FRANS-DUITS MISVERSTAND Europese eenwording in gevaar 1 MwR u Bi i X' hark en sjoch roar De ES mengen zich in Vietnam in de strijd beweging Politieke partijverhoudingen ÈSfKw 'zX f in le kwartaal Gouden filmpjes üs hjoed p p to sizzen Rely Jorritsma- priisfraecli voor Schiphol Gunstig Onderscheiding o IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM^ aiilil I i 104e JAARGANG VRIJDAG 18 JUNI 1965 No, 46 Wymbritseradeel. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwaf hal (j abe Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 2660 of 2335 Contractprijzen op aanvraag INTERNATIONALE FILMWEEK IN ARNHEM BEGONNEN Brussel. Geen stabiliteit. Medestrijders. PIET i. 2. 3. PvdA-voorzltter. 1. 2. 3. 4. Atlantisch of niet? 5. Europese eenwording. 3e week juni 1915 Mr. Biesheuvel. Tot ziens, dit was hark en sjoch! De havengeul van Makkum naar Corn- werd bevindt zich in slechte toestand. De Italianen gebruiken een nieuw strijd middel in de oorlogsvoering, nl. stieren die men gebruikt om tegen de draadver sperringen op te rennen. De Duitse kroonprins en kroonprinses 10 jaar getrouwd. Op het Jaarlijkse congres van de Jongeren der Katholieke Volkspartij, dat afge lopen weekend in Zeist werd gehouden, heeft de partijvoorzitter, Mr. Aalberse het niet gemakkelijk gehad. Een meerderheid der jongeren sprak zich uit voor de vor ming, samen met de protestantse partijen, van een grote christelijke partij. Een minderheid ging zelfs zo ver de band tussen geloof en politiek te willen verbreken; daarmede werd de grondslag van de confessionele partijen In beroering gebracht. In Wonseradeel zijn bij de hooiing met succes schudmachines gebruikt. Er blijken nog duizenden mudden aard appelen in de provincie te zitten, waar mede de eigenaars doodverlegen zitten. De prijs is op zijn hoogst 70 ct. de hl. Van Bonn verplaatste de aandacht zich naar Brussel, waar maandag de land bouw de hoofdschotel vormde. Wijken de standpunten van Frankrijk en Duits land al af, de grote opponent van De Gaulle is Nederland weer, dat niet bereid is een akkoord voor de financiering van de landbouwpolitiek goed te keuren, in dien de overeenkomst niet voorziet in een uitbreiding van de controlebevoegd heden van het Europees parlement over het gebruik van het landbouwfonds, dat overigens voor driekwart aan de Franse landbouw ten goede komt. Wanneer wij betalen, aldus de Nederlanders, moeten wij ook weten wat er met het geld ge beurt. Daar heeft Frankrijk niet van te rug, want dat zou al te zeer lijken op supranationale inmenging in de Franse politiek. Op een tuinfeest, vorige week donderdag, noemde De Gaulle degenen, die op deze supranationaliteit aandringen nog kletsmeiers, hetgeen weer de woede van een aantal Nederlandse parlementa riërs heeft opgewekt. De oorlog in Zuid-Vietnam gaat een wat ander karakter krijgen nu de Ameri kaanse troepen de opdracht hebben ge kregen op verzoek van de Vietnamese bevelhebbers deel te nemen aan verdedi- gingsacties tegen de Vietcong. Het zijn nu niet alleen meer „adviseurs”, het zijn medestrijders geworden. Weliswaar mo gen de Amerikanen niet deelnemen aan offensieve acties, maar het zal op een gegeven ogenblik erg moeilijk zijn de grens tussen offensief en defensief te trekken. In de Ver. Staten hebben enkele mede delingen en rechtzettingen van al te openhartige uitlatingen van het ministe rie van buitenlandse zaken nogal wat be roering gewekt. Men gaat voortdurend meer beseffen, dat de voortdurend aan groeiende massa Amerikaanse soldaten een actieve rol gaat spelen. Nog voor het einde van dit jaar zullen er ongeveer 100.000 Amerikanen in het land zijn, gewikkeld in een guerrilla, waarvan het einde nog niet in zicht is. Dat de Amerikanen hun troepen een der- Vergeten kunstenaar. Dezelfde „hei- ten” voelden zich geroepen draai )- orgelman Draisma te huldigen. Men had hem bij het