Economische groei Frankrijk voor probleem een hark V.V.D. bij Rijnmond geen verldezings-overwinning I s I MW f *11 sjoch Wa- Amerikaanse suggestie voor nucleaire defensie en Nederland wil versteviging Europees parlement Qabe Sb roar üs hjoed p p to sizzen liL Ruimte-record lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Pet rol and weer boren in Wonseradeel 104e JAARGANG No. 44 VRIJDAG 11 JUNI 1965 DE AMERIKAANSE RUIMTEVLUCHT STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Hwat haf PIEÏ UW Tot ziens dit was Hark en Sjoch. Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Van Vollenhoven. Ons koninklijk gezin beleefde prettiger Pinksterdagen. In de Hooglandse kerk in Leiden werd de verloofde van prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven, ais lidmaat van de Nederlands Hervormde Kerk bevestigd. Later op de dag begaf het koninklijk gezin zich op ’n boottocht door de Zeeuwse wateren. Hieraan werd ook deelgenomen door het r.k. prinselijke paar, prinses Irene en haar echtgenoot, die in de staatsalmanak tot prins Carel Hugo is omgedoopt. Burgemeester Dijckmeester, die de chr. historische candidaat was voor het ambt van commissaris der Koningin in Zee land, doch die alszodanlg werd gepas seerd voor oud-minister Van Aartsen, ontving ’t gezelschap in zijn oude plaats Zierikzee overigens in de wetenschap, dat hij deze binnenkort zal verlaten voor de burgemeesterspost in de Haarlemmer meer. Laat op de avond kwam hier ook prin ses Beatrix aan, die tevoren de sluiting van het academisch jaar van ’t Europa- College in Brugge had bijgewoond en daar de eerste steen had gelegd voor een nieuwe bibliotheek. Politieke betekenis had dit incident ui teraard niet, de betrekkingen tussen Ne derland en Engeland, die tijdens de Brit se week in Amsterdam onlangs juist wa ren verstevigd, werden er niet door be dreigd. grote nederlaag van 1963. De overwin naars waren twee kleine partijtjes: de c.p.n. en de boerenbond. En daarmede heeft McNamara eigenlijk die Amerikanen in Parijs de wind uit de zeilen gehomen, die in hun streven naar overeenstemming met pres. De Gaulle hebben getracht het plan in de richting van het directorium te sturen. Zij be toogden, dat de Verenigde Staten een forse stap in de richting hadden gedaan hoe een ons Doet hij dit niet (of geeft hij een grote mond bovendien) aangifte doen bij de politie, zo mogelijk met ver melding van naam van de jongen en/ of die van de school In de Spiegel lazen wij dat B. en W. van Bolsward een excursie hadden ge maakt naar Middelburg om daar een sporthal te bezichtigen. Wie verre reizen doet Steeds meer bekendheid krijgt de or ganist Wim Eppinga, die zondag a.s. het orgel te Schettens zal bespelen. Zo gaf hij reeds een geslaagd con- Ftcert te Nederhorst den Berg, ’t Gaat de berg op. v«<n de voorstellen van De GaüTIe van 1958, die toen een directorium van Ame rika, Engeland en Frankrijk voor het be leid in de gehele wereld had voorgesteld. Eerder dan een stap in de richting van De Gaulle kan men 't Amerikaanse plan zien als een poging om tegemoet te ko men aan de verlangens van de bondge noten naar meer zeggenschap in atoom- zaken, een streven, dat ook ten grond slag lag aan de multilaterale kernvloot. Deze kernvloot achtte De Gaulle in strijd met zijn verlangen naar een volkomen onafhankelijk kernwapen en zo lijkt het ook niet waarschijnlijk, dat hij in de nieuwe Amerikaanse suggestie iets aan- Hinderlagen. In Vietnam verslechtert de toestand ge leidelijk. In het Noorden van Zuid-Viet- Meer atoomkoppen. De situatie in het bondgenootschap is van dien aard, dat men al verheugd is, dat Frankrijk niet rechtstreeks