BOLSWARD WEER EXPOSITIESTAD Groene Kruis Arum besloot tot nieuwbouw roar Het Stadhuis (van boven tot onder) vol tentoonstellingen Verloving llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fan de Martinytoer es Zilveren filmpj Va DINSDAG 22 JUNI 1965 104e JAARGANG No. 47 1 7 us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ^5* si Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Scheppend Ambacht. Greate freugde. De expositie. PIET De zin der historie. De opening. De directie. Van Elcerlyc tot Alleman. De opening. Tl. de J. Advertentieprijs: 15 cent per Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres:- Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De opening geschiedde op de raadzaal in het raam van een muzikale omlijsting ningen, jurylid allen”. de uit yn ’e hannel brocht wurde koe. Net dat de boeren sa optein wiene, lang net. De opbringst wie wol bést, mar fierder seine se, it wiene koalrapen, gjin deugd, gjin smaek en soms ek jit fan dy harten der- yn. Mar oant hjoed ta wurdt de Alpha jit forboud. Jit mear is dat sa mei syn Furore, syn Sirtema en inkele nije soar- ten. It measte sukses hie Dr. Dorst mei syn flaechssoart: de Concurrent, in wyt- bloei-soarte, dat jierren lang de meast forboude soarte wie yn Nederlan en ek yn oare lannen opgong makke. In grea te stipe wie syn wurk ek foar de sykte- bistriding en de jirapelseleksje. Doe’t hy de earfolle bineaming ta professor yn Wageningen krige, hie hy de grounslag- gen lein foar de heechweardige jirapel- kultuer yn de Fryske bouhoeke. Dit wurk is fuortset troch Ir. Trip en kriget nou hjoed op Ropta-state in manske en moderne oanpak. Fan hieler herte wolle wy üs lokwinsken oanbiede oan de Fr. Mij foar har initiatyf en romhertich sti- mulearjen fan dit skoandere wurk, oan de pioniers fan Tsjummearum en Semar, mar binammen oan de man, dy’t hjoed de feestrede ütsprekke sil, de hear Prof. Dr. Ir. J. C. Dorst, dy’t sa’n machtich oandiel hawn hat yn de opbloei fan de setterkultuer by de Fryske bouboer. Syn namme en wurk stiet hjoed to glanzgjen, net allinnich op Ropta-state inar jit mear op de wide ekers en fjilden fan de tüzenen, tankbere bouboeren en gerniers hwert hy sa fruchtber foar arbeide hat. It sukses fan de trochsetters bigjint dêrre, der’t de oaren mislearje Het amoreus gerucht, was niet meer van de lucht. De mensen willen praten. Tientallen candidaten, zijn voor en na genoemd. Een kroonprinses, omzoemd door zwermen persmuskieten, de nieuwtjesjagers lieten haar geen moment met rust. Welke vriend is gekust? Ontsluier het geheim, ’t Blijspel van Drakenstein! LEESGELDEN BOLSWARDS NIEUWSBLAD 't Gerucht zou verder gaan. Claus von Amsberg, een naam van romantiek omweven kwam centraal in het leven der kroonprinses te staan. De vreugde klonk spontaan. Twee die in hartsverbinden ’t Geluk hopen te vinden. Bloesems in zonneschijn Het feest van Drakenstein. Elk ziet verlangend uit. Straks groene oranjebruid! Kleurig lentefestijn. Het paar van Drakenstein. Abonnementsprijs f 2.40 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 DE FR. MIJ FORTSJINNET HJOED IN MOAIJE DEI Prinses Margriet siket hjoed ien fan de meast noardlike plakjes op fan üs lan, hja giet boppe-Dokkum nei Metslawier om it nije kweekbidriuw fan de Fr. Mij offisieel to lepenjen. It hat alle eigenskip dat yn de greidhoeke de measte boeren, dy’t dochs al kop en earen yn de ünge- tiid sitte, hjir maklik oan foarby geane, mar it soe folslein mis wêze, as wy by dizze gelegenheit net ris de oandacht fêstigen op it skoandere wurk, hwat de aide Fr. Mij nou al 75 jier foar de bou boeren dien hat. Ropta-state wurdt it plak, hwert in modern kweekbidriuw Verloving wordt een feit, een volk toont zich verblijd, vol dankbare erkenning, twee vonden hun bestemming. De kroonprinses, charmant, hoop van het vaderland, voelt juist in deze dagen het innig welbehagen, kind der natie te zijn. De ster van Drakenstein. net folie better, de Saeijers en de Giel- tsjes