Orgelimprovisatie- concours met zijn kunst helemaal ver geten, vond men. Zelfs dat’ Het vergassen van honden en katten komt van f 1,op f 2,50, aldus besloot de raad. Een eigen (mensen-)graf kost voortaan f 100,- (was f 65,en een huurgraf (dat kan ook) de helft hiervan. Van enige politieke stabiliteit, welke voor de Zuid-Vietnamezen aantrekkelijk zou kunnen zijn om er offers voor te brengen, is geen sprake. Na veel touw trekken is zowel de president als de pre mier afgetreden en hebben de twintig' leden van de nationale wetgevende raad hun ontslag genomen. Alle macht is weer onverbloemd in handen van de militairen gekomen, wie iedereen verwijt zich meer zorgen te maken over de versterking van hun particuliere posities dan over de landspolitiek. Tegen deze achtergrond dreigt het steeds meer een Amerikaanse oorlog te worden. Dat gaat verzet wekken in de Verenig de Staten, niet alleen bij de intellectue len en de studenten, die veel kritiek heb ben op Johnson, maar ook bij de leden van de senaat, die het gevoel krijgen, dat Johnson een onverklaarde oorlog aan het voeren is. De senaat heeft namelijk het recht van oorlog en vrede en zij ge voelt zich door de ontwikkeling gepas seerd. Minister Rusk heeft wel gezegd niet te willen ingaan op de juridische spitsvon digheden van het begrip oorlog, maar de senatoren willen dat nu juist wel. gelijke actieve rol moeten laten spelen kan men verklaren' uit de mislukking van alle tot nu toe gevolgde tactieken. De bombardementen op Noord-Vietnam hebben het gewenste resultaat niet ge had en hebben in geen enkel opzicht de aanvaiskracht van de Vietcong aange tast. Nu de regentijd goed is aangebro ken wordt de Vietcong voortdurend a- gressiever. Zij heeft er veel succes mee. Tegenover deze hemelbestorming kon de partijvoorzitter slechts de nuchtere prac- tijk stellen. De protestantse partijen hebben zelfs moeite om onderling samen te gaan. Door het verloop van de kabi- Moet dat nu zo vroeg raadslid Faber toen hij het had over een erg ver waarloosd pand aan de Appelmarkt, in de onmiddellijke nabijheid van het stadhuis. Een aanfluiting noemde hij het. De toeschouwers op de publieke tri bune kregen bij de j.l. raadsvergade ring, koffie, kaashapjes en sherry of appelsap. Zó weet Bolsward voor be langstellende burgers te zorgen. De fingetlid, zo fleurig gestart heeft te kampen met hemelwater. Kostbaar hooi ligt op het veld te rotten. De boeren worden „waersilk”, geen won der. Sjoch, dat uitgerekend deze tentoon stelling het nu moet doen met zo’n alledaags raambiljet betreuren we. Eenvoud is het kenmerk van het wa re, maar dit is toch beneden de maat. We hopen niet, dat goedkoop hier duurkoop gaat worden. netscrisis, waarbij de C.H.U. in de oppo sitie belandde, is dit nog moeilijker ge worden. Onder die omstandigheden heeft de KVP eigenlijk geen andere keuze dan op de ingeslagen weg voort te gaan. Ten- Intussen valt moeilijk te ontkennen, dat de verschillen tussen de grote partijen in de loop der jaren geringer zijn geworden. Dat sprong heel duidelijk in het oog tij dens de openbare commissievergadering, welke de Tweede-Kamercommissie voor buitenlandse zaken vorige week hield. Het debat handelde over de activiteiten der Europese gemeenschappen in 1964. Maar vrijwel iedereen sprak over de Eu ropese conferentie, welke deze week in Brussel bijeen moest komen om de fi nanciering van de Europese landbouw politiek te bespreken. De Europese Com missie uit Brussel heeft onder leiding van prof. Hallstein namelijk voorgesteld, dat de zes lid-staten der Europese Eco nomische Gemeenschap dus Frankrijk West-Duitsland, Italië en de drie Bene- luxlanden bepaalde fiscale heffingen en douanerechten in een gemeenschappelijk Europafonds zullen storten, waarmede de gelijkmaking van de prijs van Euro pese landbouwprodukcen kan worden ge financierd. Landen, zoals Frankrijk en Nederland, kunnen