neen ge zegd heeft. Maar dat is vermoedelijk weinig anders dan tactiek. De Gaulles diepste wens is het vertrek van de Ame rikanen (met behoud van de bescher ming van hun kernwapen, al zegt hij dat niet zo), maar niets wijst er op, dat de Amerikaanse belangstelling voor Euro pa is verminderd of dat de Amerikanen er over denken de Europese defensie te denucleariseren door hun kernwapens te rug te trekken, iets dat zou kunnen wor den uitgelegd als een ingaan op de reeds heel oude communistische voorstellen van atoomvrije zónes. Van een Rapacki-plan wil Amerika niets weten; tegen het einde van het jaar zul len er tweemaal zoveel atoomkoppen zijn als de „duizenden en duizenden, die er in 1961 waren”, zoals McNamara zei. Ove rigens is men op het punt van de stra tegische tegenstellingen, waaraan wij vorige week aandacht hebben gewijd, geen stap verder gekomen. trekkelijks zal vinden, vooral ook niet omdat hij op voet van gelijkheid met W.- Duitsland en met een kleiner Westeuro- pees land zou worden toegelaten. Dat strijdt met zijn streven namens Europa te spreken. nam hebben de communistische guerril-' lastrijders van de Vietcong enkele malen regeringstroepen in hinderlagen weten te lokken, waarbij veel keurtroepen van de regering verloren zijn gegaan.. Ten zuiden van Saigon daarentegen heb ben de regeringstroepen een concentratie van de Vietcong in het nauw gedreven. Maar men verwacht toch wel, dat de Amerikaanse troepen in het land voort durend meer regelrecht in de strijd zul len moeten worden geworpen. Ilwa’t ütnaeit kin letter nochris fjochtsje hwa’t dearekket net Wij zullen ’t pas verstaan, als één of andere natie de vlag plant op de maan, ’t Kan ook in combinatie. Kom partners, kom bezing de maan-verbroedering! Want beiden speelden ’t klaar, een ruimte-wandelaar, ver boven Moeder Aarde, vrijwel gelijkgestemd, ja dit experiment, heeft zeker toekomstwaarde. Wie wint er op den duur, het hoge avontuur? Het is niet te voorspellen. Wij weten het alleen, de stand is nu 11. en elk past op zijn tellen. ’t Valt echter stukken mee, vorige week weer twee, het hoog terrein verkennen, Mc Divitt en White saam, maakten, bewonderend, naam. De Rus wou graag bekennen, dit lijkt er waarlijk op. wie ligt er aan de kop?' zie ’t nuchter onder ogen, de partners, reken maar, ze zijn tegen elkaar, nu vrijwel opgewogen. De tille bij Schettens in de Witmarsu- mervaart behoeft reparatie. Men wil de voor het gemak de lastige op ritten maar wegnemen en hem platter maken. Dit zou een groot gemak zijn voor de tractors en boorwagens. Mag niet. De tille ligt in de elfstedenroute. Schaatsers zouden hun hoofd kunnen stoten. Er zit nu spanning in. Wij zagen aan ’t begin, een voorsprong van de Russen. De geestdrift klonk spontaan. Echter de Amerikaan dacht, spijtig, ondertussen: Wij verliezen terrein, laten we eerlijk zijn, wij zouden te lang dralen, dan gaat het meestal mis, want onze partner is, moeilijk meer in te halen. Voor de poes! Zagen Duitsers zon dagmiddag in Schettens foto’s maken van een paar weken oud „poesje”, nadat men tot de ontdekking kwam, dat men niet verder kon (weg loopt immers dood). Reis was dus toch niet helemaal vergeefs; waar buiten landers ook al geen interesse voor hebben! Toch leven in Sche.ttenser brouwerij. Al loopt het dan dood, helemaal ,dood’ is het toch niet, want momenteel is men weer bezig met de bouw van een dubbele woning. Net kalveren zeggen we soms als be paalde figuren wat gek gaan doen. Maar wist u dat kalveren soms barm hartiger en meer beschaafd zijn dan de mensen? Het bewijs? Een scholekster had zijn nest in een weiland met kalveren, maar werd ongemoeid