Verwarde toestand in de Dominicaanse republiek Rotterdam een volwaardige universiteit hark en sjoch Johnson doet aanval op De Gaulle improvi- e Skroar Gouden filmpjes Illlllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllll üs hjoed p p to sizzen VRIJDAG 14 MEI 1965 104e JAARGANG No. 37 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Rhodesië. Staal. Inter-Amerikaans. it minskdom dom, Vlak voor de herdenking van de twintigste verjaardag der bevrjjding publiceerde het Engelse dagblad „Daily Express”een foto, genomen in het struikgewas bij Drakesteyn, van kroonprinses Beatrix met de 38-jarige Duitse diplomaat Claus von Amsberg. Er ontstond deining over deze plaat. In de vereniging van persfotografen ontstond meningsverschil over het oirbare van deze foto, die niet vanaf de openbare weg liad kunnen worden genomen en dus als een inbreuk op „privacy” kon worden beschouwd. Daarnaast was er uiteraard belangstelling of deze foto nu een romance aan het licht had gebracht tussen onze kroonprinses en de Duitse diplomaat. Koningin en Prins deden een beroep op de bevolking hun dochter de rust te gunnen om tot een beslissing te komen. Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Advn.entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 2.40 per kwar’aal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Naar buiten toe mengde het kabinet- Cals zich nog niet in deze aangelegen heid, 'hoewel er in de ministerraad na tuurlijk wel belangstelling voor bestond. Bégonnen werd met een onderzoek naar het verleden van de jongeman. 3e week mei 1915 Met het oog op de oorlogsomstandighe den zal de kermis te Harlingen niet door gaan. Veel hooi wordt uitgevoerd naar Duits land, z.g. als pakhooi. De zeis en hier en daar reeds de machi ne. krijgen het weer te zeggen in de mieden. De maaiers bedingen soms reeds meer dan f 15,— per week. Workums burgerij zal in de gelegenheid worden gesteld vis te bekomen a 9 ct per pond, aan huis bezorgd. Boven Arum dreef een Zeppelin. Een pas te Witmarsum getrouwd bruids paar geraakte bij Harkezijl met de sjees in de sloot. Ze moesten onder de geha vende sjees vandaan worden gehaald. De jongeman kreeg hierbij kwetsuren aan ’t hoofd. H. M. DE KONINGIN BIJ DE U.V.V. H. M. de koningin heeft dinsdag in Utrecht een deel van de landdag der Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers bij gewoond. Op de foto zien we v.l.n.r.: Gravin van Lynden van Sandenburg, mevr. J. C. Friederich-Wegerif (vice- presidente van de U.V.V.)H. M. de koningin en burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz van Utrecht. Hark en Sjoch wordt door menig man aangegrepen als openbaar klach- tenboek, een plekje waar men nu eens even echt zijn gal kan uitspuwen. Met de hand op het hart: dit is niet de op zet van deze rubriek. Anonieme klachten komen in de prullemand. Er heerst een verwarde toestand op de Oostelijke helft van het eiland Hispaniola in de Caribische Zee, in de Dominicaanse republiek. Vorige week hebben wij gemeld, dat de aanhangers van de in 1963 afgezette president Juan Bosch getracht hadden zich door middel van een opstand van de macht meester te maken, maar dat president Johnson door zijn bevel Amerikaanse troepen naar het eiland te zenden in feite het leven heeft gered van de rechtse regering, die in 1963 Bosch had verdreven. Beide partijen handhaven zich en houden zich in het algemeen aan het bestand, dat de missie van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) vorige week tot stand heeft weten te brengen. Aan de kant van de opstandelingen, die zich de grondwettelijke regering noemen, is getekend door kolonel Caamano, die zich ten sterkste verzet tegen de Amerikaanse beschuldigingen, dat hij een communist zou zijn, of dat zijn beweging door de communisten zou zijn overgenomen. Üit wordt namelijk door Washington aangevoerd als motief voor het ingrijpen van de enkele tienduizenden militairen op het eiland. Aan de andere zijde is getekend door de junta. Enkele dagen later werd deze rechtse junta echter vervangen door een andere met aan het hoofd Antonio Imbert, de overlevende van het