Radio- en televisienota minister Vrolijk van Frankrijk doet niet de mee aan N.A.V.O.-oefening hark en sjoch I' roar De situatie in Vietnam De foto's van Prinses Beatrix Gouden filmpjes IIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIlillllllllllllllll Groei bezoek aan j eugdlierber gen gil «SS I ■f U 104e JAARGANG No. 43 VRIJDAG 4 JUNI 1965 J VERKOOP ZOMERZEGELS BEGONNEN STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat 3 VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag IVymbritseradeel. C. P. N. Reclame. Tegen integratie. Nationaal bestel. Fotograferen. Vietnam, Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Daarna zijn de Ver. Staten gaan be seffen, dat ook Rusland over kernwa pens beschikt en dat het niet mogelijk zal zijn zoveel schade aan te richten, dat Rusland niet terug kan slaan. De vrees voor een Russisch terugslaan zou een aanval met Amerikaanse kernwa- Maar enthousiast was ieder. Men leze elders in dit blad, want er is nog meer klein nieuws dat we moeten slij ten. Laten we beginnen met een plechtige aangifte op het stadhuis, vond een derde. Ze vergat dat de 300-jarige sterfdag wordt herdacht en niet de geboorte. Bovendien er was nog geen burgerlijke stand. Het meest lumineus vonden we de op merking iets te doen op een zaterdag middag, voorafgaande aan een zon dag. Wij hadden het nog meer lumi neus gevonden een zaterdag te kiezen die volgde op een zondag. Een motorfiets stoof met bijna 50 km vaart vanaf de Kade de Witherenstr. op en ramde op de hoek Hoogstraat een fietser, die van links geen snel verkeer had verwacht. Misgerekend, auto’s mogen er niet langs jakkeren, motoren wel. Dit kan niet zei een ander, er waren toen nog geen luchtballons. Kan Gys- bert niet op een boomstam de Sneker- vaart komen af drijven? Bolsward is rjjker dan het dacht te zijn. Onze veronderstelling van op ie dere inwoner 1 rat is te voorzichtig. Het aantal ratten is vermoedelijk gro ter. Hoewel het wordt snel ingekort. Een raadslid gaf het goede voorbeeld en ving er dertig. Wie volgt! Activiteit in Vietnam. De banketbakkers te Leeuwarden willen zondagsrust. Hun zaken zijn voortaan op zondag gesloten en er worden op die dag geen bestellingen uitgevoerd. Gevestigd in Bolsward M. Schuurmans uit Hidaard, H. Gaarman uit Hasker- land, G. Andela uit Workum, H. Zijsling uit Tjerkwerd. Op ’en nij oanrekke freonskip freget mear as ien dy’t nea forbrutsen west hat le week juni 1915 Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswarils Nieuwsblad De burgemeesters van de vijf Neder landse gemeenten waaruit beelden prij ken op de nieuwe zomerpostzegeis, hebben dinsdag in ’t A.N.V.V.-gebouw in Den Haag de eerste zomerpostze- gels gekocht. Poserend met een enorm exemplaar van de aan hun gemeente gewijde zegel zien we hier v.I.n.r.: op de voorste rij de burgemeesters: Th. van Hout van Staveren, Mr. M. G. M. Schutgens van Thorn, Mr. J. A. H. L. van der Dussen van Dordrecht, P. VV. M. Koomen van Medemblik en A. de Kam van Veere. Op de achtergrond v.I.n.r.: Mr. H. W. Bioemers, comni. der Koningin in Gelderland; Z.E. Drs. J. A. Bakker, staatssecretaris van Econom. Zaken; Mr. H. Vlug, vice- voorz. van de A.N.V.V.; de heer J. A. Risseeuw, directeur van de A.N.V.V. en Mr. J. J. Klaasesz, plaatsvervan gend directeur-generaal van de P.T.T. Voor verdergaande maatregelen wenste de regering te wachten op pre-adviezen welke dit jaar voor de Nederlandse Juristen Verenigingen zullen worden uitgebracht. pens kunnen verhinderen, zodat Rus land ongestraft agressie zou kunnen plegen. De leer hieruit is getrokken door minister McNamara, de Ameri kaanse minister van defensie, die de strategie van het soepele antwoord ontwierp. Op elke Russische agressie Juli was vroeger hooimaand, maar op