Hoe het Bolsward m reilt zeilt en ^3 fiF F'I Een kijkje in de huishoudbeurs van de gemeente Het luclitkussen Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes IBw us hjoed to sizzen Hwat hat Qabe Skroar STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I B <7 -y 3- Kt óX «f?* 7 <7* 9 1 DINSDAG 25 MEI 1965 104e JAARGANG No. 40 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Schoonmaken riolering. Martini Cantorij. gemeente-eigen- aan PIET de riolering. Kosten f 30.000, Maatschappelijk werk. Nu Uitgaven. De Frysk Orkest. Kapitaaldienst. St. Jozefbrug. Muziekschool. Tj. de J. s Adv i entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs t 2 40 pe. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Van de bestaande brug is. zowel de on derbouw als de bovenbouw geheel ver sleten.' De onderbouw helt over, waar door het moeilijk is na opening van de brug het brugdek weer tussen de land- hoofden te krijgen. Daar ook de boven bouw versleten is, kan het openen en sluiten van de brug gevaar opleveren Vernieuwing wal- beschoeiïngen. de boerehelp, doe’t dy yn Boarn foar it earst in praktyske foarm krige. Ek de oare organisaesjes binne dyselde wei op- gien, mar de Fr. Mij. die dat mei mear oertsjüging en planning. De hear W. Hoornstra krige de hannen frij om hjir rounom de lju by to stean en ek letter hat de Mij foars oantrune om in Boun fan bidriuwsforsoargers op to rjuchtsjen, de B.B.T.K. (Boun fan Boeren en Tün- ders-Koöperaesjes). Der binne op it he den al in lyts fjirtich fan dy Boerehelp- koöperaesjes en it docht üs goed, dat de boeren fan ünderskate rjuchting hjir ien- fiedich oan meidogge. Hjirmei ommers kinne mei sykte, ünge- lokken en tsjinstuiten mar ek by famyl- je-omstannichheden en needsaeklike frije dagen bitüfte krêften ynskeakele wurde. It is jammer, dat jit net elke boer yn- sjocht fan hoe greate wearde sok in koöperaesje is. Grif it kostet hwat jild en it lost alles net op, mar it is forstannich der oerhinne to stappen. Men moat it sjen as in soarte fan bi- driuwsforsekering, ek derby is de premy op himsels net goedkeap, mar it nimt in risiko wei, dat men yn bipaelde omstan- nichheden seis net drage kin. Dit mei men net to lyts sjen, dan soene dizze treflike ynstellings gjin bliuwend bistean hawwe. Ek it oaniensluten liket my needsaeklik, om’t sa’n B.B.T.K. folie mienskiplike bi- langen earder en better dwaen kin, omt hja it gehiel oer sjocht. De mooglikheit om goede wurkkrêften krije to kinnen, wurdt dêrtroch ek greater, hja kinne dan in sterker rjuchtsposysje biede. Yn hcefier de greatere gearwurking fan Het is nog niet verloren! Enkhuizen en Stavoren Kunnen tevreden zijn, Het ging er lang op lijken Dat de veerboot moest wijken Men heeft geprotesteerd, Van alles geprobeerd, Dit noodlot af te wenden. Er waren veel ontstemden Die zagen nu vol hoop Blij de luchtkussendoop. Wie dacht ’t ooit te beleven Een vaartuig te zien zweven Over het Ijsselmeer? Zacht wiegend op en neer Ronkend en soms zwaar loeiend Een gordijn water sproeiend Honderd dertig per uur. Een lokkend avontuur Vol nieuwe mogelijkheden, Toeristen straks tevreden Oh, jongens wat is ’t fijn Op ’t luchtkussen te zijn. De toekomst gaat licht gloren Enkhuizen en Stavoren Twintig minuten zweef. De toekomst is nu safe Laat de veerboot verdwijnen Het gaat in goede lijnen Stap allen, één, twee, drie Over op ’t amfibi. Toekomst zal vleugels krijgen Zweven, steeds sneller stijgen Elk roept, in ’t fries gewest: ’t Luchtkussen is weer best. Laatste week mei 1940 In geheim is eat dat wy oan in oar jowe om foar üs to biwarjen be- het op- In de primitieve gemeente-begroting van Bolsward, waarvan wij in een vorig artikel reeds het een en ander meedeelden, zijn de gemeentelijke inkomsten prak tisch niet verhoogd, behoudens de uitkering uit het gemeentefonds. De uitkering uit dit Fonds is voor 1965 verhoogd van 138 tot 149 in veilband met de ver hoging van de huurcompensatie, de verhoging van de pensioenpremie, de invoe ring van het