hieruit belangrijke bedragen ver wachten. Het Europees Parlement in Straatsburg heeft zich echter op het standpunt gesteld, dat als er Europese belastingen geheven worden, daarop ook Europese parlementaire controle moet worden uitgeoefend. Van deze uitbrei ding van de bevoegdhe '.en var. het Euro- slotte moet zij in 1967 weer aan de ver kiezingen deelnemen. Daarbij kan zij zichzelf moeilijk overbodig verklaren. Het probleem is alleen, dat dan voor het eerst de verlaging van de kiesgerechtig de leeftijd haar invloed zal doen gelden. pese parlement wil de Franse president De Gaulle echter niets weten. Daarom was de Tweede-Kamercommissie er al les aan gelegen, dat de Nederlandse re gering bij de onderhandelingen in Brus sel aan de koppeling van de voorstellen van Europese Commissie en Europees Parlement zou vasthouden. In eerste instantie wilde minister Luns echter niet verder gaan dan te verzeke ren, dat de Nederlandse regering achter de voorstellen van de Europese Commis sie zou blijven staan, zolang deze er zelf aan zou vasthouden. Hierdoor veroor zaakte hij zoveel ontstemming, dat hij ijlings zich voor het Europees parlemen tair vetorecht uitsprak. Verscheidene kamerleden schreven de aarzelingen der Nederlandse regering toe aan de vrees van minister Biesheuvel dat bij een al te halsstarrige houding in Brussel, de Nederlandse landbouwmiljoe- nen in gevaar zouden komen. Op een persconferentie in Nieuwspoort werd hij deswege scherp aangevallen door de socialistische afgevaardigde Ir. Vredeling. Op de jaarvergadering Euro pese Beweging diende de minister hem prompt van repliek. Skande Is net datjinge. hwat oaren jin oandogge, mar datjinge dêr’t men jinsels oer skammct Gun de „Beatles” toch de eer, straks laten ze een veer, men hoort hun naam nooit weer. Vluchtige glansverspreiding. Kom, kom: prestatie wordt, beloond. Van ’t bovenst bord. Bevordering der export, verkoop grammofoonplaten Niks hoor, dit is geen sport, minister schoot tekort, Wilson moet fors gepord, dit zal zijn aanzien schaden. „Beatles” uit Liverpool, hebben toch kunstgevoel? het teenagergejoel huldigt de grootste sterren. Ja, ja een mooie boel, houdt liever het hoofd koel, hun kunst, naar ons gevoel, is niets dan zinloos blèren. Spijtig, er is beweerd, minister, ’t zit verkeerd, iemand die zo jongleert, prikkelt ons tot bestrijding. Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bij Pingjum wil men nu ook al naar gas boren. Waarom niet op de Grote Kampen of de Elandslaagte Straks boort nog elke gemeente zijn eigen gas. am- de En bovendien gevaarlijk zei een an der. De deur staat vaak los, de jeugd kan er wel in komen en er vuurtjes gaan stoken. Dit is toch niet verant woord. Bolswartls Nieu wsblac Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Alles wordt duurder, ook het „hüske” Eenmaal per week een nieuwe ton kostte vroeger f 12,dit wordt f 20,Nog goedkoop vinden we, zelfs geen halve gulden per keer. Wie doet het er voor? De melkprijs bij particulieren van 10 ct teruggebracht op 9. Toch blijft de melk zo duur, dat gezinnen met kinderen, die een bleekje of enige hokruimte hebben bijna allen een geit hebben aangeschaft. Er zijn er die 4 liter melk geven. Het bezoek van president De Gaulle aan de W’estduitse hoofdstad voor de periodie ke raadpleging in het kader van het Frans-Duitse verdrag, heeft weer eens een misverstand opgeleverd, dat op het eerste gezicht een herhaling is van het mis verstand, dat na het vorige overleg, vijf maanden geleden, in Rambouillet heeft ge heerst. Evenals toen kondigden de Duitsers al voor het overleg geheel was afge sloten aan, dat De Gaulle en Erhard overeenstemming hadden bereikt over het bijeenroepen van een Europese topconferentie om de politieke eenwording van de E.E.G. een stoot in de goede richting te geven. B.B.K.! Bolsward heeft zijn brand weerkazerne, de