Kwestie Berlijn bracht spanning Nederland heeft een nieuwe regering hark en sjoch roar Johnson bereid tot onvoorwaardelijk gesprek over Vietnam llllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllilllllll e Gouden filtnpj Signalen us hjoed CS to sizzen G.".A/ STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND y. .2 Hwat hal CjjClI) 104e JAARGANG VRIJDAG 16 APRIL 1965 No. 30 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, Workum I AU; PIET Kleurentelevisie. Ierse verkiezingen. Oppositie. Zetelverdeling mr. Berlijn. Mr. Bot. Engelse begroting. Fractieberaad. Uitgave: A. J. OS1NGA NV, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2535 (05157) Een vrolijk Paasfeest, tot ziens, dit wenst U Hark en Sjoch. ’t Staat nu ongeveer wel vast. „Tass” heeft één keer misgetast! Advei entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief De ienfaldigste oplossing fynt men faek pas it alderlêst In het buitenland is de begroting van Labour met meer waardering ontvangen dan in de Engelse zakenwereld. Gevoegd bij de bezuinigingen, welke in oktober al zijn ingevoerd, wordt nu bijna 600 mil joen pond aan de consumptie onttrokken. Dit zal de inflatoire druk beteugelen. Op de beurzen was al een duidelijke verster king van het pond merkbaar. De ontwikkeling van de TSR-2, ’n laag- vliegende supersonische bommenwerper, waar al 125 miljoen pond was ingestopt, heeft de regering geschrapt. Dat brengt nog het nodige in het laatje. Vermoede lijk zal Engeland nu een Amerikaans toestel gaan kopen. In totaal zullen 20.000 arbeiders in de vliegtuig- en elek tronische industrie hun werk verliezen door het uitvallen van de TSR. Gezien de schaarste aan arbeiders zal de regering dit niet zo’n grote ramp vin den. Voor Frankrijk is het een tegen valler, dat er niets van een gemeen schappelijke ontwikkeling kan komen. De hoop van de Fransen, dat op een conferentie in Wenen de Europese lan den zouden kunnen worden overgehaald om het Franse systeem voor kleurentele visie aan te nemen, is de bodem ingesla gen. Kort voor de conferentie had Frankrijk een overeenkomst met Rusland gesloten, dat het Franse systeem zou nemen, dat vooral voor langere afstanden geschikt schijnt te zijn. Maar dit tevens als anti- Amerikaanse politieke druk gevoelde Franse optreden heeft niet naar het doel gevoerd. Amerika, dat al veel ervaring heeft op dit gebied, en Duitsland, dat een eigen Bij de vorige week woensdag gehouden verkiezingen in Ierland, waarvan de uit slagen pas enkele dagen later bekend werden, heeft de Fianna Fail, de rege ringspartij, door enige winst net de ab solute meerderheid weten te behalen. De wat conservatieve oppositiepartij Fine Gael heeft ondanks of door een zwen king naar links wat verloren. Maar de Labourpartij wist drie zetels te winnen. In de Ierse politiek, gericht op een industrialisatie van dit aan grond stoffen arme land, zal weinig verande ren. systeem aan het ontwikkelen is, besloten ter conferentie de handen ineen te slaan, zodat het nu wel uitgesloten moet wor den geacht, dat Duitsland het Franse systeem aanvaardt. Nederland had voor het Amerikaanse ge-opteerd. De methode! Hark en Sjoch ontving het volgende gedicht, dat wij gaarne ter lezing plaatsen: Drie oude Bolswarder heren, zaten 9 winters maandagsavonds te domineren, Dronken daarbij elk 490 koppen thee En hielden onder ’t spelen altijd vree. Weg notulen. De burgemeester van Velzen heeft (zonder succes overi gens) voorgesteld de notulen maar af te schaffen en alle vergaderingen op de band vast te leggen. Er zit tóch wel wat in. Was men in elk ge val verlost van op- en aanmerkin gen. Trouwens in Baarderadeel draait bij raadsvergaderingen al ’n band.