minimumloon, de uitkering van 3j4 trend, alles over 1964, als mede voor 1965 voor: de gevolgen van de uitvoering van de Algemene Bijstands wet, de doorwerking van de huurcompensatie 1964, de gevolgen van de gediffe rentieerde salarisverhoging en de omzetting van de kwartaalbetalingen uit het gemeentefonds in maandbetalingen. In hoeverre de verhoging uit het gemeentefonds voldoende is voor het opvangen van de hogere uitgaven van de door de Minister aangegeven onderwerpen valt moeilijk te beoordelen. In de begroting zijn enkele 'nieuwe uit gaven geraamd, die wij hieronder even memoreren. de school de laatste tijd de vorm van een streekschool heeft aangenomen, waardoor het billijk is, dat het bestuur ook contact opneemt met de andere gemeenten, waaruit de leerlingen af komstig zijn ter verkrijging van een bijdrage. Het bestuur zal, naar B. en W. hebben vernomen, hiertoe zelf reeds het initiatief nemen. fan folie bisteande en dêrmei as trêdde in sterkere Lining oan de deistige wurk- sumheden. Stik foar stik binne dit gjin maklike op- jeften en dochs witte wy, moatte hja op lost wurde. Hwa earlik mient hjirfoar middels oanjaen to kinnen, hat rjucht fan praten, mar dan moat fêst stean, dat it him of har derom to dwaen is yn dizzen in hantsje to helpen. Helpe docht men grif net as men yn dizze omstan- nichheden dingen seit of skriuwt, dy’t harren allinnich mar opskrikke kinne of jit mear bitiisd en mismoedich meitsje. Okkerwyks haw ik my lilk makke oer sa’n skribint, dy’t der in sport fan mak- ket de lju fan ’e wize to bringen troch it ütstjitten fan rauwe en skrille lüden oer hündert kij de man en it bispotlik meitsjen fan boeren, dy’t de kij simmer- deis yn it lan rinne litte om ’t se dan fierst to folie fortraepje en formuozje en al soks mear. Sok dwylsinnich praet is noait aerdich, mar yn dizze tiid, hweryn de swierrichheden soms sa slim binne, dat de lju de moedfearren hingje litte, is it net om üt to stean. De folksmüle seit dan: soks moast forbean wurde, mar dat slagget meastal net. Dér is dan mar ien oare ütwei: stil eamelje litte en jin dóf halde Men moat it de Fryske Maetskippij mei eare tajaen, dat hja foar dizze swierrich heden de eagen al jierren iepen hawn hat en der ek tidich skerp nei ütsjoen hat op hokker wize hja hjir de minsken helpe koe. Net allinnich dat hja troch har bikinde fraechpunten de lju op dizze kommende Ontwikkeling wiisd hat, mar binammen troch har oanmoedigjen fan bidriuwen yn de takomst gean sil, witte wy net, mar it stiet to priizjen, dat men op dit terrein trochgiet mei it bisykjen hjirfoar oplossingen to finen. De proef fan Mantgum hat greate wearde, ek al stiet it nou net fêst oft men lans dy wei der komme sil of dat it dochs wer hwat oars moat. Yn dizze dingen moat de praktyk ütwize op hokfoar wize men it béste oanslüt by de mentaliteit fan de boeren, mei praten allinnich komt men net fierder. Elektrisiteit en wetterlieding binne nou aldergeloks by fierwei de measten to fi nen en der binne wy tige bliid mei. De modernisearing fan de bidriuwsgebou- wen wachtet op de man, dy’t de taeije tsjinstan op it departemint ris foars trochbrekt. Der wurdt tige nei ütsjoen en it is fan great gewicht foar de hiele boe- rehüshalding. En dan sil men ek alle oandacht jaen moatte oan de frijwillige ruilforkaveling, dy’t alle dagen driuwen- der wurdt. De oansteande wegenbou yn üs provinsje kin hjir wolris de greate stjit oan jaen, hwant dy bilangrike for- snijingen fan de nije of fornije wegen twinge dêrta. Mar dan moat de wei sa- wol juridysk as finansieel ek frij makke wurde. Lit it O. en S.