Weinig bemoedigende reacties in Vienam De staatssecretaris in kabinet-Cals hark en sjoch De toe stand in Kongo verbeterd ItIi llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll es to sizzen Gouden filinpj Sprekkers frege! «ml u üs hjoed STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 HF 8 1 104e JAARGANG VRIJDAG 23 APRIL 1965 No. 31 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Akkoorden van Genève. WEER TIJD VOOR HET GEZIN be- Verkiezingen. het PYT P. v. d. A. Anti-revolutionairen. Excellentie. Cambodja. de Liberalen. De bloemvelden bij Arum in bloei. Tot ziens, dit was hark en sjoch. Het kabinet-Cals is woensdag j.I. door Koningin Juliana beëdigd, doch het zal pas op 27 april volgende week voor de Tweede Kamer komen. Op het ogeiïolik is het nieuwe ministerie druk bezig de regeringsverklaring op te stellen. Tevens wordt er over de positie van de nieuwe staatssecretarissen gesproken. Het ontslag van de staatssecretarissen, die tot de v.v.d. en do c.h.u. behoorden, Is aanvaard. Hiermede werd het gerucht, dat de staatssecretaris voor het leger, brigade-generaal Haex die zich kort na zijn benoeming tot staatssecretaris bij de c.h.u. had aangesloten zou aanblijven los van zijn partij de bodem ingeslagen. Stellig zou minister De Jong zijn aanblijven op prijs hebben gesteld. Doch zulks was ook het geval met de staatssecretaris voor de luchtmacht, Den Toom, die tot de v.v.d. behoort, en met de staatssecretaris voor Verkeer, Keyzer die zich eveneens bij de v.v.d. had aangesloten. Hun aanblijven zou evenwel de oppositie van hun partijen hebben bemoeilijkt. Er was dus weinig keus. Politiek is een hard bedrijf. Uitgave: A j. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Adva.entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Van de nood een deugd. Een student uit het heitelan huurde in Amsterdam een kamer, maar mocht naderhand geen gebruik maken van het toilet, weshalve de grote boodschap steeds 50 cent kostte vanwege het zedelijk verplichte pilsje in het café op de hoek. De drie antirevolutionaire staatssecre tarissen Van Es (marine), Bakker (economische zaken) en Grosheide (on- Hark, hoe de kievit en de grutto roepen, maar eierzoeken is er niet meer bij, het is „verboden tijd”. Sjoch, we zagen toch nog een jon getje met een pols door de landen zwerven. Hier moet op gelet worden. Laat de vogels met rust. Doch ook dé liberale oppositie was niet zonder problemen. Nu mr. Toxopeus de lijstaanvoerdea als minister was af ge treden, lag het voor de hand, dat hij in de plaats van mr. Geertsema weer als fractieleider zou optreden, zij het na een kerte pause. Daarvocr zou Wegens vertrek naar elders bedankt on dergetekende voor alle lidmaatschappen. H. W. Donker. Vanaf 1 mei is onze winkel ’s zondags gesloten. K. Plantinga en Zoon. Veehouder R. T. te Pingjum vond in zijn duiventil een nest met 110 kippeneieren, gelegd door 1 hen. Slechts enkele wa ren bedorven. As jo it gefaer net üntwike klnne bliuwt der neat oars oer as it manmoedich tomjitte to gean 4e week april 1915 Abonnementsprijs f 2.40 pe. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Politike hearen Fait de kunst to learen? Nim dochs it bislüt. It Jonkersynstitüt! Foar in dripke kosten Levert men by bosken Der de sprekkers óf Allegear yn tou, It lesjild leanet wakker. Nou ja Scheps en Bakker Kin der sa op troch. Papier praters sjoch, Jonkers kin jim rédde. Sprekkers? Wis, en glêdde! Bin my dat hjir bazen? In stel houten Klazen Efter ’e lessenaer Allegear moai waer. Hearen, ’k soe my skamje Lit jim eagen flamje Spring ris üt it fel Soksoart binne yn tel. Stean net stiif to lézen Of wien’ jim blferzen Da’s Onder de maet. Hoppedroech gepraet. Alléé, It plak romme Hjir sil sprekkers komme! Premier Cals heeft, na de vermoeien de formatie-tijd eindelijk weer gelegen heid zich ’s avonds thuis in de familie kring te verpozen. Hier schenkt zijn 16 jarige dochter Marina hem zit tend tussen zijn huisgenoten een glas Port in. Naast de heer Cals zit Marga (10 jaar) en geheel rechts me vrouw Cals. Op de achtergrond staan de zonen Gidi (21), Jos (15) en Noub (19) Politike hearen, Jim moatte stuf oan 't learen Hwant it regiemint, Makket aenst bikind: Achte Keamerleden, It folk is üntofreden, Nou al jjer oant jier, Stéfêst fan ’t papier, Jim spytsen foarlêze, ’t Moat nedich ütwêze. Oefenje omraek, In nuttige saek. Hald tonei as sprekker It Keamer-kranske wekker! Bolswards Nieuwsblad De kwestie Vietnam blijft nog steeds het moeilijkste probleem van het ogenblik. President Johnson heeft twee weken geleden te kennen gegeven geen voorwaar den meer te stellen voor het openen van een gesprek, maar de reacties daarop zijn weinig bemoedigend geweest. Deze reacties zijn t>elangwekkend, omdat men er min of meer uit kan opmaken In welke richting de communistische gedachten en doelen gaan. Pham Van Dong, de Noordvietnamese premier, heeft in een rede In het Noordvietnamese parlement een weinig soepele houding aangenomen. Er moeten, volgens Pham Van Dong vier punten als basis van een overeen komst worden genomen: een nauwge zet in acht nemen van de akkoorden van Genève van 1954, de ontruiming van Zuid-Vietnam door de Amerikaan se troepen en het einde van de agres sie tegen dat land en tegen Noord-Viet nam op basis van het programma van het nationale bevrijdingsfront, waarvan de Vietcong de militaire arm is, en in de vierde plaats de hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam zonder inmen ging van buitenaf. Ook bij de a.r.p. waren er trouwens problemen, al waren die van interne aard. De a.r.-kamerfractie moest name lijk in plaats van minister Smallen- broek een nieuwe fractieleider kiezen. Candidaat daarvoor was ex-staatssecre- taris Roolvink, die vice-voorzitter was. Doch deze had zich in de afgelopen we ken nogal gekant tegen een samengaan met de socialisten of beter gezegd: hij had van voorkeur voor de v.v.d. en de c.h.u. doen blijken. Dit deed een deel der a.r.-fractie meer voor de Delftse wethouder Elfferich gevoelen. De stem men waren nogal gelijkmatig over de belde candidaten verdeeld. Doch toen het er naar uitzag, dat de heer Rool vink met één stem meerderheid zou winnen, besloot de gehele fractie zich achter hem te stellen, nadat hij verze kerd had het nieuwe kabinet positief tegemoet te zullen treden. Weer een pluspunt voor Tante Pos, want een brief aan onze redactie, Marktstraat 13 te Leeuwarden werd toch prompt te Bolsward bezorgd. Prompt? Nou ja, de brief was eerst wel in Leeuwarden geweest maar daar was men zo verstandig het maar eens te Bolsward te proberen. De brief kwam van het gemeentebestuur van Wymbritseradeel. It kin in mas ter misse. VerJbetering in de Kongo. De beruchte kuil bij de Marnezijl wordt al kleiner en kleiner. Het toe gezegde hekwerk is nog nooit ge plaatst. Het groene lover gaat straks het gat weer aan het oog onttrekken. Helaas niet aan het reukorgaan. voor conferenties omdat het wil aange ven, dat zijn politiek van revolutionaire oorlog tot de capitulatie van de vijand tot de juiste resultaten zal leiden. In dit verband wil het bovendien aange ven, dat Rusland, dat eerder tot com promissen geneigd is, zijn aanspraken op het leiderschap van de communis tische