Groots Historisch schouw- van spel bij de opening Ayl va State’ Witmarsum I Kasteel werd bejaardentehuis Voorheen heersen, thans dienen J Fan de Martinytoer Nammedicht Zilveren filmpjes A. J. OSINGA I DINSDAG 11 MEI 1965 104e JAARGANG No. 36 STREEKBLAD Personiel A.J.O. VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND by de 80e jierdei fan de hear Fryske ütjower to Boalsert 8-5/65 llilllllllllilllllllllllllllillllllllllllllllllll^ Op dizze jubileumdei Segen en foarspoed op Jou wei! In lokwinsk rj’ocht üt it hert Nei tachtich jier fan lok en smert God mei Jo hoedzje dizze stoun Ai lókt de dei nou nei de joun. Al tachtich jier oanien J immer oan de seine stien us hjoed p to sizzen A Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag a Van Aylva’s en Aggema’s. de Krentenbrood. Bezichtiging'. Twee wapens. zo y Toespraken en cadeaux. Tj. de J. Adv.n.entieprijs: 15 cent per mm ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 2.40 pei kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De kunst bigjint dêrre pas dêr’t it nelbouwen ophaldt Uitgave: A. J. OSINGA NV, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Edele berispte burgervader. Zuster Véronique stelde daarop voor, dat de afbeelingen van dit wapen en het wapen der Zusters een plaats naast el kaar zouden krijgen in dit nieuwe ge bouw. „Ik richt een vlammend protest tegen deze daad van onbeschaafde agressie.” (Proclamatie van H. M. de Koningin). „Nooit of nimmer zal onze regering met de vijand onderhandelen” (mededeling van het opperbevel). Om al dizze redens soe it in frjemde yn- druk meitsje as it produktskip foar ierd- apels deselde wei opgie as yn ’62. Wy wachtsje mei spanning óf, hwat der bar re sil. De greidboer hat fan datoangeande min der risiko’s, mar dat hy ek net sünder is, waerd ik gewaer, doe't ik okkerdeis de boekhalding fan in greidboer biseach, dy ’t de léste trije jier gans lést fan abortus Onder syn kij hawn hie. Nei in foarsich- tige skatting hie him dy aeklike kwael mear as tweintich tüzen goune koste en is er ek nou noch lang net op in normale produksje. En hwa ha de weinen mei koal net sjoen, dy’t dizze winter oan de kij fuorre binne. Dér bliuwt fansels ek in blinders bytsje oer foar de Jorbouwer. Yn de measte getallen komme dizze ri siko’s net allegearre op ien holle del, mar ik leau wol, dat der yn it algemien fierst to min mei rekkene wurdt. Neist it for- alderjen fan pleats en masine-ark, dêr’t ek to min acht op slein wurdt, moat men by in reële birekken ek in post opnimme foar de bidriuwsrisiko’s, dy’t yn aller- hanne foarmen treffe kinne. Docht men dat net, dan is der gjin wjerstan as de slaggen falie. En yn it boerebidriuw sitte folie greate en lytse risiko’s, dy’t net troch de oerheit dekt wurde, mar der de boer seis foar stiet en ek foar stean bliu- we sil, hoe’t de EEG en minister Bies heuvel har bést ek dogge. iten stel let de bij 2e week mei 1940 olswards Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum mar fierwei de measten hawwe it nei- sjen. De eksport nei Dütsklan kin de lytse foarried, dy’t der jit is, sa mar oan, wylst ek België en Frankryk mei de müle iepen rinne. Mar as der gjin wün- ders barre, dan sille wy minstens jit seis, sawn wike wachtsje moatte, foar’t hjir yn Fryslan de nije pipers klear wêze kin ne. De fraech komt op oft wy dit jier wer in situaesje krije sille as yn ’62, doe ’t ek yn it foarjier de prizen gilns op- rounen en de regearing yngriep mei de eksportforgunningen ünder kontröle