-füns nou ris fan wegen komme en in goed bigjin meitsje mei forkaveling en nije of modernisearre pleatsen. Dan stekt men de lju in riem under it hert en Ijeau mar, dat se dan ta- pakke sille. Ofwaeid praet jowt gjin byt, mar dingen, dy’t helpe, der komt de saek fierder mei. De culturele commissie heeft geadvi seerd de gemeentelijke bijdrage in het tekort van de cantante-uitvoeringen van dit koor in de wintermaanden niet meer te honoreren uit het culturele fonds, maar hiervoor een afzonderlijke post op de begroting te brengen, daarmee voor subsidiëring uit het fonds meer ruimte te houden voor andere culturele activiteiten, maar tevens, met alle waardering voor de activiteiten, voor deze uitvoeringen wel in het bijzonder waardering uit te spreken. Geraamd wordt f 500, Voor het doen van investeringen is in de gewone dienst aan baten beschikbaar een bedrag van f 23.959,37. Hieruit zal naar de mening van B. en W. in ieder geval moeten worden gedekt de inves- teringslasten van een aantal werken, dat, zoals de laatste jaren gebruikelijk, niet in de gewone dienst, maar in de kapitaaldienst wordt opgenomen met ’n afschrijving in 5 jaar. Genoemd worden alg zodanig schilder- en onderhouds- Binnenkort distributie van brood ver wacht. De voedselvoorraden zijn voorlopig vol doende. L. van Dijk, Elandslaagte beveelt zich beleefd aan voor het maken van Biezen- en gaatjesmatten. Vanaf heden de kapperszaak weer ge opend. H. Nauta, Schildwyk. Volgens het bevel van de Führer zal de Duitse weermacht haar best doen om aan ieder het lot der bezetting zo draag lijk mooglijk te maken. Opleving in de tuinbouw, vergroting van de export naar Duitsland verwacht. Ingevolge de wens van de Duitse over heid mogen geen vergaderingen met poli tieke strekking meer plaatsvinden. Capitulatie van België. Aan koning Leo pold wordt kasteel toegewezen. Koffie- en theeverkoop stopgezet. Uitvoer van kippeneieren naar Duitsland komt op gang. Ook zullen eendeneieren naar Duitsland worden uitgevoerd. Wie meer dan f 1200 verdient wordt ge acht een paar bruikbare schoenen te heb ben. Wegens verduistering zullen de manu facturiers te Makkum 's zaterdagsav. 9 uur gesloten zijn. Toen 10 mei Zurich dreigde te worden beschoten is de bevolking gevlucht. Thans keert men weer terug. De vrees, dat veel gestolen zou zijn is bewaarheid. Er was letterlijk geen huis gespaard ge bleven. Alles was overhoop gehaald en veel vernield, terwijl fietsen, radio-toe- stellen, ledikanten, divankleden, kinder speelgoed, gouden- en zilveren voorwer pen verdwenen waren. In vele gezinnen heerst een martelende onzekerheid over het lot van vader, zoon of broer. Verschillende huwelijken in verband met de tijdsomstandigheden uitgesteld. Aan het Westfront wordt thans met on gekende hevigheid de beslissing gefor ceerd. Tholen en Walcheren zijn opge geven. Brussel is zonder strijd bezet. De Duitse troepen staan thans 130 km van Parijs. Benoemd tot Rijkscommissaris voor Ne derland Dr. Seyss Inquart. Weest voor zichtig met vliegtuigbommen! Aanplakbiljetten moeten ongeschonden gelaten. Kopen en verkopen van schoenen wordt verboden. De verhouding tussen de bevolking en de. Duitse troepen is goed. De Nederlandse pers zal niet onder voor afgaande censuur worden gesteld. Van schaarste aan levensmiddelen hoort men in Bolsward niets. Weest zuinig met leidingwater. Het veevoer op distributie. De beurtdienst van Koch en Eekhof wordt hervat. 50 jarig bestaan zuivelfabriek te Oudega (W,). Een deel van de rioolbuizen in bepaal de stadsgedeelten, o.a. in Zuid is door de afzetting van slib uit het huishoud- water van de aangesloten percelen zo danig met een versteende massa aange- koekt, dat doorstroming moeilijkheden begint op te leveren. Het is niet moge lijk met het eigen materiaal deze mas sa te verwijderen. Hiervoor zal gebruik moeten worden gemaakt van een spe ciaal daarvoor ingericht bedrijf. Het gesloten rioleringssysteem met zui veringsinstallatie, waarvoor thans de berekening en de plannen worden ge maakt, zal, wanneer hiervoor geen be langrijke bijdragen worden ontvangen, nog geruime tijd op zich laten wach ten. Het wordt daarom noodzakelijk geacht het geraamde werk uit te voeren, zal geen stagnatie optreden in de afvoer via DINGEN DY’T HELPE Immen, dy’t yn organisaesje of foar- ijochting of ünderwiis mei de agraryske fr'aechstikken to meitsjen hat, moat, tinkt my, aloan goed foar eagen