—- Zelfs twee fractieleiders Vondeling (p.v.d.a.) en Smallenbroek (a.r.p.) had den met een partijvoorzitter zitting in het kabinet genomen. Wie moesten er in hun plaats komen in de respectieve lijke kamerfracties In de pv.d.a. gingen de gedachten al Het jaarsalaris van hoofden der school met minder dan 10 dienstjaren wil men brengen op f 1050,van 10-15 dienst jaren op f 1100,van 15-20 op f 1150, en boven de 20 dienstjaren op f 1200, De aanvangsjaarwedde van onderwijzers wil men brengen op f 600,Na 5 jaar wordt dit f 650, Beroeps-eierzoekers kunnen geen dag huur meer maken, omdat de prijs van de kievitseieren lager is dan andere ja- ren. In Sneek werden per dag aange voerd 12.000 tot 20.000 kievlts-eieren A 6, 15 cent. Het vele werk heeft de lonen Iets doen stijgen op het platteland, waar hoge zuivelprijzen de boerebeurzen spekken* zodat deswege geen bezwaar behoeft te bestaan. Aan de normaalschool te Bolsward ge slaagd voor onderwijzer: R.- van der Hauw te^Bolsward; J. Wiersma te Oost- hem; Y. Tichelaar van Parrega; J. Bok- ma van Schettens en A. Boorsma van Hichtum. Het esperanto trekt een zeer groot aan tal aanhangers. Het is veel groter dan het Volapük ooit heeft gekend. De zeilvereniging Sneek heeft nu 90 le den, de zeilvloot een 60 vaartuigen. Bij het Stadsarmenhuis te Bolsward ge raakte een kind te water. Het werd van de wisse dood gered door Jetse Schilstra die zich direct te water begaf. In Wlt- marsum werd een meisje uit het water gered door de heer E. Bakker uit Bols ward. Allen spitsten plots hun oren, leven dus op een planeet? Verondersteld lang tevoren, niemand die het zeker weet. Krijgt men eindelijk bewijzen, het geheim zal eens verklaard? Zeg uw mening, raad der wijzen wat zijn de signalen waard? Zeg es wat is uw conclusie? Wordt het straks: Hallo, met Mars De geleerden maakten ruzie, Uitten zich een beetje bars, Asjeblieft, geduld nog even, stel je niet voorbarig aan. volgens ons is ’t overdreven, ijdele signalen waan. Niet weer buiten ’t signaal boekje, een afkeuringspunt voor „Tass” *t bericht hoort in 't moppenhoekje, journalistiek, derde klas. Eerst de maan maar eens verkennen, met een bemande ruimteboot, en dan pas op Mars afstemmen, signalen staan niet op rood. Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 3e week april 1915 Weer signalen opgevangen uit de ruimte, meldde „Tass” Mensen die contact verlangen Een super beschaafd ver ras? Niet met zekerheid te zeggen maar geloof ons op ons woord, ga ’t de geleerden voorleggen, de signalen zijn gehoord. Even is in Duitsland de spanning toege nomen, hoewel nauwelijks iemand aan ernstige ontwikkelingen heeft geloofd Voor het eerst sinds de heftige crisis om Berlijn in 1958 vergaderde de Westduitse Bondsdag een dag in Berlijn om aan te geven, dat de huidige situatie met Bonn als Westduitse hoofdstad als voorlopig moet worden gezien. Als reactie hierop (officieel werden manoeuvres als motief opgegeven) hebben de Oostduitsers en de Russen enkele dagen lang de auto weg van West-Duitsland naar Berlijn, die over Oostduits gebied loopt, steeds gedurende enkele uren voor het verkeer gesloten, zodat zich lange rijen bij de contröleposten vormden. Tijdens de ver- gadering-van de Bondsdag vlogen Rus sische vliegtuigen zeer laag over de ver gaderzaal en het Westelijke stadsdeel. In sommige Westduitse kringen dringt men er op aan de Bondsdag ieder jaar in Berlijn te laten vergaderen om toch vooral het protest tegen de deling wak ker te houden. Voorzichtiger lieden wen sen geen slapende honden wakker te ma ken. Heel oude ansichtkaarten van Bols ward zagen wij ten huize van S. Ou dendag, die in een bescheiden huisje woont achter de Martinikerk. Hij zei: Het woont hier