De druk in Vietnam wordt geleidelijk versterkt nieuwe Het regeringsprogram van ’t kabinet hark en sjoch roar Mr. Cals niet eens met mr. Beernink e Bourguiba wierp knuppel in Arabisch hoenderhok en Gouden filmpjes Heus het helpt! Liedje van verlang De Belgische politicus Oud-strijder Kamiel Huysmans Zegt, heren ’t komt wel in de bus. Geloof mij, ik ben ’t heus mans Weer een zetel in ’t parlement Né, kijk maar niet verwonderd, Ik blijf actief, ik blijf present ’t Leven begint bij honderd. O 104e JAARGANG VRIJDAG 30 APRIL 1965 No. 33 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Wymbritseradeel. HwaJ hat Bourguiba's plan. PIET Tegenpartij bindt niet in. Democratie. Huurpolitiek. Kabinetsformatie. Gromiko in Parijs. Europese veiligheid. J j duidelijk van die critiek. Uitgave: A. J. OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Dinsdag jl. is het kabinet-Cals voor de Tweede Kamer getreden met een zeer uit voerige regeringsverklaring. Daarin bracht hij hulde aan het voorafgaand kabinet- Marijnen, dat zoals hij opmerkte aan de lijve heeft moeten ondervinden, dat de politiek een hard bedrijf is. Intussen bleek uit het program, dat het kabinet- Cals op menig punt een ander beleid zal voeren, dan het voorafgaande rechts- liberale ministerie. lilt het program sprong een aantal compromissen tussen de P.v.d.A. en de confessionele fracties van K.V.P. en A.R.P. naar voren. Hogere be dragen werden bijvoorbeeld uitgetrokken voor ontwikkelingshulp (f 33 miljoen), voor nieuwbouw bij universiteiten en hogescholen (f 88,2 miljoen) en de gemeenten (f 50 miljoen) Advnentieprijs: 15 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 2 40 pe: kwaraal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De andere zijde toont nog geen tekenen van inbinden. Integendeel, het Pekingse Volksdagblad heeft de oproep van 17 niet-gebonden landen om onderhandelin- gen zonder voorwaarden te openen ver worpen. China blijft vel van leer trekken ook tegen diegenen die wel steun aan Noord-Vietnam toezeggen, maar tegelijk met de imperialisten koketteren. Hier mede wordt kennelijk Moskou bedoeld, dat van zijn kant heeft duidelijk trachten te maken, dat een politiek van vreed zame coëxistentie nog niet betekent, dat Moskou afziet van steun aan nationale bevrijdingsoorlogen. Amerika bevindt zich in een moeilijke periode en dat schijnt ook wel de voor naamste reden te zijn, dat president Johnson zo onhoffelijk en dom is ge weest het bezoek, dat president Ajoeb van Pakistan deze week aan Amerika zou hebben gebracht, uit te stellen. Ook het bezoek van Sjastri, de premier van India, die in juni zou komen, gaat niet door. Ergernis over onbegrip en over ’n andere zienswijze schijnt Johnsons voor naamste drijfveer te zijn geweest. bezettende mogendheden zou worden on- dermijnd, iets, waarnaar Rusland al ja- ren streeft. Het is een troost, dat de houding van Frankrijk minder ter zake doet, dan De Gaulle wel wil doen gelo ven. Bovendien gaat het te ver om te veronderstellen, dat De Gaulle zou stre ven naar een bondgenootschap met Rus land, hetgeen min of meer op een Ame rikaanse uitsluiting zou neerkomen. De Gaulle probeert beide invloeden tegen el kaar uit te spelen om op de wip zittend Frankrijk aan meer invloed te helpen. Habib Bourguiba, de president van Tune sië, heeft een zware knuppel in het hoen derhok geworpen, door zijn suggestie het Palestijnse probleem op te lossen door het delingsplan van de Verenigde Naties van 1947 als basis te nemen. Israël moet daarbij een deel van zijn huidige grond gebied afstaan en daarop zouden de Ara bische Palestijnse vluchtelingen kunnen worden ondergebracht. Dit plan houdt ’n erkenning van de Joodse staat in en dat is voor vele Arabische kranten al vol doende geweest om Bourguiba van hoog verraad te beschuldigen. Van Israëlische kant heeft Bourguiba ook weinig bemoediging gekregen. Het was overigens geen proefballon, want in de afgelopen weken had Bourguiba op een reis door het Mldden-Oosten al her haaldelijk melding gemaakt van zijn zienswijze, dat