halde, hwat de minsken, dy’t it op it heden net maklik hawwe, helpe kin. De ynternasjo- nale üntwikkelingen hat gjin minske yn ’e han, de tiid haldt gjin skoft en dy’t der net under strüpe wol, moat mei de tiid mei. Dat is rounom sa en momen teel ek tige düdlik yn de agraryske wrald. Trije dingen bringt dy foroare tiid mei: minder arbeidskrêften, it fordwinen fan to lytse bidriuwen en it greater wurden walbeschoeiïngen langs de Broere- straat en Kapelstraat verkeren in èen slechte staat. Op de waterlijn zijn een groot aantal palen verrot, terwijl ook de keerplanken moeten worden ver nieuwd. Om te voorkomen, dat de grond onder de bestrating verschuift en de bestrating verzakt, is vernieuwing nood zakelijk. De kosten worden geraamd op f 11.500,—. Een bepaald ongunstig geluid over de uitkering uit het gemeentefonds is evenwel dat de garantie-uitkering, wel ke in de begroting is geraamd op f75.015,70 met ingang van 1966 jaar lijks met 20 zal worden verlaagd volgens de thans geldende wettelijke voorschriften. Een dekking van dit be drag zal, indien de begroting voor 1966 eenzelfde beeld vertoont als die van 1965, moeilijk te vinden zijn. (Er wordt evenwel gehoopt op een voor tal van gemeenten noodzakelijke wijziging van deze voorschriften. In hoeverre de een dezer dagen in de regeringsverklaring aangekondigde verhoging van de uitke ring uit het gemeentefonds voor de ge meente Bolsward soulaas zal geven, moet worden afgewacht tot hieromtrent nadere voorschriften verschijnen. Het is volgens B. en W. prematuur hier thans reeds rekening mee te houden. De raming van de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting kan, ondanks het feit dat geen bioscoopvoorstellingen in de gemeente worden gegeven, naar de over 1964 ontvangen bedragen op hetzelfde peil van voorheen gehand haafd worden nu het publiek een an dere vorm van ontspanning heeft ge vonden. werkzaamheden dommen. Daar het bedrag van f 25.000,ge raamd voor het zwembad dit jaar in feite niet behoeft te worden besteed, zou een bedrag van f 25000,van deze kapitaaalsuitgaven in eenmaal kunnen worden af geschreven. Vertder zullen naar de mening van B. en W. de volgende werken voorrang moeten genieten: aanschaffen motorcar- en ver- stad MÜNCHEN JUICHT VOOR KONINGIN ELIZABETH Duizenden Munchenaren wuifden Ko ningin Elizabeth van Engeland toe toen zij vrijdagochtend in een open wa gen door de straten van deze stad reed Naast de Koningin staat de minister president van Beieren, Alfons Coppel Om nog even in de „muzikale” sfeer te blijven, ook de subsidie Muziekschool zag men gaarne verhoogd met f 4000,-. Deze instelling heeft in de afgelopen jaren haar nut voor onze stad wel bewezen door de grote toename van het aantal leerlingen, ook voor het instru mentaal onderwijs. Het is vooral dit onderwijs dat hogere uitgaven vraagt van het bestuur, mede doordat men ook hier voor het feit komt te staan van de verhoging van de honoraria van de leraren. Zal voor het culturele leven in onze stad belangstelling blijven bestaan dan zal dit vooral bij de jeugd moeten worden aangekweekt, waartoe de mu ziekschool een belangrijke bijdrage levert. Het instandhouden van deze school is o.i. dan ook van groot belang voor de gemeente, waarom B. en W. het jaar lijks subsidie meenden te moeten verho gen met het aangegeven bedrag. Met dit bedrag is nog niet het tekort van de exploitatiebegroting gedekt, ondanks het opvoeren van de lesgelden tot een verantwoord peil. B. en W. staan op het standpunt, dat Aecomodatie Sportvelden. Er worden momenteel, in overleg met de kleine commissie uit de voetbalver enigingen, onderhandelingen gevoerd over het verkrijgen van bijdragen in ’n centraal clubgebouw met kleedboxen, enz. Mochten deze tot ’t gewenste resul taat leiden, dan zal naast een bijdrage uit de bevolking, i.c. de verenigingen, de gemeente nog een bijdrage moeten leveren van f 18".000, Zie vervolg pag. 2 De subsidie voor ’t Frysk Orkest za gen B. en W. graag verhoogd met f 4000,—. Deze