wereld heeft verspeeld. De centrale regering van de Kongo, nu bijna een jaar onder leiding van Tsjom- be, heeft haar positie de afgelopen da gen verbeterd. Het centrale leger, waar in blanke huurlingen een niet onbelang rijke rol spelen, is er in geslaagd de grens in het Noord-Oosten af te gren delen. Hiermede heeft het een zware slag toegebracht aan de opstandelingen die vorig jaar enkele malen de regering in ernstig gevaar hebben gebracht, daarna enkele zware klappen hebben gekregen, maar die zich mede door stean van buitenaf vooral in het Noord- Oosten hadden weten te handhaven. Nu de grens afgegrendeld is, zal de stroom wapenen van Oeganda en de Soedan uit de rebellen niet of maar in zeer perkte mate kunnen bereiken. Maar dit betekent zeker nog niet einde van de opstandige beweging. Mis schien dat de uitslag van de verkiezin gen, die tot het einde van de maand toe worden gehouden, een zekere bij drage kunnen leveren tot de politieke en militaire stabilisatie van het land. Over het algemeen verwacht men, dat Tsjombe wel een mandaat zal krijgen om zijn werk voort te zetten. De eerste uitslagen zijn vorige week binnen gekomen. In Oost-Katanga heeft de Conakatpartij van Tsjombe alle ze ven Oostkatangaanse zetels in het na tionale parlement veroverd. Dat is wel Hark en Sjoch krijgt af en toe nog tips zonder afzender. Die worden niet geplaatst. Dit zou onverstandig zijn en tegen het journalistiek fat soen. Het gebeurt nu al dat de po litie er op uit wordt gestuurd om de waarheid van de berichten te toetsen. Mijne heren stond er boven een- schrij ven aan de raad van Baarderadeel door de rekeningscommissie. De voor zitter wees er op, dat dit niet klopte en op zijn minst niet volledig was. Er zit n.l. ook een dame in de raad, n.l. mevr. DijkstraDe Haas van Dors- sen. Ook zelf had zij een brief aan de raad gericht (als medecommissielid) met: Mijne heren er boven en toen klopte het wel. Als twee hetzelfde doen is het nog niet hetzelfde. In Bolsward wilde iemand ’n alleen wonende juffrouw spreken. Op zijn langdurig bellen ’s morgens ongeveer half negen, kreeg de man geen ge hoor. De buren zeiden: „Ze ligt nog in bed, maar moet straks naar haar werk.” Tien minuten later belt dezelf de man weer. Nee, zeiden de buren, ze is niet thuis, ze is net naar haar werk gegaan. En dan zegt men ook nog, dat dames zo veel tijd voor hun toilet nodig hebben. Amper opgetreden werd het kabinet- Cals de vraag voorgeworpen of de aan spreektitel der ministers, Excellentie, niet diende te worden afgeschaft. Ver scheidene ministers, zoals dr. Vondeling, hebben zich hiervan in het verleden voorstander getoond. Tot een beslissing kwam het nog niet. Er is naar de ti tulatuur namelijk al een onderzoek van wege het departement van algemene zaken gaande. Op de uitkomst daarvan zal worden gewacht. derwijs) bleven in functie. Van de k.v.p.-staatssecretarissen viel drs. Van der Laar (kunst) af, omdat minister Vrolijk op het nieuwe departement voor cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk zelf de culturele sector voor zijn rekening zal nemen en dus meer behoefte heeft aan een staatssecretaris voor maatschappelijk werk. De k.v.p. toonde zich vooral teleurge steld over het aanblijven van staats secretaris Bakker. Zij had diens post op economische zaken gaarne voor een geestverwant gewenst, omdat zij noch op dit departement noch op dat van financiën een ministerschap bezit. Beide portefeuilles zijn in handen ge raakt van een socialistische bewinds man. De rechtervleugel der k.v.p.-frac- tie was om die reden ook tegen deelne ming aan het kabinet-Cals gekant. Doch de moeilijkheid was, dat k.v.p.