In Bolsward ongeveer zestig beschermde monumenten w B Am ini Bè SB1' Nationale herdenkingsavond ’65 Aan de burgerij van Bolsward Schwarz meer Van een wisse dood Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND gered Kozakkenkoor LM; Officiële opening „Aylva State” Illllllllillllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll Winkelsluiting Zilveren filmpjes us hjoed p p to sizzen lllllllllllillllllllllllllilllllllllllllllllllllllll Daverende successen >-1 - 104e JAARGANG DINSDAG 27 APRIL 1965 No. 32 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. b. Bolsward, april 1965. GEDENKTEKEN IN SACHSENHAUSEN 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. Het Oranje-Comité. 17 Eierenuitvoer naar Duitsland gestaakt. Tj. de J. Uitgave: A. J. OS1NGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Adv.u.entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 2.40 pei kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro .887926 Red. en Administratie Bolswards Nieuwsblad. De SUVELWRALD Hwa’t miene mocht, dat de stjit, dy’t in- kelde jierren lyn de hear Ir. Stallinga oan de koöperative suvel jown hat, wol by wurden bliuwe soe, hat it wol mis hawn. De needsaek om de forwurking fan de molke yn greatere ienheden gear to bringen, kriget fan jier ta jier mear syn bislach. Noard-Hollan giet yn dizzen foarop, dêrre binne nou mar trije greate fabriken oerbleaun en ek yn Süd-Hollan wurde de konsintraesjes aloan greater. Nou wie de tsndins om nei greater fabri ken to kommen altyd wol oanwêzich, ek foar de oarloch. It greatste tal koöperaesjes hiene wy yn Uit de rede van minister-president Jhr. Mr. de Geer: In deze uit zijn evenwicht geslagen wereld moet onze standvastig heid buiten elke twijfel staan. De roeping van ons volk is die van een dienende neu traliteit. Wie ons aanvalt zal de weg op de meest drastische wijze versperd vin den. Voor het gehele land wordt de staat van beleg afgekondigd. Better riden yn in ezelwein As mei in hynder op ’e kletter slein Bolswards Nieuwsblad Vrijdag j.l. kwam het 5-jarig dochter tje Trijntje van de familie Brinksma, Pólle 10 in de Leeuwarder vaart te recht toen ze met haar zusjes aan het stekelbaarsjes vangen was. Ze was reeds 2 maal onder geweest, toen een zusje het opmerkte en in huis vloog om haar moeder te roepen. Deze bedacht zich geen ogenblik en sprong in de Leeuwarder vaart. Voor dat het kind weer onder water zou ver dwijnen, had ze het net te pakken, doch daar zij de zwemkunst niet machtig was, is de redding zeer zeker te danken aan de heer Ype Witteveen die vanaf de overkant bij de CAFfabriek gekleed te water sprong en ’t kind overnam en op de kant zette. Helpende handen trok ken toen ook de moeder op de wal. Ook de afgelopen dagen boekte dit Ko zakkenkoor weer enorme successen, zij traden o.a. op in Hengelo. Den Dolder, Deventer en in het Concertgebouw te Amsterdam. Voor dp uitvoering van donderdagavond in de Martinikerk a.s., hoopt burgemees ter Geukers het Schwarzmeer kozakken koor om ongeveer half zeven te begroe ten. Als het weer wat meewérkt zal het koor voor het stadhuis wel een nummer uit haar uitgebreid repertoir ten gehore wil len brengen. Maar wil men volop van dit koor genieten, dan is een bezoek aan de Martinikerk een bezoek meer dan waard! Het wordt weer ’n avond om nooit meer te vergeten. Kaarten zijn verkrijgbaar bij: Boekhan del Osinga en Koster De Way en ’s av. aan de kerk. I Uit naam van de Congregatie der Zus ters van Liefde te Schijndel wordt ons medegedeeld, dat het bejaardentehuis „Aylva State” te Witmarsum op vrij dag 7 mei a.s. officieeel zal worden geopend. Er zullen slechts 3 kleine toespraakjes worden gehouden. Na de ontvangst der gasten volgt, vol gens het programma de aankomsta van de „stoet der