leine al op 'e rêch en der kamen nou oaren foar yn it plak: Earstelingen (earste kringen seine de jirapelkenners) Boargers en letter Reade Star en de Wetten. Dy beide léste wiene winter- jirapels fan béste kwaliteit en hawwe it lang üthalden, mar moasten bilies jaen, omt hja net immuun wiene tsjin de wrat- sykte. Dat lykwols dat ütbouwen gjin natuerforskynsel wie, mar in gefolch fan Een overzicht van een „Mobiele woon wijk” in Littleton in de Amerikaanse staat Colorado, waar grote schade werd aangericht door hoog water. De zware woon-caravans werden kris kras verspreid over het terrein door het ge weld van de buiten zijn oevers getre den rivier Zo zijn in de afgelopen dagen allen weer aan hun trekken gekomen, de cultuur- minnaars en de sportliefhebbers, heeft het oor en het oog het zjjne gehad, heeft men tijdens een rustige wandeltocht kunnen genieten van de wjjdheid van het Friese land en de rust van onze dreven of de opwinding kunnen ondergaan van motorengeraas, is nationale kunst uit een verleden zowel als volkskunst uit het heden aan bod gekomen. Bolsward heeft een verscheidenheid aan kunst- en kultuuruitingen geëtaleerd, die in de wijde omtrek zijn weerga niet vindt. Vooral de zomer-expositie „Van Elcerlyc tot Alleman”, spiegel van het dagelijks leven in de Nederlandse schilder kunst 15001950, is er één van uitzonderlijke kwaliteit, bovendien een rijke verzameling die ook qua voorstelling een ieder zal aanspreken. bezoeken reuma 54; Bejaardenzorg 255. TBC: afgelegde bezoeken 64. Consulta tiebureau zuigelingen Arum-Kimswerd 24 zittingen, 186 consulten, 21 zuigelin gen. Achlum 24 zittingen, 180 consulten, 18 zuigelingen. Dit in samenwerking met dokter Danes. Moedercursus door Zr. Van der Sloot Arum-Kimswerd 15; Ach lum 16 moeders. De penningm., de heer H. Wijngaard, had een voordelig saldo van f 1934,64. De kascommissie, bestaande uit de heren A. Roelofsen en J. Zantema te Kimswerd, had alles uitstekend in orde bevonden. Op deze vergadering waren mede aan wezig de vroegere directeur van het Prov. Friese Groene Kruis, de heer Th. de Groot en Zuster Lingsma in algemene dienst. tect: bij verbouw f 55.000,bij nieuw bouw f 111.500,Jaarlijkse exploitatie van het gebouw bij verbouw f 4.700, bij nieuwbouw f 6.700,welke bedragen resp. ook als baten kunnen worden ge raamd. Verbouwing betekent een kostbare ver andering, die gebrekkig blijft, omdat de nodige ruimte ontbreekt en omdat het bestaande gebouw niet ’n centrale stand in het dorp heeft. Nieuwbouw is even eens een kostbare zaak, maar het resul taat zal zijn: een fris, royaal gebouw, dat centraal in het dorp zal staan, na melijk op het vroegere kerkhof van de Ned. Herv. kerk, dat dan wordt her schapen in een groot Dorpsplein. Deze naam is besloten bij de gemeente In. de ledenvergadering van de vereni ging „Het Groene Kruis”, afdeling „Arum-Achlum-Kimswerd” is met grote meerderheid van stemmen besloten tot nieuwbouw van het Groene Kruisgebouw te Arum. Het plan om te komen tot ver- of nieuwbouw, was al enige jaren een zaak, die op de ledenvergaderingen wer den besproken. Vorig jaar werd een' commissie benoemd, die op de eerstvol gende ledenvergadering 'n overzicht zou geven van de kosten, financiering en de exploitatie bij ver- en nieuwbouw. Deze commissie bestaande uit de heren J. F. Broos, S. G. Hiemstra, beiden te Arum en Ir. G. J. A. Bouma te Kimswerd gaf bij monde van Ir. Bouma een overzicht. Totale kosten: volgens begroting archi- 3e week juni 1940 Rantsoenering van Textiel. De voorraden zijn echter groot en ruim voldoende. Rijkscommissaris Seyss Inquart wil met kracht de werkloosheid bestrijden. De lotsgemeenschap van Nederland met het grote Duitse rijk schept hier ongekende mogelijkheden. Verwacht wordt, dat ve le Nederlanders van de hier geboden ge legenheid gebruik zullen maken. Sigarenwinkeliers maken goede zaken. Distributie van kunstmeststoffen De Führer van het Duitse Rijk heeft te kennen gegeven, dat hij geen enkele