Bestand in Dominicaanse republiek A.R. partijconvent besprak de kabinetsformatie hark en sjoch MBi Rooms-Rode nederlaag in België Niet meer liften, kruipauio’s geweerd I VRIJDAG 28 MEI 1965 to sizzen Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND v.v. „Workum” 25 jaar 104e JAARGANG No. 41 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Boïsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeïoopen, Wonseradeel, Workum an- Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Boïsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) ding van de antirevolutionaire kamer fractie. Advzi entieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Weer bombardementen. In Vietnam is na een onderbreking van zes dagen het bombardement op het Noorden hervat, omdat de communis ten geen tekenen gaven van de pauze gebruik te willen maken om contacten met Washington te zoeken. De toestand is nog niet rijp voor contacten, aange zien men verwacht, dat eerst de Viet- cong onder de bescherming van de laag hangende wolken van de natte moesson zal trachten zijn positie te verbeteren door de ontketening van een groot of fensief. Daar is nu het wachten op. De eerste toeristen zijn er al weer. Soms meent men dat het stadhuis al leen is te bezichtigen tijdens tentoon stellingen. Maar dat is niet juist. Tij dens de kantooruren kan het ten allen tijde, ook buiten het tentoonstellings- seizoen. De taalkwestie heeft grote invloed ge had, maar de liberale winst is voor een deel ook toe te schrijven aan het ver zet bij de katholieke middenstand tegen de sociale en economische politiek van de regering. De liberalen hebben zich socialistische invloeden. Beide regeringspartijen hebben hierme de de meerderheid van 2/3 niet weten te behouden, welke nodig was om de grondwetsherziening in veilige haven te brengen. Bij deze herziening werden garanties voor de Waalse minderheid aangebracht, welke tot een zeker fede ralisme hadden kunnen leiden, maar dat ging de Waalse federalisten lang niet ver genoeg, terwijl de Vlamingen bang waren, dat ontwikkelingen in hun voor deel konden worden geremd door een Waals veto. In deze situatie kregen de gematigden de klappen. De regering heeft haar ontslag aan de Koning aangeboden. PRINSES MARGRIET HAD AUTO-ONGEVAL Prinses Margriet is maandagmiddag met haar auto bij het oprijden van de oprit naar de Rijksweg Den Haag Utrecht in de omgeving van Bodegra ven geslipt en tegen de daar aanwezi ge vangdraad gebotst. De Prinses werd licht aan de arm gewond; de auto, die omgeslagen in de berm tot stilstand kwam, werd ernstig beschadigd. Groen en blauw voor de ogen. PTT zal binnenkort overgaan tot uitgifte van een frankeerzegel van 18 cent. Deze maand geen ,raad’. In deze mei maand vergadert de raad van de ge meente Boïsward niet. De reden? De raad „broedt” op de begroting. Vol verwachting klopt ons hart. Het zijn maar kleine afstanden in Boïsward, maar de wagens van de ge- meentereiniging c.a. rijden per jaar bijna 30.000 km, d.i. bijna de omtrek van de aarde. Bepaald onaardig vinden we de steeds meer veld winnende gewoonte auto bussen en vrachtwagens in daarop niet berekende straatjes ’s nachts en overdag voor de deur van de chauf feur te gaan parkeren, vooral als uit ritten van andermans garages daar mee worden geblokkeerd. Skütsjesilen. Straks wordt ’t seizoen voor het skütsjesilen weer ingeluid. Boïsward heeft zelf geen skütsje, maar heeft wel aandelen in het Süd- westhoekskütsje. Dit is dus een beetje van om Duim er voor. De zegel vertoont de beeltenis van H. M. de Koningin in de kleur groen- achtig-blauw. Op Hiemert is het treurig hoe een van de molens er bij staat. Is er niets aan te doen? Waak voor het landschaps- schoon. Het leven stond stil. De ambtenaren van de burgerlijke stand in de gem. Baarderadeel hadden van 16 tot en met 22 mei 1965 best een week vrijaf kunnen nemen. Over die periode al thans waren de gegevens: Geboren: geen; Huwelijksaangiften: Geen; Hu welijken: Geen; Overleden: Geen. Iemand uit Boïsward moest noodza kelijk bellen met Amsterdam. Telkens was de lijn bezet. Toen tenslotte de lijn vrij was, was het nummer bezet, hierna weer de lijn. Het heeft precies anderhalf uur geduurd totdat de ver binding tot stand kwam. Ik had er vlugger heen kunnen rijden, verzucht te toen de man. Eerste Kamer. Al te lang konden de antirevolutionairen echter niet bij het verleden stil staan. Dinsdag j.l. reeds moest de anti-revo- lutionaire minister Biesheuvel de be groting van landbouw in de Eerste Ka mer verdedigen. Terecht had de heer Roolvink er op gewezen, dat niet te verwachten was, dat de ministers, die zijn aangebleven, plotseling een heel ander beleid zouden voeren. Tweede Kamer. De Tweede Kamer kwam deze week niet in vergadering. Vorige week was haar agenda al schaars bezet geweest; het nieuwe ministerie moet zich nog inwer ken. Op het ogenblik is het druk doen de de toegezegde nota over het radio- en televisiebeleid, die minister Vrolijk heeft ontworpen, te bestuderen. Het is de bedoeling, dat deze begin of half juni in de Tweede Kamer wordt besproken. Er is haast bij, want het overgangsbestel* naar een nieuwe wet telijke regeling moet op 1 oktober a.s. ingaan. Het is toch kort dag met de voorbereidingen. De liberale oppositie leider, mr. Geertsema, meent evenwel, dat de nota grondig, d.w.z. schriftelijk moet worden behandeld, .alvorens zij in openbaar debat wordt genomen. Hij meent, dat er nog zoveel vragen zijn open gebleven na al wat er tijdens de kabinetsformatie bekend is geworden. En misschien verwacht hij van een uit stel meer naar de verkiezingen van 1967 ook wel winst, net als de libe ralen in België. Bij de Waag te Sneek boden zich een 250 maaiers en hooiers aan. Een honderd konden niet worden geplaatst en gingen hun geluk in Boïsward beproeven. De uitkomsten van de ansjovis-visscrij ta Workum waren bevredigend. Enkele vis sers brachten het tot 7000 in een schot. De haringvangst was minder gunstig. Slagers-advertentie: Mijn eigen gesmol ten vet en reuzel bij 5 pond 30 cent. As men net mear sizze wol hwat men mient mient men op it lést net mear hwat men seit Abonnementsprijs f 2.40 pe: kwar'aai (bij vooruitbetaling) Giro R87926 Laatste week mei 1915 Nog twee. Boïsward kent nog twee molens, de Tadema’s molen bij Lonjé aan de Rijksweg 43 en niet ver daar van noordwaarts bij de boerderij van Jorna een Spinnekop. Wees er zuinig op. Bolswards Nieuwsblad Of het gratis is? Neen, dat niet, be halve dan voor kinderen beneden zes jaar onder geleide. Ouderen betalen f 0,50, schoolgaande jeugd f 0,25, groepen hebben reductie. Prijzenswaardig is daarom het initia tief van een bewoner van de Hid Herostraat, die een gedeelte van zijn toch al schaarse erfruimte opofferde om zijn auto op eigen gerechtigheid te kunnen stallen. Op zoiets moest een premie staan. Ik houd van vlug fietsen, zei een huishoudschoolmeisje. ’t Is net an dersom als op school, vond ze. Daar wordt altijd alles voor ons geregeld. Maar op mijn fiets heb ik zelf het stuur in handen en kan ik fijn mijn eigen tempo bepalen. Uit voorzorg. Een lezer van ons blad wilde op een ochtend in z’n overhemd gaan ontbijten. Hij had daarbij zijn Stropdas niet voor. Zijn 3-jarig doch tertje evenwel, altijd gewend, dat haar vader onder eten een „slabbe tje” droeg, bracht hem de stropdas. Anders morst u, zei het lieve kind. Kabinetsformatie. Hoofdonderwerp van gesprek op deze partijsamenkomst was de jongste ka binetsformatie. Hoewel het er gemoe delijk toeging (en vooral de nieuwe fractieleider had vaak de lachers op zijn hand), toch bestond er zoals hij er kende in de antirevolutionaire partij nogal wat onbehagen over de verbre king van de samenwerking met de li beralen en de nieuwe coalitie met de p.v.d.a. De partij-voorzitter Berghuis toonde zich hierover nogal verbaasd. Hij wees er op, dat de a.r.p. tussen 1952 en 1959 ook met de p.v.d.a. heeft