gelaten. Voor alle zekerheid plaatste de vogelwacht toch maar een nestbeschermer. Toen werden de eieren geroofd door nee, niet door de kalveren. De astronauten James McDlvitt (links wuivend) en Edward Wliithe wandelen in hun ruimtepakken over Cape Ken nedy naar de Titan II >/2-raket met de gemini l capsule om te wachten op de lancering Bolswards Nieuwsblad Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden, mededelingen dubbel tarief De realist Nasser. President Nasser van Egypte heeft zich vorige week op een congres van Pales tijnse vluchtelingen een realist getoond, die in zijn analyse van de toestand in het Midden-Oosten tot dezelfde resultaten is gekomen als de door iedereen in de Ara bische wereld zo verguisde president Bourguiba van Tunesië. Deze had enige tijd terug de moed gevonden de Arabie ren mede te delen, dat zij de hoop Israël van de kaart te vegen moesten opgeven en dat zij derhalve tot een vergelijk dienden te komen. Dat laatste aanvaardt Nasser nog niet. Hij voorspelt nog de bloedige bevrijding van Palestina, maar hij geeft toe, dat de Arabische Liga op het ogenblik te zwak is om iets te doen. Zij is te zwak doordat zij verdeeld is en zich niet onverdeeld achter Egypte wil stellen. Gebruikte Nasser eerst de oproep tot vernietiging van Israël om de Arabieren uit het gehele Midden-Oosten achter zich te krijgen, nu poogt hij de eenheid te be reiken door te wijzen op de zwakheid van de verdeelde Arabische wereld. Een aanval op Israël Is niet mogelijk, provocatie van Israël Is zelfs gevaarlijk en daarom ook is er geen kans op, dat de Arabische landen zullen voortgaan met het aftappen van het water van de Jor- daan, dat Israël voor bevloeiing wil ge bruiken. Nasser heeft dat aangekondigd en de Libanon heeft de werkzaamheden, gericht op de aftapping, al stopgezet. De Liga heeft haar grenzen, heeft Nas ser gezegd, en dat is een hele gerust stelling voor Israël. Teruglopende vraag. De economische groei begint ook in Frankrijk een probleem te worden. Men heeft sinds 1958, toen De Gaulle aan de macht kwam, hard gewerkt om de in Frankrijk steeds sterke inflatie het hoofd te bieden en dat is min of meer bereikt door een terughouden van de lonen. Dat heeft tenslotte zijn invloed niet gemist op de investeringen en de produktie. De fabrikanten zien de groei van de binnen landse vraag teruglopen en beperken zich wat. De regering wil het nog even aanzien en dan zal zij wel maatregelen moeten nemen om de vraag te stimu leren. Men verlieze niet uit het oog, dat vooral in de auto-industrie, welke voor het economische geheel zo belangrijk is, de produktie met ongeveer 20 pet is te ruggelopen, terwijl de uitvoer niet in verhouding is gestegen. De regering zal vooral wel wat willen stimuleren omdat er tegen het eind van ’t jaar presidents verkiezingen zijn. Het is nog niet bekend of De Gaulle zich herkiesbaar zal stellen maar het lijkt wel waarschijnlijk. Zijn tegenstander Is Gaston Defferre, of lie ver zijn voornaamste tegenstander, want ook ter rechterzijde zijn er enkele candi- daten, maar Defferre, aan het hoofd van een concentratie van het linkse centrum, van radicalen, M.R.P. en sociaal-demo- craten, is de voornaamste. Hark! Morgen staat Bolsward weer in het centrum van de nationale be langstelling als in de Martinikerk de orgeltonen klinken van „bitüfte” im provisatoren. Sjoch! Na het oor wil ook het oog het zijne: luttele dagen later is Bolsward opnieuw in de publiciteit als de zo- mer-tentoonstelling wordt geopend door de oud-voorz. van de Fryske Akademy Dr. A. Vondeling. Wist men niet dat het prof. Vondeling betreft en hij minister is van ons aller finan