woensdag 2 juni vertelde ons een boer op Lonjé: Alle gras is al ge maaid. We zijn al bezig met het hooi. Als dit zo doorgaat mag juli wel „broeimaand” gedoopt worden. Geen kleinduimpje. Op de Kimswer- derweg werden zondag twee rood bruine nog practisch gloednieuwe schoenen gevonden; een op de weg en een in de bermsloot. Van wie zijn ze. Niet van klein duimpje, de schoe nen waren van maat 48. Hark en Sjoch kon de hele rubriek wel vullen met suggesties en ideeën gelanceerd op een bijeenkomst over de toekomstige Gysbert Japiksher- denking. Als Gysbert dat allemaal eens had gehoord. Aan de wegwerkers in Wonseradeel is gedurende 2 dagen in de week vergund de boeren te helpen bij hooien en maaien om daardoor hun inkomsten in deze dure tijd te vermeerderen. Nieuw was ook de terloopse mededeling, dat per 1 september alle politieke par tijen zendtijd zouden krijgen, dat wil zeggen ook de cpn, aan wie deze tot dusver was onthouden. In de Tweede Kamer is daarvoor, behalve door de com munisten zelf, vroeger gepleit door de p.s.p. en de christelijk historische freu le Wttewaall van Stoetwegen. Op het laatste p.v.d.a.-congres sprak een meerderheid der socialisten zich hiervoor uit en op de partijraad van de k.v.p. deelde drs. Schmelzer mede, dat ook een meerderheid van zijn fractie hiervoor wel gevoelde. De laatste aar zeling is nu dus weggenomen. Maar dat is niet de enige reden, waar om Frankrijk niet meer wenst mee te doen aan de operatie-Fallex. Bij deze De heer W. Mulier te Den Haag heeft bij verschillende grondeigenaren in Wit- marsum stappen gedaan grond aan te kopen, vermoedelijk om die grond het dorp aan te bieden als sportterrein. De mooiste goudenregen te Bolsward staat in de tuin van mevr. Jorritsma, hoek SnekerpoortHoog Bolwerk. Bijna overdadig die gele pracht. Het Bolwerk zelf is beplant met jong geboomte, ’t Kon lommerrijk worden. Alleen zo jammer dat vele jonge boompjes zijn onthoofd. Een tak no dig? Dan maar van een boompje snijden. Hè, wat een mentaliteit. Ook in het Hid Heroplantsoen zagen we een jongen takken plukken van de heesters. Is het voor de plantkunde- les? vroeg een passerende heer, die voorzichtig op het verkeerde wilde wijzen. „Neen, om een hut te bou wen”, zei de jongen zonder blikken of blozen. Verschijnt DINSDAGS en Israël heeft militair weer van zich la ten horen. Eind vorige week hebben commandotroepen van het Israëlische leger drie vergeldingsacties uitgevoerd op Jordaans grondgebied wegens recen te aanvallen van Arabische terroristen op Israëlische burgers. Jordanië be toogt in het geheel niets van deze aan vallen af te weten en het heeft bij de Veiligheidsraad een aanklacht inge diend. Deze zal wel grondig onderzocht worden, maar ondertussen heeft Israël zijn Arabische buren laten weten, dat het niet van plan is allerlei speldeprik- ken te dulden. In vroegere jaren is dat wel vaker gebeurd en dan was het meestal langere tijd rustig. Het is ook niet uitgesloten, dat Israël het tijdstip van de aanval heeft geko zen om indruk te maken op de Arabi sche leiders, die in Kairo juist toen aanwezig waren voor een conferentie van de Arabische Liga. Het gevaar dreigde voor Israël, dat de Arabische landen tot een gemeenschappelijk op treden zouden besluiten voor het geval Israël met de wapens zou ingrijpen bij een aftapping van het water van de Jordaan door Arabische landen. Egypte dringt al enkele conferenties lang aan op meer macht voor het ge meenschappelijke Arabische opperbevel onder de Egyptische generaal Ali Amer, maar de Arabische landen, die de klap pen moeten opvangen, zijn wat terug houdender en vrezen bovendien, dat Egypte van een noodtoestand gebruik zal maken om zijn greep op de Ara bische landen te versterken. Maar aan de andere kant beklagen landen