aan slag op het Nederlandse volkskarakter voornemens is te doen, integendeel, dat hij hetzelve in zijn gevoeligheden zal ont zien. Het doel van Duitsland in deze oorlog is het herstel van de vrede, aldus de Führer Orleans door de Duitsers bezet. Duitse troepen bezetten de Zwitserse grens. Lithauen, Estland en Letland door de Russische troepen bezet. Zonder overdrijving kan worden gezegd, dat de tentoonstelling, die thans is ge opend (met klinkende namen als van Jan Steen, Isaac ïsraëlg en Breitner) een hoogtepunt vormt in de reeks van 19 na-oorlogse tentoonstellingen, die nu reeds werden gehouden. Een expositie, die „alleman” Aanspreekt bovendien. bipaelde sykten, dat der mear as twein- tich sykten en kwalen ünder de jirapels tahouden en dat dizze kwalen op aller- hanne wizen bistriden wurde moasten, sjoch, dér moast men yn de tweintiger jierren by de measten jit net mei oan- komme. Dy jongkeardel üt Wageningen hat alderearst mei dit alles oan it neisneu- pen west, hy sammele alle öfwikingen op it kweekfjild, hy gie de sike planten se- kuer nei, hy seach nei de wize fan bi- smetten, nei de erflike side fan de kwael, hy experimentearde en ündersocht mei praktykerfaringen en nei koarte jierren wist elk, dy’t hwat mei jirapelteelt to meitsjen hie, him to finen. Op in kear foun ik tusken Mirns en Bakhuzen yn in jirapelfjild, in plant mei slim ófwikende blêdden. Ir. Dorst wie as in bern sa bliid, hwant sa’n eksemplaer hie hy jit net. Fansels krige hy doe in pear fan dy ierdapels. Mar tagelyk wie Dr. Dorst fan ein set mei seis jirapelsied to winnen fan kru- singen en nei nije soarten to sykjen. En it wie in greate dei, doe’t hy yn 1925 sa fier wie, dat syn earste soart, de Alpha Evenals de dagbladen en andere nieuwsbladen zien ook wij ons genoodzaakt onze abonnements gelden iets te verhogen, wegens de steeds doorgaande sterke stij ging van de externe kosten. Met ingang van 1 juli zal het leesgeld bedragen, zonder incasso kosten, per kwartaal f 2,65, per halfjaar f 5,30. De zeer verhoogde incassokosten kunnen onze post-abonnees zich besparen door het leesgeld voor het komende halfjaar, 5. f 5,30 te storten op gironummer 887926 ten name van N.V. A. J. Osinga, Bols- ward, met vermelding „leesgeld B. N.” en zulks tot 8 juli a.s. Wonseradeel. Tevens zal er dan denkelijk een parkeerplaats, een muziektent en wat dies meer zij, komen. Het zal ’n prachtig geheel worden, dank zij de medewerking van de gemeente en de Ned. Herv. Kerk. De kerk blijft ech ter het middelpunt. Een mooiere plaats voor het nieuwe Groene Kruisgebouw is nauwelijks denkbaar, aldus de commis sie. Na een uitvoerige bespreking door de aanwezige leden werd dus besloten tot nieuwbouw. De commissie zal alles ver der behartigen, terwijl aan deze com missie nog zijn toegevoegd de heren A. Anema en S. L. Hilarides te Arum en E. Vrieswijk en P. Miedema te Achlum. Deze ledenvergadering stond onder lei ding van de heer G. Aalsma te Achlum, die zich als een prima voorzitter ont popte. Wegens bedanken van dokter D. Danes als voorzitter, sprak de waarnemend voorzitter Aalsma de scheidende voorz. die deze functie vanaf 1937 had vervuld, hartelijk toe, dankte hem voor het vele werk voor het Groene Kruis verricht en bood een boekenbon aan. Dokter Danes is medisch adviseur van de vereniging gebleven. De heer S. de Haas te Kims werd werd herkozen als bestuurslid, ter wijl voor dokter Danes, de heer N. Sinne- ma werd gekozen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer B. Brouwer bleek, dat de wijk verpleegster, Zuster M. C. Bouhuys 1315 verpleegbezoeken had af gelegd; overige bezoeken 248. Het aantal adviezen be droeg 44. Zuigelingenzorg 110. Aantal bezoeken voor hulp en voorlichting 416. Huisbezoeken kleuterzorg 22. Huisbe zoeken reumabestrijding 79. Kankerbe strijding 12; Bejaardenzorg 167. Verpl.