uit de kranten de argumenten om er tegen te zijn: corruptie, revoluties, dictatuur. Er blijft te veel aan de strijkstpk han gen, het geld verdwijnt in een bodem loze put. Het is een trieste waarheid dat vooral het slechte nieuws de voor- pagin’s van onze dagbladpers haalt. Het goede wordt veelal verzwegen. Daarom leest men te weinig over de ziekten die wel bedwongen zijn, de hongersnoden die wel overwonnen zijn, de huizen, die wel zijn gebouwd en de kinderen die wel naar school gaan. hwat hy oan ynsichten en persoanllke oanfallen debiteare wol. Hy mei wol trochgean mei syn bilachlike ynsinuaes- jes oer politike bidoelingen by immen, dy’t jit inkele moannen foar de blëini- ging fan syn amtlike taek stiet. Ik sil der net wer op antwurdzje! Mar der is ien ding, dat my twingt jitteris oer de „Veemarktskriuwer in wurdmannich to sizzen. Hwant hy taest ek de goede namme oan fan oaren, dy’t hy in feech jowt op groun fan hwat ik seis sein hawwe soe. Hjir is syn moai forhaeltsje: „Als de heer De Jong de ge bouwen als kostprijs-element invoert, dan ziet hij over het hoofd, dat hier in Friesland te duur gebouwd wordt. Als gasthuisregent heeft hij ruim 80.000 gulden laten vertimmeren in een bedrijf je van 20 h.a. in Ferwoude; wat valt er dan nog te praten over kostprijzen?” Dit is de twadde kear, dat de skriuwer dit fordraeid en ünwier byld jowt fan hwat der sein is. En dit rekket de goede namme fan oaren, dy’t hy op dizze wize in kroan op ’e kop set. Der wol ik mei klam tsjin protesteare. De feiten binne dizze: De pleats, biwenne troch Tseard G. Stellingwerf fan Ferwalde is in gast- hüspleats. It kolleezje fan Faden fan it St. Anthony-Gasthüs hat op oanstean fan de hierder al inkelde jierren bisocht in oplossing to finen foar de minne si- tuaesje hweryn dizze boer siet. De pleats is 26 h.a. great en boppedat hat de hear Stellingwerf seis jit 12 pounsmiette yn it Heidenskip, dy’t hy hjirby brükt. Hy melkt in goed fjirtich kij. Dat bidriuw, zeep helpt men niemand. Men moet de basis leggen voor regelmatige produk tie van deze goederen in het land zelf en niet als een rijke oom na aflevering van de goede gaven weer opstappen. De heren met de geklede jassen, die zich in het zwierige Parijs van 1865 om de conferentietafel zetten, dachten niet aan liefdadigheid. Zij streefden naar een concreet en praktisch doel. Hun nazaten die zich een eeuw later om de conferentietafel scharen, streven naar een even concreet en praktisch doel. Toen, in 1865, wilde men het verkeer tussen de gevestigde naties beter rege len. Het was een kleine bijdrage tot de verbetering van de wereld. Nu wil men de wereld beter bewoonbaar maken niet voor een paar mensen, en voor een paar gevestigde naties, maar voor alle mensen en alle volken. Het is een grootse bijdrage. Op 12 mei hoopt horlogemaker Kramer het 40-jarig bestaan van zijn zaak te herdenken. Als jongste bediende begon hij zijn loopbaan bij Fennema. Pas 16 jaar oud ondernam hij een reis door Duitsland om zijn kennis te vermeerde ren. Na 7 jaar keerde hij in z’n geboorte stad terug. In 1900 opende hij een zaak in uurwerken aan het Schildwyk. Na 3 jaar werd het tegenoverliggende pand aangekocht. Later verhuisde de zaak naar de Marktstraat. Naaimachines 20 jaar garantie. Voor aanstaande merken. Vanaf f 50,Sik- ma’s winkels, Bolsward. Duitse inval in Denemarken. In Noorwe gen de algemene mobilisatie afgekon- digd. De kustplaats Stavanger door de Duitsers bezet. De Engelse regering zal terstond en volledig hulp bieden. Ook Zweden mobiliseert. In Nederland alle periodieke verloven ingetrokken. De ooievaars op het nest bij R. Wybrandi zijn weer gearriveerd. Te Zurich het kerkkoor „Zeeklank” op gericht. Er gaven zich 20 leden op. Lei der is de heer B. Bult uit Bakhuizen. Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 3e week april 1940 Formateur Cals en de bezoekers, die op zijn lijstje voorkomen. Boven vlnr: Mr. J. M. L. Th. Cals, Dr. Ir. A. Von deling, Mr. B. W. Biesheuvel en Dr. I. Samkalden. Midden vlnr: Mr. M. Vro lijk, Dr. G. M. J. Veldkamp, J. G. Suur- hof, P. J. S. de Jong en Mr. J. M. A. H. Luns. Onder vlnr: Drs. J. M. den Uyl, Dr. W. P. Berghuis, J. Smalien- broek, Mr. H. Th. Bot en Drs. P. C. W. M. Bogacrs Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeïoopen, Wonseradecl, Workum en Wymbritseradeel. dat fikse bidriuw mei in flinke boer, siet fêst mei de romte en mei de hiele for- aldere situaesje. Mear as twa jier hawwe de boer en it kolleezje to set west mei de oplossing fan dit gefal. Hja hawwe de foarljochting ynskeakele, pleatsen bi- sjoen, dy’t forboud wiene, sketsplannen makke foar oanbou, oan ’e sydkant, oan de efterkant en nei folie goede ried en biried hawwe boer en faden sein: sa liket üs meimekoar de rennige goede oplossing Boer en eigners hawwe beide djip yn ’e ponge taeste moatten om hjir in oplos sing to finen, dy’t modern wie, praktysk en effisiënt. Ik jow ta en it is jammer, dat gjinien üs dat adres jown hat, dat wy doe net wisten fan in hear .veemarkt’ skriuwer, dy’t goedkeapere pleatsen wit to bouwen. Hiene wy dat mar witten, dan hiene Stellingwerf en it Gasthüs in moai stik jild bisparje kinnen. Mar gelokkig foar üs en foar him is dy kans der jitte. It Gagthüs sit noch mei in oare pleats, de pleats fan Johs. Postma to Allingawier. Dy melkt ek sa’n fjirtich kij op 90 pounsmiet lan. Yn de eagen fan de Vee marktskriuwer in „bedrijfje”, mar toe mar, it is net greater. As de skriuwer nou gjin praetsjemakker is, mar wit hwert hy oer skriuwt, kin hy de boer en de Gasthüsfaden in greate tsjinst biwize as hy harren fortelle wol, hoe’t hjir mei dizze foraldere en forsliten pleats hanne- le wurde moat. De jonge boer en wy snakke nei in oplossing. Ik kin der jit by sizze, dat hy net traditioneel hoecht to wezen, as syn plan mar in moderne, effi- driuwende zaek credieten bij akute moeilijkheden in de betalingsbalans van een land. Daarbij doen zich een aantal problemen voor, die tot nu toe onbekend waren. Arme landen, de ontwikkelingslanden, kunnen geen geld lenen als zij het niet terug kunnen betalen. Arme landen heb ben niets aan produktieverhoging als zij hun meer-próduktie niet kunnen uit voeren. Arme landen moeten soms geld lenen voor projecten die zich zelf niet direct betalen, maar pas na een hele of halve generatie. Wie een fabriek bouwt, kan zijn leningen aflossen met de winst op zijn produktie. Maar hoe moet men de schulden voor de aanleg van een weg, een kanaal, een school afbetalen? Dat kan pas gebeuren, als de economie zich zover heeft ontwikkeld dat de over heidskas door belastingheffing de schuld kan aflossen. En in arme landen vergt dat tientallen jaren. In de rijke landen vergeet men wel eens, dat de opbouw van de moderne economie anderhalve eeuw heeft geduurd.. De arme landen hebben niet zo veel tijd. Hun bevolkin gen groeien snel nu de meeste dodelijke ziekten zijn bedwongen. Voor deze groeiende bevolking is werk nodig, wo ningen, onderwijs. Het is een vicieuze cirkel, die alleen met de steun van de bevoorrechte naties kan worden door broken. Laten