B.B.K.! Het gebouw heeft een historische klokgevel, twee uitgangen en is ongeveer 1 m. hoog. Dit Madurodamgeval kreeg de burge meester aangeboden door de Jouster heiten en pronkte dinsdagavond in de vierschaar. Hark, de naam en faam van Bolsward is thans op ieders lippen, eerst we gens het orgelconcours en vandaag wegens de opening van de zomerten- toonstelling. Kon men op dit technische vlak van een hard gevecht spreken, wat de andere punten van overleg betreft, zijn De Gaul le en Erhard elkaar geen stap genaderd. Erhard blijft vasthouden aan een her haaldelijk beleden Atlantische gezind heid, terwijl De Gaulle van een gesloten Europees systeem van de Zes een factor in de wereldpolitiek wil maken, los van de Verenigde Staten. De uiteenlopende visies op de problemen, welke uit deze verschillende gezichtspunten voort vloeien, zijn bepaald niet overbrugd. Een Franse krant kon hier spreken van twee monologen in plaats van één dialoog. Hark en Sjoch opent met prettig nieuws: De skotsers gaan weer dan sen. Volgende donderdag voor het eerst en dat weer 10 weken lang, ie dere marktdag van 12 tot half één. Het podium komt weer over de Ap pelmarkt. De skotsploech heeft nu een 40 leden en o.a. nieuwe dansen ingestudeerd. Het toeval wilde, dat ongeveer tezelfder tijd, de nieuwe voorzitter van de Partij van de Arbeid, dr. Tans, werd geïnstal leerd. Hij volgt minister Suurhoff op. De bijzonderheid is, dat dr. Tans rooms katholiek is. Men kan zich derhalve de vraag stellen of zijn levensgang de KVP jongeren, die van confessionele partij vorming af willen, niet tot voorbeeld kan strekken. Uit de eerste toespraak van de nieuwe partijvoorzitter bleek evenwel dat ook de PvdA niet zonder problemen is. Er zijn er, die de vraag opwerpen of het socia lisme in de huidige welvaartsstaat nog wel een taak heeft. Dr. Tans beant woordde die vraag bevestigend. De uit slag van de Rijnmondverkiezingen de winst van de communisten en de boeren partij bracht hem tot de conclusie, dat er ook in onze welvaartsstaat nog ontevredenen zijn, door dat de welvaart niet goed wordt verdeeld. De Rely Jorritsma-priisfragen 1964 foar fersen en moai koarte forhalen hawwe dizze ütslach jown: bikroand binne de fersen: Fantoom, fan Gerben Brouwer, De Gerdyk; fers sünder titel, fan Jan Dotlnga, Ternaerd; Blues fan de sündfloed, fan Leo Pop- ma, De Haech; en de forhalen: Earm fan geast, fan PauIusAkker- man, Skiermüntseach; Canadian Cemetery, fan Wibe Berg- sma, De Lemmer; Byn my mar op in Mantafan Hein Faber, Harns; It kearnpunt, fan Geart Jonkman, Raerd; In snein, fan Anne Jousma, De Haech Der wiene 26 fersen en 32 forhalen yn- stjürd. De jury bistie üt de hearen G. Koelstra, Leijen, drs. G. Abma en drs. L. H. Bouma, beide to Ljouwert. De priisütrikking sil wêze op 10 july to Mantgum. Op het Grootzand, dat de laatste ja ren veel hernieuwde en gerestaureer de gevels kreeg, heerst alweer bouw activiteit. Slagerij Siemonsma met naastliggend pand staan in de stei gers. De NV Luchthaven Schiphol heeft het eerste kwartaal van 1965 afgesloten met zeer gunstige cijfers in het luchtverkeer. Het nam ten opzichte van het vorig jaar toe met 10 percent. Het aantal vervoer de passagiers steeg met 20 percent, het vrachtverkeer met 34 percent. Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat. 