historie”. Onlangs heeft de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan B. en W. het ontwerp van de lijst van beschermde monumenten voor de ge meente Bolsward toegezonden. Genoemde bewindsman stelt de Raad in de gelegenheid hem in overweging te geven monumenten aan de ontwerplijst toe te voegen of daarvan af te voeren. De bemoeienis, welke thans van de Raad wordt gevraagd is een onderdeel in de procedure om te komen tot een nieuwe lijst van beschermde monumenten, en is een gevolg van de nieuwe monumentenwet van 1961). dich oproun. De léste fiif jier, hwer yn dizze konsintraesjes binammen spylje, wiene hja sa: 4.24-4.49-4.62-4.72, en it léste jier: 5.10. Elk wit wol, dat de leanen en Onkosten dizze fiif jier gans oproun binne, mar dit sifer moat nei Onderen. De molkpriis, dy’t de fabriken makke hawwe, wie gans better as it jier dêr- foar. Hja koene seis 29.88 bruto meitsje, der gie 5.10 Onkosten óf, dus bleau der 24.78 oer. Ut it Suvelfüns kaem der 2.82 by fanwege de opbr. van de konsump- tymolke en fierder krigen hja 5.37 oan taslach, sadat de gemiddelde priis, dy’t de boeren krigen kaem op 32.82 sint de kilo molke. Men kin der tige bliid mei wêze, dat yn dizze agraryske sektor wurke wurdt oan in bettere, takomst. Hwant der leit in libbensbilang foar alle leden. En de gong sit der nou yn en moat der yn bliuwe, hwant de ein is der jit lang net. Koene wy datselde ek mar sizze fan de reorga- nisaesje fan de boerebidriuwen seis, hwant ek dêrre is de needsaek fan in effisiënte wurkwize driuwender as ea. Gelokkich is it nou sa fier, dat men fan hegerhan ynsjocht, dat oerheitshelp by dizze modernisearing net mist wurde kin. It liket der tige op, dat in systeem fan goedkeap jild foar dit doel yn it tarieden is. As it nou yn de fredesnamme mar net to lang duorret yn den Haech. Ha- war, it nije kabinet is nou klear en Bies heuvel hat op dit punt jit hwat goed to meitsjen. Ondanks de viering- van Koninginnedag zal ons blad a.s. vrijdag GEWOON VERSCHIJNEN Wel wordt verzocht copy en adverten ties, indien mogelijk, vroegtijdig in te zenden. In verband met de zondags dienst van de PTT en de busdiensten Is het niet uitgesloten, dat enkele abon nees ons blad iets later ontvangen dan gewoon. Alles zal echter in het werk worden gesteld om dit euvel te voor komen. Fruit wordt schaars en duur. Peren kos ten reeds 15 cent per pond. De Ryp en Marssum birikke 31 miljoen, wylst it Fean mei Wolvegea en Hasker- hoarne, de fabriken yn Lünjebird en Al- deskoat binne al fordwoun mear as 62 miljoen kilo molke helje. De greatste kombinaesje foarmje de trije dielnim- mprs fan de Novae, bisteande üt de fa briken to Bloksyl, Eastersé en „Munne- keburen”, dy’t ek frijhwat molke üt de Noardeastpolder helje. Dy kommie dêr- troch op mear as 81 miljoen kilo. Nou binne dizze kombinaesjes fuort net ta ien fabryk gear-smolten, mar de tiid sil leare hoefolle jier soks jit duorret. Yn in bipaeld gefal kin de bisteande fabryk mei in specialiseard produkt troch- draeije, mar meastal twinge de ekono- myske foardielen ta konsintraesje op ien plak. Op dit stuit binne der jit 60 fabri ken yn ’e koöperative suvelsektor dwaen- de mei 55 bistjüren. It sprekt fansels, dat dit gjin einpunt is. Akkrom, Grou en Roardahuzum bliuwe bfètean omt hja de molke leverje oan de Sintrale Molke-ynrjuchting to Wergea, de fabriken op ’e eilannen kinne harren net konsintrearje, mar ier as hwat letter sille jit forskate fabriken de wei nei de konsintraesje gean moatte, wolle hja de ünekonomyske ynfestearingen op de boer syn kosten dwaen moatte. Hwa nou mie ne mocht, dat de finansjele foardielen fan dizze konsintraesje al düdlik sichtber binne forsint him. Dy komme geleidelik, hwant de sletten fabriken, de op wachtjild sette direkteu- ren en persoanielsleden, de ütwreiding .fan de sintrale fabriken meitsje dat yn earsten net mooglik. Sa binne de onkos ten per kilo molke ek dit jier wer aer- Ons wordt gevraagd te willen meedelen dat de winkeliers van Bolsward wor den geadviseerd vrijdag 30 april de zaak open te houden en woensdag 5 mei te sluiten. 