wij daarbij niet vergeten met hoeveel ellende de ophouw van ons produktie-apparaat gepaard is gegaan. En dat gebeurde in een t(jd waarin de rijke landen heel wat winsten haalden uit hun koloniën, de ontwikkelingslan den van nu. Als wij willen voorkomen dat dezelfde ellende, dezelfde verpaupering die wij uit de geschiedenisboekjes over de vori ge eeuw kennen, zich op veel groter schaal en dus in veel ernstiger vorm herhaalt, dan moeten wij de jonge lan den de helpende hand bieden. Voor al deze na de Tweede Wereldoor log noodzakelijk geworden vormen van hulpverlening is een aantal internatio nale organisaties opgezet. De ene voor ziet in het verschaffen van credieten op makkelijke voorwaarden, de andere houdt zich bezig met het overdragen van kennis, theoretische en praktische. Weer een ander houdt zich bezig met de Het werk van de internationale hulp verlening is niet spectaculair. Het gaat om kleine dingen: een pad door het oer woud, de aanleg van een waterleiding in een Aziatische miljoenenstad, verbe tering van de eetgewoonten, de ontwik keling van een abc in een land waar men nooit heeft gelezen, het schrijven van leerboekjes. Het ontwerpen van een goede en goedkope pomp kan soms voor duizenden mensen belangrijker zijn dan de aanleg van een stuwdam of een vliegveld. Wij zijn gewend geraakt aan Delta- damraen en maan-raketten. Maar voor de arme boer in India, de huisvrouw in donker Afrika, de Indianen-kinderen hoog in de Andes kan een fiets, een stel pannen of een potlood belangrijker zijn. Al te vaak denken wij, dat met een gulle gave het probleem is opgelost. Maar wie geld bijeenbrengt voor de aan koop van landbouwtrekkers, waardoor de landbouw in een ontwikkelingsland verbeterd kan worden, vergeet dat de trekkers over 'n weg naar de plaats van bestemming vervoerd moet worden, dat de gebruiker de bediening en het onder houd moet leren, dat olie en benzine, banden en onderdelen ter plaatse aan wezig moeten zijn, dat een goede mon teur onmisbaar is. Wie eeuwenlang met een houten ploeg heeft gewerkt, is blij, met een stalen. Maar hij moet de ploeg leren slijpen en hij heeft een slijpsteen nodig. En door dit alles heen speelt de moei lijkheid waarover iedere daad van tech nische bijstand struikelt: de taboes, de adat, de eeuwenoude zeden, hinderpalen die wij altijd op onze weg vinden en die alleen met de grootst mogelijke voor zichtigheid verzet kunnen worden. Te vaak denken wij dat de hulpverle ning aan de ontwikkelingslanden een soort liefdadigheid is. Maar met één stel kleren, één paar schoenen, één stuk Engels vliegtuig door Nederlander neer geschoten. Het bedrijf van de banken aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- Bank te Utrecht gaf in het jaar 1964 opnieuw een sterke groei te zien. Do gunstige gang van zaken werd weer spiegeld in een middelentoeneming van f 537 miljoen en een sterke toeneming van de credietverlening in eigen kring van ruim f 412 miljoen. Genoemde middelentoeneming heeft het totaal aan toevertrouwde middelen per ultimo 1964 gebracht op f 4.830 miljoen. Dit laatste bedrag was voor 89 sa mengesteld uit spaargelden en voor 11 uit rekening-courantgelden. De credietverlening in de agrarische sector nam toe met f 314 miljoen tot in totaal f 1.G64 miljoen. Als onderdeel hiervan vertoonde de financiering van land- en tuinbouwcoöperaties een stij ging van f 135 miljoen, waarmee het in deze sector uitstaande bedrag opliep tot f 660 miljoen. Het groeizame weer in 1964 leverde een grote oogst van akkerbouwprodukten, groenten