als Syrië zich er over geen hulp van het opperbevel te hebben gekregen, toen Israël enige tijd geleden ook aanvallen op Syrisch grondgebied had gedaan. In twee jaar tijd is het aantal overnach tingen gestegen van 490.000 naar 540.000. De toeneming is verspreid over bezoek van individuelen, scholen en ver enigingen. In het algemeen zal het aantal bedden dat momenteel 6.300 bedraagt de eerste 25 jaar verdubbeld moeten worden. Uit onderzoekingen is gebleken dat de hoog ste urgentie voor uitbreiding van ’t aan tal bedden bestaat in de grote steden en aan de kust. Galant. „Het is wel erg galant van u uw vrouw op te duwen”, schalde tot grote schrik ineens een stem uit de politiewagen, toen Hemelvaartsdag bij Hartwerd een echtvriend op de brommer zijn fietsende gade opduwde „maar het kan u geld kosten”! Toch wel galant van de dienaar van de H. Hermandad het hierbij te laten. Frankrijk heeft meegedeeld niet te zullen meedoen aan de grote oefening van de N.A.V.O. in het jaar 1966, de oefening Fallex, die eens in de twee jaar wordt gehouden en die grotendeels een papieren oefening is. De motivering van de Fransen is, dat bij de vorige Fallex uitgegaan is van een strategische theorie, die niet alleen niet met de Franse opvattingen klopte, maar bovendien niet met de officiële strategie van de N.A.V.O., zoals die in 1957 is vastgelegd. De Fransen staan op het standpunt, dat elke aanval van Russische zijde, met welke wapens ook, beantwoord moet worden met een grootscheepse aanval met kernwapens. In elk geval moeten de Russen weten, dat hen deze massale vergeldingsaanval te wachten staat, zodat er dan geen Russische agressie wordt gepleegd, zodat de vrede bewaard blijft, zodat de politiek van de afschrikking door kernwapens een succes is. Dit was onder minister Dulles ook de Amerikaanse theorie. In het noorden van Zuid-Vietnam ont plooien de communisten van de Viet- cong op het ogenblik grote activiteit en de regeringstroepen moeten forse verliezen incasseren. Men vraagt zich af, wat de bedoelingen van de Vietcong zijn. Het is mogelijk, dat men hier te maken heeft met het algemeen ver wachte offensief van de natte moesson (de Amerikaanse vliegtuigen kunnen dan geen hulp bieden aan de regerings troepen), maar het is ook mogelijk, dat men tracht zoveel mogelijk regerings troepen naar het noorden te lokken om dan in het zuiden een beslissende slag te slaan. Men krijgt de indruk, dat er bij de Vietnamezen en de Amerikanen een grote nervositeit heerst. De Amerikaanse bommenwerpers gaan voort met het bombarderen van Noord- maar president Johnson heeft tot nu toe geen bevel gegeven Hanoi te bombarderen, hoewel bekend is geworden, dat de Russen daar bases voor raketten aan het bouwen zijn. Aan de ene kant is dat een duidelijke Op de noodzaak tot samenwerking van de, in' aantal waarschijnlijk toenemen de, serie omroepverenigingen, werd door minister Vrolijk sterk de nadruk gelegd, maar hij ging toch niet zo ver als de v.v.d., die zich vorige week of ficieel uitsprak voor een nationale om-, roep naast de omroepverenigingen waarvan de bestuursleden (evenals bij de Engelse B.B.C.) door de kroon wor den benoemd. Voor dit strijdpunt maakte de v.v.d. veel reclame tijdens een boottocht, welke zij zaterdag j.l. met 2000 aanhangers op de Maas maakte. Alle voormannen voerden het woord, dat via luidsprekers op de oever was te volgen. Oud-minister Witteveen deed een félle aanval op het financiële beleid van minister Vondeling, dat z.i. tot inflatie moest leiden; mr. Van Riel betwistte, dat mr. Cals de vereiste kwaliteiten voor het premierschap bezit. Dit alles natuurlijk mede met het oog op de ver kiezingen voor de Rijnmondraad, wel- deze week (woensdag) plaats had. Ook over de reclame in radio- en t.v., welke