Opdat wij niet vergeten Hedenavond dodenherdenking de Martinikerk m - Jl TOELICHTING OP HET PROGRAMMA Nieuwe aandacht voor verzelsdocumentaires Zij, die vielen to sizzen Fan de Mar liny toer Zilveren filmpjes Route optocht Hwat hat Cjcibe Sk roar DINSDAG 4 MEI 1965 104e JAARGANG No. 34 us hjoed s. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND lllllllllillllllHlllliillllM Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward. Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum MINISTER DIEPENHORST BEZOCHT ONDERWIJSTENTOONSTELLING (X J. W. B. Advii.entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f2.40 pe: kwar’aal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Dit werk bestaat uit vier solo-delen met een slotkoraal. Solist in dit werk is de befaamde bas-zanger David Hollestelle. Het instrumentale koor bestaat uit ho bo’s, strijkorkest en orgel. In het eer ste deel (Aria) gaat de gelovige gebukt onder smart en druk. Hij weet het dat de Heiland zelf zijn tranen zal afwissen. Het volgende deel (Recitatief) gewaagt van het anker dat hem zal houden, Gods barmhartigheid is. In de nu vol gende Aria (met hobo-solo) weet hij wurde, dan moatte ek de ófsetkoöpe- raesjes har tiid forstean. Dat is in diel fan de boeren wol düdlik, mar lang net allegearre, hwant sawol by de ófset as by de oankeap bistean jit fierst to folie lytse keninkrykjes, dy’t fan gjin gear- wurkjen witte wolle. Dêrmei wurdt de krêft fan de bisteande organisaesjes for- swakke en it boerebilang net tsjinne. Op elts gebiet fan it boerebilang wurkje fierst to folie apparaten en doart men de stap net to setten ta ien krêftich 11- chem. Earst moat it eigen skipke op sin- ken stean foar ’t hja ré binne gear to wurkjen, alteast sa is it fakentiids. Dêr- troch is it foer hjir yn Fryslan grif ien of twa goune to djür en bart men to min foar syn produkten. Seis by de koöpera- tive suvel, dy’t mear as 70% fan de mol- ke forwurket, is in bilangryk diel dochs wer forslaefd oan eigen forkeap. En dêr mei bikonkurreart men de ófset fan de koöperative forkeapforienings en bihin- dert, dat dizze in sterke posysje ynnim- me kinne. Dat wol net sizze, dat der gjin foarüt- gong is yn dit opsicht, mar yn it Ijocht fan dizze dynamyske tiid giet it allegear re fierst to stadich en. dêrom komt men efteroan. Sa graech soe men sjen, dat hwat mei folie ynspanning troch de boe ren produseard wurdt, ek foar billike prizen oan ’e man brocht wurde koe. Mar dan moat men einliks ris oergean ta sterke iendracht en it opbouwen fan mo derne ienheden op elts gebiet. ftfei minder komt men net ta syn doel! Laatste verpachting van boerderijen in de Wieringermeer. 52 bedrijven worden aangeboden. Voordracht- en zangavond van de Dj. kozakken in De Doele. Bevestiging en intrede cand. J. Germans in de Herv. Kerk te Kubaard. Voordracht Gasthuisvoogd, wegens be danken van de heer Taco van der Meer: Tj. de Jong en J. Boekema. Neat is wisser as dat ueat wis is le week mei 1940 MEIINOAR STEAN IS DE TIID FORSTEAN De EEG lit him alle dagen sterker fiele en grif net allinnich op it agrarysk mêd. De yndustry fielt de sterke stream fan de oare fiif meidoggers ek forgoed, sjoch mar nei de Tilburgse fabrikanten fan wolle stoffen, dy’t hast net witte hwert se ’t sykje moatte. De konkurrinsje mei Italië is sa swier, dat de iene nei de oare it net langer folhalde kin. En sa kin men hast alle dagen sjen, dat wer in fabryk syn selsstannich bistean priis jowt om him by oaren oan to sluten en sa sterker cantatetekst iff ontleend aan het laatste bijbelboek. De volgende cantate is van Joh. Seb. Bach: ,,Ich will den Kreuzstab gerne tragen”, eveneens een dodeh-cantate, waarvan Albert Schweitzer zegt: „Die ses Werk gehórt zum Herrlichsten, was Bach’s Vermachtnis au uns birgt”. Het is een zgn. solo-cantate, waarvoor de tekstdichter