Rijksweg 43 wordt (dit jaar nog) vierbaans i II Cjcibe Skroar Moeilijke begrotingspositie maakt volgens B. en W. drastische belastingverhoging noodzakelijk Fan de Martinyloer Zilveren filmpjes üs hjoed p p to sizzen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin I DINSDAG 18 MEI 1965 104e JAARGANG No. 38 i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRtESLAND I 1 I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag DE BRITSE WEEK Hwat hat Tekort zwembad. Maatschappelijk werk. Cultuur. Werkgelegenheid. Rijksweg 4-baans! Onderwijs. a. f 20.000,— b. f 28.000,— c. f 1.600,— d. f 16.000,— e. f 20.000,— f. f 1.200,— Sportvelden. f 86.800,— Zwembad. HOE KOMT IT MEI IT IERDGAS? Tj. de J, A Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.50 uur 2660 of 2335 (05157) Advii.entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Ten aanzien van de lichamelijke ont wikkeling kan verder worden .meege deeld, dat het Sportveldencomplex is opgeleverd en goedgekeurd en met het seizoen 1966/1967 in gebruik kan wor den genomen. Over de accomodatie op deze velden wordt een goed contact on derhouden met de vertegenwoordigers van de besturen van de voetbalvereni gingen, terwijl besprekingen zijn ge voerd en verder worden afgerond voor het verkrijgen van financiële bijdragen in de kosten hiervan. te tonen, dat dit tekort, als het niet op andere wijze gedekt kan worden door de gemeente kan worden gedragen bin nen het kader van een reëel sluitende begroting. De ófrin fan it gasdebat yn de steaten fan Fryslan hat de measte deputearden mar min sinnige, dat wie oan de gesich- ten goed to sjen. Trije fan har makken har los fan de moty, dy’t mei greate mearderheit troch de steaten oannomd waerd. It wie düdlik, dat dizze moty har ren net fier genöch gie en dat hja for- wachte hiene, dat de ütspraek fan de steaten mear krêft stipe jown hie oan de foarming fan in provinsiael bidriuw fan gemeenten en provinsje meiinoar. Hwant maar aan- dêr woene deputearre steaten yn it bi- lang fan de gasforsjenning hinne. Dat is dus net slagge. De steaten woene safier net gean. Wol wie de algemiene opiny, dat der in pro vinsiael bidriuw foar it ierdgas komme moat, mar de wei, hwerlansdit birikt wurde kin en sil, woene de steaten iepen litte. Foar in diel fan de steatenleden wie dit in bigjinsel-kwestje. Hja miene, dat in maetskipplike taek dien wurde moat troch it leechste orgaen, hwat dy taek oan kin. It desintralisaesje-prinsyp of it subsi- diariteitsbigjinsel wurdt troch harren sa bigrepen, dat de gemeenten as leechste maetskiplike organen hjir alderearst in taek hawwe. Hja wize op de histoaryske feiten, dy’t üs leare, dat it de gemeenten wiene, dy’t de gasforsjenning oanpakt hawwe en hja miene, dat salang net bi- wiisd is, dat dizze gemeenten dizze taek net oan kinne, it net oangiet dy taek nei it provinsiale niveau oer to skeakeljen. Dit soe neffens dizze steateleden earst talitber wêze as bliken dwaen soe, dat it algemien bilang fan de gasdistribüsje troch de gemeenten net goed bihertige waerd. Mar oan dy gemeenten moast de earlikekans bean wurde om dat al of net sjen to litten. De bislissing fan de steaten is, as ik it goed sjoch, in foar- waerdelike bislissing. Hwant it is düdlik, dat de steaten oer it doel gjin forskil fan mlening hawwe. Dat doel is: om yn in reedlike tiid it ierdgas to bringen oan alle biwenners fan de hiele provinsje: Fryslan. Hja wol- le, sa ’t de moty: Vellinga seit, it ierd- komt it krektsa. Dêrom wolle dizze leden daliks nei in bidriuw, dat fan de meet óf oan in prov. karakter kriget. Hja wolle in N.V. fan gemeenten en provin sje togearre, dat daliks de hiele provin sje as wurkterrein nimt. Hja achtsje diz ze streekbidriuwen, sa’t de oaren wolle, gjin stap nei in provinsiael bidriuw, mar in great obstakel. As dy streekbidriuwen der ien kear binne, dan binne der op fjouwer, fiif plakken aparte bistjüren en direksjes, hwerfan elk wiis is mei syn eigen bidriuw en posysje. Boppedat krij jo dan forskillende tariven en üngeliken- se techniken en wurdt it hoe langer hoe slimmer dizze