BOLSWARDS BEGROTING KRITISCH BEKEKEN ü'-K I i Commissies vuurden vele vragen op B. en W. af Fan de Marlinyloer us Hoed p p to sizzen Zilveren filmpjes IIIIIIIIIIM 1 I O STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 ■B DINSDAG 15 JUNI 1%5 104e JAARGANG No. 45 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindcloopen, Wonseradeel, Workum Hr. Ms. JAGER HOLLAND AANGEVAREN Uitgaven. Kapitaaldienst. Woningbouw. Buitengewone werken. Gasbedrijf. Baldadigheid. Volksgezondheid. Inkomsten. Grondbedrijf. Veiligheid. Diversen. Woningbedrijf. Antwoord B. en W. rarkeervraagstuk. Noorwegen capituleert. Bij Duinkerken 58.000 gevangenen. It Mammoethwet. De strijd om Parijs in volle gang. Ten aanzien van het algemene beleid van het college van Burgemeester en Wethouders In de door ons blad reeds gepubliceerde aanbiedingsbrief bij de be groting zijn in de afdelingen (dit zjjn twee commissies, waarin resp. 6 en 7 raads leden zitting hadden) diverse vragen gesteld, waarop de raadsleden gaarne vóór de behandeling van de begroting in de raadsvergadering het antwoord eventueel de zienswijze van Burgemeester en Wethouders zouden ontvangen. O.a. kwamen de volgende zaken aan de orde: Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Een deel van de commissie zal gaarne worden ingelicht of het niet mogeljjk is de verlichting op de galerij bij de trapopgang van de bejaardenwoningen in de Claude Fonteynestraat ’s nachts te laten branden. Een deel van de commissie zal gaarne worden ingelicht over de mogelijkheid borden te plaatsen bij de grachten zo lang in de winter het ijs in de grachten niet betrouwbaar is en in de politie verordening een bepaling op te nemen waarbij het verboden is op het ijs te gaan zolang deze borden zijn geplaatst. ploech fan liedende sakelju en fan folie likheden fan marren, bosken en stran oaren, dy’t doedestiids foaroan stiene, is seis de namme forgetten. Hyltyd wer sjogge wy forbaesd en mei biwündering nei dy minsken dy’t fan On deren op as in raket omheech kliuwe, sunder jild, sünder oplieding en sünder relaesjes. Dizze wike wie it fiif en twein- tich jier iyn, dat Lycle Miedema üt Win- sum efkes stil stie by it feit, dat er op en nij in manske ütwreiding jown waerd oan syn rounom bikend bidriuw. In boe- rejonge mei niget oan nifeljen en prut sen, sa’t men dat seit. Mar hjoed is it syn wurk, dat it doarp Winsum net bi- wenne wurdt troch ütlibbe 01de boere- arbeiders en stil weiwurdende minder va liden, mar optilt fan libben en jong folk. Mear as hündert en fyftich man perso neel foarmje de motor hwert it moderne Winsum troch ta bloei kommen is en nimmen wit, hwat de takomst jit bringe sil. In man sünder jild en sünder oplie ding bigjint yn in aid hok mei syn me- rakels en fiif en tweintich jier letter komt de hege menhear üt den Haech en de Kommissaris fan de Keninginne om oan it wurk fan dizze jonge healwizeling fan doe, eare to jaen. Sjende, hwat yn dizze koarte jierren ta stan brocht is, moat men folslein bigryp hawwe foar de ütrop fan de jubilaris, dat hy him op dat stuit de lokkichste man fan ’e wrald fiel- de. En sjende nei de maetskiplike kant fan syn wurk, de opbloei fan in hiel doarp, mei men mei klam freegje oft it Gaarne hieraan besteed Naar de mening van een deel van de commissie hebben de palen voor het vastmaken van het vee op de veemarkt hun betekenis verloren. Gaarne zal van het college worden vernomen of deze palen niet kunnen worden verwijderd om daarmee ruimte te maken voor par keren. Het bij de Marnezijl aanwezige monu mentje verkeert naar het oordeel van een deel van de commissie niet in een goede staat. Gaarne zal men zien dat het onderhoud sober maar goed wordt zal worden vernomen aandacht zal kunnen en Gaarne wordt vernomen of B. en W. reeds hebben gedacht aan een andere bestemming voor ’t huidige CAB-veld op het tijdstip van het gereedkomen van het sportveldencomplex. De commissie zal gaarne van B. en W. vernemen hoe de stand is van de huur achterstanden van de woningwetwonin gen. Inmiddels hebben B. en W. op deze vra gen geantwoord. Men zie hiervoor elders in dit blad. Het raadsdebat wordt hedenavond mon deling voortgezet in de op 5 uur ge plande openbare raadsvergadering. Bijna 40.000 Fransen en Engelsen ver dronken. Installatie van de heer L. J. D. Stulp tot hoofd, der Rehobotschool te Bolsward. Mussolini heeft het deelnemen aan de oorlog aan de zijde van Duitsland mee gedeeld. Voldoende werkgelegenheid in Duitsland. Vreemde arbeiders vinden er plaatsing. 