Amerikaanse interventie in Dominicaanse republiek Het kabinet-Cals aan de slag hark sjoch Enkele ballen in uiterst dunne soep en üs hjoed to sizzen Weekbootloclit Gouden filmpjes Geruchten verloving Beatrix voorbarig „Ned. Roode Kruis” Hwat hat Qabe Skroar VRIJDAG 7 MEI 1965 104e JAARGANG No. 35 lllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Om een zoutmoeras. DOMINICA Opstand. Welke koers? Nationalisatie. C.H.U. gegriefd. Communisme. Overeenstemming. Afwijzend. Anti-revolutionair. Een beeld uit Santo Domingo: Ameri kaanse parachutisten hebben zich met hun geschut in een buitenwijk van de stad geïnstalleerd. Advn.Jntieprijs: 15 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 2 40 pe; kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) van De In de stadsgracht lag weer de red dingsbaak. Straks ligt ’n kind te wa ter en is er geen haak! Toe nou! Laf vinden we bepaald hetgeen men ons vertelde van het zwanenpaar in het Julianapark. De eieren zouden ge stolen zijn. Waar verzamelwoede al niet toe kan leiden! Al die lachsuccessen hadden echter geen politieke betekenis. Zij brachten de re- geringscombinatie niet aan het wanke len. Daarom probeerde de oppositie 't geestverwanten achter de regeringsta fel aan de dag legde. In tweede termjjn liet toen de a.r.p. er geen twijfel meer over bestaan, dat zij zich als regerings partij beschouwde. Motorjacht te koop met kajuit, buffet en W.C. (biedt ruime zitgelegenheid voor 8 personen) Mevr. Y. deelt mee, dat zij eventuele kraamvisites bij voorkeur zal ontvangen op maandag a.s. Vordering van wol ten behoeve van het leger. In het crematorium te Westerveld zijn tot dusver reeds 13 personen gecremeerd It moaiste fan it reizgjen is it thüskommen. 2e week mei 1915 Niet iedereen liep mee in de stille tocht. Dat hoeft ook niet, maar de tocht op de stoeprand voorbij zien trekken en er opmerkingen over ma ken is beneden peil. Het is geen op tocht. Een oude fiets en bonkaarten riepen herinneringen op aan de bange oor logsdagen. We zagen ze in de etalage van fa. S. S. van der Werf. Te Workum op de voorjaarsmarkt: 26 paarden aangevoerd. Er werden goede prijzen gemaakt, resp. van f 250, f 400,—. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. de Veiligheidsraad in de zaak te ken nen. Wat is er mooier dan de Ameri kaan in het beschuldigdenbankje Naast deze nieuwe kopzorg heeft John son nog het oude probleem Vietnam. Voorzichtig wordt getast naar moge lijkheden om de conferentietafel te be reiken, maar veel hoop op een snel bereiken van dat doel moet men niet hebben. Een betrekkelijk onschuldig uitziende, half mislukte staatsgreep in de Domini caanse republiek heeft geleid tot nieuwe, aanzienlijke complicaties voor de Ame rikaanse politiek. Wanneer de plannen zijn uitgevoerd staan er 14.000 man Ame rikaanse troepen op dit eiland in de Caribische Zee, die met hun aanwezigheid een rechtse dictatuur ruggesteunen. Het slot van het debat leidde tot ver scherping tussen het nieuwe kabinet en de c.h.u., die zich „gegriefd” bleek te gevoelen door de aanval, welke in de regeringsverklaring op mr. Beernink was ondernomen. „Ik heb reden om ge- griefd te zijn,” zo riep minister-presi dent Cals uit. En hij probeerde te be wijzen, dat mr. Beernink van het ra- dioprobleem geen „vrije kwestie” had moeten proberen te maken, nadat hij zich eerst accoord had verklaard met het voorstel van de formateur, waarbij de fractieleiders zich ten aanzien van de belangrijkste controversiële punten van de regeringsverklaring sterk had den moeten maken, dat hun fracties de daarin vervatte oplossingen zouden aan vaarden. Na een jarenlange harde en meedogen loze dictatuur van Trujillo, die in 1961 werd vermoord, kreeg het halve eiland (het deel Columbus’ Hispaniola met Haïti) voor het eerst in Zijn geschiede nis de kans in