ciën, dus ook nog Excellentie? Pech. De heer A. Cnossen, werkzaam bij mevr. Van der Velde (Oordje) had de pech van zijn leven, toen hij de melkwagen wat te kort keerde, zo dat deze omkiepte en een honderd li ter melk wegvloeide. Tjjdens de Pinksterdagen heeft de Haagse politie rond de Engelse ambassade een cordon gelegd omdat de ambassadeur, Sir Peter Garson, een dreigbrief had ont vangen. Een enigszins geestelijk gestoorde „zeeman”, die grote wrok tegen En geland koesterde, sinds z(jn Engelse vrouw zich van hem had laten scheiden, wilde hem vermoorden, ’t Duurde tot de 2e Pinksterdag voor men de briefschrijver in Genua te pakken kreeg. Men had zijn dreigementen wel serieus moeten nemen om dat de man met Kerstmis een steen door de ruiten van de Engelse ambassade had geworpen. Voor die daad had hij tot 1 april in de cel gezeten. Amper daaruit ontslagen, monsterde de man, die uit Wassenaar afkomstig was, aan op een schip, kocht een revolver en verzond zijn dreigbrief. McNamara, de Amerikaanse minister van defensie, is op de conferentie van mi nisters van defensie van de N.A.V.O. te Parijs met enkele interessante nieuwe sug gesties gekomen. Hij stelde een studie-commissie voor van vier of v(jf leden van de N.A.V.O. om een oplossing te zoeken voor het voornaamste probleem, waarvoor liet bondgenootschap zich gesteld ziet, nl. de verdediging met kernwapenen. Aan vankelijke berichten wekten de Indruk, dat McNamara een soort nucleair direc toraat voor de N.A.V.O. voor de geest stond, een commissie dus, die op de een of andere manier over het gebruik van kernwapens zou kunnen beslissen, maar zo ver gaat het toch niet. De commissie zou geen atoomdirectorium worden. Breedband. Daarmee is overigens niet gezegd, dat het Nederlandse parlement altijd vindt, dat de Nederlandse regering zijn positie voldoende respecteert. In een verslag, dat de Kamer deze week uitbracht, werd flink geklaagd, dat het vorige kabinet, zonder haar voorkennis, de Breedband aandelen ter waarde van f 453,3 miljoen verkocht. Hark en Sjoch kreeg de vraag waar om de ene geslaagde wel in de krant komt en de andere niet. Of de krant misschien Jets tegen de onvermelde heeft. Geen sprake van, maar de ene kor- respondent is nu eenmaal vlotter in het doorgeven van ’’geslaagd,, nieuws dan de ander. Bovendien kan iemand niet alles weten. En niet alle scholen geven de examenuitslagen door. Geen pak slaag geven, hoewel handen wel zullen jeuken, maar de jongen adviseren zich te gaan mel den bij de PEB of de gemeente om zijn excuus en schadevergoeding aan te bieden. Europees debat. Daarmee zorgde de Prinses voor ’n pas send begin van de parlementaire week. In de Tweede Kamer werden dinsdag nl. de Europese zaken besproken. Eerst werd even van gedachten gewisseld over de wijze, waarop de radio- en televisie- nota van minister Vrolijk zou worden be handeld, daarna stelde de k.v.p.-afge- vaardigde drs. Aerden vragen over wat de Nederlandse regering heeft gedaan ter redding van de 53 missionarissen, die op de missiepost Boeta in de Kongo als gijzelaars zijn vermoord. Maar hoofdpunt van de kamer-agenda waren de telkens terugkerende verslagen over de Europese organen. De commis sie van Buitenlandse zaken greep deze gelegenheid aan om nogmaalshaar ge voelens tot uitdrukking te brengen, dat het Europees beleid in Brussel gedemo cratiseerd moet worden, dat m.a.w. het Europese parlement invloed moet krijgen op de besteding van het Europees land bouwfonds. Op zichzelf gaat die wens niet in tegen het beleid van de Europese Commissie, waarvan onze landgenoot Mansholt vice-voorzitter is. Maar de Franse president De Gaulle voelt