zo prachtig. Elke keer als de zon opkomt en de muren van de kerk beschijnt is het weer een schilderstuk gelijk. Een voorrecht er elke dag van te mogen genieten. Vol bewondering bekeken we de ver zameling lucifersmerken van mej. G. Postma, leidster van het Internaat „Nijenhove” Ze had meer dan 3000. bescheiden verwees zij ons naar Hot- ze Teernstra in de Knetemanstraat. Daar keken wij ons de ogen uit. Meer dan 15000 verschillende lucifersmer ken, 12000 sigarenbandjes, meer dan 500 verschillende bierglazen en sui kerzakjes bij schoendozen vol. Hoe bestaat het, Teernstra is geheelont houder. Bescheiden. De heer Y. Jongema te Spanhum is in het bezit van een zeer langwerpig dun kievitsei, een speling der natuur. Nummerbord verkeerd gelezen? De heer Toonstra uit de Kleine Dijlak- ker kreeg f 25,- boete, omdat hij bij Purmerend een dodelijke aan rijding zou hebben veroorzaakt. Hij noch één van zijn huisgenoten weet zich iets van een aanrijding te her inneren. Maar de formateur had ook moeilijkhe den bij de zetelverdeling te overwinnen. Aanvankelijk had men overeenstem ming bereikt over de formule, volgens Prins Albert van Luik en prinses Paola wandelden met Philippe (15 april: 5 jaar), Laurent (19 oktober: 2 jaar) en Astrid (5 juni: 3 jaar) in do tuin van het paleis Belvédère in Brussel Sjoch, hoe de knoppen zwellen, de bloemen verschijnen, twijg en tak reeds groene tinten krijgen, het voor jaar zich meldt. spoedig uit naar drs. Nederhorst als fractievoorzitter en dr. Tans als partij voorzitter. Bij de a.r.p. ontstak een strijd over de vraag of het de Delftse wethouder Elfferink of oud-staatssecre- taris Roolvink moest worden. De laat ste was vice-voorzitter, maar hij had zich aanvankelijk nogal afwijzend te genover een samenwerking met de so cialisten uitgelaten. Toch werd hij tot voorzitter benoemd. De heer Elfferich is nu tweede voorzitter. Maar er waren ook enkele nieuwe as pecten in zijn rede, In de eerste plaats bleek hij bereid tot onvoorwaardelijke gesprekken, terwijl Amerika tot nu toe steeds als voorwaarde had geëist, dat Noord-Vietnam zijn agressie tegen Zuid- Vietnam zou staken. En terwijl Johnson aan de ene kant te kennen gaf, dat Ame rika zich voorbereidde op een langdurige oorlog, toonde hij zich aan de andere kant bereid een prijs voor de vrede te betalen. Hij verzekerde namelijk, dat hij het Congres om een miljard dollar voor investeringen in Zuid-Oost-Azië zou vra gen, wanneer er een vrede volgens de door hem geschetste lijnen tot stand zou komen. Een miljard dollar voor een in ternationaal fonds, dat een door de Ver. Naties ontworpen economisch ontwikke lingsplan ten uitvoer zou moeten bren gen. Johnson hoopte ook op de medewer king van Rusland. Een pikante bijzon derheid is natuurlijk, dat het plan van Johnson zou leiden tot een uitschakeling van de Chinese invloed in Zuid-Oost-Azië dat immers geen lid is van de Verenig de Naties. Hoe het zij, het aanbod van Johnson is royaal, wanneer men het zuiver zakelijk blijft bekijken maar in de politiek vraagt men zich af, waarom hij er nu mee is gekomen. Het was namelijk niet nodig geweest, een dergelijk gebaar te maken, gekoppeld aan de onvoorwaardelijke ge sprekken, wanneer de Amerikaanse poli tiek tot nu toe een succes was geweest. Men zou kunnen concluderen tot onvol doende resultaten van de bombarderings- politiek. De eerste reacties van communistische zijde zijn bepaald niet bemoedigend. Zo wel Rusland als China heeft zich honend over de rede van Johnson uitgelaten. Voorlopig zullen de wapens nog wel blij ven spreken. Van de strijd zelf is weinig nieuws te melden. Uit ontslagen en der gelijke in Saigon blijkt, dat het in het hoge militaire bewind nog lang