tweetal dat 4 jaar geleden een moordaanslag op de tiran van de Dominicaanse Repu bliek pleegde. Imbert verklaarde een democratische, progressieve politiek te zullen volgen. Imbert legt er de nadruk op steeds een vriend te zijn geweest van de ex-presi- dent Bosch, die nu evenwel de partij van Caamano heeft gekozen. Het lijkt niet uitgesloten, dat de nieuwe junta is gevormd op aandrang van de Ver enigde Staten, die zich met een minder rechtse junta willen verdedigen tegen de algemeen gehoorde beschuldiging, dat zij aan de kant van de reactie staan. Herdenking. In Europa en in de Verenigde Staten is zaterdag j.l. de 20ste verjaardag van de Duitse capitulatie en het einde van de oorlog in Europa gevierd. In de Pacific en in Azië moest men nog wachten tot augustus. Dat de eenheid onder de bondgenoten niet bewaard is gebleven, zal niemand zijn ontgaan. Dat de tweedracht zelfs bij officiële her denkingen zichtbaar wordt, doet wat onbehaaglijk aan. In Moskou hebben de meeste Westelijke ambassadeurs zich verre gehouden van de parade op het Rode Plein, waar drie nieuwe typen raketten werden getoond, evenals een radiografisch geleide anti-tankraket en een nieuwe middelzware tank. Officieel werd ook voor het eerst de naam van Stalin weer zonder honende bijgelui den vermeld in de toespraak van secre- taris-generaal Brezjnjew. De Engelse regering heeft in een stem ming, waaraan van beide zijden bran cards te pas kwamen om bedlegerige parlementsleden het stemmen mogelijk te maken, met vier stemmen meerder heid het debat over het witboek over de nationalisatie van de staalindustrie overleefd. Rebellen van links en rechts in de Labompartij stemden voor; die van rechts omdat minister Brown op het laatste ogenblik vertelde, dat een beheer van de staalindustrie in het al gemeen belang ook met een verwerving van minder dan honderd procent van de aandelen kon worden bereikt. Een storm van links is daarop opgestoken, doordat aan het heilige beginsel leek te worden getornd, maar bij velen is de gedachte gerezen, dat Brown weinig anders heeft gedaan dan met woorden spelen om de rechtse rebellen tot de voorstemmers te brengen. De dominee (en velen met hem) be doelden echter creolien. Dit is ëen ontsmettingsmiddel (wisten wij ook wel). Het had moeten zijn crinoline of crinolien, het franse woord voor hoe pelrok. De grootste blunder, die nog op het nippertje werd voorkomen was een zien. Maar de a.r.p. had er al drie: een staatssecretaris voor marine (Van Es), voor economische zaken (Bakker) en voor onderwijs (Grosheide). Ook de k.v.p. bezat er drie, namelijk voor bui tenlandse zaken (De Block) en twee voor sociale zaken (dr. De Meijer en dr. Bartels). In de loop van de week kwam er bovendien nog een vierde bij. Minister Vondeling slaagde er name lijk in de k.v.p. tegemoet te komen in haar wens naar invloed in de sociaal- economische sector: hij droeg dr. Hoef nagels een broer van de bekende pater voor tot staatssecretaris voor de belastingen. Hiermede was het aan tal staatssecretarissen voor de k.v.p. op vier gebracht. Gemeentezaken. Ook een staatssecretaris op buitenland se zaken, waarvoor de p.v.d.a. belang stelling had, was niet zeker, doordat daar al twee ministers Luns en Bot en een staatssecretaris De Block werkzaam zijn. Het feit, dat zij allen tot de k.v.p. behoren, stemde de p.v.d.a. evenwel tot nadenken. Waarschijnlijk leek, dat er een staats secretaris voor gemeentelijke proble men zou komen bij het departement van binnenlandse zaken van de a.r.minister Smallenbroek. Dit zou speciaal belast worden met de problemen der grote- stads-besturing. De p.v.d.a. had hier voor verscheidene candidaten; hetzij de Groningse gemeentesecretaris prof. Van Troostwijk uit de Eerste Kamer, hetzij het Zeeuwse Tweede Kamerlid, Drs. Westerhout. groot opgemaakte moederdag-adver- tentie van een bekende (ja zo kwam het uit de zetmachine) banketbakke rij. Het scheelde maar één letter. Het ongeluk zit soms op een klein hoek je. Waar rook is is ook vuur, zei zondag morgen de koster van de Herv. kerk te Zurich laconiek, toen hij beden kelijk naar de kachel keek. Alleen, er