van de Matthaus-Passion, Henrici alias Picander Bach de tekst leverde. Dr. Joost Halbertsmastraat, Franeker- straat, Grote Dijlakker, Broerestraat, Snekerpoort, Jongemastraat, Rijkstraat, Nieuwmarkt, Skilwyk, Laag Bolwerk, Stoombootkade, Turfkade, Snekerbrug, Gasthuissingel, P. Coopmanstraat, links Secr. Haitsmalaan,, Snekerweg, voor Bloemkamp langs, rechts naar Burge meester Praamsmalaan ontbinding. In boek en blad en tijdschrift worden wij deze dagen geconfronteerd met de herinnering aan bezetting en bevrijding, aan hen die vielen en zij die vochten. Het is zelfs zo, dat de belangstelling voor hetgeen ons land en volk tijdens de Tweede Wereldoorlog meemaakte, de laatste tijd groeiende is. Er is een tijd geweest de eerste jaren na de oorlog dat men als het ware overvoerd werd van herinneringen, memoires, documentaires. Het was tegelijk de tijd, dat nje" maar zo vlug mogelijk wilde vergeten. Nu echter is er voldoende afstand. Afstand om ook meer objectief te kunnen oordelen. In de eerste bezettingslectuur kwam bijv, het woord Duitser vrijwel niet voor. Het was vertaald met Mof of een dergelijk woord. Nu spreekt men meer zakelijk van „de bezetter”. Frysk ündqrwiis is ynfierd op ’e R.K. Tj. de J. skoalle to Blauhüs. Thans reeds 50.000 man geallieerde troe pen in Noorwegen. Voor degenen die straks zullen opgaan naar de Martinikerk om de in de twee de wereldoorlog gevallenen te herden ken, zal een korte toelichting op het programma van deze herdenking onge twijfeld haar nut kunnen hebben. Dit programma nu vermeldt de uitvoe ring van drie prachtige kerk-cantates. De eerste is van de noord-Duitse mees ter Martin Jahn: „Selig sind die Toten” een kostelijk stuk, uitnemend passend in het raam van deze herdenking. De De veehouders in het inundatiegebied worden opgeroepen naar een vergadering in hotel De Zwaan te Makkum ter be spreking van de overname en afzet over tollig vee. to stean. Yn de metaelyndustry is it net folie better en de skipsbou bisiket ek lans dy wei ütkomst to finen foar de al sterker wurdende konkurrinsje, binam- men mei Japan. Hwant it is net genóch as men in goed produkt makket, it moat ek op de béste wize oan de klanten le- vere wurde tsjin in reedlike priis. En it moat sa levere wurde, dat it in pro dukt wurdt, hwat de lju jerne keapje wolle. In pear jier lyn is men hjir yn it Noarden in aksje bigoun om to kommen ta it stiftsjen fan in moderne fabryk foar it forwurkjen fan ierdapels ta „chips” foar de lju, dy’t fan „patates frites” halde. Dat wie in moedich bisykjen om de merk foar de ierdapels op peil to halden. Dit is lykwols net slagge, de saneamde „Patafood”-kombinaesje is yn likwidaes- je gien omt hja net ta har doel komme koene. Der wie gjin kapitael genóch by de dielnimmers to krijen en nou is de saek likwideard, hwat de pioniers fan- sels jild kostet. Dochs .wie it bisykjen in goede set, hwant der sit grif hwat yn om op in moderne wize de ófset fan de ierdapels greater to meitsjen. It die lykwols bli- ken, dat de tiid, hweryn de lju ré wiene alles op alles to setten foar in koöpe- raesje, sa as de bikende Weargeaster boeren mei de earste büterfabryk diene, foarby is. De oandielen, hwerop trije- hündert goune stoart wie, joegen in to swakke basis en doe’t men ütstelde dit bidrach fiks to forheegjen, bleauwen der to min oer om it to weagjen. Lykwols is nou bikend wurden, dat oa ren mei deselde saek to set sille, mar dan in bytsje oars, net mear op basis fan persoanlik lidmaetskip, mar droegen troch it oantal koöperaesjes, hjir üt Fryslan, Grins en Drinte, dy’t mei de ierdapels annex binne. Dêrby hat him as sterke en wichtige partner oansluten de Koöperative Kondinsfabryk to Ljouwert. Dizze sterke top-koöperaesje biskikt. oer in eigen research-laboratorium, hwat hjirfoar winlik ünmisber is, mar boppe- dat wol men yn de nije