dagelijks tot een maximum van respectievelijk 25 en 15 minuten zal worden toegelaten, had minister Vro lijk enige knopen doorgehakt. Hij had niet voldaan aan het verlangen van de Nederlandse Pers om met het beheer van de radio- en televisiereclame te worden belast. Zij zal echter wel vertegenwoordigd zijn in de Reclame raad, welke toezicht op de afzonderlij ke Stichting zal gaan houden, die de reclame in de ether zal gaan houden. Het grootste deel van de opbrengst zal aan de programma’s ten goede ko men. Indien nodig, zal echter een deel als verliescompensatie aan het perswe zen worden uitgekeerd. Ervaringen in ’t buitenland hebben na melijk aangetoond, dat reclame-t.v. de persreclame nogal ingrijpend beïnvloedt. En ook in Nederland schrijdt de con centratie van het aantal couranten ondernemingen voort. De afneming van de verscheidenheid in het perswezen wordt uit democratisch oogpunt niet aanlokkelijk geacht. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De politieke belangstelling concentreer de zich deze week dus niet zozeer op het Binnenhof. De Tweede Kamer hield geen openbare vergadering en de Eer ste Kamer kwam dinsdag slechts heel kort in het openbaar bijeen. Het waren voornamelijk kamerstukken welke mr. Jonkman passeerden. Schriftelijk kregen de senatoren voorts antwoord op de vragen, welke hun frac tieleiders gezamenlijk hadden gesteld over de foto’s welke met telelenzen wa ren gemaakt van Prinses Beatrix en haar vriend Claus von Almskerk. Medegedeeld werd dat de Nederlandse strafwetgeving in sommige situaties een optreden mogelijk maakt tegen inbreu ken op het privéleven. Tegen het zon der toestemming fotograferen en het publiceren van die foto’s geeft de au teurswet bescherming met een boete van straks f 1000, oefening, zoals bij alle oefeningen van de N.A.V.O., gaat men uit van het be ginsel van de integratie of versmelting van de strijdmachten van de bondgeno ten. En de Gaulle bestrijdt dat begin sel, dat volgens hem ernstig tekort doet aan de soevereiniteit van Frankrijk. Hij wenst wel een Atlantisch bondge nootschap, maar in de trant van de vroe gere bondgenootschappen; een papieren alliantie, die alleen in geval van oor log uit haar sluimer zou moeten wor den gehaald. Maar hij wenst niet, dat deze alliantie al in vredestijd over een zo geïntegreerde organisatie beschikt als de N.A.V.O. Enkele weken geleden noemde hij de Franse deelname aan de organisatie ook weinig meer dan symbolisch. Men heeft ernstige vermoedens, dat de Gaul le het liefst zou zien, dat het opperbevel en alles wat daarbij behoort, van Fran se bodem zou verdwijnen. En zo ziet de N.A.V.O. zich tegenover een ern stig probleem gesteld. Frankrijk kan zijn medewerking weigeren en het kan gaan weigeren zijn zo belangrijke, cen traal gelegen grondgebied beschikbaar te stellen en moet de N.A.V.O. nu ge hoor geven aan de Franse wens en de integratie verloren doen gaan, of móet het deze buiten Frankrijk om in stand houden? Een compromis in de ware zin van het woord is hier niet mogelijk. bedreiging van de Amerikaanse posi ties, maar aan de andere kant is het Washington niet geheel onwelgevallig, dat Moskou, vermoedelijk tegen de wensen van Peking in, in Hanoi wat meer invloed gaat krijgen. Heeft Mos kou wat vastere voet, dan moet het eerder mogelijk zijn tot een vergelijk te komen. In de Dominicaanse republiek zijn alle pogingen van de Organisatie van Ame rikaanse Staten (O.A.S.) en van de Amerikanen om tot een bevredigende regeling te komen, nog mislukt. Vooral generaal Imbert, van dë junta, is nog steeds uit op een volledige overwin ning, terwijl Caamano, de leider van de rebellen of constitutionalisten, aan dringt op een volledig herstel van de grondwet van ex-president Bosch, die o.a. met