was zoveel róók dat de preek er maar om is bekort. „Teken iets leuks voor moederdag”, zei de vriendelijke juffrouw op school. Bepaald pijnlijk was wat toen een van de kleuters zei: „Ik heb geen moe der. Bepaald pijnlijk vinden we een over dreven moederdag-reclame ook voor hen die nimmer het moedergeluk ken den of ongewild ongetrouwd bleven. Moest men voor hen ook niet eens iets liefs doen Of zit hier geen brood in voor de commercie? Ontvolking. Op 12 mei, vanouds de Friese verhuisdag, vertrokken uit Longerhouw 3 gezinnen, samen 22 personen. Er kwam 1 gezin met' 4 personen voor terug. Dit is slechts ’n symptoom. En dan te bedenken dat Longerhouw al zo klein was. Oud-stadgenoot Tj. Faber (broer van c.h.u.-raadslid) vierde zijn zilveren jubileum als directeur van het bij kantoor van de Ond. Levensverz. Mij ,,’s-Graverihage” te Amsterdam. Hij werd o.a. toegesproken door zijn col lega van Rotterdam, ook al een oud- stadgenoot, n.l. F. Ferwerda. Op het diplomatieke terrein is Was hington vooral actief geweest in de O.A.S. Ten koste van veel wilde Was hington bereiken, dat de operatie in de Dominicaanse Republiek een wijdere strekking kreeg dan een interventie van alleen de Verenigde Staten. De ministerraad van de O.A.S. heeft zich tenslotte met 14 tegen 5 stemmen uitgesproken voor het zenden van een inter-Amerikaanse strijdmacht naar de Dominicaanse Republiek. Het gaat hier bij natuurlijk niet om de manschappen, maar om de politieke dekking van Washington en zijn stelling (wel de Johnson-doctrine genoemd) dat inter ventie gerechtvaardigd is, wanneer een staat van het Westelijk halfrond in han den van een communistische regering dreigt te geraken. Ook al heeft Washington een voldoen de meerderheid in de O.A.S. achter zich gekregen, dat betekent nog niet, dat er niet in de meeste Latijns-Ame- rikaanse landen ernstige bezorgdheid is gerezen over Johnson’s „kanonneer- boot-politiek”, terwijl ernstig in twij fel wordt getrokken of de angst voor een tweede Cuba wel zo gegrond is als Johnson wil doen geloven. Staatssecretarissen. Het kabinet had trouwens voldoende andere zorgen aan zijn hoofd. Besloten werd tot de aanstelling van verscheide ne staatssecretarissen. Eerst trok mi nister Suurhoff zijn geestverwant, ir. Posthumus, aan voor het staatssecre tariaat voor internationale vervoers- aangelegenheden. Vervolgens droeg mi nister Vrolijk zijn geestverwant Egas voor als staatssecretaris voor maat schappelijk werk. Daarmede was het kabinet van twee socialistische staatssecretarissen voor- 12 juni a.s. wordt in de an Bolsward het vierde na- improvisatie-concours ge- „spannend”, artistiek be en gevarieerd muzikaal ge bet zich laat aanzien. Op ia prijken namelijk de na sterk naar voren gekomen isatoren: Bert Matter uit >rig jaar ook aan het inter- ours in Haarlem deelnam), den Dool uit Culemborg, uit Scheveningen en Jan Katwijk aan Zee. Een no vum op het gebied van het „orgel-impro- visatie-concours-wezen” is wellicht, dat dit viermanschap niet alleen op de bank van het grote, maar ook op die van het koororgel zal plaatsnemen. Het is op die manier mogelijk een nog dieper inzicht in hun kennis en vaardigheid te krijgen, hoewel, dat dient direct gezegd, ’t koor orgel slechts een beperkte rol gaat ver vullen. Het is bekend, dat Bolsward zoveel mo gelijk probeert de wat duffe, droge sfeer, die zeer ten onrechte bij een orgel wordt verondersteld te weren. Ook een orgel- concours kan een feest zijn. Bij de en tourage is dan ook op feestelijkheid ge werkt. Aan deze sfeer zal ongetwijfeld het Nederlands Koper Kwintet, bestaan de uit leden van het Concertgebouwor kest, bijdragen. De heren Klaas Kos (eerste trompet), Epke van der Valk (tweede trompet), Kees Blokker (trom bone), Marinus Clarijs (hoorn) en Do nald Blakeslee (tuba), die de „entr’ acte- muziek” verzorgen hebben hun program ma uiteraard in harmonie gebracht met het geheel, doch zochten het niet in de somberheid. Het concours begint om half drie des middags. Vooraf is er echter al orgelspel door Nico van den Hooven uit Den Haag de winnaar van het eerste concours. Van den Hooven speelt