opset ek bisykje de suvelprodukten mei de chips by de klanten to bringen. De C.C.F. hat in tige goed ófsetapparaet opboud, bringt al hiel hwat produkten by de detaillist en kin dus nije produkten maklik yn har assor tment opnimme. Datselde jildt foar de reklame en foar de technyske appara- tuer. Fanseis is it allerbilangrykste, dat dit in finansieel sterk lichem is, dy’t in pear bernesykten wol fordrage kin. Hwa’t efkes fierder sjocht, sil bliid wê- ze, dat ek op it terrein fan de greate lichems, dy’t de boereprodukten oan ’e man bringe moatte, in fierdere gear- wurking bigjint to kommen. Boer, fa bryk en ófset binne trije keaten fan ien kjetting, hwerfan de swakste keat de krêft fan de boerestan ütmakket. En nou kin men de buorkerijen aloan mear en better wurkje litte, men kin de fabri- ken konsintreare en beide is ek need- saeklik, mar as de ófset in forsplintere boel bliuwt, komt men net ta syn doel. Us tiid driuwt en twingt nei sterke en greate ienheden en yn it partikuliere bidriuwslibben wurdt hjir drok oan wur- ke. Wol men net under de foet roun Douwe 1919) te Parrega; Jacob Wilbers, onderwijzer te Oudega-W. (x 1918, gefusileerd 28-2 ’45); Wiepke v. d. Zee, ambtenaar gem. secr. (x 1918) te Hindeloopen). dat het zware juk hem opgelegd, zal wijken en hij weldra als op adelaars- wiek zal worden opgevoerd. Op het van berusting sprekende Reci tatief zingen de gelovigen in het slot koraal van hun verlangen naar de poor ten des Hemels. De derde cantate, eveneens van Bach, is getiteld „Du Hirte Israëls, höre” en draagt als opschrift „Am Sonntag Mi- sericordias Domini”, ook wel de zondag van de „Goede Herder” genaamd, in het kerkelijk jaar de tweede zondag na Pasen, dit jaar dus op 2 mei. Jaar van ontstaan is vermoedelijk 1725 en de tekst is van Christian Weiss Sr. „Hauptpastor” aan do. Thomaskerk te Leipzig. De vaste teksten voor deze zondag zijn: 1 Petrus 2 21-25 en Jo- hannes-Evangelie 10 11-16: „Ik ben de goede Herder”. Deze cantate bestaat uit zes delen en is geschreven voor vier-st. vocaal koor, tenor- en bassolo en een instrumentaal koor (drie hobo’s strijkorkest en orgel- continuo). In het grote aanvangskoor is het gehele ensemble actief. Na een in- leidings-symfonie zet het koor in met de tekst van Asaf’s klacht: „Herder Is raëls, hoor, Gij, die Jozef leidt als een kudde, Gij, die op de cherubs troont, verschijn. Ps. 80 2. Deze invocatie die God aan de oude ver lossingsdaden wil doen herinneren, heeft Bach op geniale wijze op muziek gezet. Tot tweemaal toe ontwikkelt zich een fugatisch intermezzo. Treffend zijn de herhaalde uitroepen „höre” en „erschei- ne” in de tegenstemmen. In deel 2, recitatief voor tenor (met con tinuo) zingt de gelovige, wetend dat de Hoeder Israëls voor hem zorgt, van Gods trouw. In deel 3 (Aria voor tenor met twee hobo's en continuo) zet hij zijn beschouwingen voort: ook al gaat het door de woestijn, hij weet zich ge sterkt door Gods woord. Deel 4 is een secco-recitatief voor bas en continuo. Deze zanger sluit zich bij de vorige aan en besluit zijn beschouwing met de bede tot de Goede Herder „beëindig onze levensweg en leidt ons in Uw schaaps kooi”, daarmee de eeuwige heerlijkheid bedoelend. No. 5, Aria voor bas met hobo, strij- kerskoor en orgel, betitelde Bach met „Pastorale”. In dit onvergelijkelijk schone herders lied heeft Bach op sublieme wijze de in- spiratieve kracht van de tekst muzikaal uitgedrukt. No. 6, slot-koraal heeft als wijs „Allein Gott in der Höh’ sei Ehr”. De tekst is de berijming van Cornelius Bekker (1598) voor Psalm 23: „De Heer is mijn Herder”. Aan de uitvoering van dit ko raal werkt het gehele ensemble, instem mend met de gewijde tekst, mede. Behalve David Hollestelle werken aan deze herdenkingsdienst mee Anton Trommelen (tenor), Jaap Stotijn uit Den Haag (Nederlands meester-hoboïst) Diederen