to stellen. Der hat doe hiel hwat oer to dwaen west. En dat is to bigripen, hwant yn mannich jier giet in diel fan de ris- pinge nei de kij omt der to folie binne en dan is de skea foar de forbouwer. As men ddn wol yngrypt, as de prizen oprinne, dan krije de forbouwers in rare smaek yn ’e müle. Binne dan allinnich de skealike risiko’s foar *üs, sizze hja? De ierdappel is gjin produk,t, dêr’t de steat ste.un oan jowt en hja achtsje it ünbillik, dat de lege prizen wol foar har binne, mar de hege net. De forbouwers hawwe seis ek harres wol dien om de priisfal by to min ófset foar to kommen. Sa lizze hja op eltse h.a. setters in hef fing fan 200 goune om dêrmei in füns to foarmjen, dy’t de oerstallige setters üt de merk nimme kin. Forline jier hat dat füns hiel hwat mear bitelje moatten as dat er yn siet en sa is in fikse skuld ünt- stien, dy’t nou wer goedmakke wurde moat. Ek vn ’63 moast der gans jild by. IT RISIKO BLIUWT Der wie fan ’e wike in bouboer, dy’t syn arbeider by it freegjen, hwat er dwaen moast, sei: „Dat kin my neat skille, ast hjir mar net foar de glêzen komst!” Better as in lang forhael, lit dit feit sjen, hoe’t op dit stuit de stimming is by de bouboeren, dy’t nou al wiken wachtsje op in omkear yn it waer, dat harren by steat stelle sil de setters yn ’e groun en it sied yn de fuorgen to krijen. It is hast aide maeije en de measte setters stean jit yn ’e skuon e of lizze to rotsjen en to Radiomelding 9 uur: De bruggen over de Maas en de IJssel zijn door onze troepen vernietigd. In de richting van Arnhem zijn de Duitse troepen tot 15 km van de IJssel opgerukt. Landingspogingen van parachutisten zijn mislukt. Frankrijk en Engeland hebben hulp toegezegd. Staande waren, al de aanwezigen ge tuige van de binnenkomst van de ede len. De beide pages Gosewyn en Wime- ring kregen de opdracht, om hun fleren te helpen bij het afleggen van hun man tels. Door de gevechten in Santo Domingo is de voedsel- en watervoorziening ge stagneerd. Amerikaanse militairen zijn ingezet bij de rantsoenering „Echte” edellieden hebben j.l. vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan Witmar sum, werden er op het gemeentehuis ontvangen, trokken op hun wandeling door het dorp in hun historische kledjj de aandacht van menige inwoner, werden ver welkomd door de jeugd en begaven zich tenslotte naar het mooie bejaarden centrum „Aylva State”, dat deze middag officieel zou worden geopend. Deze edellieden waren vertegenwoordigeers van aloude adellijke geslachten uit Witmarsum, nameljjk de Van Aylva’s en de Aggema’s, die hier een reeks van eeuwen geheerst hebben en nu hun slot gingen overdragen aan dienende Zusters van Liefde uit Schyndel. Het was of de geest van lang vervlogen tijden rond waarde, toe de edelen verschenen. Eindelijk verschenen de edellieden op het terrein van Aylva State, waarop de burgemeester, gearmd met Zuster Ve- ronique, algemene overste van de Zus ters van Schijndel, zich naar de in gang van het gebouw spoedde, om hen met de grootst mogelijke hoffelijkheid te begroeten. VOEDSEL EN WATER VOOR DOMINICANEN tige glaswand in de kapel en boven de tabernakel had gezorgd, verder de bur gemeester, de adviesraad van Witmar sum, haar medezusters, enz. Zij sprak de wens uit, dat de, bejaarden zich in dit tehuis zeer gelukkig moch ten gevoelen. In Eolsward behalve voor doktoren en melkvervoer alle verkeer met motorrij tuigen verboden. Elke uiting van vijan delijkheid tegenover de bezettende macht zal bestraft worden. Wie