- Vrijdagmiddag werd in de Vierschaar de officiële opening gehouden van de ten toonstelling Noordelijk Scheppend Am bacht, die gedurende de zomermaanden in de raadskelder (dus onder het stad huis, ingang door het poortje onder het bordes) wordt gehouden. Dit is een gratis toegankelijke verkoop- expositie, waarbij kijken overigens al lerminst verplichtingen geeft. Er is werk, vaak van bijzonder goede kwaliteit, van een 27 leden van de Ver eniging Noordelijk Scheppend Ambacht in de grootste verscheidenheid, bijv, houtwerk, aardewerk, smeedwerk, knip werk, beeldhouwwerk, weefwerk, boet seerwerk enz., maar allemaal ontstaan uit werk, n.l. handwerk en niet uit fa briekmatige produktie, al is natuurlijk het aardewerk een grensgeval. Tevens zijn op deze tentoonstelling, die bijzonder sfeervol is, een drietal gasten, n.l. mevr. Suze Belkhout (die het beeldje van Bart je schiep), met ge boetseerde beeldjes, de heer Laupman met een torso en dierfiguren in tropisch hardhout en mej. Marijcke Visser met diverse sieraden. Wat het werk van de leden betreft, trof ons vooral het houtwerk van vader en zoon Piersma uit Heeg. Bolsward is op deze tentoonstelling vertegenwoordigd met werk van mevr. Van der Meer Van der Klei (wandlappen, poppen). Deze voorbeelden van ambachtskunst zijn veelal als hobby ontstaan en dus danig laag geprijsd, dat meermalen de vele uren er aan besteed, niet zijn ver disconteerd. bekend als „Eén tegen verhouding van de sexen; anders het vertrouwd zijn met de dood. De technische outillage heeft onze we reld pijlsnel veranderd. Geschiedbeoefe ning is niet veel onthouden, maar juist veel vergeten. Willen wij een analyse geven van de antieke mens, dan moeten wij beden ken, dat hij er een was niet van onze wereld, maar een zonder technische voorzieningen, iemand in een geheel an dere verhouding tot de tijd. Als wij een tentoonstelling als deze bekijken en we luisteren, dan kunnen we de echo van de t(jd opvangen. waarbij mevr. J. Kueter-Zwager clave- cimbelspel gaf uit de 4 eeuwen, die de tentoonstelling omspant. In zijn openingswoord kon burgemees ter een speciaal welkom heten aan „mijnheer de minister” (minister Von deling wil liever geen excellentie he ten), Gedeputeerde P. van der Mark, vertegenwoordigers van het provinciaal bestuur en prof. dr. H. Baudet uit Gro- Bolswarders het t.v.spel Bolswards Nieuwsblad en Wymbritseradeel. Prof. Baudet hield hierna een filosofi sche beschouwing over het verleden. Er is momenteel veel belangstelling voor de historie, maar onze verhouding tot het verleden is anders geworden, aldus spreker. Wij gaan minder vergelijken. Het woord ouderwets is niet enkel meer sy noniem voor deugdzaam. Men stelt het verleden minder dan voorheen als voor beeld. Het vooruitgangsgeloof is geen overwonnen tijdperk, maar anders ge richt. De grote technische ontwikkeling ver bluft ons. De waarde van de historie zien wij relatief. Wij stellen onze vra- Nadat de heer P. Atema van Sneek als voorzitter het welkom had geroe pen, werd de tentoonstelling door bur gemeester Geukers geopend. Hij noemde het zielig bij het geven van attenties of het kopen van souvenirs, steeds tot fabriekmatige produkten te moeten vervallen, die geen eigen ka rakter hebben. De heer Sjoerd Leiker hield daarna, als artistiek adviseur, een beschouwing over de ambachtskunst. Stelt men bij schilderijen vaak de vraag: wat stelt het voor? bij dit werk vraagt men: waar dient het voor? Het zijn meren deels gebruiks- en siervoorwerpen. De vereniging telt momenteel een 50 leden. Mede tengevolge van de gestegen wel vaart neemt de belangstelling voor de ambachtskunst toe. Temidden van de massa-artikelen verlangt men naar 't bezield produkt, dat enig in zijn soort, dus uniek is. De gemaakte werkstukken zijn niet bestemd voor het museum, maar voor de huiskamer. mei alles hwat dêrta biheart, nou fuort- oan syn wurk dwaen sil: Soargje foar nije en bettere soarten setters en sied. Mei dit wurk is de Mij nou al 75 jier dwaende, mar sünt 1921 op in hiel by- sündere en doelbiwuste wize. Hwant mei alle weardearring foar de hearen Koning en De