vrije verkiezingen een president te kiezen. De hervormings gezinde Juan Bosch behaalde in begin 1963 met 60 de absolute meerder heid. Hij toog aan het werk, maar toen hij na enkele maanden het bezit wilde confisceren van diegenen, die zich on der Trujillo onmatig hadden verrijkt, liep de maat over. De kleine bovenlaag van de bezittende klasse vreesde niet alleen verlies van bezit, maar een ge hele wijziging van de bezits- en gezags verhoudingen in het land. De generaals grepen in en in september 1963 moest Bosch het veld ruimen. Hij ging in ballingschap op het naburige Porto Rico. De nieuwe regering had een sterk rechts accent' en motiveerde de verdrijving van Bosch door verwij zing naaar voortdurend groeiende com munistische invloeden. Nu is in deze ge bieden iedere hervormer al gauw een communist. Ere-prijs. Vele voorbijgangers hebben vol bewondering staan kijken voor de lila-bleek van de dames Haitsma en Boonstra. Er stonden, zoals ieder jaar duizenden bloempjes. De naam’ Ereprijs! Ook toevallig: ze bloeiden op 29 april het mooist! Afgelopen zondag heeft president John son zeer duidelijk uiteen gezet, dat de Verenigde Staten (hij sprak van de Amerikaanse naties) geen tweede Cu ba in het Westelijk halfrond kunnen en willen dulden. Volgens Johnson was de opstand begonnen als een democrati sche volksreVolutie, maar was zij nu overgenomen door een bende commu nistische samenzweerders. Johnson neemt hier de these over van de rechtse junta. Oud-president Bosch bestrijdt daarentegen nadrukkelijk, dat de beweging in handen van commu nisten is gekomen. Het gevaar is nu groot, dat Washington er weer eens in geslaagd is zijn positie in te nemen naast de reactionaire groepen in de Dominicaanse republiek en dat het niet meer begrijpt, zoals het onder Kennedy korte tijd begrepen heeft, dat hervor mingen noodzakelijk zijn en dat deze kunnen leiden tot situaties, die de Ame rikanen in eigen land niet zouden wen sen. Dat daarbij Amerikaanse zaken- belangen in het gedrang kunnen ko men, maakt, dat Washington in feite regimes steunt, die het in eigen land zou verafschuwen. Hark en Sjoch ontving deze week slechts enkele bijdragen, waarschijn lijk omdat de stroom wat was afge remd. De kraan kan nu wel weer open. Wie iets op zijn lever heeft, melde het. Tussen India en Pakistan is het de laat ste weken tot ernstige verwikkelingen gekomen, niet in Kasjmir, zoals men soms zou kunnen verwachten, maar in het Zuidwestelijke grensgebied, waar beide partijen aanspraken maken op een strook moerasgebied, dat in de natte moesson onder water staat en in de droge moesson bedekt is met een laagje zout. Dit gebied, de Rann van Koetsj, beschouwen de Indiërs als hun gebied. Zij trekken de grens langs de Noorde lijke rans van ’t gebied, maar de Pa- kistanen wensen, dat de grens door ’t midden van het gebied wordt getrok ken, zoals dat bij een rivier geschiedt. In januari bezetten zij een kilometer op Indiaas gebied, maar volgens hen dus op Pakistaans gebied, een oud fort. De Indiase troepen bezetten ’n hoggele- gen gebied in de buurt daarvan, waar door het sinds de deling van Brits Indië (1947) ophield niemandsland te zijn. Pakistan stelde voor, dat ieder zich achter de grens, zoals de ander die ziet, zou terugtrekken, maar dan zouden de Indiërs 20 kilometer terug moeten te gen de Pakistani 1 kilometer. Boven dien zou India hiermede de eis van Pakistan erkennen. Het is in de Rann tot gevechten geko men, welke onbevredigend voor India zijn afgelopen, hetgeen in Dehli temeer ergernis heeft gewekt, omdat de natio nale trots al zo geschonden was, door de zware nederlagen, die de troepen in 1962 tegen de invallende Chinezen heb ben geleden. Het gevaar dreigt, dat In dia zich hierdoor tot een fervent na tionalisme zal laten verleiden. Lof aan de Heide Mij die hier keurig werk