4e week april 1940 1921/’22, doe wiene der 88. Oan de ein fan de léste oarloch wie dat oantal sak- ke oant 79 en yn ’61/’62 wurken jit 71 fabriken. Fan dat jier óf is it Boun fan Koöperative suvelfabriken iepenlik nei foaren komd mei de opdracht oan bistjü ren en leden om nei to gean oft de bi steande situaesje wol biantwurde oan de meast rendabele oplossing. Stallinga rekkene foar, yn oansluting op in des- kundich rapport, dat de fabriken grif sa’n 40 oant 60 miljoen kilo molke ha moasten om foar de boer sa foardielich mooglik wurkje to kinnen. Dat like de measte boeren en direkteuren wol op fleanenmar as wy nou de list nei- geane fan de fabryksomset dan docht bliken, dat er al koprinners by binne, dy’t dizze streep foarby binne. Dizzer da gen makke de kombinaesje: Warkum bi- kend, dat hja de 75 miljoen kilo pas- seard wiene. Dat is jit net yn ien fabryk, mar ütsein de dielnimmer Heech, tsjinje de fabriken to Warns en Twellingea allinnich mar mear as üntfangst-stations, de fabryk fan Waldsein is al ticht. De nije kombi naesje: De Terpen hat Easterein en Wiwert sletten en forwurket nou yn Skearnegoutum en Wommels sa’n 35 miljoen kilo molke. De kombinaesje: Ljouwert mei Marrum en Stiens komt op 42 miljoen kilo. De fabryk yn Easter- walde docht togearre mei Elsloo 43 mil joen. De fabryk yn Langsweagen is slet ten en hat Ter wispel op 18 miljoen brocht. Burgum en Twizel komme to gearre ek op 41 miljoen, towyl Koudum en Himmelom de lapen bymekoar smi- ten hawwe en op 21 miljoen komd binne. De Noren bieden de Duitsers sterke te genstand. Grote zeeslag in het Skager- rak. Bergen heroverd. Zeeslag bij Dront- heim. Zweden blijft waakzaam. Landing van Engelse troepen in Noorwegen. Voortaan per week 3 vleesloze dagen voor Italië. monumentenlijst genoemd mede ca chet aan het geheel. Bolsward heeft ongeveer evenveel mo numenten als Sneek, hoewel de laatst genoemde stad meer dan dubbel zo groot is. Harlingen heeft er echter bij na 10 maal zoveel. Wat de spreiding van de Bolswardse monumenten betreft, blijken deze voor al te vinden langs de Marktstraat, Ap pelmarkt, Jongemastraat en Grote Dijlakker. In de ontwerplijst komt b.v. de Kleine Dijlakker niet voor. Buiten de stadsgrachten worden slechts weinig monumenten gevonden, n.l. Mon- sma-State, de beide nog bestaande pol- dermolens en als de raad met de sug gestie van B. en W. accoord gaat, straks ook een boerderij. Is een bepaald pand eenmaal beschermd monument, dan zal niet naar willekeur verbouwd of gewijzigd mogen worden, wat althans het exterieur betreft. Aan de andere kant is het zo, dat, moet er hersteld of gerestaureerd wor den en de kosten zouden aanmerkelijk hoger komen dan bij soortgelijk onder houd van een niet beschermd pand er een beroep op Monumentenzorg gedaan kan worden inzake het ontvangen van subsidie. Hwat hat (ja be Sb roar Belangrijke en gedenkwaardige dagen liggen vóór ons: Koninginne dag op 30 april a.s., Herdenking der gevallenen op 4 mei a.s. en Nationale Feestdag op 5 mei a.s. Een enthousiast Oranje-Comité heeft zowel voor dé Koninginnedag als voor de Nationale Feestdag een uitvoerig en aantrekkelijk pro gramma opgesteld. Ik ben hen daar zeer dankbaar voor en hoop dat wij met elkaar echt feest zullen gaan vieren. Ik hoop, dat op 4 mei a.s. des avonds de gehele burgerij zal willen deelnemen aan de Stille Tocht en de kranslegging namens het Provinciaal Bestuur en het Gemeentebestuur, waarover U nadere mededelingen elders in dit blad