Vries, de pioniers fan de earste ure, is dit wurk dochs winlik foar it earst breed en wittenskiplik opset, doe’t de jonge Dorst üt Wageningen helle waerd om hjir ünder it patronaet fan de Mij mei syn libbenswurk to bigjinnen. Krekt fan de kollege-banken bidarre hy op it saneamde kweekfjild to Ingelum, in hoeke bou mei in skuorre foar it bi- warjen fan ark en settersguod. Hindrik van der Wal wie syn arbeider, in gouden fint, dêr’t hy it tige mei troffen hat. Mar fierder wie it foar him en de Mij- bistjürders frijhwat tsjuster hoe en hwermei hy wurkje soe. Hy krige de konsignes mei, dat hy earst mar ris goed yn de bouhoeke rounsjen moast en neigean hoe’t hy de bouboeren helpe koe. De kweek fan nije soarten stie jit yn de berneskuon, de kennis fan sykten en kwalen wie tige bihyplik, de boeren en gerniers wiene meast alle- gearre praktici, sünder mear. Oer de jirapelteelt hiene hja noch de Aide bigri- pen. Nije soarten hiene de earste tiid wol bettere opbringsten, mar der siet gjin deugd yn en der wie gjin smaek oan. Letter waerd dat better, mar dan smie- ten hja ek wer minder op en nei in tal jierren rekke eltse soart ütboud. Der wie neat oan to dwaen, dat siet yn de natuer. De Munstersen wiene safier, de Bravo's gen aan de historie ook anders. Wij willen de mens van vroeger ontdekken. Ons geschiedenisonderwijs werd ge markeerd door die van staatkundige documenten. Dit was niet alleen vervelend, maar in zekere zin ook nutteloos. Wij willen nu devreugde, het geluk en het leed van de mens van vroeger kennen. Deze waren geheel anders dan de onze. Dood en ziekte waren geregelde gasten. Van de 18 kinderen (geen zeld zaamheid deze grote gezinnen) stier ven er soms 15 jong. Toch konden deze mensen nog leven en vrolijk zijn. Hoe kon dit? Documentengeschiedenis helpt ons hier weinig. Wij moeten nieuwe bronnen zoeken en deze vinden we bijv, in de kunstgeschiedenis, vooral als wij zoe ken naar de uitbeelding van het dage lijkse leven, zoals op deze tentoonstel ling. Het menselijke blijft daarbij subtiel en moeilijk te doorgronden. Het denksy steem en gevoelspatroon was anders. Anders ook de geloofsbeleving en de HOOG WATER IN COLORADO Minister Vondeling, dy’t spriek as Ald- foarsitter fan de Fryske Akademy, en de ütstalling iepene, die dat yn it Frysk. Hy neamde it elke kear wer in freugde yn Boalsert fan de gastfrijens to ge- nietsjen en ynheakjend op wurden fan de greatste Boalserter boarger Gysbert Japiks hope hy dat hjir gjin sprake wêze soe fan dübelhertichheit en (mei de wurden fan de 12e psalm) dat hjir op dizze ütstalling net sein wurde koe „elk skildert wyt syn swart”. Elcerlyc hat yn syn libbensgong de wrakseling kennen mei de dea. Op freon noch famylje koe hy mear rekkenje, allinne mar stipe fine by de deugd. Mar elcerlyc is hjirre alleman, eltsen- ien, everyman, jedermann. Lit alleman fan dizze ütstalling genietsje, de bak ker en de boer, de boarger en de büten- man, dan sil it greate, dat hjirre birikt wurdt, hielendal slagje. De schilderijententoonstelling in’t stad huis zelf, hoewel van geheel andere al lure, staat toch in één opzicht in nauwe relatie met de voor de huiskamer be stemde ambachtskunst, immers hier vindt men een galerij van werken, ont leend aan het dagelijkse leven, waarbij juist de huiskamer zo’n grote rol speelt. Deze tentoonstelling is niet alleen voor de minnaars van schilderijen om van te smullen, maar ook van cultuur-his- torische waarde, immers men vindt er tal van gebruiken en gewoonten uit vroegertijd op afgebeeld. Reeds het doorbladeren van de prachtig, rijk ge ïllustreerde catalogus is een genoegen op zich zelf, al kan het zwart/wit het niet halen bij de kleurenweelde van doek en paneel. Het prettige is, dat deze ex positie geen kennis van de schilder kunst veronderstelt, maar dat inderdaad „alleman” er iets van zijn gading vindt. De tentoonstelling is „nijsgjirrich” in meer dan één opzicht. L&... L mm

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1