de huidige politiek van de Arabische landen tot niets leidde, en dat dus een nieuwe realistische beoorde ling van de situatie wenselijk was. De reacties waren toen al slecht. Irak annu leerde het bezoek zelfs. Hoop op een oplossing volgens zijn sug gestie kan Bourguiba moeilijk hebben. Dat hij niettemin zijn gedachten niet voor zich heeft gehouden, toen hij eind vorige week Tunesische studenten toe sprak, kan men misschien verklaren door zijn wens een redelijk tegenwicht voor Nasser te vormen, opdat deze niet van de Palestijnse problemen een Egyptisch wapen kan maken. Heeft Bourguiba mis schien het vermoeden van een hoog spel van Nasser? Men mag niet vergeten, dat Bourguiba ook helemaal niet met Hark en Sjoch ontving een boze brief van een lezer, die zijn stukje voor on ze rubriek niet onmiddellijk geplaatst zag en dat van zijn concurrent wel. Maar dat stukje had minstens 4 5 weken liggen wachten. Hij wil nu nooit weer voor ons schrijven. We be treuren het Een Bolswarder stuurde een kaart uit Warchau naar huis. Hij was zelf eer der thuis dan dé kaart. Achter het ijzeren gordijn werkt de post zeker niet erg viug. Nasser mee wilde, toen deze de betrek kingen met Bonn wilde verbreken en zelfs' betrekkingen met Oost-Duitsland wilde aanknopen, toen Erhard Israël Alweer een dorp. Het is maar goed, dat de jeugd van onze dagen niet meer als weleer de namen van alle dorpen in Friesland op school hoeft te leren. Waarschijnlijk zou aan de lange serie van ongeveer 450 plaats namen nu weer een zijn toegevoegd. Op een tocht naar Makkum kwamen we althans door een dorp, dat vol gens ’t bij de ingang staande plaats namenbord de tot nu toe onbekende naam Ingawier zou dragen. Veel gelik en voorspoed aldus luidde het telegram aan een jong getrouwd .paartje te Bolsward. Smakelijk hoewel in de wittebroodsweken? gipg erkennen. Er groeit verzet tegen Nassers poging met een beroep op Ara bische solidariteit vermeende Egyptische belangen na te streven. zal een wijziging van de successiebelas ting worden voorbereid. De huurverhoging van 20%, die minister Bogaers op zijn program had staan, zal over twee jaren worden uitgesmeerd. Tegenover deze concessie van socialis tische kant staat evenwel, dat in de grondpolitiek het belang van de gemeen schap zwaarder zal wegen. In hun uit breidingsgebieden zullen gemeenten een recht van voorkoop op de grond krijgen. Het Hooghout, nu ’n gewone ophaal brug tussen Harlingerstraat en St. Josephbuurt, is in slechte staat. De omwonenden beginnen het maar ge vaarlijk te vinden. Demp die put voor het kalf verdronken is. Hark hoe vanmorgen de klokken lui den, de torens zongen. Ook hier onze hartelijke gelukwens aan onze jarige koningin. Sjoch, dit geldt natuurlijk ook Pieter van Vollenhove. Het is bij hem geen probleem of er voor een jarige ver loofde ook gevlagd moet worden! Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Het kabinet stelde zich daarbij, uitgaan de van de beginselen van christendom en humanisme, vooral ten doel, de democra tie over de gehele linie, niet alleen poli tiek, doch ook sociaal en cultureel uit te breiden. In dit verband verklaard Mr. Cals, niet alleen zijn streven naar open baarheid tijdens de kabinetsformatie, doch ook zijn belangstelling voor ver nieuwing van het parlementaire stelsel. In dit kader paste ook zijn aankondiging van een streven het onderwijs over alle lagen der bevolking naar aanleg uit te breiden te beginnen met een ver laging van de leerlingenschaal per 1 sep tember a.s. REGERINGSVERKL ARIN G MINISTERIE CALS In Gaasterland kaatswedstrijd tussen Friese en aldaar geïnterneerde Belgische kaatsers. In Wonseradeel is men druk bezig met het poten van aardappelen. Het eerste mandje op de koude grond gekweekt is evenwel reeds aangeboden aan de Com missaris der Koningen. Ten gevolge van de oorlog is de handel in zeegras zeer gedrukt. Op de begraafplaats te IJsbrechtum is een grafzerk neergelegd met het volgen de opschrift: „Het leven is een onderne ming die de moeite niet loont. Daarom is het beter niet te