niet-Duitse ra- dio-uitzendingen beluistert wordt be straft. Hoe kalmer zich de burgerbevol king gedraagt hoe beter voor de hele samenleving. Een extra editie van de Jongs Nieuwsblad verscheen (alleen in Bolsward). Hierna werd aan alle aanwezigen ge legenheid gegeven het gebouw te be zichtigen. Het bestaat in hoofdzaak uit 2 gedeelten, namelijk het kloosterge- deelte, dat ’s morgens door Mgr. P. A. Nierman uit Groningen was ingewijd en dat omvat de zustervertrekken, zie kenzaal, therapiezalen, prachtige kapel enz. Het overige gedeelte bestaat uit be jaardenvertrekken, eetzaal, recreatie zaal, bibliotheek, keuken. Men valt bij de bezichtiging van dit hypermoderne gebouw eigenlijk van de ene verrassing in de andere. In dit complex vindt men 43 éénper soonsbejaardenvertrekken en 3 twee persoons. Slechts wanneer de ruimte ’t toelaat worden ook buiten de gemeente Wonseradeel wonenden opgenomen. Tot slot van de bijeenkomst werd door alle bejaarden, die samen o. 1. v. mej. Brems een koor vormen, gezongen: „Dêr’t de dyk it lün omklammet” en door alle aanwezigen het eerste couplet van het Fries Volkslied. Het ga dit huis, zo besloot hij zijn toe- sparaak, gedurende een lange reeks van jaren met Gods zegen zeer goed. Vervolgens werd het woord gevoerd door arch. S. Haarsma. Hij dankte de bouwers, in het bijzonder da hoofdaan nemer Ringnalda, wiens vakmanschap gestaag doorwerken bij tegenslagen en eergevoel, om iets goeds tot stand te brengen, hij ten zeerste prees. Hij dankte ook de zusters voor het in hem gestelde vertrouwen. Het was een feest, zo zei hij, deze opdracht uit te voeren. Namens de bouwers bood hij planten aan voor de bloembakken in hal en eetzaal. Namens de bewoners van het huis sprak zei van het zeer spruten yn ’e bakjes. Ek yn de polders is men der net niei klear komd, alhoe- wol de groun dêrre folie mear forneare kin. Boer en arbeider stean machteleas tsjin dizze wiete rite, hja moatte harren bidarje en de kostbere dagen sinleas foarbygean litte. Mocht it waer mei gau- wens in kear nimme, dan komt alles ta- gelyk op harren oansetten, de leanwur- kers, dy’t op it heden mei har djüre ma- sines en djüre wurkkrêften op har nel len bite, wurde dan foar de ünmooglike taek set har klanten del to bêdzjen. Bi- nammen de boeren mei in mingd bidriuw sitte der it raerste ta, hwant op de klaei groeit it gers troch en komt de waermte der yn, dan moatte hja ek dêrre alles ta- gelyk. Dit bidriuwsrisiko dat der elts jier wer oars ütsjocht, wurdt fakentiids fierst to min rekkene en troch mannich theoretikus oer ’e holle sjoen. Dizze witte ntoai krekt to fortellen yn hoefolle üren en minuten dit en dat dien wurde kin, mar yn de praktyk wurdt de brij hiel oars optsjinne. En as dan de arbeidsbi- setting, sa as tsjintwurdlch mar al to faek it gefal is, ta it uterste ynkrompen is, dan stiet men foar in wanhopige si tuaesje. De aide jirapels sille nou folie langer brükt wurde moatte en mei dat ek yn it bütenlan de situaesje mei it waer min is, lüke de ierdapelprizen hurd oan. De hiele hjerst en winter wie de greathannelspriis 12-14 sinten de kilo, mar nou wurdt foar de Bintsjes al 30 sinten bean. De inkelde bouboeren, dy’t se biwarre hawwe, profitearje hjirfan, Nederland in oorlog met Duitsland dat op 10 mei vanaf 3 uur de nederlandse grens, door vliegtuigen en troepen schond. mej. Brems, Sommigen ozer, zij, viel het afscheid nemen eigen huis en de eigen omgeving zwaar, maar spoedig reeds bemerkten we, dat de stemming in dit huis ook