voor deze democratisering niets, in zijn eigen land heeft hij het budgetrecht van het parlement inamers ook beperkt. Stakende stemmen. Het begint onrustig vergaderen te wor den voor Labour m. geringe meerderheid in het parlement. Vorige week, bij de be handeling van de voorstellen tot herzie ning van de vennootschapsbelasting, staakten zelfs de stemmen, doordat en kele Labourafgevaardigden de bel voor de stemming niet hadden gehoord. In dergelijke gevallen beslist de stem van de voorzitter, die de traditie van onpar tijdigheid heeft in het Lagerhuis, ook al behoort hij tot een partij, in dit geval de conservatieve. Traditie regelt veel in Engeland en ook hoe in zo’n geval de voorzitter zijn stem uitbrengt. De be handeling van het wetsvoorstel moet voortgang vinden, zodat in dit geval de voorzitter voor de regering stemde. En dat wordt niet gevoeld als verraad aan zijn conservatieve partijgenoten. Overi gens gaat het in Engeland nog steeds niet naar wens. De prijs-inflatie woekert ongehinderd voort, de produktie neemt wat af en de bedreiging van het pond op de internationale markt is nog steeds niet afgewend. Ik ben geen politie-agent, wat moet ik in zo’n geval doen als ik zie een ulo-leerling moedwillig straatlantaarn vernielt? vraagt een lezer De Franse oliemaatschappij Petroland N.V. overweegt een nieuwe boring in de gemeente Wonseradeel. Zoals bekend heeft deze maatschappij bij eed exploi- tatieboring bij Kimswerd aardgas aan getoond. Petroland wil de omgeving nu kennelijk verder onderzoeken, zoals men dus in noordoostelijke richting al heeft gedaan met de boring Herbaijum. ’t Is heel niet vreemd als u (of uw ou ders) het examensucces even meldt óf bij de korrespondent, of bij de re dactie. Vooral als het examen buiten de provincie werd afgelegd. Een ge melde geslaagde wordt niet verge ten. Steeds meer auto’s komen er in de stad, vooral op donderdag. Alle par keerplaatsen staan dan practisch vol. Soms kiest men vreemde wegen om zich een weg te banen. Een grote bui tenlandse slee wurmde zich gisteren b.v. door de Hoogstraat, in de ver boden richting. Wij meenden toch dat verkeersborden internationaal wa ren? Een bijzonder parkeerprobleem ont staat als iemand in de zandvlakte achter het stadhuis blijft steken. Wist u dat er soms 6 ambtenaren aan te pas komen om een vehikel weer op berijdbare grond te tillen? Brandnetels groeien voorspoedig langs de wal van de Kapelstraat. Als ook deze wal wordt vernieuwd heb ben vrijwel alle grachten een goede opknapbeurt gehad. Camping vol stond op het bordje bij Ellert in Diever in de Pinksterdagen. Er waren in deze Friese exclave on geveer 1800 kampeerders, voorzichtig geraamd. Wie had dat gedacht toen voor luttele jaren werd begonnen met een paar zomerhuisjes en plaats voor 4 4 5 tenten? en Wymbritseradeel. Verkiezingen. In Nederland daarentegen gaat het ver langen van Kabinet en Kamer juist uit naar versteviging van de positie van het Europees parlement. Dit zou dan ook rechtstreeks gekozen moeten worden. Dat het Europees Parlement een be trekkelijk jong instituut vormt, is, naar Nederlands inzicht, geen bezwaar. In Ne derland zijn immers ook net verkiezin gen gehouden voor de Rijnmondraad, die het gemeentelijk beleid langs de Nieuwe Waterweg moet coördineren Deze verkiezingen hadden in zoverre ’n landelijke betekenis, dat de hoop der V.V.D. op een verkiezingsoverwinning niet in vervulling ging. Zij verloor inte gendeel stemmen; ook de k.v.p. en de beide protestantse partijen gingen in de ze streek iets achteruit. De p.v.d.a. her stelde zich percentueel enigszins van de f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1