behulp van Imbert omverge- worpen is. Persoonlijke ambities en angst voor afrekeningen houden een oplossing nog verre. Maar geschoten wordt er nog maar sporadisch. Minister Vrolijk heeft de radio- en televisienota ingediend, waarover de Tweede Kamer 15 juni a.s, een beslissing zal nemen. In hoofdlijnen stemde dit stuk uiteraard overeen met de nota, waarmede minister-president Cals de kabinets crisis heeft weten op te lossen. De daarin opengelaten punten heeft minister Vrolijk nu ingevuld. Zo gaf hij bijvoorbeeld aan welke culturele organisaties h(J op het oog had, die op een kwart van de zetels vertegenwoordigd zullen zijn in het bestuur van de nieuwe Nederlandse Omroep Stichting, het toekomstige toporgaan voor radio en televisie. Hij dacht daarbij o.m. aan Nederlands Cultureel Contact, de Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid, de Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk en de Nederlandse Sportfederatie. Naast deze orga nisaties zal minister Vrolijk nog een vijftal kroonleden aan wijzen om het tiental vertegenwoordigers der omroepverenigingen in evenwicht te houden. Daarboven komt dan nog een onafhankelijke, door de regering te benoemen voorzitter te staan. Israël slaat even toe. Soms zijn ratten lenk, tenminste als we het gezegde van een Bolswardse zakenman ernstig nemen: Bij mij ’s nachts dansen ze tussen de pla fonds de polonaise. Mus moest ma worden. Het drukfou tenduiveltje maakte van de admini strateur van Bloemkamp Postuma: Posthumus. De mus moest dus ma worden en de h er uit. Gewone en expresse stukken, welke uiterlijk 10 uur v.m. ten postkantore aanwezig zijn, zullen in het gehele land nog dezelfde dag besteld kun nen worden. Dit in afwijking van eer der gedane publicaties. Nog een pluim. Het Parkplan is voortaan geen achtergebleven gebied. Sedert 1 juni wordt er ook ’s avonds post bezorgd. Vader ontbreekt op de „homeije” die leidt naar Vaders Hofstee. Het hek- gedeelte waar het eerste woord op stond is vernieuwd, de timmerman kwam wel, de schilder nog niet. Loodgietersbedrijf Reekers heeft zijn naambord gevestigd aan de muur van de voormalige Vivo-winkel van fa. Boersma in de Hoogstraat. Wij leiden daaruit af dat deze firma zich hier gaat vestigen. Jeugdkampioen? De jeugdige Gerrit Gerritsma heeft het gepresteerd een 6 km wandeltocht, uitgeschreven door een speeltuinvereniging in Weesp, al waar hij met zijn ouders de fam. L. Gerritsma, 2e Hollandiastraat 26 lo geerde, uit te lopen. De wandeltocht was voor kinderen van 6 tot 10 jaar, maar Gerrit wou beslist mee. Gerrit is 30 januari van dit jaar 3 jaar ge worden. Hij ontving een fraaie me daille. De Hid Herostraat mag wat het oos- teljjk gedeelte betreft wel Kastanje- laan heten. Een prachtgezicht die witte kaarsjes. Tot ziens dit was Hark en Sjoch! Het feest moet origineel zijn zei de één. Laat Gysbert in Bolsward dalen per luchtballon als inzet van het feest. moet zodanig worden geantwoord, dat dat antwoord in overeenstemming is met de aanval, zonder dat bij Rusland het gevoel zal bestaan, dat Amerika zal terugdeinzen omdat het antwoord auto matisch ook de vernietiging van Ame rika met zich zal brengen. Voor deze nieuwe strategie heeft men meer manschappen nodig langs de grens met Rusland, maar Frankrijk heeft zich zo op zijn kernwapen geconcentreerd, dat het niet de kosten zou kunnen op brengen om een doeltreffende bijdrage te leveren tot de bescherming van Europa volgens deze nieuwe richtlijnen. Dat is één van de oorzaken, waardoor Frankrijk, niet gelovend aan kleine in cidenten of beperkte agressie, blijft vasthouden aan de strategie van de grote klap, die bovendien Amerika on- middellijk in het spel zou brengen. S®' sSgS W

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1