solo-hoboïst Fryst Orkest), Dijkstra (alt-hobo) en J. W. Boeijenga (orgel-continuo). En voorts het Frysk Orkest en de Martini Cantorij. Cantor is Gezinus Schrik. De Friese dichter Douwe Tamminga zal verzets-poëzie declameren en de beide hoboïsten zullen bovendien nog solis tisch optreden met orgelbegeleiding. Mogen zeer velen zich op de avond van de 4e mei neerzetten tot aandachtig luis teren en daarbij herdenken allen, die voor onze vrijheid vielen en de dood vonden in de bange tijd, toen een mis dadig regiem hier op barbaarse wijze huis hield en leed en verderf zaaide. Bolswards Nieuwsblad en Wymbritseradeel. Prof. Dr. I. A. Diepenhorst, de minister van Onderwijs en Wetenschappen, volgt een demonstratie van onderwijs voor slechthorenden, tijdens zijn bezoek aan de onderwijstentoonstelling in de Rotterdamse Ahoyhallen Enkele nieuwe uitgaven zagen ter ge legenheid van de 20e verjaardag van de bevrijding het licht. Vooral trekt hierbij de aandacht de do cumentaire van drs. Ypma en het meer journalistieke „Mei de rêch tsjin de muorre” van Geale (Wybenga). Het is janimer dat het niet gekomen is tot een heruitgave van het breed opgezet te „Kriich tsjin frjemd folk” door J. P. Wiersma, een boek, dat in 1946 ver scheen en het gehele illegale verzet behandelde. Toegegeven dat men vele dingen van daag anders zou formuleren en boek staven, blijft dit werk geschreven in samenwerking met de commandant van de N.B.S. Gewest Friesland, luitenant kolonel A. Meijer, die het boek tevens van een inleiding voorzag, een gedenk boek, dat zijn ontemporaine stof ont leent aan de feiten zelf, zoals die wer den gereconstrueerd uit talrijke inter views, die de schrijver destijds hield met verschillende verzetsfiguren. Het is ook een boek met een vermaning. Reeds schreef de oud-gewestelijk com mandant van de N.B.S. in zijn voor woord: Friezen, wat gij deedt in uw verzet tegen de vijand, namelijk het be trachten van de grootst mogelijke een heid, waarofn blijft gij dat principe niet trouw, ook voor de opbouw van ons land? Wie zich in deze dagen wil verdiepen in wat er zich in en rond Bolsward af speelde, kunnen we dit boek gaarne ter lezing aanbevelen. Het is helaas uit verkocht, maar wellicht in bibliotheken of. op uw eigen boekenplank te vinden. Vooral adviseren we ook de jeugd ken nis te -nemen van dit stuk „vaderland se geschiedenis”. Wat zijn er grote leemten op dit gebied. Het is de schuld van ouders en opvoeders, die misschien te lang en te veel hebben gezwegen. Zelfs bij het zien van de film „De Over val” reageert de jeugd soms verkeerd. Er wordt gelachen, als iets ernstigs be doeld wordt. Wat weet men van wat er zich afspeelde op de Afsluitdijk, in de stelling Wons, in Makkum? Wat weet men van de lijdensweg van prof, dr. Titus Brandsma? Wat van de Mei- staking (30 april-6 mei 1943)? Het is goed dat er hier en daar (Zwolle, Sneek, Dokkum) via tentoonstellingen nog eens zichtbare en tastbare herinne ringen zijn verzameld. Maar wat deze tentoonstellingen niet in beeld kunnen brengen is de angst en de spanning door duizenden uitge staan, is de liefde en trouw door velen betracht, het verraad door enkelen ge pleegd. De zorg voor Onderduikers en neergeschoten piloten, de martelgang van het Joodse volk. Een voorbeeld uit vele; Op een boerderij onder Tjerkwerd was een Jood onder gedoken. Toen de „Grünen” kwamen, wilde hij zijn gastheer niet in gevaar brengen en vluchtte ’t weiland in. Het werd ontdekt en een klopjacht begon. Als een wild dier werd hij opgejaagd en ten slotte gegrepen. Onder de bedreiging van de geweerloop, af en toe afgeran seld door slagen met de kolf werd hem bevolen de weg terug te gaan en het onderduikadres te wijzen. Zonder ook maar een kik te geven kreeg hij de genadeslag. Liever stierf hij in het een zame weiland, dan zijn boer te verra