oude Franse meesters als Titelouze, Couperin en Guilain. Ook dit is een interessant aspekt van het con cours, zodat men er beslist goed aan doet om twee uur al in de kerk aanwezig te zijn. Het succes van de drie vorige Bolswar- der manifestaties is die van dit jaar blijkbaar vooruitgesneld, want reeds nu komen aanvragen voor kaarten, zelfs van over de landsgrenzen binnen. De or ganisatie heeft de entree gelijk kunnen houden: drie gulden, inch het program ma. Wie zeker wil zijn van ’n plaats kan kaarten bestellen bij de Amsterdamsche Bank te Bolsward door storting van het nodige bedrag op gironummer 88 04 36, ten name van deze bank onder vermel ding „orgelconcours”. Uiteraard verheugt de grote belangstel ling de stichting, die het concours orga niseert, bijzonder. Zij stelt het echter nog meer op prijs, dat zij het publiek ’n uitnemend geheel kan bieden, dat breed van opzet is en een spanning bezit, die de juryleden Adriaan Engels (Den Haag), Jan Mul (Overveen) en Piet Post (Leeuwarden) tot sterk „wikken en we gen” zal dwingen. Defensie. Tegelijk bezette de k.v.p.minister De Jong de christelijk-historische vacature- Haex bij de landmacht. Daarvoor liet hij het oog vallen op één van zijn hoofd ambtenaren, de partijloze ex-katholiek Pijnenburg, die hij eind 1963 al had be vorderd tot plaatsvervangend secreta- ris-generaal voor het departement van defensie. De vraag drong zich toen sterker naar voren hoe de p.v.d.a. nu nog haar ach terstand in het aantal staatssecretaris sen zou kunnen inlopen. Er was nog maar een klein aantal mogelijkheden over. In de eerste plaats zou de p.v.d.a. de vacature bij de luchtmacht kunnen be zetten. Hiervoor had zij de gewezen luchtmachtgeneraal Van Giessen ter beschikking. De bezwaren, welke de p.v.d.a. tegen de structuur van het de partement van defensie koestert (met name tegen de driedeling voor land-, lucht- en zeemacht) zijn echter zo groot geweest, dat het niet zeker is, dat deze weg een oplossing biedt. Gaulle’s tegenstanders er de nadruk op, dat de Amerikaanse troepen in Eu ropa zullen blijven, zolang dat nodig en gewenst is. Het is duidelijk, dat Johnson zich niet door De Gaulle zal laten intimideren. Wij zullen voortgaan met het ontwer pen van doeltreffender regelingen voor de gemeenschappelijke defensie en wie niet meedoet, kan dat niet verhinderen. Uit Johnson’s rede bleek ook, dat Ame rika het doel van een gemeenschappe lijke nucleaire defensie niet had op gegeven. Een nieuw geluid was zijn verlangen de contacten met de communistische lan den zoveel mogelijk te versterken: hij ziet dat als een middel om het Ijzeren Gordijn te ondermijnen. Voetbal. Daar vorig weekend prac- tisch alle wedstrijden vanwege het slechte weer werden afgelast, geldt voor a.s. zaterdag en zondag het pro gramma van vorige week: CAB speelt dus thuis tegen Dokkum.— Vooruit geef gas. De Bolswarder gas verbruikers worden er op attent ge maakt, dat in dit nummer een belang rijke mededeling van de directie van het Gemeentelijk Gasbedrijf voor komt. Ongeljjk zit soms in een klein hoekje De jeugdige scheepsbe- schieter D. Horjus uit Makkum, is maandagmiddag tijdens werkzaam heden in de timmer-afdeling op de scheepswerf „Welgelegen” met zijn linkerhand in de frais van een hout- bewerkingsmachine in aanraking ge komen. Hij liep een verwonding aan zijn duim op en brak een botje. Dok ter Monroy liet jongeman voor be handeling naar het streekziekenhuis „Oranjeoord” in Harlingen brengen. En komt zelden alleen. Al even min gelukkig was dinsdagmorgen de op dezelfde afdeling werkende heer L. Meinsma, die ook zijn hand ver wonde in een houtbewerkingsmachi- ne. Hark, schrijft ons een lezer uit „Dim- ter” Der wurdt tsjintwurdich nochal ris frege om leansforheging. Neat op tsjin hear! Mar hoe fine jo dit: De earste fan Simmermoanne is ’t ien en sawntich jier lyn, doe waerd ik winkelfeintsje by Pier de Boer, yn De Ster to Boalsert. Moarns healwei achten bigjinne, middels efkes skoft en jouns acht ure nei hüs. De sneon- tojouns krige ik twa kwartsjes en trije segaren, fan acht foar ’n dübel- tsje. Sjoch, sa wie ’t doedestiids, zo besluit deze lezer, de heer N. J. Gerritsma. Wij vinden dat de Ster flink betaalde. Kapper Montsma kreeg maar zeven stuivers, toen hij begon. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Daarmede kwam niet alleen een Rot terdamse universiteit in zicht, maar werd tevens een uitweg gezocht voor een enorme toeloop van medische stu denten. In elk geval werd hiermede een hartewens van Rotterdam vervuld. Of de opening, die per 1 september 1966 is voorzien, voor het komend jaar al uit komst zal bieden is twijfelachtig. Op dit probleem zal het nieuwe kabinet zich dus nog nader moeten bezinnen. In elk geval toonde Rotterdams nieuwe burgemeester, Thomassen, zich blij ver rast. In Rhodesië heeft het Rhodesisch Front van premier Ian Smith een overweldi gende meerderheid behaald. De blanke kiezers in deze Engelse kolonie met zelfbestuur kiezen 50 van de 65 par lementsleden en alle vijftig zetels zijn aan Smith toegevallen. De andere vijf tien zetels worden bezet door leden, die worden gekozen op de lijst van niet- blanke kiezers, die dus nooit enige in vloed op het bestuur kunnen hebben. Smit heeft dus zijn overwinning vooral te danken aan zijn felle strijd met Londen, dat weigert Rhodesië de onafhankelijkheid te verlenen met een grondwet, waarin de blanken zo na drukkelijk de opperheerschappij wordt voorbehouden. Smith heeft al enkele malen gedreigd de onafhankelijkheid eenzijdig af te kondigen, waarop Wil son er dan weer op wees, dat hij dan op zijn minst de uitvoer van kapitaal naar Rhodesië zou stopzetten. Nu Smith kan aantonen de gehele blanke bevol king van Rhodesië achter zich te heb ben, heeft hij, vermoedelijk ten onrech te, het gevoel sterker te staan tegen over de Engelse regering. Aanval op De Gaulle. Van de Westelijke ambassadeurs waren wel die van Frankrijk en Ijsland aan wezig, waardoor Frankrijk weer de monstreerde afstand te nemen van een gemeenschappelijke Westelijke houding. Tezelfdertijd deed president Johnson in zijn herdenkingsrede een vrij resolute aanval op de politiek van president De Gaulle. Hij waarschuwde, dat er rampen zouden ontstaan, indien Ame rika zich weer in een isolationisme te rugtrok en indien Europa weer in wrok uiteen zou vallen. De wereld mag niet terugvallen in een bekrompen nationa lisme, aldus Johnson. Nadrukkelijk hield Johnson vast aan het le'dende beginsel van de N.A.V.O., de gemeen schappelijke defensie, iets, waarvan president De Gaulle in zijn streven naar een eigen rol steeds minder wil we ten. Hij legde ter geruststelling van De Rotterdam. Op een ander belangrijk punt sneed het nieuwe kabinet resoluut de knoop door. Tijdens een kennismakingsbijeenkomst in het perscentrum Nieuwspoort, deelde de nieuwe minister van Onderwijs en Wetenschappen mede, dat besloten was aan de Rotterdamse Hogeschool een medische faculteit te verbinden. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel,-Hennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymhritseradeél. Niet anoniem was de klacht van ie mand die het maar naar vond dat de nieuwe straatstenen op het Markt plein en de Marktstraat werden op geslagen. Die stenen moeten worden gebruikt. Waar dan? vragen we. We meenden nog wel, dat het zulke nette stapels waren. De oplossing is wellicht van de nood ’n deugd te maken. Brandsma maak te er een bloemensymfonie van, door de stenen in de bloemetjes te zetten. Als AJO dit nu eens deed met boeken de Harp met instrumenten, het Wol- centrum met wol, Wielenga met drankjes enz., dan werd het pas echt gezellig. Het heeft ons gefrappeerd dat de ijver van een predikant zich ook al uitstrekt tot het bestrijden van het drukfoutenduiveltje. Inderdaad dit duiveltje doet veel kwaad. Vandaar ook zijn naam. Hopelijk helpt de pas torale vermaning die wij kregen. Een dominee is tenslotte vakmens. Het zetfoutenduiveltje ligt altijd op de loer. Verleden week ontdekte de corrector nog op het laatste moment dat wij gingen melden „De verloting van Prinses Beatrix” is voorbarig”. We hebben er nog vlug een verloving van gemaakt, een voorbarige al thans. Hv/at hat

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1