vindt. Daarna moge ik U uitno digen deel te nemen aan de gezamenlijke herdenkingsplechtigheid in de Martinikerk, een korte bijeenkomst van instrumentale en vocale muziek, alsmede enkele declamaties; er zullen geen toespra ken worden gehouden, er wordt geen entree geheven en plaatsbe spreking behoeft niet plaats te vinden, alleen bij de uitgang van de kerk is er een collecte tot dekking van de kosten. Ik hoop dat zeer velen door deelname aan de Stille Tocht en daarna aan de bijeenkomst in de Martinikerk hun dankbaarheid willen tonen voor de offers door de gevallenen en hun families gebracht, alsmede ■wallen benadrukken hun oprechte vaderlandse gezind heid. Mag ik U tenslotte nog vragen op 30 april en 5 mei a.s. de gehele dag de Nederlandse vlag te willen uithangen en op 4 mei vanaf 6 uur tot zonsondergang de vlag halfstok De Burgemeester van Bolsward, Mr. J. A. GEUKERS. De Nationale Herdenking van allen burger zowel als mili tair die sinds mei 1940 waar of wanneer ook ter wereld in het belang van het Koninkrijk zijn gevallen, zal dit jaar op dinsdag 4 mei a.s. plaatsvinden. Van des avonds 18.00 uur tot zonsondergang zullen van alle openbare gebouwen en particuliere woningen de vlaggen half stok worden gehangen. Te 19.30 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan een „stille tocht” naar de Marnezijl, die zal aanvangen op de Sneker poort. Vanaf 19.45 uur tot 30 seconden voor 20.00 uur zullen de klok ken luiden, waarna een signaal zal worden gegeven op de gedenkplaats. Te 20.00 uur precies zal op de plaats van herdenking twee minuten van volkomen stilte in acht worden genomen, waar na een stroof van het Wilhelmus zal worden gespeeld. De opstelling van de groepen is als volgt: De groep Snekerpoort opent de stoet en begeeft zich naar het Stadhuis. Voorafgegaan door de Schutterijmuziek, die bij het Stadhuis staat opgesteld, begeeft de stoet zich naar de Blauw- poortsbrug, waar de schooljeugd, die op de Bargefenne staat opgesteld, zich bij de toet aansluit. Namens de burgerij van Bolsward zal door Burgemeester Mr. J. A. Geukers een krans bij de gedenkplaats Marnezijl worden gelegd. Na afloop van deze herdenking begeeft de stoet zich via Har- lingerstraat, Bargefenne, Marktstraat, Rijkstraat, Grote Dijlak ker naar de Martinikerk, alwaar een korte herdenkingsplech tigheid wordt gehouden. Ter bestrijding van de noodzakelijk gemaakte kosten zal op de terugweg door collectebussen, door gidsen bij de Blauwpoorts- brug worden gecollecteerd. Het begrip monument is ruimer ge worden. Zo zijn in beginsel monumen ten alle vervaardigde zaken,, roerende zowel als onroerende, welke ouder zijn dan 50 jaren en van algemeen belang zijn wegens hun schoonheid, hun bete kenis voor de wetenschap of hun volks kundige waarde. Ook rekent men tot de monumenten alle zaken en terreinen, welke van algemeen belang zijn wegens aan die zaken en terreinen verbonden geschiedkundige herinneringen. Te denken valt in dit verband aan het Hoog Bolwerk, dat dan ook op het ontwerp voorkomt. Tenslotte rekent men nog tot monument de fraaie stads- en dorpsgezichten. De architectonische of monumentale waar de van een gebouw wordt dikwijls mede bepaald door de plaatsing in een be paalde omgeving. Een dergelijk gebouw met in de naaste omgeving staande an dere gebouwen of bomen of gelegen aan wegen, straten, pleinen, bruggen, gracht, vaarten en andere wateren kan een beeld vormen dat van algemeen belang is wegens de schoonheid of het karakter van het geheel. Zodra de monumenten zijn geregistreerd in de ingevolge de wet vastgestelde re gisters, zijn het beschermde monumen ten. Een dergelijke lijst is dus na Leeuwar den, Harlingen en Sneek thans ook voor de gemeente Bolsward opgesteld en de Raad wordt in de gelegenheid gesteld de