samengewerkt. Hij gaf toe, uit het veld geslagen te zijn over de breuk met de cJi.u., maar hij liet er geen twijfel over bestaan, dat hij teleurgesteld was over de v.v.d. als regeringspartner. „Zij poogde te genover een meerderheid haar wil op gebied van radio en televisie op te leg gen. Daarmee forceerde zij een breuk.” Objectief. De heer Roolvink had meer begrip voor de bezwaren, ronduit gaf hij te ver staan, dat de antirevolutionaire kamer fractie zonder geestdrift voor de nieu we combinatie had gekozen. Hij legde er meer de nadruk op, dat de breuk zo wel door de principiële houding van de v.v.d. als door de houding van de deren onvermijdelijk was geweest. Hij beloofde het nieuwe kabinet even ob jectief tegemoet te zullen treden als het vorige. Het antirevolutionaire kamerlid Algra besloot het debat met een oproep tot de vergadering om vooral de eenheid te bewaren. Hij erkende, dat de a.r.p. zich tussen de k.v.p. en de p.v.d.a. en -met de verkiezingen in het vooruit zicht in een moeilijke positie bevindt. Desniettemin stelde hij vast, dat het plichtsverzuim van de a.r.p. zou zijn geweest als zij in de oppositie zou zijn gegaan zonder voldoende motief. Daar om was hij toch wel blij met de hou- Waterloo zullen worden afgevaardigd, maar hoogst bedenkelijk. Ook de Waalse Belgen zien hierin een demonstratie van anti-Franse gezind heid, welke zij in hun groeiende min derheidspositie in eigen land niet meer kunnen waarderen. Zo maken zij zich op om de Slag bij Ligny te vieren, waar Napoleon, twee dagen vóór Waterloo, de Pruisen onder Blücher nog wist te verslaan. (Als Bonn hier maar niet boos om wordt). Van Aartsen. Ongeveer tegelijk liet minister Suur- hoff merken, dat er een nogal omvang rijke aanleg van wegen zal plaats heb ben. Hij voegde daaraan eerlijk toe, dat dit te danken zou zijn aan de Waterloo. dergelijke gelegenheden vriendschappelijke In tegenstelling tot België, waar dit weekeinde verkiezingen werden gehouden, welke de „rooms-rode” regeringscoalitie Lefêvre Spaak nogal stevig schokten, beleefde het kabinet-Cals een tamelijk rustig weekje. De nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat verraste door met enkele kordate beslissingen het Wegenverkeersreglement ingrijpend te wijzigen. Over ook opgeworpen als een bolwerk tegen -a-nkele weken zal het verboden z|jn te „liften”, doch ook zullen automobilisten tsz^zsï o 14 nil cinli z» -ïn tt! Z^z-izïrsvs zich niet meer op de z.g. vluchtstroken mogen begeven, behalve in uitgesproken noodgevallen. De automobilist, die even wil uitrusten, moet dit op parkeer- stroken doen. Aan verschillende vormen van bermtourisme wordt dus in één klap een einde gemaakt. Ook de z.g. kruipauto’s, die slechts 20 km rijden, zullen zich niet meer op de wegen mogen bevinden. Alleen voor bezorgend vervoer en voor invalidenwagens zal plaatselijk dus niet buiten de bebouwde kom een uitzondering worden gemaakt. Mocht Caamano wel gevoelen voor een compromis, Imbert verwierp het en ver werpt het ook nu nog. Hij probeerde de situatie te forceren door felle aan vallen op de strijdkrachten van Caa mano, die bedenkelijk in het nauw ge dreven werd, doch nog niet aan capi tulatie toe is. De Amerikanen weigeren aan de andere kant te spelen op de kaart van Caamano, die zij in het begin van hetgeen nu een burgeroorlog is, hebben verweten de speelbal te zijn van de communisten, die nu bijna ge heel uit de argumentatie van de Ame rikanen zijn verdwenen. Enige Ameri kaanse eenheden zijn teruggetrokken, daar ze zijn vervangen door Brazili aanse militairen en eenheden uit Hon duras, Nicaragua en 20 politie-agenten uit Costa Rica, dat wetsbewaarders moest sturen omdat het niet over een leger beschikt. Op het ogenblik van schrijven zouden er enkele aanwijzingen zijn, dat een oplossing toch niet tot de onmogelijk heden behoort. Hoe het zij, de Ameri kaanse naam heeft door deze gebeur tenissen sterk geleden en het vertrou wen in de