- candidaten, die voor het ministerschap of staatssecretariaat op het departe ment van financiën waren gepolst, suc cessievelijk hadden geweigerd. niet zo verwonderlijk, als men bedenkt, dat Katanga het bolwerk van Tsjombe is. Maar deze overwinningen kunnen er toe bijdragen, dat tegenstanders van Tsjombe de voorkeur aan samenwer king gaan geven om niet helemaal in de politieke wildernis verzeild te gera ken. Zo is al een belangrijke leider van het nationale bevrijdingscomité naar Tsjom be overgelopen en wordt ook de over- gang van een opstandige militaire commandant naar het regeringsleger gemeld. Kras! De 69-jarige G. J. Huisman te Witmarsum wist in dit eierzoek- seizoen, ondanks de concurrentie, 138 kievitseieren te vinden, waarvan 10 x 4 in een nest. Tweemaal vond hij 20 op één dag. Pril geluk. Sinds enige tijd broeden 2 zwanenparen in en om de nabij heid van Schettens, vlak bij de „êld- haven”. Namens president Johnson is Cabot Lodge, nog niet zo lang geleden am bassadeur in Saigon, op reis getogen in Zuid-Oost-Azië om te zien of er een uitweg is. Of moet Lodge juist begrip wekken voor de Amerikaanse politiek van standhouden? Niet zonder beteke nis is, dat het voorstel van Sihanoek, ’t staatshoofd van Cambodja, om een con ferentie te wijden aan de positie van zijn land, wat meer kans heeft gekre gen. Cambodja was een onderdeel van Frans Indo-China en tracht een waar lijk neutralistische koers te volgen. Dat het daarbij soms in conflict komt met Zuid-Vietnam is al vaker aanleiding voor Sihanoek geweest om op een con ferentie te trachten de internationale garanties voor zijn land te laten her nieuwen. Rusland, Amerika en Enge land hebben nu hun instemming met een dergelijke conferentie te kennen gegeven, maar dat wil nog niet zeggen, dat China zich hiertoe zal laten verlei den en nog minder, dat dit dan de kans zou zijn de conferentie uit te breiden tot Vietnam. China voelt te minder Laat de regen maar stromen en de wind maar waaien, de abri aan de Snekerstraat is klaar. Onder het thema „het kind en zijn creativiteit” schreef het Ned. Comité voor Kinderpostzegels een teken wedstrijd uit onder ’t motto „téken eens wat”. Er kwamen ruim 65000 inzendingen. In Friesland viel één 1ste prijs. Deze was voor Grietje El- gesma te Wons. Zij krijgt een schil- derkist, een vulpen of een fototoe stel ter waarde van f 35,-. Alles Fries wat de klok slaat is het nu bijna in de raad van Baarderadeel ’t Raadslid De Jong, die zelf ’n oud- Bildtker (toen burgemeester Boelens nog Fries sprak) steeds het Hollands gebruikte, spreekt als laatste in de rij van vroede vaderen nu ook Fries. Burgemeester Kuipers moet het nog leren, maar het eerste Friese woord kwam al over z'n lippen: hekkelen. Grootscheeps worden nu op de Rijks weg 43 alle in- en uitrijstroken aan gepakt. Tijdelijk geeft het wat onge mak, maar straks als dit leed is ge leden is ieder blij. En nog net voor het toeristenseizoen komt het klaar. echter één van4de liberale kamerleden moeten bedanken. Toen mr. Toxopeus na de verkiezingen van 1963 weer mi nister werd en als kamerlid had be dankt, was zijn kamerzetel ingenomen door de Zeeuwse handelaar Kamme- raad. Deze had sedertdien zijn bedrijf van de hand gedaan. Het viel hem dus moeilijk te bedanken. En de v.v.d. wil de ook niet graag dwang gebruiken. Hoe moest dit dilemma worden opge lost? Bij de p.v.d.a. deden soortgelijke pro blemen niet voor. Er moesten in plaats van de ministers Vondeling en Suur- hoff nieuwe kamerleden optreden. Als zodanig werden prof. Belinfante (van de t.v.