leven.” Deze woorden zijn ingebeiteld op uitdrukkelijk verzoek van de overledene, iemand uit Bozum. Bezoekt Harlingen. Wandelpier in zee, 1500 meter. Adv.: Kantoorbediende, 50 jaar, zoekt terstond ongemeubileerde kamers, ook niet ongenegen te huwen. De rijwielhandelaar A. Gaastra te Hee- renveen had 185 fieten te ontvangen van een Duitse fabriek. Duitsland wilde ze echter niet uitleveren, tenzij de heer Gaastra waarde terug gaf in levensmid delen of metalen. Het Hendrik Nannes en Catrijn Epes- leen te Bolsward is voornemens over te gaan tot de begeving \an een studie beurs. Fakentiids makket men jin better forsteanber troch minder to praten Wat hoor ik daar? stap op, te oud Dat zal je niet glad zitten Kamiel is nog best los vertrouwd Ik laat ze lekker fitten Het is in ’t hele land bekend Elk heeft zijn idealen Ik wil als lid van ’t parlement Beslist de honderd halen. Kijk Adenauer nam ontslag Mogelijk wel gedwongen Kamiel strijkt echter nooit de vlag Ik ben een taaie jongen. ’k Begrijp zo’n Bondskanselier niet Die heeft zich afgezonderd. Ik zing nog steeds het toekomstlied ’t Leven begint bij honderd. De Belgische politicus Kan vast de jeugd iets leren Velen zoeken ontspanning knus Zonder ooit op te veren Kamiel de wakkere optimist Zit nog vol idealen En daarom kiezers, niet getwist Al kan die Kamiel wel gemist Laat hem zijn honderd halen le week mei 1915 „Na opening van de presidente”, zo begon een ons toegezonden verslag over ’n Roode Kruis-avond. Er stond niet bij welke verborgen gebreken bij deze operatie werden ontdekt. Blij kens het verdere gedeelte van het vërslag waren er wél doktoren in de zaal. Bolswards Nieuwsblad De straat langs de Turfkade werd hervloerd. Maar toen men de gast- huisbrug naderde, bleek er een tekort aan straatstenen. En er kwamen toch niet meer in, dan er destijds uit wer den gelicht. Ra, ra, hoe kan dat? Complimenteus? Deze week voerde de toneelclub van Hartwerd een stuk op voor de muziekver. „Excelsior” te Burgwerd. Gevraagd werd als tegen prestatie eens weer een concert in Hartwerd te geven. „Als ’t dan maar niet weer gaat zoals de vorige keer. Toen zijn onze beide paarden van schrik voor de muziek over maar liefst 2 hekken gesprongen”, aldus ’n Hartwerder. Het hielp wel. En dit gebeurde in de omgeving van Oosterend. Een boer was een aantal avonden aanéén laat naar bed gegaan. De laatste avond kwam hij wel erg laat thuis. Hij had een vergadering bijgewooud en kwam er met zware hoofdpijn vandaan Voor het naar bed gaan besloot hij nog een asperine te nemen. Toen de ze niet te vinden waren, nam hij in plaats maar een kalmerend middel in. En zijn arbeider de volgende morgen maar roepen In de Tweede Kamer heeft de nieuwe minister-president Mr. J. L. M. Cals, dinsdagmiddag gesproken over de grondslagen van het regeringsbeleid. De foto toont Mr. Cals achter de rege ringstafel, naast hem minister Luns, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Aan het begin van zijn rede ging Mr. Cals uitvoerig in op de geschiedenis van de totstandkoming van zijn ministerie. Daarbij onderwierp hij vooral de houding van de christelijk-historische fractielei der, Mr. Beernink, aan een critische be schouwing. Hij laakte diens poging om een beslissing over het radio- en televi- sievraagstuk op de lange baan te schui ven. Dit zou ntet correct zijn geweest je gens de V.V.D., die immers juist hier om uit het kabinet-Marijnen was ge treden. De liberalen hadden er volledig begrip voor, dat zij bij een regeling van het omroepprobleem in de geest van K.V.P. en A.R.P. niet aan een regerings- combinatie konden deelnemen. Bovendien, zo betoogde Mr. Cals, was de poging tot uitstel van Mr. Beernink in strijd met de gemaakte afspraak, na melijk, dat voor de vorming van een an dere regeringscombinatie eerst moest worden nagegaan of zij het eens konden worden over een oplossing van het ra dio- en televisieprobleem. Voordien had het immers geen zin over andere punten van ’n nieuw regeringsprogram te spre ken. Men had als het ware een tijdbom onder het nieuwe kabinet laten liggen. C.H.U.