oordeelskracht van president Johnson is geschokt. Er warmpjes bij. In de gemeentebe groting lezen we, dat ter verwarming van het stadhuis ca jaarlijks 32.000 liter olie wordt verstookt. Het zou 'n goede aardgasklant zijn. Dat is nog al wat. Het onderhoud van het woonwagenkamp is geraamd op een jaaruitgave van f 1820,Er is destijds een stenen paardenstal ge bouwd. Maar woonwagenpaarden worden zeldzaam. Licht in de duisternis. Wist u dat Boïsward in totaal 631 straatlan taarns telt en daarmee een van de best verlichte steden is? Prachtig, maar het kost f 50.000,per jaar, bijna f 1000,per week. Hoe moet dat? De aanwezige nood- slachtplaats te Boïsward is opgèhe- ven. Naar men ons meedeelt wordt naar de oplossing van dit probleem gezocht. Doeltreffend is de rattenbestrijding met cumarinepoeder. Dit strooisel is iets duurder dan andere soorten, maar afdoende. Naar schatting telt ons land evenveel ratten als inwoners. Hoe dan ook in Boïsward hebben de ratten een zware dobber, dank zij de bestrijding die per jaar bijna f 1000, kost. Heeft u toch last van ratten? meld dit dan bij de dienst gemeentereini- ging. Hier resorteert n.l. de ratten bestrijding. Nadat een week tevoren een door de Organisatie van Amerikaanse Staten tot stand gebracht bestand in de Dominicaanse Republiek door de junta van generaal Imbert was geschonden, is afgelopen vrijdag wederom een bestand afgekondigd. Ditmaal Is het bereikt door de invloed van de Verenigde Naties en het Rode Kruis. Het doel ervan was minder van militaire en politieke aard dan het eerste bestand, maar was nu gericht op het bergen en verzorgen van slachtoffers. Tussen deze vrijdagen in is er vreemd geopereerd door de Amerikanen, die aan de ene kant niets nalaten om generaal Imbert te steunen en aan de an dere kant in verband met de sterke aanhang, welke kolonel Caamano onder de bevolking heeft, trachten beide groepen tot elkaar te brengen onder een mede stander van oud-president Bosch, van wie Caamano zich een geestverwant noemt. en Wymbritseradeeï. instelling van het rijkswegenfondg on der het vorig kabinet. Voor oud-minis- ter Van Aartsen was dit een tamelijk troostrijke gedachte. „Het is U wel va ker overkomen,” zo sprak de nieuwe anti-revolutionaire fractieleider Rool vink hem op het anti-revolutionair Partijconvent, dat zaterdag j.l. in Utrecht bijeen kwam, toe, „dat U zaait voor een andere maaier.” Bij dergelijke gelegenheden worden meestal vriendschappelijke episoden naar voren gehaald en zo heeft de Ko ningin in Kaub aan de Rijn gememo reerd, dat Blüchei- daar de Rijn over trok, waarmede hij de Britse troepen onschatbare steun verleende, 150 jaar geleden, op een keerpunt in de geschie denis. Er zijn geen namen genoemd, maar de toespeling op Napoleon en Waterloo was duidelijk. Waterloo is 150 jaar geleden en in di verse landen maakt men zich op om dat te herdenken. De Fransen gevoelen zich echter door de herdenking van deze definitieve nederlaag van Napo leon diep gegriefd en de Franse boule vardpers heeft niet nagelaten de En gelse koningin duchtig de mantel uit te vegen over haar onbehoorlijke toe speling, waarmede zij er op uit zou zijn tweedracht op het continent te zaaien. Alsof De Gaulle daar al niet aardig mee bezig is. Niet alleen de Fransen vinden de ko mende herdenking van de Slag bij Wa terloo, waartoe troepen van de over winnende landen voor een parade naar Elisabeth in Duitsland. Het officiële bezoek, dat koningin Eli sabeth van Engeland aan West-Duits- land heeft gebracht, is een groot suc ces geworden. Het heeft Bonn gevleid, dat nü voor het eerst sinds de eerste wereldoorlog het Engelse staatshoofd Duitse bodem heeft betreden. Het ver lost Bonn weer iets meer uit de situ atie van de gewantrouwde reclasse- ringsklant en voor beide grote politieke partijen, de chr.