den. Veel zou er te vertellen zijn over de ontwikkeling van de illegaliteit, de or ganisatie van het verzet, de wapendrop pings, het werk van de knokploegen, de avonturen der koerierstsrs, de ille gale pers, de geheime luisterposten, de sabotageploegen, enz. Spannend vertelt J. P. Wiersma bijv, van de wapendroppings bij Pankoeken tussen Hichtum en Witmarsum en hoe Vanavond herdenken we hen, die vielen in het verzet of door de wrede druk van de vijand. Naast hen, die uit eigen kring van fa milie of vrienden vielen, denken we o.a. aan: Sjoerd Adema (geb. 1920) machi nist (gefusileerd te Makkum op 17 april ’45) Rinnert G. Anema, stoffeerder (x 1921, t 17-4 ’45); Douwe de Boer (x 1891) te Wor kum; Jac. Joh. Booinsma (x 1910) te Sondel; Schelte Bruinsnia, aardappelhan delaar (x 1912, t 16-4 '45 te Makkum Jitse P. van Dijk, veehouder (x 1922, f 15-4 ’45 te Hitzum); Fetse W. EIgersma, veehouder, (x 1900, gefusileerd 7-4 ’45); H. Falkena (x 1920, gefusileerd 17-4 ’45 te Makkum); Hendrik Haitsma, gemeente-secr. te Bolsward (x 1891); Andries Joustra te Oosterend; J. Ketelaar te Workum; Roelof v. d. Meer, winkelbedien de, Parrega (x 1918, f 17-4 ’45 te Makkum); Hendrik Postma, arbeider (x 1918 f 17-4 ’45 te Makkum); Pieter Reitsma (x 1901) te Leons; Hein Schukken, veehouder tê Leons; Simon Klaas Sipma, kweker te Kimswerd (x 1905, f 17-4 ’45 te Wons); Ds. Lourens Touwen, Geref. pre dikant (x 1894) te Makkum; Tuinstra, bewaker een niets vermoedende boer, van wie een veulen was gedood, bij het neerko men van een met wapens geladen con tainer, aangifte deed bij de Duitse auto riteiten, waardoor bijna onder de ogen van de bezetter, de gedropte wapens in allerijl naar Lollum moesten worden overgebracht èn van hier weer naar een boer op Kievitshorne, Burgwerd en Schraard, gecamoufleerd met biete- kruiden. Maar sedert die tijd was het droppinggebied bij Pankoeken te ge vaarlijk. Een nieuw terrein werd gevonden tus sen Exmorra en Tjerkwerd. Engeland keurde het goed en als de radio de slag zin „Morgen gaat het beter” of het tijd sein „De zwaluwen komen in de lente” gaf, dan wisten de illegalen van district VI (Wonseradeel, Bolsward, Hennaar deradeel) wat hen te doen stond. In de driehoek Allingawier-Baburen-Rytse- buorren juist aan de andere zijde van het Van Panhuyskanaal, heeft zich se dert december 1944, toen de eerste dropping hier plaats vond, heel wat af gespeeld. Er is bijna geen dorp in de omgeving van Bolsward te noemen of er zijn her inneringen op te halen: Weidum, Win- sum, Baard, het zijn woorden, die her inneringen oproepen, evenals Wommels, Oosterend, Tzurn en Lollum. Wist U, bijv, dat Lollum wel het meest „Engel se” dorp van Friesland werd genoemd? Niet alleen zijn het de mannen die vaak bij nacht en ontij hun leven hebben ge waagd. Een woord van hulde moet ge bracht ook aan menige boerin.En dat niet alleen voor de gastvrijheid, ver leend aan joden en andere onderduikers, niet het minst voor de vastberadenheid, soms ook de list, waar mee zij de Duit sers om de tuin wisten te leiden. Herinneringen aan de oorlog. Nu, 20 jaar later, hoe haarscherp we ten wij, die het alles meemaakten, ons nog verschillende details te herinneren. En dan te bedenken, dat de jeugd in vele gevallen wél weet van Jan van Schaffelaar en het turfschip van preda, maar niet van wat in eigen omgeving werd geleden. Ook hier werd geschie denis gemaakt. Geschiedenis, die (nog) niet in de schoolboekjes staat, maar die niet vergeten mag worden. Daarom is het zo goed, dat op vele plaatsen, ook te Bolsward, vanavond weer de doden worden herdacht. Laten wij er vooral de jeugd in betrek ken. Pas als wij dit hebben gedaan, zal het bevrijdingsfeest, dat wij morgen gaan vieren relief krijgen, zal het zin vol en stijlvol kunen zijn. 1 7-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1