verricht, nl. door inkorting (demping) van een stuk van de op vaart, het uitbreiden van de „finne” en het egaliseren ervan. En dat alles machinaal met een 24 ton kraan. Kranig! Het voorstel van B. en W. het stadspark Julianapark te noemen met algemene stemmen aangenomen. Verschillende raadsleden zouden het park ’s zondags morgens vroeger, b.v. om 11 uur willen open hebben. De voorzitter antwoordde dat dit moeilijk gaat. Het park kan niet open zonder politietoezicht en de politie moet 's zondagsmorgens eerst bij de ker ken patrouilleren. voor te stellen alsof de k.v.p. en de a.r.p., door met de p.v.d.a. samen te werken, him beginselen zouden verza ken. „Er is sprake van een forse ombui ging in socialistische richting!” zo riep de liberaal, mr. Geertsema, uit. En boer Koekoek constateerde, dat zijn par tij van dit kabinet nog verder afstond dan van het vorige. Maar de commu nist Bakker was van die ontwikkeling in socialistische geest niet overtuigd. „Er is slechts sprake van enkele ballen in een uiterst dunne soep”. Dat verschil in oordeel hing uiteraard samen met het oordeel, dat de v.v.d. of de c.h.u. heeft op de voorgenomen verhoging der rijksuitgaven voor ge meentelijke voorzieningen, het onder wijs of de ontwikkelingshulp en de ster kere overheidsinvloed op de grondpoli- tiek en de energievoorziening. Mr. Geertsema vreesde hiervan een in flatoire ontwikkeling. De communist Bakker sloeg de sociale betekenis ervan lager aan dan de nadelen van de voor genomen huurverhoging. De nieuwe poes rolde zich voor het haardvuur op en begon rustig te spin nen. Klein Liesje schrok er hevig van, liep haastig naar moeder en riep: „Kom eens gauw”, de kat begint te koken.” Protocol. Nauwelijks was het signaal bij de Marnezijl na de 2 minuten stilte gegeven of bij de N.V. Hollandia ging de vlag weer in top. Het protocol was meenden we de vlag halfstok te laten hangen tot zonsondergang. Haast. „Een ieder had haast de vlag uitgestoken”, aldus een van onze ver slaggevers. Dat zal wel een mooi ge zicht zijn geweest. Meestal steekt men de vlag uit (of niet uit) maar dat ze het allemaal „haast” deden wil er bij ons niet in. Wat is een creolien? vroeg menigeen zich af bij het zien van de optocht toen „Onder moeders creolien” voor bij trok. Welnu, dit is een hoepelrok. Zag u die kleine onderduikertjes niet Dit was n.l. de symboliek. Koelkasten gingen bij de gemeente vlot van de hand. Het waren gebruik te uit de houtrijke woningen. Voor f 25,- had men reeds een kast zon der gebreken en met keurig emaille. Velen boften. Nu zijn ze uitver kocht. Hark! We hoorden iemand na de her denkingsavond zeggen: nu hebben we alleen maar Duits gehoord.Waarom geen eigen vaderlandse liederen? Duitse ulevellen en lolli’s die uitge reikt zouden worden op de bevrij dingsdag stuurde men ook terug. Geen Duits op deze dag. Sjoch, daar zit misschien wel iets in, maar het ging toch om de inhoud van deze liederen en die was ontroerend. Hoewel, eigen nationale liederen heb ben wij ook. Waarom zouden wij die niet eens gaan zingen, vooral bij een gelegenheid als deze? Tot ziens, dit was Hark jen Sjoch. Bij zijn eerste optreden in de Tweede Kamer heeft het kabinet-Cals geen belang rijke moeilijkheden ondervonden. Natuurlijk legden de oppositie-partijen zich er ijverig op toe de tegenstellingen tussen de drie regeringspartijen toe te spitsen. De liberale oppositieleider, mr. Geertsema, benutte elke kans om de kritiek, welke zijn socialistische voorganger Vondeling op minister Luns heeft geuit, nu tegen de minister van financiën uit te spelen. Ook spotte hij met minister Bot, d>e zijns inziens op het puntje van een ministersstoel was komen te zitten. Ten slotte richtte hij zjjn kritiek op minister Veldkamp, die in het vorige kabinet- Marijnen met de liberalen en christeiyk-historischen mee