-democraten en de so- ciaal-democraten, was er veel aan ge legen hun voorvechters zo dicht voor de verkiezingen te laten profiteren van de monarchale zon. Erhard en de ko ningin, Brandt en de koningin, het ging gelijk op en dat is voor de sociaal-dc- mocraten zo belangrijk, omdat het nog maar kort geleden is, dat Adenauer op hield te verklaren, dat een socialisti sche regering de ondergang van het land zou bezegelen. Er zijn Duitsers, die de zaken nog op deze primitieve wijze zien en op dit punt heeft het be zoek tot een normalisering bijgedra gen. Hwat hat (gabe Sk roar Belgische verkiezingen. De tegenstelling tussen Vlamingen en Walen overheerst nog steeds sterk het Belgische politieke leven. Dat is geble ken uit de verkiezingscampagne en het positie kiezen van de diverse partijen, voor de verkiezingen, welke zondag zijn gehouden. Er zijn 212 nieuwe par lementsleden gekozen en 106 nieuwe se natoren, terwijl ook de provinciale ra den vernieuwd zijn. Sinds 1961 is de katholiek-socialistische coalitie van Le fêvre aan het bewind geweest, wiens minister van buitenlandse zaken, Gil son, door een nieuwe taalwetgeving o.a. heeft gezorgd voor een eerlijker verde ling van de Vlaamse en Waalse zetels in het parlement, hetgeen hem de woe de van de Walen op de hals heeft ge haald en wel zozeer, dat zijn eigen ka tholieke volkspartij hem op een onver kiesbare plaats heeft gezet. De rooms-rode coalitie heeft een forse nederlaag geleden. De CVP verloor 19 van haar 96 zetels, de socialisten 20 van hun 84. De grootste winst boekten de liberalen (48 inplaats van 20 zetels), die zich hadden opgeworpen als verde digers van de Franstaligen, hetgeen hen vooral in Brussel geen windeieren heeft gelegd. In Vlaanderen verloor de CVP boven dien aan de Volksunie. In Wallonië boekten de communisten 1 zetel winst op de socialisten. Dat een voetbalvereniging 25 jaar be staat is natuurlijk wel het vermelden waard, maar veel belangrijker is, dat vele mede-oprichters waarvan verschil lenden elders wonen, voor die vereniging nog dezelfde warme belangstelling heb ben als een kwart eeuw terug. In het ka der van deze jubileum-viering, had het bestuur een wedstrijd tussen twee vete- ranen-elftallen van oud-Workumspelers georganiseerd. Het talrijke publiek heeft kunnen genie ten van een partijtje technisch gaaf voet bal, dat 6-1 voor de Withemden werd. Tijdens de receptie in Hotel de Wijnberg zei Workums burgemeester, 25 jaar niet lang te vinden, maar een goede sport beoefening van groot belang te achten en dat het zeer zeker karaktervormend kan werken. Namens de F.V.B. sprak mijn heer De Vries die Workum een sieraad van de afd. vond, en memoreerde dat ge noemde vereniging reeds drie gewaar deerde krachten had geleverd voor het hoofdbestuur. Als herinnering werd een fraai wandbord aangeboden. Zijn collega oud-Workumerspeler en jarenlang een der stuwende krachten Tom Genee, gaf een historisch overzicht van de eerste vijf jaren, uit zijn vlot betoog bleek, dat de fundamenten goed, en op de juiste plaats zijn gelegd, zodat het tegenwoor dige bestuur een gaaf bouwwerk bezit. Voor de humoristische noot zorgde de heer Fre de Boer, die aan de hand van briefcopie’s leuke herinneringen uit vroe ger tijden ophaaldé. De Pim Mulier van Workum, ere- voorz. de heer Stam, vertelde enige aar dige voorvallen uit zijn rijke voetbal- leven. Daar een feest zonder PI. Belang in ons stadje haast onmogelijk is, was zij als overkoepelend orgaan van het pl. verenigingsleven vertegenwoordigd. Haar felicitatie liet zij vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Voor de werkers van het eerste uur, bracht de heer Meier, van de scheidsrechtervereni- ging een extra compliment mee, hij prees de prettige verstandhouding en wenste de jubilerende vereniging nog heel veel succes. Als attentie was er voor ieder bestuurslid een bus drabbelkoeken. Na het dankwoord van de voorzitter werd nog staande het clublied gezongen, waar na een dansje deze avond besloot. Dit natuurlijk onder leiding van de Frisian Band. A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1