instelling heeft niet alleen grote betekenis voor het culturele leven, van de provincie, maar heeft ook een grote betekenis voor onze stad. Bij verschil lende uitvoeringen wordt door dit or kest of door een deel van zijn solisten medewerking verleend. Zal het Frysk Orkest blijven bestaan, dan zullen de gemeenten, evenals het rijk en de pro vincie doen, hun bijdragen moeten ver hogen tot de bedragen, genoemd in het daartoe opgestelde schema, waarin tel kens de verhoogde loonnormen voor de medewerkenden worden verdisconteerd. Een vorig jaar hebben B. en W. voor gesteld dit schema nog niet te volgen. Zij zijn er echter van overtuigd, dat het Orkest in financiële moeilijkheden zal komen, indien de gemeenten niet het voor hen gerekende aandeel bijdra gen. Financiële moeilijkheden zou in deze betekenen het opheffen van het Orkest, wat getracht moet worden te voorkomen. Een bijzondere aderlating in deze groting zijn wel de kosten voor maatschappelijk werk, welke ten zichte van 1964 zijn gestegen met rond f 105.000,Een belangrijk deel hier van kan worden geschreven op reke ning van de Algemene Bijstandswet, ’t Grootste deel van dit bedrag komt in aanmerking voor de normen, voor de berekening van de uitkering uit het ge meentefonds, doch volledig telt dit pas over 5 jaar mee. Veilbetering Laag Bolwerk. de oude gebouwen van het gasbe drijf zijn verwijderd en het nieuwe ge bouw zijn voltooiing nadert, kan ein delijk gevolg worden gegeven aan de reeds lang bestaande noodzaak het ver keer van het Laag Bolwerk ook een uitrit te geven op de St. Jansstraat langs een straat met eén normale breedte, zodat het Laag Bolwerk geen éénrichting verkeer meer zal hebben. Kosten f23.000,—. rier gemeentewerken (f4500,-) nieuwen brugdekken in de (f3500,-). Na overleg met de commissie voor openbare werken stellen B. en W. voor verder de volgende buitengewone wer ken op de begroting te brengen; voor de brugwachter, het wachtende publiek en voor de scheepvaart. Naar de mening van B. en W. zal een verbinding tussen Harlingerstraat en Noord II geboden zijn om te voorko men, dat een gedeelte van laatstge noemd bouwcomplex in een dode hoek komt te liggen. Een verkeersbrug zal niet nodig en voor de verbinding op de Harlingerstraat ook niet wenselijk zijn. Nar de mening van B. en W. zal tussen deze twee stadsgedeelten een verbinding voor voetgangers en kleine voertuigen voldoende zijn. Voor dit doel zal een eenvoudige brug met een rijbreedte van 3 meter voldoende zijn. De doorvaart- wijdte zal echter niet geringer mogen zijn dan die van de huidige brug. Kosten f70.000, Vernieuwing bestrating. Het vorig jaar werd besloten in samen werking met de N.V. Ned. Spoorwegen het -wegdek te vernieuwen tussen de spoorrails en 50 cm ter weerszijden daarvan, waarbij de gemeente de beton- keien levert en de N.V. het loon voor haar rekening neemt. Op verschillende plaatsen is de bestra ting tussen de rails reeds vernieuwd. Gebrek aan vaklieden en het herstellen van de bestrating achter de vernieuw de walbeschoeiïng zijn oorzaak dat de bestrating tussen de rails, waarmee eerst dit voorjaar kon worden gestart en waaraan thans wordt verder gewerkt, nog niet verder is gevorderd. Op verschillende plaatsen in de hoofd straten Snekerstraat, Snekerpoort, Jongemastraat, Marktstraat, Dijkstraat Harlingerstraat vertoont de bestra ting eveneens ernstige gebreken, welke spoedig moeten worden hersteld. Met 't geraamde bedrag zal 3000 M.2 be strating worden voorzien van beton- keien. Het zou aanbeveling verdienen de gehele bestrating te vernieuwen, doch gebrek aan financiën en perso- neelsschaarste verhinderen op korte termijn dit te realiseren. Zodra de begrotingspositie dit toelaat, zal hiervoor opnieuw een krediet wor den gevraagd. Het bestraten wordt ge raamd op f 64.000, Bolswards Nieuwsblat Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hiiideloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. ff r" I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1