Staatssecretaris te adviseren de lijst aan te vullen of monumenten van de lijst te schrappen. Een verkorte inhoud van de lijst werd reeds in ons blad van j.l. vrijdag op genomen. B. en W. hebben de culturele commis sie om advies gevraagd over deze aan gelegenheid. De commissie heeft zich omstandig bezig gehouden met het ont werp en heeft daarover enkele keren vergaderd. Zij heeft zich zelfs laten voorlichten door de ontwerpster van de lijst. De commissie heeft tenslotte ad vies uitgebracht, welke advies groten deels is overgenomen. Overeenkomstig dit advies stellen B. en W. voor de Staatssecretaris te advi seren nog enkele percelen aan de lijst toe te voegen om de hieronder vermel de motieven. Het pand Kerkstraat 32 (bewoond door fam. Leenstra) bevat een fraaie trap gevel. Voor de restauratie daarvan is enige jaren geleden een subsidie toege kend. Toevoeging aan de lijst is volgens B. en W. zeer zeker verantwoord. Het pand Marneweg 11 (de boerderij bewoond door fam. Jorna, eigendom van het Weeshuis) is een mooie en gave boerderij van het kop-hals-romp type, die volgens B. en W. zeker in aanmer king komt voor plaatsing op de lijst van beschermde monumenten. In het pand Grote Dijlakker 5 (het oud ste gedeelte van Huize „St. Martinus”) bevinden zich enkele fraaie plafondbe- schilderingen en een oude deurpost, welke zeer zeker voor bescherming in aanmerking komen. De percelen Kleine Dijlakker 4 en (resp. van fam. Toonstra, antiquair, en fa. Albada Jelgersma, huizen met dak lijsten en gevelsteen) zijn naar de me ning van B. en W. van oudheidkundige waarde en het is van belang ook deze panden op de lijst te plaatsen. De suggestie van de commissie het pand Snekerpoort 16 (vernieuwde gevel H. Lootsma) aan de lijst toe te voegen menen B. en W. niet te kunnen over nemen. Gezien het feit, dat dit pand praktisch geheel opnieuw is opgetrok ken, moet het worden aangemerkt als een nieuwe woning. De voorgevel hoe fraai ook, is niet in de stijl, die zij bij het vorige pand had. Daar de gevel dus nog geen 50 jaar oud is, en er geen ge schiedkundige herinneringen aan ver bonden zijn, kan zij niet als beschermd monument worden aangemerkt. Het gebouw van de openbare leeszaal is van de 19de eeuw, maar is volgens B. en W. weinig fraai. De raampartijen zijn niet meer origineel. Dit, pand is h.i. niet van zodanige schoonheid, dat het voor bescherming in aanmerking komt, zodat het kan worden afgevoerd van de lijst. Resumerende stellen B. en W. voor de Staassecretaris in overweging te geven: a. de ontwerplijst aan te vullen met: de volgende panden op grond van Op het terrein van het voormalige concentratiekamp Sachsenhausen bij Oraniënburg is een eenvoudig gedenkteken geplaatst ter nagedachtenis aan de honderdduizenden slachtoffers van de nazi’s, die sinds 1936 hier gevangen hebben gezeten. De beeldengroep symboliseert de bevrijding en is vervaardigd door Rene Graetz. Op de sokkel staan de namen van de landen waar de slacht offers vandaan komen de hiervoor genoemde argumenten Kerkstraat 32, Marneweg 11, Kleine Dijlakker 4, Kleine Dijlakker 17 en Grote Dijlakker 5. van de lijst af te voeren: Jongema straat 6 Kerkstraat 1). Bolsward bezit gesteld dat de sug gesties door het ministerie worden overgenomen ongeveer een 60-tal be schermde monumenten. Op een woning- bezit van ongeveer 2400 panden is dit enerzijds niet erg veel, n.l. ongeveer 1 op de 40 panden. Toch zijn deze mo numenten, met als exponenten de beide Hervormde kerkgebouwen en het stad huis, dusdanig karakteristiek voor de stad, dat zij in niet geringe mate er het karakter van bepalen. Bolsward mag met recht een histo risch stadje worden genoemd, al geven de onvolprezen grachtjes niet op de a-. A ig. ;||S 5S J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1