is opgetrokken voor een ander omroepsysteem en nu toch is meegegaan met het plan-Cals, dat op de historische ontwikkeling voortbouwt. Zonder blikken of blozen, zei mr. Geert sema. „Jammer, dat er geen kleuren-t.v. ist” werd er toen geestig geroepen. Doch het meeste succes oogstte de communistische fractieleider, Bakker, met de volgende vraag tot minister Vondeling: „Kan de minister mededelen hoeveel gas zich in de Nederlandse bodem bevindt?” Namens koningin Juliana en prins Bern- hard heeft de RVD het volgende com muniqué bekendgemaakt-r „De geruchten over een spoedig te ver wachten aankondiging van de verloving van onze oudste dochter zijn voorbarig. Wij doen mede namens haar een drin gend beroep op u allen haar de rust en de tijd te gunnen in een aangelegenheid als deze een weloverwogen beslissing te nemen. Ondertekend Juliana, Bernhard’ Ook Abbega krijgt op school voortaan tweetalig onderwijs. Het aantal 2-ta- lige scholen komt daarmee op 85. Gisteren zagen we nog hier en daar aanplakbiljetten van de herdenkings avond op 4 mei. Bedankt voor het op hangen, maar nu gauw weg doen! Hoe schrijft men dat? vroeg ons ie mand. Er was een sneeuwwitje in de optocht en een Sneeuwitje. Nog al duidelijk lijkt ons: sneeuw eindigt m. een w en wit begint er mee. De Sneeuwitje zal wel een erg zuinige geweest zijn, het goud voor de letters was op. In eerste instantie liet de derde rege ringspartij, de a.r.p., bij monde van haar nieuwe fractieleider, Roolvink, een nogal afwijkend geluid horen. Hij waar schuwde zo krachtig tegen het voeren van een inflatoir beleid, dat oppositie leider Geertsema hem een compliment gaf en de socialist Nederhorst zich te leurgesteld toonde over het geringe ver trouwen, dat Roolvink jegens zijn Opvallend was, dat tegenover dqze vrij verdeelde oppositie k.v.p. en p.v.d.a. zich tamelijk eendrachtig opstelden. „Het moet nog wennen, maar het is me niet tegen gevallen,” zo sprak de k.v.p.- fractieleider Schmelzer. En zijn nieuwe socialistische collega Nederhorst bleek een gelijke opvatting toegedaan. Bei den waren het er ook over eens, dat het regeringsprogram er op wees, dat het buitenlandse en land- en woning bouwbeleid van het kabinet-Marijnen zou worden voortgezet, dat er een ac centverschuiving merkbaar was ten op zichte van de uitgaven voor de ge meenten en de ontwikkelingshulp en dat, voor zover er van een ombuiging kon worden gesproken, die bleek uit de grondpolitiek en de energievoorziening. Er zijn weer 72 Friese chronische pa tiënten als gasten van „Het Nederl. Roode Kruis” uitgenodigd om met de „J. Henry Dunant” de weekboottocht mee te varen van 1015 mei 1965. De patiënten worden ’s morgens van huis gehaald en in Leeuwarden aan boord gebracht. De overnachtingen heb ben plaats in Harlingen, 10, Schagen, 11, Amsterdam, 12, Kampen, 13, Sneek, 14 mei, waar ’s avonds tussen half acht en half negen gelegenheid zal worden ge geven de patiënten te bezoeken. Als scheepsarts vaart mee dokter J. Kwast, Berlikum, als geestelijk verzor ger Ds. Lofvers, Ried. 10 gedipl. ver pleegsters, 19 helpsters en 6 helpers van het „Roode Kruis” zullen de patiënten verder verplegen en verzorgen. Eén der zalen met 24 bedden is bestemd voor de heren, de drie andere zalen, elk met 16 bedden, voor de dames. 