2e week juni 1940 Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Dy biskrobbing is it slimst, dêr't neat tsjin yn to lizzen is. Bolswards Nieuwsblad Voor men de thee in de pot doet wrijve men haar geheel fijn in een mortiertje of vijzeltje, dan wel met een lepel op ’n vlakke ondergrond. Zo heeft men minder (ong. 2/5 deel) thee nodig. Hr. Ms. Jager Holland is donderdag tijdens een oefentocht op do Noordzee ten noorden van Den Helder aangevaren door de Deense kustvaarder „Mayum- be”. Op de foto Is te zien hoe zwaar de jager aan bakboord werd beschadigd. Ook de schoorsteen werd geraakt De commissie zal gaarne vernemen van B. en W. of de in de aanbiedingsbrief voorgestelde belastingverhoging in volle omvang noodzakelijk is of dat het col lege andere middelen kan aangeven om tot een sluitende begroting te komen. Een minderheid van de commissie heeft bezwaar tegen de voorgestelde verho ging van de opcenten op de personele belasting, daar zij bezwaar heeft tegen het principe van deze belasting. Een deel der commissie zal gaarne ver nemen of het B. en W. bekend is, dat de vroegere exploitant van de bioscoop verhinderd heeft dat een school ter plaatse een culturele film werd verhuurd ter vertoning aan de leerlingen dus zonder commercieel oogmerk op het motief dat deze exploitant een geschil had met het gemeentebestuur over de omvang van de vermakelijkheidsbelas ting. Zo ja, dan zal ze gaarne verne men wat hierover de zienswijze van het college is. De commissie zal het op prijs stellen indien de raad inzage kan ontvangen van het plan en de gespecificeerde be groting voor de aanleg van het zwem bad, terwijl tevens inzage van de ex- ploitatie-begroting op prijs wordt ge steld. Met het onderhoud van het sportvelden complex door de Grontmij. voor 1965 kan de commissie zich ten volle vereni gen. Gaarne zal worden vernomen of B. en W. reeds een standpunt hebben ingenomen omtrent de exploitatie van dit complex en het onderhoud in de komende jaren en of de wenselijkheid van een woning voor iemand die toe zicht kan houden op de velden, reeds onder ogen is gezien. In verband met de voorgestelde ver nieuwing van de St. Jozefbrug zal de commissie gaarne vernemen of op het voor Noord II geldende uitbreidingsplan niet nog een brug is opgenomen als verbinding tussen dit stadsgedeelte en de Harlingerstraat. Zij acht twee bruggen overbodig. In dien er een verbinding zal moeten wor den tot stand gebracht, waarover men speciaal in verband met de begrotings- positie van mening kan verschillen, dan rijst nog de vraag of deze brug in dezo z.g. dode hoek van het uitbrei dingsplan moet komen de St. Jozef- bnig of dat er een bredere en betere ontsluiting tot stand zal komen. Een minderheid van de commissie zal gaarne vernemen of het niet wensel$k wordt geacht op de walmuur van de Appelmarkt een stootrand aan te bren gen. net skea en skande west is, oan sok wurk yn lytsere plakken de romte en de mooglikheden to ünth&lden. Lycle Miedema is troch syn krêft dwers troch al dy tükelteammen hinne brutsen mar hoefolle minder sterke initiativen binne dêrtroch forstikt. It is net yn it léste plak de reden, dat aloan bipleite is de wei tusken Ljouwert en Boalsert nou elnlings ris oan to pakken, dat minsken as Lycle Miedema ek har kans ha moat- te. En it bliuwt waenwize blinens, dat men troch bureaukraty it libben de wei foarskriuwe wol. De oerheit en har or ganen moatte bigeliede en folgje, mar har net ynbylde, dat hja witte hwert it bloeije of fortoarkje