-rechtbank) en dr. Van Hessen genoemd. Toch moesten ook hier en kele belangrijke punten worden opge lost. Want dr. ^Vondeling was fractie leider en de heer Suurhoff partij-voor- zitter der p.v.d.a. geweest. In de plaats van eerstgenoemde werd drs. Neder- horst, de Europese specialist, gekozen. En de r.k. socialist dr. Tans werd voor lopig met het partijpresidium belast, in afwachting van een definitieve beslis sing door de partijraad. De kans, dat dr. Tans als zodanig zal aanblijven, wordt redelijk groot geacht: hij zal dan de eerste rooms-katholiek zijn, die de p.v.d.a. voorzit. Opmerkelijk is hierbij, dat Noord-Viet- iiam zich door de nog steeds voortdu rende bombardementen door Ameri kaanse vliegtuigen niet laat intimide ren en zeer scherpe eisen stelt. Het ba seert zich hierbij vooral op de akkoor den van Genève van 1954, die ook door Peking de laatste tijd herhaaldelijk als basis voor een oplossing naar voren ge bracht worden. In 1954 zijn in Genève twee conferenties gehouden. De ene, met negentien deelnemende landen, was aan Korea gewijd, de andere aan Indo- China, waar de Fransen na de nederlaag bij Dien Bien Phu het hoofd in de schoot wilden leggen. Hieraan namen negen partijen deel. De akkoorden over Indo-China voorzagen in een zekere neutralisatie van het ge bied. Wat Vietnam, het belangrijkste deel van Indo-China, betreft, werd be sloten het land in twee zones te verde len langs de 17de breedtegraad. In het Noorden kwam een communis tische regering, in het Zuiden een na tionalistische. Deze scheidingslijn werd een voorlopige demarcatielijn genoemd en zeker geen politieke of militaire grens. Vandaar nu de nadruk van de communisten op deze bepalingen, want dat houdt de hereniging van het land in. Niemand kan verwachten, dat dat zal leiden tot een niet-communistisch Vietnam. President Johnson blijft hardnekkig spreken over een garantie voor de in tegriteit van Zuid-Vietnam, hetgeen dus met de communistische these in strijd is, maar ook met de akkoorden van Genève. Hoe weinig soepel de communistische houding is, blijkt ook uit de medede ling van zowel Peking als Hanoi, dat Gordon Walker niet welkom is. Gordon Walker, die korte tijd minister van bui tenlandse zaken van Engeland is ge weest, maar die is afgetreden, toen hij bij een tussentijdse verkiezing geen ze tel in het Lagerhuis kon veroveren, reist op het ogenblik in Zuid-Oost-Azië rond met een speciale opdracht van pre sident Wilson. Engeland, dat zich vrij sterk achter de Amerikaanse politiek in Vietnam heeft geplaatst, poogt aan de andere kant toch wel een zekere be middelende rol te spelen. Zo is Steward, die nu minister van buitenlandse zaken is, op bezoek in Joego-Slavië, dat zich van de neutralen het meeste inspant om tot een gesprek zonder voorwaarden te komen. Alweer een attractie. Op de koude en regenachtige dag van zaterdag 17 april werd door Gaasterlands eer ste burger, burgemeester Sixma ba ron van Heemstra, de eerste Mid- get-golfbaan in Friesland geopend. - Hoe in het Fries? Wij werden opge beld door iemand, die met zijn zeil- jachtje de Friese meren wilde berei ken. Jachtje heette ,,’t Vluggertje”. Of we dat even in het Fries wilden vertalen. We hebben er echt even over moeten nadenken, het woorden boek kent deze benaming niet. Afijn, als u deze zomer op uw vakantietocht „It skrepperke" tegen komt, dan denkt u maar: Dat is ’m! Of weet u een betere vondst? Hwat hat Q abe Skroar Voorjaar. De jeugdige Kees Witte- veen van het Tichelwerk te Bols ward kweekt aardbeien. Op 11 april dit jaar waren de eersten reeds rijp. j F Xji

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1