Qabe Sk voor De V.V.D. bereidt zich op de verkiezingen Luchtaanvallen op Noord- Vietnam tijdelijk gestaakt Pr ■i 1W -‘'+ ifei hark sjoch ■KJ roar Bonn en het Midden-Oosten en Britse week richtte belangstelling op de hoofdstad O- Gouden filmpjes VRIJDAG 21 MEI 1965 104e JAARGANG No. 39 us hjoed to sizzen J STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND wO oil Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeeï, Hindeïoopen, Wonseradeel, Workum Hwat hat LEGER DES HEILS PIET Tweede Chinese bom. Equal Pay. Tegenslag voor labour. Dominicaanse crisis. Vietnam. geen brood 89. Dodenherdenking. Kadiostrijd. J Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De belangstelling van de politici op het Binnenhof is de afgelopen week sterk naar Amsterdam getrokken. Eerst was het de Boekenweek, die velen naar de hoofdstad bracht. Daarna was het de Britse Week, die hun aandacht trok. Daarbij stond de bevordering van de handel met Engeland in betekenis bovenaan. Doch do Amster dammers vonden het bezoek van de Engelse prinses Margareth met Lord Snow don wel zo interessant. Advei.entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief 4e week mei 1915 Peking heeft in Azië zijn propagandis tische positie weer wat versterkt door de ontploffing van een tweede kern bom, die ongeveer de explosieve kracht had van de bom van Hirosjima van 1945 ofwel de kracht van 20000 ton TNT, de springstof die in de tweede wereldoor log werd gebruikt. Dit wil nog wel niet z’eggen, dat de militaire kracht van China op dit ogenblik aanzienlij'k is versterkt, want men neemt aan, dat het China nog aan middelen ontbreekt om de bom bijv, naar Amerika te trans porteren, maar wel is het een aanwij zing, dat de machtsverhoudingen in de wereld binnen afzienbare tijd kunnen veranderen. Engelands Labourpartij heeft vorige week donderdag bij gemeenteraadsver kiezingen ernstige verliezen te incasse ren gehad. De omslag van Labour naar Conservatieven is ongeveer 10 ver geleken met een jaar geleden en van 7 vergeleken met oktober, toen er parlementsverkiezingen zijn gehouden. Hooggeboren waren een 10-tal eende- piekjes, die het levenslicht zagen in een korf op het dak van de voorma lige bakkerij Daems. Zondagmorgen tuimelden ze van ongeveer 4 m. hoog te naar beneden. Vele kerkgangers hebben van dit prille avontuur geno ten. Bonn en het Midden- Oosten. Dank je wel, mompelt meermalen ’n gemeenteambtenaar als een vriende lijke gever tijdschriften deponeert in de gemeentelijke brievenbus. Geen sprake van dat de ambtenaar tijd kan vinden plaatjes te gaan kij ken. Hij spoedt zich steeds met de Politiek was de manifestatie uiteraard ook niet zonder belang. In de E.E.G. wordt Nederland en zijn minister van buitenlandse zaken, Mr. Luns veelal beschouwd als de grote pleitbezorger voor Engeland, al is het dan niet meer zo, dat de Nederlandse regering de toe treding van het Verenigd Koninkrijk als voorwaarde stelt voor haar bereidheid om over een politieke unie in Europa te spreken. In dit verband was het niet on interessant, dat de Engelse minister van handel, Douglas Jay, in een tafelrede te Amsterdam wees op de wenselijkheid tot verinniging van de relaties tussen de Euromarkt en de Europese Vrijhandels- Op het program prijkte dan verder nog een interpellatie van de pacifistische so cialist Slotemaker de Bruine over de strijd in Vietnam, een onderwerp, dat naar zijn opvatting tijdens het debat over de regeringsverklaring onvoldoende uit de verf was gekomen met de verklaring van minister-president Cals, dat de Ne derlandse regering de Amerikaanse po litiek wil volgen, met de nadruk op ver antwoorde mogelijkheden tot verkrijging van de vrede. Verder vermeldde het program van het parlement niet zoveel punten. Het kabi net Cals is nog