sil. Hwant hyltyd wer sjocht men, dat de fornljende krêf- ten opstean üt dimmen en ünbikende rounten en dat jildt likegoed foar it bi- driuwslibben as foar de wittenskip, kul- tuer en alle minsklike aktiviteiten. Oft It nou boeresoannen binne as Rommert Po litiek üt Wüns, Anne Vondeling üt Apelskea of tichter by hüs in Jan Hee- res üt Eksmoarre of Anne Osinga, of bern fan middenstanners as Jopie Bak ker, Bouwe Bölger of seis Prof. Van der Meer, nimmen kin sizze, hwerom en hoe, mar elk wit, dat it lytse en dimmene fa- kentiids it greate en hege biskammet. It libben bliuwt in aventuer, ek foar plakken en kontreijen. Yn üs bernejierren wie Gaesterlan it rekreaesje-oard fan Fryslan, inkelen giene simmerdeis in pear wike nei it Amelan, hwert ien hotel skraechwurk it libben halde koe. En kom in frij folk. De commissie ziet gaarne een uiteen zetting van B. en W. over hun inzicht ten aanzien van de gasvoorziening in regionaal verband. Wordt gedacht in de richting van een intercommunale sa menwerking voor de gehele provincie of aan een samenwerking voor een kleinere kring? Het stelt de commissie teleur, dat ver schillende raadsleden buiten gemeente lijk verband reeds werden geconfron teerd met deze kwestie zonder hierover nog een voorlichting van het eigen col lege te hebben ontvangen. Het wordt op prijs gesteld indien het college de raad over dit soort belangrijke zaken in het vervolg tijdig inlicht, opdat men zich goed kan voorbereiden voor het nemen van een beslissing. De geraamde bedragen voor gasinkoop en verkoop tonen een belangrijk verschil ten op zichte van de ramingen voor 1964, ter wijl de in te kopen en te verkopen hoe veelheden hoger zijn. In de toelichting wordt hiervan niet de reden vermeld. Het wordt op prijs gesteld hierover na der te worden voorgelicht. het perceel weiland achter het Stads streng hiervoor te bestemmen. De commissie zal gaarne vernemen of B. en W. de mogelijkheid aanwezig achten tot verhoging van het tarief voor het vergunningsrecht, dat laatste lijk is vastgesteld in 1951. Een deel van de commissie kan alleen voor dit standpunt voelen indien het zeker is dat deze belasting kan worden doorberekend in de prijzen voor de con sument. Ten aanzien van de positie van de u.I.o.- scholen onder de werking van de z.g „Mammoethwet” nemen B. en W. voor lopig een afwachtende houding aan. Gaarne zal echter worden vernomen of B. en W. niet het belang inzien van het Een minderheid heeft bezwaar tegen de verhoging van het subsidie van het Frysk Orkest in verband met de be- grotingspositie. Zij vraagt of er niet een andere regeling is te treffen door de afd. Friesland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Om dezelfde reden maakt de minderheid bezwaar tegen de verhoging van het subsidie van de Muziekschool. De vraag blijft daarom of niet op korte termijn maatregelen kunnen worden ge troffen voor het parkeervraagstuk. De commissie zal gaarne vernemen of het niet mogelijk zal zijn in Noord I en Noord II parkeerverboden uit te vaar digen bijv, voor een zijde van de stra ten, of wisselend aan beide zijden even tueel voor vrachtwagens en autobussen. In de huidige situatie ondervindt het verkeer in Noord I en Noord II zoda nige hinder, dat, naar het oordeel van de commissie verkeersmaatregelen niet kunnen worden uitgesteld. Een deel van de commissie zou het van belang achten, indien voor de bezitters van auto’s of van gemeentewege of .van particuliere zijde in Noord I en Noord H garages in huur kunnen worden aange boden. Zij zal gaarne vernemen welke mogelijkheden hiervoor kunnen worden geboden. Een verbetering kan reeds worden ver kregen als de bewoners van die stads deel en eventueel ook elders hun auto’s kunnen stallen in een garage op het eigen erf. Dit deel van de commissie zal gaarne vernemen, welk standpunt B. en W. innemen ten aanzien van de bouw van demonteerbare stalen gara ges op de erven. IT BIGOUN YN WINSUM minskelibben is dochs in wünderlik aventuer, hoe’t men it ek bisjocht. Nim men wit