't Vertrek uit Leeuwarden is vastgesteld op maandagmorgen om 11 uur. De ont scheping in Sneek zal zaterdagmorgen om 8 uur beginnen en waarschijnlijk wel een paar uur in beslag nemen, zodat alle patiënten tegen de middag weer thuis zullen zijn. Onze correspondent, de heer S. S. de Jong Dzn, vaart mee, zodat wij hopen ’n verslag van de tocht te kunnen geven. Goede reis en een behouden thuiskomst gewenst! Over lever gesproken. Is lever in het Fries „Ijirre” werd ons gevraagd. Ie mand lustte graag Ijirre op z’n brood. Hij vroeg het en kreeg lever. Fout! Ljirre is rookvlees. Weet u niet van de „readrikkerierreljirre?” Geen Fries is wat we lazen op een folder van Het Raadhuis „Vi ar be- rönde För varr Kök” stond daar. Wie- linga verwacht zeker gasten uit het hoge noorden. De Bittenser opvaart te Schettens is aan het einde van de bebouwde kom door een vaste dam (nl. voor rijver- keer) afgesloten, ruim honderd meter van de hoofdvaart BolswardWit- marsum, zodat de ingang nog vrij is. Zeer afwijzend zijn de reacties van de Latijnsamerikaanse landen geweest, waar men minder het gevaar van het castrisme dan van het Yankee-imperia- Jisme ziet. Een poging van de Verenig de Staten om de operatie over te dra gen aan de O.A.S. (Organisatie Amerikaanse Staten) is mislukt. O.A.S. heeft, nadat de pauselijke nun tius een niet overal geëerbiedigde wa penstilstand tot stand had gebracht, ’n bemiddelingscommissie van vijf naar Santo Domingo gezonden. Overleg tus sen Junta en rebellen is nog gaande. Voor Rusland was de Amerikaanse in terventie een prachtige gelegenheid om betekent echter niet ’t begin van een nationalisatiegolf, maar het einde, want nationalisatie is in het program naar de achtergrond geschoven. Alleen staal stond op het program, vermoedelijk doordat de conservatieven, toen zij in het begin van de jaren vijftig weer aan het bewind kwamen, de in 1949 tot stand gebrachte nationalisatie weer on gedaan hadden gemaakt. Labours plan voorziet overigens wel in een ruime schadevergoeding aan de aandeelhou ders. Nu zal moeten blijken of de meerder heid van vier en na donderdag van drie (dan bezet een conservatief weer een nu vacante zetel) voldoende is om de regering staande te houden. Er zijn na melijk twee Labourafgevaardigden, die tegen de nationalisatie zijn. Stemmen deze met de oppositie mee, dan wordt het moeilijk voor Wilson. Hoewel, wan neer hij een nederlaag lijdt, zal hij het Huis ontbinden in de niet zo onrede lijke hoop, dat hij bij nieuwe verkie zingen een grotere meerderheid in de wacht zal slepen. Volgens opinie-onder- zoek stijgt Labours aanhang wat, ter wijl de conservatieven sterk aan de libe ralen aan het verliezen zijn. Donderdag is het debat in het Huis met aanslui- Waarom palen in de Wipstraat vraagt een lezer. Toch niet om de naém in ere te houden? De jongens wippen er n.l. wel eens over, maar verder hebben de palen geen enkel nut, anders niet dan als obstakel. De aanhangers van Bosch gingen in ballingschap of doken onder, terwijl bij de grote massa zijn naam populair bleef. Op 24 april kwam een deel van het leger in opstand, maar de lucht macht, voornamelijk onder leiding van generaal Wessin, verzette zich krachtig. De vloot sloot zich bij Wessin aan en het lot van de staatsgreep leek beze geld. Maar de opstandelingen, zich steunend op krachtige demonstraties van de bevolking, gaven zich niet ge wonnen en wanneer men een corres pondent van de New York Times mag geloven, zouden zij tenslotte wel de overhand gekregen hebben. De hoofd stad Santo Domingo kende de ta ferelen van een burgeroorlog en op 28 april kondigde president Johnson aan, dat 400 mariniers waren geland om het leven van de Amerikanen en andere buitenlanders te beschermen. De vol gende dag werd de doelstelling van de operaties uitgebreid. De troepen waren aan land gezet om er op toe te zien, dat zich in Santo Domingo geen rege ring van het communistische of castris- tische type zou vestigen. Enkele malen nog werden de aantallen troepen verhoogd, ondanks het feit, dat er steeds minder Amerikaanse levens te beschermen vielen, want de meeste buitenlanders zijn al per schip geëva cueerd. De Engelse regering heeft voorgesteld de staalindustrie voor 90 te natio naliseren. Hiermede voldoet Labour aan een van haar verkiezingsbeloften. Dit tend stemming. •b.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1