volop bezig In te wer ken. Het zal dus nog wel even duren, voordat de volksvertegenwoordiging op volle toeren kan draaien. Intussen heeft de Tweede Kamer dan ge legenheid om zich te bezinnen op haar eigen werkmethode. Deze week werd dan ook het voorstel tot opstelling van een nieuw reglement van orde behandeld. Het meest naar buiten toe sprekende on derdeel daarvan is het zg. voorleesver- bod, dat onder de kamerleden een nogal omstreden zaak is. Maar belangrijker voor de werkwijze der Kamer is waar schijnlijk wel de concentratie van be voegdheden bij het Kamerpresidium, welke nu nog over seniorenconvent en huishoudelijke commissie zijn verdeeld. Ook hierover bestaat in de Tweede Ka mer nogal verdeeldheid. zóne, waartoe onder meer Engeland met de Scandinavische landen behoort. Behalve op deze jonggeborenen vestigde de publieke belangstelling zich deze week ook op enkele doden, welke Neder land te betreuren had: de president-di- recteur van de KLM, Albarda, veronge lukte in Zwitserland; de Koreastrijder, generaal Eekhout, overleed in de Ver. Staten en het Eerste-Kamerlid Johan Derksen (KVP) stierf na lange ziekte te Amsterdam. Het zal voortaan bij verordening verbo den zijn vee, paarden of pluimgedierte te voederen met rogge. Zeilwedstrijd bij Hindeïoopen. In de ru briek Botten en Aken won B. Mulder, in de klasse .Jollen Tj. Bleeker. De grootste generaal Van honderd jaar geleden Liefde sterker dan staal De meest machtige taal Het lied en de gebeden. In mei greatskens droegen forties is in oerwinning De grootste generaal Ging zijn veldtocht beginnen Als hoogste ideaal: Liefde doet overwinnen Hij sprak zijn klare taal Hem door de Heer bevolen, In ’t zwoele danslokaal In vunzige drankholen. Hij werd bestreden door De christelijke kerken Maar de veldtocht trok door De wereld moest het merken Ondanks de tegenstand Er spreekt een stem van binnen 't Is niet te stuiten, want De zachte krachten winnen. De grote generaal Is lang reeds weggevallen Zijn brandend ideaal Bezielt de duizendtallen Die in zijn sporen gaan Van de eerste tot de laatste Het dienstbevel verstaan Ontferm u, red de naaste. Nu geen bestrijding meer Van die zich christen noemen Elk zegt het, ik waardeer 't Werk van hen, die nooit roemen Op wat er is bereikt Maar ootmoedig belijden Als de soldaat soms wijkt. Het heil blijft, zal verblijden. Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 KONINGIN ELIZABETH IN DUITSLAND De Engelse koningin Elizabeth arri veerde dinsdagochtend voor een offi cieel bezoek aan Duitsland op 't vlieg veld Wahn, nabij Keulen. De foto toont haar tijdens ’t inspecteren van de ere wacht, vergezeld van bondspresident Heinrich Luebko Hartelqk dank. In 1964 werden aan tijdschriften 2414 kg en aan boeken 97 ex. gedeponeerd in het lectuur- huisje van het Roode Kruis te Bols ward. Sinds vorige week donderdag heeft de Amerikaanse luchtmacht gedurende bijna een week geen aanvallen meer uitgevoerd op Noordvietnamees gebied. Deze aan vallen, de eerste als reacties op een communistische aanslag op een Amerikaans kamp in Zuid-Vietnam aangekondigd, zijn op 7 februari begonnen. Sindsdien hebben de Amerikanen en Zuidvietnamezen op 52 dagen in totaal 4500 vlieg tuigen boven Noord-Vietnam gebracht. Zij hebben 35 toestellen verloren. Thans is een nieuwe actie ingezet. zich dan verraden gevoelen en Caama- no zal moeilijk kunnen vergeten hoe Amerika hem tegen heeft gewerkt. Het resultaat zal ongetwijfeld een op laaien. van de anti-Yankee-gevoelens zijn, wanneer het Amerikaanse optre den al niet juist de communisten in de kaart heeft gespeeld. Met het meeste succes wordt aanbevolen Speurjiond, 3cts sigaar, Sigarenmagazijn K. Falkena Bz., Bolsward, tel. 33. Landstormers boven de 35 jaar worden in Duitsland verzocht zich vrijwillig