tofoaren hwat in bern letter wurde sil, hwert it bigjin nei ta groeije sil Net ien kin sizze, hwat er fan in hüs- halding nei tweintich jier wêze sil, hoe’t de famylje him üntjaen sil, hwert de bern bidarje sille en hwert hja mei thüs komme. De winkels en bidriuwen, dy’t men nei tritich jier yn itselde plak sjocht binne foar njuggentich persint oaren as doe. Arbeidersbern, jonges fan lytse middenstanners fan doe, foarmje nou de opnemen van contact met de daarvoor in aanmerking komende schoolbesturen teneinde een onderzoek in te stellen om gezamenlijk te komen tot de oprichting van een HAVO-school Voor Bolsward. De voorbereiding van de bouw van het gymnastieklokaal bij de openbare scho len stemt tot tevredenheid. Meermalen wordt evenwel het geluid vernomen, dat voor de beoefening van de zaalsport een ruimte met een groter vloeroppervlak dan van een gymnastiek lokaal wenselijk is, bijv, een sporthal. Indien moet worden aangenomen, dat een sporthal voor onze gemeente niet exploitabel is kan de vraag worden ge steld of 't saan^voegen van twee gym nastieklokalen niet de gewenste oplos sing kan brengen. Een deel van de commissie zal daarom gaarne vernemen of naar het oordeel van B. en W. een voldoende oplossing kan worden bereikt voor het beoefenen van zaalsporten en gymnastiek door verenigingen en zo ja, of het college de mogelijkheid aanwezig acht het gymnastieklokaal, waarvan de bouw wordt voorbereid en het gymnastieklo kaal, waartoe de raad medewerking heeft verleend aan een bijzondere school, samen te voegen in één gebouw. Gaarne zal worden vernomen of het on derzoek tot mogelijkheid subsidiëring jeugdwerk tot een bepaald resultaat heeft geleid. Een der leden van de commissie acht het wenselijk langs bepaalde wandelwe gen enkele banken te plaatsen. Ook bij de volgnummersgewyze behan deling van de begroting Zijn nog diver se vragen gerezen. De reddingsbaken, aangebracht aan bruggen of op andere punten worden vrij regelmatig door onbevoegden in de gracht geworpen en zijn dus niet be schikbaar als ze voor het redden van drenkelingen gebruikt moeten worden. Een oplossing zou misschien zijn deze haken van een slot te voorzien en de sleutel te bergen op een gemakkelijk te bereiken plaats. De vernieling van straatlantaarns neemt in sommige straten ernstige vormen aan. De commissie vraagt B, en W. al het mogelijke te doen om deze vernie lingen tegen te gaan. nou ris. Gaesterlan mei syn unike moog- hat der neat fan makke. Wylst yn tal fan plakken skoandere hotels en rekre- aesje-akkomodaesje üntstiet, sit men op Kipenburch jit mei in biskamsume si- tuaesje, kin Rys lang net meikomme en is it oan it stran om to gülen fan illinde. En sjoch dan ris nei it Amelan, hwert tsientüzenen har fortier sykje, hwert it tal bungalows net mear to tellen is en hwert de takomst jit fol is fan greate mooglikheden. Hwerom slagget it yn it iene plak en hwerom bliuwt op oare plakken alles hingjen? Dat kin men tofoaren nea siz ze, hwant it libben bliuwt in great aven tuer, likegoed yn it persoanlike flak as yn de mienskip. Minsken mei greate jeften bliuwe healwei stykjen én de lju mei in earnstige handi cap birikke de top. Neat is dommer as de lju de kans to ünt- nimmen. Jow har de romte en haw ear- bied foar it libben, dat yn elts minske opbloeije kin ta greate seine, jow elts plak de küns om syn energy yn to brin- gen, dan is de kê.ns it greatst, dat in folk ta swiede bloei komme kin. Wy ha gjin bihoefte om Lycle Miedema in fear yn de broek to stekken, mar wol mei sein wurde, dat syn wurk de earbied en de biwündering fortsjinnet fan elk, dy’t de üntwikkelingsmooglikheden fan minsken en mienskippen frij hal de wolle en frij meitsje wolle. Hwant dizze frrjheit is ien fan de meast kostbere jeften fan Tj. de J. Prinses Irene in Londen gedoopt. Moge Gods genade de verbondsbelofte in de doop haar bezegeld bij haar opwassen tot rijke vrucht voor haar doen zijn (Prof. H. H. Kuyper). en Wymbritseradeel. Hwat bat Qabe Skroar Eeft deel van de commissie