bijzondera prettig. Alles is geriefelijk, het eten is lekker, de verzorging is zo goed. Ze herinnerde aan een uitspraak van H. M. Koningin Juliana: „We kunnen veel, als we het samen willen.” Zo is het ook hier. Door samenwerking zal het tot ere van Aylva State en tot heil van de bewoners een echt thuis voor de bejaarden kunnen worden. Als een symbool van trouw aan het bejaardentehuis bood zij de Zusters ’n Friese vlag aan en verzocht zij, deze voorstaan naast de Nederlandse vlag te willen gebruiken. Zuster Véronique sprak tenslotte nog een dankwoord tot architect, aanne mers en onderaannemers, het echtpaar Aalbers-Kollewijn, dat voor ’n prach- Hierna volgde een nadere kennisma king met.o.a. Pater van Straaten en de echtgenote van de burgemeester. De heer Van Aylva merkte op, dat de burgemeester en diens echtgenote naar zijn mening wel wat erg ver van el kaar verwijderd zaten. In onze tijd hiel den de mannen hun vrouwen liefst zo dicht mogelijk bij zich, aldus de edele. De burgemeester legde hem echter uit, dat er sindsdien een emancipatie had plaats gevonden en dat de vrouwen van de 20ste eeuw ondernemender waren geworden dan hun voorgangsters uit vroegere eeuwen. De heer Van Aylva sprak daarop als zijn oordeel uit, dat door deze onderne- minsgeest der vrouwen nooit meer een gemeentebegroting sluitend te krij gen was en dat de vrouwen allicht de mannen van de 20ste eeuw geheel over het hoofd zouden kunnen- groeien. De heer Van Aggema mengde zich ook in deze discussie en merkte op, dat het de verdienste vooral van de boeren en van de boerenadel was geweest, dat vroeger de begrotingen steeds sluitend waren. De heer Van Aggema vertelde, dat zijn gade stamde uit het geslacht der Van Aylva’s. Wij woonden, zo zei hij, in de Kampen, hadden er 185 pondemaat land en hadden ook een onderaardse verbinding tussen ons kasteel en dat der Aylva’s, waar we in tijden van om singeling met elkaar konden overleg gen. Bij restauratie onlangs van de boer derij, waar vroeger ons slot stond, zijn nog tunnels ontdekt. Met veel plezier hebben wij in onze tijd ook jachtfestij- nen gehouden in de buurt van de Gou den Halsband en kwamen dan ’s avonds hongerig thuis. Dan konden we ons rij kelijk te goed doen aan lekker eten. De vroegere Witmarsumer schoolmees ter Gysbert Japicx heeft het reeds ge zegd, dat een mens van de liefde al leen niet kan leven. Daarom bood spreker nu de zusters een groot krentenbrood aan, een geschenk der beide edelvrouWen. 14 mei: Sedert zondag zijn de provincies Groningen, Friesland en Drente door de Duitse troepen bezet. De Grebbelinie doorbroken. Duitse strijdkracht den zich reeds in verbinding^rm Rotterdam gelande parachutisten. Roo sendaal bezet. Heel Luxemburg in han den van de Duitsers. In totaal de laatste dagen 1000 vliegtuigen van de geallieer den vernietigd. en Wymbritseradeél. Namens .de genodigden hield na deze openingsceremonie de heer D. G. van der Werf van Bolsward, voorzitter van de K.V.B. (Katholieke Vereniging Be jaardentehuizen) een toespraak. Dit prachtige gebouw, zei hij, is het resultaat van jarenlang mooeizaam werken. Uw bestuur zal blij zijn, dat alles in dit gebouwd reeds zo goed func tioneert en dat dit gebouw de toets der vergelijking volledig kan doorstaan. Spreker hoopte, dat de Zusters hier veel geluk en voldoening zouden vinden en dat de bejaarden altijd met de grootst mogelijke liefde zouden worden ontvan gen. te hij; de singels zijn dichtgegooid, de wilgen zijn omgehakt. De heer Van Aggema