saek ta in ienheit to meit- sjen. Mei de elektrisiteit hat it fyftich jier duorre, foar’t elk ijocht krije koe, mei de wetterlieding is it jit altyd oan ’e gong, lit üs nou mei it ierdgas daliks de goede wei folgje en de saek modern en efficiënt op poaten sette. It leafst soene dizze leden sjen, dat tagelyk elek trisiteit en gas yn ien Provinsiael Ener- gy-Bidriuw ünderbrocht waerden, hwer- troch de forsjenning en de ienheit it bést syn gerak krige. Hja forwachtsje der in greate bisparring fan en folie deskundi ger bihear. Boppedat foarkomt dit in un derling getsier en bilang fan de goed fjirtich gemeenten. Alla, de steaten hawwe nou bislist, dat de gemeenten de earste kans ha moatte. Lit üs fan herten hoopje, dat hja net un der de mjitte bliuwe sille, hwant it folks- bilang moat sa goed mooglik tsjinne wurde. Dêr giet it op it lést om! Ek mei it gas! Vrijdagmorgen trok de gehele Duitse be zetting uit Bolsward weg. Het Nederlandse leger heeft zijn plicht gedaan, de eer gered. In minske hat altyd foldwaende tiid as er dy goed wit to brüken Abonnementsprijs f 2 40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 3e week mei 1910 f 22.840,63 f 18.000,— f 25.000,— Bols wards Nieuwsblad IV ymbritseradeel. a. b. c. De ontwikkeling van de muziekschool stemt tot tevredenheid. De toeneming van het aantal leerlingen duidt op de grote behoefte waarin het instituut vóórziet en de vordering van de ont wikkeling van het culturele leven, wel ke hiermee gepaard gaat en die in de toekomst vruchten moeten afwerpen. In de gewone dienst is voor dit instituut, dat zich ontwikkelt tot een streekschool een hoger subsidie geraamd. Voor het onderwijs moet thans gere kend worden op een verlaging van de leerlingenschaal per 1 september a.s. Voorzover bekend zal dit geen moeilijk heden opleveren voor de huisvesting van de scholen. Een der bijzondere scholen heeft op verzoek van het bestuur voor enkele klassen tijdelijke huisvesting ge vonden buiten ’t hoofdgebouw in afwach ting van de ontwikkeling van de sane ring in de binnenstad en de toekomsti ge leerlingenbezetting der school. In hoeverre de inwerkingtreding van de z.g. „Mammoethwet” in de naaste toe komst invloed zal hebben op de ontwik keling van onze u.l.o.-scholen zal nog moeten worden afgewacht. B. en W. hopen echter in deze diligent te blijven. Een verruiming- van het gymnastiek onderwijs voor de lagere- en u.l.o.-scho len zal binnen enige tijd tot stand kun nen komen, daar voor de bouw van het gymnastieklokaal bij de openbare scho len de vereiste goedkeuringen zijn ont vangen en de bouw wordt voorbereid. Onderhoud sportvelden. Het sportveldencomplex is in het be gin van dit jaar door de aannemer op geleverd en door de Grontmij. goedge- De gestadige ontwikkeling van de be staande bedrijven stemt tot tevreden heid. Nieuwe vestigingen, die tot een verdere harmonische ontwikkeling van de werkgelegenheid kunnen meewerken, zullen B. en W. Op het industrieterrein gaarne de gelegenheid bieden zich te ontplooien. De belangstelling voor ves tiging in deze provincie is echter de laatste tijd niet groot. territoir. Mar hja miene fierder, dat de gemeenten de kans ha moatte om sjen to litten, dat hja dizze taek meimekoar ek oan kinne. Dizze gemeenten binne der al drok mei dwaende. Yn de Südwest- hoeke binne sawntjin gemeenten mei mekoar oan it oerlizzen om to kommen ta in regionael orgaen en lyksa binne de gemeenten om Dokkum hinne en dy om Drachten en Ljouwert hinne oan it wurk om streeksgewize bidriuwen to foarmjen. As dy streekbidriuwen der komme en hja foarmje meimekoar in provinsiael forban, dan soene hja it biwiis levere ha, dat hja as gemeenten foar dizze saek birekkene binne. Dit moat lykwols gjin tsientallen jierren duorje, mar daliks doelbiwust neistribbe wurde. Ek moat dêrby foar eagen hélden wurde, dat de sterken de swakken meinimme. It sprekt fansels, dat yn de greate plakken de dis- tribüsje goedkeaper is as op romte. Soe ne de stêdden en greate plakken tofolle nei har seis sjen, dan bleau it plattelan yn de Onderwal. Guon steateleden hawwe hjir