niet alle maal koek en ei is. De laatste fase van de kabinetsformatie van mr. Cals heeft langer geduurd dan werd verwacht. Weliswaar had de kabinetsformateur zelf gewaarschuwd, dat hij voor de laatste fase van zijn formatie de constitutionele vergadering ruim tijd wilde nemen. Vroeger placht dit een vrjj formele bezigheid te zijn. Doch dat heeft naar minister Cals aan de lijve had ervaren nogal eens aanleiding tot moeilijkheden gegeven. Het ontwerp-regeringsprogram pleegt namelijk door de formateur, samen met de fractieleiders der toekomstige regeringspartijen te worden ontworpen. Laatstgenoemden raadplegen dan weer hun fracties. Tenzij de toekomstige ministers daarin zitting hebben, komen zij aan de opstelling van het regeringsprogram, dat z(j moeten uitvoeren, dus eigenlijk niet te pas. In de constituerende vergadering kreeg dus minister Biesheuvel pas gelegenheid zijn standpunt te bepalen ten opzichte van de grondpolitiek van het nieuwe kabinet. Logisch, dat daarmee enige tijd gemoeid was. s* ->x «s* -* GA v G?* President Johnson heeft zich vorige weck wat uitvoeriger uitgelaten over de oor log in Vietnam. Veel van wat hij zei op een bijeenkomst in de John Hopkins- nni ver si telt in Baltimore komt neer op het oude Amerikaanse standpunt. Wij zul len niet verslagen worden. Wij zullen niet moe worden. Wij zullen ons niet terug trekken, openlijk noch onder de dekmantel van een zinloze overeenkomst, zo zei Johnson. De communisten behoeven geen Amerikaanse capitulatie te verwachten. Amerika hoopt op vrede, maar alleen op basis van een overeenkomst, die een on afhankelijk Zuld-Vietnam waarborgt, dat vrij is van inmenging van buitenaf, aan geen enkele alliantie gebonden is en geen militaire basis is voor enig ander land. Johnson noemde dit de essentiële punten voor een oplossing. Bolswards Nieuwsblad en Wymbritseradeel. OP PALEIS BELVéDèRE Laf en smakeloos was het gedoe vrij dagavond te Schettens na de opvoe ring van „Drie vrouwen om één”. Met eieren gooien, iemand viezig heid bezorgen en zelfs eieren tegen de ramen kingelen en dat ’s nachts om half twaalf. Probeer met iets positievers in Hark en Sjoch te ko men. Een Duits echtpaar, dat zich te Hich tum had gevestigd, werd minder hartelijk ontvangen. Kauwtjes had den de schoorsteen volgepropt met takjes. Ten einde raad heeft men de kachel boven op de tafel geplaatst en de pijp door het raam gesto ken. Vorige week hebben wij er op gewezen, dat in de Engelse begroting enkele maat regelen zijn genomen om de belasting druk wat te verzwaren teneinde de con sumptie te beperken, zodat er meer ruimte voor uitvoer komt. De druk gaat vooral uit naar tabak en drank, terwijl de representatiekosten niet meer aftrek baar zijn (hetgeen een 300 miljoen gul den zal opleveren). Een vermogensbelasting maakt de waar devermeerdering van effecten belast baar. Men zou hier eventueel van specu- latiewinst kunnen spreken, omdat de be lasting alleen bij verkoop geheven wordt. In totaal wordt de belastingdruk met 217 miljoen pond verhoogd. De k.v.p. vond het bezwaarlijk, dat hier door de socialistische invloed in de so- ciaal-economische sector zo sterk werd. Zij wist te bedingen, dat mr. Bot toch zou aanblijven als minister zonder por tefeuille op het departement van bui tenlandse zaken, speciaal belast met de ontwikkelingshulp. Een zesde minister schap dus voor de k.v.p. Dit was een bittere pil voor de p.v.d.a., die reeds had moeten aanvaarden, dat de a.r.p., die veal kleiner is dan zij, niet minder dan drie ministerschappen voor mr. Bies heuvel (landbouw), prof. Diepenhorst (onderwijs en wetenschappen) en Smal lenbroek (binnenlandse zaken) zou krijgen. Tenslotte werd echter ook die moeilijkheid