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur (05157) Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Dat bleek toen evenals nu een misver stand te zijn. Nog tijdens de vergadering lieten de Fransen weten, dat de topcon ferentie een eventualiteit was, waar te genover Frankrijk niet ongunstig stond en premier Pompidou verklaarde dit na der door het akkoord té laten afhangen van hetgeen er in de komende weken gaat gebeuren. Dat was een maar al te duidelijke toespeling op het overleg in de E.E.G. over de landbouw, dat maandag in Brussel is begonnen. Dat verband is ook door de Fransen in het overleg met Erhard gelegd. Op 30 juni loopt de voorlopige regeling voor het landbouwfonds van de EEG af. De Duitsers hadden al laten weten niet voor verlenging te gevoelen wanneer de Fransen niet zouden instemmen met de Duitse wensen inzake de industriële sec tor. De Duitsers wensen een versnelde afbraak van de tarieven, een gecoördi neerde handelspolitiek en een harmoni satie van de belastingen Om de concur rentiemogelijkheden in de markt zo ge lijk mogelijk te maken. Op dit punt toon den de Fransen grote tegemoetkomend heid, maar toen hun bleek, dat de Duit sers de regeling voor de landbouw maar voor een jaar wilden en dus volgend jaar voor hun instemming weer een prijs zou den kunnen vragen, trokken de Fransen zich terug uit het akkoord over de top conferentie. De Gaulle had gehoopt, dat deze door Erhard gewenste conferentie een troefkaart voor hem zou zijn, maar dat valt vermoedelijk tegen. Erhard heeft voor het binnenland de topconferentie heel wat minder nodig dan een jaar ge leden toen de zogenaamde Westduitse Gaullisten hun aanvallen op Erhard en diens minister van buitenlandse zaken, Schröder, richtten, omdat zij Washington boven Parijs bleven stellen. Van deze Gaullisten hoort men niet meer vermoedelijk ook wel doordat de vriende lijkheid van De Gaulle tegenover Oost- Europa helemaal niet op prijs gesteld wordt. Erhard had toen de topconferen tie nodig als een zoethoudertje voor de ze Gaullisten. De noodzaak er nu nog een prijs voor te betalen is evenwel verdwenen. Bij de verkiezingen van september zal het wei nig verschil maken of er later in het jaar een Europese topconferentie wordt gehouden. De „Beatles” zeer geëerd, naar waarde getaxeerd, en dus gedecoreerd, met een staatsonderscheiding. In Arnhem is maandagochtend de internationale filmweek begonnen. Op de Jansplaats werd een bijna halve eeuw oude reis-bioscoop in gebruik genomen, die gedurende deze week oude films zal draaien. De foto toont de heer Jan Blokker, filmrecensent in gesprek met de explicateur Ben Rowold en de cas- slère C. H. Postma, voor een eveneens bijna 50 jaar oud affiche van de Louis Bouwmeester-film „The Grip” Over het heamielfeest hoorden we nog niets Wie denkt daar nu aan met zulk weer? Dan moet eerst de zon ’t hooi gaan stoven. Achter de scher men zullen de organisatoren wel wer ken, dachten we. Nog meer goed nieuws is de bachtskunst-tentoonstelling in raadskelder, die vanavond wordt ge opend. Bolsward heeft het bed voor de toerist gespreid. Doorgaand verkeer is er thans ook in Kubaard. Het was er al wel, maar er stond geen bordje bij de kerk en zo verzeilde menig man, b.v. bij puzzel- ritten rechtdoorgaand op een doodlo pend punt. Door de knieën ging het grote ver keersbord net v. d. Burgwerderhoek. Het bleek niet tegen de storm be stand. Als het niet pas is opgericht ligt het er nog te liggen. Vreemde hengelaars waren enkele LAB-chauffeurs, die bij de Schetten- serhoek met sloothekkels dregden naar de bushaltebordjes, die bij het verlengen van de uitrij- en invoeg- stroken waren zoek geraakt. Ze vin gen bot, geen bordjes. Misselijk vandalisme? Misschien wel. In ieder geval ook de schaftkeet werd vernield. Toch wel erg ondankbaar vopr de prachtige verbetering vinden we. Toe, jongens, probeer eens op ’n andere manier in Hark en Sjoch te komen, laten wij reden hebben voor ’n schouderklopje, dat is prettiger. Familie-eiftal. Op het Bolswardia- terrein speelde een volledig elftal Veltings tegen Bolswardia. Het wa ren 6 zonen van J. Velting en 5 van A. Velting. Vruchtbaar. In en om het eilandje voor Bloemkamp zijn zo’n 100 een- denkuikentjes uitgekomen en vier jonge zwanen. Wilson, 't blijft waar meneer, ’t spreekwoord: ’s lands wijs, ’s lands eer deed het ook deze keer, vandaar de onderscheiding.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1