gjin bitrouwen yn. Hja sizze: as dy gasgemeenten yn de stêdden minder winst meitsje, trochdat hja it plattelan meinimme, dan binne hja grif net thüs. Hja profitearje, dat de wite plakken op ’e kaert, d.w.s. de plakken en kontreijen, hwert jit gjin gas is, jit lang wyt bliuwe sille. Hja leauwe net oan de solidariteit fan de gemeenten. Hja binne fjürbang foar it gemeentelik egoïsme en wize op de wegenkwestje, hwert troch dit ge meentelik tokoartsjitten sa lang wichti ge wegen opkeard binne. Dêr moast de provinsje op it lést ek bislute om it seis gas takomme litte oan it hiele Fryske i to dwaen en, sizze hja4 mei .dizze saek keurd, die zijn garantie op deze velden verleent, wanneer ze met ingang van het seizoen 1966/1967 in gebruik wor den genomen. Binnenkort zal de raad een voorstel bereiken over de exploita tie van dit complex. De velden zijn voor dit jaar in onderhoud gegeven aan de Grontmij om verzekerd te zijn, dat de grasmat en beplanting dit jaar goed worden onderhouden. De kosten hier van worden geraamd op f 18.000,en zijn niet hoger dan het onderhoud in eigen beheer bij de gemeente. f 65.840,63 en W. zijn de De Bolswardse raadsleden kregen dezer dagen de ontwerp-öegroting 1965 toege zonden. Een aantal beleidspunten verdient dit en de volgende jaren de bijzondere aandacht. Als eerste daarvan willen we noemen de volkshuisvesting. Een belang rijk facet hiervan is de sanering van een aantal kwalitatief minder goede wonin gen in de binnenstad. Onderzocht wordt thans höe de binnenstad het toenemende verkeer zal moeten verwerken en het parkeerprobleem zal kunnen worden ver beterd, Waarna een definitief plan voor bebouwing van slechte gedeelten van de binnenstad kan worden vastgesteld. De plannen voor het bouwrijpmaken van het terrein in Noord II zijn gereed en na goedkeuring van het besluit tot ontbinding van de pacht van de daar gelegen weilanden zull^i de werkzaamheden voor het bouwrijp maken voor een gedeelte kunnen worden uitgevoerd en het laatste deel, zodra het R.E.S.veld wordt ontruimd. Het Parkplan wordt in een snel tempo vol gebouwd, waardoor het nodig wordt de plannen voor het bouwrijp maken van het eerste deel der gronden ten noorden van de Hartwerdervaart op korte termijn te ontwikkelen. Tenslotte vermelden B. en W. nog, dat een belangrijke door het rijk uit te voe ren verkeersverbetering, welke alge meen zal worden gewaardeerd, tot ge volg heeft, dat de gemeente voor be langrijke investeringslasten zal komen te staan. Rijkswaterstaat heeft n.l. het plan nog dit jaar aan te vangen met het aan leggen van 4 rijbanen van Rijksweg 43 in de gemeente Bolsward met de nodige bovengrondse krtiisingen. Het toene mend snelverkeer maakt deze werken noodzakelijk en B. en W. zijn verheugd dat het gedeelte in de gemeente Bols ward als eerste zal worden verbeterd. Van gemeentewege zal het dan nood- Voor het zwembad is de aanvraag voor het verkrijgen van een financiële bij drage uit de daarvoor ingestelde fond sen ingediend. Naar B. en W. hopen zal in de loop van dit jaar, mogelijk in het begin van het volgend jaar hiervoor een gunstige beschikking afkomen tot een bedrag dat het mogelijk maakt met de plaatselijke middelen de niet door een bijdrage gedekte investeringen te financieren en een exploitatietekort te dekken. De werkzaamheden* voör de aanleg kunnen dan in 1966 een aanvang nemen. Wel is het nodig, het nade lig exploitatietekort reeds in de begro ting van 1965 op te nemen om aan De werkgelegenheid levert voor de in woners van onze gemeente geen pro blemen op. Het werkloosheidscijfer in dit rayon van het gewestelijk bureau voor arbeidsvoorziening is één van de laagste in de provincie. Het groot aantal personen, dat, afge zien van de bouwvakarbeiders, die een steeds wisselende plaats hebben voor de uitoefening van hun werk, al of niet gedwongen een werkkring heeft buiten de gemeente is nog belangrijk. Beter zou het zijn wanneer het grootste deel van hen werkgelegenheid in eigen ge meente zou kunnen vinden in gevari eerde bedrijfstakken. Een verruiming van het aantal arbeidsplaatsen in