-congres. De verklaring van Mr. Cals week aan merkelijk af van die welke Mr. Beernink enkele dagen tevoren op de jaarvergade ring der C.H.U. in Zwolle aan zijn geest verwanten had verstrekt. Daarin had hij het namelijk voorgesteld alsof hij door de K.V.P. en de A.R.P. opzettelijk buiten spel was gezet. Dit verweer wees Mr. Cals verontwaardigd van de hand. Hij wees er op, dat hij als lid van de con fessionele partij, voortzetting van een christen-democratische samenwerking op hoge prijs zou hebben gesteld. Het C.H.U.-congres had zich op grond van de mededelingen van Mr. Beer nink in grote meerderheid achter hem gesteld. Al werd er, met name door de preschef van de N.C.R.V., Buddingh, wel verontrusting uitgesproken over de verwijdering tussen A.R.P. en C.H.U. De N.C.R.V.-bestuurder, het c.h.-kamer lid Kikkert, distancieerde zich trouwens Heeft u tijdschriften of boeken over compleet? Op de hoek Broerestraat- Jongemastraat staat een lectuurhuis- je van het Roode Kruis. Hierin kunt u deponeren, wat voor een ander waardevol is en voor u niet meer. Tussen twee haakjes: mag Hark en Sjoch eens weten hoeveel dit huisje af en toe bevat? Intussen gaan overleg en propaganda voort. Aller aandacht is gericht op de volgende stappen, welke de Amerikaanse president zal nemen. Volkomen uit het verband gerukte antwoorden van een hooggeplaatste functionaris wekten de indruk, dat Amerika zo nodig kernwa pens zou gaan gebruiken, maar het drei gende is wat aan deze opmerkingen ont nomen door een nadere uitleg, dat Ame rika zou kunnen overwegen kernwapens te gebruiken wanneer het nodig was het hoofd te bieden aan een ernstige situatie veroorzaakt door grootscheepse Chinese of Russische interventie. De zaak is dus rechtgezet, maar China en Rusland zijn tevens gewaarschuwd. President Johnson is overigens niet van plan de luchtaanvallen op Noord-Viet- nam te staken of Amerikaanse troepen te gaan gebruiken in de oorlog tegen de guerrillastrijders in het Zuiden. Een plotselinge, scherpe intensivering van de oorlog zal worden vermeden, de druk zal geleidelijk worden versterkt. De Zuid- vietnamese strijdkrachten, die al bijna 600.000 tellen zullen met 160.000 man worden uitgebreid en de luchtaanvallen op de toevoerwegen zullen worden ge- intensiveerd en pas in de laatste plaats wordt gedacht aan een uitbreiding van een Amerikaanse bijdrage in troepen. Weinig nieuws valt weer te melden over het belangrijkste politieke en militaire probleem van dit ogenblik, de kwestie-Vietnam. De Amerikaanse luchtaanvallen op Noordvietnamese doelen gaan voort, de strijd in Zuid-Vietnam neemt niet af en voor het eerst is de aanwezigheid van een geregeld bataljon Noordvietnamese troepen op Zuidvietnamees grondgebied gemeld. Toch verwacht men, dat het gesprek in Parijs minder over Vietnam dan over de Europese veiligheid zal gaan, waarmede de Duitse kwestie wordt bedoeld. De Gaulle heeft niet zo lang geleden op een persconferentie de Duitse kwestie een Europese aangelegenheid genoemd waar mede hij leek te bedoelen, dat Amerika zich er maar niet meer mee moest be moeien. Dat houdt tevens in, dat de ver antwoordelijkheid van vier voormalige j Het ligt niet in de bedoeling deze uitga ven op inflatoire wijze te financieren. De wijze van dekking zal echter pas in de komende Troonrede en Miljoenennota uit de doeken worden gedaan. In elk geval zal geen wijziging worden gebracht in de verlaging van Loon- en Inkomstenbelas ting, waarvoor het kabinet-Marijnen reeds de goedkeuring van de beide Ka mers der Staten-Generaal had gekregen. In elk geval zal een speculatiewinstbe lasting van f 25 miljoen worden inge voerd, wordt het aanhangig wetsontwerp op de vennootschapsbelasting herzien en Gele hoopjes dons weerspiegelden in het water van de Zandstergracht. De eerste eendepiekjes klommen bij aardappelhandelaar De Jong uit de korf. Sinds de invoering van de maximum snelheidsbeperking op 1 november 1957 is het aantal verkeersslachtoffers bene den het te verwachten jaarlijkse aantal