zal gaarne vernemen of aansluiting van de school- tandverzorging nog noodzakelijk is. Uit de begroting blijkt, dat de kosten van deelname aanmerkelijk zijn gestegen en verwacht mag worden dat het hoogte punt nog niet is bereikt. Met alle waardering voor hetgeen wordt gedaan voor de rattenbestrijding wordt opgemerkt, dat in sommige delen van de stad een ware rattenplaag heerst, of ook worden pogingen kunnen worden aangewend tot verdelging van deze dieren. verzorgd en er een zekere afbakening wordt aangebracht. Bij de toelichting voor het subsidie voor de muziekverenigingen is vermeld, dat zij enige verplichte concerten moeten geven. Een minderheid in de commissie zal gaarne vernemen of het B. en W. bekend is, dat deze concerten wel wor den gegeven. Zij zal gaarne opgave ontvangen, zodat ook de raad bekend is met de te geven concerten. In verband met de begrotingspositie zal een minderheid van de commissie gaarne de zienswijze van B. en W. ver nemen of het niet mogelijk is de zomer- tentoonstellingen in het stadhuis om het andere jaar te houden, in ieder ge val af en toe een jaar over te slaan. De commissie zal gaarne vernemen of door het college reeds een oplossing is gevonden met het B.I.C. over het verhuren van het muziekpodium in het Julianapark. De commissie zal gaarne worden Inge licht over de stand van het onderzoek door de Stichting Sudergoa. Zij zal het op prijs stellen indien aan de raad een verslag hierover ter inzage kan worden verstrekt. Reeds enkele jaren wordt een onderzoek ingesteld naar speelgelegenheden voor de jeugd. Gaarne zal worden vernomen of hiervoor, vooral in Noord I en Noord II reeds een oplossing is gevonden, waarbij als suggestie wordt gegeven Er is gesteld, dat ondanks het aantal in de laatste jaren gereed gekomen wonin gen, het aantal woningzoekenden slechts weinig is afgenomen. Teneinde, zo enigszins mogelijk, een inzicht te krij gen in de woningbehoefte voor de eerst volgende jaren, het verlangde woning type en de door de aanvragers gestelde huurprijzen zal de commissie gaarne een prognose tegemoet zien over dit onderwerp. Bij het beoordelen van toekomstige uit breidingsplannen eventueel bij het goed keuren van de bouw van woningwetwo ningen of het verstrekken van grond en bouwvoorschotten voor deze bouw zal deze prognose zijn dienst kunnen bewijzen. De commissie maakt rich bezorgd over de realisering van de woningbouwcon- tingenten in de eerstkomende jaren. Bij het uitstippelen van het beleid wordt gesteld, dat in de komende jaren de bouw in hetzelfde tempo moet doorgaan waarmee de commissie zich wel kan verenigen. Ze vraagt zich echter af of het bouwrijp maken van toekomstige bouwterreinen voldoende voortgang vindt om het tempo van de voorgestel de woningbouw op te vangen. Een minderheid in de commissie wil haar ontevredenheid uitspreken over de lange tijd, welke gemoeid is met het opleveren van het eerste flatgebuw, waardoor veel geïnteresseerden te lang hebben moeten wachten op huisvesting en wat voor het woningcomplex een niet verantwoord renteverlies betekent. Zij vraagt zich af of geen pogingen kun nen worden aangewend de bouw van de volgende flats vlotter te doen ver lopen. Eén van de belangrijkste facetten in ’t woningbeleid achten B. en W. de sane ring van een aantal kwalitatief minder goede woningen in de binnenstad. Deze kwestie is volgens de commissie reeds enkele jaren in voorbereiding zonder dat tot nu toe de raad een inzicht heeft in de vorderingen van het ontwerpen van dit plan. De commissie acht het wense lijk dat de raad wordt voorgelicht over' de stand van zaken in dezen. Bij het bestemmingsplan voor de bin nenstad zal volgens B. en W. tevens aandacht worden besteed aan het ver- keers- en parkeerprobleem. Het amo- veren van een groot aantal kwalitatief slechte woningen voor het scheppen van ruimte voor parkeerterrein zal, naar ’t oordeel der commissie, zeker nog een belangrijk aantal jaren in beslag nemen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1