de gemeente zou dan ook wenselijk zijn, medé in verband met het jaarlijks aan tal afgestudeerde leerlingen van de technische school. Gewone dienst. De gewone dienst geeft een vrij som ber beeld, daar ze sluit met een nadelig saldo van f 22.840,63. De positie van de begroting is dus aanmerkelijk slech ter. Het vorig jaar was het nog moge lijk een begroting aan te bieden met een overschot van f 47.539,54. Het nadelig saldo geraamd in de primi tieve begroting van f 22.840,63 geeft bo vendien nog niet ten volle de moeilijke positie van de gemeente weer. Er zijn n.l. nog twee projecten, waar toe de raad reeds besloot, eventueel medewerking verleende, waarvan de lasten nog in de begroting moeten wor den opgenomen, n.l. het sportveldencom plex en het zwembad. Over een aantal maanden zal het twee de flatgebouw met 24 woningen be woond kunnen worden, terwijl tegen het einde van het jaar vermoedelijk een 20-tal woningwetwoningen in het Park plan gereed zullen zijn, terwijl voorjaar 1966 nog een 20-tal gereed zullen zijn. Mocht binnenkort de gunning van het 3de flatgebouw afkomen, dan mag er op gerekend worden, dat in de loop van 1966 de woningvoorraad zal zijn toege nomen met 88 woningen. Ondanks het aantal in de laatste jaren gereed gekomen woningen is het aantal woningzoekenden slechts weinig afge nomen. Als cijfer noemen B. en W., dat thans als serieuze woningzoekenden staan ingeschreven 145 gezinnen of per sonen, die- in de- gemeente nog geen woonruimte hebben, en 190 gezinnen, ■*1116 graag een betere huisvesting zou den wensen. Naar hun mening zal met de woningbouw minstens in hetzelfde tempo moeten worden doorgegaan. Wel moet rekening worden gehouden met de jaarlijkse bijdrage uit de gewone dienst van 7 van de jaarhuur, wat neerkomt op een bedrag van plm. f 2200,per jaar voor 30 woningen. zakelijk zijn de toegangsweg tot Rijks weg 43 aan de Oostzijde van het Park plan en de verbreding van de Snekér- wèg op korte termijn uit te voeren. Bij de huidige budgetaire positie lijkt het B. en W. vooralsnog onmogelijk de investeringslasten op te nemen bin nen een reëel sluitende begroting. B. en W. zullen echter nagaan hoe deze lasten kunnen worden opgevangen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, .Wonseradeel, Workum en Het zakenleven dat een paar dagen to taal stagneerde, herstelde zich te Bols ward spoedig.Velen namen een kijkje bij de Afsluitdijk om daar mei eigen ogen de ravage te aanschouwen. De Duitse militairen hebben inmiddels heel wat pa pieren marken tegen goederen omgewis seld. Het doet wat grappig aan als een Duitse militair dameskousen koopt of enkele paren glaché-handschoenen zoals in Bolsward gebeurde. Wat de culturele sector betreft, staan B. en W. op het standpunt, dat deze nimmer de sluitpost mag zijn voor de begroting. Hoewel het dikwijls moeilijk zal zijn bij een krap budget of een niet sluitende begroting een keuze te ma ken tussen de economische zaken en de culturele aangelegenheden, mag men de laatste niet primair afwijzen op grond van financiële moeilijkheden. In onze steeds meer geïndustrialiseerde maat schappij zal meer aandacht moeten be steed worden aan de levensstijl van de samenleving, waarbij de overheid vooral de taak heeft de voorwaarden te scheppen om cultureel leven mogelijki te maken, om culturele activiteiten te stimuleren, ook al moet dit vaak ge paard gaan met financiële steun. Een vorig jaar deelden B. en W. reeds mede, dat een onderzoek zou worden ingesteld naar de subsidiëring van ver enigingen, waarvoor tot nu toe enkel de gymnastiekverenigingen in aanmerking kwamen. B. en W. hebben zich thans op het standpunt gesteld, dat het wen selijk is een onderzoek in te stellen naai de jeugdvorming in breder verband, naar de mogelijkheid eventuele lancu- nes op te vullen en waardevolle sug gesties op hun waarde en uitvoerbaar heid te toetsen. Zij zullen gaarne enkele particulieren uit alle lagen van de bevolking, met interesse voor het jeugdwerk, zoeken, voor het instellen van een on derzoek en het uitbrengen van een rap port. Voor de onkosten van