troostte hem echter met de woorden, dat op de plaats, waar eens het oude slot stond, nu op nieuw weer leven bloeit. En, zo merkte één der adellijke gaden op, liefde heeft thans de vroegere strijd weten te verdringen. Dat geeft ons toch weer moed, zei toen de heer Van Aylva, die zich vervolgens richtte tot de Zus ters. In het huis van ons oude geslacht, zo zei hij, wilt gij nu de liefde laten door werken. En welk gevoel van heimwee nu ook bekruipt, toch hebben wij eer bied voor üw moed en uiten wij graag onze waardering voor uw plannen. We vragen U daarbij, om ons wapen, dat alt(jd een democratische- inslag had, in ere te willen houden. Burgemeester Oosterhoff sprak daarna de heer Van Aylva toe: Het is ontroerend, om te zien, hoe U afstand hebt kunnen doen van Uw al oude bezittingen. Toch weten wij de taakstelling, die zij uit Uw handen heb ben overgenomen, veilig bij deze zus ters. Hun wapenspreuk is: „Ora et La- bora”, doch geloof gerust dat de wa penspreuk: „De jeugd vindt een belo ning in zichzelve”, eens toebehorend aan de Van Aylva’s, geparenteerd aan de Van Aggema’s, ook de Zusters aan zal spreken. De heer Van Ay Iva wilde hierop zijn sabel opheffen, doch de burgemeester heette hem: Laat uw sabelgekl etter achterwege en wees met ons kinderen van de vrede, gedenkend, dat in onze grietenij deze week bevrijdingsfeesten werden gevierd en wij een ereprijs heb ben toegekend aan een praalwagen uit één onzer dorpen, welke als opschrift droeg: „Jongerein wol frede”. Aan de Zusters van Schijndel werd ver volgens door de heer Van Aylva een schilderij aangeboden, waarop het vroe gere wapen was afgebeeld. Hwat hat Qabe Skroar Aan hun luisterrijke komst ging in recreatiezaal van het nieuwe bejaarden centrum een toespraak vooraf van de burgemeester van Wonseradeel, de heer A. Oosterhoff, gericht tot de talrijke genodigden. De burgemeester was van ihet te verwachten bezoek der edellie den volledig op de hoogte. Deze stoet der historie is reeds onderweg, zo zei hij; wellicht is ze al de plaats gepas seerd, waar vroeger een prachtige op haalbrug het oude dorp sierde. Het gezelschap bestaat uit 7 personen, te weten de heer Van Aylva en zijn gade, de heer Van Aggema en zijn echt genote, 2 pages en een heraut. Het geslacht Van Aylva behoorde tot de herenadel, waarom de slotheer veel Ne derlands spreekt; het geslacht Van Ag gema daarentegen sprak slechts Fries en was van zuivere boerenadel. Toen zij regeerden was het wel een heel andere tijd als nu, aldus de burgemees ter. Aan één hunner, die toen juist zat te melken, werd eens gevraagd, of hij zich niet beter bij het besturen der gemeente kon bepalen, dan bij zijn vee- derij; ’t antwoord was, dat hij vanaf de „tuolle” het beste de gemeente kon overzien. Kom daar nu eens om, een boer en bur gemeester tegelijk. Deze combinatie is nu niet meer mogelijk en aan de burge meester van Wonseradeel wordt hoog uit nog gegund, dat hij de geiten mag zien, die zijn overbuurman er op na houdt. Nadat gemeenschappelijk een kleine verkwikking was gebruikt, verzocht de burgemeester aan de edelen, om over te willen gaan tot het plegen van de openingsceremonie. Twee schilderstukken waren inmiddels bij de ingang van de zaal aangebracht, waarvan één het vroegere Aylvaslot voorstelde en het andere het tegen woordige bejaardentehuis. De vergelijking tussen beiden deed de heer Van Aylva somber gestemd zijn. De schone abelen zijn verdwenen, zucht- aft iW i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1