en fruit. Ook in 't prtfsklimaat is een verbetering ingetreden, hetgeen de rentabiliteit in het algemeen gunstig heeft beïnvloed. Overigens leidde de oogst in enkele sectoren tot een groter aanbod dan de markt kon opnemen, waardoor de prijzen daalden en over schotten moesten worden opgekocht. In de tuinbouw ontstond voor sommige produkten een over-aanbod, ondanks ’t feit, dat de exportmarkt bijna 100.000 ton groenten meer opnam dan in 1963. Opnieuw is gebleken, dat het goed ge presenteerde en gesorteerde Nederland se kwaliteitsprodukt een stijgende vraag ontmoet. De exportwaarde van de sierteeltpro- dukten liet een stijging zien en kwam in 1964 boven de f 500 miljoen. In te genstelling tot de andere sectoren van het agrarische bedrijfsleven vertoonde de pluimveehouderij een minder gunstig beeld. Het streven, het kleine zelfstandige be drijf ook buiten de agrarische sector zo goed mogelijk te begeleiden, wordt weerspiegeld in de toeneming van de credietverlening aan middenstand en kleine industrie. Medé door de hoge rentestand op de geld- en kapitaalmarkt werd een gun stige rentabiliteit bereikt en kon de gro te onkostenstijging worden opgevangen. Bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- Bank bedroeg de winst in het afgelo pen jaar na voorzieningen f 3,7 miljoen. De totale reserves van de Raifeissen- org-anisatie zullen na bijschrijving van de winst van de aangesloten banken de f 200 miljoen ruim, overschreden. siënte pleats oplevert mei in goed plak foar de melkekij, it jongfé, de keallen en it masine-ark, plak foar hea en droech gers, in moderne wente foar de boere- hüshalding: elektryske oansluting foar Ijocht en krêft, wetterlieding en telefoan, melklokael, kealleboxen en sikebox, koartom in pleats, sa’t dy nou wêze moat dan is hy frij man yn it bouwen. Wy sjogge gjin kans sa’n pleats mei minder as twa ton klear to krijen. En dêrom pleitsje wy al mear as tsien jier foar middels, dy’t ta in oplossing liede kinne. Hwant it giet der üs om, dat der hwat bart mei dy for&ldere en brek- like pleatsen, dy’t opbrükt binne en hwerfan gjin minske, büten de vee marktskriuwer, wit hoe’t der wer nije komme sille. Ekonomysk is it boerebidriuw al tsien- tallen jierren ünderbitelle. Hja krigen net werom hwat hy oan kapitael en arbeid yn de produkten kwytrekken. Dizze ef- terstan moat ynhelle wurde troch nije ynfesteringen, hwert boer noch eigner ta by steat binne. Dêrom pleitsje ik aloan foar subsidiëaring fan pleatsebou en for- bou. De veemarktskriuwer neamt dat polityk en mient dan dêrmei fan de saek óf to wêzen, mar dan bigjint it krekt. Ik miende, dat de Ljouwerter in progres sive krante wêze wol, mar hwat docht it dan mei sokke aldfrinzige opmerkings. Al üs E.E.G.-partners binne drok dwaen- de har pleatsen troch oerheidsstipe mo dern to meitsjen, soene wy dan net it rjucht hawwe to pleitsjen foar dizze Tj. de J. De delegaties, die honderd jaar geleden te Parijs bijeenkwamen, zullen niet be seft hebben dat zij toen de eerste steen legden voor het indrukwekkende ge bouw waarin nu allerlei vormen van internationale samenwerking zijn on dergebracht. Na de tel graaf unie wer den vrij snel meer soortgelijke organi saties gesticht: de Wereldpostunie (1874) en de Internationale Meteorolo gische Organisatie (1878). Beide orga nisaties hadden zeker de duidelijke be doeling om de communicatie tussen de naties te bevorderen. Voor beter post verkeer was gelijktrekking van de ta rieven noodzakelijk. Voor beter scheep vaartverkeer kon men niet zonder uit