overwonnen. Zo kwam er uiteindelijk een sterk parlementair ka binet uit de bus. Reclame is maar alles, zal steenhou werij Wicubo in zijn nieuwe pand Franekerstraat 4 gedacht hebben. Hij levert ook natuursteen en bouw de alvast een muurtje om eigen erf. welke de k.v.p. 5, de p.v.d.a. óók 5 en de a.r.p. 3 zetels zouden krijgen. Daarbij stelde de k.v.p. er prijs op, dat behalve mr. Cals, als minister-presi dent, de vijf zittende ministers uit het kabinet-Marijnen, dat wil zeggen de ministers Bogaers (volkshuisvesting), Bot (onderwijs, kunsten en wetenschap pen), Luns (buitenlandse zaken), De Jong (defensie) en Veldkamp (sociale zaken) zouden aanblijven. De moeilijkheid was evenwel, dat de p.v.d.a. belangstelling had voor het de partement van buitenlandse zaken. Dit departement wenste zij te krijgen in plaats van het haar aangeboden depar tement van financiën. De k.v.p. wist de aanval echter af te slaan, mede omdat zij geen candidaat voor het minister schap van financiën beschikbaar had. Tenslotte verklaarde dr. Vondeling zich bereid die portefeuille te gaan beheren. Naast hem zouden dan als ministers voor de p.v.d.a. gaan optreden Den Uyl (economische zaken), Suurhoff (verkeer en waterstaat), Samkalden (justitie) en Vrolijk (maatschappelijke en culturele zaken). Mr. Vrolijk nam dus een deel over van de taak van het departement van O., K. en W. Hark en Sjoch kreeg van verschil lende kant het verzoek een klacht door te willen geven over geluids hinder. Moet dat nou, dat getoeter tijdens voetbalwedstrijden? Omwo nenden van het RES-terrein vinden het bar vervelend. Ze vinden, dat dit met sport niets heeft te maken. Weg dat kreng. Deze week dreef in de stadsgracht een cadaver in verre gaande staat van ontbinding. Het kan zijn van een schaap, kalf, veu len of varken, dat was niet te zien, maar het was in ieder geval een kreng (volgens het woordenboek). Kan zoiets niet worden opgevist? De reddingsbaak bij de Snekerpoort lag ook weer eens te water. Aardig spelletje, die haak in het water wer pen. Maar als de nood aan de man komt? Toe, wees sportief. De mantel ingekort. Rigoreus is de beplanting langs de Herv. pastorie gekortwiekt. We hopen maar dat ’t jonge groen overvloedig mag uit botten en de stinzenplanten geen hinder mogen ontvangen. Wij her inneren ons de lyrische wijze, waar op de raadsleden destijds dit lommer- hof bezongen. Dat liekt er op. De heer de Wit uit het Tranendal heeft een clivia met 10 stengels en naar schatting 115 kelken, enig in Friesland. Tranendal mag voortaan wel Bloemendal he ten. De jongste „leerling” van de Reho- bothschool is de spruit van de tijde lijke leerkracht mevr. Rollema, die momenteel mej. Holtrop vervangt. Het kind gaat per kinderwagen mee en mag tijdens de les in de be stuurskamer staan. Een pop van f 400,zo juist aan geschaft, is geen weeldeartikel van een rijkeluiskindje, maar nuttig oefenmateriaal voor de mond-op- mond-beademing. De E.H.B.O. is er wijs mee. Intussen bereidde de oppositie van v.v.d. en c.h.u. zich ook op haar nieuwe taak voor. De liberalen hielden hun jaarver gadering in Zwolle, waar mr. Geertse- ma aankondigde ondanks het gemis van steun van radio en televisie een loyale oppositie te zullen voeren, die zich, zoals mr. Van Riel zei tegen „be- ginselverzaking” door mr. Cals zou richten. Bij de c.h.u. kwam de Unieraad bijeen om het beleid van mr. Beernink te be spreken. „Vrij unaniem” werd dit ten slotte goedgekeurd. Tot de critici bleek de oud-voorzitter van het C.N.V., Van Mastrigt, te hebben behoord. Hark, hoe straks de Paasklokken luiden en weer wijd en zijd vertellen van de Opstanding, het feest der feesten,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1