in actieve dienst te melden. Er lag een blinkend koperen geld stukje op de vloer in het postkan toor. Een jongen zag hem en schop te het weg. Stel je voor, je gaan bukken voor een cent. En wij huil den vroeger om een verloren knik ker (zes voor een halfje). Een teveel aan borden heeft Bols ward, öf, wat ook mogelijk is, men vertrouwt het publiek niet helemaal en neemt het zekere voor het on zekere. de Rijnmondraad, waarvan Mr. Marijnen zojuist als voorzitter is benoemd. Tegen die tijd houdt de VVD in Rotterdam een grote betoging, waarop de verdeeldheid in etherland onderwerp van bespreking vormt. Afgelopen week heeft de VVD in Noord-Holland dit thema ook al be speeld. De televisie stond dit weekeind trouwens toch al In het middelpunt der belangstel ling, doordat KRO-voorzitter Van Doorn een voorgenomen uitzending van een fo rum over het vraagstuk der geboorte beperking, onder leiding van Dr. Trim bos, verbood, omdat daarbij de traditio nele opvattingen z.i. in r.k. kring te wei nig tot hun recht zouden komen. Het pi kante was, dat staatssecretaris Bartels die ook lid van de KVP is zich be reid had verklaard dit forum in te lei den. Blijkbaar was in dit forum de be langstelling sterk uitgegaan naar de be- volkingstoeneming in ons land en de ge ringe ruimte, welke er in de toekomst voor de nieuwe inwoners zou zijn wegge legd, alsmede de noodzaak tot geboorte beperking, welke hieruit, volgens meer leden van het forum, zou voortvloeien. Bij Durgerdam een dolfijn aangespoeld van 3 meter. Prof. Fritz Haber bevorderd tot kapi tein wegens zijn verdienste ten bate van de oorlogstechniek. Prof. Haber had stikgassen uitgevonden. Intussen bereidt de oppositie der VVD zich alvast op de komende verkiezings strijd voor. Ogenschijnlijk ligt die nog ver van ons af, namelijk in 1967. Doch begin juni heeft er een voorproefje plaats, namelijk bij c’e verkiezing voor Wat is nu de zin van de stopzetting van de aanvallen? Had het een mili taire zin, wilde men na verkenningen de schade, eens goed opnemen of had het een politieke zin? Velen zijn er gauw bij geweest om ver band te leggen met de rede die presi dent Johnson diezelfde dag voor de tele visiecamera’s heeft uitgesproken. Net als in vorige toespraken was ook hier geen sprake van wijken voor de vijand, maar opmerkelijk was toch, dat Johnson anders dan vorige keren de mogelijkheid open liet, dat ook de Zuid- vietnamese Vietcong aan de besprekin gen, die hij wederom aanbood, zou kun nen deelnemen. In zijn rede heeft Johnson met veel na druk getracht een wig te drijven tus sen Hanoi en Peking over de kwestie van de onderhandelingen. Hij vertelde met klem, dat het in het belang van Noord-Vietnam zou zijn te gaan onder handelen, terwijl „communistisch China de oorlog blijkbaar wenst voort te zet ten, hoe hoog de prijs voor hun bond genoten ook is”. Want, aldus Johnson, het Chinese doel is niet de vervulling van het Vietnamese nationalisme, maar de vestiging van de Chinese heerschap pij over geheel Azië. Men neemt aan, dat de president deze zeer nadrukkelij ke taktiek heeft gekozen, omda er aanwijzingen zouden bestaan over een verschil van inzicht tussen Hanoi en Peking. Maar het is nog zeer de vraag of Amerika zal kunnen profiteren van deze tegenstellingen. Europese problematiek kwam deze week terloops ook in de Tweede Kamer aan de orde toen de socialistische afge vaardigde, mevrouw SingerDekker, daar het vraagstuk van de „equal pay” de gelijke beloning Van mannen en vrouwen voor gelijkwaardige arbeid aan de orde stelde. De interpellatie wps aangevraagd voordat de kabinetscrisis uitbrak; inmiddels waren de liberale en de christelijk-historische ministers dus vervangen door socialistische ministers. Maar vorige week had minister Veld kamp, toen in de