gebleven. Direct na de invoering van de maatregel daalde het aantal ongevallen tot het niveau van twee jaar daarvoor en volgens verkeersdeskundigen was het aantal ongevallen in 1960 ongeveer 15% minder dan het geval zou zijn geweest, wanneer geen maximum snelheid was in gevoerd. Heeft de snelheidsbeperking dus duide lijk positieve invloed op het ongevals- verloop en de rust van het verkeersbeeld, ’t inachtnemen van de borden stuit toch vaak op weerstanden. Als de weggebrui ker de motivatie kent van het plaatsen van snelheidsbeperkende borden, zal meer begrip worden opgebracht voor de ze „beschermende” maatregelen. Het is daarom dat het Verbond in het kader van zijn kernthema-actie in het 2e kwartaal van 1965, een beroep doet op de gemotoriseerde weggebruikers, onder het motto „Heus het helpt” en „Goed zo - 50 km”. In het kader van deze in nauwe samen werking met de Centrale Politie Ver- keers Commissie voorbereide en gevoer de actie, zal een verscherpt toezicht op de naleving van de snelheidsbeperking volgen, aansluitend op de voorlichting van het Verbond. Boeren, die hun grond moeten verlaten wegens stadsuitbreiding zullen elders (bijv, in de IJsselmeerpolders) in staat worden gesteld grond te kopen. Ook op het energiebeleid zal de staat ’n sterker stempel drukken. Overwogen zal worden of de staatsexploitatie van de aardolie en aardgasvondsten tot de mid delen moet behoren om de gemeenschap een groter aandeel in de bodemschatten te verschaffen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, Workum en Met veel vriendelijkheid is Gromiko, de Russische minister van buitenlandse za ken, in Parijs ontvangen. Al enkele ma len heeft president De Gaulle, o.a. bij ’t afscheid van ambassadeur Winogradow, met veel klem gewezen op de sterke ban den en de gemeenschappelijke belangen van Rusland en Frankrijk. Het is be kend, dat De Gaulle voor Frankrijk een onafhankelijker rol wil laten spelen in de wereldpolitiek, dan het tot voor kort heeft gedaan. Het wenst zich aan wat het Amerikaanse leiding noemt te ont trekken, het is niet bereid zijn strijd krachten met die van de andere landen van N.A.V.O. ook in vredestijd al te in tegreren. Het laat, waar het maar kan, klanken horen, die van de Amerikaanse afwijken, zoals bijvoorbeeld in Vietnam, waar De Gaulle al enkele jaren een neu tralisatie propageert. Om zijn van de Amerikanen afwijkende standpunt kracht bij te zétten, heeft Frankrijk aan- gekondigd, dat het naar de conferentie van Zuid-Oostaziatische verdragsorgani- satie geen minister meer zal sturen, doch slechts een waarnemer. Aan gemeen schappelijke manoeuvres in de Chinese Zee neemt het ook niet meer deel. Bij deze ontwikkeling kan de Sovjet Unie niet anders dan ’n lachende buitenstaan der zijn. Commentaar. Het konijn deed zijn best, om ook het laatste voer te be machtigen. Een Amsterdamse me vrouw die dit zag: „Hij ramt met zijn poten tegen het hekwerk van zijn kooi”. Vrije vertaling van: Hij klaut yn it rib. Bouwactiviteiten overal maar vooral in het Parkplan te Bolsward „Bloem- kamp” verleden jaar nog een een zaam oord komt in de bebouwde kom. Nog even en alles is ook hier weer vol. Als dit zo doorgaat gaat ’t met Bolsward in de richting van de 10.000. Trouwens in die richting gaat het al sedert de oorlogsjaren. Alleen jammer, dat 't zo langzaam gaat. Hengelaars, opgelet! Het visseizoen begint dit jaar niet op 1 juni, maar reeds op zaterdag 29 mei, zodat de liefhebbers reeds dat weekend hun sport kunnen beoefenen. Men moet dan nog de oude documenten gebrui ken; de nieuwe hengelbewijzen en visakten zijn niet eerder geldig dan op 1 juni. Voorlichting? Akkoord maar dan niet op de manier van het pas ver schenen EEG-boek, dat in Parijs werd gebruikt. Hiér sluit de Afsluitdijk in Friesland aan bij Raam. Hindeloopen, Staveren, Sloten, IJJst, Makkum, Witmarsum enz. komen op de kaart niet voor, wel Etchen, Warlena, Beetsterwaag, Wolwega en op Ame land de plaats Barren. Er is met de muts naar gegooid. i A?*,?:

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1