een derge- 'lijke kleine commissie hebben B. en W. een gering bedrag op de begroting ge bracht. De aanvragen voor rijksgoedkeuring en subsidie voor de aanleg van het zwem bad zijn ingediend bij de daartoe inge stelde instanties. Bij deze aanvraag moet een exploitatiebegroting worden overgelegd, welke öf een reëel sluitende exploitatie aangeeft, öf aangeeft op welke wijze met zekerheid een jaarlijks exploitatietekort zal worden gedekt. Het bestuur der vereniging komt bij een op timaal gebruik van het bad en het stel len van redelijke toegangsprijzen, welke met deskundige instanties zijn bespro ken, tot een jaarlijks exploitatietekort van f 25.000, Voor dekking van het tekort zien B. en W. geen andere oplossing dan de raming van een jaarlijkse bijdrage aan het bestuur der vereniging zwembad te ramen in de gemeentebegroting tot ’t geraamde exploitatietekort, waarbij als voorwaarde is te stellen dat de begro ting jaarlijks aan het gemeentebestuur moet worden overgelegd. Hoewel deze bijdrage dit jaar in feite niet nodig zal zijn, zal toch moeten blij ken dat ze binnen het kader van een reëel sluitende begroting kan worden opgenomen. In de loop van dit jaar zal het dan nog mogelijk zijn dit bedrag als éénmalige uitgaaf voor een ander doel te bestem men. Het totale begrotingstekort bedraagt dan: Op prim, begroting Onderh. sportvelden Lasten zwembad Totaal Naar de mening van B. geraamde uitgaven in de ontwerp-be- groting noodzakelijk en zal het nodig zijn de inkomsten hierop aan te passen. Dit zal, nu de uitkering uit het gemeen tefonds tot het door de Minister van Binnenlandse Zaken aangegeven maxi mum percentage van 149 is geraamd, alleen mogelijk zijn door de tarieven van een aantal gemeentelijke belastin gen op te voeren. Verder kan het batig saldo van de Ka trijn Epesstichting, volgens de door U vastgestelde statuten, door ons wor den bestemd voor bepaalde culturele doeleinden. Naar de mening van B. en W. komen de volgende gemeentelijke belastingen in aanmerking voor verhoging tot de hieronder vermelde opbrengsten: Straatbelasting, meer opbrengst reinigingsrechten verho gen, idem begrafenisrechten verhogen, idem opcenten pers, belasting verhogen met 2/3 bijdrage Katrijn Epes stichting hondenbelasting verhogen met 50 Totaal voordeel Bij het aanvaarden van deze belasting verhogingen zal de begroting, buiten de post voor onvoorziene uitgaven een overschot hebben van f 20.959,37, wat dan kan worden aangewend voor dek king van Investeringslasten van nood zakelijke kapitaalsuitgaven. Een volgend facet van het gemeentelijk beleid is het maatschappelijk werk in zijn nieuwe vorm onder de werking van de Algemene Bijstandswet. De uitga ven van dit hoofdstuk zijn gestegen met rond f 100.000,wat slechts voor een beperkt deel zijn oorzaak vindt in de verhoogde normen, welke na 1 januari j.l. worden gehanteerd, maar vooral in de grotere bredere zorg, welke de ge meente thans rechtstreeks heeft te be handelen. Door aanvulling van de personeels bezetting zal het mogelijk zijn de toe nemende omvang van de werkzaamhe den op te vangen. Het bureau voor maatschappelijk werk, waaraan door de Raad onlangs in prin cipe een subsidie is toegezegd, heeft kortgeleden zijn werkzaamheden aan gevangen. Enkele contacten door de dienst voor sociale zaken zijn reeds gelegd. Een van verschillende zijde geuite vrees over het zich eehzaam gevoelen van de bejaarden, heeft B. en W. contact doen opnemen met enkele personen, die zich o.a. interesseren voor deze groep van de samenleving. Zij hebben zich bereid verklaard als kleine commissie een on derzoek in te stellen naar leefwijze en belangstelling van de ouderen en dit te verwerken in een rapport en sugges ties te doen om eventuele tekortkomin gen op te lossen. Of voor de gemeente een stimulerende taak is weggelegd kan daarna worden nagegaan. Met een hartelijke kus begroet H.M. de Koningin Prinses Margaret bij haar aankomst aan het R.A.I.-gebouw in Amsterdam, waar de Britse week vrijdagochtend officieel werd geopend w L’

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1