Eerste Kamer de be groting van sociale zaken ter discussie stond, al betoogd, dat de sociale politiek daardoor niet zozeer werd gewijzigd, al is het huidige kabinet gauwer geneigd de rijksuitgaven te verhogen dan zijn voor ganger. De middelen daartoe moeten echter wel voorhanden zijn. we goed de zilveren filmpjes hebben gelezen, is de heer Tj. de Jong thans zilveren regent. Leuk vonden we het kindercircus, dat deze week voorstellingen gaf. De „tent” was gebouwd op het pleintje voor het St. Jozefgebouw. Eet meer vis was de strekking van het getoonde in een demonstratiewa- gen over vis bereiden en -eten op ’t Broereplein. Wat een match. In één van onze ge meenten werd gevoetbald tussen raadsleden en de middenstand. De V.V.D. stond buitenspel, de C.H.U. werd gevloerd en de P.v.d.A. door boorde het doel van de midden stand. Nu zijn dit gemeenteraadsverkiezingen, waarbij Labour ’t altijd slechter maakt dan bij parlementsverkiezingen, maar dat neemt niet weg, dat* Labour toch duidelijk in de neer is. De drastische beperkingsmaatregelen die Labour heeft genomen om pond en economie te verdedigen, hebben geen dankbaarheid geoogst. En ongetwijfeld heeft het vasthouden aan de nationali satie van een groot gedeelte van de staalindustrie, vele kiezers öf thuis ge houden, öf naar de liberalen en conser vatieven gestuurd. De liberalen hebben wel wat ter linker zijde gewonnen, maar ter rechterzijde hebben zij weer velen verloren, die uit protest tegen de conservatieve regering de liberale gelederen hadden versterkt en nu uit protest tegen de Labourrege- ring weer teruggevloeid zijn naar de conservatieven. De belangrijkste vraag is nu, wanneer Wilson zal vallen. Zijn meerderheid is maar gering en iedere tussentijdse ver kiezing in het parlement kan zijn meer derheid van vier nog verder doen slin ken. Eén ding staat echter wel vast en dat is, dat de verkiezingen in juni, waar al over gedacht werd, wel niet door zullen gaan. Bonn en Israël hebben nu officieel de diplomatieke betrekkingen aangeknoopt en als reactie hierop hebben tien Ara bische landen de diplomatieke betrek kingen met Bonn verbroken. Slechts Marokko, Tunesië en Libië hebben de Arabische solidariteit doorbroken. Maar al hebben Nasser en de zijnen de be trekkingen met Bonn verbroken, zij gaan toch niet Oost-Duitsland erken nen. En dat is een hele geruststelling voor Erhard, die ook wel beseft, dat over en kele jaren de betrekkingen wel weer aangeknoopt zullen worden. In ieder ge val kan hij met voldoening waarnemen, dat Nassers poging Bonn en daarna misschien de andere Westelijke landen bang te maken, mislukt is. De troef van Nasser was niet slecht. Bonn lever de Israël, ingevolge een geheim verdrag van Adenauer en Ben Goerion, wapens. Erhard heeft de leveranties gestaakt, maar Israël erkend, waartoe Adenauer nooit durfde over te gaan uit vrees voor de Arabische reacties. Erhard heeft zich niet laten intimideren door Nas ser en dat is in de constellatie in ’t Mid den-Oosten misschien het verheugend- ste en gezondste van de gehele ont wikkeling. Een scholekster broedt op het ogen blik tussen de tramrails een eind buiten Bolsward, zo hoorden we van schooljongens. Zou het beest gedacht hebben aan; veilig, vlug, voordelig, toen ’t dit unieke plekje uitzocht? Bloemkamp en achtergelegen huizen krijgen in de regel maar 1 keer per dag post. Achtergebleven gebied. Men fluistert dat dit stadsdeel offi cieel bij de postbestelling Hartwerd is ingedeeld. Welnu reeds in de middel eeuwen hoorde Bloemkamp bij Hart werd maar dit wil niet zeggen, dat de PTT nu maar middeleeuws moet doen. De allerlaatste stuiver zal nu wel zijn versnoept. De voormalige steenhou werij van Wicubo ligt tegen de vlak te. Vanouds was dit de herberg „De laatste stuiver”. Daar niet van, de heer Cuperus van Wicubo was en is verwoed geheelonthouder. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. lectuur naar de Roode Kruis-brie- venbus op de hoek Jongemastraat Broerestraat. Waarom werpen de goede gevers hun tijdschriften niet dadelijk zelf hierin? De culturele commissie uit de raad bracht een werkbezoek aan de ten toonstelling van Italiaanse schilder kunst in Utrecht. Van een ander valt soms veeel te Ieren. Bolswarils Nieuwsblad en Wymbritseradeeï. Zuid-Vietnam drukt op het ogenblik heel zwaar op de Amerikaanse verant woordelijkheid. Daarnaast heeft John son zijn volle aandacht nodig voor de Dominicaanse crisis, die sinds 24 april bestaat en die een probleem voor Was hington is geworden van het ogenblik af, waarop enkele dagen daarna John son uit angst voor een tweede Cuba, Amerikaanse troepen naar de Domini caanse republiek stuurde, die de repu- ■bliek moesten verhinderen in communis tische handen te geraken. Begin vorige week leek er een mógelijk heid te bestaan, dat de opstandelingen ouder kolonel Caamano en de door Amerika gesteunde junta onder gene raal Imbert tot een gesprek zouden kun nen komen. De weigering van genqraal Wessin en enkele andere officieren om ontslag te nemen, waardoor de uiterst rechtse in vloed in de republiek wat zou afnemen, stak een spaak in het wiel. Tegen het einde van vorige week bra ken'heftige gevechten in de hoofdstad Santo Domingo uit, nadat vliegtuigen van de junta het radiostation van de rebellen tot zwijgen hadden gebracht. Honderden doden en gewonden liggen in de straten van de stad en de partijen kwamen voortdurend scherper tegen over elkaar te staan. De bemiddelings pogingen van de Organisatie van Ame rikaanse Staten mislukte en de Veilig heidsraad gaf secretaris-generaal Thant opdracht een vertegenwoordiger te zen den. Ook deze wist weinig uit te rich ten. Het enige, waarin enige verandering schijnt te komen, is de houding van de Verenigde Staten. Daar is men er nu aan het achter komen, dat de beweging van Caamano niet meer in handen van communisten dreigt te vallen. Washing ton ziet hiermee zijn motief voor inter ventie wegvallen. Het zou een oplossing willen zoeken in het bij elkaar brengen van beide groepen, maar Imbert kan Ondanks deze bewaking was er een schilderijtje a f 35000,gestolen, ’n Bijbels tafreeltje van Breenburg. De politie vond het terug en toen de Bolswarders kwamen, hing het er weer. Een fijne neus moet een merel heb ben gehad, die broedt in de portiek van de heer Gaarman. De heer Gaar- man is n.l. een bekend vogelbescher- mer. 25-jarig jubileum. Vanavond verga deren de Gasthuisvoogden en wordt de jaarlijkse rekendag gehouden. Als Het woonklimaat in Schettens wordt zienderogen verbeterd, aldus meldt men ons. Door demping van sloten bijv, worden onwelriekende luchtjes geweerd. De klokken van Bloemkamp hebben het een paar keer vertikt te luiden. En toch was er alle reden voor: vele geslaagden onder de ziekenverzorg sters waren dolgelukkig met hun succes. Toch moet Bolsward maar niet na volgen. De catalogus kostte f 15, (niet gekocht wegens budgetaire moeilijkheden) en in elke zaal stond een suppoost, samen een dozijn. On geveer 20 bezoekers doolden er rond. Er zat voor Utrecht in. Totaal overbodig vinden we n.l. het bord dat auto’s die vanaf het Skil- wyk Achter de Smeden langs rijden bij het Marktplein zien: Verboden te parkeren buiten de markering. Im mers niemand mag van deze kant het Marktplein oprijden. Het bord is er alleen om overtreders te behoe den voor nóg een overtreding. Onze gelukwensen zijn deze week voor het echtpaar Vleer-Hoekstra te Oudega (W.). Klaas en Ulkje zijn 65 jaar getrouwd. De bruid is 86, de bruidegom 89. Beiden zijn nog hecht.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1