wisseling van weerkundige gegevens. Zelfs volgens de toenmalige maatsta ven werd de wereld snel kleiner. Samen werking tussen de landen kon niet uit blijven. Men moest een internationaal apparaat opbouwen dat gelijk tred hield met de ontwikkeling van de moderne communicatiemiddelen. Het pure natio nalisme vierde in het laatste kwart van de vorige eeuw hoogtij, maar prakti sche mensen begrepen toen reeds dat men moest samenwerken over de gren zen heen om van de wereld geen chaos te maken. Het jaar 1919 bracht de volgende steen in het gebouw van de internationale sa menwerking. Te Genève werd de Inter nationale Arbeidsorganisatie opgericht. De nationale arbeidsbewegingen dwon gen de verschillende staten tot verbe tering van de werknemers. Het behoor de tot de taak van de IAO enerzijds de ze ontwikkeling te bevorderen, ander zijds te zorgen dat deze zich in de ver schillende staten in gelijk tempo vol trok, om te voorkomen dat een land dat zou achterblijven in een gunstiger concurrentiepositie zou komen te ver keren. Na afloop van de Tweede Wereldoorlog en de oprichting van de Verenigde Na ties hebben een geweldige stimulans gegeven voor de uitbouw van de inter nationale samenwerking. Op het gebied van de internationale communicatie kwam de laatste nog ontbrekende or ganisatie tot stand: de scheepvaart- organisatie IMCO (in 1948) nadat in 1944 de luchtvaartorganisatie (ICAO) was opgericht. Maar ook ging men een geheel nieuw terrein betreden: dat van de internatio nale culturele samenwerking en de uit wisseling van wetenschappelijke gege vens. De Unesco, de wetenschappelijke en opvoedkundige organisatie van de Verenigde Naties, werd in 1945 opge- richt. De Internationale Atoom Orga nisatie (IAEA) werd in 1956 opgericht. De gezondheid van de mens werd een onderwerp voor internationale samen werking: in 1946 werd de Wereld Ge zondheidsorganisatie (WHO) opgericht. Maar wie kan er gezond zijn als hij niet genoeg te eten krijgt? Het antwoord op deze vraag heeft tientallen politici, eco nomen, technici en andere specialis ten gebracht tot de oprichting van die grote reeks van internationale organi saties die nu zeer sterk het uiterlijk en de inrichting van het gebouw der inter nationale samenwerking bepalen. In 1945 werd de FAO opgericht, de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties. De oprichters van de FAO hielden zeer duidelijk voor ogen dat verhoging van de levensstandaard in de wereld slechts bereikt kan worden door verbetering van de landbouwme thoden en verbetering van de voedsel gewoonten. Juist op deze twee doelein den richt de FAO zich dan ook. In 1944 werden het Internationale Mo netaire Fonds en de Wereldbank opge richt. Wie een achterlijke economie wil verbeteren, heeft geld nodig. Maar be halve geld ook goede raad. De Wereld bank verschaft beide. Het Internatio nale Monetaire Fonds verschaft korte GJIN BISTEKLIK PRAET Men soe it mei de Veemerk-skriuwer iens wêze kinne, dat it ófwiken fan in ge woonte net yn to gean op hwat oaren skriuwe, jammer west is. Nou’t ik yn it nümer fan sneon syn re- plyk lézen ha, jow ik dat graech ta, it hie net wêze moatten, hwant it hat gjin sin. Dit is gjin ütwikseling fan mienin- gen, dit is in minderwaerdich spultsje boartsje mei de bilangen fan de agra riërs as tafallich boartersgued. Ik doch der net oan mei en sil de skriuwer fier der stil yn syn wêzen litte mei alles, In verband met de komende feestdagen zal het nummer van DINSDAG a.s. f A f -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1